и американките не кърмят много дълго...

  • 2 171
  • 41
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 18 679
Цитат на: миз
Цитат на: Andrea$
Бу, знаеш ли кои са тези болници в България? Аз само за болницата в Добрич знам, че е носител на някакво отличие по тази програма. Бях го чела в българския сайт на УНИЦЕФ, който в момента не работи.


в българия има пет болници "приятели на бебето" - в добрич, генералтошево, кърджали, враца и втора градска в софия. условията, на които трябва да отговарят родилните отделения за да получат това звание, са: бебето и майката да са заедно 24 часа, кърменето да започне не по-късно от 2-я час след раждането, на детето да не се дават никакви храни или течности, освен ако това не е по медицински показания, бебето да сучи толкова често и продължително, колкото пожелае, а здравните специалисти да притежават знания и умения, за да подкрепят бременната жена и майка при вземане на решението тя да кърми.


И болницата в Плевен отговаря на тези условия, с изключение на това, че бебето ми донесоха на два, а шест часа след раждането.Всичко останало съвпада, не едва ли персоналът е преминал специално обучение за целта Wink Нещо не ми се вярва...

# 31
  • Мнения: 6 243
от свеки, която е акушерка тук, знам, че и нашата болница е в тази листа. Само че няма обучен персонал, шишетата с вода са задължителни и акушерките обясняват (еднократно), че бебетата се кърмят на 3 часа през деня с 12 ч. нощна пауза. Оттам насетне си оставен на невобята. И бебетата се носят, когато се натутат да ги приготвят и прегледат, което може да е 5, 6 и повече часа.

# 32
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Цитат на: sladka hapka
от свеки, която е акушерка тук, знам, че и нашата болница е в тази листа. Само че няма обучен персонал, шишетата с вода са задължителни и акушерките обясняват (еднократно), че бебетата се кърмят на 3 часа през деня с 12 ч. нощна пауза. Оттам насетне си оставен на невобята. И бебетата се носят, когато се натутат да ги приготвят и прегледат, което може да е 5, 6 и повече часа.

Така както го описваш, е невъзможно да е БПБ тази болница.

# 33
  • Мнения: 6 243
ами не е. Но се води.

# 34
  • Мнения: 1 586
Цитат на: sladka hapka
от свеки, която е акушерка тук, знам, че и нашата болница е в тази листа. Само че няма обучен персонал, шишетата с вода са задължителни и акушерките обясняват (еднократно), че бебетата се кърмят на 3 часа през деня с 12 ч. нощна пауза. Оттам насетне си оставен на невобята. И бебетата се носят, когато се натутат да ги приготвят и прегледат, което може да е 5, 6 и повече часа.


Как 12 часа нощна пауза?  Shocked
За пръв път чувам такова нещо за новородено.

# 35
  • Мнения: 6 243
Ела да родиш в Стара Загора.
А чувала ли си родилка да напусне АГ-то, без да я прегледат поне веднъж след раждането. Още истории от 1001 нощ? Мога да ти разказвам до сутринта... Не че се оплаквам, благодарна съм, че и аз, и детето напуснахме болницата без стафилококи.

# 36
  • Мнения: 117
Цитат на: boo
Норвегия държи първенството по кърмене - 99% започват да кърмят и към 90-95% (ако не се лъжа) кърмят изключително първите 6м. Там изобщо кърменето е масово и много на почит.


Boo, това за коя година са данните? Какво стана с Швеция?

# 37
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Анна, това са данни от сайта на Ла Лече, които цитирам по памет. Бях много впечатлена. Също бях намерила норвежки сайт на английски, където се цитираха подобни данни, както и различни неща за кърменето там - как се подкрепя, платен отпуск до 1г., различни поощрения и прочие.

# 38
As milsia 4e pove4eto amerikanki ne karmiat za6toto mngo ot tiax iskat da si zapazit rabotata a kakto znete tyk rab. miasto po zakon se pazi 3 mes.Kakto iska6 takqa si razpredelia dnite ,Moa kolegka raboti do posledno i se varna na rabota sлed 1 mes ,Edvam, xode6e.Sega nikoi 6te kage be to moge da se zamraziava mliako ako iska moge da karmi ve4er i T.n. Da am za vsiako ne6to se iska vreme i gelanie  .о6те по о4удена останаx kogato razbrax 4e si davt bebeta po na 2-3 mes na gradini #Crazy
a za tova 4e nikoi ne ti kazva kavo da pravi6 dali da karmi6 ili ne  e taka naistina .No pak kogato kage6 4e 6te karmi6 ti predlagt vsikav vitd pomo6ti .Dage si spomniam 4e idvaxa da mi pokazvat kak da karmia dadoxa mi tel. na organizatsii za karmene i pomo6 na karma4kite i t.n. Vnimanie goliamo  #Silly [/url]

# 39
  • Мнения: 384
Цитат на: kaia
As milsia 4e pove4eto amerikanki ne karmiat za6toto mngo ot tiax iskat da si zapazit rabotata a kakto znete tyk rab. miasto po zakon se pazi 3 mes.Kakto iska6 takqa si razpredelia dnite ,Moa kolegka raboti do posledno i se varna na rabota sлed 1 mes ,Edvam, xode6e.Sega nikoi 6te kage be to moge da se zamraziava mliako ako iska moge da karmi ve4er i T.n. Da am za vsiako ne6to se iska vreme i gelanie  .о6те по о4удена останаx kogato razbrax 4e si davt bebeta po na 2-3 mes na gradini #Crazy
a za tova 4e nikoi ne ti kazva kavo da pravi6 dali da karmi6 ili ne  e taka naistina .No pak kogato kage6 4e 6te karmi6 ti predlagt vsikav vitd pomo6ti .Dage si spomniam 4e idvaxa da mi pokazvat kak da karmia dadoxa mi tel. na organizatsii za karmene i pomo6 na karma4kite i t.n. Vnimanie goliamo  #Silly [/url]


От 4 седмични приемат в day care, а отпуска по майчинство е между 4 и 6 седмици.

# 40
Sas sigyrnost za mai4instovo otpuskata e 90 dni vav FL.
A za day care si prava dage ima i 3 sedm bebeta -imam priatelka koiato raboti tam . #Splat

# 41
  • Мнения: 307
Цитат на: Dani34
Бих искала да споделя и моя опит.  Blush

Аз родих в NY и моите впечатления бяха че определено там никoй не ти дава съвет дали да кърмиш или не. Това си е изцяло решение на майката. Там, заради може би криворазбрана свобода (!?), считат за нарушаване на личните права да ти казват какво да правиш с собственото си дете. Просто след като родиш, веднага те карат да подпишеш форма как искаш да бъде хранено детето ти. Дали кърмено под график, на поискване или изкуствено. И след това процедират по твоите желания. АКО си решил да кърмиш, тогава има класове в болницата, които те учат как да го правиш и разни други съвети.

Например момичето което беше в стая с мен (няма да изпадам в подробности за ужасното впечатление което ми направи тя като цяло), 100%ва американка, заяви най-гордо и категорично, че няма намерение да кърми защото не смята че е кой знае какво. И така, нейното детенце така и не опита дори 1 капка майчино мляко. Абсолютно никoй не и каза и дума за това. Дори на някои места гледат да поощряат изкуственото хранене и дохранване, защото фирмите производители на млеката имат интерес да ги продават. Мен например ме изписаха с 100 рекламни чанти-подаръци, пълни с мостри от най-различни изуствени млека, само ако реша!!!

Също така, разбира се че го има и този момент с 12 седмици майчински, които много хора НЕ вземат пълни. Аз за това и се озовах в БГ, защото реших че детето ми е по-важно на този етап, отколкото кариерата.
В Америка никoй не се бърка в личните решения, а само могат да подкрепят това, което си сметнал за добро за теб и за детето ти. Както и не си спомням тамошният педиатър да ми е казал и една дума дори, че примерно кърменето е по-добро от изкуственото хранене.

В момента съм много щастлива че успях да кърмя почти изключително 6 месеца!!! Никога не вярвах че ще успея толкова дълго. Успеха си и аз го дължа, може да се каже изцяло на този форум, защото в много моменти ако не бяхте вие, просто нямах идея кво да правя!!!  Grinning  Grinning  Grinning

Благодаря!!!  Heart Eyes  Heart Eyes  Heart Eyes



Аз също родих в САЩ но във Флорида и е вярно 4е решението си е ли4но твое, как да храниш бебето си, дали изкуствено или с кърмене.  Но не е вярно, 4е не насър4ават кърменето в болницата.  При нас минава специалист по кърмене по стаите да обясни как се кърми и вси4ки подробности окло това...ако имаш въпроси можеш да питаш и тн.  Вярно е, 4е си тръгнах и аз със много подаръци и рекламни материали, сред които много хубави неща, каъо например "дайпербаг" - незнам с една дума как да го кажа де....но много хубава 4анта за бебе6ки принадлежности , друга такава, само 4е за пове4е багаж  и тн и тн .....имах и млека на прах, които така си и стоят.
Вярно е 4е май4инските отпуски са кратки, но съм си в къщи и си гледам бебето, а педиатъра ни е страхотен, пита ме всеки път какво яде бебето, като кажа само кърма и ми отговаря "Браво", мб защото  рядко се слу4ва....сега с нетърпение 4ака следващото ни ходене при педиатъра, защото ще запо4ваме захранването  и искам и с него да се посъветвам все пак.
Хубавото е 4е ти уважават мнението, както си решила - така си гледай детето.  Не както в БГ педиатъра да ти каже на 2-я месец- "давай сок4ета" и край- ре4е и отсе4е!!

Общи условия

Активация на акаунт