Kъсно ли е да започнем да кърмим бебе на една седмица?

  • 6 457
  • 11
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Прекалено късно ли е да започнем да кърмим бебе на една седмица?

Автор: Мелиса Кларк Викърс, IBCLB, Консултант по Кърмене

Въпрос:
Възможно ли е да започна да кърмя сега когато бебето ми е вече на една седмица? Бебето ми е хранено с формула от деня на раждането си, но сега промених решението си и искам да кърмя. Прекалено късно ли е?


Отговор:
Не, никак не е късно да преминеш към кърмене. Имаш шансове, не само ако  гърдите ти все още се напълват с мляко, най-вероятно с истинска кърма, а не коластра, но дори ако досега изобщо не си кърмила. За да е успешен преходът към кърмене ще трябва да се справиш със следните две неща:
1.   Увеличаване на предлагането. Дори ако гърдите ти все още отделят мляко, те вече са получили сигнал, че по някаква причина бебето няма да суче от тях. Кърменето се осъществява на принципа на търсенето и предлагането. Ако бебето суче и активно изпразва гърдата, то подава сигнал на гърдите да произвеждат повече кърма. Ако млякото не се извлича, гърдите намаляват количеството произведена  кърма. Като прилагаш този принцип ще успееш пак да увеличиш предлагането.
2.   Връщане  на бебето на гърдата. В продължение на една седмица бебето ти е приемало формула от шише. За да пие от шишето без да бъде задавено от непрекъснатия поток, бебето се е научило да притисва биберона с уста за да задържи притока на мляко, да си поеме дъх и преглътне. Освен това то е свикнало да държи биберона в предната част на устата си. Нито една от тези техники не работи на гърдата! При кърмене гърдата отделя мляко в отговор на ритмичното изсукване с език. Езикът обхваща зърното на гърдата във вътрешната част на.устата. Някои бебета лесно се връщат от шишето към гърдата, но други се съпротивляват по време на прехода. Може би ще ти е нужно търпение за да помогнеш на бебето си да се научи отново как се суче от гърда.

Междувременно бебето трябва да продължи да яде.

Можеш да изпомпваш кърмата, за предпочитане с разграфена електрическа помпа за гърди, за да стимулираш лактацията докато бебето ти наново се учи да суче. Можеш да даваш на бебето изпомпаната кърма. В зависимост от това колко кърма имаш и колко време ще е нужно за възстановяването й вероятно ще се наложи да дохранваш  с известно количество формула. Дай предимство на кърмата. Може да ти отнеме седмица или повече докато преминеш от изцяло изкуствено хранене към  изключително кърмене.

Експериментирай с други начини на хранене. Бебето може да се научи да пие кърмата от малка мека чашка, която ще трябва да контролираш. Изправи бебето седнало, доближи ръба на чашата до долната му устна и повдигни чашата - млякото трябва само да докосва устната му. Бебето ще изплези езика си и ще започне да лочи млякото. Можеш също така да използваш капкомер или спринцовка.

Докато извършваш прехода към кърмене е важно някой да ти помогне при поставянето на бебето на гърдата и да определи с колко формула да дохранваш,  ако е необходимо.Един Сертифициран Консултант по Кърмене (тези, които имат IBCLC след името си) или акредитиран Лидер на Ла Лече могат да ти бъдат изключително полезни.

Заслужава ли си да се измъчиш с подобен преход? ДА! Заслужава си дори само заради ползите за здравето - твоето и на бебето ти. А също и заради спестеното време и пари, и заради гордостта, че си способна да направиш това за твоето дете.


Преведе vedrra  от http://breastfeed.com

# 1
  • Мнения: 2 596
202uu   Hands Thumbsup  точно така, не  е никак късно и си струва опита. Аз започнах на 4-тия ден, защото в родилния дом никой не ми обърна внимание на множеството ми въпроси и аз  си мислех, че нямам кърма докато гърдите ми не станаха като камък.

# 2
  • Мнения: 280
Вярвам, че няма да имаш никакви проблеми  Stuck Out Tongue  Аз започнах на петия ден и бебчо се справяше чудесно  Stuck Out Tongue   Струва ми се, че една седмица е твърде кратък период, за да привикне към хранене от шише с адаптирано мляко, а и рефлексът за сучене е много много силен  Laughing 

Последна редакция: сб, 10 сеп 2005, 22:34 от Bubachko

# 3
  • Мнения: 2 051
На Тединцето едното близначе е стояло един месец в болницата след раждането, отделено от мама и братче, хранено от големите дупки и т.н.
Но след този месец раздяла  е започнало да суче и така са се кърмили цяла година!
Пиша вместо нея, защото те вече са големи и тя рядко влиза тук. А на мен тя и дечицата и винаги са ми давали надежда, че колкото и да е трудно, всичко е постижимо.

# 4
  • Мнения: 3 164
Аз започнах да кърмя от 10 ден.защото имаше здравословен проблем и бебо не беше при мен.не срещнах никакви трудности освен обичайните.и така до днес.

# 5
  • Мнения: 2 282
Благодаря ви, момичета, за надеждата, която ми давате! От доста време се тормозя от мисълта, че ще раждам със секцио в болница, където държат бебетата отделно, хранят ги с биберони с големи дупки, дава ти бебето на 4тия ден, и то под час за определено време...
Май е крайно време да спра да се тормозя за това, което не мога да променя, да се подготвя психически за нулева подкрепа от страна на акушерките, а като се роди бебка, просто да направя каквото е възможно, за да се кърмим... Каката я кърмих година и половина, но като си спомня колко беше трудно в началото... нямах интернет, нямаше ви и вас...
Отново БЛАГОДАРЯ!!! newsm51

# 6
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Вярвам, че няма да имаш никакви проблеми  Желая ти успех, защото да кърмиш бебето си е едно от най-големите удоволствия на майчинството!!    Stuck Out Tongue  Stuck Out Tongue  Stuck Out Tongue

Това е преводна статия...  Mr. Green

# 7
  • Мнения: 280
Редактирам веднага Laughing Струва ми се, че постингът ми беше по повод въпрос на едно момиче, но може и да съм се поувлякла....не си спомням...едва прохождах във форумите Mr. Green

# 8
  • София
  • Мнения: 4 381
И ние започнахме да се учим да се кърмим след като се върнахме от болницата на 6-тия ден. Първите 2-3 дни беше много трудно. Момата стоеше с отворена уста и чакаше млякото само да се излива в гърлото. Тогава се цедях директно в устата й и постепенно тя разбра какво трябва да прави.

# 9
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Редактирам веднага Laughing Струва ми се, че постингът ми беше по повод въпрос на едно момиче, но може и да съм се поувлякла....не си спомням...едва прохождах във форумите Mr. Green

Ооо, и аз не видях, че темата е от март!  Wink

# 10
  • Мнения: 1 455
Сребърен облак, не се притеснявай за кърменето след секцио. И на мен това ми предстои след няколко дни, но си мисля, че ще се справим.
Дъщеря ми се роди преди 3г и 4м , но беше недоносена и се наложи да я транспортират в педиятрията, където стоя един месец. През това време аз се цедях на 3 часа всеки ден, за да запазя кърмата, въпреки че лекарите и акушерките ме предупредиха, че няма да мога да кърмя и ми предлагаха хапчета за спиране на кърмата. Не ги послушах и в деня на изписването поисках да направим пробно кърмене и всичко мина перфектно, а медицинският персонал изобщо не очакваше. Чудиха се как е възможно да имам кърма след като цял месец съм била без бебе, а Цветунката си цокаше все едно само това беше правила (ама то и течеше като от шише при мен). В къщи се кърмихме и от гърда и от шише, но с изцедена кърма. Цвети беше само 2300 и трудно се будеше за ядене, та затова й давах кърмата от шише, иначе заспиваше на гърдата и нямаше събуждане, както и да я пощипвах и будих.
Та, не се притеснявай за секциото, няколко дни не са проблем.
поздрави и успешно раждане
Дани

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 603
аз родих секцио и закърмих бебо на 10-я ден. още се кърмим

Общи условия

Активация на акаунт