Позволявате ли на непознати да докосват децата Ви ?

  • 2 373
  • 54
  •   1
Отговори
  • Мнения: 391
Имам предвид хора на улицата  или в магазините ,които протягат ръка ,за да  им се порадват. Разни усмихнати жени ,дядовци ,баби и дори мами ,които решават да погалят или просто да щипнат по бузата детето ви. Намирате ли го за нещо нормално .Как реагирате в тези случаи ?

# 1
  • Мнения: 4 473
Не ми е приятно, но се случва. Не съм правила проблем до момента, но и посяганията не са били повече от обичайното погалване.

# 2
  • София
  • Мнения: 8 932
Ами не ми е приятно, особено за бебата, не позволявам много да я пипат, особено пък непознати. А баткото сам бяга от подобни съприкосновения.

# 3
  • Мнения: 3 423
Нито децата, нито мъжа си давам без бой.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 404
Не, не ми е приятно и го смятам за проява на лош вкус!
И се отнася за абсолютно всички, с изключение на най-близките ми! Аз, самата не понасям да ме пипат, а какво остава за детето ми. И когато ми се иска да гушна на приятелка детето, първо питам "мога ли да я гушна/ погаля/целуна/ или каквото там искам.
И ми се случва да ми връхлети някоя леля/баба/вуйна или случайна позната, която се нахвърля да награби детето и в прав текст я информирам на секундата, че не позволявам да я пипат и толкова.
Много уместен въпрос, между другото.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 105
Ами не. В смисъл ако е просто погалване по главицата, няма проблем. Не бих се съгласила обаче ако налетят на целувки!

# 6
  • София
  • Мнения: 2 271
Не понасям непознати да пипат детето ми, или мен. Гнуслива съм, а не знам кога за последно са си мили ръцете и какво са правили след това..  Rolling Eyes
Когато някой посегне да пипне детето ми, го дръпвам лекичко и се усмихвам тактично, за да не се обиди човека.
Е, случвало се е да го пипне някой, не съм правила забележки, но след това задължително го забърсвам с мокра кърпичка  Crazy

# 7
  • Мнения: 2 161
Никой до сега не си е позволил да докосва децата ми.Но и няма да се наложи аз да реагирам в такава ситуация-децата ми са доста резервирани към непознати.

# 8
  • Мнения: 6 167
Малко преиграхте.

# 9
  • Мнения: 5 622

На тая тема редовно се преиграва  Stop

Не мога да си представя, че някоя добронамерен човек ще иска да се порадва на детето ми и аз ще хвърлям злобни погледи или пък ще ми стане неприятно..Просто не мога даже да си го представя това как става?! А на някои даже и свекървите им е неприятно да пипат/целуват децата им...

Слава Богу нямам такива проблеми и живея в мир със себе си и околните  Peace

# 10
  • Мнения: 27 524
Не давам общо взето, но и тук почти никой не си позволява да посяга. Не го дърпам, но преценявам според вида на посягащия.

# 11
  • У дома, при моето семейство
  • Мнения: 648
Един единствен път съм се вбесявала, когато като беше бебе дъщеря ми, една нахална баба в парка седна до мен на пейката и взе да бърка в количката, да разгледала сладкото бебе. Тогава в прав текст и казах да изчезне, иначе не съм от толкова гнусливите, и не правя проблем, за леко докосване или погалване, все пак всички сме хора.

# 12
  • Мнения: 1 432
Много зависи какъва е слу4ката......един път на касата на магазин  касиерката тръгна да дърпа един косъм от ръката на Мом4и, който  той  така сладко бе6е стиснал в юмру4ето си след като ме поускуба  Heart Eyes...........при все 4е детето сладко спе6е в ко64ето, което аз носех....... #Crazy #Crazy #Crazy.........представете си  колко мръсни пари с а й минали през ръцете и каква  е тя 4е да го прави това??? #2gunfire

# 13
  • Мнения: 5 468
Не мога да си представя, че някоя добронамерен човек ще иска да се порадва на детето ми и аз ще хвърлям злобни погледи
И аз това не си го представям нещо Rolling Eyes.
Аз не съм от тези, дето гъделичкат чужди деца и се умиляват до малоумие над количката им, но ако бях от тези, щеше да ми стане безкрайно свинско, ако тръгна да се радвам на някое, а майкат ме гледа освирепяло..., след което да заяви - да си обирам дърмите, защотоооооо!!!

# 14
  • Мнения: 3 886
Не давам общо взето, но и тук почти никой не си позволява да посяга. Не го дърпам, но преценявам според вида на посягащия.

И аз така  Peace

# 15
  • Мнения: 252
И аз така си мисля.Малкият е много общителен и винаги в парка си набелязва някоя баба с която си говори.Пък и ми е много милно да гледам как си общуват ного малък и стар човек.Представете си обратната ситуация, вашето дете казва например:" -Бабо ти какво носиш?", а тя го изгледа злобно.Как ще се почуствате вие?

# 16
  • Мнения: 27 524
Може да се преиграва, може и да не е така. Много зависи, както се казва  Laughing
Давам пример - в магазина, Криско е малко бебе, доближава се индийка и започва да го гали с опакото на ръката си по устата #Crazy Е, какво се очаква от мен? Да я поощря и да се усмихвам? Няма начин  Stop Има си вид радване на бебе и радване на бебе. Вие, като майки, колко бебета посегнахте да пипнете в количките, а? Бебе не се пипа, всеки го знае, така че за преиграване не може да се говори. За големи деца е малко по-различно, затова казвам пак, че зависи. 

Последна редакция: ср, 24 яну 2007, 20:27 от Блонди

# 17
  • Мнения: 252
За бебета- да съгласна съм. Но в много от постовете става въпрос за деца.

# 18
  • Мнения: 5 622
Предполагам, че индийката го е погалила с опакото на ръката, защото това е по-чистата част   Wink Все пак с дланта си пипа какво ли не, а опакото е по-защитено, да го нарека...Нищо няма да си помисля в този случай. По-скоро бих се зарадвала на находчивостта на тази жена. Хем да се порадва на детенцето, хем да не го пипа с мръсни ръце... Peace

# 19
  • Мнения: 27 524

Коригирах се, че пак от възмущение при спомена забравих най-важната част  Close

# 20
  • Мнения: 5 622
Е, да. Това вече е странно  Thinking Може да е някакъв Индийски обичай?  Thinking

# 21
  • Мнения: 27 524
Е, да. Това вече е странно  Thinking Може да е някакъв Индийски обичай?  Thinking

Може, ама като е дошла да живее в Европа, да се съобразява  Crossing Arms

# 22
  • Мнения: 1 909
Е, да. Това вече е странно  Thinking Може да е някакъв Индийски обичай?  Thinking

Може, ама като е дошла да живее в Европа, да се съобразява  Crossing Arms
позволявам дотолкова, 4е не успявам да реагирам, ина4е се дразня много  Close един 4ернокож "познат", на когото давахме износени дрехи на Сара, лекарства и т.н. редовно я докосва няколко пъти по лицето... но не успях да се престраша и да му направя забележка, неуместно ми се стори ... все пак и той има моми4енце на тази възраст   Confused

аз винаги питам дали може да гушна / цункам бебето, ако не е на много близки, за които знам, 4е нямат проблем  Peace

# 23
  • Мнения: 391
Предполагам, че индийката го е погалила с опакото на ръката, защото това е по-чистата част   Wink Все пак с дланта си пипа какво ли не, а опакото е по-защитено, да го нарека...Нищо няма да си помисля в този случай. По-скоро бих се зарадвала на находчивостта на тази жена. Хем да се порадва на детенцето, хем да не го пипа с мръсни ръце... Peace

Находчивостта на жена ,която гали с опакото на ръката  бебе ,за да не го пипа с мръсни ръце -направо настръхнах-а кой знае колко е чисто опакото на ръката й.Разбирам ,че е добронамерена ,но не приемам това поведение. Сигурността на детето ми е по-важна пред желанията на другите.И изобщо не става въпрос за преиграване. Не давам да пипат детето ми  и честно казано хич не ми е лесно. Постоянно съм нащрек в магазини и по улиците ,дори във входа на блока ,заради всекидневните  опити да бъде щипнато по бузата или просто погалено по ръката.Добронамерени  ,а хич не се замислят ,че бебето постоянно си лапа ръцете.  И вече ми омръзна.Сякаш хората считат,че като видят малко дете и изпитат умиление ,задължително трябва да изразят отношението си  и чрез  активни действия . Според мен адекватното поведение е точно обратното. Бебето има право на лично пространство, на спокойствие и сигурност. 

# 24
  • София
  • Мнения: 6 011
Не позволявам на непознати да пипат бебето ми,да не говорим да го целуват!Абсолютно НЕ!

# 25
  • Мнения: 2 386
Не преигравам и не искам да ви плаша,но ...като бебе все са ме гушкали и целували познати,съседи...Винаги съм имала неограничен физически контакт.Резултата? На 1г.и 8 мес. съм прекарала менингоенцефалит.Вирусен.

Наистина пазете децата ДОКОЛКОТО това е  възможно и доколкото е в границите на нормалното...

Знам,че съм изключение,но исках да ви предупредя.

# 26
  • Мнения: 27 524
Не преигравам и не искам да ви плаша,но ...като бебе все са ме гушкали и целували познати,съседи...Винаги съм имала неограничен физически контакт.Резултата? На 1г.и 8 мес. съм прекарала менингоенцефалит.Вирусен.

Наистина пазете децата ДОКОЛКОТО това е  възможно и доколкото е в границите на нормалното...

Знам,че съм изключение,но исках да ви предупредя.

Подкрепям. Злонамерените хора са малко, но ги има и не искам да попада моето дете на тях, защото не се нзае какво може да му и да ми струва това. Защо да рискувам? заради впечатлението, което ще оставя у някой непознат? В Борисовата градина седяхме с майка ми на кафе в градинката и дойде едно младо момиче да му се радва, клекна пред него и след това започна някаква ужасяваща кашлица в лицето му... е, незабавно я помолих да се острани от него  Close

# 27
  • София
  • Мнения: 2 896
Не позволявам естествено. Бутала съм и съм навиквала баби/лели на няколко пъти. Пада пердето и не се усещам как дигам децибелите, изпростявам тотално, ама не ми пука. Как така ще ми пипат детето?!

Първо - не ми е приятно.
Второ - страх ме е от болести, от луди, от мръсни...от непознати.

# 28
  • Мнения: 1 416
На мен пък не ми е неприятно. Хората се радват, все пак...  Rolling Eyes
Аз чужди деца не пипам, честно казано, не съм много любвеобилна.  Confused

# 29
  • Мнения: 2 467
Не позволявам. Нито знам колко са му чисти ръцете, нито дали е здрав. Бебетата нямат нужния имунитет. Не мисля, че преигравам. Здравето на детето ми е много по-важно за мен, отколкото желанията на някои си! Също така аз не си позволявам да барам чужди непознати деца.
И не знам защо, но яко е разпространено "Да барна/целуна бебето по ръчичката." Ми че те ръцете им все в устата  #Cussing out

 
От няколко месеца сме в САЩ и ми прави впечатление, че тук никой не си позволява да ти бара току така детето. На бебата и се радват, спират ме да ми кажат колко е сладка, но никой не си е позволил да я бара, камо ли целува. Дори вчера две бабета и се радваха, пляскаха с нея, пяха и, но  Naughty на метър растояние.

# 30
  • София
  • Мнения: 8 932
И аз не смятам че преигравам. Лятото, когато бебка беше съвсем малка, батко и знаеше, че не може да я пипне без да си е измил ръцете, даже я пазеше от другите деца (на които родителите им хич не реагираха, когато се завираха в количката на толкова малко бебе). А в същото време възрастни хора, които да ме прощавате не са известни с голяма чистоплътност, се цупят ако не им позволиш пряк контакт с бебето.

# 31
  • Мнения: X
Моите деца  вече не са бебета и ги уча, че когато не им е приятно да ги докосват, пипат, цункат, мляскат, и т. н. и т. н.,  без значение познати или не, трябва да реагират  като си кажат. Понякога се случва да откажат на мен или на баща си прегръдка или целувка и ние се съобразяваме с това.Познати или не , когато детето не желае да бъде докосвано трябва да се съобразяваме с мнението му./ изключвам случаите в които го прави на инат/А когато бяха бебета винаги съм се нервила на хора, които са посягали да ги пипат без да са ме питали дали не съм против това.

# 32
  • Мнения: 1 616
На мен пък не ми е неприятно. Хората се радват, все пак...  Rolling Eyes
Аз чужди деца не пипам, честно казано, не съм много любвеобилна.  Confused

Аз също избягвам да пипам чужди деца и не виждам нищо лошо в това, че някой иска да се порадва на моето... Rolling Eyes И честно казано не искам да съм на мястото на онези непознати, които от умиление просто искат да погалят дете, а грижовната му майка в отговор разчеква уста като пещера и зее истерично... Confused

# 33
  • Мнения: 27 524
а грижовната му майка в отговор разчеква уста като пещера и зее истерично... Confused

Малко силно и грубо казано. Според мен е въпрос на съобразяване и възпитание. Не можеш да пипаш непознато малко дете (бебе пък съвсем). Откъде да знае майката луда ли си, здрава ли си, хайде стига  Stop

# 34
  • Мнения: 1 616
Грубо е, но изобщо не е силно казано. И в други теми по същия въпрос съм чела разказите на майки, които с гордост споделят как са навирали в миша дупка някой, позволил си да им докосне детето. Ето за това говоря. Тяхна си работа - децата са си тяхни, но мен това меко казано ме озадачава... Rolling Eyes

# 35
  • Мнения: 391
Грубо е, но изобщо не е силно казано. И в други теми по същия въпрос съм чела разказите на майки, които с гордост споделят как са навирали в миша дупка някой, позволил си да им докосне детето. Ето за това говоря. Тяхна си работа - децата са си тяхни, но мен това меко казано ме озадачава... Rolling Eyes

Мен пък не ме озадачава.И не става дума за гордост. Далеч по-приятно е за една майка да се разхожда спокойно с детето си  ,вместо да   го  брани  от всеки познат и непознат на улицата и да се укорява ,че не е могла да реагира по-бързо.

# 36
  • София
  • Мнения: 3 421
 Боже, аз съм от тези дето като видят бебе в количка ми се иска да го схрускам, да го нацелувам и да го намачкам. Обожавам мириса на бебе - но НЕ пипам бебетата(колкото и да ми се иска) на хора които не познавам. На познати - питам и винаги се съобразявам къде го пипам бебето и дали съм с чисти ръце.
 Щерката беше едно много бяло бебе - вечно някой  й се радваше.
Не ми е било много приятно непознати да я пипат, но в интерес на истината не съм имала много такива случаи - явно съм случвала на тактични хора.
 Имахме един възрастен лекар във входа - всеки път като я видеше я целуваше по босите крачета - толкова искрено се радваше...не съм я теглила, още повече човека все пак не я целуваше по бузките.
 А малкият никой нямаше възможност да го пипне или да каже нещо по негов адрес, защото щерката беше най-добрият пазител Laughing

# 37
  • София
  • Мнения: 2 271
Лени, разбирам те до някъде (до колкото си спомням май нямаш деца  newsm78)  - аз също, преди да родя си мислех, че някои майки се правят на орлици и това ми беше смешно. Но като родих инстинктите ми се промениха - освен, че станах по-гнуслива, започнах да се притеснявам за хигиената доста повече. От тази гледна точка човек, който се притеснява, че пипат детето му с мръсни ръце, не преиграва с предпазването му!

# 38
  • Мнения: 92
Ми то мойто не е малко , но все пак НЕ. Naughty

# 39
  • София
  • Мнения: 2 896

Аз също избягвам да пипам чужди деца и не виждам нищо лошо в това, че някой иска да се порадва на моето... Rolling Eyes И честно казано не искам да съм на мястото на онези непознати, които от умиление просто искат да погалят дете, а грижовната му майка в отговор разчеква уста като пещера и зее истерично... Confused

мдааа, даже и за бой съм готова!

Грубо е, но изобщо не е силно казано. И в други теми по същия въпрос съм чела разказите на майки, които с гордост споделят как са навирали в миша дупка някой, позволил си да им докосне детето. Ето за това говоря. Тяхна си работа - децата са си тяхни, но мен това меко казано ме озадачава... Rolling Eyes

споделят, за да покажат на други амйки, които ги е срам да се развикат, че имат право да защитават децата си от набезите на разни непознати!

Последна редакция: чт, 25 яну 2007, 17:30 от Гуш

# 40
  • Мнения: 537
Не позволявам, дори ако човека е прекалено настоятелен да пипне детето ми, учтиво му казвам че това не ми е приятно и редно. Най-обичам някоя баба да щипе дъщеря ми по бузките.  Naughty

# 41
  • София
  • Мнения: 6 360
изобщо не преиграваме! ще го разбереш, когато се сдобиеш с дете. когато изкараш няколко безсънни нощи в болницата с него - тогава ще почнеш да гледаш много лошо опитите за доближаване до бебето.

още повече, че ние, българите, се славим с лоша хигиена и здравни навици. тук все се цитират опитите на баби да посягат, но не са само те. адски ми стана неприятно, когато отивайки на гости с бебето при друга майка на бебе, заварвам нейна приятелка - младо момиче, непознато за мен. хуква към бебето ми и почва да го пипа по лицето - умрях! не ми беше удобно от приятелката ми да я скастря. на другия ден бебето се разболя от хрема.

вчера - идва инкасаторка да засича водомерите. казах й, че бебето спи, тоест тя разбра, че има бебе. влезе вътре и започна да киха и кашля из банята ми. казах й - стойте настрана от мен, болна сте! а тя ми отговаря - ама аз пия лекарства!!! ебаси малоумния отговор, толкова й е здравната грамотност. знае, че е болна и тръгнала да сее зараза по хорските къщи. най-мръсното е, че не се посвени да влезе болна в къща с малко бебе!

та така за преиграването...

# 42
  • при Arctic Monkeys
  • Мнения: 2 222
не, не давам Crossing Arms
при тия върлуващи болести и на познати не давам, особено по устата/лицето. като вземат да я мляскат, лошо ми става Tired

# 43
  • там от където съм
  • Мнения: 1 073
Не и  не ми е приятно,но понякога се изумявам колко нетактични хора има по света.Дори да им кажа ,че не ми е приятно,те пак си знаят тяхната.

# 44
  • Мнения: 578
Не! Просто не е редно! Не е здравословно! Не е приятно за детето...
Тук в България е много разпространено, особено някои по възрастни хора си мислят, че е в реда на нещата да пипат непознати, сладки дечица! А когато, някоя недоумяваща майка им направи забележка - следват реплики от сорта "Няма нищо да му направя" или "Няма да го изям де..."
В общи линии е толкова неприемливо колкото да пипат/целуват/, който и да било друг непознат човек!

# 45
  • Мнения: 5 140
Ами не, не ми се е случвало, пък и тя няма да даде да я пипа чужд човек.

# 46
  • Мнения: 2 467
Цитат
не виждам нищо лошо в това, че някой иска да се порадва на моето...


За децата да гушкат и целуват непознати няма лошо, а за съпружеството пак така ли ще реагирате  Mr. Green Минава покрай вас непозната жена и бам на врата на мъжо "Ух, ма, къв ти е сладъъък!" Мляс, мялс... Жената иска само да се порадва...

# 47
  • Мнения: 256
не не ми е лриятно но те си знаят своята Hug

# 48
  • София
  • Мнения: 4 966
А после искаме децата да  са ни контактни?!
Е как ще става,като имат страх от непознатите и чужди хора.То това да не смее никой да ги пипне,да им се порадва...Направо непонятно ми се вижда.

АЗ давам.Малчо много се  радва на всички,те му се радват ..и все пак общуването между хората започва още на детски години.Не мисля за нужно да се подтиска или забранява...

Изказах лично мнение.

# 49
  • София
  • Мнения: 6 999
А после искаме децата да  са ни контактни?!
Е как ще става,като имат страх от непознатите и чужди хора.То това да не смее никой да ги пипне,да им се порадва...Направо непонятно ми се вижда.

Е, ти ме уби  Shocked

Какво общо има едното с другото? Дъщеря ми е 'хипер' контактна, чак досажда понякога на околните, а до 1-годишната й възраст дори роднините ни я пипаха с изрично разрешение. Непознати не са я пипали. Само веднъж една продавачка ми предложи да я 'гушне' докато разглеждам в магазина. Учтиво отказах.

Не пипам бебета и малки деца без позволение. Дъщеря ми много обича бебета и това беше първото нещо, на което я научих, щом вече можеше да ги докопа... Сега още като тръгне към някое бебе казва:"Не пипам, мами, само гледам."

# 50
  • София
  • Мнения: 17 592
намирам го меко казано за грозно и нетактично. Казвай им, че хапе... или да изтичкат да си измичт ръчичките първо, по желание... Защото освен чувството за нашествие в личното пространство - аз си СПОМНЯМ колко МРАЗЕХ да ме пипат като дете - не знаеш и какви вируси разнася въпросния неидентифициран, свободно прелитащ субект...

# 51
  • Мнения: 1 427
Не правя трагедия , ако някой погали детето по главата.Пък и никой не се е засилвал да я целува.

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 1 219

И аз нямам деца, но от сега си знам, че не бих позволявала. Аз самата бях много контактно дете и все тичах по количките с бебета. Затова и майка ми ме научи, че БЕБЕ НЕ СЕ ПИПА. Така ми е набито в главата, че и през ум не ми минава да посегна без разрешение, за целуване пък да не говорим.
А после искаме децата да  са ни контактни?!
Е как ще става,като имат страх от непознатите и чужди хора.
Колкото до това може да ви звучи параноично, но нали точно в ранна детска възраст децата трябва да свикват, че непознати не могат да ги докосват. Добре когато вие сте с него, можете да прецените човека срещу вас. Но едно дете дали ясно прави разлика между милия добронамерен чичко от съседния блок и извратеняка.  Никого не искам да плаша, но знаете в какви времена живеем и колко луди ходят свободно по улиците. Лично мнение, но според мен децата от малки трябва да свикват, че могат да ги докосват само много тесен кръг от хора.

# 53
  • София
  • Мнения: 6 999
PLP, абсолютно  Peace

В тази връзка доста се безпокоя от контактно си дете Sad Защото тя избира да си говори главно с мъже. Все още не съм измислила как хем да не я плаша, хем да й дам да разбере, че не всички са добри и мили хора...

За сега не я изпускам от поглед само.

# 54
  • Мнения: 126
..И аз нямам деца ,но съм сигорна, че не бих позволила ..на всеки да ми пипа детето!!!!!...Но нищо не мога да кажа...ще дойде време и ще разберем Grinning Grinning Grinning

Общи условия

Активация на акаунт