Бартолинова жлеза

  • 247 422
  • 567
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 99
Аз съм в София и не мога да дам препоръка за лекар. Ходих при моят АГ първия път, той я почисти и ми даде Браунол и Цикатридина, като се правят и компреси с риванол. Каза ми, че било дупчица и нищо не е шил. Само ми каза поне 10 дни да мажа с тези неща, че било все пак рана. После се наду точно на същото място и в същия ден се спука през същото място, тогава не ходих на лекар, вече знаех как да я почистя сама, а и имах лекарствата. Повече не се появи.

Ходих и при втори АГ, той ми казваше, че това било инфекция ли, било хубаво да се вземе проба от секретаи да се тества за какво става въпрос, за да се изпишат лекарства. Не го направих, не ми се поду повече.

Само да вметна, че не са ми казвали имунната система да е фактор, но тогава бях на строга диета с малко протеини и си мисля, че е оказало влияние. След това повече не повторих такива режими и протеините присъстват много в менюто ми, а заради други гинекологични проблеми пиех един имуностимулатор, който и сега пия всяка есен, слава богу, не съм имала такива проблеми от поне 3 години.


А пихте ли тогава антибиотик?
Сега напълно възстановено ли е или има остатъчна подутина или по- твърдо да е мястото?

# 526
  • Мнения: 1
Здравейте всички!

Искам да споделя и моята история за този проблем.

За първи път ми се случи такива топче, когато може би бях около 20те си години. Тогава доста бързо се образува, назря и се пукна само за около 2-3 дни. Радвам се, че тогава открих доста теми по този въпрос тук във форума и с облекчение разбрах, че това е нещо, което е доста често срещано при други момичета и жени.

След този първи път (сега съм около 30те си години) ми се е образувало няколко пъти подобно топче и съм го оставяла само да се развие и да се цепне, когато набере. Имало е пъти, в които съм се опитвала да го стисна, за да му ускоря пукването... Изключително безотговорни може би от моя страна, но не съм посещавала специалисти относно този въпрос, но както и да е. С течение на времето забелязах, че подобно нещо ми се получава при носенето на много тесни дънки/панталони, както и при доста силен стрес (много съм емоционална и явно стресът ми влияе на тялото повече, от колкото дори съм предполагала).

Специално си направих регистрация, за да споделя последното ми преживяване от последните няколко дни.

Преживях доста силен стрес последните два месеца и явно това се отрази, като един ден усетих топче на дясната ми малка срамна устна. Разбира се, реших да я третирам, както съм третирала и предните - именно да я оставя сама да се оправя и с малко помощ от мен да я постисна. Добре, но този път явно нещата нямаше да се развият по начин, по който ми се искаше.

Минаха три, пет, седем дни, а топчето става все по-голямо и не минава. Както можете да предположите, във време на пандемия и т.н. още по-малко исках да ходя по клиники и болници...

Болката ставаше неописуема, не можех да ходя, ходех като жаба 😀 заемах странни позиции да лежа, да седя, дори само да стоя права..а да не говорим, че за първи път не мога да спя 2-3 нощи от болка, че даже и аулин пих..

Влязох отново тук, видях доста споделени бабини илачи и реших да пробвам с нешо, което имах под ръка, а именно домашен сапун и белтък.

Бях много скептично настроена, но нямах какво да губя и реших да пробвам. Хора, дами, наложих го два пъти през деня и видях как почва да дърпа към повърхността вече насъбралите се неща. Реших да не слагам повече през деня, тъй като нали ходя да пишкам и не е много удобно.

Вечерта при лягане, взех пак малко от пастата от сапун и белтък и наложих САМО на подутото и о, чудо, на сутринта такова сладко облекчение, беше се пукнало това скапано, тровещо животите ни нещо.

Мисля да му наложа довечера и едно памуче с лайка, за да се успокои, защото все пак е рана, но живота отново се завърна. Направо ми се плаче от радост.

Искам да кажа на тези, които се чудят - опитайте тази смес - работи! Само много искам да подчертая, че трябва да мажете само и единствено проблемното място, защото първият път, когато се намазах, сместа беше още течна и се стече по цялата ми дясна срана и се поду цялата, което допринесе още повече за некомфорта, тъй като се изду и усещах всяко минимално търкане по нея.

Пожелавам ви бързо възстановяване и нека за последно да изпитваме тази гадост!

# 527
  • Мнения: 3 199
Аз бях писала за белтък и яйце,  при мен помогна,  радвам се, че и на теб е помогнало! Simple Smile

# 528
  • Мнения: 99
Аз по принцип съм маалко скептична към такива бабини илачи и все си мисля ,че една превръзка с ихтиол и/или  йодасепт би свършила същата работа, а и рискът от евентуална  вторична инфекция ще е по-малък. Но щом при вас е имало ефект, може би си заслужава да се опита!

# 529
  • Мнения: 1
Здравейте, повдигам темата, защото имам следния проблем.
Миналата година Ноември месец за първи път ми се появи абсец на Бартолиновата жлеза,  беше голямо ходене по мъките докато не се наложи да отида в спешна гинекология. Там решиха, че ще ме оперират, но уви абсеца се спука спонтанно и операция нямаше. Всичко беше наред до Април месец тази година, когато абсеца се появи отново,но аз си знаех процедурата и го изчаках да се спука.
И такаа до преди 6 дни когато се появи отново и стана огромно колкото авокадо. Абсеца се спука на 5тия ден, но освен гной ми тече и кръв защото трябваше да ми дойде, а заради подауването явно не можа да избие. В момента тече доста кръв и гной, но лявата ми срамна устна(включително голяма и малка) останаха много подути. Нямам болка, изпитвам лек дискомфорт от време на време заради устната и заради това ходя разкрачена. Въпросът ми е на някой от вас случвало ли му се е такова нещо и до колко време спада, защото си мисля, че е много напълнено с кръв и гной?

И на мен ми се спука два пъти, но нито отока спада, нито болката намалява 😞 ще отида да ме изчистят оперативно, но като чета за възстановителния период почвам да се плаша...

# 530
  • Мнения: 4 710
Здравейте, повдигам темата, защото имам следния проблем.
Миналата година Ноември месец за първи път ми се появи абсец на Бартолиновата жлеза,  беше голямо ходене по мъките докато не се наложи да отида в спешна гинекология. Там решиха, че ще ме оперират, но уви абсеца се спука спонтанно и операция нямаше. Всичко беше наред до Април месец тази година, когато абсеца се появи отново,но аз си знаех процедурата и го изчаках да се спука.
И такаа до преди 6 дни когато се появи отново и стана огромно колкото авокадо. Абсеца се спука на 5тия ден, но освен гной ми тече и кръв защото трябваше да ми дойде, а заради подауването явно не можа да избие. В момента тече доста кръв и гной, но лявата ми срамна устна(включително голяма и малка) останаха много подути. Нямам болка, изпитвам лек дискомфорт от време на време заради устната и заради това ходя разкрачена. Въпросът ми е на някой от вас случвало ли му се е такова нещо и до колко време спада, защото си мисля, че е много напълнено с кръв и гной?

И на мен ми се спука два пъти, но нито отока спада, нито болката намалява 😞 ще отида да ме изчистят оперативно, но като чета за възстановителния период почвам да се плаша...
Отиде ли при гинеколог за нормален преглед? Нека ти вземат проба от секрета, да видят какво предизвиква това възпаление.

Не помня дали съм го писала преди, но при мен за втори път се възпали жлезата при строга диета и аски нисък имунитет през зимата. Дръжте имунитета на ниво, много е важно.

# 531
  • Гр. София
  • Мнения: 13
Здравейте на всички! И аз като вас получих тази гадост,която в началото беше като орех и не болеше. Днес бях със страшни болки,вече с големината на яйце. Слава богу се спука. Изтече доста гной и кръв. Изписаха ми антибиотик и промивки с йодасепт. Може ли да поясните,как точно се правят тези промивки? Раничката е от вътрешната страна и е по-навътре,няма ли да се изгори например? Благодаря ви!

# 532
  • Мнения: 4 710
И моята беше навътре. С марля правех, от тези, стерилните. Аз мажех с Браунол, пръсках Цикатридина и после поставях марля с риванол, като я слагах по-навътре. Според вторият лекар, така се правело. Първият ми казваше да мажа от външната страна, но така не видях ефект.

# 533
  • до реката
  • Мнения: 295
Здравейте,искам да попитам  тези от вас,които са се оперирали,колко време преди операцията ви казаха да не ядете и да не пиете нищо и може ли малко повече подробности как протича всичко.Благодаря предварително на тези които ще отговорят/става въпрос за девойка на 15г. а бартолинвата киста я има от 13г./

# 534
  • Мнения: 12
Здравейте и от мен! И аз съм в гръпата с възпалението Sad Случвало ми се е преди 7 години, след прием на антибиотик, но тогава нямах идея какво е. Мажех с Ихтиол и се спука. Сега същият сюжет... Пих антибиотик и освен гъбична инфекция ми се поду и жлезата. Проблемът е, че при мен подуването е по-навътре. Снощи и днес мазах с Ихтиол отново докато намеря домашен сапун. Преди час направих рецептата със сапуна и белтъка, но след като някак си се опитах да го поставя започна толкова силно парене, че издържах едва 5 минути Sad Ако наложа компрес отвън, без да има прек достъп до топчето дали ще има ефект? Болки нямам все още, но усещам дискомфорт. Топчето е твърдо, може би колкото малък орех Sad

# 535
  • Мнения: 3 724
Сложи си компрес с риванол,той също изтегля и охлажда,слагаш превръзка за през ноща,да спиш така с компреса

# 536
  • Мнения: 12
Сложи си компрес с риванол,той също изтегля и охлажда,слагаш превръзка за през ноща,да спиш така с компреса

Мерси, утре ще мина да си взема от аптеката Simple Smile

# 537
  • Мнения: 3 199
Компреса налагаш ОТВЪН, пак ще го изтегли и ще си направи само дупчица от вътрешната или от външната страна да се пукне. Ако го поставиш отвътре няма как да не щипе.

# 538
  • Мнения: 12
Компреса налагаш ОТВЪН, пак ще го изтегли и ще си направи само дупчица от вътрешната или от външната страна да се пукне. Ако го поставиш отвътре няма как да не щипе.

Направо си видях всички роднини... Ще пробвам да спя с него, сложен отвън, пък да видим. Утре ще взема риванол. Надявам се бързо да мине Sad

# 539
  • София
  • Мнения: 412
Здравейте,
за съжаление и аз имам подобен проблем от 2 дни... Гинеколожката ми каза, че е възпаление на Бартолиновата жлеза и че трябва да изчакам и да му правя компреси с ихтиол и йодасепт. Въпросът е, че ровейки из нета и изчитайки вашите симптоми, оплаквания и преживявания, оставам с впечатлението, че при мен е нещо друго... Става въпрос за супер болезнено и голямо топче, но не на срамните устни, а на клитора. Не намерих мнения с подобен случай, но все пак ще съм много благодарна, ако някой знае нещо по въпроса... И също така, моля, препоръчайте добър АГ хирург в София, по възможност работещ с НЗОК

Общи условия

Активация на акаунт