Проблеми с кърмата?????

  • 1 986
  • 22
  •   1
Отговори
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Абе мами, какво да правя. Един ден имам кърма, два дена нямам. Какво да пия, за кърма? Като изключим стандартните храни и напитки. Има ли някъкви хапчета на билкова основа?
И това не е всичко, какво да правя, още не са ми са се отпушили каналите и кърмата не тече, а капе едвам едвам. И бебо отказва да яде, само ако е от шише, и се налага да се цедя, и това не е проблем, но ми отнема 1 час, да събер 40-50мл. Дори и да има кърма, едвам капе, а гърдите ми ще се пръснат от болки. Какво да правя? Искам да го кърмя? Но как?

# 1
  • Мнения: 5 500
Купи си помпата на Авент, тя ще те изцеди идеално и гърдите ти ще спаднат. Добре е преди това да ги обливаш с топла вода под душа.
Колко ти е голямо бебето?

# 2
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Пробвах да се цедя, но много ме болят зърната след това. Млечните ми канали не са се отпушили и капе едвам едвам. Не става с помпа, много е болезнено и следващия пън не мога да ги пипна зърната. А бебо не е голям изписаха ни от болницата 3,30кг.. Сега сме на 15дена. А е и злояд яде о 45-50мг. максимум.

# 3
  • Мнения: 7 837
Цитат на: Tinka79
А бебо не е голям изписаха ни от болницата 3,30кг.. Сега сме на 15дена. А е и злояд яде о 45-50мг. максимум.

Бебчето ти си яде нормално за възрастта. Самуил го изписаха на 14 дни 2.800 кг и ме предупредиха, че ако се наложи да давам с шише, да бъде около 50 мл.

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 800
Най-напред, знай, че бебето може да изсуче 2-3 пъти повече, отколкото можеш да изцедиш на ръка или с помпа.
Ако цедиш с помпа, вземи си хубава - майките най-много предпочитат Авент.

Ако искаш да го накараш да засуче, трябва да не му даваш шише. Много е малък още, и биберонът на шишето го обърква - може да предпочете него пред зърното. Махни също и биберонът-залъгалка. Нека всичкото сучене да става на гърдата ти. Ако даваш изцедено мляко, давай го с чашка, a не с шише.

Провери дали слагаш бебето правилно на гърдата:
http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=403

За да поема повече мляко, използвай компресия на гърдата:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3683

За увеличаване на кърмата най-помага честото слагане на гърдата/честото цедене или комбинация между двете:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4485
http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=859
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4199

Освен лактогонен чай (чай за кърма - на ХИП или български от аптеката), помага и консумацията на овесени ядки 1-2 пъти дневно - попарени и подправени по вкуса ти.

За каналите - прием на лецитин - 3600-4800 mg дневно може драматично да подобри отичането им и много да ти помогне. Лецитинът е хранителна добавка, продава се в аптеките. Аз знам два варианта - български и чешки. Препоръчвам чешкия, тъй като дозировката на българския е такава, че трябва да изпиеш 36-48 капсули на ден за нужната доза  Sick . От чешкия (Wallmark) се взимат 3-4 капсули дневно, след преминаване на блокажа - намаляне на дозата с 1 капсула дневно, след 1-2 седмици се намаля с още една и така до преминаване на проблемите. При всички случаи пробвай да взимаш лецитина, тъй като много майки казват, че отичането на кърмата им се е подобрило неимоверно много от него.
За лецитина - повече тук - на английски:
http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/lecithin.html

Също така, прегледай Библиотеката за различни теми, свързани с кърменето.

Успех и да пишеш ка върви!

# 5
  • Мнения: 5 500
Цитат на: Tinka79
Пробвах да се цедя, но много ме болят зърната след това. Млечните ми канали не са се отпушили и капе едвам едвам. Не става с помпа, много е болезнено и следващия пън не мога да ги пипна зърната. А бебо не е голям изписаха ни от болницата 3,30кг.. Сега сме на 15дена. А е и злояд яде о 45-50мг. максимум.

Ако се цедиш на ръка нормално е да те болят, нали ги стискаш. За това ти препоръчах Авент, прави добър вакум и не боли. А бебето ти наистина яде нормално. В края на 1-вия месец трябва да изяжда около 120 мл.
3,300 или 3 030 тежи, не разбрах, защото 3 300 не е малко бебе.

# 6
  • Мнения: 1 629
Ако не може да пие изцеденото мляко от чашка, пробвай да го даваш с лъжичка/бавно е, но става/ или със спринцовка. Слагай го да суче често, и през час, ако трябва.
При нас в началото беше същата ситуация, но се преборихме

# 7
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 800
Забравих да кажа за бирената мая (да не се бърка с пиенето на бира, което не е препоръчително!).
Аз харесвам немската SOMA, 120 таблетки за около 6лв. Има и други видове, вкл. българска, всички са допълнително обогатени с витамини и минерали.
Бирената мая помага на лактацията. От етикета на бирената мая SOMA: 3х2 таблетки дневно. Според мен когато лактацията се подобри, можеш да намалиш до 2-3 таблетки дневно - не само за да поддържаш лактацията, но и да си набавяш витамини-минерали.

# 8
  • Мнения: 4 187
Ми тя Бууу всичко изписа, но и един съвет от мен Blush -гледай да почиваш повече и да не се напрягаш излишно,домакинската работа може да почака! Най- важно е да запазиш и увеличиш лактацията!!!Почивай поне 30 мин преди всяко кърмене!Ами това е! УСПЕХ!

# 9
Моят съвет също е да си вземеш помпа на Авент. Каналите ми също се бяха запушили и видях голям зор докато ги отпуша. В началото , не знам откъде ми хрумна, но си купих най-обикновенна помпа на Чико- струваше 16 лв. ако не се лъжа. Та с нея се цедях първите 4-5 дни и беше голяма мъка. Че като ми се разраниха зърната, а бебчо в началото не ще да суче. Направо кошмар. Реших, че така повече не може и проучих въпроса от коя помпа са най-доволни мамите и веднага си купих на Авент. Може би ще ти е трудно да ги отпушеш, но с упорство и инат, както постъпих аз, ще успееш.  Друго нещо, което страшно много ми помогна е горещия душ. Всеки ден под горещия душ се изцеждах, докато се поуморя и след като кърмата започне да тече по-лесно, продължавах с помпичката.
Сигурно звучи ужасно, но това беше единственото решение, а желанието ми да кърмя бебчо беше огромно. Така с постоянство успях и кърмя и до днес. Желая ти успех в това не леко, но заслужаващо си усилията начинание.

# 10
  • Мнения: 202
Цитат на: Anonymous
Моят съвет също е да си вземеш помпа на Авент. Каналите ми също се бяха запушили и видях голям зор докато ги отпуша. В началото , не знам откъде ми хрумна, но си купих най-обикновенна помпа на Чико- струваше 16 лв. ако не се лъжа. Та с нея се цедях първите 4-5 дни и беше голяма мъка. Че като ми се разраниха зърната, а бебчо в началото не ще да суче. Направо кошмар. Реших, че така повече не може и проучих въпроса от коя помпа са най-доволни мамите и веднага си купих на Авент. Може би ще ти е трудно да ги отпушеш, но с упорство и инат, както постъпих аз, ще успееш.  Друго нещо, което страшно много ми помогна е горещия душ. Всеки ден под горещия душ се изцеждах, докато се поуморя и след като кърмата започне да тече по-лесно, продължавах с помпичката.
Сигурно звучи ужасно, но това беше единственото решение, а желанието ми да кърмя бебчо беше огромно. Така с постоянство успях и кърмя и до днес. Желая ти успех в това не леко, но заслужаващо си усилията начинание.


Ама че съм .Толкова се заплеснах по темата, че забравих да си вляза с регистрацията. Embarassed

# 11
  • София
  • Мнения: 1 845
Те вече доста са те упътили в кърменето.
Само да допълня, че с помпата на Авент даже беше много по-безболезнено, отколкото сучеше бебето първите дни. Безболезнеността идва от това, че когато ме заболеше, можех да спра или да намаля силата на вакума. Обаче сученето на самото бебе е това, което може да ти помогне най-бързо да се отпешат каналите. Иначе преди кърмене пробвай да сложиш нещо топло на гърдата-кърпа, която е постояла на парното например. Горещ душ също помага, ама в това време бъррр, внимавай да не настинеш.

А иначе според мен детето си яде съвсем нормално.
Успех!

# 12
  • usa
  • Мнения: 2 113
за отпушване на каналите помагат топли компреси или топъл душ преди кърмене. освен това масажи на гърдата в посока от основата и към зърното за да помогнеш на слизането и изтичането на млякото (ей дано разбереш какво се опитвам да кажа!). както и честото и по-продължително кърмене!
тесните дрехи и най-вече сутиени също може да са пречка за отпушването на каналите и недоброто изтичане на млякото. ето ти и един линк към статия пускана тук от бу за препълнени гърди, майки са споделяли, че някои от съветите в нея помагат и за отпушване на каналите - например този за зелевите листа http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=7137
успех!

# 13
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 800
Темата е дублирана. Местя тук отговорите от другата.
Цитат на: 11bobi11
Можеш да си купиш чай за увеличаване на кърмата. Провери в някоя аптека за лактогонен чай, мисля че така се казва. Но аптекарите ще знаят със сигурност за какъв чай става въпрос.
А колко е голямо бебето ти?
Мисля си, че колкото по - често го кърмиш, толкова по-бързо ще ти се отпушат каналите и така няма да ти се налага да се цедиш.
Успех с кърменето!

Цитат на: catnadeen
кърмата зависи от 2неща - от сукането на бебето и от хормон който зависи от душевното ти състояние! само и единствено от това - так че чай и храна не могат да ти помогнат

Цитат на: assia
според мен при болка е хубаво да се изцеждаш!иначе копър семена!прави се чай!
това се сещам!успех ти желая!

Цитат на: Dzverche
Просто не ти се е регулирал притока на кърма все още - слагай бебето по-честичко на гърдите и при едно кърмене ги редувай и двете, пий много течности, прясно мляко, яж орехи и преди всичко наистина спокойствие. Не съм имала такива моменти на липса изцяло на кърма, но това че изцеждаш малко не значи че е малко - аз също изцеждах адски малко, но бебето като си хапваше - после си огладняваше след поне два часа. При мен кърмата се регулира може би към края на 2рия месец...а сега все още бебка е основно на кърма.
Така че горе главата!

Цитат на: Majmunka
може да разтриваш с топли (хавлиени) кърпи преди хранене (или преди изцеждане), би трябвало да започне да изтича по-лесно;
може би е добре да се изцеждаш малко и преди бебо да застава на гърдата - особено малките бебета не обичат да им е препълнено, по-трудно им е

а в специализирания форум сигурно ще намериш наистина още полезни неща,
успех!

Цитат на: PrincesaDundesa
Горещ душ и леки масажи преди кърмене.
Бебетата са много хитри още от малки.Не давай изцедено ,защото бързо ще се научи на лесното.Пий повече течности.Яж супи.

Цитат на: Ружа72
Горещия душ страшно помага  за отпушване на каналите.

# 14
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: boo
За каналите - прием на лецитин - 3600-4800 mg дневно може драматично да подобри отичането им и много да ти помогне. Лецитинът е хранителна добавка, продава се в аптеките. Аз знам два варианта - български и чешки. Препоръчвам чешкия, тъй като дозировката на българския е такава, че трябва да изпиеш 36-48 капсули на ден за нужната доза  Sick . От чешкия (Wallmark) се взимат 3-4 капсули дневно, след преминаване на блокажа - намаляне на дозата с 1 капсула дневно, след 1-2 седмици се намаля с още една и така до преминаване на проблемите. При всички случаи пробвай да взимаш лецитина, тъй като много майки казват, че отичането на кърмата им се е подобрило неимоверно много от него.
За лецитина - повече тук - на английски:
http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/lecithin.html

Също така, прегледай Библиотеката за различни теми, свързани с кърменето.

Успех и да пишеш ка върви!

За лецитина, има един по-добър и изгоден вариант, канадски е, 1200мг е едната капсула и са 100 капсули в опаковка. Струваше 18лв. Фирмата е на Jamieson Laboratories. Изглежда така.
Аз имах жестоки проблеми със запушване на каналите всеки месец и след едно ударно "лечение" с лецитин (3 пъти x 3, 4 капсули от 1200мг) се оправих. За отпушване на каналите, най-добре може да ти помогне честото (на 2 часа поне) поставяне на бебето на гърдата и нещата, които момичетата са ти написали. В краен случай можеш да помолиш GP-то за окситоцин за отпушване на каналите.

Общи условия

Активация на акаунт