Козуначени кифлики, как?

  • 48 575
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 423
Моля Ви, ако някой знае изпитана рецепта за вкусни козуначени кифлички!

# 1
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Козуначени кифлички

Състав
2 яйца
60 гр. Масло
 60 гр. Захар
100мл прясно мляко,
една щипка сол,
350 гр. брашно,
едно пакетче суха мая,
могат да се добавят и стафиди или лимонови корички,но това по желание.

Меся в машина за хляб,след като е готово тестото оформям кифличките и им слагам като пълнеж мармалад,локум ,оставям ги да втасат за около 15 минути, мажа с яйце, ръся със захар и после ги пека на 200 гр

Последна редакция: вт, 06 мар 2007, 21:38 от Джемма

# 2
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
Виж тук : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=165608.20
Аз съм писала рецептата от форума гответе с мен Mr. Green Има и вариаци за козуначено руло Peace

# 3
  • Мнения: 349
Това е една улеснена рецепта за козуначено тесто. Ако някой вече я е пускал, моля да ме извини, но не е отговорил на mimozaw.

Мързеливо“  тесто  за козунаци и козуначени кифлички

Продукти:
750  гр.   пресято брашно, при оформянето ще ви трябва още малко
3 бр. яйца + 1 белтък, а жълтъка за намазване
1 щипка сол
250 гр. захар за козунаци , но 150 гр. за кифлички
2 супени лъжици мас или масло, маргарин
100 гр.  олио
½ чаена лъжичка сода бикарбонат
250 гр.  кисело мляко
100 мл  прясно мляко
42 гр.( едно голямо кубче) прясна  хлебна мая
аромати за тестото: ванилия, ром, лимон, стафиди,  портокалови кри
Приготвяне:
        Маята втасва с прясното мляко, малко захар и брашно. Загрява се маста с олиото. Замесва се меко тесто от изброените продукти. Мазнината може да се постави в тестото или с нея да се извърши омесването, което не е необходимо да бъде продължително.
        Тестото се разделя на части около 1 кг. и имате две възможности – да изчакате тестото да втаса на топло или да го  поставите в полиетиленови пликове /завързват се/ и да престои в хладилник около 12 -16 часа (напр. от  вечерта за сутринта). Втасалото тесто след изваждането се оставя 15 мин. да се отпусне и се оформят малки топки, които се разточват като кръгъл блат за торта (диаметъра зависи от желанието за големина на кифличките) и дебелина около 0,5 см. Разрязват се диагонално на на 1/ 8  (на кръст и после всяко на две) – получават се осем триъгълника . Слага се в средата на широката част плънка по избор: течен шоколад (не повече от чаена лъжичка, за да не изтече при печенето); твърд мармелад или други
познати плънки за козунак, респ. кифли. Може и солени плънки -  смес от сирене и яйца, както и готовите плънки за “крокодила”. Завиват се кифличките от широката част към върха и леко се огъват краищата като подкова.
Аз слагам първите в студена фурна и пека на 200-220° върху хартия за печене. Намазвам  повърхността им леко с олио,  когато леко се надуят (втасат)  ги вадя, мажа с разбит жълтък с 1 сл. вода, поръсвам ги с едра захар, мак / сусам / счукани ядки , ако са солени – кашкавал и допичам да зачервяване. Готовите ги вадя, за да не се смачкат изчаквам да се огладят добре на един ред. Докато подредя следващите за печене, вратата на фурната е отворена, за да се охлади и процедирам по същия начин. 

Това тесто може да се използва в рамките на няколко дни (като се държи в хладилник) и във  всеки от тези дни могат да се пекат  пресни иделия. 

# 4
  • Мнения: 6 461
Козуначени кифлички
Състав
2 яйца
60 гр. Масло
 60 гр. Захар......................................
Изглеждат страхотно.
Ще се пробвам да ги направя.
  bouquet

# 5
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Кифли

150гр зехтин или масло
300гр хладка вода или пр. мляко
1бр яйце (разбито)
600гр бяло брашно
1 суха мая
2ч.л. захар
1ч.л. сол

Замесваш тесто, оставяш го да втаса за около час (от както имам машина за хляб правя тестото в нея, но преди го правех на ръка). След това разделям тестото на 10-12 части. Всяко от тях го разточвам на тънка кора. Прегъвам двата края към средата, за да се получи нещо като правоъгълник.В средата слагам сладко или сирене, след това загръщам единия край върху другия, усуквам и завивам на кравайче и редя в тавичка. Намазвам кифлите с жълтък и олио. Поръсвам със сусам. Пека около 25-30 мин докато се зачервят хубаво.


Преди време бях пускала рецептата. За да се получи козуначено тесто ги прави с масло и прясно мляко.

# 6
  • Мнения: 388
Козуначени кифлички

Състав
2 яйца
60 гр. Масло
60 гр. Захар
Дано ми се получат,изглеждат страхотно.
Благодаря за рецептата   bouquet

# 7
  • Варна
  • Мнения: 366
Козуначени кифлички

Състав
2 яйца
60 гр. Масло
 60 гр. Захар
100мл прясно мляко,
една щипка сол,
350 гр. брашно,
едно пакетче суха мая,
могат да се добавят и стафиди или лимонови корички,но това по желание.

Меся в машина за хляб,след като е готово тестото оформям кифличките и им слагам като пълнеж мармалад,локум ,оставям ги да втасат за около 15 минути, мажа с яйце, ръся със захар и после ги пека на 200 гр


Аз ги пробвах и станаха супер,само ги правих по малки като размер.  Peace

# 8
  • Мнения: 423
Благодаря  Ви, за рецептите ще пробвам някоя от тях!

# 9
  • Мнения: 423
Забравих да попитам Джемма/ или някой друг, които ги е правил/ , а като се омеси тестото не се ли оставя да втаса и след това да се оформят кифличките?
След това пак да се оставят да втасат/около 15 мин./ и след това да пекат.

# 10
  • Мнения: 22 867
Това се получи от рецептата на Джемма. Много вкусни кифлички, за съжаление, от заплесия ги препекох леко. Embarassed Сложих орехи и стафиди, натопени в ром, и сладко от ягоди. Следващия път ще внимавам. Мисля, че и козунак ще стане хубав от това тесто. Като му се добавят ядки, стафиди, портокалови или лимонови корички. Във всеки случай ще опитам.  bouquet Джемма!

# 11
  • Мнения: 25 568
КОЗУНАЧЕНИ КИФЛИЧКИ
5 яйца (+ 1 яйце за намазването)
1 1/2 ч.ч. захар
1 ч.ч. мас (олио)
1 пак. мая за хляб
2 ванилии
2 ч.ч. прясно мляко
брашно (около 1 1/2 - 2 кг)
Маята с 1 с.л. захар и щипка сол се разтапят. Прибавя се 1 ч.ч. прясно мляко + малко брашно и се разбъркват на кашичка (като за палачинки). Оставя се да втаса.
Яйцата и захарта се разбиват с миксер. Прибавят се ванилиите (може и лимонова есенция), втората чаша мляко и разтопената мас (олио). Към сместа се добавя втасалата мая и се смесват. Омесва се с брашното. Меси се дълго, докато по повърхността на тестото се оформят мехурчета, аз освен това го "бия" 70-100 пъти. Втасва в голям съд, намазан с олио. След като втаса тестото, се размесва леко, къса се парче, колкото мъжки юмрук и се разточва на кръгла кора, дебела около 1/2 см. Разрязвам на 12 триъгълника. В широката част на всеки триъгълник слагам лъжичка сладко смесено с млени орехи. Мой патент е да използвам сладко от настъргани дюли - става по-вкусно от традиционните мармалади. Навивам навътре и оформям кифличка. Колкото по-малки станат кифличките, толкова са по-ефектни. Така приготвените кифлички се нареждат в намаслена тава и се оставят на топло да втасат отново. След като бухнат, се мажат с разбитото яйце (аз използвам цяло яйце, ако ползвате само жълтък, разредето го с малко вода или олио). Накрая наръсвам отгоре захар, мак, сусам и др. на вкус и пека в умерена фурна (180-200 гр.) първо отдолу, а ако се налага, допичам и отгоре. Вадя ги горещи от тавата и ги оставям върху хартия да изстинат. Да ви е сладко! 
 
(http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=86477.0)

# 12
  • Мнения: 176
Момичета имам проблем  ooooh! Снощи замесих тесто за козунак и го прибрах в хладилника, на сутринта се беше стегнало доста, сега уж го оставих на топличко, ама гледам тестото не се надига  newsm78. Правих го с прясна мая по рецептата на Наталина.
Къде греша, обаче?

# 13
  • Варна
  • Мнения: 366
Забравих да попитам Джемма/ или някой друг, които ги е правил/ , а като се омеси тестото не се ли оставя да втаса и след това да се оформят кифличките?
След това пак да се оставят да втасат/около 15 мин./ и след това да пекат.

Аз поне ги оставям да втасат след омесване дори повече от 15 мин. и на топло.След като оформя кифличките пак ги оставам в тавата  и после в загрята фурна и готово.

# 14
  • Мнения: 465
Джемма кифлите ти изглеждат страхотно Peace

# 15
  • Мнения: 423
Аз поне ги оставям да втасат след омесване дори повече от 15 мин. и на топло.След като оформя кифличките пак ги оставам в тавата  и после в загрята фурна и готово.

Благодаря ти, за отговора ще пробвам по този начин! Тия дни ще направя и аз кифличките!



labrex хубави са ти станали кифличките сигурно са много вкусни.

# 16
  • Мнения: 22 867

labrex хубави са ти станали кифличките сигурно са много вкусни.

Благодаря! Не можах да ги докарам на вид като на Джемма, но на вкус наистина бяха страхотни. Ще работя повече върху естетиката! Grinning

# 17
  • Мнения: 388
Кифлите станаха страхотни,направих и солен вариант със сирене и кремвирши,поръсени с кашкавал.
Благотаря за рецептата   bouquet

# 18
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Благодаря ви , момичета. Радвам се, че са ви харесали. Това всъщност е рецепта за козунак, но продуктите трябва да се умножат по 3. Така че, labrex- смело си пробвай козунака.

А за тестото, помислих си, че знаете. РАзбира се , че след омесване се остава да втаса. След това се оформят кифличките и пак се оставят да втасат, мажат се с яйце , ръсят се със захар, може сусам или мак и се пекат.

# 19
  • Мнения: 1 436
А за тестото, помислих си, че знаете. РАзбира се , че след омесване се остава да втаса. След това се оформят кифличките и пак се оставят да втасат, мажат се с яйце , ръсят се със захар, може сусам или мак и се пекат.

Съвсем лаишки въпрос  Embarassed - а маята трябва ли да шупне в млякото преди това. Или как точно се слага в тестото?

# 20
  • Мнения: 423
Здравейте, на всички!
Най после и аз да се похваля, кифличките станаха наистина страхотни!
Благодаря, пак на Джемма за прекрасната рецепта  smile3525!

# 21
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Аз съм за бой, че не обясних както трябва.Основното правило при теста с мая е ,че първо се прави така нареченото маяно тесто. Т.е първо се разтваря маята в малко мляко със захар и се прибавя малко брашно да стане на кашица. Оставя се да втаса. След това се добавя към останалите продукти. Замесва се тестото, оставя се да втаса. При питки и козунаци се премесва още веднъж и пак с еоставя да втаса. При кифличките е достатъчно едно втасване. След оформянето на изделието/ята се оставя да втаса отновои чак тогава се пече.

# 22
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
Като увеличаваш продуктите и маята ли става 2 пакетчета? На 1 суха мая пише че се слага на 1 кг. брашно.

# 23
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
О, може би има различни сухи маи. Аз имам предвид на д-р Йоткер, тя е 1 пак (7 гр)- за 500 гр брашно. Може да ползвате прясна , още по-добре. Аз понеже меся в хлебопекарна, а там се препоръчва използване на суха, затова рецептите ми са със суха.  Peace

# 24
  • Мнения: 50
От мене един съвет: никога не слагайте тесто за козунаци в хладилника или в камерата. След това няма да може да втаса. Моите козунаци втасват цели два дена на най-топлото място в стаята и стават много хубави.

# 25
  • Мнения: 349
Грани, привет и поздравления за твоите кифлички   bouquet, трябва да споделиш рецептата.
Аз използвам (а и други) т. нар. "хладилно" тесто - при него има комбинация от прясна мая и сода бикарбонат. Този вид тесто вече е коментирано във форума. Втасва в хладилник (не в камера) - вечерта се замесва -  към обяд се изпича .
Съгласно политиката на форума, а и от моите принципи - не бих  си позволила да заблудя или подведа някого със съвет или рецепта.

# 26
  • Мнения: 293
Най после и аз да се похваля, кифличките станаха наистина страхотни!
Благодаря, пак на Джемма за прекрасната рецепта  smile3525!
Пълнежа е локум и халва .По късно ще пусна и снимков материал
Благодаря  smile3525 smile3525 smile3525 станаха невероятно вкусни и мекички!!!!

# 27
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Хайде и аз отивам да спредна тези кифлички ,че нещо огладняхме пък и да се пробвм за Великден

# 28
  • Мнения: 1 175
Аз моите кифлички ги правя по рецептата за малък козунак,която намерих при рецептите за машината.Досега нямам несполучлив опит.За пълнеж слагам течен шоколад.Правих ги днес за закуска.Омесих козуначеното тесто от вечерта.Втаса в машината и след това направих кифличките.Завих тавите с найлон и ги прибрах в хладилника.На сутринта втасаха във фурната.Така на мен ми е по- лесно.Приготвям си ги вечерта,а ги пека сутринта.

# 29
  • София
  • Мнения: 3 672
Момичета,а в кухненските роботи може ли да се меси тестото? newsm78

# 30
  • Мнения: 1 436
Момичета,а в кухненските роботи може ли да се меси тестото? newsm78

Ако имаш приставка за тесто, защо да не може  Thinking

# 31
Аз приготвям козуначени  ( в случая макови) кифли, като ползвам кухненски робот за месене. Както всички мои рецепти, тази е пригодена за диабетици, но може да си замените подсладителя със 130 гр. захар. Пак се получава по здравословен продукт.
Кокато в тестата се ползва суха активна мая, не е необходимо предварително приготвяне на маена каша, маята се слага заедно с брашното.


                                      Макови кифли
                                         6 броя

600 гр. типово брашно
1/2 ч.л. сол
1 суха мая (7 гр.)
2 ч.л. подсладител "Суитли-ултра"
1 яйце
100 мл. зехтин
100 мл. течна готварска сметана
100 мл. вода
1/2 флаконче есенция лимон
1/2 флаконче есенция ром
 ~ 5 гр. маково семе



От затоплената вода (40 градуса), зехтина, сметаната, есенциите, подсладителя, маята, белтъка на яйцето, солта и 500 гр. брашно се замесва еластично тесто (120 сек. в кухненски робот). Тестото се оставя покрито на топло да втаса (почти удвоява обема си). Премесва се отново с прибавка на 50 гр. брашно (90 сек. в кухненски робот) и отново се оставя да втаса. Операцията се повтаря с последните 50 гр. брашно. Втасалато тесто се разделя на 6 къса, от които се разточват елипси, които се навиват на кифли и се завиват краищата им. Подреждат се в тава (ако не е тефлонова, тавата се намазва с олио) на разстояние една от друга, намазват се с жълтъка на яйцето, разбит с 1 ч.л. вода и след като се оставят да втасат още половин час, се намазват отново с жълтък, поръсват се с маковото семе и се пекат в предварително загряла фурна на 200 градуса до златисто кафяво.

# 32
  • Spain
  • Мнения: 3 750
аз правя козуна4ени кифли4ки по рецептата за козуна4но тесто на Габи-С
ето го варианта описан от мен

# 33
  • Мнения: 74
КОЗУНАЧЕНИ КИФЛИЧКИ
5 яйца (+ 1 яйце за намазването)
1 1/2 ч.ч. захар
1 ч.ч. мас (олио)
1 пак. мая за хляб
2 ванилии
2 ч.ч. прясно мляко
брашно (около 1 1/2 - 2 кг)
Маята с 1 с.л. захар и щипка сол се разтапят. Прибавя се 1 ч.ч. прясно мляко + малко брашно и се разбъркват на кашичка (като за палачинки). Оставя се да втаса.
Яйцата и захарта се разбиват с миксер. Прибавят се ванилиите (може и лимонова есенция), втората чаша мляко и разтопената мас (олио). Към сместа се добавя втасалата мая и се смесват. Омесва се с брашното. Меси се дълго, докато по повърхността на тестото се оформят мехурчета, аз освен това го "бия" 70-100 пъти. Втасва в голям съд, намазан с олио. След като втаса тестото, се размесва леко, къса се парче, колкото мъжки юмрук и се разточва на кръгла кора, дебела около 1/2 см. Разрязвам на 12 триъгълника. В широката част на всеки триъгълник слагам лъжичка сладко смесено с млени орехи. Мой патент е да използвам сладко от настъргани дюли - става по-вкусно от традиционните мармалади. Навивам навътре и оформям кифличка. Колкото по-малки станат кифличките, толкова са по-ефектни. Така приготвените кифлички се нареждат в намаслена тава и се оставят на топло да втасат отново. След като бухнат, се мажат с разбитото яйце (аз използвам цяло яйце, ако ползвате само жълтък, разредето го с малко вода или олио). Накрая наръсвам отгоре захар, мак, сусам и др. на вкус и пека в умерена фурна (180-200 гр.) първо отдолу, а ако се налага, допичам и отгоре. Вадя ги горещи от тавата и ги оставям върху хартия да изстинат. Да ви е сладко! 
 
(http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=86477.0)





 http://www.snimka.bg/album.php?album_id=235079Това са моите първи произведения благодарение на тази рецепта.Благодаря на Как' Сийка !

# 34
  • БГ
  • Мнения: 1 160
Ето ги и моите първи козуначени кифлички, току-що извадени от фурната, направо се топят в устата!!!   Grinning



Благодаря на Джемма за чудесната рецепта!!!    bouquet

# 35
  • Мнения: 4 668
Просто ви се възхищавам , момичета - страхотни произведения  Peace
На мен месенето нещо не ми е силна страна , но ми е голям мерак да пробвам с тези кифлички  Grinning

Джемма , искам да те попитам - аз нямам машина за хляб , как да ги меся  Embarassed
И още нещо - как ги правиш толкова хубави и правилни ? Вижда ми се направо непостижимо  Simple Smile

# 36
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
Джемма , искам да те попитам - аз нямам машина за хляб , как да ги меся  Embarassed
И още нещо - как ги правиш толкова хубави и правилни ? Вижда ми се направо непостижимо  Simple Smile

И аз се присъединявам към питането, Джемма Praynig
Колко кифлички излизат горе долу от рецептата ти?

# 37
  • Мнения: 1 777
Джемма благодаря за споделената рецепта. HugДнес направих кифличките. Simple Smile
На мен ми излязоха 24 кифлички.

# 38
  • София
  • Мнения: 1 524
Джемма  smile3525 smile3525 smile3525 smile3525 страхотни станаха, сега остава и утре да са все така вкусни и  направо имам да те черпя (мъжо си идва утре от командировка)
Първата партида лекооо изгорих, но втората е направо невероятна, е снимах първата и ми свърши батерията.

# 39
  • Мнения: 3 830
Уф..................страхотно изглеждат. Браво на Вас!  bouquet
ще направя и аз щом се открие малко свободно време Peace  chef

# 40
  • Мнения: 9 991
Мерси на джема, така ми хареса снимката че не им устоях и ги направих, макар че за първи път правя такова нещо станаха  страхотни.

Общи условия

Активация на акаунт