за бабите :evil:

  • 2 220
  • 30
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Оставяте ли децата си на бабите?
На мен много ми досаждат, страшно са нахални и двете, постоянно ми взимат децата. Най-неприятното е, че не ги гледат така, както аз си ги гледам. Особено свекърва ми си прави каквото си знае и не се съобразява с мен. Спори, кара ми се, дава акъл...живеем в съседство и не мога да я избягвам.  А аз съм по-образована и много по-информирана и знам, че греши, но тя не дава дума да й се каже. Има ли други майки в моето положение и как се оправяте с подобно вмешателство?  #Bad Talk

# 1
  • София
  • Мнения: 39 759
градина
детето има нужда от срещи с други деца
ика и куп други +

# 2
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Аз промених темата, защото ми се видя излишно да питам- опренделено детската градина е по-добра среда за детето. Но остава проблема с досадните баби Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 2 807
Ами нашите баби са далече - на 200 км от нас, така че съвет от опит не мога да ти дам...

Не може ли да обясниш на бабата, че ако иска да го гледа и да се занимава с него - ще бъде така, както ти си решила?! - в противен случай няма да й го даваш.
Би трябвало да се съгласи с теб - това е твоето дете и ти решаваш как да се грижиш за него, как да го възпитаваш.
Е, предполагам няма да стане така изведнъж, ноа ко я сплашиш, че няма да го вижда... Rolling Eyes  Confused: знам ли, може и да помогне.

Успех ти желая с баба-справянето!  Wink

# 4
Нашите баби винаги са били повикване ,ако може така да се каже.Налага ми се да излеза гледат ги и толкова.Абе добре си е да има баби.Аз не се оплаквам.Никога не са се месели за нищо.

# 5
  • Мнения: 1 399
Цитат на: Рая
Оставяте ли децата си на бабите?
Да, за помощ разчитам основно на бабите. Детето също има нужда от контакт с тях , дори ако щеш от малко глезене. Нямаме някакви големи принципни различия в гледането и възпитанието. Като беше по-малка мрънках за какво ли не, ама сега осъзнавам че съм издребнявала. И ако сега мога да върна времето назад, вообще няма да си тровя нервите с глупости.  
Цитат на: Рая
На мен много ми досаждат, страшно са нахални и двете, постоянно ми взимат децата
Ей, този номер само не разбрах как го правят Simple Smile Как ще ти ги вземат ако ти не искаш да им ги дадеш.

# 6
  • Linz
  • Мнения: 11 619
За помощ и аз много разчитам.  Но иначе искам аз да си ги гледам.
Когато живеехме отделно нямах проблеми. Но поради финансови причини се преместихме в къща, която е собственост на свеки. И вече няколко месеца си влиза когато и скимне и без да говори с мен направо взима едно от децата и го държи у тях докато си реши. Давала съм й да разбере, че не ми е приятно, но тя се прави на ударена. Ето това е което толкова ме дразни. И като допълнение- не е на "ти" с хигиената, облича ги прекалено много и др. подобни неща, които не ми допадат никак.

# 7
  • София
  • Мнения: 39 759
за уикенда бабите са добре дошли ... ако искате обаче да ви помогнат за нещо и да искате време за себе си
майка ми е взимала Дияна за през уикенда, но сега и двете баби са далече ... сами се гледаме
ако пък не искате да ви взимат децата ... казвате си го Simple Smile

# 8
  • Мнения: 3 479
Ами аз имам само свекърва, но майка като беше жива никога не ми е глезила големият син. Виж свекито му обуваше чорапите, като беше на 6 години, макар че строго и бях забранила да го лигави. Тъй като бабата е на далеч и не вижда често децата, ние като сме го оставяли големият е било за по-дълго време 2-3 седмици, че и до месец. В този случай не мога да контролирам какво става и научавам нещата постфактум от сина. Преди няколко години обаче бабата яко ми вдигна кръвното, щото аз и казвам по телефона едно, тя си прави друго. Прибрах си детето веднага. Следващата година не го пуснах на гости през лятната ваканция. То бяха приказки и простотии, ама мъжа ми ги отнесе, но и двамата бяхме твърди. Вече нямам проблеми с бабата, пита ме за всяко нещо, даже и за дреболии та чак ми става досадно. Е има леки отклонения, ама сега няма да издребнявам. Тя вече си знае, че ние просто няма да пускаме децата при нея, ако си прави каквото си знае. Освен това гостуванията са много по-кратки, в рамките на 10 дни и пораженията върху възпитанието са минимални.

# 9
  • Мнения: 1 399
Ей, това вече е неприятно. И е много деликатно Confused Така както я описваш ми се струва, че няма как да си решите проблема без да си поразвалите отношенията. Незнам, освен и съпругът ти да заеме по-твърда позиция. Лошо е, че ако има напрежение между вас и децата ще го усетят, още повече че живеете заедно. Пък колкото и да е тя им е баба - ако ги лишиш от контакт, ще страдат. Каквото им да им обясняваш, сигурно няма да разберат. От друга страна не е добре и да се настройват против нея.
Ами ако не боледуват, май най-добре е на детска градина, поне да не са през деня заедно.
Пожелавам ви финансово по-добри времена в най-скоро време и по-голяма независимост Simple Smile

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
Цитат на: Рая
За помощ и аз много разчитам.  Но иначе искам аз да си ги гледам.
Когато живеехме отделно нямах проблеми. Но поради финансови причини се преместихме в къща, която е собственост на свеки. И вече няколко месеца си влиза когато и скимне и без да говори с мен направо взима едно от децата и го държи у тях докато си реши. Давала съм й да разбере, че не ми е приятно, но тя се прави на ударена. Ето това е което толкова ме дразни. И като допълнение- не е на "ти" с хигиената, облича ги прекалено много и др. подобни неща, които не ми допадат никак.

Ох, ако знаеш колко добре те разбирам просто. При мен положението е почти същото с тази разлика, че бабата не живее един етаж под мен или над мен ами на 300 метра от мен. Когато и скимне взима детето и си прави каквото си поиска, въпреки протестите ми Twisted Evil  Няма оправия, в чудо съм се видяла, храни я в устата, или по-точно я тъпче, защото детето трябвало да яде не колкото му се яде, ами колкото тя прецени. Облича я с всички възможни дрехи които съм и дала за престоя там, защото видиш ли студено и било, нищо че детето е вир вода мокро от жега. Принудила съм се да я пращам за еднодневния престой у баба и само по една пижамка и с дрехите на гърба и. Обаче бабата и на това намира лесното, ако прецени, че е хладно слага пижамата от долу и навлича после с другите дрехи Close  Опитвам с обяснения и разговори, но удрям на камък. Пробвала съм и да не и я давам като си е наумила да я взима, но тя или много бързо забравя или се прави на ударена и всеки път историята се повтаря. Всеки път когато и откажа да и дам детето започва да мрънка и да се сърди, че сме и я давали само когато сме имали нужда. Което изобщо не е така, защото на мен детето не ми пречи, мога да си го гледам и да си го водя на всякъде с мен не ми е никакъв проблем.
Поне при нас няма оправия ни с добро, ни с ошо Close

# 11
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Колко жалко, че майка ми и баща ми не са ми "под ръка"?!  Cry
Иначе когато децата (моите и на брат ми) са при нашите, се връщат с голям набор от новости в поведението, при това положителни  Heart Eyes ... за успеха в у-щето няма да споменавам -по-висока оценка от 6 няма, затова само тя е на "мода" след ваканциите им Wink!

# 12
  • Мнения: 4 187
И аз разчитам основно на бабите,НО и мен ме дразнят! С мака ми нямам проблем защото мога да и кажа всичко.....Свекърва ми обаче колкото и да се опитва да не дава съвети ме дразни! Все ще намери какво да каже че да не сме на едно мнение!
Като дойде в къщи само разнася бебка насам натам ще кажеш че е кукла и като и кажа да я остави малко то фасони то правежи! Тя за какво била дошла и тнт........Абе няма оправия! Гледам като дойде да види Рая да изляза че да не се конфронтираме! Също така ми писна да и задава въпроси на бебка, ще кажеш е може да отговори детето, от сорта:

Не ти ли е студено така бабе? Май пак тънко СИ СЕ облякла! Какво хапва днес? Ходи ли на разходка ?

И много други такива!Последно време се правя че не я чувам докато н ми зададе въпроса на МЕН!

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
[quote="star"
Не ти ли е студено така бабе? Май пак тънко СИ СЕ облякла! Какво хапва днес? Ходи ли на разходка ?

И много други такива!Последно време се правя че не я чувам докато н ми зададе въпроса на МЕН![/quote]
Този начин на поведение е способен да ме изкара от релси.
Казвам ти дъще, сещай се снахо Close

# 14
  • Мнения: 922
Аз разчитам само на моята мама. Дали защото има син на 6 годинки (брат ми, де) или защото разликата ни е малка (само 19годинки), или пък защото е детска учителка, не знам, но "методите и принципите" ни на възпитание до голяма степен съвпадат. Намирам пълна подкрепа в нея и не срещам никакви проблеми. Оставям й детето, когато ми се наложи.
Но що се отнася до свекърва ми 0  #Sniper  #2gunfire . Засега няма сила, която да ме принуди да й оставя детето да го гледа, или пък да оставя детето на саме с нея в една стая. Няма да коментирам подробности, но заради нея се преместихме в друг квартал - на 4 км от нея. Засега овладявам положението, дори да се наложи да се карам с Татишон.
Рая, (мама се казва така Flutter ), ако искаш спокойствие се налага да се скараш и с двете баби и ясно да им поставиш условия. Аз заявих на моята "свекърва", че или ще става моята или няма да вижда детето. Грубичко е, но пък при нея това беше решението на проблема.
Стискам ти палци
Поздрави

# 15
  • Мнения: X
Ох незнам какво да кажа за бабите - истина е, че ми помагат, а и е много хубаво за събота или неделя да си поостанем насаме с мъжо, да си починем, абе да не правим нищо ако щеш. Основно свекито взима малката - не, че я гледа лошо, но изобщо не прави това, което съм и казала. Взима си я и си я действа както тя си реши. Мен това ме дразни, защото има 5 неща,които искам тя да спазва, а тя и това не прави, че и разбирам за всичко пост фактум, ако открия някакъв проблем и питам. Разбирам да правех цял списък какво трябва какво не, ами то.... Обаче, какво да правя, неможе без баби. Все ще ми се наложи някой ден да и поискам помощ и няма да ми е добре ако тя се фръцне. А и децата трябва да общуват с бабите си, няма как.

# 16
Найстина голям проблем.
На мен свекърва ми като се обидеше - беше рай - изобщо ни ми говореше. А сега да е жива и здрава не живеем заедно, идва 2 пъти годишно за по 2 часа.
Майка ми по-трудно се обижда. Неприятното е че дъщеря ми има хранителна алергия към млечните продукти, а тя тъпче детето с масло и други "необходими" според нея неща.
Ще ви призная нещо - всичко беше предопределено когато за една шапка, която бабата беше решила да сложи на детето (според мен нямаше нужда) тя ме избута невероятно грубо и я няхлузи на главичката. Предполагам от навик когато съм била още "нейно дете" и си ме е дресирала да правя това което тя иска.
Имах избор - или да оставя шапката, или на се нахвърля да "отвърна" на майка си с подобаваща грубост, т.е. да се сбием.
Дали трябва да защитаваш детето си на всяка цена, или да продължа да уважавам майка си. Според нея уважение означава послушание. Но как да я уважавам след като тя не уважава мен? Тя ми е майка и я обичам, но не искам да правя компромиси, когато се отнася за децата. Представете си малко момиченце да се напъва по цял ден и да повръща, защото бабата "мисли най-вече за децата".
Да ви кажа разбрах че това тогава беше решителния момент, но при мен надделя възпитанието, което според нея е най-важно.

Точно поради това възпитание и нейната суетност, когато децата ми играят с други деца на роднини трябва да са мили и внимателни дори когато биват блъскани и удряни.
Е от 5 месеца не съм оставяла децата на майка си. Ползвала съм я най-много за по 1 час седмично - да отида да напазарувам.

И най-странното е че докато бях малка проблемът ми беше предимно с баща ми, сега разчитам най-много на него, защото прави това което му кажа. Лошото е че майка ми му се обажда по телефона да нарежда нейните си правила, и той по стар навик слуша женичката си.

# 17
  • В офиса
  • Мнения: 4 012
Лично моето мнение е, че след като гласувам доверие на някой близък да гледа детето, приемам и неговите възпитателни методи и неговия начин на гледане.

Баби почти не ползваме. Вкл. никога не е оставала да спи у някоя от тях.
Свеки не е и искала да я гледа, а майка ми я е поемала само когато жената, която я гледа отсъства. Макар методите на майка ми да са различни от моите, никога не съм си помисляла да й вдигам скандали. Все пак тя ми върши услуга, а не аз на нея. А и съм 100% убедена, че е добронамерена и всеотдайна. Което не бих казала за никой външен, поне в началото. Освен това епизодичното неспазване на моите правила няма как да има фатални последствия. Пък и тя жената се старае да се съобрази, до колкото може. Облича я само с 2 блузи, а не с 3 и по няколко пъти на ден ми се обажда да ми докладва колко точно е изяла, за да я успокоя, че си е ОК детето и няма да умре от глад.

Мисля, че с разговори винаги може да се постигнат приемливи компромиси. Много е трудно да насадиш на някого разбирания, които са му чужди. Представи си и обратната ситуация, един ден ти - баба, а дъщеря ти не приема твоите начини на гледане. Кофти, а.

Виж, ако дойде и да вземе детето без мое съгласие, или ако направи нещо срещу здравето й(както примерът по-горе с алергичното бебе), земята ще продъня.

# 18
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
И двете баби не помагат, така че нямам подобни проблеми. Най-много да чуя някой досаден "съвет" по телефона (обикновено това са ни контактите), който бързо "отрязвам"  Twisted Evil

# 19
  • Мнения: 3 200
И двете баби гледат детето както аз кажа, то ние още се кърмим, та го гледат между две кърмения, та може би гледане е силно казано все още

# 20
  • Мнения: 7 821
Вдигнала съм ръце от бабите. Правят си общо взето каквото си решат  Imp  е не мога непрекъснато да вдигам скандали, а и да си тровя живота. Това е, давам ги рядко и за малко, но почти винаги има последици - не ядат, не искат да си лягат, малкия се чувстват длъжни да го захранват и почти винаги ми го връщат просран  Shocked , големия го тъпчат с шоколад до такава степен , че после акото му е чист шоколад  Shocked и т.н. Опитвам се поне на големия да обясня, че аз не съм баба му! И вече разбира, че дори там да си прави каквото си иска у дома не може!
Това е, оправия няма, най-добре да не се дават, но и това не е решение  Sad . Добре, че поне мъжа ми е на моя страна и се оправя той с майка си  Wink  и баща си.

# 21
  • Мнения: 1 071
И моите баби си правят каквото си решат.Майка ми много държи да ми покаже че може да гледа дъщеря ми по-добре от мен-у тях й спират сополите /въпреки че пак текват като си я взема Simple Smile/,яде всичко,облича се сама,не става вечер да пишка,а като беше с памперс не е напишкваше вечер без него  Shocked После от брат ми разбирах,че естествено не е било точно така.
Свекито е по-зле,защото живеем заедно.Тя или непрекъснато ме пита за елементарни работи или пък си прави каквото си знае.Винаги смята,че съм я облякла или леко,или пък много.Много обича да суфлира-аз кажа на детето да се облече,тя повтаря след мене.Все гледа да прави нещата вместо нея-да я мие,облича,съблича и т.н.,въпреки че съм й забранила.
Аз си казвам като не ми харесва нещо,пък ако ще да се сърди.

# 22
  • Мнения: 1 567
Цитат на: Рая
Оставяте ли децата си на бабите?


Разбира се. И въобще нямам проблем с това. И на всекърва ми и на майка. Нали и ние сме хора и трябва да излезем, да се видим с приятели, ако щещ да идем на барче за по едно питие....
Преди да изляза, устно оставям подробни инструкции, приготвени дрехи за евентуална смяна, къде са памперсите, млякото, преварената вода...взимам GSM и излизам.
Е, свекърва ми, чат пат, намеква, че у нас е по-студено (20 градуса), но аз я парирам, че бебето е свикнало и няма проблем...

# 23
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Явно аз съм рядък случай късметлийка.Живея със свекърва си,а нямам проблеми с гледането на малката.Чесно казано,когато не я гледам аз,предпочитам да не знам какво са правили,защото съм сигурна,че никой няма да ми гледа детето,както аз.Но нали трябва да се работи...Танти ходи на градина,но аз работя по 6 дена в седмицата,така че все се налага и друг да помага.Но както вече ви казах,нямам проблеми със "свеки"-винаги ме пита.Даже малката,като бебе,беше с алергия към някои храни и баба й винаги се интересуваше кое може и кое не,а не да я съжалява и да й дава тайно забранени неща.Когато малката е болна и баба й се включва в гледането(а тя и работи) за да мога да излизам възможно най-малко в болничен.А тя си е "луда глава"-с Танти са си на един акъл,така че си се разбират чудесно  superuu

# 24
  • Мнения: 4 187
Цитат на: Valeria
[quote="star"
Не ти ли е студено така бабе? Май пак тънко СИ СЕ облякла! Какво хапва днес? Ходи ли на разходка ?

И много други такива!Последно време се правя че не я чувам докато н ми зададе въпроса на МЕН!

Този начин на поведение е способен да ме изкара от релси.
Казвам ти дъще, сещай се снахо Close[/quote]


Аха! Много добре ме разбра! Полудявам направо! Twisted Evil

# 25
  • София
  • Мнения: 3 679
Цитат на: star
Цитат на: Valeria
[quote="star"
Не ти ли е студено така бабе? Май пак тънко СИ СЕ облякла! Какво хапва днес? Ходи ли на разходка ?

И много други такива!Последно време се правя че не я чувам докато н ми зададе въпроса на МЕН!

Този начин на поведение е способен да ме изкара от релси.
Казвам ти дъще, сещай се снахо Close



Аха! Много добре ме разбра! Полудявам направо! Twisted Evil[/quote]
Ох и на мен ми е много познато - само правя забележка, че съм в стаята и може мен да попита, но явно е някакъв навик и след малко пак се почва Twisted Evil  Twisted Evil  Twisted Evil

# 26
  • Мнения: 1 680
Ние имахме много подобен проблем детето като беше мъничко. У тях сме, виждам, че бабата прави нещо не както трябва и аз любезно и културно обяснявам да го направи еди-как си. Тя ме игнорира и си прави каквото знае. Вечерта разказвам на мъжа ми, той се ядосва и я скастря на другия ден.
Накрая тя ми вдигна скандал, че съм била интригантка и съм настойвала мъжа ми срещу нея!?!?!? Само защото съм културна и не я отрязвам грубо.

Сега тя гледа детето, но вече Вики е голяма и не ми се налага да правя забележки, бабата се справя по-добре. Но... след по-малко от месец ще я даваме на градина и ще е много тежко,, защото бабата е решила, че има някакви запазени права над детето и ще иска да й гостува сигурно през вечер. Което просто няма да стане и отсега предвкусвам проблемите!  ooooh!

# 27
  • Мнения: 265
Ами то май всички баби са такива  Sad  Аз моя вече не го оставям на никой друг освен на чичо му  Grinning  Той ни е универсален детегледач. Има много предимства: 1. Млад е 28г., което моментално значи че ги няма остарелите разбирания относно възпитанието и глезенето; 2 Мъж е, т.е. няма онова самочувствие на свеки "Аз две деца съм отгледала, та ти ли ще ми кажеш....", така че винаги ме пита ако има проблем и изпълнява точно каквото му кажа; 3 Дани го обожава и реве за него така както реве за баща си; 4. Не е женен, т.е. има много свободно време, което прекарва с племенника си
Голя съм късметлийка, че си имам девер  Grinning Ама си мисля че като се ожени нещата ще се променят Thinking

# 28
  • Мнения: 7
Аз свекърва нямам ,но баща ми я замества много сполучливо.Благодарна съм му ,че ми помага,но от време навреме става много досаден и страшно се дразня.От майка ми не мога да се оплача.Тя е съвременна жена и сме на едно мнения почти за всичко.

# 29
  • Мнения: 6 472
Да, доста разчитам на помощта на бабите. Свекърва ми е далече, но когато може помага жената.  Всъщност тя не истинската баба на щерката, но се справя много по- добре. Не е направила нищо, което не искам да прави.
Основно ми помага мама. Поверявайки си детето на друг човек, не мога да очаквам да го гледа по абсолютно същия начин, по който бих си го гледала аз. Винаги има неща, с които не съм съгласно, но просто си казвам какво ме дразни и точно защо не искам да бъде така. Не се е случвало майка ми да ми се разсърди и да не направи това, за което съм я помолила. Е не винаги успява, но обикновено става въпрос за дребни рабти. Като цяло съм много доволна от нейната помощ и съм и изключително благодарна за всичко, което е направила за тези шест години Grinning

# 30
Май кой каквото си няма.  Neutral Face На мене бабите ми липсват. Много ми се иска да има на кого поне за 15 минути да ги оставя. Сега ползвам бейбиситърка за целта ако нещо ми се наложи и не мога ди ги взема с мене. Но никога не съм очаквала, който и да било да ги гледа като мене - по-добра от мама няма Wink  Grinning
В Б-я, когато съм я водила (за сега само каката), бабите в началото решиха да прокарат техни тези и идеи, но аз изсъсках и двете си знаят - за всичко питат и с всичко са съгласни. Как да не ги обича човек Grinning  Flutter

ПП: Но и искрено съчуствам на момичета, които не могат да се погодят с бабите. В такива моменти винаги се сещам за филма "Всички обичат Реймънд" Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт