На училище на 6г - в ДГ или в Подготвителна група е по-добре да се подготви?

  • 5 740
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 10 380
За всяко дете си е индивидуално. Родителите да си преценят.
Това със загубеното детето и на мен ми е тъпо. Коментирала съм на различни възрасти със сина ми как се чувства с по-големите, винаги е бил ОК. Даже последно ми каза, добре че съм го пуснала по-рано на училище, че неговите набори още две години трябвало да учат, а той догодина завършва 😁 и освен това до 3-4 клас няма особени спомени, като цяло не помни излишности, от градината пък никакви. Та общо е доволен от ситуацията
Братовчедка му в момента е на 15г в 8 клас. Той е на 16 в 11 клас... Такива аномалии... Реално година и 1/2 разлика, иначе 3 класа.
Тя си тръгна с набора на 7, но е родена януари. Той на 6, ама 17 става на 30 май..
Така и в неговия клас има деца на 18... Туй пък в другата посока - разлика година и 1/2 ама в същия клас.
Не виждам разлика във физическото и психическото му развитие.

# 16
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 014
В Свети Никола му поставиха диагнозата,но всъщност това се случи чак на 11,иначе го водеха само със СОП.В момента е с ТЕЛК и там пише"Синдром на Аспергер" плюс още няколко други неща...
За възрастни мисля че няма как да се разбере, въпреки че наскоро имаше една пусната тема от потребителка,която чак като наближила 40 разбрала ,че е с Аспергер,но тя не сподели дали и къде са я диагностицирали....
Интересно как се е получило това с цитирането ми-пише ,че съм Светкавица и съм писала мнението на 14.05...
Сестра ми също живее в ЮК и аз никак не одобрявам това тръгване на училище на 4(малката племенничка тръгна даже на 3, защото е родена в първата половина на годината).Децата според мен са твърде малки, въпреки че тяхното учене е доста по-различно от това тук(нямат учебници за вкъщи,и имат много малко домашни,а тук ги скъсваха от домашни и някои дечица прекарваха от 1 клас сутрин от 8 вечер до 8 с допълнителнте дейности,което също не одобрявам).

# 17
  • Мнения: 11 908
N_ik, моля, оправи си цитата. Не е моят син с Аспергер и въобще постът ми е в друг смисъл.

# 18
  • Мнения: 8 934
Изобщо не става дума за изгубено детство, а за това, че винаги детето е по-малко от останалите, което си има огромно значение и за общуването и за ученето.
Което не значи, че децата няма да се справят, справят се разбира се. Но аз не го искам за моите деца.

# 19
  • Мнения: 11 908
Аз, например, влагам в понятието "изгубено детство" да съкратиш във времето възможността да правиш неща, които можеш да правиш само като дете. Скоро синът ми ще стане на 18 и му събирам снимки, ами тези от ДГса най-мили, макар да имаше и негативни спомени там. На едни снимки е "врабче", на други" зайче", момичетата, които в момента събират материали за едни от най- добрите университети, ги имам на снимки- цветя и пеперуди, които танцуват под съпровод на акордеон и пиано.
Украсена зала с октоподи, рибки, децата рецитират стихове за морето, а офицер от Морска администрация им разказва различни, интересни неща. Огромен зелен двор, в който бягаш, гониш се, играеш забавни игри, които развиват съобразителност, ловкост, бързина. Ако си в стаята за занимания,  може да седиш на столче и да рисуваш, но може да седиш и на пода и да четеш книжка(още на 5г много от децата четях с малко текст, на 6-почти всички) А тетрадки с писане на числа, букви и звукови модели имат още от 3 група и са същите, като в ПГ в училище.
Ето, тези неща не бих искала да съкратя с ранното тръгване на училище. Детската градина ни е близо и синът ми вече на възраст, в която някога момчетата ги викаха на прегледи за казарма, като мине оттам, винаги възкликва "Искам си детството"

А що се отнася до европейските понятия за предучилищна и училище, нищо общо нямат с нашите, поне над френското училище имам поглед. В Европа, както и да се нарича училището, много малко се доближава до натовареност та в нашето училище.

# 20
  • Мнения: 1 192
Децата в ОК тръгват на училище на 4 год., но се води училище, а реално не е много по-различно от нашата предучилищна - полуградина, полуучилище. Задължителната възраст за обучение в България започва от 4 години, а това, как се води, вече е съвсем отделен въпрос. И не мога да го разбера това превъзнасяне колко рано тръгвали децата в чужбина, а пък в Бг колко малко учели и колко били големи ваканциите (освен ако не си политик или не си съвсем извън българската образователна действителност Joy).

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 5 926
Поне на мен (в София) това ми казаха - удостоверението се издава след 3-та група и не се кара 4-та. Но във вашия град може и да е различно.

Но е странно да няма ПГ за 5-годишни (и в ДГ и в училище), при положение, че предучилищната е задължителна от 4г!

А иначе може да запишете детето в училище и без да е карало ПГ. Доколкото знам, просто продавате декларация при записване, че детето няма удостоверение за завършена предучилищна подготовка.

Другият вариант е да запишете детето в ПГ в самостоятелна форма на обучение.

# 22
  • Мнения: 312
А иначе може да запишете детето в училище и без да е карало ПГ. Доколкото знам, просто продавате декларация при записване, че детето няма удостоверение за завършена предучилищна подготовка.
Сигурни ли сте в това?

Ако става така това би ни решило всички дилеми.

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 5 926
А иначе може да запишете детето в училище и без да е карало ПГ. Доколкото знам, просто продавате декларация при записване, че детето няма удостоверение за завършена предучилищна подготовка.
Сигурни ли сте в това?

Ако става така това би ни решило всички дилеми.
Училището е задължително, не може да откажат да запишат детето в 1-ви клас. Но... могат да ви направят на проблем, че нямате удостоверението.

# 24
  • Мнения: 10 380
Питайте си в училището.
Аз също подадох декларация, че започва по-рано и толкоз.
ПГ за 5 и 6 обикновено са смесени в училищата. Преподава се едновременно по съответните помагала.

# 25
  • Мнения: 21 455
Закон за предучилищното и училищното образование
Чл. 8. (2) Училищното образование е задължително до навършване на 16-годишна възраст и започва от учебната година, която е с начало в годината на навършване на 7-годишна възраст на детето.
(3) Училищното образование може да започне и от учебната година с начало в годината на навършване на 6-годишна възраст на детето по преценка на родителя и при готовност за училище, удостоверена при условия и по ред, определени в държавния образователен стандарт за предучилищното образование.


Наредба 5 за предучилищното образование
Чл. 35. (3) (Изм. - ДВ, бр. 85 от 2020 г., в сила от 02.10.2020 г.) В 14-дневен срок преди края на учебното време по чл. 12, ал. 1 учителят на съответната група установява готовността на децата, които ще постъпят в първи клас през следващата учебна година, за училище.
(4) (Нова - ДВ, бр. 85 от 2020 г., в сила от 02.10.2020 г.) Родителите, които желаят децата им да постъпят в първи клас от учебната година, която е с начало в годината на навършване на 6-годишна възраст на детето, уведомяват за това директора на детската градина най-късно до един месец преди края на учебното време.
(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 85 от 2020 г., в сила от 02.10.2020 г.) Готовността на детето за училище отчита физическото, познавателното, езиковото, социалното и емоционалното му развитие.

# 26
  • Мнения: 312
Благодаря, Дидева! Това наистина е супер информативен отговор!

# 27
  • Мнения: 607
Цитат на: N_ik

[/quote
У нас просто няма как да направиш същото - дори и да искаш. В нашия случай борбата е детето да започне предучилищна на 5. Идеята е като се преместим в ЮК да не ходи в един клас с деца, които са 2г по-малки от него, а с такива дето са по-малки "само" с 1г.

Това кой клас сте завършили в БГ няма значение за британската образователна система. Там разпределят детето в съответната year, спрямо годините. Например, ако тук детето е завършило 2 клас и му предстои 3ти, отивайки в UK, ще бъде Year 5. Това е така, защото техните първи 2 години (на 5 и 6 годишна възраст) в училище не са в действителност такова, а са като детска градина, но се водят Y1 и Y2. Тоест към класа в БГ прибавяте още 2 години отгоре и така разбирате кой е еквивалентния в UK клас.

# 28
  • Мнения: 143
Здравейте, имам следния въпрос  
Искам  да запиша дъщеря ми в ПГ в училище. Там приема от 6 годишна възраст ( 1 година е ПГ в училище) . Но аз искам да я запиша още на 5 години там , и да изкара две години тоест да повтори  и да си тръгне на 7 на училище. Желанието ми да я запиша толкова рано там , е че имам лични впечатления от учителката която е прекрасна .
Възможно ли е това според вас ?

# 29
  • Мнения: 10 380
Да, обикновено групите са смесени 5и6. Попитай в училището.
Но почти съм сигурна, че след 1вата година ПГ ще искаш да я пуснеш на 6 в 1 клас Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт