Първото ви готвене?!

  • 3 594
  • 46
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 10 825
Супичка! Mr. Green Бях на 8-9 години. Проявих голяма съобразителност и специално търсех някоя по-лесничка рецепта. Хванах една от дебелите книги на майка ми и сготвих някаква картофена супа за вечеря на нашите. Щеше да е много вкусна ако не й бях сложила 5 супени лъжици сол Embarassed ... на около литър вода. Grinning

# 31
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Яйчена супа от "Готварска книга за мъже" на баща ми. На 6 години. Реших да изненадам нашите (като всички, още повече, че се съревновавах с 5 години по-голямата ми сестра, която, разбира се, на 11 години вече умееше доста неща) и да сготвя супа. Порових в тази книга (рецептите в нея по принцип са по-лесни...като за мъже  Mr. Green ) и си харесах тази супа. Много старателно забърках всички продукти... Единственият пропуск се оказа, че 1л. вода съм го разбрала като 1 лъжица вода... Бях викнала съседа да го питам, чичо Славчо, това прилича ли ти на супа?... Човекът не знаеше как да излезне от положението... После направих втори опит за същата супа, след нужните разяснения за съкращенията в готварските книги. Сварих единия литър вода с каквото там, накрая - бум! 2 шепи фиде и я свалих от огъня... фидето жилаво, ама жилаво... Ама дъвкаха нашите, де. На тази страница от книгата с рецепти още стои следа от яйчен белтък от онзи ден.

# 32
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Цитат на: boo
На тази страница от книгата с рецепти още стои следа от яйчен белтък от онзи ден.


Лелееее, много мило и сладко това. Stuck Out Tongue

# 33
  • Мнения: 1 277
Цитат на: Honda
Не те ли е срам. Ама ти направо си "набутала" баба си с тия яйца. Thinking - то и на мене ми се видяха множко Wink  Grinning


Ако нашите се бяха разминали само с тези 12 яйца добре щеше да е. Горките, само като ме видеха с готварска книга в ръка изтръпваха. Защото по това време все се получаваше "По рецепта готвя, без рецепта хвърлям сготвеното по рецепта на боклука."

# 34
  • Мнения: 373
Бях 10-на годишна и реших да изненадам мама със сладки. Отворих голямата книга и май с меденки се захванах. Тестото обаче много ми лепнеше и аз сипвах брашно, сипвах, сипвах, сипвах... после натисках и точих и излязоха някакви питчици.....а мама си счупи зъб... Embarassed  Stuck Out Tongue

# 35
  • Мнения: 3 479
Първият ми опит за готвене беше едни курабии, на които ни учиха в часа по Трудово обучение. Трябва да съм била 5-6 клас. До печене въобще не се стигна, защото тестото стана като камък и не можах да оформя курабиите. Пък и майка ми нещо кипна и ме изгони от кухнята. И досега не са ми сила сладките неща. Това кексове, курабии, сладкиши - хич не ги умея.
Обаче си спомням и как сготвих първата мусака за моят мъж. Първо готвих я по книга, второ посредата на готвенето си изгорих дясната длан (хванах една гореща дръжка) и тъй като бях сама трябваше да довърша само с лявата ръка. На всичкото отгоре в рецептата пишеше, че картофите трябва да се нарежат на филии и да се запържат леко, а мусаката да се реди един пласт картофи, един пласт кайма.  #Shocked Втори път никога не съм готвила по тази рецепта.

# 36
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
Първото ми готвене беше супа от трева и глухарета Grinning
На малко по-късен етап, някъде към 9-10 годиншна си бях измислила, че имам имен ден и бях направила торта от варен ориз и настърган кашкавал, майонеза, с една маслина отгоре.
Спомням си , че се изяде, но дали е била вкусна... нямам представа
  cook

# 37
  • Мнения: 488
Първия ми опит беше в най-мизерното време ,когато всичко беше с купони.Реших да правя целувки,защото майка ми правеше страхотни целувки.Сложих 30 яйца и 2 кг захар и се опитах да разбия всичко на сняг с миксера,но нищо не стана и тихомълком излях всичко в тоалетната.Но после трябваше да си призная къде са изчезнали яйцата и захарта и майка побесня: "Трябваше да ги оставиш,щях да направя няколко кекса с тях,защо ги изхвърли и т.н. и т.н....."

# 38
  • Мнения: 3 154
В първи клас... с една приятлека решихме да си приготвим пържени яйца за обяд... Сложих тиганчето на котлона, счупих яйцата и чакаме да се опържат... ама кой да се сети да сложи олио? Яйцата залепнаха.. а аз незнайно защо реших, че и ще ги обръщам, за да се изпържат и от другата страна... ръчках с една лъжица там, те се късат, ама как да е успях да ги "обърна". В крайна сметка стана някаква странна загоряла джурканица, ама ние си я изядохме Grinning
А във втори клас реших да правя пица. Забърках си аз тесто (от брашно и вода само), което беше станало супер лепкаво и странно, ама аз реших, че така трябва да бъде и като се опече ще се оправи. Сложих отгоре каквото ми падна и бам в печката на най-силните градуси... получи се нещо изгоряло и толкова твърдо, че можеше да се забиват гвоздеи с него...

# 39
  • Мнения: 317
Цитат на: Малко_коте
Сложих 30 яйца и 2 кг захар и се опитах да разбия всичко на сняг с миксера

хехеееееееееее, коте, признавам те Laughing първа си по прахосничество Mr. Green
отдавна не съм се смяла така
чета и препрочитам тази тема и се смея, та се заливам.
ох, заболя ме корема, не мога да се спра, честно ви казвам
       

аз готвих супа с някакви зеленчуци на 5 и нещо. не карах по рецепта, че още не можех да чета, ами по спомени, какво е слагала майка ми като съм я гледала.
реших да сложа и ориз, колко килограма няма да казвам Embarassed
оризът още не се беше сварил, тенджерата беше голяма и манджата не ми изглеждаше достатъчно гъстичка...
така че подхванах с брашънцето. и откъде да знам, че се разбива със студена водица или се запържва
така го сипвах от плика...
стана една манджа, да не разправям топчета от брашно...
но я опитаха и беше ВИСОКО оценена, това ми даде крила  People Angel и аз продължавах с творчеството.
като вече можех да чета, бърках тесто за кексове, ама си ми харесваше така да си го ям и реших, че няма нужда да се пече Laughing  
или пък ми харесваше крем карамел, заради самия карамел. с братовчедката сложихме една тава със захар да се пече и легнахме да спим. събуди ни гъст бял пушек, идващ от печката Grinning
още толкова истории...
или пък как реших да посрещна нашите с чаша кафе. отиде ми цялото пакетче, да не казвам за колко чаши Embarassed  /абе не е ли правилно да се задържа лъжичката права кат я боднеш в чашата с кафе Laughing /
друга братовчедка пък хич не се натискаше да се пробва да готви. беше решила да става певица.
да, ама влизаше в банята с готварска книга и обръщаше рецептите на песни
кеееееееееееееекс, а сегааааааааааа - четири яйцаааааааааааааааа
един ден звънна съседа и вика
-Намалете го малко това радио, де!!! Не ви е срам!
   

# 40
  • Мнения: 1 517
Помня ли вече...  Thinking Май за пръв път сготвих бял боб, майка ми беше написала на едно листче подробно как се прави.
А когато пък за пръв път правих някакъв кекс, помня, че трябваше бакпулвер, а той беше в една кутийка 2 пакетчета - едно със сода, едно с лимонтузу, и се смесват. Ама аз откъде да знам, мислех, че и двете пакетчета са си просто с бакпулвер, взех едното и го изсипах в тестото. Явно съм имала късмет, че съм улучила содата, щото иначе не знам какво щеше да се получи...

# 41
  • Мнения: 370
Признавам си! И аз съм готвила в леген. Била съм на около 4 годинки. Тогава имаше от разноцветната тоалетна хартия и мама беше заредила всички налични цветове. Та излиза тя на пазар и аз решавам да и сготвя. Рецептата е (записвате ли?) накъсват се няколко ролки ТХ в един лилав леген, пълен с вода, после добавяте пакет захар, пакет сол, брашно, олио, оцет, най- важното- ВЕРО, за да се пени яко, всякакви малки пакетчета, вкючително ванилия... Бъркате яко, с дървена лъжица, до прималяване, докато се получи една хомогенна бълбукаща и миризлива смес. Ами това е. След това сипвате малко от гозбата в една паница, слагате дори и лъжица и чакате мама да се прибере, да я нагостите.
Ами не припадна, миличката, взе ме за ръка и се върна в магазина да попълни липсите.
Друг случай - бях във трети клас и въпреки сготвеното и оставено на масата ядене, аз решавам, че ще си пържа пелети. Слагам олио, буфкам пелетите, олиото запръска, аз се стреснах, тръгнах да местя тигана, резултата беше следния: прогорен от горещата мазнина мокет, изгаряне 2 степен на единия пръст и 3 степен на другия, търчане до поликлиниката, оттам извикаха майка ми "на пожар" от работата, и сума ти време посещения на хирурга и скука в часовете, защото си бях поляла точно дясната ръка и не можах да пиша. Оттогава мразя да пържа каквото и да било.

# 42
Момичета, такива сладки смешни историйки сте изпонаписали. Блазе им на родители ни #Crazy  #Silly  Crazy  Laughing

А това е първото изобретение на голямата ми щерка (4г и 5месеца), но беше под зоркото ми око. Ама когааааа ли ще ме изненада и мене Laughing  Twisted Evil  Laughing

# 43
Докато съм жива ще помня първата си манджа. Бях в девети клас. Нашите бяха отишли на село за събора и ме бяха остовили самичка вкъщи. Майка ми ми беше заръчала да сготвя една домашна кокошка с картофи на фурна. За целта ми беше оставила един дълъг списък с най-подробно описание как трябва да сваря кокошката, как трябва да прецедя бульоня и как да го изсипя в тавата вместо вода. До тук добре, но накрая на списъка беше написала "сол". Откъде да знам аз колко сол трябва да се сложи на една мажджа, затова реших да сложа на кокошката докато я варя 8 супени лъжици сол. Без изобщо да си правя труда да пробвам какво съм забъркала, след като изсипах бульона в тавата при картофите реших да сложа още 8 супени лъжици сол, ей така за всеки случай, да не би случайно да е безсолно. Мушнах го аз във фурната и след като започна да ухае на хубаво реших да видя как вървят нещата и дали вече е готово. Мале като го пробвах, ужас, то не се лизваше от сол. Беше толкова солено, че чак горчеше.
Това беше моята първа паметна манджа, която никога няма да забравя.

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 1 434
Първи опит с сладкиш - Дамски каприз. Стана като подметка, но дядо ми го взе за кафето - щом имало захара, можело да се яде Stuck Out Tongue
Първи опит с манджа - боб-чорба. 4 пъти го слагах да ври и 4 те пъти загоря, защото аз отивах при моята приятелка от входа и се сещах да погледна през прозореца когато почва да дими. Да съм била 3-4 клас..

Общи условия

Активация на акаунт