Татлии - вкусни, бързи, икономични

  • 25 914
  • 24
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Предлагам ви нещо сладичко, което става бързо, не изисква кой знае какви продукти и е лесно за приготвяне.
Рецептата е от книгата "Българска национална кухня" и там е посочено, че е от с. Горски извор, Хасковско.

Продукти:
/аз направих 1/2 доза, излизат много бройки/

1 кг. брашно
200 мл. мазнина
вода за замесване на меко тесто /около 200-300 мл./

за сиропа:
1 кг. захар
1 л. вода
2 ванилии


От продуктите се замесва тесто, разточва се на лист с дебелина 1-1,5 см. и се изрязват различни фигурки. Пекат се в намазнена тава до златисто.
Като изстинат се заливат с горещия сироп.
Готови са за консумация след 2-3 часа, но напълно попиват сиропа и стават най-вкусни на другия ден.
Ето как изглеждат:


Надявам се да ви харесат!

# 1
  • София
  • Мнения: 3 271
В тестото, което замесваш няма ли никакъв набухвател - мая, нещо...от какво се надуват Thinking

# 2
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Жужка, нищо няма. Надуват се като попият сиропа.

# 3
  • Севлиево
  • Мнения: 1 666
Ха, наистина изглежда да е лесно. Точно както го обичам ...  Heart Eyes Мъжа ми пък обожава сладки неща /добре, че не му личи/ Laughing

# 4
  • Мнения: 7 474
Ми че то много лесно Flutter ще се пробва   bouquet

# 5
  • Варна
  • Мнения: 1 522
Благодаря за рецептата, ще я пробвам още днес. Татлии за пръв път опитах на гости на свекърва ми, много ми харесаха, но не съм си и мислела, че се приготвят толкова лесно.  bouquet

# 6
  • Мнения: 159
     БЛАГОДАРЯ ЗА РЕЦЕПТАТА. ИЗГЛЕЖДА ЛЕСНО И ВКУСНО!!!

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 260
Много ги обичам!Ще пробвам и тази рецепта.Аз ги знам по друг начин но този е много лесен.

Последна редакция: пн, 07 май 2007, 22:40 от sisii

# 8
  • Мнения: 399
Момичета, много се изненадах, като прочетох за тези татлии.
Малко офф: на времето дядо ми, като някой не искаше да яде, му казваше: ти какво искаш, татлии ли? А той беше роден през 1888г. в Беломорска Македония и все съм си мислила, че е кой знае каква манджа. Винаги ми е било чудо какво е това татлии, но не знам защо не съм го питала. Радвам се, че сега разбрах.
И по същество - един въпрос: не стават ли малко като накиснат хляб, като попара? Такова у нас не се яде. Но ще трябва да се пробва.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 260
Няма нищо общо с попара!Досега не съм ги правила в къщи а съм ги купувала от гр.Пещера по различни са от тези само там ги имаше но видях че са ги пуснали и в Пловдив в един магазин

# 10
  • Мнения: 399
sisii, благодаря, наистина ще ги пробвам, че ме подгони сантимента!

# 11
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
...И по същество - един въпрос: не стават ли малко като накиснат хляб, като попара? Такова у нас не се яде. Но ще трябва да се пробва.
Не, не се разкисват чак толкова, отвътре остават леко хрупкави.

А предполагам, че дядо ти е казвал така, защото навремето захарта е била недостижим лукс за повечето хора.

# 12
  • Мнения: 1 117
Ще ги направя . Приличат ми на толумбички Mr. Green

# 13
  • Мнения: 14 486
много интересна рецепта Grinning благодаря - може да я пробвам като стана по-добра в месенето и точенето

# 14
  • Мнения: 187
Много ги обичам!Ще пробвам и тази рецепта.Аз ги знам по друг начин но този е много лесен.
sisii, напиши и твоята рецепта.  Grinning

# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 260
Много ги обичам!Ще пробвам и тази рецепта.Аз ги знам по друг начин но този е много лесен.
sisii, напиши и твоята рецепта.  Grinning
Ще я потърся и ще ти я напиша.Аз не съм ги правила знам я от баба ми но ставаха страхотни!  Simple Smile

# 16
  • Мнения: 115
Татлиите са нещо много вкусно, но не на всеки му харесват. Аз съм родена в гр. Пещера. Това е турски специалитет и ги приготвят за байряма си. Правят се с масло и брашно, но точната рецепта ще  я напиша довечера или утре. Аз ги обожавам, но мъжът не ги харесва.

# 17
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
Ех, брех, тези татлии  Mr. Green Аз много обичам толумбички, татлии нивгаш не съм яла, но мъжа ми припира какви били вкусни, ала-бала, щом са толкоз лесни, ще взема да му направя да не мрънка Mr. Green Мерси много за рецептата   bouquet Виждала съм готови, но като знам толумбичките как хич не са хубави, по-добре да си направя поне татлии, изглеждат по-лесни   chef

# 18
  • Мнения: 293

Свеки е от Пещера  и там ги правят невероятни .Няма да казвам колко ги обичам  Laughing Laughing Laughing
Редовно я карам да ги направи и тогава забравям за всякакви диети,не спирам до като не свършат.
О.......само колко са сочни и сладички!!!!!

# 19
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Свеки е от Пещера  и там ги правят невероятни .Няма да казвам колко ги обичам  Laughing Laughing Laughing
Редовно я карам да ги направи и тогава забравям за всякакви диети,не спирам до като не свършат.
О.......само колко са сочни и сладички!!!!!
И моята баба беше от Пещера, лека и пръст! Там съм яла невероятни татлии наистина. ооох, чакай да се избърша, че се окапах..... Crazy

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 260
500 гр. масло,1 кг. брашно, 1 кг. захар, 3 ч.ч. вода:

Маслото се оставя да се разтопи на стайна температура.След като е омекнало постепенно се прибавя брашното и се омесва.Късат се топки от тестото и се оформят.Пекът се 10/15 мин. до порозовяване.Още докато са топли се заливат със сиропа.   chef

# 21
  • Мнения: 1 271
Татлиите са нещо много вкусно, но не на всеки му харесват. Това е турски специалитет и ги приготвят за байряма си. Правят се с масло и брашно

и аз така мисля   chef  bouquet

# 22
  • Мнения: 2 498
Ами кажете на вкус на какво подобават Thinking?!?!
Понеже много обичам тулумбички и се чудя приличатли на тях newsm78????

# 23
  • Мнения: X
Ооооох, това са любимите ми сладки изкушения, толкова ги обичам, но и аз само от Пещера или от село, което е близо до Пещера си взимам и то все по-рядко  Cry
Няма начин да не ги пробвам  Party

# 24
  • Мнения: 1 793
Ох, любимите ми татлии. Обожавам ги. Аз съм родом от Пещера и там съм ги яла. Ех, как ме хвана носталгията по изминалото време. Освен да взема да си направя тия дни.
Някой по-горе питаше дали наподобяват тулумбичките на вкус. Не, нямат общо.

Общи условия

Активация на акаунт