Баба ми каза....

  • 1 370
  • 22
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 2 274
Попитах вчера баба ми (79г.) с какво и кога са захранвали бебетата преди 50 г. За мое най-голямо учудване тя ми отговори ,че докато майката имала мляко нищо друго не давали на детето... Бебетата били захранвани с кисело мляко или друго само ако на майката по някаква причина й е спряла кърмата. Много приятно се изненадах...Само се чудя как само за 20 г. след този период е започнало масовото захранване със сокове и замяната на майчиното мляко с  адаптирано.
Както и да е...
Исках да го споделя с вас!

# 1
  • София
  • Мнения: 2 623
Моята педиатърка е на същото мнение, а е доста млада. Ако до 6-ия месец имам кърма - никакво захранване с друго. Кърмата дава на детето всичко и всеки милилитър друго нещо го лишава от така ценната кърма в която си имам всичко.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 623
Малко се отнесох по-горе за което се извинявам Grinning

# 3
  • sofia
  • Мнения: 482
И моята баба също - кърмене до 3 години...екстри като сокове и пюрета е нямало, а направо от манджичката за всички.

"Криво-право" разбрана цивилизация - в такова време живеем - на прогрес и развитие... Sad Simple Smile

# 4
  • Мнения: 6 206
И моята това ми е разказвала, евентуално към 7-8 ия месец кашичка.

# 5
  • София, Младост 3
  • Мнения: 410
Когато родих, моята баба (87г) ми каза да кърмя детето когато и колкото иска. За захранването, обаче, не съм я питала, но едва ли ще каже нещо по-различно от другите баби.  Grinning

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
И моята така ми е казвала. Тя е кърмила изключително (само кърма) до 14 месеца майка ми, до 16 леля ми. После ги е отбила, за да се върне на работа, и съответно ги е захранила. Преди рязкото отбиване им е предлагала залъци, топени в манджата.  Малко груб метод (по нейно решение така е отбила); казвала ми е, че акушерката й е казала, че (не знам през кой месец, но не ще да е преди 6-7) може да захрани с брашнени каши, но децата можели да развият рахит, и баба ми се отказала.
Майка й (прабаба ми) е кърмила поне до 2 години 5-те си деца, последното - и по-дълго. Захранвала е със залъчета, топени в общата манджа, но късно (след първата половина на годинката).

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Баща ми е кърмен до 3-годишен като последно от 8 деца Simple Smile За съжаление баба ми почина отдавна и не ми е разказвала повече.Затова пък сега ми е странно защо точно той (хем има спомени от кърменето си!) така ме ожалва,че кърмя бебката - направо съм се стопила,сигурно не ям,не може никой да ме отмени в грижите около нея и кога ще й дам вече шише,че да мога да си почина - егати основанията за отбиване (пък и нищо вярно няма във всичкото,освен за отслабването)Imp
Едната леля на майка ми също изключително си е кърмила децата до доста след годинката - по нейни думи - де ще се занимавам да им готвя Mr. Green,да бозаят там,докато вече могат да ядат човешка храна Laughing Много са забавни тези разкази - и за пореден път се потвърждава,че всичко ново е добре забравеното старо Grinning

# 8
  • Мнения: 1 586
И на мен баба ми разказва подобни неща Simple Smile Баща ми е кърмен до 2 годинки и половина. Баба ми редовно ми се обаждаше в началото да ми каже да кърмя детето при всеки плач, ама кой да я слуша... Чак като се опарих с нулевото наддаване се светнах, че е права жената. И за захранването ми е разказвала - т.нар. педагогическо захранване се е практикувало масово на село едно време Simple Smile
И нещо друго интересно ми е разказвала - моята прабаба била откърмена от сестра си, която била на 18 години по време на раждането й и също била родила наскоро Simple Smile

# 9
  • София
  • Мнения: 1 845
Една позната е на около 40 години. Нейната майка казва ,че тя и брат й са захранвани късно и само кърмени дотогава-такива били правилата тогава.

Скоро си говорихме с баба за кърметето едно време. Защо бабите са имали кърма достатъчно-ами като бебока ревне-бутат цица. И така всеки път.Е, ако свсем няма майката мляко-тогава кравата играе важна роля. А после няма пюрета и други подобни-директно от общата храна почват да ядат.

# 10
  • Мнения: 1 586
Сетих се още някои неща от бабините разкази Simple Smile
Имало случаи, в които майката умира при раждането и няма друга кърмачка по същото време в селото. Тогава до 40 дни на бебето давали вода със захар и чак след това захранвали с кисело мляко. Явно са знаели от опит хората, че на новородено по-добре му се отразява сладката вода отколкото киселото мляко.
Майка ми ми е разказвала също за една съседка пак от нашето село, чиято майка умира при раждането и бебето е кърмено първите дни от циганка от минаващ катун. После - вода и захар до 40 дни и кисело мляко след това.

# 11
  • Мнения: 5 877
Е, моята баба е от тези, които са захранвали с брашняна каша към десетия месец. Но пък някакъв идиот-педиатър я е карал или да направи аборт, или да отбие баща ми. Ако не беше той, може би щях да имам още един чичо или една леля.

# 12
  • Мнения: 3 161
Цитат на: Godzilla
Само се чудя как само за 20 г. след този период е започнало масовото захранване със сокове и замяната на майчиното мляко с  адаптирано.
В западните страни механизмът е ясен: икономически интереси, реклама, внушаване на майките как това е най-доброто за децата им, плюс свободата, която отказът от кърменето им дава.  У нас: нуждата майката да се завърне бързо на работното място и "да живей труда".
Сега мотивът е различен: опитваме се да догоним западните страни, или може би просто се оказваме лесен пазар за производителите на бебешки храни (Африка е друг такъв лесен пазар, където кърменето напоследък масово се замества от шишето, а няма пречки за агресивната реклама). И не знаем, че на запад тенденциите вече съм към връщане към естественото хранене, въпреки огромния натиск на големите компании. Много се надявам скоро да го разберем!

# 13
  • Мнения: 3 161
Цитат на: jullianna
Моята педиатърка е на същото мнение, а е доста млада. Ако до 6-ия месец имам кърма - никакво захранване с друго. Кърмата дава на детето всичко и всеки милилитър друго нещо го лишава от така ценната кърма в която си имам всичко.
А коя/къде е твоята педиатърка? Нали имаше идея да направим списък на педиатри, поддържащи кърменето? Какво стана с тази чудесна идея?

# 14
  • Мнения: 343
Моят баща е кърмен до годинка и чак след това баба ми го е захранила не скаво да е а с боб!!! Grinning  Grinning  Grinning
Но все пак трябва да се има предвид, че баща ми е роден 1943г. и захранен през заветната 1944г. и се сещате какво разнообразие от храни е имало ...

# 15
  • Мнения: 351
Здравейте,
нашият педиатър ни каза, 4е след 6-ия месец само кърмата недостигала на бебешоците, колкото и да ги храниш, защото ве4е имали нужда от пове4е калории. Пове4ето препоръ4ват само кърма до 6иа месец, но после лека полека да се дават и други нещица и ли4но мое мнение е, 4е това не е за да се отговори с търсене на пазара за детски храни. Но не знам... освен това познавам жени, които кърмят де4ицата си, които са на 2 и пове4е годинки заради подсилване на имунната система и докторите, с които до сега съм имала вземане даване подкрепят подобно решение.

# 16
  • Мнения: 516
Моята баба,също е кърмела до годинка и нагоре майка ми и леля ми.Даже,когато се родила майка ми,баба е кърмела нея и племенника  си  едновременно:) ,защото зълвата/май така се казва/на баба ми е нямала възможност да  кърми детето си....

# 17
  • Мнения: 2 529
Преди няколко месеца пусках същата тема Grinning ...И баба ми така Wink

# 18
  • Мнения: 2 784
Прабаба ми по майчина линия е била от голямото добрутро-изписвала си е модни журнали от Париж и т.н.Та докато бях бремена ми попадна нейна книга за отглеждането на деца,има неща,които са пълна дивотия,но и други много ценни.Та там пише,че детето трябва да се храни на поискване,без режим.Беше нещо,че не детето трябва да се настройва според майката,а майката според детето.Ако детето е кротко утре,ще я намеря и ще дам други примери.А книгата е от началото на миналия век и прабаба ми е имала 7 живи деца,всичките ги е кърмила.После баба ми е кърмила майка ми и вуйчо ми само около 40 дена-по комунистическо толкова им е бил отпуска.

# 19
  • Мнения: 2 655
А къде са тези баби?
Дайте да ги пратим да обучат някой друг педиатър, че ми писна да чета глупости от соц. времена изказани от млади педиатри.

Хубави нещо са бабите. Те разполагат с много голяма житейска мъдрост и природна интелигентност. Жалко, че моята не е на този свят, но съм сигурна, че ако беше тя шеще да ме похвали и потупа по рамото за кърменето.

# 20
  • Мнения: 2 051
Цитат на: emem
Цитат на: Godzilla
У нас: нуждата майката да се завърне бързо на работното място и "да живей труда".

Не само това. Ами - "ние да не сме по-назад от тях! Наща нáука е още по-прогресивна и наще деца още по-прогресивно ще ги захраним...", забравихте ли? Laughing  Laughing  Laughing

# 21
  • Мнения: 3 161
Абе не всички баби са толкова светнати. Моята е тормозила майка ми да кърми точно под час, с идеята че тогава това е било модерно и прогресивно. Аз съм ревяла, мастити, болници, мъка... Накрая майка ми почнала да кърми когато аз поискам и нещата се оправили. Та от моята майка това научих за кърменето: че не става на 3 часа, а когато бебето поиска. И то "благодарение" на баба ми го знам това, ама за моя сметка. (Поради "компетентни" лекари маститът на майка ми така се развил, че съм изкарала първия месец от живота си в болница, за да съм с нея; носили са ме на 3 часа; и съм си хапвала цял месец антибиотици през кърмата).

# 22
  • вляво от асансьора
  • Мнения: 1 262
Златни са бабите....и добре че е така,защото и майка ми в началото не беше наясно с кърменето и съответно няма да кажа колко "адекватни" бяха съветите й.Добре,че двете ми мили бабета(Господ здраве да им дава да се радват на още много правнуци) ми бяха подкрепа.А иначе,не всички и тогава са били единодушни по въпроса за кърменето-бабата на мъжа ми например(която между другото е медицинско лице) постояно ме тормозеше как не можело само на кърма,не повече от няколко месеца.......и т.н. от този сорт

Общи условия

Активация на акаунт