САЩ, тяхната политика и президентските им избори.

  • 350 847
  • 9 205
  •   15
Отговори
# 5 595
  • Мнения: 7 892
Доходи от данъци? ! Бонд?! Две съвсем различни неща.
Можеш ли да ги изясниш
Съмнявам се

ianajar ти е помогнала и ти го е обяснила. По твоите твърдения данъците са недостатъчни. Коя част предлагаш да се вдигне.
Знам, че са различни неща. Дадох ти ги като пример от който може да се заключи, че американските градове са в хроничен дефицит и го покриват като задлъжняват. Това е общата картинка. А ако искаш да знаеш какви са приходите от данъци и разходите трябва да избереш конкретен град за да му разгледаме бюджета, което ти и поисках. Ако американските градове постоянно задлъжняват, рано или късно ще се стигне до момента в който приходите им от данъци и такси ще отиват изцяло за погасяване на заемите. Значи или трябва да си повишат приходите или да си намалят разходите. За да си повишат приходите трябва да вдигнат данъци и такси, но това ще намали желаещите да живеят в този град, ако ореже разни пера като полиция, пожарна и т.н. ще се стигне до ситуацията в ЛА.
Какво предлагам да се вдигне, ами все едно да ме питаш какво може да се направи за да се спаси една пирамида, която е пред срутване. Как мога да дам съвет за някой, който цял живот е свикнал да се простира извън чергата си назаем?

# 5 596
  • Мнения: 2 487
Не знам какво ви е ежедневието. В моето не извират отникъде, освен от такива активисти.
Темата е за САЩ, за Кремъл си има, за Украйна си има, сигурно и за Европа има.
Аз нямам интерес да чета за Кремъл и плюнки, затова и не отварям тези теми.
Постарайте се да сте по темата, достатъчно обширна е и без да намесвате Путин и в нея.

# 5 597
  • Мнения: 1 162
NIH намалява режийните плащания за изследвания, предизвиквайки възмущение
https://www.science.org/content/article/nih-slashes-overhead-pay … -sparking-outrage
"15% ставка на косвените разходи вече ще се прилага за всички нови и съществуващи субсидии, каза NIH в бележка от офиса на своя директор. Обикновено около 30% от средната безвъзмездна помощ от NIH за институция е предназначена за непреки разходи, според NIH, но някои университети получават много по-високи ставки.
„Жизненоважно е да се гарантира, че възможно най-много средства отиват за преки разходи за научни изследвания, а не за административни разходи“, пише NIH
„Това е сигурен начин за осакатяване на животоспасяващи изследвания и иновации“, се казва в изявление на Съвета за правителствени отношения (COGR), който проследява федералната политика за големите университети и медицински изследователски центрове. „Конкурентите на Америка ще се насладят на тази самонанесена рана.
„ Тази промяна на финансирането не само ще намали лидерството на САЩ в научните изследвания, но ще остави работещите хора без работа и ще намали достъпа до здравеопазване.“
„Това ще доведе до най-драматичната промяна в изследванията в Съединените щати, която човек е виждал от десетилетия“. „Никой не казва, че разходите за научни изследвания са перфектни“, добавя той, но косвените разходи са критични за плащането на изследователска инфраструктура.
Традиционно всеки университет договаря своя собствена ставка за режийни разходи - включително една ставка за съоръжения и една за администрация - с правителството на всеки няколко години. Цените варират значително поради географията - разходите са по-високи в градските райони - и защото разходите за изследвания се различават. Биомедицинската наука, например, често изисква съоръжения за животни, съвети за преглед на етиката и скъпо оборудване, което не е необходимо за социалните науки."


Съкращенията на администрацията на Тръмп излагат на риск медицинския прогрес, твърдят изследователи
https://www.nytimes.com/2025/02/07/us/politics/medical-research- … sity-budgets.html
Скрит текст:
"Промяната има за цел да намали размера на парите платени от правителството, които университетите харчат за режийни разходи. Националните здравни институти, които обявиха хода в петък вечерта, казаха, че 9 милиарда долара от 35 милиарда долара - или около 26 процента - от разпределените миналата година долари са отишли за режийни разходи.
Новата политика, която влиза в сила в понеделник, ще ограничи „непреките средства“ за разходи като сгради, комунални услуги и помощен персонал на 15 процента и е насочена към спестяване на 4 милиарда долара.
Д-р Дейвид Дж. Скортън, президент на Асоциацията на американските медицински колежи, каза, че политиката рязко ще намали средствата за университети и медицински центрове, които извършват изследвания, финансирани от NIH, вероятно ограничавайки броя на проучванията, които могат да продължат напред.
„Това са реални последици, по-дълго чакане за лечение и диагностика, по-бавен научен прогрес, загуба от конкуренти по целия свят и по-малко работни места“, каза той и добави: „Тези, които са изправени пред някакви здравни предизвикателства, ще страдат от по-малко биомедицински изследвания.“
Д-р Робърт Лефковиц, професор по медицина от университета Дюк, който спечели Нобеловата награда за химия през 2012 г., каза, че непреките разходи плащат за закупуването и поддръжката на високо сложни микроскопи, които му позволяват да изследва структурата на молекулите.
Това фундаментално изследване, каза той, направи възможно разработването на животоспасяващи лекарства за рак и други заболявания. Нито един изследовател или дори група от изследователи не може да си позволи поддръжката на оборудването без федералните долари, включени в безвъзмездните им средства, за да го поддържат, каза той.
„Мисля, че американският народ трябва да разбере колко опустошително би било, ако това се случи“, каза д-р Лефковиц. „Много изследвания просто трябва да спрат; Не мога да си представя, че дефицитът може да бъде покрит от други източници.
Финансирането от NIH също така подкрепя около 412 000 работни места, от изследователски асистенти до мениджъри на безвъзмездни средства до хора, които изхвърлят токсични химикали, според United for Medical Research, организация от университети и здравни защитници.
Водещата категория на изследване в Националния институт по здравеопазване е изследването на рака, област, която е създала революционни лекарства, които значително удължават преживяемостта на хора с определени видове рак на кръвта и рак на кожата. Близо след тях са изследванията на инфекциозните болести, област, която произведе иРНК технологията, която бързо произведе ваксини срещу Covid през 2020 г.
Напредъкът в секвенирането на човешкия геном, подкрепен отчасти от институтите, също доведе до терапии за хора с кистозна фиброза, които очакваха да умрат на 30-те си години, но сега живеят в 60-те си години.
Все пак администрацията на Тръмп беше остро критична към това, което осмива като „събудени“ политики и култури в университетите, които се готвят за удар по бюджетите си. Проект 2025, политическият план на Heritage Foundation за републиканско президентство, призова за ограничаване на средствата за научни изследвания, заявявайки, че те понякога се използват за финансиране на инициативи за разнообразие, справедливост и приобщаване. Намаляването на тези разходи би „намалило субсидирането на федералните данъкоплатци за леви дневни редове“, казаха авторите на Project 2025.
Илон Мъск, който управлява програмата за ефективност на правителството на президента Тръмп, приветства съобщението за съкращенията в социалните медии. Той предложи някои елитни университети да отделят много повече от 30 процента от своите безвъзмездни долари за административни разходи.
„Можете ли да повярвате, че университети с десетки милиарди дарения са източвали 60% от парите за награди за научни изследвания за „режийни разходи“?“ Г-н Мъск написа в X, неговата социална медийна платформа. „Какъв грабеж!“
Въпреки че някои елитни университети имат големи дарения, Лорънс О. Гостин, експерт по право на общественото здраве в университета в Джорджтаун, каза, че косвените разходи са спасителен пояс за по-малките академични институции, включително исторически чернокожите колежи, които зависят от федералните долари и провеждат медицински изследвания с ниски маржове, често губейки пари.
„Това би било катастрофално“, каза професор Гостин. „Това би означавало, че в най-крайния случай университетите няма да могат дори да вземат пари от NIH и ще трябва да спрат да правят основни изследвания, включително изследвания върху детски рак и сърдечни заболявания и деменция и цял набор от други неща. В най-добрия случай щяха да излеят пари.“
Той нарече политиката „буквално противоположна на мисията на NIH, която е да напредва в изследванията, а не да ги прави трудни или дори недостъпни“.
Администрацията каза, че промените, които влизат в сила в понеделник, ще се прилагат за съществуващите субсидии. Това ще бъде потресаващо, каза Дейвид А. Балтрус, доцент от университета в Аризона, чиято лаборатория разработва антибиотици за култури.
„Мисля, че това ще унищожи изследователските университети в краткосрочен план, а след това не знам“, каза той. „Те разчитат на парите. Те бюджетират парите. Университетите взимаха решения, очаквайки парите да бъдат там.“
Д-р Балтрус каза, че изследванията му са съсредоточени върху усилия като предпазване на бактериите E. coli от култури като кълнове и маруля. Той каза, че промяната в политиката ще принуди неговия университет да направи съкращения на помощния персонал и други режийни разходи.
В публикация на NIH в социалните медии се казва, че промяната може да спести на федералното правителство до 4 милиарда долара и рязко да намали плащанията към Харвард, Йейл и Джон Хопкинс, които имат режийни ставки над 60 процента от сумите на безвъзмездната им помощ.
В момента институтите подкрепят около 11 000 изследователски проекта в областта на изследването на рака. Изследванията на инфекциозните болести са на второ място с близо 9000 проекта. Голяма част от изследванията, финансирани от институтите, имат за цел да открият как действат болестите - в интерес на намирането на лекове.
Д-р Скортън, кардиолог и президент на асоциацията на медицинското училище, каза, че NIH е помогнал драстично да промени съдбата на хората с вродени сърдечни заболявания, най-честият вроден дефект. Той каза, че когато се е родил през 1949 г., 80 процента от хората с това състояние са починали преди да навършат пълнолетие. Сега 90 процента от тях оцеляват.
Средствата от NIH също така подкрепят доставчици на медицинско оборудване и услуги за почистване в цялата страна, като 6,8 милиарда долара отиват за Калифорния, 5 милиарда долара за Ню Йорк, 4,5 милиарда долара за Масачузетс и 3,8 милиарда долара за Северна Каролина.
Предложението може да бъде мощен тест за републиканските законодатели, които до голяма степен са избегнали преките предизвикателства към администрацията на Тръмп.
Настроените към републиканците щати печелят милиони от институтите, включително около 1 милиард долара за Флорида, Мисури и Тенеси, според данни на NIH . Изследователите от Северна Каролина получиха 3,7 милиарда долара субсидии миналата година.
Сенатор Пати Мъри, демократ от Вашингтон, каза в изявление късно в петък, че този ход може да „демонтира системата за биомедицински изследвания, да задуши разработването на нови лекове за болести и да лиши лечението от пациенти в нужда“.
„Само защото Илон Мъск не разбира непреките разходи, не означава, че американците трябва да плащат цената с живота си“, каза г-жа Мъри в изявление. Нейният щат получава около 1,5 милиарда долара средства от NIH.
Институтите са похарчили около 35 милиарда долара през 2023 г. за около 50 000 конкурентни безвъзмездни средства за около 300 000 изследователи в 2500 университета, медицински училища и други изследователски институции в цялата страна, според администрацията на Тръмп. От тях около 26 милиарда долара са пряко финансирани за научни изследвания и 9 милиарда долара са покрили непреки разходи.
Непреките разходи плащат за сгради, комунални услуги, лабораторно оборудване, разходи за почистване и „администриране на изследвания“, което включва работата на комисиите по безопасност и регулиране, които са упълномощени от федералното правителство, както и гледачи на животни и друг помощен персонал.
Едно проучване установи , че всеки долар, който институтите харчат, генерира $2,50 в допълнителна разходна икономическа дейност.
Д-р Норман Шарплес, бивш директор на Националния институт по рака на NIH, каза, че очаква силен отговор от университетите.
„Мисля, че това ще бъде много бърз правен отговор от страна на университетските адвокати в цялата страна“, каза д-р Шарплес. „Наистина мисля, че ще бъде наложено, но се надяваме, че ще доведе до дискусия за това какви трябва да бъдат непреките разходи. И това е здравословна дискусия.“
Той каза, че 15 процента косвени разходи биха били твърде ниски в градове с високи разходи с ключови изследователски центрове като Ню Йорк, Сан Диего и Бостън. „Защото на практика казвате, че не можете да правите наука в Манхатън“, каза той."

"NIH съкращава милиарди долари биомедицинско финансиране, ...академични лидери, казаха, че това ще застраши техните университети и медицински центрове"
https://www.washingtonpost.com/health/2025/02/08/nih-cuts-billio … tive-immediately/ част от статията
Скрит текст:
"Някои учени казаха, че този ход може да застраши изследванията, които вече са в ход, и отбелязаха, че техните университети имат малка част от даренията на училища като Харвард и Йейл.
 „Противно на истерията, пренасочването на милиарди разпределени разходи на NIH от административното раздуване означава, че ще има повече пари и ресурси за легитимни научни изследвания, не по-малко“, пише говорителят на Белия дом Куш Десай в имейл.
 „Само защото Илон Мъск не разбира косвените разходи, не означава, че американците трябва да плащат цената с живота си“, каза сенатор Пати Мъри
 „Това са реални разходи и ще накарат Масачузетския технологичен институт да намали количеството на критичните изследвания в областта на науките за живота, които Институтът е в състояние да изпълни“, каза Мария Зубер, геофизик и президентски съветник на Масачузетския технологичен институт за научна и технологична политика, в имейл.
„Очаквам, че това ще накара някои университети да не могат да си позволят да приемат федерални субсидии за наука за живота. Не мога да разбера как това е от полза за американците“, добави Зубер.
 „Тази рязка промяна в начина, по който се финансират безвъзмездните средства, ще има опустошителни последици за медицинската наука“, каза Ратмел, дългогодишен изследовател на рака в университета Вандербилт, прогнозирайки, че промяната на политиката ще има както здравни, така и икономически последици. „Много хора ще загубят работа, клиничните изпитания ще спрат и това ще забави напредъка към лечение на рак и ефективна превенция на заболяването.“
"

Военен бюджет на САЩ: 850 милиарда долара.
Непреки разходи на Националния институт по здравеопазване на САЩ: 9 милиарда долара.
"Ако искате да „направите Америка отново здрава“, едно от най-лошите неща, които можете да направите, е да намалите бюджета на най-големия публичен фонд за биомедицински изследвания в света, Националните институти по здравеопазване в САЩ."

Коментар от Флориан Крамер вирусолог, Професор в катедрата по микробиология Icahn School of Medicine в Mount Sinai https://threadreaderapp.com/thread/1888040599074251051.html
Скрит текст:
"За всеки долар, който NIH плаща за изследване чрез грант (наричаме това преки разходи), те обикновено добавят допълнителни пари (които наричаме косвени разходи). Докато преките разходи плащат за действителното изследване (заплати на учени, реактиви и т.н.), косвените разходи плащат за инфраструктура и комунални услуги. Плащат за основни неща като електричество, вода, топлина, дори тоалетна хартия, но също и неща като поддръжка на помещения за животни, основни съоръжения със специално оборудване, административни услуги, поддръжка на сгради, охрана, поща, интернет, телефонни услуги, често IT като цяло...каквото и да е. По принцип е като плащането на наем и комунални услуги. Сега тези режийни или непреки разходи варират. В някои случаи те достигат до 10%. Но в някои институции той е дори над 100%. Да приемем, че са 50%. В такъв случай за всеки 1 долар, изразходван за изследване, NIH плаща допълнителни 50 цента за режийни/непреки разходи. Сега тези тарифи са специфични за всяка институция. Цените се договарят с NIH на всеки няколко години. Те могат да се променят с времето и често отразяват местоположението на институцията и услугите, предоставяни на изследователите. Например режийните разходи в институциите в Ню Йорк вероятно са по-високи от режийните в институциите в Линкълн, Небраска. Просто защото разходите са по-високи в Ню Йорк отколкото в Линкълн.
В някои случаи режийните разходи са завишени и изследователите също често се оплакват, че не получават достатъчно услуги за големите режийни разходи за техните грантове. Важно е да се отбележи, че режийните разходи не се изваждат от бюджета на изследователите, те се заплащат допълнително.
Много от моите колеги също може да се съгласят, че режийните разходи като цяло може да са твърде високи или трябва да бъдат разпределени по различен начин в рамките на институциите, за да са от полза за изследването. Изравняването им в САЩ обаче със сигурност е недостатък за институциите, разположени на места, които като цяло са по-скъпи.
Драстичното им намаляване също намалява достъпа на изследователите до критична инфраструктура и услуги. Една от причините, поради които биомедицинските изследвания в САЩ са водещи в световен мащаб, вероятно са високите режийни ставки, които ни позволяват да извършваме изследвания от висок клас. Ставките за режийни разходи, напр. в Европа като цяло е много по-ниска и близо до новата ставка за режийни разходи, която NIH обяви днес. Ще видим как ще се развие това, но може да има силно отрицателно въздействие върху биомедицинските изследвания в САЩ.
"

Коментар от Лаборатория Путрино https://threadreaderapp.com/thread/1888299867405267382.html
Скрит текст:
"Промените в NIH ще засегнат толкова много. Първо, мащабната промяна от такъв мащаб ще причини голяма болка на хиляди американци. Изследователи, изследователски персонал и администратори. Това ще доведе до съкращения, безработица и за някои изоставяне на научна кариера. За да бъде ясно, хората, които са засегнати от това, няма да бъдат „мързеливи държавни служители“ или хора, „играещи със системата“, това ще бъдат трудолюбиви хора, които вярват в система, за която са казали, че е стабилна. Това са хора, които са били научени от най-ранните етапи на кариерата си, че ако се жертват и следват правилата, ще успеят. Сега правилата са променени. Но моля знайте, че това не е „подрязване на мазнините“, това е ход, който ще струва на САЩ поколение научен талант. Моля, знайте също, че всеки онлайн, когото видите да крещи, че това е положителна промяна е напълно неинформиран за последиците, които ще донесе.... След това нека поговорим за разказа „нека институциите да плащат от даренията си“. Tи майтапиш ли се??? Разбира се, че няма да го направят. Ако вече няма финансов смисъл да се поддържа конкретно подразделение, големите предприятия просто ще прекратят това подразделение и ще продължат да правят пари. Това е решение, което вреди на американската наука и народ. Големите институции, малкото, които имат тези огромни дарения, ще се оправят, веднага щом направят необходимите съкращения и корекции. Американската наука и иновации ще пострадат. Може да ми кажете, че независимо от вредата, това е необходим ход - раздутите непреки ставки нямат смисъл и това ще означава повече пари за науката и понякога промяната трябва да бъде разрушителна и болезнена. Е, може би сте прав - не мога да кажа със сигурност как ще се развие това, но можете ли да не злорадствате за добрите хора, които ще загубят работата си? Може ли, моля, да не правите извод, че само най-некомпетентните хора са единствените, които ще загубят тук? Имайте благоприличието да признаете смущението и болката, които това ще причини. Освен това съм чувал много за отпадане на косвените ставки, но много малко за това как NIH ще улесни подаването на безвъзмездни средства и ангажирането с договаряне. Наполовина причината, поради която се нуждаем от масивни администрации около финансирането от NIH, е, че подаването на безвъзмездна помощ от NIH е проклет административен кошмар и тогава, ако имате достатъчно късмет да спечелите проклетото нещо, процесът на сключване на договори е продължителен и ужасен. Какво правим, за да направим този процес по-лесен? Защото това всъщност би компенсирало много - не всички - но много от административните разходи, които се компенсират от непреките. Не съм чувал нищо за подобряване на процеса от страна на NIH, но наистина се надявам да се случи. ... моля, не забравяйте, че откакто има университети, има горда традиция учените да пътуват по света и да работят в други страни. Ако аз отговарях за научните разходи в страни в чужбина, щях да инвестирам в таланти, които напускат САЩ точно сега: много страни имат възможност да повишат своя ранг в научна степен с някои инфраструктурни разходи по начин, който се изплаща основно в научни иновации за години напред. Ще се подпиша, като казвам, че като експерт в разрушителните иновации, доброто рядко идва от прекъсване без план. Единствената ми надежда е, че американските лидери могат да помислят върху това и да направят правилното нещо за хората, които ще бъдат ощетени от неадекватно планирана промяна."

Последна редакция: нд, 09 фев 2025, 21:26 от pril

# 5 598
  • София
  • Мнения: 1 669
Абе, доста лицемерно от страна на Тръмп и привържениците му. Уж щяло да се връща свободата, без повече цензура, факт-чекинг, а сега ти се казва кое няма да се празнува, какво ще се говори и прочее ограничения. И поредна дискусия, в която се напада група хора от страна на Тръмп. Разбира се сега очаквам пак да се чете морал как аз нямам правото да говоря срещу някого. Смешна и жалка история!

Няма нищо странно в това, че тия дискриминационни "заниманийца" са махнати. Те са дискриминационни, защото под предлог, че се чества нещо, всъщност се налагат дадени групи от населението за сметка на други и се създава илюзията, че са по-важни, което налага да си имат подобни ежегодни привилегии. Няма причина да имат специални дни или месеци - достатъчно е днес всички споменати да имат свободата да бъдат себе си /което е факт дори без тия "заниманийца"/, ама тия "паради" идват в повече. Няма шанс някой да забрави Холокоста, да речем, ако не го обсъждаме постоянно. Същото важи и за черната култура, правата на жените и т.н. Напълно правилно решение, дано има още много като него! Недоволните сонати и симфонии да се отправят към Канада, докато още не е щат! Grin

Защо да са дискриминационни? Отмяната им е дискриминационна, защото се пренебрегва част от историята на САЩ. Все едно някой да ни отмени 6 май у нас, защото е дискриминационна към всички, които не са войници.
И с последното си съобщение само показваш какъв бандит е Тръмп. Тръгнал да анексира чужди територии. Ама добре, че е популист и никога няма да стане това, така че канадците ще си живеят свободно и ще си отбелязват каквото искат, без някаква оранжада да им фъфли глупости.

Примерът ти за войниците е неподходящ. Контрапримерът, ако авторът му не е политически трол, правещ опит за провокация и започване на скандал, трябва да е доста сходен с оригиналния пример. Помисли, имаш време, няма да те пришпорвам!

П.С. А опитът да нападнеш съобщението ми говори повече за теб, отколкото за мен или Тръмп.

# 5 599
  • Мнения: 3 361
Офтопик...
До момента Супер Бола е направо Супер Бой.
Тейлър Суифт цяла седмица ще му гледа на бойфренда киселата физиономия. Нещо може да съм пропуснал, но до момента ни Тръмп, ни Мелания съм мярнал.
Да видим дали Канзас Сити ще вземат поне три точки или ще ги бият на нула.
От рекламите - само на Чат Джи Пи Ти ми хареса до момемента.

# 5 600
  • Мнения: 222
Аз съм предимно за Републиканската партия и силно против Тръмп.
Мисля, че той много сериозно ще навреди на републиканците и на шансовете им за следващите избори.
Всички по-разумни мерки които до сега подписа, всеки друг републикански президент щеше да ги подпише - разни транс джендърски оливания, някои икономически мерки и подобни. Всякакви тръмпизъми кото Тръмп твори и ръси влияят негативно на републиканците - ще сложим безумни тарифи на най-близките ни партньори - няма да сложим, ще настроим съседи срещу нас, ще преименуваме Мексиканския залив на Американски ( много му беше важно ...) и т.н. , тук сте ги обсъждали повечето безумия.
Канадците които бяха едни от малкото хора в света дружелюбно настроени към американците в момента яко са настръхнали и има бойкот на американски стоки, доста необичайно за иначе спокойните и уравновесени канадци. И това даже не е съвсем честно, като се има в предвид, че по-малко от половината американци са гласували за Тръмп. Обачее ... такова е усещането.

Ще се получи така, че републиканската партия ще се асоциира с Тръмп и това ще влияе много лошо на имиджа и.
И шансовете на следващите избори.

Последна редакция: пн, 10 фев 2025, 04:08 от VeViV

# 5 601
  • Down south
  • Мнения: 8 710
Офтопик...
До момента Супер Бола е направо Супер Бой.
Да видим дали Канзас Сити ще вземат поне три точки или ще ги бият на нула.
От рекламите - само на Чат Джи Пи Ти ми хареса до момемента.
+1 офтопик
Рекламите са Rolling Eyes язък за милионите.
Лейди Гага имаше шапка препратка, освен това, никой не легна, клекна, коленича, ами гооолям напредък бих казала.
Президент Тръмп и Иванка бяха в публиката.
Миналогодишните шампиони са се отпуснали Flushed и едва ли ще защитят титлата.

# 5 602
  • Под сянката на разлистените кактуси
  • Мнения: 2 373
Аз съм предимно за Републиканската партия и силно против Тръмп.
Мисля, че той много сериозно ще навреди на републиканците и на шансовете им за следващите избори.
Всички по-разумни мерки които до сега подписа, всеки друг републикански президент щеше да ги подпише - разни транс джендърски оливания, някои икономически мерки и подобни. Всякакви тръмпизъми кото Тръмп твори и ръси влияят негативно на републиканците - ще сложим безумни тарифи на най-близките ни партньори - няма да сложим, ще настроим съседи срещу нас, ще преименуваме Мексиканския залив на Американски ( много му беше важно ...) и т.н. , тук сте ги обсъждали повечето безумия.
Канадците които бяха едни от малкото хора в света дружелюбно настроени към американците в момента яко са настръхнали и има бойкот на американски стоки, доста необичайно за иначе спокойните и уравновесени канадци. И това даже не е съвсем честно, като се има в предвид, че по-малко от половината американци са гласували за Тръмп. Обачее ... такова е усещането.

Ще се получи така, че републиканската партия ще се асоциира с Тръмп и това ще влияе много лошо на имиджа и.
И шансовете на следващите избори.

Нищо подобно. В момента рейтингът на Тръмп е по-висок от всякога

https://www.cbsnews.com/video/anthony-salvanto-says-americans-fe … -in-the-campaign/

https://www.cbsnews.com/news/trump-approval-opinion-poll-2025-2-9/

Междувременно демократите се лутат като слепи пилета. Имаха конференция наскоро, поднесе се същата претоплена боза както обикновено. Председателят им не можа да се оправи с правилата за това колко балансирани трябва да са всичките полове, представени в ръководството Joy Всички смятат, че Камала не са я избрали расистите и женомразците, че даже и я спрягат за бъдещ  кандидат пак. Поразително! Нямат един подходящ кандидат. Изглеждат много смешни и жалки...Нищо не са научили и нямат желание. Не виждам ако не вземат много сериозни мерки веднага как изобщо ще спечелят някакви избори оттук нататък, освен ако Тръмп сериозно не се издъни. Ама са зациклили на расата и пола и гълтат отзад праха на нацията, която ги е подминала тези неща

Последна редакция: пн, 10 фев 2025, 04:55 от tunata

# 5 603
  • USA
  • Мнения: 8 612
Има 4г преди да се знае дали Тръмп ще навреди  на Републиканците.
Аз не мисля,дори ще ги направи още по-популярни.
Ако някой се издъни,това не трябва да е Вицето,защото логично е той да е кандидата за Президент 2028.

Между другото днес имахме гости,нови комшии украинци. Видимо хора с възможности,тя ОБ доктор, говориха къде ходят и как са живели преди войната. Избягали от войната в Полша,от Полша в Китай и сега в Щатите по някаква програма за бежанци. Каза,че им плащат уроци по английски и били задължителни.Не споменаха друго да им плащат.
Ето,аз искам данъците ми да отиват при такива хора в нужда. Има си ред, има си закони, кандидатстваш по програми,чакаш си реда,дали ще те приемат или не, идваш и спазваш законите,учиш език,култура,адаптираш се.

 Заради статуса нямали право да излизат от Щатите,всъщност могат да излязат, но после не могат да се върнат. Казаха,че се чувстват като затворници (макар,че много им харесва тук) и не знаят колко време ще отнеме,за да им дадат някакви зелени карти.

# 5 604
  • Мнения: 222
Мисля, че републиканците пропиляха златна възможност да управляват няколко мандата подред и да направят смислени реформи. Най-вероятно след Тръмп пак ще има някакъв камшичен удар в другата посока ..., На изборите Байден-Тръмп повечето гласуваха против Тъмп, не чак толкова за Байдън.

И сега се сетииих, нали Тръмп беше обещал да си покаже данъците, като му свършат одитите? Какво стана, не ги следя чак толкова, ама ми навя някаква асоциация и се сетих.

# 5 605
  • Мнения: 7 004
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви снощи, че днес ще обяви мита от 25% върху целия внос на стомана и алуминий в САЩ, предаде Ройтерс
Тръмп каза още, че е напълно ангажиран с предложението си САЩ да купят и притежават Газа, но е възможно да даде части от територията на други страни в Близкия изток, които да помогнат в усилията за възстановяването ѝ.
И продължава с купуването и продаването на държави и хора .

# 5 606
  • Мнения: 11 901
Само че купуването на Газа не означава,че тя ще стане американска територия. Купуването е като българин да си купи къща в Гърция. Къщата си е негова,но земята е гръцка и важат гръцките закони.

# 5 607
  • София
  • Мнения: 7 349
Това се превърна в най-голямото риалити евър. Или стендъп комеди... На човек да му се прииска да извади пуканките. Направо е пристрастяващо. Едно не може да му се отрече на Тръмп - шоумен е! 😂
Лошото е, че от неговата клоунада може да се разтресе светът...

# 5 608
  • Мнения: 2 715
Тръмп каза още, че е напълно ангажиран с предложението си САЩ да купят и притежават Газа, но е възможно да даде части от територията на други страни в Близкия изток, които да помогнат в усилията за възстановяването ѝ.
И продължава с купуването и продаването на държави и хора .

А ще прибере ли палестинците при себе си или ще чака на европейците да ги гледаме?

# 5 609
  • Мнения: 3 929
Парад на глупостта е Тръмп, ще купува хора, държави. Интересно на каква цена, кой ще оцени земята и хората в нея, както и откъде ще извади парите. Смешна и жалка история.

Общи условия

Активация на акаунт