Kakwo rabotiat maikite w chujbina

  • 5 788
  • 56
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 351
додот, от 7 години съм извън БГ, а в последните 2 години не съм се прибирала. Така 4е не мога да ти кажа как се е променил града - знам, 4е са направени много градинки и се е " поевропеизирал", ако мога така да се изразя Laughing . Сега ще се прибираме за Великден, та ще видим...

# 31
  • Мнения: 167
Цитат на: Aia_
додот, от 7 години съм извън БГ, а в последните 2 години не съм се прибирала. Така 4е не мога да ти кажа как се е променил града - знам, 4е са направени много градинки и се е " поевропеизирал", ако мога така да се изразя Laughing . Сега ще се прибираме за Великден, та ще видим...

Е,аз си бях в Бургас преди една година.Главно има много нови и хубави заведения!Но града все си е така мръсен като преди!Пътищата бяха в ужасно състояние.И цените са скочили.
Но ти като се върнеш,ще пишеш какво ти е впечатлението.Дано да е по-добро от моето.Иначе аз пак си обичам и Бургас,и морето и неговите трудови хора!!

# 32
  • Мнения: 4 244
И аз да кажа как беше при мен като кандитатствах по заместване в ортопедичния кабинет.
Бях си прготвила всичките неща - Lebenslauf, Diplom, Zeugnis, Kopie ot Aufenthaltserlaubnis и страницата от паспорта с снимката и Bewerbung.
С тях се явих на интервюто и ме попитаха конкретно в какво отделение съм работила, колко години каква е била спецификатка на работата ми и толкова.
Трябваше да взема едно удостоверение от Arbeitsamt  заради социалното осигуряване това беше. Почнах работа, но тъй като работех само 9 месеца, нямах право на безработни пари (Arbeitslosegeld)че за тях ти трябват най малко година стаж.

# 33
  • Мнения: 114
Цитат на: Aia_
E_лена, ще ти стискам палци за изпитите и дано скоро да сме от работещите Simple Smile ти ще 4акаш ли да си вземеш дипломата за да се бевербваш или преди това ще го направиш?
А ина4е да ви попитам - вие докато работите де4ицата ви на детска градина ли са, как сте го решили това ?


за сега само събирам информация къде бих могла да се бевербна, но като цяло /и поради липса на време за сериозно търсене/ още не съм си пратила документите никъде конткретно. като си взема/дано!/ изпитите, почвам обаче усилено да търся. иначе дипломата ми ще ми я пратят най-рано май/юни от университета, защото докато проверят клаузурите и магистърската работа доста време минава. но аз ще си се бевербвам и без самата диплома и ще пиша, че ще я нахрайхна.
а за арбайтсерлаубнис- на мен ми казаха, че ауфентхалтсерлаубниса, което ми дадоха в следствие на факта, че съм омъжена за немски гражданин, е едновременно и арбайтсерлаубнис и важи /за сега/ за три години... ама немският работодател от къде да ги знае тия неща, та се чудя да обръщам ли вниманието му на това или не... като се бевербвах за практикум нищо по въпроса не бях писала, хем тогава бях само със студентска виза, и никой нищо не ме е питал какво имам право и колко да работя.

# 34
  • Мнения: 351
E_лена, при мен е малко по - разли4но, понеже съм женена за българин и ще гледам да мина някак по новия закон, тъи като нямам Арбеитсерлаубнис. 4увам оба4е, 4е в моментната криза на работния пазар, работодателите като видели 4уждоземно име и изобщо не разглеждали документите, каквито и да приложиш  Close. Аз също мисля да кандидатствам преди да си полу4а дипломата, т.е. като предам дипломната си работа.

# 35
  • Мнения: 4 244
Цитат на: Aia_
4увам оба4е, 4е в моментната криза на работния пазар, работодателите като видели 4уждоземно име и изобщо не разглеждали документите, каквито и да приложиш  Close. .

Има нещо вярно. Ако пък те вземат ще ти плащат доста по малко отколкото биха плащали на една германка. Да не говоря че и на самитеи германки плащат по малко отколкот на мъжете с същата квалификация, стаж и образование.
Не искам да те обезнадеждавам, ама нещата тук са до кокъл колкото и невероятно да звучи.

# 36
  • Мнения: 351
за съжаление не ми зву4и невероятно. с тази безработица от 12 % ще си е направо късмет, но аз ще опитам, без бои няма да се дам  Simple Smile За разликите м/у жените и мъжете се опитват ве4е да го замазват - в някои от предложенията пише, 4е жени и инвалиди са с предимство при еднаква квалификациа ( страшна работа )

# 37
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Цитат на: Aia_
... в някои от предложенията пише, 4е жени и инвалиди са с предимство при еднаква квалификациа ( страшна работа )

Това предимно съм го виждала при държавните учреждения. Simple Smile

# 38
  • Мнения: 351
и по университетите, и по нау4ни институти съм го виждала аз

# 39
  • Мнения: 351
къде гледам и аз като 4ета. Права си, роза, по държавните или тези с много малко 4астно у4астие - те и уни-тата и институтите в по - голямата си 4аст са такива Simple Smile

# 40
  • Мнения: 1 072
Здравей,
да се включа и аз.
Работя си по специалността, завършила съм Автоматика в МЕИ-то в София и сега работя като софтуерен дизайнер в ASML, едва ли ще ти говори нещо като фирма. Супер доволна съм от работа, колеги, заплащане, условия на работа, работно време и изобщо всичко. Само пустото майчинство дето е 2 - 3 месеца много ме дразни, ама какво да се прави...
Комбинирането на работа с родител не е най-лесно, но не мога и да се оплача. Ако кърмиш имаш право на 2 часа дневно за да си кърмиш детето или да се цедиш. До 9-ия месец на детето. Аз просто си тръгвах по-рано. Но за тая цел трябва да ти е свестен и шефа, не всеки е навит на такова нещо.
Отделно работното ми време е динамично, мога да отида в 7 сутринта, а мога и в 12 на обед, мога един ден да седя 5 часа в работата, мога и 12! На края на годината ми гледат - ако съм седяла повече ми доплащат, иначе ми взимат от почивните дни. Та по този начин е по-лесно да комбинираш с водене и взимане от градина и други подобни.
Ами тъй е при нас.
Поздрави, Сара

# 41
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Цитат на: rosa
Цитат на: Aia_
... в някои от предложенията пише, 4е жени и инвалиди са с предимство при еднаква квалификациа ( страшна работа )

Това предимно съм го виждала при държавните учреждения. Simple Smile

А случайно да знаете, дали е имало случай за практика да предпочетат майка с дете пред останалите? Нагодина и на мен ми предстои борба за Praktikumsstelle Cry

# 42
  • Мнения: 4 244
Цитат на: pepelyashka
А случайно да знаете, дали е имало случай за практика да предпочетат майка с дете пред останалите? Нагодина и на мен ми предстои борба за Praktikumsstelle Cry

За Практикум не знам, ама при мен една от причините да напусна кабинета беше че съм майка на едно е едно бъдещо (тогава) дете. "много проблемно било, нямало д амога да се концентрирам върху работата си и тн" от сорта обяснения.
Аз накрая сама напуснах
Да не казвам че искаше от мен да правя рентгеновите снимки без престилка

# 43
  • Германия
  • Мнения: 8 099
Цитат на: debelanata

За Практикум не знам, ама при мен една от причините да напусна кабинета беше че съм майка на едно е едно бъдещо (тогава) дете. "много проблемно било, нямало д амога да се концентрирам върху работата си и тн" от сорта обяснения.
Аз накрая сама напуснах
Да не казвам че искаше от мен да правя рентгеновите снимки без престилка

А леле това ме подсеща за един "работодател", при който нашите българчета мият прозорци без обезопасително облекло ....

# 44
Цитат на: SaraJK
софтуерен дизайнер в ASML, едва ли ще ти говори нещо като фирма. ...
Не сте ли нещо като лицензирана фирма към Intel - разни чипчета, литографски системи, ала бала Wink

Общи условия

Активация на акаунт