Проекто-закон за ясла на бебета на 3 месеца

  • 2 221
  • 32
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 522
Цитат на: jenia vulova
А ЗНАЕХТЕ ЛИ , че се подготвя закон за прием на тримесечни бебета на ясла .

Е това вече е върхът!  #Cussing out Как може да захвърлиш три месечно бебе в ръцете на възпитателките на детските ясли?! Интересно ми е колко майки са изявили желание за това, че чак и закон да подготвят за това? ooooh!

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 277
Цитат на: vilito
Цитат на: jenia vulova
А ЗНАЕХТЕ ЛИ , че се подготвя закон за прием на тримесечни бебета на ясла .

Е това вече е върхът!  #Cussing out Как може да захвърлиш три месечно бебе в ръцете на възпитателките на детските ясли?! Интересно ми е колко майки са изявили желание за това, че чак и закон да подготвят за това? ooooh!


Изобщо майките не проявяват желание да си оставят 3-месечните си бебета на ясла, просто държавата ги принуждава, този проекто закон е във връзка с друг, според който майчинството както в Европа ще се съкрати на 3 месеца-кошмарно ми звучи, надявам се да не е истина, защото това го прочетох в някакъв жълт вестник

# 2
  • Мнения: 2 534
Сигурно ще стане точно така , Катрин_77 . Не би ме учудило.
Момичета , вижте ми подписа , най-после го направих , все не ми се занимаваше.Дано да е станало , та да видите малката ми `шушонка`

# 3
  • морето, сините вълни...
  • Мнения: 510
Цитат на: vilito
Цитат на: jenia vulova
А ЗНАЕХТЕ ЛИ , че се подготвя закон за прием на тримесечни бебета на ясла .

Как може да захвърлиш три месечно бебе в ръцете на възпитателките на детските ясли?!


еее не така де
незнаеш защо се е наложило на някой да си остави детето
Мъника от 4 месечен е с гледачка - мислиш ли че тя се грижи по добре от лелките в яслата. ??   ooooh!  Praynig

И понеже вече навърши необходимата възраст /на 1г и 2м е вече/  Tada  и може да ходи /това е едно от изискванията/ от средата на март ще се пробваме с яслата.
Сърцето ми се свива, ама няма как. Не че гледачката не го гледа, но все пак е лелка /бивша медицинска сестра/ Не знае много песнички, не и се четат приказки
Иска ми се да вярвам че детенце ще се чувства по добре сред "свои"
Дано само не се разболява. Всъщност, давате ли някакви имуностимулатори на децата и подготвяте ли ги понякакъв начин за яслата.

# 4
  • Мнения: 2 534
Абсолютно съм съгласна със Сън_Фло , по - добре е детето да е сред връстници , иначе рискуваме децата ни да станат асоциални , да не могат да контактуват помежду си , да не умеят да делят  , или пък помагат . В яслите бързо научават всичко , защото подражават едно на друго . А каква хубава програма има сутрин , то са песнички , приказки , танци .

# 5
  • Мнения: 2 655
Това е доста интересна тема, затова си посволих да я отделя.
Може да има и други потребители, които да се включат в обсъждането.

# 6
  • Мнения: 522
А бе хора, я ме светнете как точно общуват помежду си три месечните бебета. Поне до шестия месец бебчо има нужда от мама, а  две възпитателки не могат да компенсират липсата на ласки.  family Да не говорим, че е препоръчително на тази възраст детето все още да се кърми.
Аз самата съм много амбициозна, имам хубава работа, перспективна... Трябваше да се върна на работа, когато Наско беше на пет месеца, но отказах, защото сърце не ми даваше. Ниският семеен бюджет определено ни се отрази зле, но по-важното е, че детето беше спокойно и щастливо. Кърмила съм го до 11-ия месец и това според мен е голям плюс.
Това е моето мнение.  smile3503 Не ангажирам никого с него.

# 7
  • Мнения: 1 383
Моя позната швейцарка даде детето си на ясла на 4 месеца за да се върне на работа. Явно там нещата са така. Обаче имат право да работят на 80% и един ден почива тя, един ден почива мъжът и, по един ден бебето е с двете баби, и един ден ходи на ясла. Интересна система, не мислите ли? За яслата плащат според дохода, лично те около 50 евро на ден.

# 8
  • София
  • Мнения: 8 275
Мами подкрепям ви с меннието че трудно може да се да де бебе на 3 месеца на ясла това при нас би било след 2 седмици .. ум не ми го побира.

Трябва да ви кажа, че и противната страна - яслите (сестрите), не са много спокойни от тази вест.
Сега доколкото знам бебетата се дават нма ясли след като проходят... предатавете си оптимистичния вариант от група с 15 деца, от които да има 3 бебета около 3-6 месеца, на които се падат 2 сестри да ги гледат... Как сте се оправят ако в един момент бебета ревнат, и се сдърпат ходещите малчугани за нещо... аз едва се оправям с едно ревящо бебе .. а при тях ще е ужас не задруго но някак не е удачно да се смесват децата... трябва да помислят и по тоз въпрос господата. Разликата между 3-месечни и 3 годишните е много усезателна колкото и да не им се вярва, че е същствена.

# 9
  • Мнения: 1 517
Ужасно ми се струва това, дано не стане!  Shocked Това значи на 3 месеца да започнат да ги хранят изкуствено, да ги отделят от майките им и всичко произтичащо от това... наистина, как ще ги гледат сестрите тези малки бебета, дето още не могат и да седят? То няма смисъл от ясла толкова рано, нито ще могат още да ги учат на нещо, нито пък децата да общуват помежду си... Ако стане така, аз второ определено няма да имам!  Crossing Arms

# 10
  • Мнения: 1 413
Слава Богу,че си родих децата докато майчинството беше 2 г. - тези хора са луди! Забелязвате ли, че всички социални привилегии, наследени отпреди започват да изчезват! Направо се плаша! Но хора,които посягат на МАЙЧИНСТВОТО - това е грях направо! Като стигнем финансовия статут на западноевропейските държави тогава да мислят за такива неща! И изобщо какво са се хванали за майките - като иска някоя мама да работи - има право,прекратява си отпуска...единственото,което трябва да направят е да увеличат парите,а те разтягат локуми,за да отклоняват общественото внимание #Crazy  #Shocked  #Puppy dog

# 11
  • Sofiа
  • Мнения: 3 241
Изобщо не се учудвам - до колкото съм запозната в Щатите майчинството е точно толкова и на ясли ходят съмсем мънички бебчета. Имам позната учителка в ясла в Калифорния  Wink  Гледала съм снимки на съвсем малки бебчета в яслата.
най-лошото в случая е, че няма да направят детските градини като Европейските  Twisted Evil

# 12
  • Мнения: 3 200
Аман от простотия и после "насърчавали" раждаемостта

# 13
  • морето, сините вълни...
  • Мнения: 510
аз също мисля че 3 месечна възраст енаистина ужасаващо малка Mr. Green
но виж след годинката вече го приемам за нормално
лично на мен ми се наложи да се върна на работа, извоювах си половин работен ден и с прекъсване на обед - така кърмих малчо до колед /т.е. на годинка без 10 дни/
сега се боря с "лошото" мнение на околните за това да бъде или не на ясли, но смятам , както не веднъж съм казвала че това е добре за малките.
Мисля че реалността вече е такава - до две години все по малко майки имат лукса да си гледат децата без това да им се отрази на семейния бюджет или без да се налага да си търсят работа след това. Освен ако не работиш на свободна практика или пък професията ти е такава че и след пет години нещата да са същите. Имам впредвид, че днешното динамично време толкова много неща се променят, че дори и след една година откъсване ще си "светлинни" години назад, а имайки предвид моята профисия, това е доста важно.
Така че моля не съдете майките, които си дават децата на ясли.
Аз съм за този закон, най малкото защото ще даде някакви рамки /надявам се/ и ще сложи ред, правила и изисквания.
Та сега, извинете ме за израза, куцо, кьораво и сакато нарича себе си детегледачка. Спомнете си за случката която се коментираше преди време.
Мисля че подобен род закон ще регулира и тия отношения, ще даде на майките донякъде сигурността в наемането на гледачка. Все пак не съм дори чула за подобен проекто закон, но мисля че нещо подобно би било добре да залегне в него.
Та нали всички ние желаем най доброто за нашите деца. Нека наемането на гледачка или даването на детенце на ясла от толкова малко бъде уредено по някакъв начин. Така всеки ще има право да си търси правата, а не само да се вайкаме откъде да си намерим проверена гледачка и как да си доверим най - милото на чужд човек.
Зная че много от вас ще възроптаят за двете години. Но момичета, не е ли по добре да роптаем за сумата на детските надбавки, за това да се направят площадки, училищата и градините да са чисти и добре оборудвани, отколкото за двете години с по 130 лв месечно /в момента/ Та това са само памперсите за един месец.  Confused

# 14
  • Мнения: 3 164
Бе хора вие луди ли сте!Как на 3 м ще го дам на ясла?Е.не и да ходя гладна и жадна и гола -не!НЕ!НЕ!А за системата на запада-не ми говорете-вие случайно да питате майка си кого й е удобно да ви приеме на гости?Е така е в някои западни страни.възпитание спартанско-лично аз не го одобрявам.

# 15
  • Мнения: 4 358
Голям купон  Laughing
Спираме да кърмим на три месеца, за да си дадем бебетата на ясла.
Интересно ми е как ще решат проблема с алергичните бебчета - на три месеца моят син беше нашарен от главата до петите с червени обриви...

# 16
  • Мнения: 1 072
Цитат на: shoni
Бе хора вие луди ли сте!Как на 3 м ще го дам на ясла?Е.не и да ходя гладна и жадна и гола -не!НЕ!НЕ!А за системата на запада-не ми говорете-вие случайно да питате майка си кого й е удобно да ви приеме на гости?Е така е в някои западни страни.възпитание спартанско-лично аз не го одобрявам.

Що се изказвате неподготвени, бе, хора? Откъде знаете как е тук? Тия легенди дето се носят в България не са баш така, както ги изкарват. Нито за отношенията родители-деца, нито за това поради какви причини децата тръгват на градина толкова рано.
И на мен не ми е кеф да ми тръгне детето на 3 месеца на градина, ама се налага, и? Не мисля, че това ме прави по-лоша майка!

# 17
  • Мнения: 3 200
Цитат на: SaraJK

Що се изказвате неподготвени, бе, хора? Откъде знаете как е тук? Тия легенди дето се носят в България не са баш така, както ги изкарват. Нито за отношенията родители-деца, нито за това поради какви причини децата тръгват на градина толкова рано.
И на мен не ми е кеф да ми тръгне детето на 3 месеца на градина, ама се налага, и? Не мисля, че това ме прави по-лоша майка!


Нали това се опитваме да разберем, как е "там", накъдето сме тръгнали? Защо бебе на 3 месеца се оставя в ясла от майката, защо не може майката да го гледа и т.н.
Така че моля те,  сподели опит  Thinking

# 18
  • Мнения: 1 710
А знаете ли и друго, че ние сме на година и половина и няма места в яслите за септември. Днес ни приеха документите за 2006г. септември. А дотогава какво ще правим?
Те като ги мислят такива закони - видяли ли са, че на този етап градините не могат да поемат толкова деца?????

# 19
  • Мнения: 3 164
Ей Сара.че това нормално ли е .бре джанъм?Я стига западен образец!Интересно ми е да узная твоята причина да оставиш пеленачето си на еди-кой си да го гледа-че в този момент ама нищо не е по важно от моето дете-не ти пари.не ти кариери.но всеки си е башка луд-както казват старите хора-не го приемай лично.За мен няма такава причина .че да си поверя бебето на 3-4 или 7-8 м на някой друг.освен ако не дай Боже съм с някакъв здравословен проблем.Е това е!

# 20
  • Мнения: 1 072
Първо, не ме разбрахте правилно. това за неподготвеното изказване беше по повод на "спартанското възпитание" и на ходенето на гости с уговорка. Да, вярно е, че се уговаряш като отиваш на гости, но то си е и нормално, тъй де, иначе как да знаеш, че човека си е вкъщи? А тия легенди как било тука в това отношение в повечето случаи не са верни. Но на тая тема просто нямам време и няма и смисъл да пиша, защото се отнася за самите чужденци, а те малко ме касаят.
Колкото до яслите: аз не казвам, че е нормално. Не ми се иска, не ми харесва, но това са законите тук. Имаш 3 месеца отпуск по майчинство, и 3 месеца неплатен отпуск, и това е. Даже не можеш да си повече време в неплатен отпуск, дори и да искаш. ами то не е нормално и 10 дни на година да имаш за да си гледаш болното дете, ама и това е така. ако е повече болно пак трябва да си намериш кой да ти го гледа, защото нямаш възможност да отсъстваш повече от 10 дни. Та какво да направя: да напусна работа ли? Знам, че сега всички бихте казали "Ами да, нали детето е на първо място". Така е, детето е на първо място, но от една страна гледам как ги гледат в градините и съм страшно доволна, от друга страна, наистина имам работа, която не ми се иска да загубя, не заради кариерата, защото аз такава там няма да направя, а заради удовлетворението, което ми носи. Детето ми ако не тръгне на 3 месеца, ще тръгне на 1 годинка на градина, така че въпросът опира до няколко месеца. От всичко най-неприятно ми е, че там децата боледуват, а той е още много мъничък, но от друга страна, всички бебета тук тръгват на тая възраст и нищо им няма. Иначе, да, изпускам моменти от развитието на детето, но за тази цел от другата година ще мина на 3 дни работа на седмицата, ще съм си 2 дни в седмицата с двете си деца, ще си играя с тях, ще се занимавам, е, какво пък толкова, че първите няколко месеца съм му гледала усмивките и гуканията не по цял ден, а 3 дни в седмицата и вечерите?
мисля, че е по-комплексно, отколкото може да се опише по интернет, и няма и смисъл, защото всеки си има различните разбирания и идеи.
сега ще бягам, че съм си зарязала бебчо в леглото да си се хили срещу някакви кукли.
Поздрави, Сара
П.С. а теб КОЕ по-точно те кара да не искаш да го оставиш на градина? че изпускаш моменти, че ще боледува, или ? Каква е твоята причина?
Между другото, откак се е родил баткото не съм се отделяла от него за повече от 8-9 часа, докато съм била на работа. не съм го оставяла на гледачки, за да ходя по ресторанти или на баби, за да ходя на почивка, както правят доста майки мои познати в България, които иначе си седят вкъщи до 2 годинки да си ги гледат.

# 21
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 800
Цитат на: SaraJK
Детето ми ако не тръгне на 3 месеца, ще тръгне на 1 годинка на градина, така че въпросът опира до няколко месеца.

"Няколкото месеца" са 9! Това е доста време! Аз по-скоро се чудя защо, когато визират западен образец, гледат най-малкия отпуск, а не най-големия, да речем?! И защо изобщо се копира, при положение, че цялата система изобщо, ама изобщо не е уредена да поеме грижи за толкова малки деца?!
Тръгва се по обратния ред: оправя се системата, и тогава вече се подлагат на гласуване подобни мерки - и в този случай, засягащ бъдещето на нацията - на референдум, мен ако питат.

# 22
  • Мнения: 1 072
Аз пак не се изразих правилно, защото бързам.
до няколко месеца ще го гледа баба, а после аз ще мина на 4 дни работа, така че реално разликата е между 6-7 месеца и 1 годинка. Да, де, пак си е половин година, но баткото тръгна на 8 месеца и беше съвсем нормално.

# 23
Кой ви кара да ги дадете на 3 месеца на ясла! Да не ви заплашват с пистолет!

Едните реват, че нямало ясли за малки деца, сега пък тези реват, че има!

Ееее, угодия няма! Каквото и да се направи вечно недоволни!

Едните си ги гледат децата до 3 години, други се връщат веднага на работа, нека всеки прави това, което намери за добре!

Иначе като се пусне анкета - повечето се връщат на работа до една година на детето, но щом е за оплюване - добре дошло!

Но за нещо, което  е очивидно добро - правото на избор да ми пишете такива отрицателни неща и просто неблагодарно!

# 24
  • Мнения: 3 164
Биала.ти сама разбираш че там нямаш право на избор-3м и точка.Аз затова от БГ не мърдам-3г държавата е длъжна да ме търпи-е.това в кръга на шегата.А що се отнася за моите причини да не дам детето си на ясла и то на 3м са доста-най важната според мен е това .че се нарушава психоемоционалния контакт.детето страда и майката също и т.н.За сведение на Сара и двете си деца ги отглеждам сама-дори и за ден никой друг не ги е гледал-на почивки и тем подобни (дори и по заведения и гости )те са плътно с нас .

# 25
  • Мнения: 272
съгласна съм, че май тоз' закон има нещо общо с онзи дето щели 2 год. майчинство да съкращават....  гадове мръсни, хайде направо от родилното и бам на ясла или ще има предясла?!? а защо да не и в пансион за новородени!!!! та защо им е майка ?? а дали да не въведът и закон да ги раждаме седма4ета? нали уживяват?!?
такива идей трябва да се убиват в зародиш, иначе е свършено с хората.... лично мнение.

# 26
Не виждам защо си притеснена от този проектозакон тогава!
Той е за майките, които искат да се върнат на работа, по една или друга причина!
Та богати държави не дават такива дълги майчинства, а ние ще искаме от затъналата ни държава хем да е дълго, хем да е голямо, че видиш ли 130 не стигат за отглеждане на дете.
Ами не стигат!
Ми 130 са супер за нарицателната част от циганското съсловие да раждат, а ако дадат 300, то ще останат единици и българките, дето ще тръгнат на работа изобщо.
Всеки трябва да се простира според чергата си, според приоритетите, средствата и възможностите си, а не да чака на някой друг да му изпълнява мечтите!
И току виж, наистина сме станали Швейцария на Балканите!

Но надежда има, все повече не си стоят да разчитат на майчинство две години, а се опитват да си направят живота по-добър! Ами евала им! Не е лесно да си оставиш детето  да се върнеш на работа, но пък ако все лесното гледаш, дълго за много неща има да гледаш.

---
не работя и не вземам майчинство - ако ми се налага ще работя, а ако 130 лева са ми перото, което закърпва бюджета, то със сигурност няма да стоя и да чакам на тях.
Е, яд ме е, няма да го крия!
Безработните не си търсят работа, че видиш ли дават им някави пари, майките по майчинство, що да работят за 200 като си вземат 130и са си  дома, пенсионерите пък болни и не могат да работят!!!
Е, кой ще изкарва парите за безработни, болни, майчинство и пенсии!

Далеч съм от мисълта, че това се прави от депутатите заради държавата - натиснати са от ЕС, или от желанието отново отнякъде да напълнят по още една сметка, ама пък ако има напредък за държавата ...

# 27
  • Мнения: 1 072
Шони, без да се обиждаш, и може и да е наистина в кръга на шегата, но държавата не е длъжна да те търпи за нищо. Ти може да решиш и 10 деца да имаш - това си е твое право, но не може да чакаш на някой да ти помага за отглеждането им. Защото ако ти си седиш вкъщи да си ги гледаш, някой ходи на работа и плаща издръжки, за да ти плащат на теб майчинството. Така че "държавата" не е просто нищо, това са всички хора, които живеят и работят в нея.
По повод на "психоемоционалния контакт.детето страда и майката също...": 1. къде е тогава  психоемоционалния контакт между бащата и детето. или дай и той да има 3 години отпуск?
2. същите тези страни страдат и като детето тръгне на 3 годинки на градина, майката страда и като детето напусне къщата, но тия неща стават, нали?
И накрая: много се радвам, че си гледаш сама децата, не се съмнявам в това, че си добра майка, но това, което аз искам да кажа е, че едното седене вкъщи не е критерий за това. без да визирам теб или друг от форумите, а мои познати.
поздрави, Сара

# 28
  • Мнения: 2 534
Искам да уточня , че до мнението на PELA за разделянето на темата , става въпрос за нашите мъничета , които са на по 10-11 м. Те ще тръгват скоро на ясла , а не тримесечни бебечета . Заради това съм написала изречението за общуването , защото те вече го владеят . Веднага ме оплюха някои , брееей !

# 29
  • Мнения: 3 164
Ех,Сара.как така държавата не е длъжна "да ме търпи"?Нали  аз и семейството ми сме нейни граждани?Н5има има такава държава която не се интересува и не е в полза за майките и децата?А аз хич и не чакам от държавата "с тези 150лв." е ясно ,че не достигат/да е жив и здрав мъжът ми да ни издържа/-е не си мисли,че съм някой търтей дето чака на готово-някои избират кариера,други се посвещават на майчинство и домакинство-хора всякакви!А и аз няма да съм 100г по майчинство-като свърши моето.започвам работа и следователно и аз ще плащам данъци и такси и т.н.  и за др.хора-нали?А що се отнася за връзката дете-баща несъмнено тя е силна,но съгласи се смен-с майката е друго-тя ражда и кърми и е 24ч с детето/като бебе естествено/.всяко дете като тръгне да речем на градина плаче за мама,а не за тате.а бе майката си е майка.това е!

# 30
  • Мнения: 1 072
Шони, не ме разбирай погрешно, не казвам, че си търтей, или че чакаш на някой друг (освен мъжа ти) да те издържа. Но съгласи се пък ти с мен, че издръжките, които се изплащат не са достатъчни, за да може всяка майка да си седи по 2-3 години вкъщи да си гледа децата. Отделно, че системата не е такава, и аз тука плащам по 250 евро на месец за медицинска застраховка за мен и двете ми деца (мъжът ми е на друга), от които ползвам (слава богу!) много малка част. Реално други хора се възползуват от факта, че ние сме здрави. Ако аз вляза в болница ще ми струва сигурно 500 евро на ден, за които издръжката ми принципно не е достатъчна.
За връзката майка-дете мога да ти кажа, че принципно съм съгласна, но пак си зависи. Като Дани тръгна на 8 месеца на градина с мъжа ми минахме на по 4 дни работа - всеки си седеше по 1 ден вкъщи да го гледа, а в останалото време работехме. В този момент връзките майка-дете и баща-дете бяха еднакви. Така че ако бащата ползва отпуск и си седи 24 часа вкъщи да гледа детето, то ще плаче за тати, а не за мама.
Шони, и аз ако можех щях да си седя вкъщи да си гледам децата. Ама не може. И съм го приела. Тука е така. Ако в България стане така, че да трябва да си дадеш детето на градина на 3 месеца, ще трябва просто хората да го приемат. Защото по същата логика може и "държавата" да каже "Вие сте длъжни да ме търпите!"
А ако не ти се налага да работиш - тогава наистина нямаш проблем и не те касае дали другите деца тръгват от 3 или 6 месеца на градина!
Поздрави, и всичко най-добро, Сара

# 31
  • Мнения: 532
И аз съм против.Не само за 3 месечните , но и за 7-8 месечните.Поне 1.4 г. - 1.6 г. трябва да са децата.Да не изпадам в подробности защо.Доста неща са се изписали , но Сара е права , ако си принуден да направиш така , къде ще идеш.И да роптаеш все тая.Колко майки роптаят за малките майчински , не съм забелязала да са ги удвоили.А на тая скапана държава  Hands Fist .
ПОДКРЕПЯМЕ РАЖДАЕМОСТТА.   ylinfant
РАЖДАЙТЕ , ВЕДНАГА ЩЕ ВИ ВЗЕМЕМ БЕБЕТАТА НЯМА СМИСЪЛ ДА СЕ ТРЕВОЖИТЕ ЗА ТЯХ.   newsm34
ВАЖНОТО Е ДА РАБОТИТЕ. newsm20
ДА СИ ПЛАЩАТЕ ДАНЪЦИТЕ НА ДЪРЖАВАТА.
 #Sniper  #2gunfire #Sniper  #2gunfire

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 728
И аз съм против. В UK може да е така, но Сара сама каза че е доволна как ги гледат. А като знам тук как ги гледат направо ме е страх да си помисля че ще се грижат за 3-месечно бебе. Да не говорим, че и яслите не достигат. В нашата ясла има 28 деца в момента и още 30 чакащи молби. Отделят по-големите дечица в градинска група и пак остават 15 деца и 30 чакащи.
 За майчинските мога да кажа, че от данъци и осигуровки с мъжа ми сме внеслли повече отколкото ще получа за тези две години майчинство.
Богатите държави може да имат малък отпуск по майчинство, ама на тях прираста им не е отрицателен, нали!!!

Общи условия

Активация на акаунт