Обърках засукването на бебето си. Мога ли да го оправя?

  • 867
  • 12
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 043
Здравейте,
бебето ми е на 11 дена и водена от луд ентусиазъм да кърмя още докато бяхме в Шейново го държах по един час да суче. Горе долу по 30 мин на гърда. В резултат си докарах ужасни рани на зърната, особено едното, въпреки че според мен бебето засукваше правилно. Откакто сме се прибрали в къщи (една седмица) кърмя на поискване и не давам вода. Проблемът ми е, че поради непоносимите болки в зърната започнах да ползвам силиконовите накрайници на Авент, които малко облекчиха положението. Но 1-2 пъти дадох и изцедена кърма с биберон. Пробвах първо с лъжичка, но половината съдаржание отиде във вратлето й. Като капак на всички грешки, изредени до тук, дадох и биберон залъгалка, т.к. тя заспиваше само на гърда, а поради ужасните болки не можех да я държа там непрекъснато.

Та в резултат на всичко това, сега, когато се опитвам да и давам да суче от гърдата не засуква правилно. Ако случайно го направи, смуква 2-3 пъти и много гневно пуска зърното и започва да плаче и пак да го търси. Та въпросите ми са следните:

1. Има ли начин пак да я науча да засуква правилно без да се дърпа?
2. На какво може да се дължи гнева й към зърното. Подозирам, че може струята да и е силна, но пък като поизцедя, за да намалее напрежението, проблемът си остава???
3. Едното ми зърно продължава да е в много лошо състояние, въпреки употребата на Лансинох и Дефламол - не ми помагат особено. Идеи за някой друг лек? В момента пробвам да не давам от тази гърда да суче, а само изцеждам, но раната не заздравява.

Стана много дълго, но дано ме разбрахте. Идва ми да се гръмна, заради глупостите, които направих, въпреки всичко изчетено в библиотеката, но се въртя в омагьосан кръг и не знам как да изляза от него.

Ще съм благодарна за всякакви съвети и идеи.

# 1
  • Мнения: 3 926
Има начини, разибра се Grinning
Първо, ходи гола под блузите. Ясно е, че в този сезон не мож' тръгна гола из къщи. Можеш да мажеш и със зехтин, но най-добре цедни няколко капки кърма и ги остави да си изсъхнат върху зърното. Храни бебето с капкомер, ако се наложи или със спринцовка, така ще контролираш количеството и по-малка част ще отиде към вратлето. Взимай я в сънено състояние - тогава сучат методично и захапват инстинктивно правилно. Ако не става в сънено състояние гледай да е спокойна, за да можеш да направиш следното упражнение - гушваш я, като се стараеш да се възможно по-гола, за да усеща топлината ти; погалваш бузката, за да обърне главичка и да потърси зърното; обикновено бебетата отварят широко уста; това е твоят звезден миг - ... От тук обаче не ми стигат думи да ти обясня упражнението Confused Като цяло трябва да знаеш, че устата не се отваря от горната, а от долната челюст, затова трябва зърното да се "плъзне" от към горната устна, за да може долната да се отвори още малко и да го притисне по правилния начин, като по-голяма част от ареолата трябва да остане захапана откъм долната устна... Ох, дано си го разбрала.
Със сигурност ако кърмиш от разранената гърда по-бързо ще се оправят нещата. Аз имах дупка на дяснот зърно около месец, болеше, ама като захапе правилно болката намалява.
И - бъди сигурна, че не продължителното кърмене е виновно за рагадите. В началото повечето бебета сучат продължително. отдай го на период на адаптация. Като свикнете после ще се върти със зърното в устата и нищо няма да усещаш Wink
Само забравих да попитам - колко време преди термин роди, колко тежеше при раждането бебето и колко го изписаха. Това е важно за сукателния рефлекс. Защото при едро бебе, с добър рефлекс залъгалката надали ще е проблем. Моята се роди 3850 и сучеше като ламя, ядеше залъгалка, ръце, всичко... Така че не се обвинявай - никакви грешки не си допуснала. Просто свиквате една с друга Heart Eyes

# 2
  • Мнения: 2 274
   Асинка като цяло ти е обяснила за засукването! За да не ти се получават рани, като искаш да извадиш зърното от устата не бебчето, вкарваш палеца си в ъгълчето на устата, за да отпусне вакума  Mr. Green и вадиш зърното! Аз в началото като ми заспеше малкия на гърдата се опитвах да извадя зърното като дръпна рязко, но това само го караше да засуче по силно и от там си разраних гърдите!
  За раните ти препоръчвам крема на Авент за зърна! Аз имах Гармастан, но той не ми помагаше особено, но виж с Авентския крем се оправих доста бързо, като не съм спирала да кърмя от разранените зърна, просто мажех много често!
  И още нещо - не прави грешката да си миеш зърната със сапун! Хладка вода или няколко капки кърма преди кърмене са достатъчни!
   Стискам палци скоро да се оправиш!  Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 1 043
Много ви благодаря за отговорите, момичета. Ще последвам съветите ви.

Асинка, дъщеря ми се роди 12 дни преди термин, със секцио. При раждането тежеше 3,250 кг., а ни изписаха 3,060. Иначе времето не ми пречи да ходя гола из къщи  Grinning допира до дреха ми е болезнен за зърната, а и съм чела, че при стоене на въздух зарастват уж по-бързо, но уви, при мен ефект никакъв. Ще пробвам и Авентския крем, който е препоръчала benighted.

benighted, пробвах този номер с палеца, но не става  Confused Устичката и е толкова малка, че просто няма къде да си пъхна пръста от страни. Или вакуумът е доста силен, ама въобще не успях да и отворя устата по този начин. Явно има трик, който ми убягва.

Благодаря ви още веднъж.

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
benighted, пробвах този номер с палеца, но не става  Confused Устичката и е толкова малка, че просто няма къде да си пъхна пръста от страни. Или вакуумът е доста силен, ама въобще не успях да и отворя устата по този начин. Явно има трик, който ми убягва.

Замени 'палец' с 'малък пръст' Simple Smile Достатъчно е връхчето му, колкото да развали вакуума.

# 5
  • sofia
  • Мнения: 8 936
Ползвай кутрето, не палеца. Точно в ъгъла на устичката, натискаш зърното и си вкарваш пръста.  И ноктите ти да са много изрязани.
И моите зърна ме боляха ужасно в началото, при засукване сълзи ми потичаха. Видимо нямах рани, мажех се с Пантогел, но трябва да се измива.
Стискай зъби още малко, към 20-тия ден вече се нормализираха нещата при мен, сега нищо не усещам като суче, дори и да дърпа зърното, не е болезнено

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Много разстроена звучиш и изглежда обвиняваш себе си за проблемите - и сякаш забравяш, че си мама за първи път, а детенцето ти е само на 11 дена Grinning И двете все още се учите как да се справяте, изпробвате различни възможности и дори резултатите в момента да не са най-добрите, има достатъчно време и начини да стигнете до кърменето като удоволствие и за двете Grinning Имаш най-важното - желанието - а имаш и сериозна подготовка, която си личи ясно както в това, което си опитала за разрешаване на проблема, така и в анализа на нещата ,които според теб може да са в основата му Hug Рагадите са ужасно болезнени и е съвсем нормално, че си опитала всички неща, за които си се сетила, за да облекчиш болките. Храненето на толкова малко бебе с алтернативни методи може да е много трудоемко и обезкуражително, особено когато човек няма опит и кой да му покаже - в тези случаи може да се използва и шише, все пак най-важното е бебето да бъде нахранено и да се вземат мерки за оздравяване на гърдите Grinning
Правиш чудесно, че храниш бебето на поискване и го оставяш само да се пусне от гърдата. Казваш, че според теб бебето захапва правилно - ако поставянето на гърда е както трябва, не би трябвало изобщо да получиш разраняване, независимо че бебето като всяко новородено може да прекара часове на гърдата. За да се получат такива сериозни рагади, очевидно някъде има проблем - той може да е както  поставянето, така и в някои анатомични особености в устичката на бебето. Чуваш ли кликане, докато бебето суче - и изпуска ли лесно зърното от устата си? Може би е добре отново да прегледаш статиите за поставяне бебето на гърдата и да обърнеш особено внимание на позата, в която е бебето - коремче до твоя корем, бебето да е достатъчно високо (повдигнато на възглавница), за да не дърпа гърдата и ушенцето, рамото и хълбока да са на една линия.
Не си писала колко често си предлагала шише - но е възможно бебето да се дразни на гърдата, защото млякото не потича веднага като от шишето и се налага да дърпа известно време на празен ход. Когато имаш болки и очакваш да те заболи при поставяне бебето на гърдата, това допълнително блокира рефлекса на потичане и забавя тръгването на млякото. Затова си се ориентирала правилно да задействаш потичането с помпата и тогава да поставиш бебето на гърдата. Може да опиташ и още някои неща - да кърмиш не по-рядко, както сигурно ти се иска заради болките, а по-често. Когато бебето не е много гладно, то не се нахвърля свирепо на гърдата, а е по-търпеливо и не суче толкова силно - това ще направи нещата по-поносими и за теб. Друг вариант е да слагаш бебето първо на по-здравата гърда, докато усетиш, че млякото тръгва и тогава да го прехвърлиш на по-наранената - така спестяваш дърпането на сухо, което се усеща много неприятно и допълнително травмира гърдата.
Момичетата са ти дали достатъчно идеи как да лекуваш наранените гърди.
И последно - ако мислиш, че би ти било от полза някой да дойде да ти помогне на място, за да види как се кърмите и къде евентуално би могло да се промени нещо така, че по-бързо да се оправят нещата, просто пиши в кой квартал живееш и ще измислим как да стане Grinning

# 7
  • Мнения: 139
за да пусне зърното е достатъчно да и запушеш нослето за секунда - хващаш и носа и тя веднага отваря устичката. Другият начин /интересно че никой не го е споменал/ е: с показалеца и средния пръст държиш гърдата около ареолата като и я подаваш да засуче. По същия начин държиш гърдата и с пръста отгоре притискаш гърдата надолу а с другия буташ нагоре и издърпваш. Трябва да се види незнам дали се разбра както го обясних, но е напълно безболезнено.

# 8
  • Мнения: 3 926
Това е т.нар. захват тип "цигара" и не се препоръчва, защото пръстите притискат фината тъкан около ареолата, а това оказва натиск и в/у млечните канлчето. Изобщо гърдата е много деликатен орган и е добре да се внимава. При подобно държане може да се запуш някое каналче. Разбира се ако това става за минута няма проблем. Като цяло обаче в кърмаческата литература Wink този захват се счита за погрешен Simple Smile Peace

# 9
  • София
  • Мнения: 1 043
Много, много благодаря за отговорите. Сега да карам подред:

benighted, пробвах този номер с палеца, но не става  Confused Устичката и е толкова малка, че просто няма къде да си пъхна пръста от страни. Или вакуумът е доста силен, ама въобще не успях да и отворя устата по този начин. Явно има трик, който ми убягва.

Замени 'палец' с 'малък пръст' Simple Smile Достатъчно е връхчето му, колкото да развали вакуума.

Ами аз пиша глупости. Имах предвид малкия пръст.  Confused И пак не ставаше, но както и да е това ми е малкия проблем.



Казваш, че според теб бебето захапва правилно - ако поставянето на гърда е както трябва, не би трябвало изобщо да получиш разраняване, независимо че бебето като всяко новородено може да прекара часове на гърдата. За да се получат такива сериозни рагади, очевидно някъде има проблем - той може да е както  поставянето, така и в някои анатомични особености в устичката на бебето.

Ми мисля си че е правилно според описанията, които съм чела, но явно има проблем някъде, който аз не виждам  Confused Кликане не чувам. Зърното го изпуска, когато тя реши, уф не знам дали го пиша правилно. Имам предвид, че ако не си отвори устата, специално, за да го пусне, не го "изтървава", ако може така да се каже. Позата е точно такава, каквато я описваш. Шише предложих 2 пъти преди да откаже да суче от мен. Много е възможно наистина рефлексът ми да се блокира, т.к. като дойде време за кърмене и се изпълвам с ужас от предстощата болка  Cry и наистина инстинктът ми е да удължавам времето между кърменията, а не да го скъсявам, както прочетох, че се прави. Но ще трябва да се преборя с това, иначе явно няма да стане.

И последно - ако мислиш, че би ти било от полза някой да дойде да ти помогне на място, за да види как се кърмите и къде евентуално би могло да се промени нещо така, че по-бързо да се оправят нещата, просто пиши в кой квартал живееш и ще измислим как да стане Grinning


Благодаря за предложението, аз се свързах с Асинка и тя се зае да ми помогне по въпроса.

# 10
  • Мнения: 753
Моят опит не е много голям,но искам да дам принос. Бъди спокойна с бебо и то ще усети - много усещат и тон и настроение и твоето стстояние. Мисля, че е твърде рано бебо да се е отучило. Пък и ти само гърда ще му предлагаш. Гушкай го нежно, говори му нежно и съм сигурна,че това ще успокои теб и бебчето.Аз съм допускала грешката да кърмя ядосана и се е налагало "по два пъти да го правя",т.е. бебо  не се успокояваше и не се отпускаше блажено.
Много успех от сърце!!!!!!!

# 11
  • Мнения: 5 178
Другите са ти казали доста неща, отмен  ще добавя само да не миеш често зърната.. аз така първия месец щях да откача 2 гармастана използвах и никакъв резултат.. спрях да мия преди всеко ядене и нещата се успокоиха

# 12
  • София
  • Мнения: 1 775
Моят син го правеше същото и аз имах рани. Преборих инстинкта си и го слагах по-често на гърдата, като не я миех след кърмене. Направих грешка, като дадох шише, но като видях, че се обърква го махнах. Плач, дърпане, но аз си казах, че инстинкта му за съхранение ще е по- силен и така и не му дадох повече биберона.  Имаше известен период на адаптация, но се върна към сукането. В сигурни ръце си. Joy Благодаря за съветите, без вас сигурно щях да се откажа преди време. Добре, че не го направих.

Общи условия

Активация на акаунт