какво за вас е чалга

  • 8 162
  • 142
  •   1
Отговори

Анкета

За или против чалгата

Опции:

  • Мнения: 29
Какво според вас е чалга и защо всички фолк изпълнители се поставят под 1  знаменател.Руслан Мъйнов пя  песни като"Миг моя","Сълзите на майките имат страшна сила", а Софи Маринова и Устата "Точно ти", а "Черно и бяло" и още такива - това чалга ли е.Какво е чалга за вас, за мен е чалга песни като "Доко,доко" на Конд'о,"напипай го"-Азис и много други плоски песни,като тези, но не всичко за мен е чалга.Мисля си още ,че ако не беше този поп-фолк много групи ,като ''Те'',''Ъпсурд" и др. щяха да са както преди - малко известни и слушани, а сега си имаме много хубави песни от всякакъв жанр, дори и народните се слушат повече.

# 1
  • Мнения: 3 423
Чалга е да ти пее Сашо Роман,
пък да ти се е свършила ракията.

# 2
Айде, отече работата.

Бритни Спиърс и Каффе също са чалга, ама какво от това?

# 3
  • Мнения: 29
Чалга е да ти пее Сашо Роман,
пък да ти се е свършила ракията.
то туй си е направо за реване:banghead: bishop

# 4
  • Мнения: 2 924
Чалга
/от Уикипедия, свободната енциклопедия/


Чалгата, наричана още попфолк, турбофолк или етнопоп (на сръбски: турбофолк или turbofolk), е термин, обозначаващ стил в популярната музика в редица балкански страни, оформил се в края на 19. век. Терминът „чалга“ се прилага преди всичко за популярната музика наследник на чалгата, обособила се като жанр в края на 80-те и началото на 90-те години на 20 век.


Произход


По форма чалгата се родее с балканско-ориенталската популярна етномузика. В музикознанието стила е известен под името „етнопоп“[1][2]. Произходът на популярното му название е от арабски език през турското çalgı — свирня, музика. Въз основа на етимологията и мотивните корелати с ориенталската по характер популярна музика може да се заключи, че стилът няма славянски корени.

Етимологическото значение на думата чалга отправя към популярната развлекателна музика от времето българското Възраждане, изпълнявана от етнически или смесени инструментални състави, наричани „чалгии“. Този процес е резултат на градския начин на живот — смяна на патриархалния обществен модел с новата градска култура. Тези малки градски оркестри добиват широка популярност с участията си в разнородни тържества — от сватби до събори. Репертоарът им е подчертано еклектичен — балканска фолклорна музика, градски песни, популярни европейски миниатюри (мазурки, полки, валсове и др.). Основният момент в тези изпълнения е импровизацията.

По времето на социализма в България на база естетическите норми на марксистко-ленинската изкуствоведска критика този жанр е забранен. Започва развитието си с появата на „Хисарския поп“, популярен още през 80-те години на 20 век.

Видни представители


Списък на известни представители на този жанр, подредени по азбучен ред на фамилните им имена:

    * България:
          o Тунчер Али - Тони Стораро
          o Димитър Андонов - Хисарския поп
          o Васил Боянов - Азис
          o Сашка Васева
          o Емилия Вълева - Емилия
          o Тони Дачева
          o Анелия Динева - Анелия
          o Цветелина Добрева - Цветелина
          o Десислава Донева - Деси Слава
          o Петя Иванова - Преслава
          o Милко Калайджиев
          o Ваня Калудова - Ивана
          o Мария Кирова - Мария
          o Гергана Кацарска - Гергана
          o Нина Маринова - Екстра Нина
          o Софи Маринова
          o Наско Минчев - Наско Ментата
          o Галина Пенева - Глория
          o Сашо Роман
          o Константин Стефанов - Коцето Сланинката
          o Райна Терзийска - Райна
          o Теодора Стойкова - Теодора
    * Сърбия
          o Милойко Китич - Миле Китич
          o Драган Койич - Кеба
          o Драгана Миркович
          o Светлана Ражнатович - Цеца
          o Синан Сакич
          o Шабан Шаулич

Извода ми е ,че с чалгата съм се запознала от време оно- тогава ,
когато като юноши бледни се събирахме на нечий рожден ден или
пред камината в някоя хижа и искахме да слушаме задушевна музика
дето да накара гаджето дето сме си го харесали да ни обърне внимание.
Или поне да си мечтаем за това на фона на съответната музика
Поезия ,чалга все от някакви сърдечни чувства са произлезли.
Разликата е в главите ни.
И в способността да  толерираме ближния и неговото право да харесва .
Май отново в България на власт са социалистите.
Който има претенции нека направи оплакванията си в парламента



# 5
  • Мнения: 3 268
Чалгата освен "музикален стил" е и начин на живот,начин на мислене и на обличане.

# 6
  • Мнения: 29
ХИПАТИЯМного съм ти благодарна,че се включи за мен беше много полезно и интересно това,което прочетох.Благодаря ти.

# 7
  • София, център
  • Мнения: 3 455

По времето на социализма в България на база естетическите норми на марксистко-ленинската изкуствоведска критика този жанр е забранен.    


За друго незнам, но за това ЕВАЛЛА, така да се каже!

# 8
  • Мнения: 29
Съгласна съм с всички и все пак, като чуете чалга,кой певец ви изниква в съзнанието.

# 9
  • Мнения: 9 865
Като чуя чалга ми изниква Луна... много откачен екземпляр.
Но понятието чалга погрешно се използва в отрицателен смисъл у нас.
И съм съгласна с Лиска + сълзите от мъката си събирам в капачката от изпитата ракия.

# 10
  • Мнения: 29
О, да Луна бях я забравила и за мен е отвратителна

# 11
  • Мнения: 636
Като чуя чалга ми изниква Луна... много откачен екземпляр.
... Да не пропускаме и Петра. Laughing
Иначе в съзнанието ми оттекват парчета като :''Камъните падат", ''Бял мерцедес", ''Селската баня", ''Доко", ''Доларите в марки" и други "емблематични'' парчета Laughing
Като цяло обаче думата има турски произход и означавала пеене. Така поне са ми казвали турци.

# 12
  • Мнения: 29
А Азис, ДесиСлава  чалгари ли са

# 13
  • Bapнa
  • Мнения: 762
Катииииииииииииииииииииииииииииии

# 14
  • Мнения: 4 585
Чалгата е кич,
кичът не е нищо.

Като чуя за чалга, се сещам за "Дърт козел млада върба лющеше", ама не знам кой я пее.

# 15
  • Мнения: 27 524
Музика на народа, музика за маса, музика без задръжки, простия на моменти, тъга, елементарност, живот, несериозност, отпускане, отвращение...
Зависи кого питаш  Wink
Аз си я харесвам  Crossing Arms

# 16
  • Мнения: 27 524
Като чуя за чалга, се сещам за "Дърт козел млада върба лющеше", ама не знам кой я пее.

Руслан Мъйнов.

# 17
  • Мнения: 25 441
Какво според вас е чалга ?

Манталитет.
Както думата "селяния" не отразява конкретно хората, живеещи на село, а определен тип поведение.
Често за мен се припокриват двете понятия.

# 18
  • Мнения: 677
А Азис, ДесиСлава  чалгари ли са

А не бе, зидаромазачи са  Grinning

А чалгата за мен е нищо, ама много нагло и крещящо нищо..

# 19
  • Мнения: 4 585
Какво според вас е чалга ?

Манталитет.
Както думата "селяния" не отразява конкретно хората, живеещи на село, а определен тип поведение.
Често за мен се припокриват двете понятия.
Педераст - не непременно хомосексуалист, гей.
Педераст - вид характер, тип поведение.

# 20
"Чалга" отдавна вече стана нарицателно на простащината, парвенющината и всичко пошло и нелепо в тази държава.
И определено правя разлика между поп-фолк и чалга.

# 21
Извинявайте за израза но за мен чалгата е нещо като лайна в ушите smile3511

# 22
  • Мнения: 29
А какво не е чалга

# 23
  • Мнения: 27 524

Айде малко почивка  Rolling Eyes

# 24
  • Мнения: 25 441

Да слушаш каквото си искаш, без да го натрапваш на околните.  Wink Laughing  Peace

# 25
  • Мнения: 29
Така е, но става много лично.
Ако е всичко е чалга за някой, то какво е поп-фолк тогава.Кой пее чалга и кой поп-фолк

# 26
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Дразнещето в чалгата, че се слуша от хора, които я натрапват. Силната музика, дали е чалга или класическа музика, дразни!

# 27
  • Мнения: 3 835
А Азис, ДесиСлава  чалгари ли са

А не бе, зидаромазачи са  Grinning

А чалгата за мен е нищо, ама много нагло и крещящо нищо..


Я, какво интересно мнение. Mr. Green Много ми хареса!!!  Joy bouquet

# 28
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Чалга са за мен квичашите абитуриенти, които броят като малоумни 1....12 и накрая аааааааааааааааааааа! Ужас!

# 29
  • Мнения: 7 837
Някой се оригва и всички бурно му ръкопляскат...

# 30
# 31
  • France
  • Мнения: 726
Сравнявам чалгата с липса на култура.
Но ако трябва да съм честна, така наречените, или по- точно , набедени за певици, ми приличат на надуваеми секс-кукли.

# 32
  • Мнения: 2 253
Бели тенис чорапи,с паЛталон(до глезена) и обувки....
Ланец върху пуловера...
ГСМ-а на масата в заведението-така на показ(хайде да не заумувам по темата)....
Гергана,Азис,Кати,Милко,Есил Дюран.......
Плоските скечове в понеделнишкото шоу на Слави.....
и още....


# 33
  • Мнения: 2 563
Така е, но става много лично.
Ако е всичко е чалга за някой, то какво е поп-фолк тогава.Кой пее чалга и кой поп-фолк

Когато форумка пее чалга, това е поп фолк. Когато е известна певица с изкуствени гърди и т.н. -  това е чалга...  Laughing

И двете, поп фолк и чалга, са кич неземен. Коелю е чалга, Слави е чалга, Дан Браун е чалга, "Монитор" и "Труд" са чалга.

# 34
  • Мнения: 636

 Laughing

Последна редакция: сб, 02 юни 2007, 10:13 от baba_iaga

# 35
  • Мнения: 636
 Grinning

Последна редакция: сб, 02 юни 2007, 09:59 от baba_iaga

# 36
  • Мнения: 636
 Grinning

Последна редакция: сб, 02 юни 2007, 10:13 от baba_iaga

# 37
  • Мнения: 636
 Grinning

Последна редакция: сб, 02 юни 2007, 10:14 от baba_iaga

# 38
  • Мнения: 636
 Hug

Последна редакция: сб, 02 юни 2007, 10:12 от baba_iaga

# 39
  • Мнения: 636
 Whistling

Последна редакция: сб, 02 юни 2007, 10:11 от baba_iaga

# 40
  • Мнения: 728
ЧАЛГА са мазните цигански кючеци и песни без смисъл от преди 4-5 години...
ПОП-ФОЛК са хубавите,мелодични смислени песни!

# 41
  • Мнения: 822
За мястото на чалгата в живота на българина мога да съдя само по броя на пуснатите в клюкарника теми "за" и "против"...Прави ми впечатление,че напоследък са рядкост(може и да греша)...Но ми се струва,че скоро и този стил ще залезе,както всичко,което е довело до пренасищане.Момичетата в България ще кажат,но дори липсата на каквито и да е силни емоции в подобни теми е красноречиво...

# 42
  • Мнения: 5 370
Темите за Чалгата за мене са като цикъла при жената-идват ежемесечно, макар и не винаги на точна дата, и така се регулира хормоналния дисбаланс. Sunglasses
Освен това чалгата освобождава в събота вечер от натрупаното в офиса през седмицата напрежение в главата и оформя задните части, деформирани от 5-дневното натискане на стола.  Това, последното, смятам да го изтренирам довечерка. Party Party

# 43
  • Стара Загора
  • Мнения: 72
Съгласна съм с всички и все пак, като чуете чалга,кой певец ви изниква в съзнанието.

За Пайнер и Ара  Mr. Green Цялото им .. хм ... войнство  Grinning

# 44
  • Мнения: 1 230
Чалга ми е всичко, което има от оня влудяващ ритъм, дето после  и на сън не не излиза от главата - все го чуваш.
Иначе като кажат чалга веднага ми изплува Милко Калайджиев  Sick

# 45
  • Мнения: 29
A защо, когато са тъжни повечето хора прибягват до тази музика,а после са първи срещу нея.Какви хора са тези,който я слушат без прекъсване,а се срамуват да си признаят

# 46
  • Мнения: 1 230
Какви хора са тези,който я слушат без прекъсване,а се срамуват да си признаят

Ами срамежливи  Crazy

# 47
  • Мнения: 29
Четох в  някой от форумите,че не искат да спечели Невена от Music Idol,защото пак чалгата щяла да спечели.За мен и двете момичета пеят добре,но Невена пее по-добре
поп-фолк, което не я прави чалгаджийка.И като, че ли  българина като види нещо от
което някой печели много пари, му призлява и почва едно оплюване,едно хулене.Аз помня как преди от почти всеки един москвич или лада и т.н. гърмеше като за 1-майски парад сръбска музика.За мен тя не е нищо по различно.Ами като гледах пък евровизия- ми то половината песни бяха върху стари мелодии,ама не чух ''господарите на ефира'' да ги оплюят.Що ли?
 А туй,че чалга има - спор няма, ама само в музиката ли е, само в Азис,Кати ли е та до Милко Калайджиев и Конд'о.Ами Ванко 1 ? РАПЪР !!!........

# 48
  • София
  • Мнения: 1 603
A защо, когато са тъжни повечето хора прибягват до тази музика ....

Това съвсем не е така.

# 49
  • Мнения: 29
Мисля,че са малко хората като теб, а повечето правят точно обратното-пускат някоя сълзливапесен като"обичам те", "не мога без теб", а после аз харесвам "DU HAST"

# 50
  • Майничка
  • Мнения: 12 483
Определението е старо, но ми харесва как звучи:
"Когато на кофти човек му е хубаво, това е чалга.
Когато на хубав човек му е кофти, това е блус."

 Peace

# 51
  • Мнения: 1 230
Определението е старо, но ми харесва как звучи:
"Когато на кофти човек му е хубаво, това е чалга.
Когато на хубав човек му е кофти, това е блус."

 Peace
Peace

# 52
  • Мнения: 750
Тази дума, незначеща нищо за мен, а предизвикваща такива негативни емоции. Какво ли- грозно звучи, това е за мен чалга; хора, кълчотещи гюбеци, цигани, подхилващи се под мустак и всичко, що се мазни на тоя свят някому, винаги, като начин за оцеляване- това за мен е чалга.

# 53
  • Мнения: 750
A защо, когато са тъжни повечето хора прибягват до тази музика,а после са първи срещу нея.Какви хора са тези,който я слушат без прекъсване,а се срамуват да си признаят

Ей на това немога да ти отговоря. Само знам, че не важи за мен.

# 54
  • Мнения: 2 924
оставам с впечатление ,че хората мразещи чалгата са нацисти
Те не знаят какво значи ,но я мразят
Така както мразят циганите,защото са цигани
мразят негрите,защото са негри
Мразят всичко по-различно от тях и съответно по-низшо
И мразят да ги смятат за глупави

# 55
  • Мнения: 2 161
А къде повече се слуша чалга-тук или в чужбина?Нали все пътуват фолк певиците и ми стана интересно.

# 56
  • Мнения: 3 634
Чалгата освен "музикален стил" е и начин на живот,начин на мислене и на обличане.

Но не моите.

# 57
  • Мнения: 6 167
за мен чалгата е състояние на духа и ума.
ценностна система - животът ден за ден, задоволяващ нископрагови страсти.
чалгата е селянията, дошла в големия град, напираща да пробие и да се вреди с лакти, безцеремонност и наглост.
чалга е убеждението, че не дължиш на света нищо, и по-лошо - че светът ти е длъжен.
чалгата е музикалното оформление на простотията.

# 58
  • Мнения: 25 441
оставам с впечатление ,че хората мразещи чалгата са нацисти
Те не знаят какво значи ,но я мразят
Така както мразят циганите,защото са цигани
мразят негрите,защото са негри
Мразят всичко по-различно от тях и съответно по-низшо
И мразят да ги смятат за глупави


Аз пък най-мразя подобни обобщения. Също и да ме слагат под общ знаменател.
А най-мразя да ми казват какво или кого мразя, хора, за които явно омразата е начин на живот.

По повод на чалгата - сто пъти споменах, че мразя да лежа нощем в собственото си легло и да не мога да заспя, защото някой простак не знае как да се весели. Но не мразя простака, съжалявам го.
Аз никога не съм се обиждала затова, че някой не харесва музиката, която аз харесвам. Вие защо го правите?

# 59
  • Мнения: 1 925
Преди години имаше една страшно готина статия в Егоист на Карбовски относно чалгата, беше озаглавена "Чалга е ". Статията беше разделена на няколко части всяка с отделно заглавие, като малка история. Частта, която съм запомнила беше нещо такова - Чалга е... Когато един народ твърде дълго стои пред тоалетната и не може да се дореди, накрая произвежда чалга.
Аз лично не слушам този "стил" музика. НО за да не харесвам нещо трябва да знам какво е, затова от време на време пускам някой чалга канал, за да зная какво мразя и да имам мнение. Разбира се слушам по 2 песни и ми идва в повечко, защото нямат текст, а певиците по-скоро показват новите си силиконови гърди и какви ли не други корекции по себе си. Вярно, че напоследък повечето чалга певци правят по-скоро поп парчета, от които има доста сполучливи. Слава Богу все по рядко чувам парчета подобни на "Радка пиратка", "Доко-доко" и т.н.  Peace
Не приемам мнения като " това е музика за маса, не може да се пие на друга музика "  Naughty -  това е оправдание за мен. Аз лично много добре си пийвам и на White snake или ASIA
Peace  Wink
за мен чалгата е състояние на духа и ума.
ценностна система - животът ден за ден, задоволяващ нископрагови страсти.
чалгата е селянията, дошла в големия град, напираща да пробие и да се вреди с лакти, безцеремонност и наглост.
чалга е убеждението, че не дължиш на света нищо, и по-лошо - че светът ти е длъжен.
чалгата е музикалното оформление на простотията.
Евала  Peace

# 60
  • Мнения: 2 924
оставам с впечатление ,че хората мразещи чалгата са нацисти
Те не знаят какво значи ,но я мразят
Така както мразят циганите,защото са цигани
мразят негрите,защото са негри
Мразят всичко по-различно от тях и съответно по-низшо
И мразят да ги смятат за глупави


Аз пък най-мразя подобни обобщения. Също и да ме слагат под общ знаменател.
А най-мразя да ми казват какво или кого мразя, хора, за които явно омразата е начин на живот.

По повод на чалгата - сто пъти споменах, че мразя да лежа нощем в собственото си легло и да не мога да заспя, защото някой простак не знае как да се весели. Но не мразя простака, съжалявам го.
Аз никога не съм се обиждала затова, че някой не харесва музиката, която аз харесвам. Вие защо го правите?

А вечер в собственото ми легло аз бих намразила който и да е,който ми пречи да заспя-
независимо дали слуша Мозарт,Армик,рап ,хард рок и т.н
Не те обиждам теб,не обиждам никой.
Но как да наречеш някой ,който мрази всичко различно- патриот ли?
Аз музика не слушам,нямам нужда от подобен стимул-поне в последната година.
Но приемам ,че всеки човек има право да слуша и да харесва това което иска.
и това какво е избрал не го прави по-добър или по-умен


не разбрах само забележката за омразата.
Мен ли визира ,казвайки "хора, за които явно омразата е начин на живот"
Щото ,ако да е много интересно твърдение

# 61
  • Мнения: 677
Но как да наречеш някой ,който мрази всичко различно- патриот ли?


Охохохохохоо...

# 62
  • Мнения: 24 467
За мен е нещо, което не допускам да ми прекрачи прага на дома... освен като звукова вълна, която и да искам, не мога да спра.
Благодаря ви, съседи мои, че рядко ме притеснявате по такъв повод.

# 63
  • Мнения: 1 761
За мен чалгата е нещо,което никак не ми харесва.Обикновено хората, които обичат чалга също не ми харесват.

# 64
  • out of space
  • Мнения: 8 569
чалга=простотия

# 65
  • Мнения: 238
Защо олицетворявате чалгата с определен човек или хора ?
Това е манталитет,без значение е рожденното място или настоящото.Животът ти може да е чалга,това е по-лошото.
Когато чалгата започне да излиза извън музиката и навлиза в ежедневието на всички ни,тогава вече е тревожно!

ПС: Не съм против чалгата.Има и страхотни попадения,незнайно защо наречени така.

# 66
  • Мнения: 2 550
чалгата за мен е всичко
дишам чрез нея
живея за да въртя гюбеци
хъхъ



тъй де Flutter

# 67
  • Мнения: 29
оставам с впечатление ,че хората мразещи чалгата са нацисти
Те не знаят какво значи ,но я мразят
Така както мразят циганите,защото са цигани
мразят негрите,защото са негри
Мразят всичко по-различно от тях и съответно по-низшо
И мразят да ги смятат за глупави


Аз пък най-мразя подобни обобщения. Също и да ме слагат под общ знаменател.
А най-мразя да ми казват какво или кого мразя, хора, за които явно омразата е начин на живот.

Аз никога не съм се обиждала затова, че някой не харесва музиката, която аз харесвам. Вие защо го правите?

Това е манталитет,без значение е рожденното място или настоящото.Животът ти може да е
ПС: Не съм против чалгата.Има и страхотни попадения,незнайно защо наречени така.

# 68
  • Мнения: 750
Защо никога не казват на метълите чалгари? Защо да се смятам за по-висша? Моят Аз не е устроен на тази вълна. Да, различна съм. Но това ме прави по-силна. Малцина са ония, които могат да се самосъхранят. Не ми е толкова важно значението на чалгата като дефиниция. Важно е дали мога да се заставя да " работя" на тази честота. И тъй като всяко заставяне би ме погубвало, то не бих могла да заповядам на духа си да живее с чалга.

# 69
  • Мнения: 3 835
Нпоследък избягвам да бъда крайна в оценките си. И преди познавах много хора,  които слушаха чалга, и постоянно спорех с тях. Сега се запознах с още много такива хора, и се убедих, че света е шарен, разнолик. Научих се да ги разбирам и да приемам избора им. И най-важното, вече не поставям знак за равенство м/у чалга и простотия. Никога няма да харесвам тази музика, но света не се върти около мен.

# 70
  • Мнения: 29
Нпоследък избягвам да бъда крайна в оценките си. И преди познавах много хора,  които слушаха чалга, и постоянно спорех с тях. Сега се запознах с още много такива хора, и се убедих, че света е шарен, разнолик. Научих се да ги разбирам и да приемам избора им. И най-важното, вече не поставям знак за равенство м/у чалга и простотия. Никога няма да харесвам тази музика, но света не се върти около мен.
Това наистина е хубаво.

# 71
  • Мнения: 179
Защо никога не казват на метълите чалгари? Защо да се смятам за по-висша? Моят Аз не е устроен на тази вълна. Да, различна съм. Но това ме прави по-силна. Малцина са ония, които могат да се самосъхранят. Не ми е толкова важно значението на чалгата като дефиниция. Важно е дали мога да се заставя да " работя" на тази честота. И тъй като всяко заставяне би ме погубвало, то не бих могла да заповядам на духа си да живее с чалга.
Чалгата я възприемам все пак сме балканска държава, но метала ми е доста по далечен  Rolling Eyes.Познавам много които казват, че не слушат чалга, а след 2-3питиета лелелеле #Crazy Joy

# 72
  • Мнения: 750
gracia777 , това на мен неможе да ми случи, дори да умирам от препиване Grinning

# 73
# 74
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 638
Чалгата е кич,
кичът не е нищо.

Като чуя за чалга, се сещам за "Дърт козел млада върба лющеше", ама не знам кой я пее.

Е как да не знаеш Grinning Руслан Мъйнов, разбира се. Негов е и шедьовъра "Прасета, всичките прасета на мезета по буркани и мазета", както и "Тъпа овца" Mr. Green Завиден репертоар. Класика в жанра  Mr. Green
Имам комшия чалгар, който денонощно върти тези високо интелигентни парчета  Mr. Green Фен е на Руслан Мъйнов. Самия Руслан в едно интервю се изцепи, че ще си търси жена от Молдова защото българките не са интелигентни и не отговарят на височайшите му критерии, възпяти в репертоара му  Mr. Green

# 75
  • Мнения: 483
Нещо от което физически ми прилошава Sick

# 76
  • Мнения: 29
гласувах

# 77
  • Мнения: 24 467
Рядко попадам в графата на мнозинството, ама и рядко давам такива крайни отговори. Този път обаче не считам себе си за крайна.
Тотална война на чалгата!

# 78
  • Мнения: 431
Всичко, което не харесвам, за мен е чалга. Моят вкус е най-страхотният на света, всичко останало е чалга и кич. Тъй като съм с префинен вкус и съм сноб, всичко популярно за мен е кич.
Мадона е чалга и Бритни Спиърс.
Модата е чалга.
Филмите с бюджет над 5 милиона са чалга. Чалга е Анджелина Джоли + Брат Пит.
 Чалга е 'изкуството' на Кристо.
Чалга са любовните романи, Куелю и Кастанеда.
 Чалга е постановката "Хъшове" с великия надпис "Кур за султана".

Мога да изброявам до утре. И тъй като много хора ще си помислят, че се шегувам или иронизирам нещо - ми не. Истината пиша, но никой няма да ми повярва. Grinning

# 79
  • През девет планини в десета...
  • Мнения: 1 268
ЧАЛГАТА ЗА МЕН Е:
1.СЕЛЯНИЯ
2.НИСКА ИНТЕЛИГЕНЦИЯ
3.НИСКА КУЛТУРА
4.ПОШЛОСТ
.....НО ВСИЧКО ТОВА ПОДПЛАТЕНО С ВИСОКО САМОЧУВСТВИЕ

ИЗБЯГВАМ ДА КОНТАКТУВАМ С ЧАЛГАДЖИИ !!!!!!   И все пак като се замисля животът на чалгаджиите е много по-лек....блазе им

# 80
  • Мнения: 184
гласувах мразя чалга

но всъщност не я мразя. просто ме дразни. нямам нищо против да си слушат чалгата, но защо принуждават и мен да я слушам

на кого от вас съседите са пускали моцарт на 100 децибела посреднощ? после казвате, че нямало връзка с културата на човека

когато съседите надуват музика в малките часове,
когато пред блока спре кола с мощни тонколони и отворят врати и прозорци широко за да се насладят и другите на техния музикален вкус,
когато съседите в отсрещния блок извадят кастофона на балкона Laughing и надуят на макс - винаги това са някакви гюбеци. винаги

# 81
  • Мнения: 1 299
Онзи ден слушам една песен на Бионсе и Шакира.... дали не ги издава и тях Пайнер вече  newsm78

# 82
  • Мнения: 9 865
Защото чалгата има навика да крещи, Юл!
Обаче, ако ми беше комшийка, можеше да ме помислиш за класическа чалгарка, защото аз имам навик да надувам Бетовен и Вивалди на мах., а понякога и арии от опери на Верди. Много им се радвам, ама наисина много, което не значи, че съм капацитет в класическата музика.

# 83
  • Мнения: 1 299
Снощи при Слави Глория пя една от новите си песни....много беше приятна...изобщо не я класирам като чалга

# 84
  • Мнения: 24 467
Ами то не изпълнителят прави една песен чалга.
Чалгата за мен е грозният и пошъл текст /включително и рапърски и т.н./, кларнето с типчините за един определен етнос мелодии, а казано по- общо- тъпотията, несъобразяването с другите, високите децибели, овчият поглед, високата скорост /особено в населени места/, пиянските изпълнения и т.н.

# 85
  • Мнения: 7 474
Нпоследък избягвам да бъда крайна в оценките си. И преди познавах много хора,  които слушаха чалга, и постоянно спорех с тях. Сега се запознах с още много такива хора, и се убедих, че света е шарен, разнолик. Научих се да ги разбирам и да приемам избора им. И най-важното, вече не поставям знак за равенство м/у чалга и простотия. Никога няма да харесвам тази музика, но света не се върти около мен.

Много точно казано,Тео   bouquet 
И кой точно определя какво е простотия, и кой е критерият за това- за всеки е различен  Wink

# 86
  • Мнения: 22
Странно,но за повечето хора вече предпочитанията към стила музика се смятат за определящи за интелекта и манталитета му. Останах с такова убеждение, когато на интервю за работа преди време ме попитаха дали слушам чалга #Crazy.Направиха ми комплимент за външния ми вид и след това ми забиха този въпрос newsm78.

# 87
  • Мнения: 9 865
Странно,но за повечето хора вече предпочитанията към стила музика се смятат за определящи за интелекта и манталитета му. Останах с такова убеждение, когато на интервю за работа преди време ме попитаха дали слушам чалга #Crazy.Направиха ми комплимент за външния ми вид и след това ми забиха този въпрос newsm78.

И ти кво?!

# 88
  • Мнения: 24 467
Типа на предпочитана музика за мен специално говори много за личността на слушателя.

# 89
  • Мнения: 2 924
Странно,но за повечето хора вече предпочитанията към стила музика се смятат за определящи за интелекта и манталитета му. Останах с такова убеждение, когато на интервю за работа преди време ме попитаха дали слушам чалга #Crazy.Направиха ми комплимент за външния ми вид и след това ми забиха този въпрос newsm78.

И ти кво?!
трябваше да ги обвиниш в расизъм и в нарушаване на човешките права.Simple Smile
Майтап,майтап,но когато започнеш да съдиш за един човек по вкусовете му,
по цвета на кожата му, по това в коя държава е роден ,а не се опитваш да го опознаеш,
абстрахирайки се от твоите разбирания за красиво и естетично  се питам какво е.
Колко пъти губим ,пренебрегвайки  запознанство с наистина стойностни хора ....

# 90
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Как'Сийка е заковала точното определение.

# 91
  • Мнения: 2 161
Онзи ден слушам една песен на Бионсе и Шакира.... дали не ги издава и тях Пайнер вече  newsm78
"Ай,Шакира,Шакира,
  ай,Бионсе,Бионсе..."

    Може да мине за песен на Пайнер.И двете не са си дали много зор с песента.

# 92
  • Мнения: 22
Странно,но за повечето хора вече предпочитанията към стила музика се смятат за определящи за интелекта и манталитета му. Останах с такова убеждение, когато на интервю за работа преди време ме попитаха дали слушам чалга #Crazy.Направиха ми комплимент за външния ми вид и след това ми забиха този въпрос newsm78.

И ти кво?!
Отговорих му , но попитах този въпрос в каква връзка ми го задават.Озадачих се , дали нещо във вида ми го е провокирало да го зададе или критериите са им такива - да не вземат на работа "чалгари" , понеже са "друга категория хора "Joy!

# 93
  • Мнения: 234
Музика,като всяка друга.  Hug Във всеки жанр има и хубави песни и изцепки.Това е.Само се чудя на тези Чалгомразците,като не слушат такава музика,от къде познават певците и знаят песните им.  Thinking

# 94
  • Мнения: 24 467
Аз не виждам шанс да не ги "запознаеш" като се вземе предвид напр. факта, че когато пътуваш в автобус те насилват за такива запознанства, ако попаднеш в заведение, където те засипват с клипове, когато отидеш за малко в комшията той си е пуснала ТВ на съответния канал и т.н. и т.н.- източници и поводи за запознанства колкото искаш... И никой не те пита дали пък ги искаш...

# 95
  • Мнения: 2 924
Аз не виждам шанс да не ги "запознаеш" като се вземе предвид напр. факта, че когато пътуваш в автобус те насилват за такива запознанства, ако попаднеш в заведение, където те засипват с клипове, когато отидеш за малко в комшията той си е пуснала ТВ на съответния канал и т.н. и т.н.- източници и поводи за запознанства колкото искаш... И никой не те пита дали пък ги искаш...
това е демокрация
Аз живея сред хората ,които са  измислили  демокрацията Simple Smile
Влизаш в такси и слушаш това,което харесва на шофьора-
чалга, рок, църковни песнопения, коментари  на футболен мач и какво ли не
Отиваш на гости ,сватба или каквото и да е друго празненство и слушаш това,което харесва на домакина- гръцка музика,руска,арабска,индийска -зависи от това какъв е по народност .
И не с е възмущаваш- даже ти харесва.
Или поне с е правиш.
Няма смисъл заради различия на вкусове да обидиш някой добър приятел
И е нормално- ти харесваш този човек.
Защо да не приемаш и в вкусовете му без да с е опитваш да го образоваш и променяш според своите представи?

# 96
  • Мнения: 24 467
Хич и не се каня да променям нечии вкусове, че от къде- накъде? На околните също не позволявам да се намесват и в моите собствени. Само отговарям на въпроса откъде, напр. аз, съм поначувала имена на изпълнители, чийто стил не харесвам и не си пускам за отмора в къщи или в колата.
Обаче сина ми играеше на една компютърна игра, дето под звуците на рок се цели в главите на фолк изпълнители  и печели някакви точки #2gunfire. Има и разни тъпи подмятания по техен адрес, чак ми дожаля /ама не много/. От някъде я домъкна. Веднъж я трих и после пак я забелязах качена.

# 97
  • Мнения: 29
Музика,като всяка друга.  Hug Във всеки жанр има и хубави песни и изцепки.Това е.Само се чудя на тези Чалгомразците,като не слушат такава музика,от къде познават певците и знаят песните им.  Thinking
И на мен ми е интересно

# 98
  • Мнения: 1 230
Ами то и хладилника да отвориш, пак някой чалга певец ще видиш - то не бяха билборди, тв интервюта, вип брадъри... По физиономия повечето ги разпознавам, обаче коя песен пеят и как се казват - трудна работа...

# 99
  • Мнения: 196
Ами за мен чалгата е:кръчма,салата и ракия. Peace

# 100
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
Чалга е : "Ох, банана, ах, банана" и др. подобни подтикващи към битов алкохолизъм. Но какви поп-фолк балади има...... Да ти се скъса сърцето  Cry

Моля обаче някой  да ми отговори металите каква музика слушат като си пийват ракийката Mr. Green

# 101
  • Мнения: 9 865
МетАлите слушат МетАл... има толкова яки парчета. Пък и не всички пият ракия, повечето водка, бира с водка... а на водката как върви Металикаааа Simple Smile

# 102
  • Мнения: 431

Моля обаче някой  да ми отговори метълите каква музика слушат като си пийват ракийката Mr. Green

Познавам такива - метъл си слушат. А не мислиш ли, че не е никаква реклама за тип музика - да е смилаема само когато си къркан? Grinning

# 103
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
Щом слушат метал значи ли, че не ходят по кръчмета  newsm78

# 104
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
И не е задължително да си къркан, за да слушаш чалга Naughty Има хора, които и така си я харесват Laughing

# 105
  • Мнения: 431
И не е задължително да си къркан, за да слушаш чалга Naughty Има хора, които и така си я харесват Laughing

Да, всякакви извращения има по този свят. Whistling

# 106
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
И не е задължително да си къркан, за да слушаш чалга Naughty Има хора, които и така си я харесват Laughing

Да, всякакви извращения има по този свят. Whistling

По скоро различни хора, различни вкусове Peace Аз не мога да съдя никой Naughty

# 107
  • Мнения: 9 865
Да, всякакви извращения има по този свят. Whistling

Това ми е любимата реплика...  bowuu

То и без това от темата стана ясно, че чалга не е само музика за повечето хора, но определено действителността се приема по-лесно като си къркан.

# 108
  • Мнения: 29
Направо се учудвам като гледам анкетата, ми то 1 не отбеляза- харесвам я.Да вярвам ли или "срамежливците" са доста? newsm78 newsm12

# 109
  • Мнения: 431
Сама си избирала опциите на анкетата: 2-ма са ЗА чалгата, 2-ма я обожават, 14 я слушат понякога (на ракийка Mr. Green) Опция "харесвам я" не виждам, но броя тези 18 гласа за харесване. Grinning

# 110
  • Мнения: 29
Сама си избирала опциите на анкетата: 2-ма са ЗА чалгата, 2-ма я обожават, 14 я слушат понякога (на ракийка Mr. Green) Опция "харесвам я" не виждам, но броя тези 18 гласа за харесване. Grinning
Да извинявам се , нямаше гласували там до преди 1 час

# 111
  • Мнения: 3 622
Ами за мен чалгата е:кръчма,салата и ракия. Peace

И среща с добри приятели  Peace

# 112
от към текстове нямам почти забележки,но като музика не ми допада,не е мой тип  Wink 
Цитат
Щом слушат метал значи ли, че не ходят по кръчмета 

относно въпроса,ходим си по кръчмета разбира се,там свирят рок или метъл бандички,пийваме си водчица,биричка,а вместо кръшни маанета разпускаме с пого  Peace Няма значение всъщност кой каква музика слуша,важното е да му е кеф на душичката. Музиката не е мерило за интелект в никой случай.Това дали слушаш метъл или поп-фолк не те прави по-умен или по-тъп съответно (мое мнение не го налагам на никой) Peace

# 113
  • Мнения: 68
Чалга до дупка,купонът е при нас. Grinning Немога без нея.

# 114
# 115
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Не, мерси, когато мога да избирам, никога не бих избрала чалга.
А чалга е елементарното и повърхностното, най-близо до животинското, но същевременно нечовешкото.
Чалга е мазни маси, танцуващи моми покрай чиниите на пляскащи и / или млящещи ергени

# 116
# 117
  • Мнения: 87
Не, мерси, когато мога да избирам, никога не бих избрала чалга.
А чалга е елементарното и повърхностното, най-близо до животинското, но същевременно нечовешкото.
Чалга е мазни маси, танцуващи моми покрай чиниите на пляскащи и / или млящещи ергени
Аз вчера бях на такава кръчма...и честно казано се веселих яко!Можех да избирам да си тръгна още преди да съм влязъл вътре...или да се веселя  с хората които харесвам , но вътре...
елементарен ли съм според теб?!Или може би съм животно...?! newsm78
Но така и не видях нито една мазна маса (с изключение на тиквениците дето се правеха на мутри) , а още по-малко видях нечовеци!

# 118
  • Мнения: 1 312
Не, мерси, когато мога да избирам, никога не бих избрала чалга.
А чалга е елементарното и повърхностното, най-близо до животинското, но същевременно нечовешкото.
Чалга е мазни маси, танцуващи моми покрай чиниите на пляскащи и / или млящещи ергени
Аз вчера бях на такава кръчма...и честно казано се веселих яко!Можех да избирам да си тръгна още преди да съм влязъл вътре...или да се веселя  с хората които харесвам , но вътре...
елементарен ли съм според теб?!Или може би съм животно...?! newsm78
Но така и не видях нито една мазна маса (с изключение на тиквениците дето се правеха на мутри) , а още по-малко видях нечовеци!

  202uu

Никога не съм слушала чалга.
Не съм имала такива дискове,не съм теглила такава музика,не съм гледала Фолк ТВ.
Миналото лято последвах компанията в Планета.Беше ми за пръв път.Ами веселба голяма,какво да си кривя душата.Повторихме,че и потретихме...
Повечето песни имаха гротескни текстове,но на човек като му се разкипи кръвта и се зарази от общата еуфория започва много,много да не придиря.
От много принципи ще забравя как се живее.Пък и не ми харесва да забранявам на сърцето си да бие.
И не!Софито и Устата не е чалга.Имам оригиналните парчета на "Точно ти" и "Бурята в сърцето".Страстно латино.Такова го обичам!

# 119
  • Мнения: 1 312
За връзката на чалгата с алкохола да кажа...
Не пия.
Поне не повече от 1-2 мартинита.
Така,че напълно отговорно и осъзнато,неповлияна от алкохола се радвах на живота.

# 120
  • Бургас
  • Мнения: 5 617
за мен чалгата е състояние на духа и ума.
ценностна система - животът ден за ден, задоволяващ нископрагови страсти.
чалгата е селянията, дошла в големия град, напираща да пробие и да се вреди с лакти, безцеремонност и наглост.
чалга е убеждението, че не дължиш на света нищо, и по-лошо - че светът ти е длъжен.
чалгата е музикалното оформление на простотията.
Точно това е чалгата.

# 121
  • Мнения: 87
за мен чалгата е състояние на духа и ума.
ценностна система - животът ден за ден, задоволяващ нископрагови страсти.
чалгата е селянията, дошла в големия град, напираща да пробие и да се вреди с лакти, безцеремонност и наглост.
чалга е убеждението, че не дължиш на света нищо, и по-лошо - че светът ти е длъжен.
чалгата е музикалното оформление на простотията.
Точно това е чалгата.
да избием всички чалгаджии предлагам...

# 122
  • Мнения: 3 674
 .......    ......   ...
 

# 123
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Не, мерси, когато мога да избирам, никога не бих избрала чалга.
А чалга е елементарното и повърхностното, най-близо до животинското, но същевременно нечовешкото.
Чалга е мазни маси, танцуващи моми покрай чиниите на пляскащи и / или млящещи ергени
Аз вчера бях на такава кръчма...и честно казано се веселих яко!Можех да избирам да си тръгна още преди да съм влязъл вътре...или да се веселя  с хората които харесвам , но вътре...
елементарен ли съм според теб?!Или може би съм животно...?! newsm78
Но така и не видях нито една мазна маса (с изключение на тиквениците дето се правеха на мутри) , а още по-малко видях нечовеци!
Мога да отговоря, мога и да не отговоря, но явно държиш да се води спорът. Аз не бях там и респективно съм си употребила правото на избор. Имаше моменти, когато не го употребявах.

# 124
  • СОФИЯ
  • Мнения: 431
За чалга ли говорим или за поп фолк? Поп фолк понякога слушам...

# 125
  • Мнения: 2 211
Чалгата е ужасен шум от който ме заболява главата на петата секунда. Заради чалгата, която някои таксиметрови шофори ми натрапваха, се навих да изкарам шофьорските курсове, въпреки огромният си страх от това което се случва по софийските пътища.

# 126
  • Мнения: 526
 Голф 4-ка с тъмни задни стъкла,лъскава капачка на резервоара с надпис JET FUEL;отвътре дънеше нещо,в което се пееше,че някаква си е "пача" ;шофьора се беше подпрял на капака,драпаше се по топките и си говореше с някакъв друг муньо.
Насладих се на тая гледка миналата седмица пред блока.Това за мене е чалга.
Ходила съм на кръчма,слушала съм чалга.Не ме дразни безумно,но ако съм сама вкъщи,никога не бих си пуснала.Слушам само като ми я натрапят.

# 127
  • Мнения: 2 292
Съвременния начин на живот в БГ. Масово иzпростяване на населението с цел по лесна политическа манипулация.

# 128
  • Мнения: 1 785
Думата се е превърнала в нарицателно. За определен вид музика.
Представителите на тази музика се надпреварват в един глас да обясняват с какво значение всъщност била натоварена думата.
"Чалга" значело музика.

Какво за мен е "чалга"?
За мен по ред причини е синоним на безвкусица, кич.

Що се отнася до самата музика - има и добри, и лоши неща.
Както и в поп-музиката.
И във всяка друга сфера на обществена дейсност.

Аз лично не слушам. Т.е. вкъщи никога не бих си пуснала нещо такова, не бих си свалила, не бих си купила диск. Не слушам подобен вид радио, не гледам такива телевизионни канали.

Но съм толерантна. И по кръчмите не гледам на кръв и не позволявам да ми се разваля настроението заради музиката.
А и става купон. След определен час.

И все пак, ако трябва да избирам, предпочитам да отида на клуб, на караоке, латино-парти или на ретро-дискотека.

Но каквото тайфата повели  Laughing
По-важни са хората, с които сме.
Грешка! Най-важни са.


# 129
  • Мнения: 344
Катииииииииииииииииииииииииииииии
Тя е направо нямам думи.

# 130
  • СОФИЯ
  • Мнения: 4 144
Олееее тук се е за-формила някаква война аааааааааа  Rolling Eyes

# 131
  • Мнения: 145
Олееее тук се е за-формила някаква война аааааааааа  Rolling Eyes
Е защо чак до война да се стига?Аз много рядко слушам друго освен поп фолк(е простотията и безсмислените текстове не ги понасям-слушам избирателно),а мъжа ми слуша Металика -ние живеем 7 години под един покрив,та тук в един форум ли няма да де изтраем?

# 132
  • СОФИЯ
  • Мнения: 4 144
Олееее тук се е за-формила някаква война аааааааааа  Rolling Eyes
Е защо чак до война да се стига?Аз много рядко слушам друго освен поп фолк(е простотията и безсмислените текстове не ги понасям-слушам избирателно),а мъжа ми слуша Металика -ние живеем 7 години под един покрив,та тук в един форум ли няма да де изтраем?


Защо питаш мен  newsm78 Аз не участвам в нея  Hug

# 133
  • Мнения: 3 835
Думата се е превърнала в нарицателно. За определен вид музика.
Представителите на тази музика се надпреварват в един глас да обясняват с какво значение всъщност била натоварена думата.
"Чалга" значело музика.

Какво за мен е "чалга"?
За мен по ред причини е синоним на безвкусица, кич.

Що се отнася до самата музика - има и добри, и лоши неща.
Както и в поп-музиката.
И във всяка друга сфера на обществена дейсност.

Аз лично не слушам. Т.е. вкъщи никога не бих си пуснала нещо такова, не бих си свалила, не бих си купила диск. Не слушам подобен вид радио, не гледам такива телевизионни канали.

Но съм толерантна. И по кръчмите не гледам на кръв и не позволявам да ми се разваля настроението заради музиката.
А и става купон. След определен час.

И все пак, ако трябва да избирам, предпочитам да отида на клуб, на караоке, латино-парти или на ретро-дискотека.

Но каквото тайфата повели  Laughing
По-важни са хората, с които сме.
Грешка! Най-важни са.

На мен страшно ми хареса това мнение! Споделям го напълно! Hug  bouquet Hug

# 134
  • Мнения: 1 312
Да,Cathie май каза всичко Peace
Присъединявам се.

# 135
ЧАЛГАРИЯ!

ЧАЛГА Е! (пейте робини - Ред.)

Има едни велики дъвки “love is...” - с картинки и кратки послания за това какво е любовта. Те са добра алегория за нашето Общество. У нас обаче на хартишките на тези милиони дъвки пише друго. Пише “чалга е!”. Не с многоточие, а с удивителна.

Чалга е! След глагола “е” няма такива работи като послания и милиони варианти! Край на многоточията! Опитайте дъвките “chalga is!”. Те са еднакви като манифест (или хатихумаюн), сладки като парфе (или баклава), опиват като шампанско вино (или наргиле)! Опитайте дъвките “chalga is!”. Те приличат на онази деформирана част от пъпчетата върху огъващите се кореми на ханъмите! А вие всички искате да докоснете с език тези пъпчета, въпреки че в тях се събира мъхът от смисъла на живота! Яж чалга, пий чалга, сънувай чалга, чукай чалга - бъди чалга! Чалга е! Дъвчи и си купи още една!

Въпреки че никой в тази страна не очаква да има написано нещо след удивителната на “чалга е!”, аз ще ви допиша няколко такива дъвкови послания. Да започнем простичко, за да бъдем разбрани (и от тях):

ЧАЛГА Е! (едно езиково и музикално понятие)

На турски език “чал!” е заповедната форма на “свири!”. На цигански производната дума “шалджъ” вече е ъпгрейдната до “певец” или “касетофон”. На български означава определен вид музика, която слушат 93 процента от населението (НСИ, април 1999). Стотици изследователи и противници на чалгата (вкл. Каналето) твърдят, че след като чалгата е толкова разпространена, ние не трябва да я отричаме. Трябва да се съобразяваме с общия вкус, маниер и да търсим и да открием нещо важно, символично и народопсихологично. Или поне да я търпим.

Но няма да стане така! Проклети да сте! И триклети да сте, и пет-клети да сте, и седем-осем и да сте паднали! Да го духат всички, които мислят по този начин и да ходят на Централна гара със Софи Маринова да правят свирки на случайно преминаващи турски конвои за Косово! Да се сплуят дано всички като един Кондьо и да оглупеят като Елвира Георгиева! Защото колкото повече:

А) едно НЕЩО е разпространено след много хора

Б) които ти говорят, че ТО е нещо нормално и

В) трябва да се съобразяваш с него,

толкова повече ТОВА НЕЩО има шанса ДА Е СБЪРКАНО ОЩЕ В САМИЯ МУ ЗАМИСЪЛ!

Когато някой каже на вас, седемте жалки процента, че трябва да се съобразявате с 93% от населението на една страна, това е поличба. Трябва бързо да си съберете багажа и да избягате от тази страна! Защото, колкото и да е дребен проблемът, по който 93% от населението мислят еднакво, малко след тази поличба някак си естествено идват на власт едни хора с мазни перчеми, неестествени мустаци, които обичат да крещят на език, на който нормалните хора разговарят само с конете си.

чалга е!
(когато слушането на музика е фашизирано)

Просто се сетете, че най-големите грешки са правени когато всички мислят еднакво и не се сещат да си кажат един на друг, че нещо не е наред.

Чувам миризливите Гласове на Популистите, усещам мнението на животрептящите Трепанатори на Обществения Череп, и долавям неприязънта на Лоботомистите от Последния Ден! Единственото, с което може да бъдете прокълнати, е да почнете да се обличате като Луна, да се дехуманизират като Мечо и да се ожените по любов за Сашка Васева! Но тази студия не е за тях! Това е една студия за семплер, китара и 7% от населението!

Колко пъти сте се противопоставяли на дискриминацията при слушането на музика? Никога! Някога да сте отивали и да сте казвали, че тази музика не ви е по вкуса?! Случва се само обратното - това е историята за един култов ди-джей на Боровец по време на абитуриентски балове на средно елитна гимназия. Той бил заплашен “да спре с тия неговите глупости”, и да пусне чалга, защото “всички ще си излязат от заведението”. Веднага след това дошъл босът на заведението и казал на ди-джейя, че ако всички си излязат, той “няма да си излезе жив оттука”. Ди-джеят излязъл за малко, купил някакви сборни касети и се върнал - за да продължи живота си.

Същата история е описана от Ерих Мария Ремарк в “Черния обелиск”. Ако някой не иска да слуша точно това радио - просто да излезе от тази кръчма и да ходи в западна посока докато падне на земята и си поиска вода на италиански.

Представете си, ако чалга слушаха единствено шепа чалгари, винаги на първи юли! Представете си момиче и момче да срещаха Слънцето с чалга на САМО първи юли, на морския бряг! Представете си хората слушащи чалга просто да си правеха на първи юли своя тих купон, наречен “чалгай-джулай”! Как чудесен щеше да изглежда светът! Хората щяха да седят и да мислят различно, а други щяха само да седят. И да слушат чалга. И тази държава нямаше да изглежда така.

чалга е!
(когато естрадата продължава с други средства)

Не ме разбирайте грешно - аз от музика нищо не разбирам. Но в един момент усещам, че и музиката нищо не разбира то мен. А друга няма! Живея на място, където няма нищо друго освен чалга. Дори да бях чалга-фен, аз пак щях да се притесня от липсата на алтернатива.

Примерно Лили Иванова най-накрая узря в творчески план и записа рок-албум! Явно е: въпреки че живеем с 50 години назад, май че времената са се променили! Ама пък как ми се падна да живея в страна където няма дори подражатели на Джони Холидей?! Оказа се за десет години свобода на творенето на музика, че няма да имаме поне Карeл Гот! Ами Дийн Рийд?! Но какво говоря - поне подражатели на Секс Пистълс, Ролинг Стоунс, Пинк Флойд, Пако де Лусия, Доорс, Джими Хендрикс, Висоцки, АС/DC, Джанис Джоплин, Стинг?! Поне идиот като Ричард Клайдерман!


Поне едно унгарско “Плешиво куче”! Имената може и нищо да не ви говорят, защото и аз едвам си ги спомних - все пак съм роден след Втората Световна война. Ние дори не можем да мечтаем за Скънк Ананси, Мадона, U2, Рейдиохед, Металика, ние Таркан не можем да си позволим, та камо ли техно, габа, рос, бритпоп, алтърнатив, ню-ейдж и прочие.

Толкова ли е тъпа тази нация, че даже подражатели няма, след като има фенове (вярно е всъщност че дори и феновете са малко - повечето ги познавате поименно)?!

Ние си нямаме нищо. Време е да си го признаем, че осиротяхме, братя! А докато погребваме несъществуващото тело на старата Естрада, на Гробищата за Музикални Любимци циганите са си спретнали такъв купон, че вече те е срам да заплачеш.

Но гробищата за музикални любимци са видели много неща: не се срамувайте - нека поплачем поне за несъществуващите български Спайс Гърлс! Хипотетично те не трябваше да могат да пеят - поне щяха да се снимат голи в някое списание. И щяха да се казват “Неродени Моми”. Не е лошо името.

чалга е!
(следствие, а не причина: като меренето на температурата при болната нация)

Интелигентният човек не може да има нищо против чалгата. Това е като докторът да се опитва да оперира високата температура на болен човек. Чалгата не прави една нация да изглежда проста. Простата нация по естествен път ражда чалга. Чалгата е резултат, а не причина. Вижте къде и как живеете, вижте как и за какво си говорите, вижте какво и колко получавате. Виждали ли сте свинщината на мръсните улици, лошото обслужване превърнато в класика, вселенското отебаване, виждали ли сте как децата се спъват по неравните тротоари на детството си, а бащите им ги псуват и им пожелават да окьоравеят като майка си, на която “ше и ебат майката!” и това отеква, защото е тихо?

Виждали ли ли сте как автобусите разнасят към панелните коптори работната сланинеста ръка на остаряващата нация, която мъкне торби със сланина за децата си, за да има с какво да мезят те?! Да мезят и да спрат да крещят, че нищо не се случва и че в тази страна тишината ги подтиска?

Виждали ли сте гнусния пасторал на разградения двор, неподдържаната градина, подивялата асма, спускаща се върху масата с изгнила мушама, където в пластмасови употребявани чашки, пълни с домашна ракия, седи Националният Дух и се чуди защо е толкова тихо?

Виждали ли ли сте?!

Виждали сте. Но тези картинки няма да са толкова страшни, ако пуснете музика върху тях. Тя не бива да е Пинк Флойд, защото хората ще започнат да се самоубиват. Тя не бива да е от “Трейнспотинг”, защото и другарите ще станат дрогари. Съвсем няма да е от “Родени убийци”, защото всеки, който се казва Пантуди Харалампиев ще се почувства като Уди Харелсън и ще започне да избива уволнени оператори и репортери от БНТ.

Не, тази музика трябва да е весела. Да се говори за мацки и хубави коли. За кинти и бандити. За любов и раздяла. Визията иска озвучаване и тя си го получава. Пусни музиката!

Слушам пуснатата музика и нищо не разбирам. Защо като на тази картинка й отиваше някакъв безотговорен рокендрол, в момента звучи ангажиран кючек?!

чалга е!
(когато една нация седи твърде дълго пред тоалетната)

Търсенето на литературни примери често отвежда писателите в тоалетната. Сетих се какво е чалгата! Представете си една цяла нация с десетилетия да седи пред вратата на оборудвано WC, да й се ходи по голяма нужда (“да й се сере мноого”, би казала самата нация) и нещата въобще да са на път да излязат от контрола на културологичното задържане. А “културологично задържане” е наистина сериозен термин от народопсихологията, свързан с авторитарния режим на комунизма.

Така че представете си в един момент някой да пусне нацията като едно цяло в кенефа, и там да се осъществи едно епохално изхождане, въпреки, че не е много чисто! Изхождане на емоции и съдържание от миналите дни, изхождане на неотработен смисъл (какъвто има много в живота на всяка нация). Седи нацията, клечи и рисува с нокът върху латекса от стената на тоалетната. Рисува прободени сърца и пише години на уволнение: кефът е пълен! И то не само защото същата нация е казала в прав текст, че едно сране си е половин ебане. Ясно е, че който много е чакал, после дълго ще седи в кенефа.

Сега вече се успокоих. Който и да е човек, която и да е нация, няма да може да прекара целия си живот в кенеф. Там е скучно дори и за най-извратените и престискали се хора и нации. Рано или късно, бързо или постепенно, един ден човек излиза от тоалетната облекчен и все едно че нищо не се е случило. Нека да го забравим, наистина.

чалга е!
(нещо като израз на силен национален автентичен дух)

Запишете си: Интелигентността в тази страна е третичен полов белег. Тук умен е този, който може да крещи по-силно и да гледа по-лошо. Атавизми от едно минало, когато кючекът наистина е бил национален танц, но не се е танцувал много от българките. Днес културолозите си отдъхват облекчено, че едно време е било страшно: слушала се е сръбска музика на сръбски. А днес се слуша сръбска музика на български, което било по добре. Освен тази музика се слуша и гръцка музика на български, циганска музика на български, чисто турска музика на български и големият ужас - македонска музика на български. Дотук всичко е наред за мене. Чакам само да ми пуснат българска музика на български, за да стана убеден музикален интернационалист. Чакам!

Всичката гадост във Вселената е намерила своя концентриран изказ на Петолъчката край Сливен. Там може да намерите на касета ретушираните култури на всички нации, на които не искаме да приличаме (без братска Русия!). Независимо откъде е крадена музиката, на обложката има или руса гола мадама или трима тъмнокожи и подозрителни типа. Снимките обикновено са взети от РПУ. И въпреки опитът в този музикален продукт да се създаде илюзия за “нашенско” - истината е друга:

Чалгата технически не е български продукт в 99% от асортимента си! Българският текст не оправдава правенето на песни, които са хитове в Гърция, защото те тук не стават хит, дори и да се продават добре. Музиката е най-универсалния и убеждаващ език и кой какво точно пее вътре не е баш важно, като се имат впредвид текстовете на българската чалга. Няма такъв пример в световната музикална история - това е все едно да има кънтри на немски, шансони на английски, руски романси на афганистански и тиролски провиквания изпълнени на балалайка от сърбин! Всички сме модерни хора и интернационалисти, ама не дотам!

чалга е!
(да правиш много пари от малкото IQ на клиента)

Хората, които правят чалга, я правят защото това им е животът. Така правят всъщност и всички останали. Когато едно нещо ти е живота, пък и с него си купуваш почти ново “БМВ-яйце”, вече не е много логично да приемаш каквото и да е чуждо мнение. Но в настоящата студия за китара, пиано и 7% от населението няма да говорим за хората с нисък IQ, които създават продукти за хора с нисък IQ. Няма да е достойно, ако не бъдат споменати другите хора, които спомагат да се лансира явлението чалга. Те са българи, които помагат примерно при превода на “Доко, Доко” от цигански на български. Те са хора, които могат примерно да преведат “Бургаски вечери” на Тоника СВ от български на цигански. Мисля че това е единственото действие за приобщаване на ромите в културната ни общност. Другото е приобщаване на българите към ромската общност.

Това са хората, които продават стъклени чуждоземни мъниста на индианците в резервата. Никой не бива да бъде осъждан, че работи за пари. Само може да бъде споменат:

1. Тончо Русев - във всяка обществена изява в една страна има по един вездесъщ Кашчей Безсмъртни. Тончо Русев е неувяхващият символ на българската естрада, чалга и прочие музика. Друга българска музика просто няма. В тази стремглаво застаряваща страна Тончо Русев(ците) имат статус-символ, който може да бъде сравнен с онова, което е примерно Андрю Лойд Уебър за Англия. Боже мой!

2. Надежда Захариева - у нас поетите се хранят от това, което най-много мразят. Жената на Дамян П. Дамянов почти пази в тайна работата си за Кондьо и компания. Всеки умен човек би го правил - на нея може само да й се радваме, защото в текстовете на чалгърите отдалеч си личи пърформанса на една сръчна рима. За сравнение с големите - съществува шотландски фолк по стихове на Робърт Бърнс. Но не е същото, боже мой!

3. Недялко Недялков - синът на поета, настоящ революционер Йорданов. Един чудесен хроникьор, на който ако пайнерите не му плащат добре, това означава, че всичко в тази страна се прави напусто. Никой не е направил повече за популяризацията на чалгарията от този непознат човек. За сравнение с големите тук не може и дума да става: това ще означава един човек да получи награда Пулицър, само защото умее да се пули адски добре.

За пореден път случаят идва да покаже, че дървената естрада, сивата поезия, жълтата хроника, тъжния таксиметров бекграунд и големите цици набучени кол (вместо овнешка глава) могат да разбият изгнилите врати на безкритичното национално съзнание.

Защо е безкритично?! Както пояснихме по-горе: много се е стискало.

чалга е!
(когато музиката се произвежда от оторизираните дилъри на фирмени ковчези за християни)

Не, не е прекалено. Докато светска Турция излъчва убийствени и модерни клипове с тънката червена полумесечна линия в тях, у нас нещо не е наред. Докато Франция разработва своя държавна политика в противовес на американското и английското влияние в културата, у нас нещо не е наред. Докато мексиканците даже вече престанаха да подражават просто на северните си братя - културните хегемони, у нас нещо не е наред. У нас на ориенталски маанета се пее за лош секс с българки. Иде ми да изпея "не съм националист и никога няма да бъда"! Просто питам защо у нас всеки музикант прави римейци на “Гол кючек 2”, а никой не разрови дори един Йоан Кукузел, за да сглоби поне едно нещо приличащо на “Амено” (Ера). Нищо хубаво не се случва напоследък и наистина нищо не е наред.

Помислете малко за Теория на конспирацията в глобален музикален мащаб.

Знаете ли какво щеше да ви каже Мел Гибсън от филма “Теория на конспирацията”, ако го питате какво мисли за чалгата. Щеше да ви каже буквално следното:


Мел: Основна задача на масоните и евреите е с помощта на американците да изтикат славянското влияние отвъд проливите. По този повод се водят малки регионални войни и се създават невзрачни муслимански държави, които са част от огромен замисъл: да се създаде ислямска музикална дъга по веригата Босна, Черна гора, Албания, Косово, Тетово, Македония, Родопи, Кърджалийски анклав, Странджа Сакар, Делиорман барабар с Варна. Така гърците ще бъдат изолирани от православието по суша, а ислямът отново ще вижда Виена с просто око и ще може да смущава
виенските валсове с гласа на мюезина. Руските романси и интереси се отдалечават със стотици километри, а Шер, Рики Мартин и Дженифър Лопес ще се слушат само от Евгени Минчев и благоверния му испански посланик.

И ако в този план сърбите вече са победени по най-тежкия начин (забелязахте ли, че те воюваха срещу американските ракети предимно с рокендрол - това трябва да ви говори много!) и половината дъга е готова, то с втората част от тази ислямска музикална дъга няма проблем. Неусетно и почти българите сами както винаги пускат ВЕФ-а и му нагласят станциите на ориенталска вълна. Защо така се получава при вас, не мога да ви кажа, защото ме гонят тайните музикални служби на ложата на софийските таксиметрови шофьори. Изчезвам, не си ме виждал!...

Ето това щеше да каже Мел Гибсън по въпроса за теорията на музикалната конспирация и щеше да емигрира. Налудничаво е, нали?

чалга е!
(когато Господ избира най-неподходящите хора
за своите намерения)

Има една страна, която си няма собствено име. Тя си търси името и звученето, затова засега ние ще я наречем условно Чалгария. От нея да се излезе е трудно, а да останеш в нея също не е лесно. Тя е населена от обслужващ персонал и е пълна с екзотика. Хората са тъжни и мръсни, обаче са дебели и добри. В тази страна Господ винаги избира най-неподходящите хора за своите намерения.

Казаха ми преди дни че в Чалгария чалгата е народна музика. Ще повярвам в това само когато панелните блокове в Студентския град се пръснат на парчета като във филм на Пинк Флойд, по улиците му потекат реки от кръв и сперма, от небето потече огън, жупел, сироп и карамелизирана захар и сам Иисус Христос слезе по анцуг на Земята, щракайки с пръсти и кършейки кръст. През това време небесните ангели със зурни ще му свирят парчето “Кючек му е майката, гюбек му е таткото, добро е детето...”

Дали Господ ще гледа всичко това отгоре тих и невъзмутим?
_________________                   
     Мартин Карбовски

Последна редакция: нд, 01 юли 2007, 00:43 от flash03

# 136
  • София
  • Мнения: 3 099
Ето така става при липсата на квалитетен алкохол в големи количества и добра компания!

На въпроса: чалга е да слушаш чалга в колата сутрин на път за офиса!

# 137
Като чуя чалга ми изниква Луна... много откачен екземпляр.
Еее и Сашка Васева-те това е ЧАЛГА. Laughing

# 138
  • Мнения: 2 309
Гъзодрус

# 139
  • Мнения: 3 835
........................................................................
........................................................................
........................................................................
........................................................................
_________________

Не мога да повярвам, че прочетох такъв дълъг постинг. За пръв път ми се случва, обикновено ги прескачам.

Flash03, като изключим агресивните моменти, има много добри попадения в постинга ти. Hug  bouquet Hug

И за мен чалгата е болен въпрос, нямам обяснение, как, кога и ЗАЩО ни заля това безумие? Дали ще има край някога този кошмар, това безумно ширещо се чалгарско поведение, лъскави коли, пари, хамъри, силикони, скъпи парцалки...?
Вярно е, че интелигентия човек не е агресивен, той винаги ще се опита да разбере другите, ще потърси компромис, и оттам идва проблема според мен. Интелигентните хора у нас, не са обединени с/у чалгата, докато "чалгата" има желязни позиции. Бездействието на всички, й осигури тази позиция. Никой не вярваше, че ще просъществува толкова дълго. Да, ама не, сега вече можем само да чакаме и да се надяваме, да се случи чудо. Praynig Hug  bouquet

# 140
  • Мнения: 3 674

.....И за мен чалгата е болен въпрос, нямам обяснение, как, кога и ЗАЩО ни заля това безумие? Дали ще има край някога този кошмар, това безумно ширещо се чалгарско поведение......

Да, ама не, сега вече можем само да чакаме и да се надяваме, да се случи чудо. Praynig Hug  bouquet

Чудото единствено може да се случи в главите на хората....вътрешна нагласа към промяна Peace

# 141
доко доко
сандокан
радка пиратка
за милиони няма закони
 тигре тигре
кил кил
шампанско и сълзи
гъци гъци


Това е музиката, от която българите се интересуват най-много. Всякакви други мнения са маргинални.

# 142
  • Мнения: 3 835
доко доко
сандокан
радка пиратка
за милиони няма закони
 тигре тигре
кил кил
шампанско и сълзи
гъци гъци


Това е музиката, от която българите се интересуват най-много. Всякакви други мнения са маргинални.

Ооооо, бейби! Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт