За парите, любовта, семейството

  • 44 100
  • 2 363
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 34 795
Темата е актуална към днешна дата, мисля.
Къде са доходите на отделните индивиди, мястото им в двойката, тежестта на мнението и действията, отношението..

Чета отдавна за доходите, семействата, децата, правата, задълженията.
 Редно ли е майка да няма права заради ниски доходи?

# 1
  • Мнения: 83
Редно ли е майка да няма права заради ниски доходи?
Ама разбира се! То си е записано в Магна Харта Либертатум: "Само оня, що минава тез на брой хилядарки месечно, ще е същество човешко с правата принадлежни му..." Wink

Шегата настрана - когато една жена стане майка, трудът й често минава от финансово-печелещ към финансово-спестяващ. Преди е носила пари със заплатата си; сега спестява парите, които иначе биха отишли за бавачка, готвачка, чистачка, Главен Мениджър Домашни и Семейни Въпроси (като се започне от "Детето кога последно ходи на медицински изследвания?" и се завърши с "Ти купи ли на мама подарък за рождения ден?")... Да не изброявам, че става чаршаф.

Ако един човек е с ума си, разбира, че този труд е не по-малко ценен, отколкото труда навън. Ако не и повече, понеже не трае осем часа, пет дни в седмицата, а е 24/7.
Ако е глупав или невеж, си мисли, че жената по цял ден клати крака и се чуди как да си запълни времето. Или пък че този труд е... безплатен? Че на жената не й струва никакви усилия? Наистина не знам какво се случва в главата на такива хора.
И се започва: ама ти какво си направила, че да искаш и права?! Ти каква си му на това дете, да не си му майка или нещо?! Wink

PS. Редактирам, защото пропуснах да отбележа, че това е само в редките случаи, в които жената напълно спира да носи приход в семейството, след като стане майка. Повечето пъти, обаче, продължава - дали под формата на майчински (т.е. пари, които е изработвала преди, а сега й ги връща държавата), или просто като продължава да работи и навън. Simple Smile

Последна редакция: сб, 29 апр 2023, 07:01 от Дзверилин

# 2
  • Мнения: 3 250
Монетата има две страни.
Майчинството не означава ниски доходи автоматично. Но за това трябва да се мисли доста по-рано.
В същото време започва да се мисли не за права, а за пари и имоти -  ето аз МУ родих дете и сега трябва да получа дял от всичко, защото ние сме семейство.
И сега като се започне с това, че едно време как семействата били други и как  всичко било общо   - само ще напомня как тези други семейства после правеха такива панаири в съда при развод.

# 3
  • Мнения: 18 211
Семейният кодекс дава базата за имуществените отношения, оттам нататък - както се разберат вътре в семейството.

# 4
  • Мнения: 2 182
да няма права в какъв смисъл?
Ако е решила да не работи, за да гледа децата, на това според мен трябва да са съгласни и двамата партньори, иначе е малко кофти да оставиш мъжа да издържа цялото семейство, особено ако не е с някаква много висока заплата.

Ако уговорката е такава, значи мъжът няма право да се налага, той се е съгласил на това
Ако мъжът обича жената според мен права ще има винаги, той не си е взел робиня все пак

# 5
  • Мнения: 6 012
По закон всичко е общо без значение кой е работил и кой е гледал децата, така е и редно да бъде.
Ся обаче ако тя смята, че МУ е родила и гледала децата, което е огромна жертва и трябва доживот да бъде носена на ръце, а той с мъка му се откъсват 20 лв за памперси и се чувства прекаран, че трябва да ги ги издържа с детето - ми естествено е да не им се получи.

# 6
  • София
  • Мнения: 12 241
Според мен домашните задължения и финансите се балансират едно друго. Кой колко ще поеме е въпрос на вътрешна договорка. Но има достатъчно много мъже, които не желаят жената да прави кариера, но в същото време не броят труда, който извършва вкъщи, за нищо. Не желаят жената да прави кариера, но поставят парите като водещия фактор за това кой определя нещата вкъщи. Не желаят да участват в домашните задължения, което значи или жената да работи на две смени, с децата - три, или да остане без доходи, уязвима и зависима. Този типаж беше доста видим в темата за кариерата. Такива мъже искат цялата власт в тях.

За мен, ако жената допринася достатъчно по линията домашни задължения/деца, тогава тя е заслужила и заработила своя дял. Ако мъжът не желае да й отдаде заслугите, тогава вратата. Това е единственият начин да не влизаш в гореописания капан. Финансовата независимост на жената дава много повече избор и възможности в това отношение. Но понеже жената все пак трябва да бременее и ражда, е много важно какви мъже избира и с какво се примирява, защото в определени периоди, нейните доходи са много по-уязвими и несигурни. Мъжът трябва да е там за да контрира това, да й дава сигурност и увереност, а не да я вкарва в зависимост и да злоупотребява с уязвимостта й. Едното е отбор, другото е подчинение.

# 7
  • София
  • Мнения: 12 524
В едно семейство всичко е добре да е общо - от решенията, през децата, до парите.
Друг е въпросът, че някои хора не се подбират добре взаимно.

# 8
  • Мнения: 1 598
Ама за какви точно права иде реч?? Това не мога да схвана.

# 9
  • Мнения: 21 218
Ама за какви точно права иде реч?? Това не мога да схвана.

За правата да разполага с парите на мъжа си, докато не изкарва собствени доходи.

# 10
  • София
  • Мнения: 34 795
По закон всичко е общо без значение кой е работил и кой е гледал децата, така е и редно да бъде.
Ся обаче ако тя смята, че МУ е родила и гледала децата, което е огромна жертва и трябва доживот да бъде носена на ръце, а той с мъка му се откъсват 20 лв за памперси и се чувства прекаран, че трябва да ги ги издържа с детето - ми естествено е да не им се получи.
По закон личните сметки, спестявания и инвестиции са лични.

# 11
  • София/Севлиево
  • Мнения: 10 919
При нас парите са общи и седят в банковата сметка на ММ.Аз обаче разполагам с кредитната му карта и с достатъчно джобни в брой,за да не се оплаквам.
Решенията за каквото и да е ги вземаме заедно и винаги след много и дълго премисляне.
Всеки си има както права,така и задължения в и извън семейството ни.
За около 19 години съвместен живот сме постигнали добър баланс(е понякога аз "откачам" за някоя щуротия,но пък бързо се осъзнавам-последния пример е от вчера, когато много исках да идем на Плевен за уикенда и да посетя гроба на мама, въпреки че отлично знам,че точно сега ММ е възпрепятстван и няма как да стане,ще идем друг път)...

# 12
  • Мнения: 17 394
Темата е актуална към днешна дата, мисля.
Къде са доходите на отделните индивиди, мястото им в двойката, тежестта на мнението и действията, отношението..

Чета отдавна за доходите, семействата, децата, правата, задълженията.
 Редно ли е майка да няма права заради ниски доходи?

Кой и къде твърди това с правата?
Не е важно кое е редно за околните, а как функционира семейната единица, при разпределение на ресурсите. Ниските доходи се допълват и компенсират, и т.н

# 13
  • Мнения: 18 203
Ама за какви точно права иде реч?? Това не мога да схвана.

За правата да разполага с парите на мъжа си, докато не изкарва собствени доходи.
Ако целият форум е съгласен, че има право да разполага, а мъжът й не й ги дава, мнението на форума какво ще помогне?

# 14
  • София
  • Мнения: 34 795
Във вчерашната тема, Дрен - нямаш пари, нямаш право да искаш. Семпъл пример, който съм виждала многократно тук.

Общи условия

Активация на акаунт