Кое е най-подходящото за моите интереси

  • 2 057
  • 35
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 861
Категорично фармация. Дори на помощник фармацевта стартовата заплата е по-висока, отколкото на лекар в държавна болница (в София - 2-3 бона за помощника,  3-4 за магистъра и това е без извънредни часове, има различни бонус схеми, а след две години и управител можеш да станеш). Учиш 3 или 5 години, в зависимост от това дали ще завършиш МК или МУ. После пей сърце. Аптеки в цялата страна - бол. Дали ще се пънеш за голяма верига или за малка спокойна квартална аптека си зависи само от теб, така и че работното време много варира и можеш да си намериш каквото те устройва. С осигуровките също варират нещата.

Но няма да те лъжа - отношението на повечето хора ще е като към продавачка в Била. Но е чиста работа, няма да гледаш карантии, нито ще те бият ненормалници в бърза помощ. Но пак, тука е до лично възприемане. Аз лично кандидатствах за фармация и нищо друго. Грам не ме е блазнило да ставам лекар, при все престижа на специалността.

# 31
  • Мнения: 5
Благодаря на всички за предложенията! Имам още няколко години, така че ще имам време да реша окончателно какво е най-подходящо да следвам предвид мечтите си и някои други фактори. Вашите идеи много ще ми помогнат!
 @
На първо място си посмалете самочувствието, въобще не са ви толкова стабилни знанията, колкото си мислите. Бъркате дори употребата на “и-й”, която се учи в първи клас, даже по-рано от ученолюбивите деца. Теорията е най-малкият проблем в медицината, всяка специалност е много учене, практиката е това, което препъва. Не е само до това да можете да гледате малко кръв, но и всичко друго - обезобразени хора, повръщащи, умиращи, неадекватни, изпитващи много сериозна болка, моргата също е голямо изпитание и т.н., не е за лирични души. За истинската журналистика ви трябва наистина перфектна грамотност, редактор не може да стане всеки, имам предвид по линия на личните качества. За чуждите езици ви трябва перфектно владеене на родния. Посмалете самочувствието, вече е започнало да ви прави мечешка услуга.

А относно коментара ви - интересно ми е как си изграждате цялостно мнение за човек, когото не познавате. Не започнах тема тук, за да се перча със самочувствие или нещо такова. И предполагам сте наясно, че няма как да питам за такова важно нещо, като избора на професия, като дори не предоставя някаква по-подробна информация за себе си, нещата, които ме вълнуват, към какво проявявам интерес като бъдеща професия. Не съм забелязала за грешката, която споменавате - "й/и", но съм сигурна, че никой не е безгрешен. Съжалявам, ако съм ви направила впечатление на човек, който само демонстрира качества, без покритие, но за себе си съм наясно какво исках да прочета тук и до голяма степен така и се случи, така че съм благодарна за времето, което някои отделиха, за да ми помогнат. Хубав ден!

# 32
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 381
...Не съм забелязала за грешката, която споменавате - "й/и", но съм сигурна, че никой не е безгрешен.....
Изобщо не го мисли, това беше за друга потребителка. За самочувствието даже не разбрах кого кастри, защото и на въпросната, на която реагираш в горното мнение  беше някъде из висините.
Твое право е да търсиш своя път в живота, да се информираш от рано и да се представяш както прецениш - от това, което прочетох, правиш го много грамотно. И добре че е навреме, а не както тук в подфорума има теми 2 месеца преди ДЗИ в стил "Какво ще ме посъветвате да уча" Имаш време да,  3 години докато завършиш, но ако смяташ да се насочиш към Медицина, или Фармация, реално до започване на подготовка по химия за форматите на МУ имаш около 1,5 г.
Някой писа за фармацията по-горе, да много хубава специалност е и не само заради описаните неща, а и се избягва йерархията в медицинските среди и проблемите със специализациите. Същия КСК но се приемат по-малко  студенти - по квоти държавна поръчка 25/25  за Варна - към 3 пъти по-малко от Медицина... Миналата година видях и нещо друго в темите за 12-ти клас, не съм търсила информация колко е вярно, признавам си, минах написаното по диагонала, но който има интерес ще си провери. Прочетох че само десетина процента от завършилите Фармация отиват в аптечната мрежа, огромната част работят за фармацевтични компании, някакви проследявания, пишат доклади със статистики, а накрая взимат над 5000 лв заплати, че и бонуси имаше.  
Каквото и да решиш, имай предвид че светът ще става все по-технологичен, ние тук колкото и да сме назад, след десетина години нещата ще са много различни от сега, МОН вероятно ще излезе от дълбокия си сън и образованието ни ще стане адекватно на западните изисквания, а в западни университети се влиза с хорариуми по неща различни от профили по БЕЛ и история. Ако ще ставаш учител, имай го предвид. А и в момента толкова народ се е насочил да става педагог по най-лекото съпротивление, каквото са хуманитарните, че след 5 гоидини и там ще е страшно....
За психологията вече са ти казали- всеки трети е психолог... В този смисъл не съм сигурна някой назад като писа за лекар- психолог, дали правилно е разбрал и дали не става въпрос за специалист психиатър - едното е...  каквото е, а другото е медицинска специалност. Имай предвид и че ако  се дипломираш с държавна поръчка и решиш, че искаш да се преквалифициаш в съсвем друга област и съответно нужното второ висше образование, втори път ще трябва да го плащаш, а някои специалности излизат доста солено извън държавната поръчка... Платената Медицина и Фармация във Варна в момента са 12 000 лв на година, в София все още е 10 000 на година, но вероятно ще се изравнят, таксите растат всяка година... За акушерки и сестри мисля че беше към 4000...  За да не те е яд после, не се хвърляй в нещо колкото за едната диплома  мисли и преценявай много внимателно.

Някъде по-надолу видях тема Логопед, но през телефон линковете не винаги ми се получават. Можеш да попиташ как се случват нещата, пишат че такива специалисти са много гърсени.

Не ми се занимаваше да се изказвам и аз по темата за моргите, кръвта и прочие, но явно предвид скорошното изказване, звучащо грубо и назидателно към девойката е неизбежно да напиша няколко подробности по въпроса.

Скрит текст:
Никой не хвърля студентите по медицина в кръв  от първата година, даже не и от втората. Кръвта която виждат е в епруветки докато им обясняват как да определят кръвни групи, като преди това са минали напоителна лекция как се работи с телесни течности, обяснява им се че се случва на някого да му прилошее при вида и. Упражненията се провеждат не в морги, а в дисекционните зали в университета, кръв и повръщано няма, дори учебните трупове са мумифицирани, не миришат на трупове,  а на сериозна химия,  с която са обработени. Няма шокирани, дори първия път. Със страданието и грозните гледки се запознават на по-късен етап, но по един или друг начин колкото и цинично да звучи се свиква, иначе  не биха могли да работят това (6,5 г, учене, стажове и упражнения каляват воля и разбират на къде са тръгнали, а после някои с афинитет към силните усещания се хвърлят направо в  дълбокото в специалности като  Спешна медицина, или Анестезиология и реанимация, с гледки и течаща по краката им кръв и всичко останало, докато спасяват живот....) Още първата година в университета много повече кръв виждат учащите се за акушерки и медицински сестри. Дъщерята на приятелката ми я вкараха на Секцио още първата година - 5-6 момичета в единия край на залата, при следваща операция други 5-6 и така ротационно докато извъртят цялата група. Нямаше търпрпение отново да дойде нейния ред. Беше толкова въодушевена, че нито болка, нито кръв я уплашиха на упражнения в болница. В специалност Медицина на упражнения по анатомия се започва с едни торби с кости, които трябва да сглобяват - тежко на този, който не си е назубрил въпросната тема от атласа костица по костица и не е подреждал  пъзели като малък. Племенницата ми учи медицина и вече завършнва трети курс, миналото лято на кратък стаж беше влязла с връзки на аутопсия, изпрати на братовчед си снимка как държи в двете си шепи човешки мозък - грам потрес нямаше на лицето и, точно обратното, беше щастлива че се е уредила преди други, а като малка припадаше от кръв...Всяко нещо идва с времето си, не е без значение и колко го желаеш.

Последна редакция: чт, 01 юни 2023, 23:42 от Беллора

# 33
  • Мнения: 5
...Не съм забелязала за грешката, която споменавате - "й/и", но съм сигурна, че никой не е безгрешен.....
Изобщо не го мисли, това беше за друга потребителка. За самочувствието даже не разбрах кого кастри, защото и на въпросната, на която реагираш в горното мнение  беше някъде из висините.
Твое право е да търсиш своя път в живота, да се информираш от рано и да се представяш както прецениш - от това, което прочетох, правиш го много грамотно. И добре че е навреме, а не както тук в подфорума има теми 2 месеца преди ДЗИ в стил "Какво ще ме посъветвате да уча" Имаш време да,  3 години докато завършиш, но ако смяташ да се насочиш към Медицина, или Фармация, реално до започване на подготовка по химия за форматите на МУ имаше около 1,5 г.
Някой писа за фармацията по-горе, да много хубава специалност е и не само заради описаните неща, а и се избягва йерархията в медицинските среди и проблемите със специализациите. Същия КСК но се приемат по-малко  студенти - по квоти 25/25  за Варна - към 3 пъти по-малко от Медицина... Миналата година видях и нещо друго в темите за 12-ти клас, не съм търсила информация колко е вярно, признавам си, минах написаното по диагонала, но който има интерес ще си провери. Прочетох че само десетина процента от завършилите Фармация отиват в аптечната мрежа, огромната част работят за фармацевтични компании, някакви проследявания, пишат доклади със статистики, а накрая взимат над 5000 лв заплати, че и бонуси имаше.  
Каквото и да решиш, имай предвид че светът ще става все по-технологичен, ние тук колкото и да сме назад, след десетина години нещата ще са много различни от сега, МОН вероятно ще излезе от дълбокия си сън и образованието ни ще стане адекватно на западните изисквания, а в западни университети се влиза с хорариуми по неща различни от профили по БЕЛ и история. Ако ще ставаш учител, имай го предвид. А и в момента толкова народ се е насочил да става педагог по най-лекото съпротивление, каквето са хуманитарните, че след 5 гоидини и там ще е страшно....
За психологията вече са ти казали- всеки трети е психолог... В този смисъл не съм сигурна някой назад като писа
за лекар- психолог, дали правилно е разбрал и дали не става въпрос за специалист пксихиатър - едното е...  каквото е, а другото е медицинска специалност. Имай предвид и че ако  се дипломираш с държавна поръчка и решиш, че искаш да се преквалифициаш в съсвем друга област и съответно нужното второ висше образование, втори път ще трябва да го плащаш, а някои специалности излизат доста солено извън държавната поръчка... Платената Медицина и Фармация във Варна в момента е 12 000 лв на година, в София все още е 10 000 на година, но вероятно ще се изравнят, таксите растат всяка година... За акушерки и сестри мисля че беше към 4000...  За да не те е яд после, не се хвърляй в нещо колкото за едната диплома  мисли и преценявай много внимателно.

Някъде по-надолу видях тема Логопед, но през телефон линковете не винаги ми се получават. Можеш да попиташ как се случват нещата, пишат че такива специалисти са много гърсени.

Не ми се занимаваше да се изказвам и аз по темата за моргите, кръвта и прочие, но явно предвид скорошното изказване, звучащо грубо и назидателно към девойката е неизбежно да напиша няколко подробности по въпроса.

Скрит текст:
Никой не хвърля студентите по медицина в кръв и  от първата година, даже не и от втората. Кръвта която виждат е в епруветки докато им обясняват как да определят кръвни групи, като преди това са минали напоителна лекция как се работи с телесни течности, обяснява им се че се случва на някого да му прилошее при вида и. Упражненията се провеждат не в морги, а в дисекционните зали в университета, кръв и повръщано няма, дори работните трупове са мумифицирани, не миришат на трупове а на сериозна химия с която са обработени. Няма шокирани дори първия път. Със страданието и грозните гледки, се запознават на по-късен етап, но по един или друг начин колкото и цинично да звучи се свиква, иначе  не биха могли да работят това (6,5 г, учене, стажове и упражнения каляват воля и разбират на къде са тръгнали, а после някои с афинитет към силните усещания се хвърлят направо на дълбокото със специализация в Спешна медицина, с гледки, течаща по краката им кръв и всичко останало....) Още първата година в университета много повече кръв виждат учащите се за акушерки и медицински сестри. Дъщерята на приятелката ми я вкараха на Секцио още първата година - 5-6 момичета в единия край на залата, при следваща операция други 5-6 и така ротационно докато извъртят цялата група. Нямаше търпрпение отново да дойде нейния ред. Беше толкова въодушевена, че нито болка, нито кръв я уплашиха на упражнения в болница. В специалност Медицина на упражнения по анатомия се започва с едни торби с кости, които трябва да сглобяват - тежко на този, който не си е назубрил въпросната тема от атласа костица по костица и не е подреждал  пъзели като малък. Племенницата ми учи медицина и вече завършнва трети курс, миналото лято на кратък стаж беше влязла с връзки на аутопсия, изпрати на братовчед си снимка как държи в двете си шепи човешки мозък - грам потрес нямаше на лицето и, точно обратното, беше щастлива че се е уредила преди други, а като малка припадаше от кръв...Всяко нещо идва с времето си, не е без значение и колко го желаеш.
Благодаря за коментара, след всяко ваше  включване за това какво се учи в МУ, какво правят студентите там, повече от всичко искам и аз да съм една от тях. Как бих се радвала ако някой някъде споделя страници от пособия, които използва. Иначе имам чувството, че така материала ще е някакъв непостижимо труден за научаване или нещо такова 😅
Но времето ще покаже, както казахте и вие, и ще трябва да се предвиди и за подготовка за КСК, ако това ще е крайното решение.
(Макар че познавам един съдов хирург на средна възраст, който каза, че втората му жена го е насърчила да следва Медицина, въпреки че това е било много различно от първата му специалност. И сподели, че не съжалява за парите, които е дал за обучението си, макар че определено трябва да имаш много отделени средства, за да си позволиш такова обучение, извън държавната поръчка. И така, днес този хирург е щастлив баща на 4 деца, умело съчетава личния си живот с професионалния, има си собствен кабинет с модерна апаратура, работи в различни болници, но има и време за почивки - Италия, Великобритания...Този пример ми дава някаква утеха, че ако се насоча към друга специалност, ще има някакъв шанс и по-късно да сбъдна тази мечта, но пък откъм финансови средства... Дано направя правилен избор!)

Все още се колебая какво да избера, защото имам чувството, че ще съжалявам ако следвам едното, а не другото, но се надявам до края на другата година окончателно да зная какво ще правя. Отделяте доста време, за да ми напишете всичко това, и аз съм изключително признателна! ❤

# 34
  • Мнения: 917
Не, не, ако ще е медицина, не отлагай! Ти си жена, ще искаш деца, нямаш толкова време, колкото един мъж. Мъжете знаеш и на 60 г. могат да станат бащи. Пък и докато са малки децата, все майките го отнасяме.
Давай медицина, всичко друго е по-лесно и за някои от специалностите можеш да минеш само с една магистратура.
Да учиш каквото и да е след медицина ще бъде много по-лесно и бързо отколкото обратното.

# 35
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 381
 Как бих се радвала ако някой някъде споделя страници от пособия, които използва. Иначе имам чувството, че така материала ще е някакъв непостижимо труден за научаване или нещо такова 😅
Но времето ще покаже, както казахте и вие, и ще трябва да се предвиди и за подготовка за КСК, ако това ще е крайното решение.
Предполагам имаш предвид материали за подготовка за КСК? Тук едва ли ще намериш, но знам че във ФБ има групи в които си споделят, нямам регистрация там и не мога да помогна, освен с информацията в онази тема, която ти дадох, там съм писала и как се информирахме ние, по въпросите за кандидатстване, учителката на сина ми по химия в училище, от години работеше и като  проверяваща на КСК. Щом интересът ти е към МУ Варна, първа стъпка е купуването на актуалните сборници, които издава университета. Намираш на сайта как става поръчването онлайн. Те са нещо много удобно, а не безкрайни списъци с учебна литература, която препоръчват други МУ и не знаеш от къде да започнеш. Сборници издават само МУ в София, Пловдив и Варна. За Варна до миналата година бяха 5 сборника - 3 по биология и 2 по химя.  Но вече има издадени нови, съответно с нови въпроси и задачи, а тестовете на изпита са съставени с материал от тях. Съответно са съобразени по новите учебници, така че тези по които се готвеше моето дете  едва ли ще са актуални, те бяха към предишните сборници, които се задържаха доста време - към 8 години и вече не са актуални.. На сайта на МУ трябва да има учебниците които се препоръчват в момента. Тази учебна година минаха първите кандидат студенти с подготовка по новите сборницци и вероятно от следващата вече ще могат да се намерят готови разработени теми по биология - нашите ги купихме от ОЛХ почти без пари-  мисля че струваха към 25 лв. И по химия имаше да се продават решените задачи, но освен че са много скъпи, не вършат и работа. Докато темите по биология се зубрят буквално наизуст, чете се непрекъснато, във всяка свободна минута и се решават тестовете от сборниците, химията  е като математиката, трябва да бъде обяснена и разбрана, има формули и алгоритми по които се разписват задачите - кое след кое следва, с какво реагира и така.... Там първо, второ, поредно и последно правило е намирането на добър учител за подготовка за КСК.
За Фармацията мисля че можеш да започнеш работа в аптека още от третата година докато учиш, хем ще ти се води стаж, хем ще можеш да се издържаш сама, но да кажат по-запознатите. Иначе и за там ученето за КСК е същото.
Онова за платената медицина ти го написах да знаеш ако завършиш първо друго и видиш че не ти харесва, или няма реализация и решиш да осъществяваш мечтата си за Медицина, че ще стане почти невъзможно, предвид огромните такси, които растат с всяка година, затова имай предвид и мнението над моето. Във Варна квотите за Медицина са 75/75 за Фармация 25/25. Платената е който пожелае и може да си позволи, влизат и с 2  тройки от КСК....

Общи условия

Активация на акаунт