Вадене на мъдрец...

  • 1 047 000
  • 3 829
  •   1
Отговори
# 3 585
  • Мнения: 155
И аз пак да се включа - с горния ляв. 4ти месец и все още имам дупка, слава богу става все по-малка и вече не ме боли, по едно време даже не можех да спя на ляво. Така че иска време, много време. В чуждестранните сайтове си пише, че истинското възстановяване (с венец и кост) става между 5_6, 8 месец, на някои места го дават дори година.
В заключение - за всичките ми 40+ години това беше едно от най-гадните неща за мен.

Последна редакция: чт, 16 мар 2023, 22:01 от snejna

# 3 586
  • Мнения: 190
Отока е нормален. Аз приличах на боксова круша в главата. Не се притеснявай, ще мине до няколко дена.

Здравейте! На мен ми извадиха оперативно, ретинирал мъдрец, днес е 9 ти ден. Конците си седят, щели сами да паднат, но видях че сякаш бузата е зашита.
Така ли трябва да е? Като паднат конците, бузата ще се отвори ли?
Много се притесних, не искам да остана с зашита буза.
Дано след падането на конците да се отдели бузата от венеца.
Благодаря!

# 3 587
  • Мнения: 1 684
ДА попитам, защо ви вадят ретинирал мъдрец. Аз имам един такъв, но никой не ми е предложил да го вади. Та се чудя, дали не трябва. Проблеми не ми е създавал, а един зъболекар ми каза да си седи, можел да излезе и на 60 годишен човек
.

# 3 588
  • Мнения: 2 021
Ако не пречи и не създава проблеми може и да не се вади.

При мен причините са две:
- искам да сложа брекети.
- започнаха болки и от двете страни преди  малко повече от година.

Третият за сега не ми създава проблеми и не искат и да ми го вадят.

# 3 589
  • Мнения: 639
Аз правя, струвам, пак се връщам тук.
Днес ще вадя за втори път мъдрец при доктор Чанков във Варна.
Причината е, че зъба не е в перфектно състояние, а с времето все по-често се захапвам докато дъвча.
Отделно, предстои ми пътуване за седмица в чужбина и не бих желала да тръгна със зъб, който може да започне да боли в някоя точка на света. (Играх го веднъж този филм.)
Затова го вадим днес, предвидила съм време за възстановяване (минимум 3 седмици преди пътуването).

# 3 590
  • Мнения: 2 021
Поне три седмици преди пътъуване, че ако не и повече наистина.
Предният път го играх този филм. Сега затова отлагам за след Великден, защото ми предстои пътуване тогова.

https://www.dentalmed.bg/team/doktor-petyr-chankov/
При този д-р Чанков ли?

# 3 591
  • Мнения: 639
Поне три седмици преди пътъуване, че ако не и повече наистина.
Предният път го играх този филм. Сега затова отлагам за след Великден, защото ми предстои пътуване тогова.

https://www.dentalmed.bg/team/doktor-petyr-chankov/
При този д-р Чанков ли?


Да, при мен този път се падат повече от 3 седмици. Да, това е доктор Чанков.

# 3 592
  • Мнения: 539
Здравейте на всички. Току- що открих темата и искам и аз да се пооплача.
Девет дни изминаха от моята операция на долен десен ретинирал мъдрец. Наложи се вадене, защото тръгна да бута съседния зъб и болеше много. Операцията продължи  около 35 минути. Имах 3 - 4 шева, които махнах на 7мия ден. Поду ми се доста отдясно. Пих Алгументин 5 дена+ нимезил по 2 на ден. За болките е ясно, няма да обяснявам. Но ме притеснява едно нещо! Защо по дяволите ме боли и горния зъб и също така усещам едно туптене и налягане на оперираното място. Особено при тренировки във фитнеса се усеща страшно налягане и пулсации. Вече не приемам нимезил, търпими са болките, но ме притеснява това всичкото, което опитах. Като ходих тази сряда да махат конците, питах доктора и той каза, че може възстановяването да отнеме и два месеца.
Вадила съм преди и два горни, и въпреки че бяха напълно хоризонтално разположени, ваденето беше за 5 минути и възстановяването за около 3-4 дни.
Има ли някой тук, който е имал подобни оплаквания, да ме успокои. Доктора каза - нерв е , ще боли и ще проектира болка където си поиска. Но и това пулсиране и огромно налягане при физическо натоварване как да го тълкувам? Ако има значение за възстановителния период- над 40 години съм.

# 3 593
  • Мнения: 190
Здравейте на всички. Току- що открих темата и искам и аз да се пооплача.
Девет дни изминаха от моята операция на долен десен ретинирал мъдрец. Наложи се вадене, защото тръгна да бута съседния зъб и болеше много. Операцията продължи  около 35 минути. Имах 3 - 4 шева, които махнах на 7мия ден. Поду ми се доста отдясно. Пих Алгументин 5 дена+ нимезил по 2 на ден. За болките е ясно, няма да обяснявам. Но ме притеснява едно нещо! Защо по дяволите ме боли и горния зъб и също така усещам едно туптене и налягане на оперираното място. Особено при тренировки във фитнеса се усеща страшно налягане и пулсации. Вече не приемам нимезил, търпими са болките, но ме притеснява това всичкото, което опитах. Като ходих тази сряда да махат конците, питах доктора и той каза, че може възстановяването да отнеме и два месеца.
Вадила съм преди и два горни, и въпреки че бяха напълно хоризонтално разположени, ваденето беше за 5 минути и възстановяването за около 3-4 дни.
Има ли някой тук, който е имал подобни оплаквания, да ме успокои. Доктора каза - нерв е , ще боли и ще проектира болка където си поиска. Но и това пулсиране и огромно налягане при физическо натоварване как да го тълкувам? Ако има значение за възстановителния период- над 40 години съм.

Здравейте! Аз съм на 28 почти и си извадих 3 мъдереца.
И при мен горните бяха много по-лесни за вадене, както и периода след това, но понеже на долните им трябва операция е по-болезнено и трябва повече време за да се възстанови.
Понеделник ще ми извадят последния ретинирал...Оххх много ги мразя, не ти трябват, но ги имаш.
Живея в Англия и освен психологическите проблеми, които ми създадоха (чела съм в нета до какво могат да доведат), платих 1000 лв. (Не знам колко е в Бг.)за вадене, а и болките и страха....
Ужас... Моите долни, предни зъби се изкривиха, сигурно заради тях.
И като го махна последният,след пълно възстановяване мисля да си сложа шини на долните.
Тази пулсация, за която говорите я имах и аз при физически дейности, но ще станат 3 седмици след два дена и вече ги няма.
Мисля, че до 2, мааакс.3 сед. трябва да не пулсира при натоварване.
Зъболекарят ми беше споменал, че е по-добре да се извадят по-рано, било по-лесно, а и възстановяването след това по-бързо.
Конците ми паднаха сами, едните може би първата седмица, но последния мисля, че се махна днес.
Може би защото не ям от тази страна.
А и много гадно ми стана, като видях, че са зашили бузата малко към венеца.
Бях чула от една жена, но си казах едва ли, но явно е било така. При вас така ли беше?
А горния да не ви боли от това, примерно да сте си стискали устата повечко, може и по време на упойката още.
Защото аз се улових да стискам повече.
Или самата болка да достига до там.
Аз чувствах леека болка в ухото.

# 3 594
  • Мнения: 539
Мисля, че беше шито към бузата. Аз не съм от страхливите, щом има упойка всичко е наред. Още повече нищо не бях  гледала/чела за долни мъдреци. Мислех си, че пак 5 минутки ще отнеме и толкова, ново пост фактум четох и разбрах за какво иде реч. Само като се сетя за " инструментите" и натиска. Даже после му викам на лекаря( и трите пъти беше един и същ) " дайте ми зъбчато за спомен" и той се засмя - " Ако искате да търся осминките в кофата?" 😁
Ключово питане от негова страна беше дали ме боли повече от вчера и онзиден.  То не е така, слава богу, но това пулсиране е много стресиращо при тренировки.  Разбира се, аз ги поднових седмица след операцията.
Иначе за ваденето тук в БГ има друга теория. Ако не прави проблем мъдрецът, не се пипа. Но и при мен, както и при вас доста време е бутал останалите в редичката  и ги е поизкривил леееко.Сега може и да се  наместят малко. За цената мога да кажа към днешна дата варира от 300 до 500 лв за София. Остана ми един мъдрец долу в ляво още. Дано е добър и си стои там мирно и тихо, като изключим джоба, който е направил и за който прилагам много голяма хигиена, за да не се инфектира.  Свикнала съм му.
Ето например сестра ми никога не е имала проблем с мъдреците. Ретинирани са, но си стоят и мируват.  И тя е 40 +. Просто някои хора са късметлии.  А на други си им израстват като нормални зъби и тогава ваденето си е стандартно и лесно. Нооо, това да са ми операциите! 🥰 Както казваше баба ми: " Да бие, бие, па да пуска!"

# 3 595
  • Мнения: 74
Мисля, че беше шито към бузата. Аз не съм от страхливите, щом има упойка всичко е наред. Още повече нищо не бях  гледала/чела за долни мъдреци. Мислех си, че пак 5 минутки ще отнеме и толкова, ново пост фактум четох и разбрах за какво иде реч. Само като се сетя за " инструментите" и натиска. Даже после му викам на лекаря( и трите пъти беше един и същ) " дайте ми зъбчато за спомен" и той се засмя - " Ако искате да търся осминките в кофата?" 😁
Ключово питане от негова страна беше дали ме боли повече от вчера и онзиден.  То не е така, слава богу, но това пулсиране е много стресиращо при тренировки.  Разбира се, аз ги поднових седмица след операцията.
Иначе за ваденето тук в БГ има друга теория. Ако не прави проблем мъдрецът, не се пипа. Но и при мен, както и при вас доста време е бутал останалите в редичката  и ги е поизкривил леееко.Сега може и да се  наместят малко. За цената мога да кажа към днешна дата варира от 300 до 500 лв за София. Остана ми един мъдрец долу в ляво още. Дано е добър и си стои там мирно и тихо, като изключим джоба, който е направил и за който прилагам много голяма хигиена, за да не се инфектира.  Свикнала съм му.
Ето например сестра ми никога не е имала проблем с мъдреците. Ретинирани са, но си стоят и мируват.  И тя е 40 +. Просто някои хора са късметлии.  А на други си им израстват като нормални зъби и тогава ваденето си е стандартно и лесно. Нооо, това да са ми операциите! 🥰 Както казваше баба ми: " Да бие, бие, па да пуска!"

Когато имате такава операция не е препоръчително да спортувате интензивно докато тялото не се възстанови, което може да отнеме повече време при Вас отколкото при други.

Щом болката отшумява, щом няма подуване, щом няма изтръпване, щом раната се затваря, всичко ще е наред. Добра хигиена, без много пушене, внимателно с кихането и жабуренето и всичко ще се оправи.

# 3 596
  • Мнения: 8 905
silvia.si, девет дни са нищо за възстановяване от такава манипулация.
Правилно ти е казал доктора, че отнема два месеца. При мен даже три.
Не мога да си спомня всичко с абсолютна точност, защото от тогава изминаха може би 16 години. Но това беше един от най-критичните периоди в живота ми -  през какви ли не болки и неща преминах. Но все пак не може да се сравни с проблемите от преди да го извадя. Добро решение беше.

Много пъти казвам в темата - моят доктор ми обясни, че горните мъдреци са по-лесни, самата структура на костта на горната челюст била такава, че се вадят по-лесно и се възстановяваш по-лесно. При мен се оказа вярно. Два горни извадени с по 2-3 дни възстановяване. Долния - 2-3 месеца.

Горните зъби те болят, защото и те са травмирани от ваденето. Ти си била с упойка и не си усещала, но и горната челюст е повлияна от разпъване, натискане, подпиране и т.н. и т.н. по време на процедурата.

# 3 597
  • Мнения: 2 021
Бяха ли ти "избили" горните или бяха полу или напълно ретинирани?

Аз имам десен напълно ретиниран, който за сега не ми прави проблеми, но след като съм почнала да вадя наред долните попитах доктора и за горният. Той каза какетегорично не "да си стои там в синусите".

# 3 598
  • Мнения: 639
Аз понеже и двата пъти вадих горни, пак да се включа.
Днес правя една седмица без левия горен мъдрец.
И двата си бяха напълно избили, просто растяха към бузите, което водеше до това да се захапвам докато дъвча.
Преди ваденето сме коментирали рентгеновата ми снимка и това кой колко е близо до синуси, нерви и пр.
Причината да извадя моите беше налице, затова и действах.

# 3 599
  • Мнения: 2 021
Да, през изминалата година имам две снимки и два скенера. По думите на няколко лекаря бяха, че долните също са много опасни за вадене, много близо до нерви и тн. И понеже ме боли рискувах да почна да вадя долните.

Общи условия

Активация на акаунт