Първо довърши първата гърда

  • 30 339
  • 32
  •   1
Отговори
# 15
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Били-сан, много се радвам, когато майки и бащи намират тук информация и подкрепа, които им помагат и окуражават и на свой ред после те правят същото за други Simple Smile

# 16
  • Мнения: 888
Мис Бу и аз много благодаря за превода на статиите  bouquet Не само тази, а всички материали, които подготвяш за нас! Hug
Истината е, че при нас с Лора почти никога не се случва да се кърмим от двете гърди!Видимо нямам много мляко, но пък детенце наддава много добре, така че предполагам му стига newsm78
И никога не ми се е налагало да отделям бебето от гърдата!
Дано се кърмим значително повече отколкото с каката /едва 8 месеца/, но нали сега се образовам по- навреме, та трябва да успеем...

# 17
  • Мнения: 182
С огромен интерес прочетох темата, защото от няколко дни имам много тежки проблеми с кърменето. А и в сряда на контр. мерене се оказа, че малкият е наддал едва 100 гр. за 21 дни (сега е на три месеца и половина). (Междувременно го водим на гимнастика за един проблем с вратлето, и му правим упражнеиня в нас по три пъти дневно, та лекарката предлоложи, че може мо и да е от това.)

Въпросът ми е към тези, които са имали сроден проблем: кърмя на поискване, при него това означава през около 3-3.5 часа, понякога повече. Но от седмица-две као започвнам да го кърмя, суче активно с преглъщане около 5-6 минути, след това започвна да пуска гърдата, дърпа се назад, и пропраква. Пръскам му ламко в устата да види, че има още, но той след две-три всмуквания пак пуска и така се борим 20 минути с едната гърда. Накрая вече нищо не тече от нея като я стискам и ща-неща го слагам на другата. Там пак същото - сечу малко, после започва да плачка, да се дърпа назад, а като му сложа в устата, смуква два пъти и пуска. Като стискам гърдите, много по-малко от преди тече. Просто е мъчително да го гледам как се мъчи, и постоянно имам чувството, че не си дояжда. Памперсите си му сякаш не са така тежки както преди. Не знам какво да правя. Чак след 10 дни отново сме на преглед, но не знам как ще издържа дотогава с това кърмене, кето започвна да ми се струва мисия невъзможна. Цедя се, вече се цедя по 10-15 минути след кърмене, и едва изцеждам по 10-20 мл в най-добрия случай.  Моля, помогнете!

# 18
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Деси, а как е наддавал досега? И какъв точно е проблемът с вратлето? Има някои подобни състояния, които водят до неефективно сучене, което пък води до слабо наддаване и намаляване на кърмата - така че може лекарката да е права, че има връзка между двете неща.
Затова е хубаво, че си започнала да цедиш.

# 19
  • Мнения: 182
Хедра, проблемът с вратлето е т.нар "обратна дъга" - изпъва се назад като лък, и затова го водим на лечебна физкултура. Педито смята, че може би от многото физическо натоварване наддава малко и каза да го кърмя по-активно. Това и правя, но постоянно ме гложди съмнение, че кърмата ми е намаляла, а и това странно сучене - дърпа се назад от гърдата след няколко минути - не знам дали е защото го мързи да суче като спре да "тече", или защото просто кърмата е много малко. Изцеждам вече по-дълго - преди го правих само по 3-4 минути, сега втор ден 10-15 мин. Но количеството е същото - 10 мл, в най-добрия слечай 20 мл от кърмещата гърда. Снощи реших пробно да пробвам да изцедя докато той спеше (вече не яде в 11 като преди време, та реших да видя колко се е насърбало) и едва успях да изцедя 40 мл. С притеснение пристъпвам към всяко следващо кърмене, защото не знма какво ще стане и докога ще се мъчи. Памперси имаме около 5-6 на ден мокри (но не свръх-мокри) и 2-3 акания. 

За наддаването: досега е наддавал по 30-тина гр дневно, последното мерене преди 3седмици беше 5400. И изведнъж онзи ден - само 5500 гр! Роди се 3000 и в общи линии средно е наддавал по 30 гр/дневно, или около 210 седмично.

# 20
  • Мнения: 106
Моето бебе е на почти 4месеца, само на кърма, пие чай за колики и малко вода, храни се 5-6пъти на ден, последното хранене е в 21 или 22ч, първото-сутрин към 6-7ч, водя се по детето и не спазвам стриктен час.
 1/ Първият ми проблем е следният- има дни когато отказва да суче, а е време за хранене, както и си лапа ръчичката, мрънка и уж е гладна. Подам ли гърдата, отмята глава с ярост- пищи и реве до заспиване, след което се буди и си хапва все едно нищо не е имало. Прави го от 1месец насам, по-често на вечерните хранения. Случвало се е по няколко пъти на ден, както и има паузи и "добри" дни без нито един път.
 2/ Друг проблем-пак от около 1месец насам- разсейва се, не мога да и привлека вниманието при кърмене-особено вечер. Върти се като луда, рита, опъва крачета, суче един път- оглежда се, сякаш играе със зърното, така постоянно, понякога се зачервява и сърди. Опитвам се да изолирам всичко, което би и отвлякло вниманието- стоя сама, на полутъмно, без телевизор, без шум. Никакъв ефект, просто едва я удържам, камо ли да яде спокойно. И често повръща още преди да е свършила да "яде". И все едно не е яла, защото дори да се мъча 15-20мин да кърмя, тя реално суче 5мин. Така започнах да давам и от 2-те гърди, като меня нон-стоп, в момента, в който спре и се озърта- предлагам другата гърда, с надежда да се нахрани.
     3/ Повръща много- от самото раждане. Оригва се добре винаги, но не помага. Всички лекарски мнения по въпроса са, че детето е ок- наддава добре и е в нормата. Но аз се тревожа как може да повръща толкова- все едно изсипвам чаша с вода, и то по 3-4 пъти.  Тя е много шавлива, само се обръща по корем, свива крака- това може би влияе, но и дори една усмивка и лек напън водят до повръщане, както и глътка вода, дадена дори 1-2часа след хранене. Само сутрин при първото хранене пропуска, тогава не излива и капчица.
   Може би всички проблеми са свързани?!? 
 Писах дълго, защото се тревожа безкрайно много Cry, а никой реално не ми дава удовлетворително обяснение, нито намирам сама отговор от материали за кърменето, които чета. Моля ви, пишете ми. И най- вече мис Бу, помогни със съвет и мнение, явно си доста компетентна.
Благодаря!

# 21
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Деси, моето дете започна да прави така от 2 седмици, но за щастие точно по това време трябваше да ходим на лекар и видях , че наддава. Незнам дали ще е успокоя, но по-рано сучехме 15-20 минути и то само от едната  гърда. Сега сучим по 5-7 от едната пускаме ,плачем, после го слагам за малко и на другата - я суче, я не суче, после го оригна и той изповръща всичко. Но наддава и пълни памперсите.
Според мен трябва да си спокойна.

# 22
  • Мнения: 190
На мен това, което описвате, ми прилича на кърмаческа стачка. /Има доста теми по въпроса./Бебетата, както си сучат по 20-40 мин. изведнъж отказват да сучат повече от 5 минути. Ирма започна с този номер, когато беше на 4 месеца. На мен ми трябваше доста време да свикна с идеята, че може да се наяжда толкова бързо. Като гледам с мръсните памперси сте ОК, а дали наддават може да се прецени реално през месец или дори повече - в смисъл единият месец почти не наддават, а следващият наваксват. Трябва търпение и спокойствие! Heart Eyes

Деси, колко изцеждаш от гърдата не е показател за това колко мляко може да изсуче бебчо така, че това да не те тревожи Peace

Анабела, много е гадно това с повръщането, от собствен опит го знам Sick И при нас казваха, че всичко е ОК, но Ирма повръщаше по-малко пъти. Проблемът отсамо себе си отшумя, дори не разбрах кога спрях да й слагам лигавник Simple Smile

Съжалявам, че изместих темата. Embarassed И на мен статията ми беше много интересна. Благодаря!  bouquet

# 23
  • София
  • Мнения: 2 734
Прочетох подробно темата и искам и аз да споделя проблема си.Моята беба е много лакома от малка.От 2-ри месец също суче по 2-3-4 мин. от гърда,после се дърпа и плаче.Когато стисна гърдата си,от нея потича още мляко,но тя отказва да суче повече от тази гърда.Според моите наблюдения тя се задоволява да суче само когато струята е силна в началото,щом намалее се пуска недоволна.Иска да има изобилие и да гълта на големи глътки.Заради краткото сучене тя не се нахранва и се налага да давам и АМ.Храня всеки път и от двете гърди.Според мен никога не стига до задното мляко.Също и неможе да стимулира гърдите ми достатъчно добре,за да произвеждам повече мляко.Така се получава омагъосан кръг и неможем да минем без АМ.
Пробвала съм с компресия на гърдата,но моите гърди са малки и когато я стисна,това неминуемо е близо до ареолата и бебка сякаш усеща някаква промяна около зърното и веднага се пуска!
Може ли да ми дадете някакъв съвет?

# 24
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
1/ Първият ми проблем е следният- има дни когато отказва да суче, а е време за хранене,
...
 2/ Друг проблем-пак от около 1месец насам- разсейва се, не мога да и привлека вниманието при кърмене-особено вечер.
...
     3/ Повръща много- от самото раждане.
...
Отказът от хранене често се случва вечер. Това са часовете, когато обичайно който е бил извън къщи, се връща, готвене, оправяне на къща - изобщо, в дома настъпва оживление. Бебетата лесно се превъзбуждат и реагират с плач понякога, или с отказ от хранене. Можеш да опиташ да я храниш преди да е дошъл обичайният час за вечерно хранене, преди да се оживи къщата. Иначе няма основания за тревога - освен дето е уморително да плаче бебето и малко изнервящо да не иска да яде, щом после си яде добре, не остава гладна.
Бебетата на 3-4 месеца много често се разсейват. Това е периодът, в който започват да осъзнават все повече света около тях (оттам и горния "проблем", който си е нормално нещо) и да искат живо да го опознават. Някои бебета например се опитват да видят какво става зад гърба им - както си сучат, без да пускат гърдата, с рязко извъртане на главата. Ох.
Опитай когато я кърмиш в часовете, когато най-много се разсейва, да окачиш на врата си гердан с ярки разноцветни маниста, с различни елементи. Да стига горе-долу дотам, че да може да го стига с ръчичка. Така ще има какво да гледа и пипа, докато суче. Ярък шал понякога също помага. Още можеш да пробваш да я кърмиш на по-тихо, по-спокойно място (някои майки кърмят на затъмнено в този период), за да има минимум разсейване. Нова поза, която да позволява да гледа повече какво става наоколо може да проработи също.
За повръщането - наистина може да е притеснително да видиш как бебето изглежда повръща всичко - но това надали е така, щом бебето наддава добре. Как наддава, впрочем?
Много бебета с по-чувствителни стомахчета връщат по-дълго време, обикновено отшумява към шестия месец. От прочетеното оставам с впечатление, че педиатърът е запознат с проблема, т.е. здравният статус на бебето е проследен и няма основания за тревога. Казват, че бебетата, които връщат, наддават най-добре.

# 25
  • Мнения: 106
МНОГО, МНОГО ти благодаря за бързия и изчерпателен отговор, Мис Бу  bouquet!
За наддаването- родих я 3кг, на 1месец беше 3.90кг, на два месеца- 4.9кг, на 3месеца-5,60. Водила съм я освен на консултациите на частни прегледи при д-р Петров, при д-р Миланова. Тези дни ще ходим пак. Честно, изглежда дълга-62см е, с добре оформено телце, има бузки и е много весела и жизнена. Но повръща много- все едно чуквам 2яйца или изливам чаша с вода, това е по няколко пъти след почти всяко хранене. Всяка усмивка, шаване с крака, обръщане по корем- водят до нов напън. Сменям по 300пелени и чаршафи, за да не спи на мокро, както и дрешките. Сега взе да суче само по 10-12мин от двете гърди общо- не иска повече, и да я държа- не яде.

# 26
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 807
Тя наддава съвсем добре значи Simple Smile Можеш да пробваш да я кърмиш така, че да е по-изправена на гърдата, за да поема минимално въздух. Още можеш да опиташ да я оригваш междинно по време на кърмене, за да не се натрупва 'въздушна възглавница', докато суче и после да помага за връщането.
Виж и това:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=76874.0

# 27
  • Мнения: 393
anabella_13  искам и за да те успокоя HugТака както описваш нещата, все едно говориш за Митко през първите 6 мес. Той също повръщаше при всяко кърмене, но същевременно наддаваше добре, така че освен неприятностите с цапането нямах други притеснения Wink Към 6-ия мес изведнъж спря да връща храна и всичко премина все едно не е било. От 3 мес започна да суче максимум по 5-6 мин на хранене. Като теб и аз се чудих как да удължа сученето, а не трябваше.Бебетата вече стават експерти в сукането и са способни да се нахранят за толкова кратко време, така че не се тревожи излишно щом е жизнено и наддава добре всичко е наред Hug

# 28
  • Мнения: 106
Благодаря Ви Мис Бу и Kemy,
Вярвайте, но има дни, когато нещо ме човърка отвътре- да не е болно детето от някоя гадна болест и да изхвърля храната затова, а аз да подценявам проблема, а и повече се доверявам на "патило"- на опита на други майки. От тях чувам доста по- убедително обяснение и "диагнози", отколкото от лекарите понякога.
Целувки от мен, мамчета!  bouquet

# 29
  • Мнения: 168
Много полезна статия, благодаря!!! Изясних си редуването на гърдите, защото и аз се чудех при по-честите сукания дали винаги да ги редувам.
Моят въпрос е: възможно ли е кърмено бебе да преяжда? Синът ми се роди 2700, на един месец беше 4020, на 2 месеца е 5600. Кърмя го на поискване, без вода и дохранване.

Общи условия

Активация на акаунт