Как познавате, че спира кърмата?

  • 17 008
  • 24
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 014
Цитат на: sladka hapka
Цитат на: Светлана
Разбирам по това, че бързо се отказва да сучи и мрънка и пак иска да сучи, а пуска гърдата. После пак плачка. Ако това започва да се повтаря, значи че кърмата ти недостига.
Може и да е признак за намаляне на кърмата, може и да не е Grinning Ирина се държеше така, когато почна да отказва лявата гърда. И при кърмаческа стачка поведението е подобно.
Аз установих, че нямам кърма по това, че като спрях да предлагам гърдата, не се появи усещането за препълване, нито пък бучки и т. н. А спрях да я предлагам, защото видях, че Иво не гълта. Стои на гърдата и "суче", но не се храни. И това, което правеше, видимо му носеше удоволствие, но не беше кърмене.

Знаеш ли и при нас имаше подобно нещо. Ники сучеше много малко от лявата ми гърда (дърпаше се, сукни малко и до там). Но от другата ми гърда си сучеше нормално, но и през ум не ми е минавало, че нямам кърма. Продължавах да настоявам всеки път. Така изкарахме осем месеца и половина  Laughing

# 16
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Извинявам се ако смятате, че съм объркала форума, но съм толкова притеснена, че може да правя и глупости.
В петък имам много неприятен разговор по телефона и от тогава кърмата ми видимо намаля. Габи не иска да суче от около месец и аз се цедя и давам от шише. Досега изцеждах по повече от 100 мл. Последното ми цедене е около 12 вечерта и после пак в 6 сутринта, като гърдите ми стават твърди и напрегнати. Сега го няма това напрежение, но започват да ме болят. Купих се помпа - спринцофка и от нея имам чувството, че непрекъснато някой ми разтяга зърната. Пих лактогенен чай и сега в най-добрия случай изцеждам около 80 мл. като си помагам и с ръка. По закона на Мърфи Габи сега иска повече мляко и аз вместо да се успокоя сигурно се притеснявам повече. В петък бяхме на консултация и е наддала 1,150 кг. от 13.01.2005 и 5 см. Пишка доста, на почти всяка смяна с изключение може би на една през нощта. Храним се 6-7 пъти на денонощие. Пие сок и чай, смуче биба. Ака по веднъж на 2-3 дни ито с моя помощ, защото почва да я боли коремчето и се свива много.
Освен почивка какво ще ме посъветвате да предприема. Благодаря ви предварително.

п.с. Забравих, че в четвъртък при изцеждането видях от единия канал да излиза кърма с кръв и също се притесних много. Бях на лекар и ми казаха, че сигурно при стискането с ръка съм спукала капиляр.

# 17
  • Мнения: 6 243
Това за форумите беше нещо като черен хумор, хич не си го слагай на сърцето Grinning
Бебка явно се храни добре, защото добре си наддава. От което значи,че кърмата ти е достатъчно. Пред теб по-скоро стои въпросът как да я накараш да суче, за да не ти се налага да изцеждаш и храниш с кърма от шише, защото това е време- и трудоемко. Виж тези статии от библиотеката: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=5418 и http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3683, ако имаш нужда, ще потърся още материали специално по въпроса (това го давам на прима виста Embarassed ).
Помпите - тип спринцовка са безкрайно неприятно нещо. Точно от такава имам най-неприятни спомени. Авент Исис е несравнимо по-добра и ако ще храниш малката така, по-добре инвестирай в този вид помпа, ще си изплати парите.
Но пак ти казвам - най-важно сега е да накараш малката да засуче от теб. Обсъждали сме и преди подобни проблеми. Това, което е помагало на майчетата, са някои от следните "трикове" -
-кърмене на бебо докато спи или е сънена
-кърмене в затъмнено или тъмно помещение (банята), или по време на движение
-промяна на позата - при моята дъщеря подейства кърменето легнали на спалнята. Някои бебета засукват при т. нар. "футболна" поза (представи си, че си състезател по американски футбол, но вместо с топка, бягаш с бебо към вратата - ръката под гръбчето, крачетатапокрай талията ти назад, главичката под гърдата)
- спираш биби, води и чайове
-лягаш в кревата с малката и живеете там няколко дни. Предлагаш гърдата при всяко примъркване от нейна страна. Не чакаш да озверее от глад, защото тогава няма желание да се "потруди" за прехраната, а чака лесното с биберона...

# 18
  • Мнения: 6 243
http://www.lalecheleague.org/FAQ/back.html
Виж тази статия, в нея има линкове към още инфо. Ако не четеш английски, свиркай Grinning

# 19
  • Мнения: 1 616
Цитат на: hedra
А за незадоволителното наддаване - при кърмени бебета 500гр на месец е съвсем задоволително наддаване,но я питай педиатъра какво ще ти каже Imp Просто защото нямат таблици за нормалното наддаване при кърмачета,а само при изкуствено хранени бебета,при които можеш да доналееш препоръчваното количество мляко в устата на бебо,ако упорито тикаш биберона Sad

В този ред на мисли може ли някой да ми даде линк с таблици за наддаването при кърмени бебета? Защото и аз бях посъветвана да давам добавка и още не можем да откажем вечерното адаптирано мляко.Sad....Може и на лични- както предпочитате!

# 20
  • Мнения: 3 663
бебето не преглъща и е нервно докато суче, огладнява бързо
гърдите са просто празни (правя разлика между меки и празни Simple Smile)
на мен кърмата ми спря буквално за 4 или 5 дни и просто нямаше как да не се забележи...
(БТВ днес бях на мамолог и той каза, че нямам нито една капчица кърма в млечните канали, а това рядко се било случвало, по принцип имало остатъци от кърма месеци след спирането и...)

# 21
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
такава таблица ще е полезна за всички и може да се сложи при постоянните теми

# 22
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ето една такава таблица с примерното наддаване на кърмените бебета:
http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html

# 23
  • Мнения: 3 200
Цитат на: boo
Реално погледнато, няма как да се разбере според мен. Изцедено преди или след хранене количество не е никак показателно... Може да се разбере, ако да речем няколко поредни дни бебето плаче от глад (но майката да различава кога е от глад) и да е спряло да пишка и ака както преди... (но да не е това разреждане на акането, което много майки забелязват около 2-рия месец)...
Иначе не виждам как да стане...поглеждаш гърдите и си казваш, я, днес нямам толкова мляко... Thinking


При мене бебето плачеше вечер и като дам добавка, яде, това е, сега сме добре, кърмата ми пак се регулира

# 24
  • Мнения: 3 161
Цитат на: dezyg
Освен почивка какво ще ме посъветвате да предприема.
На първо място, успокой се. Повечето проблеми с кърменето са разрешими, ако навреме се вземат мерки, а ти явно го правиш, щом търсиш съвет.
След това: опитай да кърмиш от гърда. Може би имаш няколко неуспешни опита и си отказала, а сега и да иска детето, вече не предлагаш? Сладка Хапка ти е дала добри съвети как да преминеш на гърда. Не насилвай детето, просто предлагай винаги, когато се сетиш или тя дава знаци за дискомфорт.
Запознай се с принципите на кърменето на поискване и давай честичко по малко. Забрави за режими, избягвай чайчета и биберони-залъгалки. Вместо тях предлагай гърда.
Ако продължиш все пак да изпомпваш, намери подходяща помпа. Авент са скъпи, но можеш да вземеш на заем от приятелка, за да направиш разликата.
И накрая: повярвай в способностите си да регулираш количеството кърма, което произвеждаш. Ето няколко практически съвета как: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4485

Общи условия

Активация на акаунт