Докога според вас кърменето е приемливо?

  • 3 317
  • 75
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 006
Въпрос на ли4ен избор Sign Exclamation Ако майката и детето се  4увстват добре не виждам при4ина да се поставят срокове-аз ли4но кърмих 8 мес. и за мен това е достатъ4но.

# 46
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Абе що приемате всичко като провокация?! Ако не смятате, че е нередно, какво тогава се впрягате?! Или и вас ви глождат известни съмнения?  Wink
Не, бе, айде стига, не се заяждам... Честно! Просто за първи път през живота си чувах за деца, кърмени до 3-тата годинка (само за Крали Марко бях чувала преди това  Laughing ), та ми стана чудно и като си го представих, ми стана чак грозно... Ама както вече уточних, може проблемът да е в мен и в моята извратена глава...  Laughing
Един съвет от мен, обаче, не се впрягайте толкова за това кърмене, че тук наистина заприлича на секта вече! Няма лошо в кърменето, и аз искам като родя да пробвам и дано успея да покърмя някакъв приличен срок. Крайностите обаче не са за мен!  Grinning
PEACE!  Wink

# 47
  • София
  • Мнения: 10 302
Зъхи, аз мислех точно като теб и познай, кърмя вече 8и месец и ми доставя удоволствие... сега ми се струва невероятно, да кърмя и след годинка, ама току виж съм се изненадала сама от себе си  Laughing
Няма никакви крайности... кърменето е двупосочен процес, докато майката прецени и на детето му е приятно всичко е напълно нормално  Wink

# 48
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Да кажа и аз като Nad_tab - преди да родя, смятах докъм 10-тия месец "да покърмя" (този срок чух като най-дълъг от всички познати по-възрастни жени...от по-младите, които познавам, нито една не е кърмила повече от месец).
Тъй като имах доста проблеми с кърменето, стиснах зъби и започнах да чета повече. Не съм замисляла някаква радикална промяна - просто малко по малко промених отношението си към кърменето, и донякъде - към отглеждането на децата. Мисля, че в момента сме в чудесен баланс с детето и изобщо семейството.
Общо взето, действително вътрешното чувство и вслушването в нуждите на детето са единствените неща, които са достатъчни, за да се ръководиш по тях.

# 49
Цитат на: boo
преди да родя, смятах докъм 10-тия месец "да покърмя" ...просто малко по малко промених отношението си към кърменето, и донякъде - към отглеждането на децата. Общо взето, действително вътрешното чувство и вслушването в нуждите на детето са единствените неща, които са достатъчни, за да се ръководиш по тях.

И аз така Laughing  Но да се твърди, че продължителното кърмене е единствено по желание на майката, е несериозно - ами нали ако на детето му беше неприятно, то просто нямаше да иска да суче повече и щеше да се отбие! Пък и природата би наредила по друг начин нещата Wink

# 50
  • София
  • Мнения: 18 679
Цитат на: Зъхи
Абе що приемате всичко като провокация?! Ако не смятате, че е нередно, какво тогава се впрягате?! Или и вас ви глождат известни съмнения?  Wink


Не бе, Зъхи, не го приемаме като провокация.На мене лично темата ми харесва и не мисля, че се заяждаш или нещо такова.Не ме глождят никакви съмнения Stuck Out Tongue Глождят ме обидните епитети, които някои използват, по отношение на начина, по който аз си гледам детето.Ти как ще реагираш ако примерно майка от форума напише, че храненето с формула е гавра с детето ти Shocked Аз никога не бих си позволила такова нещо...Най-малкото, защото е невъзпитано, да не казвам колко е тъпо.В крайна сметка всеки сам си решава, не е ли така?Това, че питаш, не е лошо, но квалификации от горния род...аре не, благодаря!
PEACE

# 51
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Цитат на: nad_tab
... кърменето е двупосочен процес, докато майката прецени и на детето му е приятно всичко е напълно нормално  Wink


То на детето може да му е приятно да изяде цяла кутия шоколадови бонбони, да яде пръст от саксиите или да ближе сол. Ще мислиш ли, че е нормално, защото му е приятно?

# 52
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Цитат на: belinda
Ти как ще реагираш ако примерно майка от форума напише, че храненето с формула е гавра с детето ти Shocked


Ама точно затова говоря и аз... Щото обществото на майките-кърмачки, според мен, е по-нетолерантно към майките, отказващи да кърмят... А пък в края на краищата, както съм казвала и друг път, любовта не се измерва в количество изсукано от гърдата мляко!  Wink
И нямам против кърменето по принцип, а просто дъъъъългото кърмене ми се струва... лудост!  Stuck Out Tongue

# 53
  • София
  • Мнения: 10 302
Цитат на: Erica
Цитат на: nad_tab
... кърменето е двупосочен процес, докато майката прецени и на детето му е приятно всичко е напълно нормално  Wink


То на детето може да му е приятно да изяде цяла кутия шоколадови бонбони, да яде пръст от саксиите или да ближе сол. Ще мислиш ли, че е нормално, защото му е приятно?

А не четеш ли "докато майката прецени".... едва ли майка ще прецени, че яденето на пръст е уместно....
Недей да се хващаш за думите... не съм аз тази която използва класификации от рода на гавра и извращение... а ползите от кърменето, освен кефа на детето са много, само да можеш да четеш Simple Smile как един не е казал, че кърменето е вредно....

# 54
  • София
  • Мнения: 18 679
Цитат на: Зъхи
Цитат на: belinda
Ти как ще реагираш ако примерно майка от форума напише, че храненето с формула е гавра с детето ти Shocked


Ама точно затова говоря и аз... Щото обществото на майките-кърмачки, според мен, е по-нетолерантно към майките, отказващи да кърмят...Stuck Out Tongue


За това...май си малко права, и на мене ми е правило впечатление.Но в крайна сметка си е до човек!Аз категорично мисля, че всеки сам си решава как да си гледа детето, никога не давам акъл на други майки, освен ако не ме попитат.Колкото до лудостта - нали знаеш, казват, че любовта е лудост Heart Eyes  Wink

# 55
  • София
  • Мнения: 2 249
Айде и аз да се изкажа като една от "майките героини"Wink. Всъщност, да, горда съм с това, че мога да дам на детето си нещо, което никой друг не може, че мога така уникално да посрещам нуждата му от сигурност и увереност, че съм източник на утеха и радост, че мога неповторимо да изразявам любовта и нежността си към това дете. Моето.
И докато кърменето продължава да бъде всичко това за него, ще го кърмя.
Зъхи, а ти всъщност виждала ли си кърмене на проходило дете? Никак не е грозно, напротив, за мен е страшно красиво. И не го казвам като "предубедена" кърмеща майка.  Сестра ми кърми първите си 2 деца до 3 и 6 месеца съответно. А третото  до 2г2м (имаше специални инициативи на УНИЦЕФ в Македония, където живеят). Никога това не ми се струвало извратено. Напротив, изглеждаше толкова естествено, а племенницата ми беше толкова независимо и будно дете.
Малко преди да забременея попаднах в един чужд форум за бременност, кърмене и др. Бях много учудена, когато майки там споделяха, че кърмят 3+ годишни деца и говореха за естествено отбиване. Но прочетох много инфо по въпроса и бях свидетел на това как децата им се отбиват естествено и безболезнено и колко голямо удовлетворение носи това на детето и майката.
Извратено? За какво извращение можем изобщо да говорим? Кое му е извратеното, конкретно? Представата за извратено и нормално е субективно понятие, плод на подсъзнанието и характерноте особености на културата.
Нямам срок, до който да съм решила да кърмя. Обикновено деца, които са оставени да се отбият сами, го правят до 3-4 години. Като гледам Ради на какъв етап е в необходимостта от кърмене, до 1 година сигурно ще се е отбил.
Защо го правя? Защото за мен това е част от възпитанието и грижата за детето. Има си и термин на английски -attachment parenting - естествен, интуитивен начин на отглеждане на детето, нежна и позитивна дисциплина.
Поздрави Sunglasses

# 56
  • Мнения: 4 414
преди да родя си мислех, че се кърми до 6 месеца...убий ме не знам защо Confused  но пък винаги съм смятала, че бебето е съвършено по отношение на грижата за себе си...просто защото се ръководи единствено от инстинктите си и е в пълна хармония с природата...затова винаги съм се водила по детето - не съм го насилвала нито да яде, нито съм му давала вода, когато е било гладно и т.н....та по този повод кърмя вече 10 месеца...между другото, малката от няколко дни дори спря да суче за заспиване - просто се гушва в мен и си заспива, което за мен е още едно доказателство, че съм на прав път Wink
НО аз се чувствам добре кърмейки! смятам, че е недопустимо майката да кърми с отвращение/познавам и такива случаи/...това не помага на никого...в тази връзка, ще повторя вече изказалите се майки - приемливо е да се кърми до тогава, докато 2-те страни се чувстват ОК с това...а и не съм чувала някой по нашите ширини да кърми 5 годишни деца...

# 57
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Четох в една статия някакво изследване (sorry, че съм така конкретна, ама наистина не си спомням къде  Stuck Out Tongue  Embarassed ), че дългото кърмене (след годинка), превръщало децата в прекалено зависими от майките и ги правило по-неприспособими към околния свят... Това, според мен, ако е вярно, е още една от причините да не се прекалява...

# 58
  • София
  • Мнения: 10 302
Зъхи, дай линк...
Статии за ползите бол... а статие за вредите, явно кът, това трябва окончателно да те убеди, кое е вярно  Laughing

# 59
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Цитат на: nad_tab
Зъхи, дай линк...
Статии за ползите бол... а статие за вредите, явно кът, това трябва окончателно да те убеди, кое е вярно  Laughing


Абе не лъжа бе, честно!  Grinning Но не беше в интернет... Може би в "9 месеца"...  Thinking
За ползите от кърмене на бебе всеки знае (макар че аз лично ги оспорвам донякъде, по лични причини  Wink ), но за ползите от кърмене на две-три годишно дете, не знам дали могат да се намерят много статии...  Stuck Out Tongue  Wink
Може би в Уганда и Сомалия УНИЦЕФ пропагандира дългото кърмене, защото и водата и храната са кът и са бъкани със зарази, ама в цивилизованото общество?!  Rolling Eyes
Както и да е...  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт