ЗА и ПРОТИВ цеденето

  • 1 856
  • 45
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 074
Здравейте от мен отново.
Въпросът ми е провокиран от това, че в родилния дом бях с три майчета в стая, две от които им беше за втори път. Едната каза, че е кърмила повече от година и не се е цедила, бебето си изсмуквало всичко и кърмата й стигала. Втората се цедяла първия път след всяко хранене. Много от жените, които питах са за цеденето, обаче откакто се цедя имам болки в гърдите и изобщо дискомфорт, а преди това бебето си беше пак много добре нахранено и всичко ни беше на шест.

И така, как процедирате вие и кажете основателна причина човек да се цеди!

Лично мое мнение, че природата, ако беше заложила цеденето като условие жената да има кърма, би добавила нещо към организма ни. Според мен е излишно.

# 1
  • София
  • Мнения: 3 391
Не можех да не се цедя. Когато ми слезе кърмата още в болницата, вдигнах 40 С и само с цедене се оправиха нещата.

# 2
  • София
  • Мнения: 5 744
Без да съм спец по кърменето, не е ли необходимо поне в началото, докато се регулира кърмата? Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 2 401
Аз не се цедя.  Имам ужасни спомени от това при предишното кърмене.  Сега не чувствам нужда да го правя,  след като бебето се насуче, не усещам напрежение, така че не правя нищо повече. Почна ли да цедя, ще се увеличи кърмата и ще трябва само с циците си да се занимавам по цял ден.

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Не съм цедила, нямах проблеми нито с гърдите нито с наддаването на бебето.

# 5
  • София
  • Мнения: 4 146
Не е необходимо да се цедиш всеки път. Само ако имаш напрежение в гърдите или ти трябва кърма, за да храни някой друг бебето докато те няма.
Ако не се налага да цедиш - т.е. бебето не е в кувиоз, или ти не работиш и може да си го кърмиш, няма смисъл.
Гърдите произвеждат кърма според потреблението. Колкото повече цедиш, толкова повече кърма ще се създаде. И може да предизвикаш суперлактация. Тогава ако не се цедиш може да се появвят запушвания.
Сега се сещам, че с големия си син трябваше да се цедя, тъй като се хранихме на режим. И към 3-тия месец кърмата намаля рязко и не му стигаше.
Ужасно е неприятно. Много се радвам, че в Кърмаческия прочетох за кърменето на поискване. С бебето сме така. И съм супер доволна. Храни се, когато е гладно. Така се произвежда кърма според неговите нужди. В началото е трудно, но после бебето само си създава режим и кърменето става много приятно.
Ако имаш проблеми или въпроси - питай в Кърмаческия.


# 6
  • Мнения: 576
Цедях се след всяко хранене на бебето, не че имаше много какво да се цеди, но така ми бяха казали в болницата.

# 7
  • На морето!
  • Мнения: 5 747
Доколкото знам поне в началото е добре да се цедим,за да не остава кърма в гърдата и да запушва каналите  newsm78И пак доколкото съм чела,не от личен опит,кърмата се регулира след 10 дни,до тогава все още бебчето суче по много малко и се случва майката да "произвежда" повечко кърма,която трябва да се изцеди.

# 8
  • Мнения: 2 467
Цедила съм само за да сваля напрежението. Като коли4ество също толкова, колкото да няма напрежение в гърдите. Сега вече "помпичката" работи перфектно и не оставя никакво напрежение  Laughing

# 9
  • София
  • Мнения: 1 074
Много благодаря, успокоихте ме!
Докато не започнах да се цедя нямах никакво напрежение в гърдите, а сега имам и ми е неприятно. Не виждах логика да се цедя при това положение и няма и да го правя Wink

# 10
  • Мнения: 4 242
копирам си отговора от друга тема:
-изцеждане само при пренапрягане и дискомфорт на гърдите и то само ако бебето откаже да суче в този момент;
 -както и при нужда от допълнително стимулиране на гърдите ако има нужда от увеличаване на кърмата;
 -при правене на запаси за фризера;
 -при запушени канали;
 С две думи има си причини и фактори които биха наложили изцеждане, при нормално сучещо дете обаче и майка с прекрасно количество мляко и без никакви проблеми, не виждам причина да се извършва това досадно, трудоемко и времеемко действие.

# 11
  • Мнения: 55
С цеденето може да си докараш хиперлактация. NaughtyЕстествено,ако са ти много твърди гърдите можеш да изцедиш до облекчение,но не и докрай!Аз като родих имах страшно много кърма,за малко да ме изпуснат и да направя мастит,тогава се цедях естествено....но после бебка позаякна и си ме изсмукваше добре!! Peace

# 12
  • Мнения: 3 521
За почти 15 месеца кърмене цеденето ми мога да го иzброя на пръстите на двете ми ръце, така че гласувах с третата опция Peace.

# 13
  • Мнения: 58
Интересно ми е да разбера как мислите - освен за облекчаване при напрежение в гърдите в първите дни, за да се избегне запушване на каналите, възпаление и пр., или преди отсъствие на майката, цеденето би ли имало значение? Питам, защото на мен (или по-скоро на бебо) не ми стигаше кърмата, въпреки че кърмех до поискване, и от двете гърди на всяко хранене и продължително време. Не съм се цедила, обаче, защото нямах време, а и почти нищо не успявах да изцедя (Авент помпа, ама така и не разбрах аз ли не мога да я задействам или какво). Все се чудя, дали можеше нещо повече да направя или по-различно, така че да се кърмим по-успешно. Много ще се радвам на полезни съвети евентуално за следващия път.

Извинявам се, ако този въпрос вече е бил обсъждан тук, но нямам време да потърся.

# 14
  • Мнения: 2 829
Моето бебе още от самото си раждане беше при мен, така че си го използвах като помпчика, когато ми беше необходимо. Когато ми слезе кърмата и ми се препълниха гърдите (към 3-4 ден) малкия вече се беше специализирал във сученето до такава степен, че засукваше без никакъв проблем!
Аз не можех нищо да изцедя, дори да исках (пробвала съм 1-2 пъти-от интерес), нито с Авентската помпа, нито на ръка. Галсувах с 3-тата опция.
Cornelia, а ти как разбираше, че не ти стига кърмата? Опитвала ли си да проследиш колко пъти на ден пишка бебето само на кърма? Колко пъти на ден сучеше? Пиеше ли вода? Колко време издържаше между храненията? По колко време сучеше?
Сигурна съм, че и другите майки ще се опитат да ти помогнат да разбереш дали и какво е могло да се направи за да кърмиш успешно, но трябва да разкажеш малко повече.

Общи условия

Активация на акаунт