Защо децата лъжат?

  • 2 163
  • 42
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 161
Става въпрос за съвсем умишлените и съзнателни лъжи.Темата е провокирана от следната случка.

Аз с дъщеря ми отиваме на една пързалка където едно друго дете се пързаляше ,около 11годишно, съвсем обикновено момиче, скромно облечено. Запознахме се,завързахме разговор, тя ме пита нещо, аз я питам , например кой клас е, има ли братче или сестриче.Каза, че има 2 братчета, каза на колко са-1.5г. и на 3г., как се казват , как ги гледа и т.н. На няколко пъти се засичаме по градинките, седи със баба си и по-малкото братче, взимат храната от кухнята заедно... Гледам я и си мисля колко е хубаво да имаш по-голямо дете, да помага и да гледа по-малките. Всичко хубаво, но до днеска.
Засякох се с бабата в градинката с двете момченца, и съответно питам по-голямото къде е кака. То мълчи, баба му отговаря" Това момиче не им е сестра, мъкне се с нас, тя е дете на самотна майка и е едно дете" #Crazy. Гадно ми стана, дете да ме излъже и защо2, как ли съм й изглеждала  с тъпите си въпроси от типа" как се казват?", " ти грижиш ли се за тях?". Това момиче въобще няма вид на дете, което е способно да излъже, но явно толкова иска брат или сестра, че е склонно да лъже и сама да си вярва , че има.
Е,защо ти е станало гадно?Детето си измисля свят,в който би му харесало да живее.Може би в него дреме една бъдеща,талантлива писателка.

# 31
  • Мнения: 550
А дали децата лъжат?Може би това е тяхната истина!Не сме ли ние онези,които вярваме в неща, в които самите ние искаме да вярваме,без значение дали са истински или не... Thinking

# 32
  • Мнения: 2 724
А дали децата лъжат?Може би това е тяхната истина!Не сме ли ние онези,които вярваме в неща, в които самите ние искаме да вярваме,без значение дали са истински или не... Thinking
Да,когато са малки ,може би, но като порастнат, започват да лъжат от страх ,или голямо желание да постигнат нещо по лесния начин .

# 33
  • София
  • Мнения: 1 162
Цитат
Напротив- установиха, че децата с високо IQ  лъжеха и шмекеруваха, а тези с по-ниско не. бяха направени няколко  различни експеримента, с корто искаха да докажат,че само умните деца се сещат да излъжат. Имаше връзка с това, че имат по-богато въображение и по-"бърз ум".

Знаех си аз, че щерката ще е голяма умница щом още от сега ни лъже  Grinning. Последно излъга баща си, че има пиш, но искаше в банята да я заведе, а не на гърне. Е нямаше пиш, но за сметка на това си постигна целта-да ме види /аз се къпех в банята/. И понеже е знаела, че няма баща й да я заведе само за да ме види, тя го е изхитрила.

# 34
  • Мнения: 184
Напротив- установиха, че децата с високо IQ  лъжеха и шмекеруваха, а тези с по-ниско не. бяха направени няколко  различни експеримента, с корто искаха да докажат,че само умните деца се сещат да излъжат. Имаше връзка с това, че имат по-богато въображение и по-"бърз ум".
[/quote]

Божееее, колко ми е умно детето и колко ли му е високо IQ-то! Grinning
Това в кръга на шегата, но иначе и нашичкият лъже и то на поразия. И какви ли не наказания е търпял заради лъжите си, не помага. С какво ли не пробвахме - не става. Сега иска да му купим хамстер. Ние му казахме, че ще му купим, ако спре да ни лъжа, а той ни вика - Значи никога няма да ми купите.
Но ние сме упорити и не се отказваме.

# 35
  • Мнения: 2 724
Много сте готини ,обичам чувството за хумор ,така по- лесно се преживяват трудните моменти. Да, интелигентни  деца си имаме  Mr. Green.Преди известно време попаднах на едно изказване на майка ,която твърдеше, че детето и не лъже никога  Thinking.Вие как мислите, има ли изобщо човек, който да не е лъгал през живота си ?

# 36
  • Мнения: 4 841
Много сте готини ,обичам чувството за хумор ,така по- лесно се преживяват трудните моменти. Да, интелигентни  деца си имаме  Mr. Green.Преди известно време попаднах на едно изказване на майка ,която твърдеше, че детето и не лъже никога  Thinking.Вие как мислите, има ли изобщо човек, който да не е лъгал през живота си ?

Всичко зависи от това, как точно дефинираме понятието "лъжа". Моето дете според мен също не лъже. Но фантазира с пълна сила, представя желаното за реално, прави опити да се "шегува". Това не мога да охарактеризирам като "лъжа". Просто боравя внимателно с тези понятия. Пример: взимам го от детската градина и питам какво е имало за обяд - и се започва - "Супа от мааааалки катерички, второто беше хляб, а десерт нямаше". Когато замълча, импровизациите продължават - "Катеричките бях с едни дъъъъъъълги опашки и госпожата ми ги наряза, а хляба беше много хубав и аз изядох един цял хляб..." Ако не го спра, може да импровизира половин час. Когато го попитам обаче "А НАИСТИНА какво ядохте", отговора е съвсем реален (и съответстващ на менюто, което предварително съм прочела). И ако попитам "А това с катеричките какво беше?", отговора е "Шегувам се, мамо".
Ако още на първото изречение го спра с "Лъжеш!", със сигурност вредата ще  е много по-голяма и за двама ни. 
Според мен всичко е ОК, когато на адекватно зададен въпрос се получава адекватен отговор. И, както са споменали по-горе, няма изгода и опит за манипулация в цялата работа.

А човек, който не лъже, просто няма. Даже бях чела статистики колко лъжи изрича човек дневно - потресаващи резултати  Grinning

# 37
  • Мнения: 2 724
Birdsflu,детето ти е още малко, и не за този вид "лъжа" говоря аз  Hug.

# 38
  • Мнения: 13 512
Много сте готини ,обичам чувството за хумор ,така по- лесно се преживяват трудните моменти. Да, интелигентни  деца си имаме  Mr. Green.Преди известно време попаднах на едно изказване на майка ,която твърдеше, че детето и не лъже никога  Thinking.Вие как мислите, има ли изобщо човек, който да не е лъгал през живота си ?
Да,сестра ми никога не лъжеше, а аз-постоянно лъжех- направо филми съченявах. Така майка ми много спомогна да ми се развие въображението и да мога да предвиждам  ситуации Laughing

# 39
  • Мнения: 1 615
На мен пък ми се сгади от реакцията на бабата, а също ми стана неприятно и от самия разказ - що за пример за "защо лъжат децата"???
Бих казала, това скромно облечено дете "лъже", защото "нормалните" деца (на не-самотни майки) вероятно го изолират, защото техните самодоволни маминки са ги научили на следните "важни" неща: че първи по значение са цените на дрешките и че децата с един родител са втора категория; възрастните смятат, че се "влачи" след тях и гледат да си дръпнат от него децата, а собствената му майка може би няма досатъчно време за него, нито достатъчно средства, за да му осигури занимания и развлечения.
И може би за това момиченце измислените братчета са единственото хубаво нещо в самотните му разходки, но ще се намери някой, който, вместо да помисли за тези неща, да го даде като пример за порицание...

# 40
  • София
  • Мнения: 1 162
 просто го споменах случая дотолкова, че не очаквах  от такова добродушно  и скромно дете  да си измисля. Все си мисля, че по-друг тип деца го правят- по-нахакани и отворени. Тук въобще не става дума за порицание  newsm78

# 41
  • Мнения: 3 886
Всяко дете се опитва да лъже Въпросът е  дали родителят ще се усети.Когато хванах моя да ме лъже го попитах ЗАЩО отговорът му беше ОТ СТРАХ.След което си поговорихме хууубаво че   ако ме лъже ще е по страшно и лошо .Каквато и да е истината  трябва да се казва.Ми до сега не ме е излъгал.Идва при мен и ми казва ще ти кажа нещо но знам  че ще ме биеш(не го бия по принцип)Казвам му не няма да те бия но друг път няма да правиш така нали????? после съответно му благодаря  че е споделил с мен Peace Peace Peace.Ефектът е супер

# 42
  • Мнения: 1 615
Има разлика между лъжа и измислица. И не приемам, че последното е приоритет на "по-нахакани и отворени" деца. Добродушните и скромни не са нито по-тъпи, нито с по-малко... права (да речем) от останалите. Не е редно и да сме по-строги и взискателни с тях, защото от тях очакваме определено поведение, а за лъжците и тарикатите да казваме "ех, то си е такова детето" и всичко да им е по-лесно простено, а най-малко пък да приемаме, че са по-умни (каквито мнения също имаше).

Общи условия

Активация на акаунт