За хляба!!!

  • 1 744
  • 27
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 210
Логично е че пълнозърнестият хляб е по трудно смилаем защото в него са използвани целите зърна от пшеницата и има повече фибри и има и мазнини и други съставки сега вече не помня точно какви. Белият хлаб съдържа само част от зърното. Но той не е полезен защото особенно ако е топъл се разгражда по тредно в стомаха става на топка. Според мен е добре да се хапва и от единия и от другия хляб. Аз лично засега и давам само бял хляб но гледам да не е топъл и мек а ако се налага го препичам. А за хляба Бонус или Тонус имам много негативно мнение само като чета какво има в него ми звучи много изкуствен.

# 16
  • Мнения: 18 542
Цитат на: StaM
Цитат на: medusa
Можеш да даваш какъвто хляб си решиш.


А от кога?

След като бебо е захранен с глутен.

# 17
  • Мнения: 1 581
Цитат на: maia_sevova
Логично е че пълнозърнестият хляб е по трудно смилаем защото в него са използвани целите зърна от пшеницата и има повече фибри и има и мазнини и други съставки сега вече не помня точно какви. Белият хлаб съдържа само част от зърното.


Точно заради това аз си мисля, че е ПО-ЛЕСНО смилаем, защото тия неща улесняват смилането. На 100 гр. пълнозърнест хляб има примерно!!! (не съм специалист, не давам точни данни или проценти - само разсъждавам) 50% лесносмилаеми неща и 50% трудносмилаеми, а на 100 гр. бял хляб - 100 гр. трудносмилаеми.
Затова пълнозърнестият хляб е диетичен - защото се смила и се отделя по-бързо.
Поправете ме, ако бъркам  Thinking

# 18
  • Мнения: 1 080
Добромир обожава хляб и всякакви тестени изделия. Даваме му някъде от 7-8 месец. С голям кеф папа и иска още и още.....

# 19
  • Мнения: 2 006
В къщи бял хляб не копувам(щото много го оби4ам #Silly )Алекс яде само пълнозърнест-бонуса също е страхотен ,но тук не съм го виждала.

# 20
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Моите книжки за кърмене препоръчват на децата да се дава пълнозърнест хляб (примерно от възраст 6 м нагоре). Аз започнах с Бонус към 9м, защото сметнах, че като смес от черно брашно процентът глутен вътре ще е най-малко.
Сега детето млящи хляб под всякаква форма, но най-обича черен. Аз също го харесвам.

# 21
  • Мнения: 2 529
Аз давам на Емо бял пшеничен хляб или ръжен засега под формата на сухари за попара. Смятам да минем и на пълнозърнест обаче някъде като навърши 10м, тъй като хлябът от цели зърна е малко по-трудно смилаем Wink

# 22
  • Мнения: 532
А някой чувал ли е , че децата поне до 3-4 годишна възраст трябва да ядат бял хляб?В него имало вещества , които подпомагат развитието на мозъчните клетки.За възрастните е полезно да ядът черен , пълнозърнест...и др. диетични хлябове , но за мал4уганите задължително - бял.Може и да бъркам , ама така съм чела.Ако някой знае нещо по-различно да каже , че и аз скоро ще трябва да давам някакъв хляб newsm55

# 23
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: iv100yanova

Точно заради това аз си мисля, че е ПО-ЛЕСНО смилаем, защото тия неща улесняват смилането. На 100 гр. пълнозърнест хляб има примерно!!! (не съм специалист, не давам точни данни или проценти - само разсъждавам) 50% лесносмилаеми неща и 50% трудносмилаеми, а на 100 гр. бял хляб - 100 гр. трудносмилаеми.
Затова пълнозърнестият хляб е диетичен - защото се смила и се отделя по-бързо.
Поправете ме, ако бъркам  Thinking

За по-лесно смилаем, не е и няма как да е при положение, че храносмилат. система трябва да обработва допълнително и обвивката и зародиша на зърното. Но пък фибрите благоприятстват "отделянето" и действат като "метла" на отпадъчните вещества и отрови в дебелото черво. Защо го наричат диетичен - защото е по-ниско калоричен и като такъв подходящ за диети, например;). За съжаление при разни храносмилателни разтройства и нарушения, се препоръчва бял хляб за минимално дразнене на лигавиците на стомаха и червата.

# 24
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: Jenia_Violeta
А някой чувал ли е , че децата поне до 3-4 годишна възраст трябва да ядат бял хляб?В него имало вещества , които подпомагат развитието на мозъчните клетки.За възрастните е полезно да ядът черен , пълнозърнест...и др. диетични хлябове , но за мал4уганите задължително - бял.Може и да бъркам , ама така съм чела.Ако някой знае нещо по-различно да каже , че и аз скоро ще трябва да давам някакъв хляб newsm55

Не, не е вярно. Няма нещо в белия хляб, което да го няма в пълнозърнестия.Всъщност и Лиляна Трифонова препоръчва на децата да се дава пълнозърнест.
Иначе има нещо, което наподобява твърдението ти, но по отношение на млякото - деца до 2-3 години не трябва да ядат нискомаслено мляко (което е препоръчително за възрастните), а пълномаслено, защото мазнините в него са важни за развитието на мозъка им.

# 25
  • Мнения: 987
на яна от една година и давам само "бонус". белият хляб е бькан с набухватели . ние сьщо ядем такьв хляб . но когато има ориз или картифи  в яденето с яна не ядем никакьв хляб . само баща и яде ( нали е мьж) . не сьм забелязала да не и е понасял този хляб до сега . а и тя самата не иска да яде бял . даже като трьгна на градина беше  учудена че там дават само бял хляб и ме кара да и нося от нейния .

# 26
  • Мнения: 948
Цитат на: Jenia_Violeta
А някой чувал ли е , че децата поне до 3-4 годишна възраст трябва да ядат бял хляб?В него имало вещества , които подпомагат развитието на мозъчните клетки.За възрастните е полезно да ядът черен , пълнозърнест...и др. диетични хлябове , но за мал4уганите задължително - бял.Може и да бъркам , ама така съм чела.Ако някой знае нещо по-различно да каже , че и аз скоро ще трябва да давам някакъв хляб newsm55

Аз съм го чела същото нещо, но убий ме, не помня от къде и колко достоверен беше източника. Затова сега следя темата с интерес. Просто не мога да се сетя! Чета отвсякъде и се изгубвам в информяцията- клубове, интернет сайтове, книги, списания...ужасна работа...

# 27
  • Мнения: 246
Ние в къщи си купуваме много рядко бял хляб, само в случаите когато не мога да купя черен, типов, пълнозърнест или подобен на тези които изброих. На моята дъщеря съм й давала какъвто има в къщи, не съм й купувала специално за нея. А дори когато нямам хляб съм слагала сухари.

Общи условия

Активация на акаунт