Bremennost i rajdane v Germany!!!

  • 4 432
  • 63
  •   1
Отговори
zdraveite!
Az sym edna ot byde6tite mami v Germany i sravnitelno nova v tozi forum.6te se radvam ako njakoi mi objasni vyprosite svyrzani s grajdanstvoto na deteto,rodeno tuk  i s braka s bylgarin tuk!!Vyzmojno li e?

# 1
  • Мнения: 4 244
Не става ясно какво точно питаШ
ИскаШ да се жениШ zа българин?
А си бременна в Германия?
С какъв статут си ти тука?
А таткото?
ако ги zнаем тия неЩ можем да ти кажем повече

# 2
  • Германия
  • Мнения: 8 099
ако таткото е германец и припознае детето, без да имате сключен брак, детето по кръвна линия си придобива германското гражданство, а ти имаш статут равен на тези сключилите брак. Ако и двамате сте българи и детето си остава българче, независимо дали е родено в София или Мюнхен.
Ама я верно доуточни подробностите....

# 3
Zdraveite pak!

Ami sega 6te vi objasnja Wink Nie s gadjeto mi sme studenti tuk ot dve godini i jiveem zaedno.I dvamata sme bylgari i sega 6te si imame bebence.Vyprosa mi e-mojem li da sklju4im brak v Deutschland predi da sklju4im v BG i ima li tova njakakvi predimstva i ako deteto e rodeno tuk kakvo grajdanstvo polu4ava.
6te se radvam da mi pi6ete pak. Tada
pozdravi"!

# 4
Цитат на: pak az
Zdraveite pak!

Ami sega 6te vi objasnja Wink Nie s gadjeto mi sme studenti tuk ot dve godini i jiveem zaedno.I dvamata sme bylgari i sega 6te si imame bebence.Vyprosa mi e-mojem li da sklju4im brak v Deutschland predi da sklju4im v BG i ima li tova njakakvi predimstva i ako deteto e rodeno tuk kakvo grajdanstvo polu4ava.
6te se radvam da mi pi6ete pak. Tada
pozdravi"!

# 5
  • Мнения: 4 244
Значи zа да родиШ в немско не ти искат брак с баЩата.
Обаче zа предимство че сте се подписали тук, едва ли.
За детето Ще те питат каква народност да му пиШат, но най вероятно Ще го пиШат българска.
Трябва да питам една поzната = тя е груzинка и мъжа и съЩо, а родиха 2 си дете тук. Тя Ще ми каже как к е било при нея.
Имате ли zдравна zастраховка тук и ако да частна ли е или към тукаШните държавни zастраховки?
>Ако е частна да zнаеШ че вяко посеЩение при доктора се плаЩа и след това zастрахователната компания ти връЩа парите, ако е държавна там плаЩаШ само 10 ? на тримесечие дето ги въведоха миналата година
Раждането не се плаЩа, т.е. zастраховката ти поема раzходите, както и zа консултираЩа акуШерка после.
Ако имаШ оЩе въпроси, питай но конкретно, zа да zнаем какво да ти отговорим

# 6
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Цитат на: pak az
Zdraveite pak!

Ami sega 6te vi objasnja Wink Nie s gadjeto mi sme studenti tuk ot dve godini i jiveem zaedno.I dvamata sme bylgari i sega 6te si imame bebence.Vyprosa mi e-mojem li da sklju4im brak v Deutschland predi da sklju4im v BG i ima li tova njakakvi predimstva i ako deteto e rodeno tuk kakvo grajdanstvo polu4ava.
6te se radvam da mi pi6ete pak. Tada
pozdravi"!

Имам няколко живи примера пред очите си - моята бивша съквартирантка (българка с мъж българин) роди тук, нямат право на никакви социални благинки, защото просто са чужди граждани. Детето също е българче. В България пък не им дават също нищо, защото не живеят постоянно там. Българи могат да сключат брак или в посолството или в БГ.(това пък от друга една студентска двойка го знам) Гражданството се придобива по произход, а не територия (това го пише в конституцията).
А по мене си съдя, че карам много по-спокойна бременност от тази на БГ майчетата, дет се чудят на кой лекар колко пари да платят за израждане. И че като имам семейна застраховка, и то студентска плаща само мъжът ми, а съм осигурена и аз и бебето в бъдеще.
А ти като си студентка - не може да нямате във вашия университет Gleichstellungsrat, иди там и попитай какви са ти правата. Освен това, ако сте с ниски доходи, имаш право да си поискаш помощ от DRK, имат една Stiftung "Mutter im Not", там отиваш и ще ти кажат кое как и защо.

# 7
  • München/Stara Zagora
  • Мнения: 422
Zdraveite pak!
Blagodarja vi za otgovorite.mnogo ste expresni! Grinning
Ami nie sme s redovni vizi i sy6to taka sme kym Krankenkasse(toest dyrjavno e) i pla6tam samo po 10 evra na trimese4ie,taka,4e tva ne e problem.Nadjavam se da ne se pla6ta za rajdaneto i za prestooja v bolnicata.
A nie hodihme tuk v edna institucija i ni kazaha,4e 6te polu4avame Erziehungsgeld-tva sa po 400 evra na mesec za dve godini,no pak e njakakva pomo6t.
A za grajdanstvoto jalko.Misleh si 4e bi moglo da byde s dvoino Simple SmileSimple Smile
A i o6te ne6to:Sega lekarkata me pita dali iskam da mi napravjat njakakyv Screening test(tva e za vrodeni defekti u bebeto),koito ne e zadyljitelen i struva 100 evro.V Bg do kolkoto znam njama takova ne6to.Kakvo 6te me posyvetvate da go napravja li.Vie pravili li ste podoben.
I 4uvali li ste ne6to podobno,4e trjabva da se pie folieva kiselina kogato si bremenen??

# 8
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Цитат на: kremka

A i o6te ne6to:Sega lekarkata me pita dali iskam da mi napravjat njakakyv Screening test(tva e za vrodeni defekti u bebeto),koito ne e zadyljitelen i struva 100 evro.V Bg do kolkoto znam njama takova ne6to.Kakvo 6te me posyvetvate da go napravja li.Vie pravili li ste podoben.
I 4uvali li ste ne6to podobno,4e trjabva da se pie folieva kiselina kogato si bremenen??

 и моята се опита да ми го пробута, но тогава, когато трябваше си бях в БГ, така че не го правих. Моя състудентка бразилка е при друга лекарка и нейната и казала, че няма смисъл от такъв тест. Виж ако те питат за Feindiagnostik - възползвай се, то се поема от КК. И фолиевата е полезна да се пие дори още преди да забременееш, помага срещу т.нар. "spina brifida"
Бе ти в кой град си, ако не е тайна?

# 9
  • München/Stara Zagora
  • Мнения: 422
Blagodarja pepelyashka!
Ami v Dresden sym i sega me pritesni za6toto az do sega ne sym vzimala takava folieva kiselina.Ot kyde moga da si nabavja?
A ti ot kyde si?

uf dokato nau4a kak stava tova s nika..... 100 pyti go pi6a Rolling Eyes  Embarassed

# 10
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Илменау - Тюринген Flutter
Фолиевата - в аптеката. Имам още един блистер, донесох си го от БГ, мога да ти го пратя, аз вече съм на "железна" диета Close

# 11
  • München/Stara Zagora
  • Мнения: 422
Ne az 6te si kupja ot aptekata,no ti blagodarja vse pak.Tva na snimkata tvoeto korem4e li e??V koi mesec si?Za pryv pyt li 6te rajda6?

# 12
  • München/Stara Zagora
  • Мнения: 422
Abe kak se pravi nomera s kartinkata,kojato e pod teksta.TAzi dylgata  Embarassed Kak da si napravja??  Sunglasses

# 13
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Цитат на: kremka
Abe kak se pravi nomera s kartinkata,kojato e pod teksta.TAzi dylgata  Embarassed Kak da si napravja??  Sunglasses


за лентичката пише в http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4827

разгледай и останалото в "Правила, условия и указания", там има и за снимката как да си поставиш и т.н.

# 14
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Цитат на: kremka
Ne az 6te si kupja ot aptekata,no ti blagodarja vse pak.Tva na snimkata tvoeto korem4e li e??V koi mesec si?Za pryv pyt li 6te rajda6?

да, това е актуалния изглед на коремището ми Wink . Всяка седмица се подлагам на рисуване и после компромата се снима. Така поне ще имам спомен после през коя седмица как съм изглеждала Embarassed И според термина ще раждам след 6 седмици (а може и по-рано, но да минат първо изпитите) Praynig

# 15
  • München/Stara Zagora
  • Мнения: 422
Mersaj za otgovorite.Sega 6te vidja dali 6te stane nomera s lenti4kata:)
A korem4o e mnogo sladko,moja koga li 6te stane taka Grinning  ,to ne ti ostanalo ,6 sedmi4ki Shocked Dano ti e leko rajdaneto i uspeh na izpitite!!! Tada

# 16
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Цитат на: kremka
Mersaj za otgovorite.Sega 6te vidja dali 6te stane nomera s lenti4kata:)
A korem4o e mnogo sladko,moja koga li 6te stane taka Grinning  ,to ne ti ostanalo ,6 sedmi4ki Shocked Dano ti e leko rajdaneto i uspeh na izpitite!!! Tada

хехехе, ще стане, споко. Леко бременеене и се пази. И ако ти е любопитно това или онова, надникни в
http://www.rund-ums-baby.de/
https://www.9monate.de
http://www.babyclub.de/cms~Plugin~~Bereich~Startseite~Hauptbereich~Startseite.asp

# 17
  • Мнения: 229
Здрасти и от мен,
и ние  двамата с мъжа ми сме студенти българи,дъщеря ни се роди преди 5 месеца тук в Германия.Тя няма право на немско гражданство,и ние нямаме право на Erziehungsgeld i Kindergeld.За да се получават тези помощи трябва Aufenthaltsgenehmigung а ние като студенти имаме Aufenthaltsbewilligung Rolling Eyes
Пожелавам ти лека бременност Grinning

# 18
  • München/Stara Zagora
  • Мнения: 422
Цитат на: daniboy
Здрасти и от мен,
и ние  двамата с мъжа ми сме студенти българи,дъщеря ни се роди преди 5 месеца тук в Германия.Тя няма право на немско гражданство,и ние нямаме право на Erziehungsgeld i Kindergeld.За да се получават тези помощи трябва Aufenthaltsgenehmigung а ние като студенти имаме Aufenthaltsbewilligung Rolling Eyes
Пожелавам ти лека бременност Grinning




ole ti napravo me razbi be 4ovek.Mi da to i nie imame Aufenthaltsbewilligung.Az si misleh,4e e vajno samo da ima6 viza...HM Embarassed
Ima li njakakyv na4in da si izkarame takyv Genehmigung i kakvi sa iziskvanijata?
I da te pitam-Ti pravila takyv Screening test??6toto az o6te se 4udja.Vse pak 100 evra sa si 100 evra Wink

# 19
За социалните помощи не е въпроса в това дали си български гражданин или не!!!Да не ги бъркаме тези неща...Naughty Familienbeihilfe и Karenzgeld се получават ако имаш Niederlassungsbewilligung, т.е с две думи с тая студентска виза нищо не става. Не дават никакви помощи...единствената помощ която можеш да вземеш е Wohnungsbeihilfe и то ако имаш студенска виза и Beschäftigungsbewilligung повече от 1 година (най-сигурно е с Arbeitserlaubnis).....
Не съм 100% сигурна как е в Deutschland, но едва ли е по-различно от тук   Stuck Out Tongue
Разпитай и ще ти кажат ....До колкото знам има някакви безплатни консултации в университетите...Мои приятелки студентки са ми разправяли.

# 20
  • Germany
  • Мнения: 224
Здравеи и от мен, сега виждам темата чак Embarassed
Що се отнася до скрининг теста, аз и двата пзти не съм го правила, и то не заради парите-преди беше 60-70 евро ако не се лъжа. Още пзрвия пзт една германка ме посъветва да не го правя, че нямало смисъл. И без друго показвал със около 70% сигурност наред ли е всичко с бебето, понеже е кръвен тест, а не се взема от околоплодните води...абе с една дума несериозна работа. Та на тая германка, на едната и комшиика и двата пзти и казали че ше роди деца с увреждания и дори я посъветвали да няма втото. а и двете и деца са си съвсем наред. А на друга неина приятелка са и казали че уш всичко ше е наред, но второто и третото и дете не са Sad
Така че моето мнение е не си даваи парите. и аз много умувах преди да реша, но в краина сметка ако ми бяха казали че не всичко е на ред а аз не съм 100% сигурна, щях ли да го махна... Confused:  Така че реших да не знам, понеже в рода ни няма такива родени деца и шанса  е много малък.
но ти си прецени наи-добре все пак.
за помощите не мога да ти кажа, понеже мъжа ми е с работна виза тук и се ползваме с всички права на германците-вземах и
 Erziehungsgeld (но 6 месеца, понеже е според доходите) i Kindergeld, понеже си плащаме всички данаци и имаме право.
ами маи е това.
успех
а Фолиевата не трябва ли да ти я изпише лекарката?аз пзрвия пзт не съм вземала, не са ми и изписвали, но затова пзк ми изписаха едни дооооста скъпи витамини. сега вземах фолиева с йод.не знам има ли ги достъпно в аптеките без рецепта.

# 21
  • гр.Варна, сега Германия
  • Мнения: 409
За теста, аз си го правих преди 3 седмици и струваше 60 евро.Така ме посъветва моят доктор.Така че ти си реши сама.

# 22
  • Мнения: 2 567
Аз също не съм си правила такъв тест, реши си за теб как мислиш, че ще си по-спокойна.
Мен към края на бремеността започнаха да ме глождят едни съмнения, дали всичко е наред с бебо....не знам може би при всички е така. И за себе си реших при втора бременост, особено ако е над 35г.възраст да правя повече изследвания. Макар че както казва Калина....сигурснот няма.
Пожелавам ти едно живо и здраво бебе!

# 23
Цитат на: kremka
Цитат на: daniboy
Здрасти и от мен,
и ние  двамата с мъжа ми сме студенти българи,дъщеря ни се роди преди 5 месеца тук в Германия.Тя няма право на немско гражданство,и ние нямаме право на Erziehungsgeld i Kindergeld.За да се получават тези помощи трябва Aufenthaltsgenehmigung а ние като студенти имаме Aufenthaltsbewilligung Rolling Eyes
Пожелавам ти лека бременност Grinning




ole ti napravo me razbi be 4ovek.Mi da to i nie imame Aufenthaltsbewilligung.Az si misleh,4e e vajno samo da ima6 viza...HM Embarassed
Ima li njakakyv na4in da si izkarame takyv Genehmigung i kakvi sa iziskvanijata?
I da te pitam-Ti pravila takyv Screening test??6toto az o6te se 4udja.Vse pak 100 evra sa si 100 evra Wink


Ами тоя Genehmigung е вид безсрочна виза,със студентски права е невъзможно да се получи такава.
AStA към университета дават 400 евро еднократна помощ,това  е единственото нещо което сме получили.
А за тоя Screening test не съм го правила,но моята лекарка изобщо не ми е предлагала.Иначе за фолиевата киселина и аз мисля че лекаря трябва да ти я изпише.

# 24
  • Мнения: 229
Госта съм аз Embarassed

# 25
  • München/Stara Zagora
  • Мнения: 422
A mislite li,4e moga da pytuvam do Bg prez 6-7 mesec na bremennostta sys samolet.Moje li da mi stane ne6to po pytja??
A s kola?
[/color]

# 26
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Цитат на: kremka
A mislite li,4e moga da pytuvam do Bg prez 6-7 mesec na bremennostta sys samolet.Moje li da mi stane ne6to po pytja??
A s kola?
[/color]

ако толкова се налага - със самолет по-добре. Аз бях в трети, като пътувахме с кола и нямаше проблем, но всеки организъм е различен пък и недай си Боже нещо стане по пътя....

# 27
  • Мнения: 4 244
Цитат на: kremka
A mislite li,4e moga da pytuvam do Bg prez 6-7 mesec na bremennostta sys samolet.Moje li da mi stane ne6to po pytja??
A s kola?
[/color]

До края на 7 месец може = много от компаниите обачЕ откаzват да вzемат бременни майки на борда след тоя срок zа да не стане неЩо по време на полета, не че нямат опит, ама zа по голяма сигурност
С кола катергорично НЕ, не се zнае олко време Ще висите по митниците и всичко останало
За скреенинга само мога да кажа че е най голямата глупост  да си пълнят гуШките докторите тука
Ако Ще е zа иzследване то нека да е амниоцинтеzа ( течност от околоплодните води) че там имаШ 99 % сигурност
За друго повече не мога да помогна че съм с Aufenthalterlaubnis
zавинаги че иzлъгах един немец да ме вzеме zа жена.
Мно0г жалко zа това че не можеШ да вzемаШ въzпитателните пари, ама има начин да вzемаШ помоЩи от най раzолични органиzации = Caritas, червения кръст и раzни други, Тука където и да похлопаШ все Ще ти се помогне = с дрехи, с количка и др

# 28
  • Германия
  • Мнения: 8 099
@ Kremka
още нещо, което няма да ти навреди да правиш - ако не си започнала с мацането, почвай с крем или масло против стрии

# 29
  • München/Stara Zagora
  • Мнения: 422
Цитат на: pepelyashka
@ Kremka
още нещо, което няма да ти навреди да правиш - ако не си започнала с мацането, почвай с крем или масло против стрии


Mi o6te ne sym po4nala s macaneto,ama njamam i korem4e o6te de.Ti bi li mi prepory4ala njakoja marka???
Sega 4etoh za firmata "Frei".Dobri li sa?? ili njakoi drugi moje bi??

# 30
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Цитат на: kremka

Mi o6te ne sym po4nala s macaneto,ama njamam i korem4e o6te de.Ti bi li mi prepory4ala njakoja marka???
Sega 4etoh za firmata "Free".Dobri li sa?? ili njakoi drugi moje bi??

от тукашната козметика ползвам Penaten, а от БГ си имах  масло против стрии на Икаров и крем Дева. Една колежка тук  каза, че се мацоти с обикновено олио от маслини. Аз започнах рано, защото по принцип имам суха кожа и сега стана още по-страшно.
И вода минимум 2 л. дневно. И естествено постепенно качване на теглото.

# 31
Цитат на: pepelyashka
Илменау - Тюринген Flutter
Фолиевата - в аптеката. Имам още един блистер, донесох си го от БГ, мога да ти го пратя, аз вече съм на "железна" диета Close


Фолиевата се иzписва на беzплатна рецепта, както и някои други неЩа като йод, магнеzий и т.н.

# 32
  • Germany
  • Мнения: 224
от миналата година със здравните реформи  вече не са безплатни. аз поне си плащах някаква сума, не знам пзлната ли беше.
а за маслата ъа мазане, аъ ползвам на Frei ol и съм доволна. преди това не съм ползвала специални мазила като не ми беше голям корема. с Първата си бременност също се мажех с какъвто лосион за тяло имам когато ме засърби корема Grinning тоест към края, но нямам и стриичка. явно си зависи от кожата.

# 33
Цитат на: kalina
от миналата година със здравните реформи  вече не са безплатни. аз поне си плащах някаква сума, не знам пзлната ли беше.
а за маслата ъа мазане, аъ ползвам на Frei ol и съм доволна. преди това не съм ползвала специални мазила като не ми беше голям корема. с Първата си бременност също се мажех с какъвто лосион за тяло имам когато ме засърби корема Grinning тоест към края, но нямам и стриичка. явно си зависи от кожата.


 Embarassed  Аz пропуснах таzи подробност с реформата, zаЩото не ме "хвана", родих няколко дни след като влеzе в сила, та zатова не съм в час Embarassed Обаче ме учудва това, че даже и витамините на бременните са отряzали Close

За маzилото- и аz полzвах Frei ol  и нямам стрии, но неzнам дали е от него...

# 34
  • München/Stara Zagora
  • Мнения: 422
Цитат на: kalina
от миналата година със здравните реформи  вече не са безплатни. аз поне си плащах някаква сума, не знам пзлната ли беше.
а за маслата ъа мазане, аъ ползвам на Frei ol и съм доволна. преди това не съм ползвала специални мазила като не ми беше голям корема. с Първата си бременност също се мажех с какъвто лосион за тяло имам когато ме засърби корема Grinning тоест към края, но нямам и стриичка. явно си зависи от кожата.


Abe ne6to ne moga da razbera-kakvi sa tija bezplatni vitamini i t.n.Ima li ne6to koeto moga da polu4avam kato bremenna i to bezplatno?? Rolling Eyes  People Angel  :bday:Az sym kym Techniker Krankenkassse:)

# 35
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Биба е от късметлийките Stuck Out Tongue  
Аз по-миналата седмица платих 15 и нещо евро за Фоликомбин (желязо+фолиева), въпреки че беше с рецепта. Доколкото ми помни акъла, имаше нещо -събираш си всички бележки от аптеката за закупени лекарства и като събереш определена сума ти възстановяват (един вид Zuzahlungsbefreiung, дето го имаше преди реформата) или рови из сайта на ТК или ги питай направо какво ти се полага и какво сама трябва да си плащаш.

# 36
  • Мнения: 4 244
Цитат на: pepelyashka
Биба е от късметлийките Stuck Out Tongue  
Аз по-миналата седмица платих 15 и нещо евро за Фоликомбин (желязо+фолиева), въпреки че беше с рецепта. Доколкото ми помни акъла, имаше нещо -събираш си всички бележки от аптеката за закупени лекарства и като събереш определена сума ти възстановяват (един вид Zuzahlungsbefreiung, дето го имаше преди реформата) или рови из сайта на ТК или ги питай направо какво ти се полага и какво сама трябва да си плащаш.

По въпроса zа рецептите мога само да кажа поне на мен какво ми се случи
Значи не zнам как е при бременни, но понеже аz лекувам все оЩе анемията си от тежкия кръвоиzлив след 2 раждане и ходя при един професор, та той ми иzписа една рецепта на която пиШеШЕ основната формула на лекарството = окаzа се че, това сега е zадължително.
Досега никога не съм била с беzплатни лекарства освен по време на бременността, но zа това лекарство не платих ниЩо, zаЩото беШе от най евтините по тая формула, а не на някоя от по големите фирми. Вярно че са им по силни страничните ефекти, ама пак се ядва като се има предвид че е беzплатно.
Така че е въпрос доктора как ви иzдава рецептата и как Ще ви я иzпълнят в аптеката.
>Предполагам, че ако пиШе само формулата Ще я иzпълнят като беzплатна.
Кремка пробвай да питаШ дали така става

# 37
  • MUC
  • Мнения: 571
Витамините и минералите, въобще медикаментите които се продават и без рецепта не се поемат от касата Imp (Моля поправете ме ако греша). Следната ситуация...
Отивам в 6. месец на зъболекар заради мъдрец, който се беше възпалил. Зъболекаря не се нави да ми изписва антибиотици, а някво лекарство за мазане. И не ми го дадоха на рецепта, защото трябваше да платя тези минималните 5 евро на рецепта, а  си го купих без рецепта за 4 евро. #Shocked
Единственото нещо, което ми изписаха и не трябваше нито да плащам нито да доплащам бяха ластичните чорапи. Е поне това де...

# 38
  • München/Stara Zagora
  • Мнения: 422
Цитат на: pepelyashka
Биба е от късметлийките Stuck Out Tongue  
Аз по-миналата седмица платих 15 и нещо евро за Фоликомбин (желязо+фолиева), въпреки че беше с рецепта. Доколкото ми помни акъла, имаше нещо -събираш си всички бележки от аптеката за закупени лекарства и като събереш определена сума ти възстановяват (един вид Zuzahlungsbefreiung, дето го имаше преди реформата) или рови из сайта на ТК или ги питай направо какво ти се полага и какво сама трябва да си плащаш.



Zna4i za da si polu4i6 parite ot sybranite recepti obratno, trjabva sumata ot receptite da nadhvyrlja 10% ot sumata na dohodite ti za godina,koeto za studenti 6te re4e,4e trjabva da si si kupil lekarstva za 600 evra..
Demek:Njama pari obratno.Koga 6te si kupja az za 600 evra lekarstva .Te ludi li sa Laughing

# 39
  • München/Stara Zagora
  • Мнения: 422
Цитат на: Bobbylein
Витамините и минералите, въобще медикаментите които се продават и без рецепта не се поемат от касата Imp


Az vyob6te ne znam ne6to da se poema ot kasata ot kakto mahnaha talon4etata za bezplatnite lekarstva.Az dosega sym si pla6tala vsi4ko, koeto sa mi izpisvali Sad  Sad  Sad

# 40
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Според реформата на zакона от 2000 год. детето, родено в Германия, получава немско гражданство, ако родител/ите му са германци или ако са чужденци и от 8 год. живеят в Германия (gewöhnlichen Aufenthalt!) и имат Aufenthaltsberechtigung или от 3 год. имат unbefristete Aufenthaltserlaubnis.

# 41
Цитат на: rosa
Според реформата на zакона от 2000 год. детето, родено в Германия, получава немско гражданство, ако родител/ите му са германци или ако са чужденци и от 8 год. живеят в Германия (gewöhnlichen Aufenthalt!) и имат Aufenthaltsberechtigung или от 3 год. имат unbefristete Aufenthaltserlaubnis.


Za grajdanstvoto jasno -bylgar4e 6te si e Laughing  Tada .E,njama lo6o de:)Nie sme tuk ot dve godini,no sme s Aufenthaltsbewilligung,koeto do kolkoto razbiram ne mi vyr6i nikakva rabota Sad
Nadjavam se pone za Erziehungsgeld.JAvno vyv vsjaka provincija v Deutschland e razli4no 6toto nie hodihme da pitame i ni kazaha,4e njama da ima problem mai.Vidjaha ni i vizite i ni6to ne kazaha.Daje ni dadoha i njakakvi dokumenti za popylvane....abe ne znam.6te se 4ue Shocked
Vse pak sme studenti i 6te sa ni dosta ot polza People Angel  #Milti

# 42
  • München/Stara Zagora
  • Мнения: 422
Gosta bjah az Embarassed  Embarassed  Embarassed

# 43
  • Germany
  • Мнения: 224
Toчно така, витамините и минералите не са се покривали и преди от касата, лекарката ми беше обяснила, че само лекарства за здравето не се плащат, а витамините напр. са за подсилване и така. За бременните всичко беше безплатно сето се вика. сега си плащап някакви минимални суми там за рецепта, но пак не цялата стоиност на лекарството. За събирането на рецептите не знаех че връщат нещо, но и не ми се вярва за малки суми да върнат.

А за Erziehungsgeld наистина е различно за всяка провиция. Нищо не шречи да си подадеш документите и да чакаш и да се надяваш, човек никога не знае. те доста пзти си тълкуват нещата и така и така, поне на нас ни се е случвало.

# 44
  • München/Stara Zagora
  • Мнения: 422
Цитат на: kalina
Здравеи и от мен, сега виждам темата чак Embarassed
Що се отнася до скрининг теста, аз и двата пзти не съм го правила, и то не заради парите-преди беше 60-70 евро ако не се лъжа. Още пзрвия пзт една германка ме посъветва да не го правя, че нямало смисъл. И без друго показвал със около 70% сигурност наред ли е всичко с бебето, понеже е кръвен тест, а не се взема от околоплодните води...абе с една дума несериозна работа. Та на тая германка, на едната и комшиика и двата пзти и казали че ше роди деца с увреждания и дори я посъветвали да няма втото. а и двете и деца са си съвсем наред. А на друга неина приятелка са и казали че уш всичко ше е наред, но второто и третото и дете не са Sad
Така че моето мнение е не си даваи парите. и аз много умувах преди да реша, но в краина сметка ако ми бяха казали че не всичко е на ред а аз не съм 100% сигурна, щях ли да го махна... Confused:  Така че реших да не знам, понеже в рода ни няма такива родени деца и шанса  е много малък.
но ти си прецени наи-добре все пак.


Aми зна4и на този лист,които ми дадоха да подпи6а дали искам или не да mi byde napraven testa vsy6tnost se kazva:ERSTTRIMESTERSCREENING (taka se kazva testa):
Testa se pravi samo ot 12-14 sedmica na bremennosta.
Pravi se na dve niva:
1) laboratorno izsledvane na kryvta
2) Ultrazvukov analiz
I pak pokazva,no ne s to4nost,dali ima verojatnost za Organfehlbildung......Abe mai e glupost i e 100 evro......
Tova sy6tija test li e za koito vie mi pi6ete??

# 45
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Цитат на: kremka

Aми зна4и на този лист,които ми дадоха да подпи6а дали искам или не да mi byde napraven testa vsy6tnost se kazva:ERSTTRIMESTERSCREENING (taka se kazva testa):
Testa se pravi samo ot 12-14 sedmica na bremennosta.
Pravi se na dve niva:
1) laboratorno izsledvane na kryvta
2) Ultrazvukov analiz
I pak pokazva,no ne s to4nost,dali ima verojatnost za Organfehlbildung......Abe mai e glupost i e 100 evro......
Tova sy6tija test li e za koito vie mi pi6ete??


да това е.
Но ти си прецени дали да го правиш, все пак си е твое рожбето.

# 46
  • Germany
  • Мнения: 224
да. точно този е, първия триместър се правеше. бяха ми обяснили, 4е амницинтезата дава наи-точни резултати, но има опасност от спонтанен аборт, а и аз не съм над 30, нямаме такава обремененост в рода си, та и това не съм правила.

# 47
  • München/Stara Zagora
  • Мнения: 422
Blagodarja vi za syvetite!
Nie sy6to njamame takiva problemi iz rodovete si,a sym i na 25 godini,taka,4e sy6to ne mislja da pravja tozi test.Dano vsi4ko s beboka da e nared!

# 48
  • Germany
  • Мнения: 224
Ще бъде, ти само се пази и си почиваи! Лека бременност.

# 49
Privet,
mnogo naburzo prochetoh problema i niakoi ot otgoworite. Az susto sum ( wse oste ) studentka, w Berlin - tuk mi kazaha, che poneje vizata mi e " Aufenthaltsbewilligung", niamam prawo nito na Erziehungsgeld, nito na Kindergeld !!! Za towa e neobhodim Aufenthaltserlaubnis. Sega niamam predstawa obache kak nestata se promeniat w swetlinata na nowia zakon.
Nie susto sme dwamata bulgari i detenceto ni si e susto chisto bulgarche

# 50
  • Мнения: 945
Здравей, Kремка

на едно място в темата видях, че питаш дали в болницата се плаща нещо. Мен миналия месец ме оперираха от киста на яйчника и лежах 10 дена в болницата. За всеки ден болничен престой се плаща по 10 евро (само zа първите 28 дена в годината ако не ме лъже паметта), така че си приготви определената сума. Това правило zа 10 евро на ден важи zа пациентите на Gesätzliche Krankenkassen, каквато е твоята, относно privat Patienten си нямам представа.

Колкото до беzплатните лекарства, мога да ти каажа, че почти всяко лекарство, което лекаря ти предписва, го купуваш с намаление. Аz преди операцията имах анемия, а след операцията нещата се влошиха много повече и все още пия желяzо, иzписано ми от лекаря. Когато моя приятел купуваше лекарството, специално попита в аптеката дали имам намаление и те му каzали да, вие плащате само 15 евро, останалото поема касата.

Дано съм ти помогнала. Лека бременност...

# 51
  • Мнения: 3 880
Цитат на: geri_1
Здравей, Kремка

на едно място в темата видях, че питаш дали в болницата се плаща нещо. Мен миналия месец ме оперираха от киста на яйчника и лежах 10 дена в болницата. За всеки ден болничен престой се плаща по 10 евро (само zа първите 28 дена в годината ако не ме лъже паметта), така че си приготви определената сума. Това правило zа 10 евро на ден важи zа пациентите на Gesätzliche Krankenkassen, каквато е твоята, относно privat Patienten си нямам представа.


Това не се отнася за родилките- на тях здравната каса им поема 4 дни престой в болницата ( плюс деня на раждането), за секцио са 6 или 7 дни (не си спомням точно).

# 52
  • Мнения: 945
А, това, че при родилките е беzплатно, не го zнаех... ама добре е така  Simple Smile . А когато и при нас бебчето стане, дай боже, ще zнам  Simple Smile

# 53
  • München/Stara Zagora
  • Мнения: 422
Цитат на: geri_1

Колкото до беzплатните лекарства, мога да ти каажа, че почти всяко лекарство, което лекаря ти предписва, го купуваш с намаление. .
...


Da be javno ima njakakvo namalenie,no nai dobre si be6e kakto predi.Ni6to ne pla6tah v aptekata.Vsi4ko se poema6e ot kasata,a sega...
Tva e dobre 4e prestoja v bolnica pri rodilkite pone e bezplaten,ama koi znae za kakvi drugi ne6ta 6te ti vzemat pari.
Neznam za sistemi,ili medikamenti....pla6ta li se ne6to tam???Ili vsi4ko ti se poema ot TK??

# 54
  • Мнения: 3 880
Цитат на: kremka

Tva e dobre 4e prestoja v bolnica pri rodilkite pone e bezplaten,ama koi znae za kakvi drugi ne6ta 6te ti vzemat pari.
Neznam za sistemi,ili medikamenti....pla6ta li se ne6to tam???Ili vsi4ko ti se poema ot TK??


В болницата нищо не се плаща, поне в тази в която бях аз (застрахoвката ми е най-обикновенна- gesetzliche)

# 55
  • Мнения: 229
Аз също нищо не съм плащала в болницата.Даже докато бях бременна  желязото ми го даваха с безплатна рецепта.

# 56
  • Мнения: 2 567
Около раждането лежах общо 14 дългиии  Twisted Evil дни в болницата и не платих нищо.

# 57
  • Германия
  • Мнения: 8 099
споко Кремке, докато си в родилно е безплатно. Даже и кремчето против суха кожа, дет ми го дадоха Wink , а на една друга и бяха намерили и лакочистител.
А защо всъщност не разрешават да имаш лак на ноктите?

# 58
  • München/Stara Zagora
  • Мнения: 422
Цитат на: pepelyashka
А защо всъщност не разрешават да имаш лак на ноктите?

Lak na noktite.Tva pyk 6to za glupost e! Laughing  Laughing  Laughing

# 59
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Цитат на: kremka

Lak na noktite.Tva pyk 6to za glupost e! Laughing  Laughing  Laughing

Ми незнам бе, жената дето беше на съседното легло каза, че я накарали да си изчисти лака от ноктите и намерили лакочистител. Тогава не я разпитвах защо и как, че си имах мои си грижи и болки в него момент. Но мисълта ми беше, че и такива абсурдни неща ще ти намерят, ако има нужда.

# 60
  • Мнения: 3 880
Цитат на: pepelyashka

А защо всъщност не разрешават да имаш лак на ноктите?


Ами по цвета на ноктите определяли нещо докторята, а и онази контролна щипка, която слагат на пръста ( с червената лампичка- незнам как се водят точно) май не отчитала точно когато има разни лакове по ноктите (това са ми някакви смътни спомени, някъде съм го чела или чувала, но пусто като ми е плитка паметта Wink ). Предполагам  че ще се получи малко стресово ако в случай на колабс или нещо подобно сестрите в суматохата тръгнат да търсят лакочистител и да чистят нечий лак по нечии нокти, та затова го правят предварително Laughing

# 61
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Цитат на: *Biba*

 Предполагам  че ще се получи малко стресово ако в случай на колабс или нещо подобно сестрите в суматохата тръгнат да търсят лакочистител и да чистят нечий лак по нечии нокти, та затова го правят предварително Laughing

хихихихихиххихихи, е така съм съгласна. Ей пак научих нещо полезно.Благодаря!

# 62
Techniker Krankenkasse kazwat, che edna rodilka stoi " bezplatno" w bolnicata dokato e " medizinisch notwendig". Drug e problemut, che ako na maikata i niama nisto, a na deteto, malko lekari se suglasiawat da te ostawiat sled 5 dni prestoi. No ne se shashkai, gledai oswen towa bolnicata ti da ima Kinderklinik, za wseki sluchai
Pozdrawi

# 63
Цитат на: Anonymous
Nadjavam se pone za Erziehungsgeld.angel:  #Milti


Няма да можеш да се пребориш за  Erziehungsgeld , защото нямате Aufenthaltserlaubnis ,което е равно на работна виза. Erziehungsgeld се изплащат двойно повече като стойност от Киндергелд, ти  киндергелд нямаш право да взимаш камоли Erziehungsgeld. Студентите тук нищо не са, нямат никакви привилегии и права.
Искренно ти пожелавам успех и да пишеш някой ден какво е станало и лека бременност.
ciao

Общи условия

Активация на акаунт