Кърмене и чувство за вина

  • 9 022
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 629
Не съм видяла, че статията е от миналата година, но разбирам защо се е развихрил спора между кърмещи и некърмещи.

Като прочетох статията останах с впечатлението, че майките, които не кърмят трябва да се чувстват виновни за това. Тъй като не са направили информиран избор и тъй като не са получили адекватна помощ - то те са виновни и трябва да се чувстват така. Много кофти ми прозвуча статията  Confused
Напротив! Именно защото не са получили помощ,не трябва да се чувстват виновни! Някои жени се чувстват така наистина,но не бива.Защото грешката не е в тях.
Това се опитва да каже статията според мен.

Според теб това, а поред мен - некърмещите майки са виновни и се търси причината за това ( в случая некомпетентният лекарски персонал и липсата на подкрепа). Защо изобщо се говори за кърмене-некърмене и вина?

# 16
  • Мнения: 1 735

Цитат

 Защо изобщо се говори за кърмене-некърмене и вина?
Говори се за вина,защото я има! Каквото и да си говорим е така.Дори и да не си признават някои некърмещи майчета,предпочели цигарите и кафето вместо ест. хранене за детето им,винаги ще си изпитват това неприятно чувство,колкото и да се правят на непукисти...
Тъжно е ,но е по-добре да се говори за нещата,отколкото да остават табу.А никой няма нужда от табута ,освен някои привърженици на комунизма...Примерно...  Mr. Green

# 17
  • Мнения: 3 146
На 2-3 места се споменава за опасностите от изкуственото хране с адапт. мляко. Това пък що за дивотия е?  Не ми е ясно с статията какво изобщо иска да каже и какво изобщо съобщава,  научни факти не виждам - някакви си разсъждения...Който иска да й се радва - аз не съм от тези. Смешна ми звучи, да не казвам по-силни думи.
Интересно ми е ( сред толкова вина #Crazy #Crazy) къде попадат такива като мен, които не са искали да кърмят и са си спрели кърмата с лекарства? Би ли ми обяснила аз от каква вина страдам?

Последна редакция: вт, 03 яну 2006, 05:44 от mama kenga

# 18
  • Мнения: 4 629
Инфинити, това с комунизма и табутата не го схванах нещо  newsm78 Някакво сравнение ли си се опитала да направиш  Thinking

 А за майките предпочели цигарите пред кърменето и за това дали изпитват вина по-добре недей да говориш (освен, ако не си от тях) и знаеш дали прикриват чувството си за вина. Според мен те такова не изпитват, а и в статията не става въпрос за това.

# 19
  • Мнения: 1 383

Интересно ми е ( сред толкова вина #Crazy #Crazy) къде попадат такива като мен, които не са искали да кърмят и са си спрели кърмата с лекарства? Би ли ми обяснила аз от каква вина страдам?

А на мен ми е интересно какво търсиш в този форум след като кърменето никога не те е интересувало. Или само ровиш из форумите в търсене на конфликтни теми?


Що се отнася до статията, не мисля, че тя вменява чувство на вина на майките, по-скоро на медицинския персонал. Просто се противопоставя на съществуващ вече аргумент , т.е. не измислен от автора, против пропагандиране на кърменето.

# 20
  • Smolyan
  • Мнения: 1 400
Аз пък мисля, че вменява чувство за вина  Confused но това си е мое мнение.
В интерес на истината чуствам вина, че когато започнах да дохранвам нямах достатъчно инфо и послушах неонатолог. Постепенно дойдох до момента, в който се цедя вечер и давам на сина си по 50-60мл. вечер. Ако обаче не влизах във форума и не четях статии като "Да поговорим за истинските бебета", което мисля, че е много грубо, нямаше да чувствам вина, а щях спокойно да си мина на изкуствено хранене и да не превръщам кърменето в диея фикс. Щях дя си отглеждам детето с мисълта, че правя всичко добро за него, а не да си казвам ''как можах да допусна такава грешка, не се страха достатъчно да се върнем изцяло на кърма, не направих достатъчна жертва и сега детето ми няма да е здраво, защото не е било изцяло на кърма Sad" Радвам се, че получих помощ от тук и още давам кърма, като си мисля, че и 50 мл. на ден са важни за бебето, но истината е че чувствам вина  Confused

# 21
  • София
  • Мнения: 1 110
Не мога да се съглася съвсем със тази статия.Не може да се хвърля изцяло вината върху здравните работници.Има много жени които спират да кърмят,само защото искат да си възвърнат старите навици като пушене,алкохол и пр.Или да отслабнат и да си възвърнат фигурите.А до сега поне на мен информация винаги ми е била предоставяна.Още в болницата с първото дете.За второто като рабраха ,че съм и кърмила 8 месеца дори ме поощриха.

Така е, вината не е само на медицинските работници. Въпроса е и личен избор. Аз лично бях твърдо решена да кърмя децата си доколкото мога и слава богу засега се справям. Когато направих мастит и отидох на лекар, лекарката ми каза - "Кърменето на близнаци е трудна работа. Да ги кърмиш най-много до към третия месец. Точно докато преминат жегите... ".
Не знам къде си родила, но аз лично не получих никаква информация как да кърмя и как да се справя с възникналите проблеми. Вместо това услужливо ни носеха децата с порция адапте и затваряха вратата след себе си.
След като ни изписаха се водех само по инстинктите си. Явно когато има желание има и начини.
Все пак има доста майки, които имат желание да кърмят, но страхувайки се да не оставят децата си гладни започват дохранване и объркват нещата. Може би ако имаше къде да прочетат нещо или някой да им даде съвет нямаше да се получава така.
А колкото до спора между кърмачки и некърмещи жени ми прилича на спора кое е първо - кокошката или яйцето... т.е. абсолютно безсмислен.

# 22
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
Дъщеря ми в Майчин дом,сина ми в "Св.София".

# 23
  • Мнения: 6 472
На 2-3 места се споменава за опасностите от изкуственото хране с адапт. мляко. Това пък що за дивотия е?
Ами това е една такава дивотия, дето вече 7 години се борим с последиците от нея! Не твърдя, че опасностите се случват на всички, но се случват и то за съжаление доста често. Моята дъщеря е едно от децата, които имат проблеми, в следствие на хранене с адаптирано мляко и не е минал ден, в който да не съм се обвинявала, че ако я кърмех нямаше да я подложа на всичко това Sad Изборът не беше доброволен, а буквално си се дължеше на НЕПРАВИЛНА информация. Аз си мислех, че правя всичко възможно да кърмя, а после се оказа, че е точно обратното.
Уважавам избора ти да спреш кърмата си и това е било съвсем съзнателно решение т.е не би следвало да се чувстваш виновна. Само че такива като мен се чувстват Sad Още по гадно почнах да се чувствам сега, когато знам, че наистина грешката е била в следствие на моите действие и успокоението, че всъщност нищо не съм можела да направя вече го няма.

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
На 2-3 места се споменава за опасностите от изкуственото хране с адапт. мляко. Това пък що за дивотия е?
Ами това е една такава дивотия, дето вече 7 години се борим с последиците от нея! Не твърдя, че опасностите се случват на всички, но се случват и то за съжаление доста често. Моята дъщеря е едно от децата, които имат проблеми, в следствие на хранене с адаптирано мляко и не е минал ден, в който да не съм се обвинявала, че ако я кърмех нямаше да я подложа на всичко това Sad Изборът не беше доброволен, а буквално си се дължеше на НЕПРАВИЛНА информация. Аз си мислех, че правя всичко възможно да кърмя, а после се оказа, че е точно обратното.
Уважавам избора ти да спреш кърмата си и това е било съвсем съзнателно решение т.е не би следвало да се чувстваш виновна. Само че такива като мен се чувстват Sad Още по гадно почнах да се чувствам сега, когато знам, че наистина грешката е била в следствие на моите действие и успокоението, че всъщност нищо не съм можела да направя вече го няма.




Какви са последиците?

# 25
  • Мнения: 3 161
На 2-3 места се споменава за опасностите от изкуственото хране с адапт. мляко. Това пък що за дивотия е?  Не ми е ясно с статията какво изобщо иска да каже и какво изобщо съобщава,  научни факти не виждам - някакви си разсъждения...Който иска да й се радва - аз не съм от тези. Смешна ми звучи, да не казвам по-силни думи.
Интересно ми е ( сред толкова вина #Crazy #Crazy) къде попадат такива като мен, които не са искали да кърмят и са си спрели кърмата с лекарства? Би ли ми обяснила аз от каква вина страдам?

Редактирам си мнението и ще ти пратя по-острата част от него на лични. Нека не правим поредния скандал, няма смисъл.

Конкретно по въпроса ти: опасности от употребата на АМ, за съжаление, има. Това, че не си си направила труда да ги проучиш, само показва, че си отбила, без да направиш информиран избор. Друг е въпросът дали е имало кой да ти даде нужната информация или не - но понеже в подобни теми защитаваш педиатрите, съм склонна да приема, че е имало, но не ти е дремело.

Макар че спомените ми говорят друго: запушени канали, проблеми, и тъй като не е имало кой да ти помогне, се е наложило да отбиеш. А е можело да избегнеш всичко това и даже все още да кърмиш - повярвай ми, много е хубаво усещането. Колкото до чувството за вина, което твърдиш, че нямаш - ако го нямаше, едва ли щеше да се навираш все при кърмачките и да се опитваш да убедиш сама себе си, че разлика между кърмене и АМ няма.

Тъжно е наистина, че много майки се чувстват виновни за неуспехите в кърменето (когато всъщност не са могли да направят нищо повече, защото не  е имало кой да им каже - какъвто е случаят с  Luluto и много други майки тук. )Реално те нямат вина, макар че сигурно много от тях я изпитват. Но по-тъжно би било ако, само за да спестят чувството им на вина, здравните работници и всички останали не казват истината, не насърчават кърменето, не изтъкват реалните му предимства и рисковете на храненето с АМ. Защото душевният комфорт на майките се заплаща често със здравето на децата им. Това казва статията.

Последна редакция: вт, 03 яну 2006, 11:14 от emem

# 26
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Предполагам,че при Лулуто последиците са подобни като при нас с баткото - алергия към млякото,месеци на нерационална и лишена от млечни продукти диета,защото освен към обикновеното АМ беше алергичен и към соевите млека,а тогава имаше някакъв проблем с вноса на Фризопеп,оттам - недостиг на калций,благодарение на който до 3-годишната си възраст е чупил ръка и крак и е носил шина на врата заради съвсем невинни падания (едното на килимчето в детската градина),за постоянните отити не ми се говори въобще и прочее,и прочее...
Бай дъ уей,на въпроса за научните факти и изследвания относно отражението на некърменето върху здравето на детето отговор може да се получи ей тук примерно :
http://www.lalecheleague.org/cbi/Biospec.htm
А това е reference sheet конкретно за различните медицински изследвания и научни публикации (не са научнопопулярни статии,а научни материали,предназначени за лекарското съсловие и публикувани в авторитетните световни издания по педиатрия) относно рисковете на хранене с формула:
http://www.kellymom.com/newman/risks_of_formula_08-02.html
Та твърденията за неподкрепеност с факти са меко казано out of place или на чист български - поредното чесане на клавиатури от хора,на които им е хоби Rolling Eyes

Последна редакция: вт, 03 яну 2006, 11:20 от hedra

# 27
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
благодаря за статията
а относно спора вярно е и че има майки който доброволно защото искат да ходят по кафета и пренебрегват кърменето но има и мами на които им е погрешно обяснено, наистина кърмещата майка е с по-малко време и е повече обвързана с детето си но нали в това е смисъла но е и факт че информацията на лекари и тем подобни при които отиваме за евентуален проблем или такива които ни наблюдават децата е малко поостаряли или може би не им се занимава все пак да е на адаптирано мляко детето и да се захрани по-рано е по-лесно
аз не обвинявам мамите които са на изкуствено мляко все пак нали за това си плащаме здравни осигуровки и т.н. за да получаваме адекватна информация и препоръки от тези на които това им е работота

# 28
  • Мнения: 3 146

Интересно ми е ( сред толкова вина #Crazy #Crazy) къде попадат такива като мен, които не са искали да кърмят и са си спрели кърмата с лекарства? Би ли ми обяснила аз от каква вина страдам?

А на мен ми е интересно какво търсиш в този форум след като кърменето никога не те е интересувало. Или само ровиш из форумите в търсене на конфликтни теми?


Що се отнася до статията, не мисля, че тя вменява чувство на вина на майките, по-скоро на медицинския персонал. Просто се противопоставя на съществуващ вече аргумент , т.е. не измислен от автора, против пропагандиране на кърменето.

Много ми е странен въпроса ти - пиша си мнението. Това да не би да е някакъв частен форум? Твой ли е? Ще обичам да не ми казваш къде и дали да пиша. Когато си направиш твой си форум  прави каквото си искаш. Ясна ли съм? Емем, не се хаби нищо да ми пишеш - поща от теб не чета, а веднага трия.
Не търсете под вола тела - не съм само аз несъгласна с тази безумна статия. Или това е тама, където всички трябва да са съгласни?

# 29
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 824
Не се заигравайте - конкретно визирам в момента последното мнение и участниците, цитирани в него.
Има статия, има линкове и мнения по темата. Другото го изяснявайте на лични - който ще да чете...
Няма да си развалям настроението със следновогодишни скандали.

Общи условия

Активация на акаунт