Проблеми с кърмата?????

  • 1 988
  • 22
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Абе мами, какво да правя. Един ден имам кърма, два дена нямам. Какво да пия, за кърма? Като изключим стандартните храни и напитки. Има ли някъкви хапчета на билкова основа?
И това не е всичко, какво да правя, още не са ми са се отпушили каналите и кърмата не тече, а капе едвам едвам. И бебо отказва да яде, само ако е от шише, и се налага да се цедя, и това не е проблем, но ми отнема 1 час, да събер 40-50мл. Дори и да има кърма, едвам капе, а гърдите ми ще се пръснат от болки. Какво да правя? Искам да го кърмя? Но как?

# 1
  • Мнения: 5 500
Купи си помпата на Авент, тя ще те изцеди идеално и гърдите ти ще спаднат. Добре е преди това да ги обливаш с топла вода под душа.
Колко ти е голямо бебето?

# 2
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Пробвах да се цедя, но много ме болят зърната след това. Млечните ми канали не са се отпушили и капе едвам едвам. Не става с помпа, много е болезнено и следващия пън не мога да ги пипна зърната. А бебо не е голям изписаха ни от болницата 3,30кг.. Сега сме на 15дена. А е и злояд яде о 45-50мг. максимум.

# 3
  • Мнения: 7 837
Цитат на: Tinka79
А бебо не е голям изписаха ни от болницата 3,30кг.. Сега сме на 15дена. А е и злояд яде о 45-50мг. максимум.

Бебчето ти си яде нормално за възрастта. Самуил го изписаха на 14 дни 2.800 кг и ме предупредиха, че ако се наложи да давам с шише, да бъде около 50 мл.

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Най-напред, знай, че бебето може да изсуче 2-3 пъти повече, отколкото можеш да изцедиш на ръка или с помпа.
Ако цедиш с помпа, вземи си хубава - майките най-много предпочитат Авент.

Ако искаш да го накараш да засуче, трябва да не му даваш шише. Много е малък още, и биберонът на шишето го обърква - може да предпочете него пред зърното. Махни също и биберонът-залъгалка. Нека всичкото сучене да става на гърдата ти. Ако даваш изцедено мляко, давай го с чашка, a не с шише.

Провери дали слагаш бебето правилно на гърдата:
http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=403

За да поема повече мляко, използвай компресия на гърдата:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3683

За увеличаване на кърмата най-помага честото слагане на гърдата/честото цедене или комбинация между двете:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4485
http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=859
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4199

Освен лактогонен чай (чай за кърма - на ХИП или български от аптеката), помага и консумацията на овесени ядки 1-2 пъти дневно - попарени и подправени по вкуса ти.

За каналите - прием на лецитин - 3600-4800 mg дневно може драматично да подобри отичането им и много да ти помогне. Лецитинът е хранителна добавка, продава се в аптеките. Аз знам два варианта - български и чешки. Препоръчвам чешкия, тъй като дозировката на българския е такава, че трябва да изпиеш 36-48 капсули на ден за нужната доза  Sick . От чешкия (Wallmark) се взимат 3-4 капсули дневно, след преминаване на блокажа - намаляне на дозата с 1 капсула дневно, след 1-2 седмици се намаля с още една и така до преминаване на проблемите. При всички случаи пробвай да взимаш лецитина, тъй като много майки казват, че отичането на кърмата им се е подобрило неимоверно много от него.
За лецитина - повече тук - на английски:
http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/lecithin.html

Също така, прегледай Библиотеката за различни теми, свързани с кърменето.

Успех и да пишеш ка върви!

# 5
  • Мнения: 5 500
Цитат на: Tinka79
Пробвах да се цедя, но много ме болят зърната след това. Млечните ми канали не са се отпушили и капе едвам едвам. Не става с помпа, много е болезнено и следващия пън не мога да ги пипна зърната. А бебо не е голям изписаха ни от болницата 3,30кг.. Сега сме на 15дена. А е и злояд яде о 45-50мг. максимум.

Ако се цедиш на ръка нормално е да те болят, нали ги стискаш. За това ти препоръчах Авент, прави добър вакум и не боли. А бебето ти наистина яде нормално. В края на 1-вия месец трябва да изяжда около 120 мл.
3,300 или 3 030 тежи, не разбрах, защото 3 300 не е малко бебе.

# 6
  • Мнения: 1 629
Ако не може да пие изцеденото мляко от чашка, пробвай да го даваш с лъжичка/бавно е, но става/ или със спринцовка. Слагай го да суче често, и през час, ако трябва.
При нас в началото беше същата ситуация, но се преборихме

# 7
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Забравих да кажа за бирената мая (да не се бърка с пиенето на бира, което не е препоръчително!).
Аз харесвам немската SOMA, 120 таблетки за около 6лв. Има и други видове, вкл. българска, всички са допълнително обогатени с витамини и минерали.
Бирената мая помага на лактацията. От етикета на бирената мая SOMA: 3х2 таблетки дневно. Според мен когато лактацията се подобри, можеш да намалиш до 2-3 таблетки дневно - не само за да поддържаш лактацията, но и да си набавяш витамини-минерали.

# 8
  • Мнения: 4 187
Ми тя Бууу всичко изписа, но и един съвет от мен Blush -гледай да почиваш повече и да не се напрягаш излишно,домакинската работа може да почака! Най- важно е да запазиш и увеличиш лактацията!!!Почивай поне 30 мин преди всяко кърмене!Ами това е! УСПЕХ!

# 9
Моят съвет също е да си вземеш помпа на Авент. Каналите ми също се бяха запушили и видях голям зор докато ги отпуша. В началото , не знам откъде ми хрумна, но си купих най-обикновенна помпа на Чико- струваше 16 лв. ако не се лъжа. Та с нея се цедях първите 4-5 дни и беше голяма мъка. Че като ми се разраниха зърната, а бебчо в началото не ще да суче. Направо кошмар. Реших, че така повече не може и проучих въпроса от коя помпа са най-доволни мамите и веднага си купих на Авент. Може би ще ти е трудно да ги отпушеш, но с упорство и инат, както постъпих аз, ще успееш.  Друго нещо, което страшно много ми помогна е горещия душ. Всеки ден под горещия душ се изцеждах, докато се поуморя и след като кърмата започне да тече по-лесно, продължавах с помпичката.
Сигурно звучи ужасно, но това беше единственото решение, а желанието ми да кърмя бебчо беше огромно. Така с постоянство успях и кърмя и до днес. Желая ти успех в това не леко, но заслужаващо си усилията начинание.

# 10
  • Мнения: 202
Цитат на: Anonymous
Моят съвет също е да си вземеш помпа на Авент. Каналите ми също се бяха запушили и видях голям зор докато ги отпуша. В началото , не знам откъде ми хрумна, но си купих най-обикновенна помпа на Чико- струваше 16 лв. ако не се лъжа. Та с нея се цедях първите 4-5 дни и беше голяма мъка. Че като ми се разраниха зърната, а бебчо в началото не ще да суче. Направо кошмар. Реших, че така повече не може и проучих въпроса от коя помпа са най-доволни мамите и веднага си купих на Авент. Може би ще ти е трудно да ги отпушеш, но с упорство и инат, както постъпих аз, ще успееш.  Друго нещо, което страшно много ми помогна е горещия душ. Всеки ден под горещия душ се изцеждах, докато се поуморя и след като кърмата започне да тече по-лесно, продължавах с помпичката.
Сигурно звучи ужасно, но това беше единственото решение, а желанието ми да кърмя бебчо беше огромно. Така с постоянство успях и кърмя и до днес. Желая ти успех в това не леко, но заслужаващо си усилията начинание.


Ама че съм .Толкова се заплеснах по темата, че забравих да си вляза с регистрацията. Embarassed

# 11
  • София
  • Мнения: 1 845
Те вече доста са те упътили в кърменето.
Само да допълня, че с помпата на Авент даже беше много по-безболезнено, отколкото сучеше бебето първите дни. Безболезнеността идва от това, че когато ме заболеше, можех да спра или да намаля силата на вакума. Обаче сученето на самото бебе е това, което може да ти помогне най-бързо да се отпешат каналите. Иначе преди кърмене пробвай да сложиш нещо топло на гърдата-кърпа, която е постояла на парното например. Горещ душ също помага, ама в това време бъррр, внимавай да не настинеш.

А иначе според мен детето си яде съвсем нормално.
Успех!

# 12
  • usa
  • Мнения: 2 113
за отпушване на каналите помагат топли компреси или топъл душ преди кърмене. освен това масажи на гърдата в посока от основата и към зърното за да помогнеш на слизането и изтичането на млякото (ей дано разбереш какво се опитвам да кажа!). както и честото и по-продължително кърмене!
тесните дрехи и най-вече сутиени също може да са пречка за отпушването на каналите и недоброто изтичане на млякото. ето ти и един линк към статия пускана тук от бу за препълнени гърди, майки са споделяли, че някои от съветите в нея помагат и за отпушване на каналите - например този за зелевите листа http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=7137
успех!

# 13
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Темата е дублирана. Местя тук отговорите от другата.
Цитат на: 11bobi11
Можеш да си купиш чай за увеличаване на кърмата. Провери в някоя аптека за лактогонен чай, мисля че така се казва. Но аптекарите ще знаят със сигурност за какъв чай става въпрос.
А колко е голямо бебето ти?
Мисля си, че колкото по - често го кърмиш, толкова по-бързо ще ти се отпушат каналите и така няма да ти се налага да се цедиш.
Успех с кърменето!

Цитат на: catnadeen
кърмата зависи от 2неща - от сукането на бебето и от хормон който зависи от душевното ти състояние! само и единствено от това - так че чай и храна не могат да ти помогнат

Цитат на: assia
според мен при болка е хубаво да се изцеждаш!иначе копър семена!прави се чай!
това се сещам!успех ти желая!

Цитат на: Dzverche
Просто не ти се е регулирал притока на кърма все още - слагай бебето по-честичко на гърдите и при едно кърмене ги редувай и двете, пий много течности, прясно мляко, яж орехи и преди всичко наистина спокойствие. Не съм имала такива моменти на липса изцяло на кърма, но това че изцеждаш малко не значи че е малко - аз също изцеждах адски малко, но бебето като си хапваше - после си огладняваше след поне два часа. При мен кърмата се регулира може би към края на 2рия месец...а сега все още бебка е основно на кърма.
Така че горе главата!

Цитат на: Majmunka
може да разтриваш с топли (хавлиени) кърпи преди хранене (или преди изцеждане), би трябвало да започне да изтича по-лесно;
може би е добре да се изцеждаш малко и преди бебо да застава на гърдата - особено малките бебета не обичат да им е препълнено, по-трудно им е

а в специализирания форум сигурно ще намериш наистина още полезни неща,
успех!

Цитат на: PrincesaDundesa
Горещ душ и леки масажи преди кърмене.
Бебетата са много хитри още от малки.Не давай изцедено ,защото бързо ще се научи на лесното.Пий повече течности.Яж супи.

Цитат на: Ружа72
Горещия душ страшно помага  за отпушване на каналите.

# 14
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: boo
За каналите - прием на лецитин - 3600-4800 mg дневно може драматично да подобри отичането им и много да ти помогне. Лецитинът е хранителна добавка, продава се в аптеките. Аз знам два варианта - български и чешки. Препоръчвам чешкия, тъй като дозировката на българския е такава, че трябва да изпиеш 36-48 капсули на ден за нужната доза  Sick . От чешкия (Wallmark) се взимат 3-4 капсули дневно, след преминаване на блокажа - намаляне на дозата с 1 капсула дневно, след 1-2 седмици се намаля с още една и така до преминаване на проблемите. При всички случаи пробвай да взимаш лецитина, тъй като много майки казват, че отичането на кърмата им се е подобрило неимоверно много от него.
За лецитина - повече тук - на английски:
http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/lecithin.html

Също така, прегледай Библиотеката за различни теми, свързани с кърменето.

Успех и да пишеш ка върви!

За лецитина, има един по-добър и изгоден вариант, канадски е, 1200мг е едната капсула и са 100 капсули в опаковка. Струваше 18лв. Фирмата е на Jamieson Laboratories. Изглежда така.
Аз имах жестоки проблеми със запушване на каналите всеки месец и след едно ударно "лечение" с лецитин (3 пъти x 3, 4 капсули от 1200мг) се оправих. За отпушване на каналите, най-добре може да ти помогне честото (на 2 часа поне) поставяне на бебето на гърдата и нещата, които момичетата са ти написали. В краен случай можеш да помолиш GP-то за окситоцин за отпушване на каналите.

# 15
Здравей, аз не съм особено компетентна, но ще ти кажа какъв е моя опит. Зърната ми бяха разранени ужасно, имах възли по целите гърди, много ме болеше. Още в болницата ме пратиха на физиотерапия за отпушване на каналите - наистина много помогна. Сега се снабдих с една кварцова лампа и се нагрявам в къщи, тези процедури вършат чудеса.
Бях страшно неуверена и всеки пък когато ме заболеше много, бях на път да се откажа от кърменето. Когато четях постингите на кърмачките тук,  чак се ядосвах, мислех си, че за мен ще е непосилно да кърмя на поискване - много, много ме болеше.
Така и не можах да се изцедя нито веднъж с помпа, не можах да схвана принципа. Не ми се даваха толкова пари за прехвалените помпи на Авент - нали си купих две други. В началото се изцеждах на ръка пред огледалото и пръсках навсякъде - изхвърлях кърмата - изцеждах, докато гърдите ми се успокоят. Започнах да давам добавки, когато смятах, че детето плаче от глад...И пак тук във форумите прочетох колко е пагубно да се дават добавки, че ще се отбие детето и т.н. Чаках отбиването, мислех, че капитулирам...
Е, сега дъщеря ми е на 2 месеца и от две седмици сме само на кърма. Не съм кърмила на поискване, даже не мога да си представя как може да се кърми на всеки два часа, по 12 пъти, както пише в една статия - това означава, че нищо друго не трябва да се прави освен това.
Вече съм спокойна и уверена, имам една кутия Фризолак за всеки случай и няма да го сметна за смъртен грях, ако дам добавка.
Търпение му е майката  и мотивация - но според мен не бива да се превръща във фикс идея - тогава може да стане ефекта на бумеранга.
Дано не съм досадила.

# 16
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Здравейте мами,
Пиша тук за да не пускам нова тема. тъкмо щях да питам за каналите и ей ти на тема Grinning
Моят въпрос е - едната ми гърда пуска по малко кърма и естествено не е предпочитаната, а и трудно я изцеждам. Напоследък нещо е зърното се разрани но не от външната страна а има чувството че някое каналче се е възпалило, ако това е възможно. Вчера получих нещо като бодежи в самата гърда- но само в тази гърда- моля някой ако знае нещо по въпроса да ме осветли. А забравих да кажа че и цикълът ми от както родих второто дете е на 21 дни- преди беше на 30.От сутринта съм в цикъл- дали това има нещо общо с бодежите Thinking

# 17
  • sofia
  • Мнения: 769
Цитат на: yosarian
Здравейте мами,
Моят въпрос е - едната ми гърда пуска по малко кърма и естествено не е предпочитаната, а и трудно я изцеждам. Напоследък нещо е зърното се разрани но не от външната страна а има чувството че някое каналче се е възпалило, ако това е възможно. Вчера получих нещо като бодежи в самата гърда- но само в тази гърда- моля някой ако знае нещо по въпроса да ме осветли. А забравих да кажа че и цикълът ми от както родих второто дете е на 21 дни- преди беше на 30.От сутринта съм в цикъл- дали това има нещо общо с бодежите Thinking


Разраняване с бодежи навътре са най- сигурният признак за стафилококи.
Борих се с този проблем повече от 4 месеца, на двете гърди със страхотни болки непрекъснато. Мий зърната след кърмене със минерална вода. Остави гърдите да сухнат на въздух. Не ползвай стегнати сутиени.
Иди при лекар с направление да те види мамолог и да ти се вземе проба от кърмата, за да си сигурна.
Аз най-накрая се оправих с хомеопатия, след като 3 антибиотика не само че не помогнаха, но и драстично влошиха положението. Пиши как си, може и на ЛС

# 18
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Може да е млечница - понякога майката има признаци, без бебето да проявява симптоми. В този случай лечението е като при бебето - нистатин или дактарин, по лекарско предписание.

# 19
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Намазах с дактарин...Е отъде тези стафилококи?? Thinking Чудя се просто.

# 20
  • София
  • Мнения: 2 249
А като опипваш гърдата, усещаш ли някъде болезнено място или имаш само бодежи? И тези бодежи непрекъснато ли ги усещаш или се засилват след кърмене? Ако е второто е много вероятно да е млечница. Но тогава трябва да мажеш не само себе си, но и бебето, за да не си я предавате.
Стафилококите са серизна работа. Иначе с тях може да се заразиш от много места - болницата, където си раждала например.

# 21
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Цитат на: Iva_D
А като опипваш гърдата, усещаш ли някъде болезнено място или имаш само бодежи? И тези бодежи непрекъснато ли ги усещаш или се засилват след кърмене? Ако е второто е много вероятно да е млечница. Но тогава трябва да мажеш не само себе си, но и бебето, за да не си я предавате.
Стафилококите са серизна работа. Иначе с тях може да се заразиш от много места - болницата, където си раждала например.

ами досега два пъти получих бодежи - вчера и край- затова си мислех дали няма нещо общо с това, че днес ми дойде..А болезнени места нямам освен тези от цеденето - както споменах -тази гърда я цедя трудно. Ще се консултирам с лекар и ще започна да взимам може би лецитин и бирена мая, а може и нова помпа...знам ли.. Благодаря за съветите:))

# 22
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Благодаря за съветите, а що се отнася за храната, пробвах всичко, мляко, боза, овесени ядки, жито, орехи, лешници, бадеми, чай "Лактоген" и др..... Но нищо не помага, едвам, едвам успявам да изцедя 30гр. А що се отнася до помпите, много боли със тях, на ръка е безболезнено, но много бавно става и не мога да се изцедя хубаво. И с масажи пробвах, с топли компреси, ама на пуштината не тече.  Sad

Общи условия

Активация на акаунт