Осиновителки отглеждащи сами децата си.

  • 152 291
  • 255
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 652
Майки СОД   (сами отглеждащи децата си) – осиновителки. Ако има нека се разпишем тук. Аз познавам доста , част от тях са в този форум. Мисля, че ние имаме общи проблеми и общуването ни би било полезно.

Аз съм първа. Синът ми е на 4 г и 7 месеца. Осинових го точно преди четири години. Живеем двамата, без баба и дядо и се справяме сами с Божията помощ и с помощта на приятели.  Двамата преживяхме много неща- и хубави, и не чак дотам.  След 4 години майчинство- аз съм една щастлива майка.   bouquet

Последна редакция: пт, 10 авг 2007, 09:43 от Бейб

# 1
  • Мнения: 2 863
Дарена, радвам се да те видя пак тука, но защо ти е да отделяш майките осиновителки, от другите....на всеки, който гледа сам детете му е ужасно трудно.....по скоро има момичета, които имат помощ и такива, които нямат и знам, че ти за хубаво или лошо си от  последните...
Пиши по-често тука, на мен винаги ми е приятно да те чета Heart Eyes

# 2
  • Мнения: 286


И аз да се запиша. Моят син е на 4г.5мес. Събрахме се преди малко повече от 3 години. Живеем заедно с моите родители, които много ми помагат.
Не съм и предполагала, че да бъдеш майка е толкова трудно и толкова хубаво и толкова трудно и толкова хубаво и толкова трудно и толкова хубаво........
С няколко думи, преди 3 години слънцето влезе в дома ми и ме нарече Мамо!

# 3
  • Мнения: 1 652
Jaly,   Hug !

По принцип пиша рядко Jaly и в другия форум, защото нямам време.

... но защо ти е да отделяш майките осиновителки, от другите....

-защото имаме общи проблеми, които можем да объждаме и да си помагаме взаимно
-защото искам детето ми да се познава с други такива деца и да общува с тях- това е жизнено ноебходимо. Аз познавам такива майки- с три от тях поддържам контакти.С една от тях бяхме тази година на почивка- не можете да си представите колко хубаво беше.  Тя е психолог. С  друга майка Вonita сме близки и по душа, и тя стана един от най-близките ми хора. Това  е нужно и на мен, и на детето ми. Знам го.

# 4
  • Мнения: 710
Здравейте момичета!
Между другото търсех подобна тема за общуване но не намирах,пиша единственно в темата за многодетни,много е хубаво там,но проблемите и ежедневието ми е по-различно понякога,понеже освен многодетна съм и самотна.
Наталия от Плевен съм  имам три прекрасни юнака:Даниел на 16г.,Калоян на 13 почти и Джозеф на 1г.4 м.
И аз като Дарена живеем сами,справяме се с Божията помощ и на приятели.
Май не съм разбрала правилно  newsm78 тук е само за осиновителки?

# 5
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
тук е за всички
аз не съм сама и не съм осиновителка
но ви познавам и ми е приятно сред вас
Дажи, понякога има различия при осиновените

# 6
  • Мнения: 2 863
Дарена Hug

# 7
  • Мнения: 320
И аз да се разпиша!Моето момченце е на 3,5год. От 3 месеца сме заедно.
Нека не прозвучи като оплакване, но определено ми е много трудно!  Сами сме .От време на време ми помагат леля ми и  мои приятелки Има ли тук мами осиновили дете на такава възраст? 

# 8
  • София
  • Мнения: 6 477
И аз да се разпиша!Моето момченце е на 3,5год. От 3 месеца сме заедно.
Нека не прозвучи като оплакване, но определено ми е много трудно!  Сами сме .От време на време ми помагат леля ми и  мои приятелки Има ли тук мами осиновили дете на такава възраст? 
Здравей! Знам със сигурност колко ти е трудно. Ако ще ти прозвучи поне малко успокоително - детенцето ти е вече над 3 годинки и е възможно да установите словесен контакт, така че полека нещата ще стават по-лесни. Аз лично като се роди дъщеря ми все се молех някак до 3 години ако може да бъда телепортирана във времето и тогава отново да си спомням коя съм и къде съм. Просто първите 3 години ми беше ужасно трудно - бебе, самота, депресия, пренастройка на живота...но сега вече е много по-добре. А ти и твоето детенце ще установявате все по-плътна връзка един с друг и след не много време ще е значително по-лесно и по-добре! Успех, мила и  Hug Hug Hug

# 9
  • Мнения: 1 652
Благодаря на всички, които отговориха  но

идеята ми е да събера в една тема майки СОД- сами отглеждащи децата си - осиновителки.

а виждам, че нещо много се разводни темичката ми.

# 10
  • Мнения: 883
Darena,  Hug и от мен!
Благодаря ти за темата - важна е и нужна - за теб, за мен, за Bonita77, и за другите, които са тук ( а и скоито се познаваме от другия форум).
Да се представя за тези, които не ме познават - майка съм на две прекрасни осиновени деца. Отглеждам ги сама през последните 6 години, след като загубих съпруга си (рак). Ако ви кажа, че с годините става по-лесно - не ми вярвайте!!! Не е по-лесно. По-различно е. Проблемите са по-различни. Разрешаваме ги по различен начин. Нивото на общуване с децата е различно. Въпросите са други. Разговорите дълбаят все по-надълбоко. Пубертетът на каката привнася колорит в цялостната картинка - настроенията й се сменят непрекъснато и докато ми се муси за нещо (дори без аз точно да съм разбрала за какво), започва да ми разказва смешна случка от предишния ден и да се залива от смях, готова да сподели ведрото си настроение с целия свят, а в следващия миг се е сгушила на рамото ми и рони сълзи защото е решила (за кой ли път), че сигурно нейна е вината за смъртта на татко й... "Малкият" (който скоро ще навърши 11) от друга страна е амбициозен, чаровен, но и много чувствителен и болезнено преживява и най-малкия си неуспех (като например, че не е успял да намери необходимата му точно в този момент тетрадка)...
Налага се да работя много (и като обем работа и като часове), за да мога да се справям финансово и да не се налага да се лишаваме от най-необходимото. Прекарвам много малко (много по-малко отколкото ми се иска и е нужно) с децата си и това ми тежи. Но нямам кой знае какъв избор. Работата ми налага понякога да пътувам. Няма на кого да разчитам да ги гледа по време на моите отсъствия, освен на една приятелка (да е жива и здрава!)

Милка, това е специално за теб - знам как се чувстваш - синът ми беше на 3г 2 мес,. когато стана част от нашето семейство.
Mоrgana, много е различно и трудно сравнимо, когато едно дете е живяло в семейството си от самото си раждане и когато е прекарало първите 3 години от живота си в институция. Повярвай ми, знам го. НО, Милка, детето расте, ще ви стане по-лесно да се разбирате, сте ставате все повече "един отбор", но не мога да ти обещая, че ще стане по-лесно... Просто ще се научите заедно да борите трудностите.
За всички  Hug

# 11
  • Мнения: 1 652
Дефи, благодаря- за присъствието, за добрите думи!    bouquet

# 12
  • София
  • Мнения: 4 493
Мога само да кажа, че ви се възхищавам за силите и смелостта която имате  Hug

# 13
 Мили дами,

Осинових сина си преди 4 месеца. Много сме щастливи заедно. Вси4ко върви наред и естествено се появи въпроса за тате. Къде е тате, мамо?

Всяко мнение и споделен опит за отговор на този въпрос ще ми е от полза.

# 14
  • Мнения: 1 652
Bajiolina, добре дошла!

Изпратих ти някои неща на лични.

# 15
  • Мнения: 515
Прочетох всичко до тук и наистина ви се възхищавам момичета!!!!! newsm51

# 16
  • в сърцето на моето дете
  • Мнения: 64
здравейте и от мен.
Благодаря за тематана дарена.Позволявам си да се включа и аз - една от чакащите своето слънчице бъдещи самотни майки. Мисля , че сред вас ще се подготвя по-добре затова което ме очаква / надявам се съвсем скоро/. В началото когато взех решение да осиновя сама детенце мислех , че не са много мамите направили тази трудна крачка - но форума / вие / ме направи оптимист. Надявам се да е скоро времето в което ще изкрещя от радост - И АЗ СЪМ МАМА и тогава да бъда пълноценен член на вашата група. Възхищавам се на всички вас
newsm51 smile3525newsm51 smile3525newsm51 smile3525newsm51 smile3525newsm51 smile3525newsm51 smile3525newsm51 smile3525newsm51 smile3525newsm51 smile3525newsm51 smile3525newsm51 smile3525newsm51 smile3525newsm51 smile3525newsm51 smile3525newsm51 smile3525newsm51 smile3525newsm51 smile3525newsm51 smile3525newsm51 smile3525newsm51 smile3525

# 17
  • Мнения: 1 652
diva1978, добре дошла!  Hug
Дано по-скоро се намерите с твоето детенце.   Praynig Моля те информирай ни когато имаш новини.

Мисля, че по нататък можем да поговорим и за бащата- както подаде   темата bajiolina. Макар, че като чета тук в този форум за някои бащи си мисля, че няма за какво да съжалява детето ми . 

Все пак е нещо за което трябва да сме подготвени, защото въпросите идват, първо от другите деца, после от твоето дете. Аз минах първата серия въпроси- първата сесия бих казала. Мисля, че я преминах успешно. Това ще покаже утрешния ден.

# 18
  • София
  • Мнения: 6 477
Аз се включвам пак тук, независимо, че не съм осиновителка (понякога дъшеря ми така ме изненадва, че си мисля, че няма генетично родство с мен). Мисля, че проблемите на единствените родители независимо биологични или не са доста сходни. Въпросите идват - това е вярно, но и друго е вярно - децата вярват 10000% на този който ги обича и се грижи за тях. За децата поне в първите години от живота им този човек е слънцето и света! Така, че мили мами, не се притеснявайте толкова от въпросите, безусловната обич винаги намира решение на проблемите.
А за мен лично биологичното родство няма толкова голямо значение, поради убеждението ми, че всяка човешка душа избира хората, при които ще израстне. Така че, аз възприемам моята мисия да помогна на тази душа да порастне и да открие красотата на света! Стана доста поетично, ама днес специално много ми липсва детенце, понеже е болно, а аз не мога да мръдна от работа! Sad

# 19
  • Мнения: 1 327
darena, разкажи моля те повече подробности около осиновяването - на какви изисквания трябва да отговаряш, какви документи подаваш, колко време ти е отнела процедурата?

# 20
  • Мнения: 1 652
darena, разкажи моля те повече подробности около осиновяването - на какви изисквания трябва да отговаряш, какви документи подаваш, колко време ти е отнела процедурата?
Ако някой се интересува от осиновяване въобще- в подфорума има подробно инфо. За жени, които сами осиновяват- процедурата е същата. Може да отнеме повече време, ако жената е с претенции, ако вземе по-голямо детенце- отнема по-малко време. За себе си не мога да говоря- осинових още по стария закон- много се промениха нещата.
жена ,която е решила да осинови дете сама трябва да се приготви за голямо чакане, компромиси и откази, но  във форума има момиче, което се подготвя за приемно семейство- т.е. ако искаш дете ще намериш своя начин да го имаш, да му се радваш, да го обичаш, и да му се раздадеш.  Hug

# 21
  • София
  • Мнения: 589
darena, разкажи моля те повече подробности около осиновяването - на какви изисквания трябва да отговаряш, какви документи подаваш, колко време ти е отнела процедурата?

И аз имам един въпрос.Мисля 4е тук може да ми помогнете.Искам да стана приемен родите  Peace
Какво трябва да направя как седи този въпрос?какъв е срока за подаване на молба?Изобщо всичко около това ме вълнува.Също какви са ми правата след това и най важното което много ме притеснява,има ли възможност след като стана приемен родител някой да прояви интерес към съответното дете след 2-3 години примерно и да реши да го осинови.Възможно ли е това. newsm78

И за вси4ки самотни майки осиновителки   bouquet

# 22
# 23
  • Мнения: 127
От 3 месеца и аз се радвам на моето малко момиченце. Сега тя е на 2г.4м. Донесе ми много любов и усмивки.

# 24
  • Мнения: 1 652
Добре дошла , миани, макари със голямо закъснение и Честита Нова Година на мамите от тази тема, включително и на тези, които не са се разписали тук, а само чета. Желая на всички ви много споделена радост с малките човечета, здраве и любов!
На всички от мен!  Hug

# 25
Здравейте! И аз се присъединявам към вас. Преди 9 месеца осинових момиченце на 3 г. Преминахме през много  изпитания непосредствено след делото - болници, съмнения за неблагоприятни диагнози и др. Сега всичко е наред  и я отглеждам сама с помощ от страна родителите ми.
Идеята за откриване на тази тема ми допада. Ние имаме идентични проблеми  и въпроси , на които трябва да отговаряме пред нашите деца , а и пред нас самите.
darena, чудесна идея да въведеш темата Hug

# 26
  • Мнения: 4
Здравейте!
Моля впишете и мен във вашия списък.
Аз съм майка от 1г. 6м. на прекрасна девойка.
Тя е на 2год. и 3 м. Сега се чудя как съм живяла преди.
Тя ми даде сила, любов и красота.

# 27
  • Мнения: 1 652
roumi, добре дошла!   bouquet

 Vixen, ти си знаеш!  Hug

# 28
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
ех, мили борбени майчета така ви се радвам

# 29
  • Мнения: 1 652
Момичета ще си позволя да ви напиша някои неща, които считам, че биха били  полезни.

Основното, което ни отличава от останалите родители е липсата на един родител. Няма го нито жив някъде, нито е починал. Просто не съществува. На детето аз казах истината. Обясних му,че всеки човек се създава от мъж и жена, мъжът пуска семенце в корема на жената и после там расте бебето и се ражда. Тези мъж и жена, които са го създали не са могли да го гледат и затова са го оставили в бялата къща. В момента няма татко, защото аз нямам мъж до себе си. Това са накратко обясненията ми от една година. А той е на 5 г. Детето се вълнува повече от липсата на бащата, отколкото от осиновяването. Осъзнава повече и по-добре първия факт.   Страда, особено в началото. Успях да трансформирам страданието му в надежда, че това ще се случи. Говорим за това открито, винаги казвам истината. Уча го да бъде благодарен на съдбата, така както уча и себе си. Настроен е позитивно, има много приятели, не избягвам темата във филмчета или книжки. Казвам му, че има и други деца, като него и той познава такива деца. Старая се да контактува с мъже, но за съжаление това се случва инцидентно и рядко, тъй като живеем далеч от родния град и всичките ни близки са далеч.
Самата аз не страдам болезнено от липсата на мъж. В момента и така съм щастлива. Много съм благодарна на Бога за всичко!  Praynig

# 30
  • Мнения: 2 863
oх, Даренке, ти си ми като пътеводна светлинка ще знаеш Hug

# 31
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
ДАри, много е хубаво ад те чете човек, и аз като Джали ще го кажа
до колко според теб личното ит спокойствие по въпроса се предава и на детето?
може би проблема от липсата на татко идва то това че приятелите ти и роднините ти са далече....защото на скоро в една тема едно от майчетат тук сподели, че сина й казал, че дядо е тати, защото татковците са тези, които помагат и гледат децата, и затова - деди е татко....
а вие като самотни майки - осиновителки, защо не се срещнете - това е по-добра терапия от книжки и филми - ан живо да видиш, че ен си сам? или не е добра идея?

# 32
  • Мнения: 1 652
Момичета, благодаря за хубавите думи!

Кати, абсолютно се предава моето спокойствие по въпроса и на детето. Аз бях много по-тревожна преди и той се тревожеше и тревожни бяха въпросите му. Аз се тревожех заради него. Успях да го преодолея. Както казах- сега говорим за това, като приятели. Разпитва ме и ми се сърди, че не си търся приятел т.е ,че той не виждал да търся и ми се кара. Joy Голям смях пада.

Ама аз като чета в този форум  писанията за мъжете,  съвсем не ми се иска да си развалям рахатлъка.  newsm78

 Иначе контактувам с някои от майките на лични, с други съм се срещала. За срещите- общите полека - лека ще дойдат и те. Мисля, че можем да си бъдем полезни.

# 33
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
ДАри, недей така...то нас ни се иска или пък не ни  стиска ама човек не знае...
може човек да намери и половинка - на моя позната баба й почна да живее когато към шийсет и няколко почина дядо й /с който никога не са се разбира ли/ и след година-две тя си намери приятел...наистина голяма любов пламна между тях - може би защото баба й цял живот бе събирала любовта си....

а иначе - това дето те питах е и мое лекинко наблюдение - че ако даден проблем не се драматизира децата се справят много по-бъроз и лесно с него

# 34
  • Мнения: 1 652
Аааа, Кате не си ме разбрала. Аз не съм се отказала. Напротив. Знам, че това нещо един ден ще си дойде и съм спокойна.

За  недраматизирането - точно си го казала. Знаем го. Трудно се постига, но ако го постигнеш се кефиш много.  Joy

# 35

zdraveite i ot men - jena osinovila dete predi ve4e 5god. i 2 meseza i koiato go otglejda sama po4ti prez zialoto vreme.ne iskam da se oplakvam zastoto sam sigyrna 4e trydnostite se povtariat navsiakade, po4ti edni i sasti sa.takmo preodoleesh edna idva dryga i taka zabraviash parvata, sabirash sili za vtorata a na vratata 4yka tretata.no sam obedena 4e sas vsi4ki deza e taka - osiniveni ili ne, s edin roditel ili s mama i tatko.spored men e nai- trydno vazpitanieto ili po to4no kak da badesh dobar i vse pak ' loshiat',  kak da kajesh napr. - tova koeto napravi e losho i az niama da govoria s teb kogato ti si edinstveniat i ne moje da ispalnish zakanata, kak da otgovorish na vaprosa 4e ako imam tatko ili baba ili diado te sigyrno ste mi izpalniat iskaneto i t.n i t.n.
sinat mi ve4e e po4ti na 5 i 1/2 god i lipsata na po goliamo semeistvo ot nasheto - az i toi iavno my deistva na samo4yvstvieto, 4yvstva se edinak moje bi i se promenia ot syper la4ezarno i veselo 4ove4e v nesto drygo.
molia  ako niakoi ot vas ima dete nad tazi vazrast da mi razkaje kak e protekla - ne iskam da pravia razlika mejdy deza s dvama roditeli i deza s edin, no iavno ima i moje bi v tazi nasoka edna pomost ne bi mi bila izlishna. blagodaria vi. Sick Sick
ps!pro4etoh v saita za vaprosa 'kade e moiat tate' az minah prez tozi etap oste predi 3  godini, no biah pri psiholog , taka 4e moiat savet e za edna konsyltazia sas spezialist - tova e mnogo delikatno i e za zial jivot.
i edin mnogo vajen vapros - znaiat li vashite deza 4e sa osinoveni i po kakav na4in im go saobstihte. Sick
darina toky sto pro4etoh za teb, deteto, bialata kasta i te pozdraviavam - az s moeto dete ne sam postignala tava i iavno s nesto niakade ne se spraviam

# 36
  • Мнения: 1 652
r1961, добре дошла!   bouquet


В съседния подфорум за осиновените можеш да намериш интересни за теб неща.


Ако се регистрираш ще можем да сме си повече полезни.   Hug

# 37
  • Мнения: 1 732

zdraveite i ot men - jena osinovila dete predi ve4e 5god. i 2 meseza i koiato go otglejda sama po4ti prez zialoto vreme.ne iskam da se oplakvam zastoto sam sigyrna 4e trydnostite se povtariat navsiakade, po4ti edni i sasti sa.takmo preodoleesh edna idva dryga i taka zabraviash parvata, sabirash sili za vtorata a na vratata 4yka tretata.no sam obedena 4e sas vsi4ki deza e taka - osiniveni ili ne, s edin roditel ili s mama i tatko.spored men e nai- trydno vazpitanieto ili po to4no kak da badesh dobar i vse pak ' loshiat',  kak da kajesh napr. - tova koeto napravi e losho i az niama da govoria s teb kogato ti si edinstveniat i ne moje da ispalnish zakanata, kak da otgovorish na vaprosa 4e ako imam tatko ili baba ili diado te sigyrno ste mi izpalniat iskaneto i t.n i t.n.
sinat mi ve4e e po4ti na 5 i 1/2 god i lipsata na po goliamo semeistvo ot nasheto - az i toi iavno my deistva na samo4yvstvieto, 4yvstva se edinak moje bi i se promenia ot syper la4ezarno i veselo 4ove4e v nesto drygo.
molia  ako niakoi ot vas ima dete nad tazi vazrast da mi razkaje kak e protekla - ne iskam da pravia razlika mejdy deza s dvama roditeli i deza s edin, no iavno ima i moje bi v tazi nasoka edna pomost ne bi mi bila izlishna. blagodaria vi. Sick Sick
ps!pro4etoh v saita za vaprosa 'kade e moiat tate' az minah prez tozi etap oste predi 3  godini, no biah pri psiholog , taka 4e moiat savet e za edna konsyltazia sas spezialist - tova e mnogo delikatno i e za zial jivot.
i edin mnogo vajen vapros - znaiat li vashite deza 4e sa osinoveni i po kakav na4in im go saobstihte. Sick
darina toky sto pro4etoh za teb, deteto, bialata kasta i te pozdraviavam - az s moeto dete ne sam postignala tava i iavno s nesto niakade ne se spraviam

Моля те, пиши на кирилица, защото е много изморително да се чете толкова дълъг текст! Rolling Eyes



здравейте и от мен - жена осиновила дете преди вече 5год. и 2 месеца и която го отглежда сама почти през цялото време.не искам да се оплаквам защото съм сигурна че трудностите се повтарят навсякъде, почти едни и същи са.тъкмо преодолееш една идва друга и така забравяш първата, събираш сили за втората а на вратата чака третата.но съм убедена че със всички деца е така - осиновени или не, с един родител или с мама и татко.според мен е най-трудно възпитанието или по точно как да бъдеш добър и все пак 'лошият',  как да кажеш напр. - това което направи е лошо и аз няма да говоря с теб когато ти си единственият и не може да изпълниш заканата, как да отговориш на въпроса че ако имам татко или баба или дядо те сигурно ще ми изпълнят искането и т.н и т.н.
синът ми вече е почти на 5 и 1/2 год. и липсата на по-голямо семейство от нашето - аз и той явно му действа на самочувствието, чувства се единак може би и се променя от супер лъчезарно и весело човече в нещо друго.
моля  ако някои от вас има дете над тази възраст да ми разкаже как е протекла - не искам да правя разлика между деца с двама родители и деца с един, но явно има и може би в тази насока една помощ не би ми била излишна. благодаря ви. 
пс! прочетох в сайта за въпроса 'къде е моят тате' аз минах през този етап още преди 3  години, но бях при психолог , така че моят съвет е за една конслтация със специалист - това е много деликатно и е за цял живот.
и един много важен въпрос - знаят ли вашите деца че са осиновени и по какъв начин им го съобщихте.
дарина току-що прочетох за теб, детето, бялата къщта и те поздравявам - аз с моето дете не съм постигнала това и явно с нещо някъде не се справям



# 38
  • Мнения: 1 652
Момичета, тъй като едва ли скоро ще се организираме сами за среща- /ние от тази тема/- предлагам тези, които могат и искат да дойдат на срещата във Вонеща вода на осиновените деца.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=263651.0

Уверявам тези, които не са били на такива срещи, че те са много хубави, много полезни за децата ни, много полезни и за нас самите- защото и ние имаме нужда от такива контакти. Ще се радвам да се видя с  вас и да се запознаем наживо.

Приятен ден на всички!   bouquet

# 39
  • в сърцето на моето дете
  • Мнения: 64
здравейте момичета,
Групичката ви се увеличава с още един член - аз вече срещнах дъщеря си . Сега само чакаме дата за делото и да си дойде у дома. След като двете вече сме семейство - нищо друго няма значение. Нямам търпение да се срещна с трудностите на самотното майчинство , това ще бъдат най-красивите и приятни трудности.

# 40
  • Мнения: 604
Diva 1978  Hug, много здраве, усмивки и щастливи мигове ви пожелавам ма теб и дъщеричката ти   bouquet
Успех във всичко и скоро да бъдете заедно  Hug

# 41
  • Мнения: 1 652
diva1978, делото ти би трябвало да е минало. Всичко наред ли е? кога я прибираш у дома?

Желая ви да сте най-щастливите майка и бебче на света! Hug

# 42
  • Мнения: 127
Здравейте отново! Преди близо година се похвалих с моята дъщеричка. Скоро ще стане на 3г. -на 16.08. Може би още е рано и неосъзнава  - но вечер преди лягане си повтаря "мама-гуш, баба-гуш, хайде в къщи" - т.е. когато сме я видяли с баба й за първи път сме я гушнали и сме си я взели в къщи. Когато прави бели и й се карам - пак ми казва "не мама не ми сърди, мама ме обича, мама-гуш, баба-гуш, хайде в къщи, даа!" и се смее. Попита ме има ли тати, аз весело отговорих - не, ама имаш бати, баба, дядо и сега и това си повтаря с настроение. Но по-важно от това е, че за тази година се позакали, проговори (чак не спира Grinning) и все по-силна усещам връзката ни. Да ни е жива и здрава бабата, без нея наистина щеше да е трудно.

# 43
  • Мнения: 146
 Здравейте всички, Simple Smile
Аз също от около 20 дни имам прекрасна втора дъщеря на 2.6 год.
Искам да ви попитам , ако някой от вас има информация или може да помогне с компетентен съвет.
 Какви са шансовете ми да запиша малката Ивайла на държавна детска ясла ? До миналата година е имало към всяка община квота за осиновители и приемни родители, но ми казаха от ДГ и от социалните , че тази година нямало такава. Да съм изчакала до догодина , за да кандидатствам по интернет.
За тази година естествено сме изпуснали класирането. Ако някой знае нещо по въпроса моля да ми отговори. А иначе за Ивайла ще е по- добре да бъде на детска ясла  - тя е много общителна, дружелюбна и там ще и харесат всички занимания .
Благодаря предварително.  bouquet

# 44
  • Мнения: 1 327
Говори с директорката на яслата, която ти е харесала.. Когато записвах Ати за градина обясних на директорката, че има голяма вероятност до есента да съм осиновила дете и дали ще я приеме и нея. Жената каза, че няма проблем за още едно дете..

Здравейте всички, Simple Smile
Аз също от около 20 дни имам прекрасна втора дъщеря на 2.6 год.
Искам да ви попитам , ако някой от вас има информация или може да помогне с компетентен съвет.
 Какви са шансовете ми да запиша малката Ивайла на държавна детска ясла ? До миналата година е имало към всяка община квота за осиновители и приемни родители, но ми казаха от ДГ и от социалните , че тази година нямало такава. Да съм изчакала до догодина , за да кандидатствам по интернет.
За тази година естествено сме изпуснали класирането. Ако някой знае нещо по въпроса моля да ми отговори. А иначе за Ивайла ще е по- добре да бъде на детска ясла  - тя е много общителна, дружелюбна и там ще и харесат всички занимания .
Благодаря предварително.  bouquet

# 45
  • Мнения: 146
Говорих,
каза ми , че вече няма квота за запазени места за осиновени, която я е имало преди 1 година, даже сподели , че има и приемни родители , който са изпуснали срока и нищо не можело да се направи.

# 46
  • в сърцето на моето дете
  • Мнения: 64
Благодаря darena, mr.green.
Делото мина на 28-ми юли и от 05,08,08 - т.е. от една седмица вече сме щастливо семейство - мама и бебе.
А ето и малко снимки от нас
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=273449

# 47
  • Мнения: 604
diva 1978 Честита дъщеря! Със здраве и любов да порасте щастливо и прекрасно дете  Hug
Прекрасни снимки, толкова щастие и топлина, грейнах от кеф   bouquet

# 48
  • Мнения: 146
Diva ,
прекрасна девойка, вижда се , че сте много щастливи .
Пожелавам ви много щастие заедно !

# 49
  • Мнения: 1 652
Дива, беба е много сладка и преливат от щастие снимките ви!

Много късмет и на двете ви!  bouquet

Green dream, драго ми е да те видя сред нас! Hug

# 50
Не съм влизала в темата от много време и ето , че ме изненадахте приятно с нови попълнения! Честито !  bouquet
Diva 1978,  много хубави снимки.  Провокираха преживяното преди година и половина, когато гушнах за първи път дъщеря си. Ще видиш колко бързо и неусетно растат децата. Миналото лято, моето момиченце беше почти бебе, а сега е важна кокетна госпожичка Simple Smile Желая ви много хубави моменти и радост! От сърце Hug
Darena, как успяваш да ходиш по планините и пак да си на линия във форума ? newsm78 Не, че нещо....ама поне дай рецепта.  Praynig Wink

# 51
  • Мнения: 1 652
Vixen, точно ти ли ме питаш? newsm78- та ти я знаеш  моята рецепта- просто всичко правя с много шум и ща не ща правя  впечатление, че нещо много съм направила, а то не е така. Така е и с детето ми   междувпрочем- няма друг модел за подражание .

А Детето- вчера тръгна на предучилищна- за него училище и е на ново място. Отиде с много ентусиазъм - раничка, цветя за всички избра сам и саксия с цвете за групата и........, а не му е харесало  и е плакал. Стискайте му палци- все пак е за първи ден- дано се променят нещата. Praynig Praynig Praynig

# 52
Здравейте и от мен!
Възхищавам се на всички ви тук:)просто сте невероятни.Сега ще ви кажа повече и за мен и моите деца.Осиновила съм двама"младежи".Те са смисъла на живота ми,всичко което имам...
Станислав на 15г и Александър на 13.Мойта баба(Бог да я прости викаше-"УУУУУУУУУУ моо:)кой тФа?През година-гадина...''и много им се радваше.За съжаление нашия татко ни заряза абсолютно безотговорно и се отдаде на алкохола,още когато малкия беше на 10 месеца.И така останахме сами.Много често се случва да броим стотинките до заплата,но няма да предадем крепостта:)Не и без бой.Децата ми бяха много мънички,когато им казах истината-че съм ги осиновила,тъй като не мога да родя дете.Всичко мина добре и сега нямам проблем,ако някой "благодетел"недай си Боже им каже нещо.Потготвени са и знаят как да му отговорят.От скоро си говорим тримата да осиновим момиченце.Казвам"осиновим",защото и те ще помагат:)Съгласни сме да е на възраст 3-7г,или да е вече ученичка в началнен етап.Ако някой знае къде да подам молба за по-голямо детенце,нека ми пише.Имейла ми е dimi4ka@mail.bg.Покланям ви се дълбоко до земи....на всички майки дръзнали да осиновят дете.

# 53
  • Мнения: 604
Димичка,  Hug Невероятна си! Бог да закриля теб и прекрасните ти деца!

Дарена,  Peace. Стискам палци скоро Детенцето да свикне с новата среда и дечица и да си отдъхнеш, че му е хубаво там. Много ме впечатли това, че сам е избрал дори цвете за стаята   bouquet И Магичка тръгва на предучилищна, но на 15.09. Вие защо толкова рано сте започнали школото?

Целувки на всички сладурки и сладурковци, да са здрави и усмихнати  Heart Eyes И разбира се, спорна и ведра седмица на майчиците им Simple Smile

# 54
  • Мнения: 883
dimi4ka, добре дошла сред нас! С моите деца са вече поотраснали, въпреки че все още търсят мама за съвет и помощ /което не може да не ме радва/. Както се вижда от лентичките в подписа ми дъщеря ми е на 14, синът ми след месец ще навърши 12... А аз съм си все така млада както когато ги осиновявахме  Blush

Аз попаднах в групата на самотните родители преди 7 години, след като съпругът ми почина от рак.
Ако кажа, че е лесно, значи да ви излъжа. Но децата ми са чудесни, много лъчезарни, много самостоятелни, много отговорни и в много отношения надраснали връстниците си.
Между другото, и те от 2-3 години ме "врънкат" за братче или /и/ сестриче, но не мисля, че на този етап можем да си го позволим - не толкова от финансова гледна точка, колкото заради факта, че работя много часове /на две места/, нямям регламентирано работно време, а и често пътувам...


Green Dream, много се радвам за теб и дъщеричката ти /бях попаднала на вашата история в друга тема/, да ти е жива и здрава и да сте много щастливи заедно  Hug

# 55
  • Мнения: 604
Мили прекрасни майчици,
искам да ви поздравя с този светъл празник на едни от най-ценните християнски добродетели: Вяра, Надежда, Любов и Мъдрост!

Нека те ви бъдат верни спътници и в делника и в празника, и в трудностите и в радостите!

Дефи, много здраве и късмет на дъщеричката ти!

Да е честито на всички именници   bouquet Peace Heart Eyes

# 56
  • Мнения: 41
Здравейте на всички! Нова съм във форума, та да се запознаем. Моето момиченце навърши 6 годинки през май. Заедно сме почти от две години. За времето, което измина , мога да кажа, че никога не ми е било по-трудно и че никога не съм била по-щастлива!Много се радвам, че е започната такава тема, че можем да обменяме мисли и така да си помагаме. Само мисълта, че можеш да поговориш с някой, който има твоите проблеми е достатъчно! Поздравявам ви всички!

# 57
  • Мнения: 1 652
Serena , добре дошла! Hug

 И моето момченце ще навърши 6 г през декември. Къде ходите на предучилищна?- в училище или в градина. Как се чувства малката там?Разкажи ни за себе си. Hug

# 58
  • Мнения: 38
лелее толкова много се гордея с вас!   bouquet
и аз имам такива намерения!и смятам след като мине (живот и здраве ) другото ми запланувано нещо да си осиновя и аз едно детенце.
искам да ви попитам-трудно ли е сам човек да си осинови?имам в предвид сравнение с това при осиновяване от семейство?

# 59
  • Мнения: 1 652
лелее толкова много се гордея с вас!   bouquet
и аз имам такива намерения!и смятам след като мине (живот и здраве ) другото ми запланувано нещо да си осиновя и аз едно детенце.
искам да ви попитам-трудно ли е сам човек да си осинови?имам в предвид сравнение с това при осиновяване от семейство?

Добре дошла, lottus!
Не е по-трудно в сравнение със семействата. Ако си решила- няма значение трудностите. Важен е резултата!
Успех!  bouquet

# 60
  • Мнения: 604
Здравейте момичета!
Искам да споделя с вас един много вълнуващ разказ, който докосна сърцето ми! Дано ви допадне!

Честит светъл празник днес! Св. Мина да Ви закриля вас и прекрасните ви рожби   bouquet
http://vkonstantinov.hit.bg/authors/kaestner/mutter.htm

# 61
  • Мнения: 38
лелее толкова много се гордея с вас!   bouquet
и аз имам такива намерения!и смятам след като мине (живот и здраве ) другото ми запланувано нещо да си осиновя и аз едно детенце.
искам да ви попитам-трудно ли е сам човек да си осинови?имам в предвид сравнение с това при осиновяване от семейство?

Добре дошла, lottus!
Не е по-трудно в сравнение със семействата. Ако си решила- няма значение трудностите. Важен е резултата!
Успех!  bouquet

благодаря ти за куража!  bouquet
имам някои неща за доуправяне в личния си живот-за доизглаждане и смятам и аз да предприема тази съдбоносна крачка  Peace

# 62
  • в сърцето на моето дете
  • Мнения: 64
Вече четири месеца откакто сме заедно с моята малка принцеса.
Толкова щастие и вълнения покрай всички първи за нея и мен неща , от първото зъбче до ........първата думичка..... ТАТИ.
Толкова се вълнувах от това кога ще произнесе първата думичка , а когато се случи - се разплаках.
Да , зная че тя още не влага смисъл в тази дума , но всеки път когато ме погледне / доволна и щастлива от постижението си да произнася нещо, с усмихнати очи от звуците излизащи от устата й/, и казва ТАТИ.
Сърцето ми се къса, тъжно ми е , може би повече заради мен самата, тъжно ми е че не можах да изпитам пълното щастие от точно това първо нещо, първата думичка. Гордея се и в същото време ме стегна.
Споделих, но май не ми олекна.

# 63
  • София
  • Мнения: 16 024
Дива, такова хубаво дете имаш. Не бива да си тъжна с такава красавица. Детето само издава звуци, то не осъзнава какво произнася. След време ще започне да казва и МАМА, и много други думи. Ще дойде момент, в който ще искаш да говори и пита по-малко, да има поне 10 мин.  тишина. Радвай се, че расте, че е здраво. След време двете заедно ще си изберете баща. Който търси - намира.
Моето дете е родено от мене, но никога не е имала баща. Е - тя ми намери мъжа, тя ни събра. Ние бяхме само колеги и в обща компания. Тя ми отвори очите и така вече 5 г. сме трима. Разбират се, в нов блок сме и никой от съседите не може да предположи, че не са баща и дъщеря. Постепенно ще се наредят нещата  само не се натъжавай.

# 64
  • Мнения: 1 325
Здравейте и от мен. От почти 4 месеца съм "мам" (както казва дъщеря ми) на една страхотна двугодишна калпазанка. Все още, обаче не мога да приема че думата "мама" се отнася за мен. Много ми е странно усещането - хем от една страна не си спомням вече кога съм била без нея, хем от друга още не се приемам като майка. Много обичам детето си. То е центъра на живота и ежедневието ми. Гледаме се сами и понякога е изтощително. Всяка домакинска работа минава през ръцете ми. Няма кой и една вилица да премести. Това ми отнема от времето за игри и забави с малката. Тя от своя страна недоволства от положението, но все пак нещо трябва да се сготви, малко трябва да се почисти, малко да се простре прането и т.н. - да не ви обяснявам, знаете си. Ако някой може да даде съвет как решава тови проблем с липсата на достатъчно време (ходя и на работа, разбира се) за забавления, песни и танци на народите с детето си, моля да сподели. Имайте предвид, че тя не заспива много рано и е абсурд да заспи без да съм я прегърнала, т.е. през седмицата не мога след 10,00 часа тепърва да започвам с готвене (гледам винаги да има разнообразна храна и много често готвя), чистене и т.н. През деня сме с детегледачка и много цапотят! Е, как се справяте вие?

# 65
  • Мнения: 1 327
sislie, и аз съм така, сега откакто съм с две имам малко повече време вечер да изчистя, сготвя, изпера и тн, просто защото децата си играят заедно.  Имах един ужасен период, когато Ати беше на година и половина, когато не ме оставяше изобщо - искаше през цялото време да я гуша или да я занимавам, а тогава още и баба ми беше жива и брат ми беше в нас  и работих и едвам смогвах... Мойте през деня са на градина, но вечер повярвай ми цапотят и разхвърлят като за 10 души....
Пробвай с пластелини, мозайка и тн, с които можеш да я оставиш за 10 минути сама.. Или и давай да готви с теб, при мен минаваше номера брашно и вода и започваше да готви и тя, или и подавам прането тя го пъха в пералнята и тн.. Като започнех да чистя ми взимаше моп-а от ръцете и се мъчише тя, което ти освобождава още 5 минути... Играчките ги прибираме заедно и тн..
Не можеш ли да се договориш с детегледачката да ти помага поне в прибирането? Мойте са на градина и каквото оставиме - такова заварваме...

# 66
  • Мнения: 1 325
Елито, благодаря за съветите. За чистенето не е голям проблем, защото тя се мотае около мен с един парцал и бърше подред. Обикаля прохосмукачката и и е интересно. Обаче това трае точно 2 секунди. Много бързо и минава интереса към каквото и да било и се чуди каква да я свърши. В къщи няма място за мен от купища различни играчки - дъски за писане, серзиви за готвене, топки, кукли и т.н, обаче тя предимно ги разхвърля и ги зарязва. Сега е на етап искам всичко и то веднага, ама веднага, иначе надувам гайдата. Най-лошо е когато съм в бокса (той е част от всекидневната, така че сме в една стая) и готвя нещо. Идва при мен, върти копчетата на печката, дърпа сушилника за чинии и т.н. Голямо "некане" пада от моя страна, но докато не свърша и не я взема на ръце - не мирясва. Май голяма глезана завъдих в къщи. А детегледачката прибира жената, но то цяла армия прибирачи не могат да и насмогнат. Не търпим подредено. Надявам се само като расте да започне да разбира повечко и да можем да си обясняваме по-резултатно, кое може и кое не. Сега много малко говори и не можем да проведем никакъв "разговор". Но живот и здраве - всяко нещо с времето си Simple Smile

# 67
  • София
  • Мнения: 117
Здравейте мами! Надявам се по скоро да бъда една от вас, минах етапа на проучване, утре ще отида да ми връчат уведомително писмо /или каквото там е/. Очертава се сама да се справям с отглеждането, мисля че психически вече съм готова, но един въпрос не ми дава спокойствие - как премина първия ден от новия ви живот? Как се държахте, какво говорихте, детенце беше ли стресирано, как го приспахте... много ме е страх от този ден. Все си мисля, че няма успея да реагирам адекватно, ще съм непохватна, няма да имам майчински инстинкт все още и моята неувереност може да се предаде на детето. Че до сега само котки и кучета съм отглеждала, а децата на приятелките ми са поотраснали, а и аз никога не съм имала подход към децата, все ми се струваше, че като гушна някое детенце и ще го нараня. Дали някой е имал същите притеснения?

# 68
  • Мнения: 1 325
Здравей Кери Ем! Дано по-скоро се присъединиш към нас. Нормално е да си притеснена. Аз три дни преди и три след като взех дъщеря си от дома умирах от болки в стомаха. От притеснения. При все, че майка ми беше с мен първите три седмици. За месец отслабнах със 7 кг. Тъй че - да не се плашиш. Първия ден малката беше като препарирана. Хранеше се добре, но наведена на 2 см. от чинията - явно така са ги хранили в дома. Заспа много лесно - лапаше си пръста и сама се приспиваше. Всичко това мина много бързо, за има няма 10 дни. Сега не сядаме на маса и се приспиваме по 1 час. Просто нещата идват от само себе си и детето ще ти покаже най-добре как да се грижиш да него. Успех и смело напред!

# 69
  • Мнения: 1 327
Kari-em, имай предвид, че и детето не е свикнало също да има майка... така че  взаимно ще се учите  Grinning Ивана не можеше да се гушка даже. Вдига ръце и вика гуши, ама като я вдигнеш се стяга, изпъва тялото назад и ръцете настрани.
Всичко зависи на каква възраст ще е детето....
При мен детето беше спокойно заради биологичната ми дъщеря...

# 70
  • Мнения: 1 325
Дива, завиждам ти, че ще бъдеш до детето си, до този бонбон сладък при почти всички първи неща, които ще направи. Аз вече съм пропуснала първото зъбче, първите стъпки, първите думички. Даже не знам как е изглеждала като бебе. Не се разстройвай излишно, нали сте заедно. Успех!

# 71
  • Мнения: 1 484
Искам  само  да  ви кажа  ,че  ви  се  възхищавам  момичета.Целувки   и преградки  на  всички.

# 72
  • Мнения: 1 325
Благодаря Кики, но аз лично не се категоризирам като "мама за възхищение". Понякога даже си мисля, че май не се справям много добре, но се старая да се "усъвършенствам". Дано да успея.

# 73
  • Мнения: 1 484
Защо  си мислиш  така  ,всяка  майка е  добра.И  иска  най  доброто  за  детето си.

# 74
  • Мнения: 1 484
Няма  нищо  че  си  изтървала  първите  зъбчета  ,ще  имате  много  хубави  моменти  заедно.Бъдете  едно  щастливо  семейство.

# 75
  • Мнения: 1 325
Благодаря ти за пожеланията Кики.
Всяка майка мисли най-доброто за детето си, но е дно е да мислиш, друго е да го реализираш напрактика и да получиш желания резултат. Например, искам детето ми да не ходи в този студ по чопорогащник из къщи, за да не се разболее, но нещо не ми се получава... Simple Smile

# 76
  • Мнения: 1 484
Не  се  притесняваи  всичко  с  времето  си.Не  е  задължително  да  ходи  с  чорапогащник  вътре така  го  изнежваш  само  на  вън.

# 77
  • Мнения: 1 325
Кики да не изпадаме в битовизми, но по какво да я държа - по памперс ли? Отопляваме се на електирчество и температурите в къщи не са 30 градуса. Както и да е, примера ми по-скоро идеше да покаже, че понякога арсенала ми от методи за въздействие не дава резултат. Това може би е в реда на нещата, но този факт изобщо не ме успокоява.

# 78
  • Мнения: 2
Майки СОД   (сами отглеждащи децата си) – осиновителки. Ако има нека се разпишем тук. Аз познавам доста , част от тях са в този форум. Мисля, че ние имаме общи проблеми и общуването ни би било полезно.

Аз съм първа. Синът ми е на 4 г и 7 месеца. Осинових го точно преди четири години. Живеем двамата, без баба и дядо и се справяме сами с Божията помощ и с помощта на приятели.  Двамата преживяхме много неща- и хубави, и не чак дотам.  След 4 години майчинство- аз съм една щастлива майка.   bouquet

# 79
  • Мнения: 2
Osinovih deteto si 2 godini sled tegka ginekologichna onko operacia.Reshih che givotqt e za da se givee i to pqlnocenno Sqs sina mi se"poznahme"ot prqv pogled.Vleze v doma,dushata i sqrceto mi na 4 meseca.Sega e na 10 godini.Naj shtastlivite,nay trudnite ne bih kazala no naj "SLADKITE" 10 godini v moya givot,koyto se napqlni s radostni grigi i bezkrajna lyubov.Sinqt mi e moyat nay dobqr priyatel i UCHITEL,toy e magqt v kqshtata.Az sqm prosto MAMA negovata vselena.Edin bez drug trudno dishameVinagi sqm govorila s nego kato s golyam chovek,vinagi sqm mu kazvala istinata zashtoto znam,che vednqg izlqgech li,zatqvash zavinagi vlqgata.Decata imat chuvstvo za dostoynstvo i merilo za obich v pqti poveche ot nas vqzrastnite.Te tryabva da znayat istinata zashtoto nikoga nyama da prostyat obidata ,che sabili lqgani a celiyat svyat eznael za tyah.Trudno,mnogo trudno e da govorish po"vqprosa" pred deteto ,koeto si"rodil"s dushata si.Nay trudno mi beshe pqrviya pqt.Napravih go doksto speshe.Nyamashe oshte godinka.Hvanah rqkata mu i zagovorih-kazah vsichko...i znam che vsichko e bilo chuto i razbrano oshte togava.Kogato chuesh sobstveniya si glas,togava pada i straha i barierata.Posle zapochnah s prikazki za osinoveni kuchence ot mechka,posle vsyakakvi dr istorii i tn...do dnes kogato veche pri nas ne sqshtestvuva tema TABU.Decata inie samite tryabva da znaem i da vyarvamev slednoto-TOVA CHE SME PO RAZLICHNI,NE NI PRECHI DA SE OBICHAME I DA BQDEM SEMEYSTVO.Isemeystvata kato horata se razlichavat edni ot drugino sqshtestvuvat i vqrvyat po svoya pqt.Givotqt e mnogcveten i e nay veche ZA GIVEENE.

# 80
  • Мнения: 66
Майки СОД   (сами отглеждащи децата си) – осиновителки. Ако има нека се разпишем тук. Аз познавам доста , част от тях са в този форум. Мисля, че ние имаме общи проблеми и общуването ни би било полезно.

Аз съм първа. Синът ми е на 4 г и 7 месеца. Осинових го точно преди четири години. Живеем двамата, без баба и дядо и се справяме сами с Божията помощ и с помощта на приятели.  Двамата преживяхме много неща- и хубави, и не чак дотам.  След 4 години майчинство- аз съм една щастлива майка.   bouquet



И аз съм една от вас, момичета. Осинових сама момчето си преди 2,5 години. Сега е вече почти на 5 години.
Мисля, че това са най-стойностните години в живота ми,  през които се преоткривахме, лекувахме раните си и , надявам се, станахме най-добри приятели. Не съжалявам, че съжителството ни промени коренно живота ми, лиши ме от редица социални контакти; поне засега е така - иска ми се всеки свободен миг да сме заедно.
Ние също се грижим взаимно един за друг - след първата година от идването му, вече се гледаме без баба и дядо, които са на 500 км от нас.
Напоследък съм притеснена от създалата се обстановка в страната - имах питане до Пела, но явно местото не е било подходящо: Та вълненията ми са следните - имаме ли ние, самотните осиновителки/родителки, като глава на семейство, някаква защита при евентуално предстоящо съкращение във фирмата, в която работим. Вярно, всичко е въпрос на социална политика на фирмата, но КАК стоят законово нещата?
Ако има професионален отговор от накоя от вас, специалист в правното дело, предварително благодаря!
На всички -
Желая много щастие и сила!  bouquet

Последна редакция: ср, 25 фев 2009, 19:20 от Ami_D

# 81
  • Мнения: 320
 Въпреки , че  не съм запозната с кодекса на труда ,  знам ,че работодателите имат повече права от работниците. С нищо не са защитени самотните осиновителки.Те са с  права като всички останали. Държавата не  се интерисува от нас и децата ни.Това , че сме избрали самотното родителствуване си е наш проблем. Няколко месеца след като се срещнахме с моето момченце  и когато ми беше адски трудно, споделяки един проблем  с мои роднини знаете ли какво ми отговориха? Ами да си знаела , че ще имаш проблеми още преди да осиновиш!Ако ме бяха заляли с кофа студена вода , нямаше да усетя ама тогава........ 

# 82
  • Мнения: 883
Половин година след като загубих съпруга си, с деца на 7 и 4,5 години /и двете осиновени/ шефката ми ме извика на разговор. Това, което ми каза сега ми звучи абсурдно, тогава обаче само гордостта ми помогна да не загубя самообладание. Каза ми: От София нареждат да съкратим един човек. Като оглеждам персонала, мисля, че трябва да си ти - ти си оправна, няма да останеш на улицата  Shocked

Е, оказа се, че беше права, оправих се и само след 4 дни си намерих работа /нямах избор!/

Сега, години по-късно, май съм й благодарна, защото това ме накара да променя коренно пътя си. За добро.

# 83
  • Мнения: 131
Възхищавам се на всички вас и ви целувам най- искрено   bouquet страхотни сте, чак се ядосвам, че не съм видяла темата по- рано.  Аз не съм осиновителка и майка не съм, но когато чета написаното от вас се изпълвам с надежда, че светът е добър. Наскоро пуснах тема, в която исках да поговорим за избора на една жена да отглежда сама децата си, но ме изядоха с парцалите и ме оплюха много. Сега разбирам, че просто не съм попаднала на хора. Отново ви целувам и ви желая само прекрасни мигове със сладките ви дечица. И никога не забравяйте, колко сте велики!

# 84
  • Мнения: 1 325
gargasmela, благодаря за хубавите думи. Но както често се случва, отстрани нещата изглеждат много героично. Ние не сме нито велики, нито герои, нито сме си направили паметници преживе (както казват някои). Осиновяването е толкова естествено нещо, че не разбирам за какво е "този шум". Разбирам, че чувствата ти са искрени и си добронамерено момиче (мале, колко си млада, завиждам ти) и просто искам да ти кажа : Не сме кои знае какво, съвсем нормални хора.
Иначе, попаднах на темата ти, написах си и мнението. Доколкото виждам в този форум "Родители отглеждащи децата си сами" повечето мами са били част от семейство с мъж и явно им липсва това. Може би затова са реагирали така. Аз лично съм свикнала да се грижа за себе си и детето сама, така че това не ми е проблем, нито ми създава огромни трудности.

# 85
  • Мнения: 131
Знам, че сте нормални хора, но се възхищавам на силния ви дух. Тъй като години наред аз ходя доброволно в домовете из моя град и виждам грозните картини там. Как повечето деца са имали и мама и татко, но все пак са там.  Да осиновиш детенце за мен е велико нещо и за това вие сте героини newsm51

С извинение, ако разводнявам темата.

# 86
  • Мнения: 1 325
Христос Возкресе мили мами, отглеждащи слънчицата си сами! Много здраве, сили и енергия ви пожелавам, за да може дълго да се радваме на децата си!

# 87
  • Мнения: 11 908
Момичета, влизам в темата ви само за да ви напомня , че на 20.VІ. във Виница ще се проведе традиционният ден на осиновителя/ на който не съм ходила до момента/

Празникът е за всички осиновители, не само за тези от Виница.Ще се радвам, ако се запознаем с някоя от вас!

# 88
  • Мнения: 1 325
Момичета, нещо се изгубихте. Знам колко е натоварено ежедневието на майките, отглеждащи децата си сами, но тази тема взе да ми липсва. Пиши те Hug

# 89
  • София
  • Мнения: 589
Мамчета опитваме да си напарим една дружинка на самотните родители.Ако имате интерес включете се .Искаме да обсъдим проблемите и нещата които ни връзват ръцете.Защо след като сме в ЕС не сме с еднакави права,и защо държавата така ни игнорира.За сега само си говори,но не се нзае до къде ще доведе всичко това  Peace

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=426712.msg12381760#msg12381760

Незнам дали така се копира  Embarassed

# 90
  • Мнения: 1 325
Бамби, аз не смятам, че някой ме игнорира или правата ми са нарушени. Сам родител съм, да, но не виждам това какво общо има с държавата

# 91
  • София
  • Мнения: 589
Въпреки , че  не съм запозната с кодекса на труда ,  знам ,че работодателите имат повече права от работниците. С нищо не са защитени самотните осиновителки.Те са с  права като всички останали. Държавата не  се интерисува от нас и децата ни.Това , че сме избрали самотното родителствуване си е наш проблем. Няколко месеца след като се срещнахме с моето момченце  и когато ми беше адски трудно, споделяки един проблем  с мои роднини знаете ли какво ми отговориха? Ами да си знаела , че ще имаш проблеми още преди да осиновиш!Ако ме бяха заляли с кофа студена вода , нямаше да усетя ама тогава........ 

sislie,това е само един от постовете които ми направи впечетление.Ако ти мислиш само за себе си,ок,нямаш нужда,да се оправя кой както може.Но,аз не съм на това мнение,затова и писах.Много се радвам за теб ,че сама се справяш с всичко   bouquet, но има майки които им е много трудно. Tired

# 92
  • Мнения: 1 325
Бамби, не е лесно. Но да ти кажа не виждам какво може да ми помогне държавата. Наистина всеки трябва да извика неволята и да се справя в тоя живот. Поне това е моята максима. Иначе, не съм човек, който да не откликва на проблемите на околните, но просто не мога да разбера какъв ви е проблема, за да изградя някаква позиция.

Проблема, който визираш с използвания цитат, би възникнал и при семейство, не само при сам родител.  Проблема при нас, осиновителите, е от друго естество - майчинство, независимо от възрастта на детето. Защото е нужно време за адаптация и изграждане на връзка с детето. Детето може да дойде при нас и на 4, 5 или повече години и има нужда от поне няколко месеца  перкарани с мама. Но това не е въпрос, който касае самотните родители, а осиновителите. Аз съм и от двете категории родители, но не се приемам като "самотен", а като "свободен" родител. И аз излизам от работа, пускам си отпуска и лавирам с работното време, когато се налага, защото се гледаме съвсем, ама съвсем сами. Без баби, дядовци и др. Тъй, че щом аз мога (пък не съм нищо особено), значи всеки трябва да може.

Но основно, не ми е ясно какво точно трябва да промени държават, за да ни стане по-лесно и за да не накърняваме правата и на другите хора, сиреч да създаваме неравнопоставеност.

# 93
  • София
  • Мнения: 589
какъв ви е проблема, за да изградя някаква позиция.

ти влезна ли в темата която пишем  newsm78,там в момента обсъждаме  Peace


Проблема, който визираш с използвания цитат, би възникнал и при семейство, не само при сам родител. 
Но едно е двама родители,друго е един.Нали така?

Проблема при нас, осиновителите, е от друго естество - майчинство, независимо от възрастта на детето. Защото е нужно време за адаптация и изграждане на връзка с детето. Детето може да дойде при нас и на 4, 5 или повече години и има нужда от поне няколко месеца  перкарани с мама. Но това не е въпрос, който касае самотните родители, а осиновителите.

Защо делиш самотните родители от самотните осиновители.Да,при осиновяването е малко по различно,защото трябва да изградиш връзка между теб и детето ако е взето по голямо.Но мисля че всички сме родители и се борим за доброро на децата ни.


Но основно, не ми е ясно какво точно трябва да промени държават, за да ни стане по-лесно и за да не накърняваме правата и на другите хора, сиреч да създаваме неравнопоставеност.
Основно държавата трябва да промени само няколко малки неща в семейния кодек и трудовия.Но, това е тема на по късен етап.И не говоря само за държавата а и за нас.Всеки който иска да помогне.Който е минал по този път.Пък било то  морално,материялно,духовно и т.н.
Но,знаеш ли вече почвам да се чувствам като чели ще ограбвам някой вместо да се опитвам да му помогна.Толкова негативизъм срещнах в темата ми  TiredМисля,че наистина няма смисъл.

# 94
  • Мнения: 1 325
Бамби,
"Но едно е двама родители,друго е един.Нали така?" - Разбира се, че има рзлика, но просто нещата стоят по този начин. нищо не може да се направи.

"Защо делиш самотните родители от самотните осиновители.Да,при осиновяването е малко по различно,защото трябва да изградиш връзка между теб и детето ако е взето по голямо.Но мисля че всички сме родители и се борим за доброро на децата ни." - Защото има разлика. Средната възраст на осиновяване е над 1 година, а знаеш че платеното майчинство (онези 90% от заплатата) са за първите 9 месеца. И после 240 лв. Така, че реално никой от нас не ползва майчинство, а сме осигурени, нали? И това, че не можеш направо от дома да захвърлиш детето на градина, си е наш проблем. Търсим варианти - отпуски, баби, детегледачки (моя вариант, щото много боледувахме в яслата). За това деля, защото чисто технологически ние нямаме време да свикнем с децата си, а вие ги носите 9 месеца и от самото начало са с вас. Иначе за друго не деля. Нормално е да не познаваш спецификата на осиновяването, за това ти обяснявам.

Идеята ти е похвална, но всяка идея трябва да се облече в конкретни мерки, за да има реален ефект. Иначе съм "за" за нещо като "Клуб за взаимопомощ". По-скоро това ще свърши работа, отколкото държавата.

# 95
  • Мнения: 2
Zdraveite Momicheta!                       As imam edin konkreten vapros .imam edna posnata koiato iska da si osinovi dete,na niakolko neyspeshni opita s Invitro.tia si podade dokymenti predi 4 godini sa osinoviavane  no vse oste chiakat da se slychi no......dokolko trae procedyrata kakvo vse oste triabva da se napravi.znam che mnogo i tegi no nesnam kakvo bih veche i kasala ponege i as nesnam koga tova moge da stane.Niakoi moge li da mi rasiasni kakvo moge da ochakva? posdrav vess

# 96
  • Мнения: 1 325
Ако са вписани в регистрите, могат да посочат всички РДСП в страната (ако не са го направили) и да разширят критериите си за детето. После да чакат.

# 97
  • Мнения: 127
Малко весели истории с моето момиченце Laughing
До скоро на въпроса как се казват мама и тати отговаряше гордо "Аз нямам тати, мама не се е омъжила"
Напоследък, обаче е решила, че спайдърен е нейния баща. Той бил нов и аз не го познава Laughing
Скоро видяхме на улицата един батко преоблечен като спайдърмен и детенце хукна да си говори с него. Накрая у каза "И все пак мисля, че ти не си моя баща" А той отговори "Да това със сигурност е така"
Милата ми, какво ли и се върти в главичката newsm78

# 98
  • Мнения: 127
Извинете ме за правописа. Засича ми буква "М" и не излиза винаги

# 99
  • Мнения: 4 458
Не изчетох цялата тема и се извинявам ако ще задам глупав въпрос.

Какво отговаряте когато ви питат за биологичните им родители? Как се справяте с желанието на детето да види майка си, баща си.... Изобщо, как се разграничавате от биологичните създатели и в същото време образувате вашето си "истинско" семейство, доверие и т.н.?

# 100
  • Мнения: 1 325
Киара,

Ние още сме много малки и тези теми не са на дневен ред. Но когато дойдат, едва ли ще бъдат толкова драматични нашите разговори и обяснения, защото връзката която се създава между детето и маката е толкова силна, че всичко може да преодолее!

# 101
  • Мнения: 262
Здравейте и от мен, не съм писала тук  Hug
По темата с биологичните, аз мисля като сисли.

# 102
  • Мнения: 4 458
Да де, то е ясно че връзка има и все някак ще се обясни и преодолее факта че нито един от родителите не е биологичен на това дете. Въпроса ми е такъв че не мога да го формолирам правилно за да разберете какво точно питам.
Помня как аз обяснявах на децата защо нямат баща. Някак си ми се струва различно когато трябва да обясниш как така и майка ти и баща ти не са те искали. Да, може да се набляга на положителното в случая, че ако не е станало така нямаше да сте заедно и т.н... но... Не се ли очаква родителите да а анонимни? Ако да, то тогава как се казва на дете че има родители ама не може да ги вижда и няма право на избор? Всякакви такива мисли ми се въртят в главата... и пак се извинявам ако е обсъждано и вече има отговори. явно трябва да се поровя из темите за да не досаждам тук.

# 103
  • Мнения: 262
Ами аз бих й казала, че никога не съм се омъжвала, и в тоя период също не ми е до мъже Laughing
Бих й казала, че мама трудно би могла да има бебе в коремчето затова съм избрала да сме двечките заедно, макър и без тате, това е.
П.С Имам и доста други неща довели ме до тоя ми избор, но не искам да ги пиша тука  bouquet

# 104
  • Мнения: 4 458
Благодаря и поздравления за избора и трудното решение което сте взели.  Hug

# 105
  • Мнения: 1 325
Киара, един ден взимах моята девойка от детска градина. Тя тича срещу мен и крещи "мамо, мамо, аз нямам татко" Shocked До тогава не беше отваряла тази тема, но в градината разбра, че другите деца имат и татковци. Аз й казах "Ми нямаш мамо, някои деца имат татковци, други нямат. Нали имаш мама, това е по-важното". След няколко дни пак "Мамо, искам татко да ме вземе от градината", аз "Мамо, нали вече говорихме по въпроса. Ти нямаш татко. Някои деца имат, други нямат". Повече не ме е питала за нашия татко. Аз, разбира се, тези неща й обяснявах напълно спокойно, леко шеговито и лежерно, за да й предам усещането, че това е напълно нормална тема и напълно нормално е да няма татко.

Моето дете знае от къде е дошло. На нейното си ниво. Знае, че не е била в моя корем. Знае, че понякога децата излизат от коремите на майките си, други - не. Знае, че съм я търсила и съм я намерила. Защото аз съм нейната майка. За сега това й стига и други въпроси не е задавала. Скоро я питах искали сестричка, да  потърсим някое момиченце без мама и да си го вземем за сестричка и тя го прие супер, идеята й хареса.

# 106
  • Мнения: 4 458
sislie   чудесно е че мислиш за още едно, поздравления.  И моите деца са въодушевени от идеята да си имат братче или сестриче на което да помогнем и дадем по-добър дом и среда, но все още мисля по въпроса.
Колко лесно става осиновяването при условие че си сам родител? Като те чета имам чувството, че е бързо.
Оправданието ми да не предприемам нищо за сега е че момента не е дошъл и още не сме срешнали 'нашето" дете.  Истината е, че нямам ничия подкрепа и ако се реша никой няма да удобри постъпката ми. Не че е от голямо значение, но когато човек взима толкова важно решение е хубаво да има поне морална подкрепа, нали така?
Незнам, още го мисля и продължавам да се интересувам пък да видим до къде ще доведе това.

# 107
  • Мнения: 8
От доста време чета във форума, но едва след като намерих тази тема се реших да се регистрирам и включа. Аз съм кандидат осиновителка и ще отглеждам детенцето си сама, вписана съм в регистъра на 05.01.2010 г. но вече половин година нямам предложение. Определено започнах много да се тревожа и ме е налегнало огромно отчаяние. Исками се да направя нещо, за да се ускорят нещата,но незнам какво?? На моменти се ядосвам на себе си че нямам човек до себе си защото си мисля че на сама жена много по-трудно ще се направи предложение. Ако имате някъква идея моля споделете. Ще бъда благодарна за всякъкви съвети и споделен опит.

# 108
  • Мнения: 172
От доста време чета във форума, но едва след като намерих тази тема се реших да се регистрирам и включа. Аз съм кандидат осиновителка и ще отглеждам детенцето си сама, вписана съм в регистъра на 05.01.2010 г. но вече половин година нямам предложение. Определено започнах много да се тревожа и ме е налегнало огромно отчаяние. Исками се да направя нещо, за да се ускорят нещата,но незнам какво??
Не се сдържах да не напиша.От доста време следя темичката,но не съм се вкл. Половин година е твърде малко за каквто и да е.Не се притеснявай-ще се появи и твоето ангелче. Ние също чакахме доста-аз съм болна и си мислех до последно,че заради това нещата няма да се получат-че няма да ни дадат,въпреки,че имахме доклад,че сме одобрени ит.н.Опитахме и с даване на рушвети-не те съветвам да го правиш...това е само губене на време и средства.

# 109
  • Мнения: 41
Здравейте момичета, здравей Мелинда! Не се отчайвай, нещата ще се подредят, сигурна съм! Няма значение, че си сама, дори в някои моменти е по-лесно, защото няма кой да оспорва изборът ти - сама ще си вземеш решението! Възможно е да получиш предложение по-късно, ако имаш някои предпочитания - възраст, пол, както и произход на детето могат да забавят нещата. Но не се тревожи - тук сме доста "самотни" или както казва едно момиче - свободни родители. Трудности има, но така е във всяко семейство и с всяко дете - който гледа дете знае, че не е лесно. Моето момиченце е взето на 4г. и половина. Знае ,че е осиновена. От първите дни пита за майка си и така е и досега- сега е на 8. Темата става все по-болезнена, макар че аз винаги я изслушвам и разговарям с нея открито. Тя не може да приеме, че е изоставена, страда, плаче, обвинява я и така по-малко всеки ден отработваме нейната загуба с надеждата, че някой ден ще излезем от голямата обида, която тя носи в себе си от тази загуба. Това, което постигнахме е, че все по-рядко чувам думите "всеки накрая ме изоставя, защото съм лошичка". За таткотон е страда особено, някак смята, че той не е толкова виновен за изоставянето й отколкото майката. Най-много страдам от това, че и в най-хубавите моменти казва - виждаш ли как ти направи това и това за мен, тъпата ми майка ме е изоставила. Страхувам се , че никога няма да изпита пълно щастие заради отхвърлянето, което и е причинила тази жена.

# 110
  • Мнения: 262
От доста време чета във форума, но едва след като намерих тази тема се реших да се регистрирам и включа. Аз съм кандидат осиновителка и ще отглеждам детенцето си сама, вписана съм в регистъра на 05.01.2010 г. но вече половин година нямам предложение. Определено започнах много да се тревожа и ме е налегнало огромно отчаяние. Исками се да направя нещо, за да се ускорят нещата,но незнам какво??
Не се сдържах да не напиша.От доста време следя темичката,но не съм се вкл. Половин година е твърде малко за каквто и да е.Не се притеснявай-ще се появи и твоето ангелче. Ние също чакахме доста-аз съм болна и си мислех до последно,че заради това нещата няма да се получат-че няма да ни дадат,въпреки,че имахме доклад,че сме одобрени ит.н.Опитахме и с даване на рушвети-не те съветвам да го правиш...това е само губене на време и средства.
Не се предавайте, чакайте търпеливо съдбата си знае.
Аз също като Кики-андр до последно мислех, че няма да ме впишат, когато ме вписаха си мислех, че е абсурд да ми дадат детенце, понеже  съм с рядка болест, но след 1г11мес. чакане ето че и мен ме зарадваха.
Така, че чакайте и знайте, че когато ви предложат детенце ще е вашето!  bouquet

# 111
  • Мнения: 1 325
Киара, не знам какво имаш предвид под "не сме срещнали нашето дете". Няма как да го срещнете, ако не сте вписани в регистрите на кандидат-осиновителите, ако разбира се осиновявате в България. Иначе, не е лесно да отглеждаш детето си сам, но не е и толкова трудно, колкото очакват някои. Човек се мобилизира и намира сили точно когато трябва.

Мелинда,  аз сама осинових детето си и чаках точно 1 ден. Факта, че ще осиновяваш сама сам по себе си не е обстоятелство, което много ще удължи чакането. Не зная какви изисквания си писала за детето, ако можеш разшири някои от тях, защото всичко зависи от децата, вписани за осиновяване. Ако изискванията ти не са прекалено стеснени, няма причина до няколко месеца да получиш писмо за конкретно дете. Може, разбира се да позвъниш в РДСП, където си вписана и да напомниш за себе си, аз лично не съм го правила, но някои мами твърдят, че има ефект. А относно рушветите - съветите по осиновявание са от 7 души (ако не се лъжа и ако няма някакви промени). Те вземат решенията си с някакво мнозинство. Значи трябва да се подкупят поне 4 члена на съответния съвет, което ми се струва невъзможно. Моралната страна няма да коментирам, то е ясно! Тъй, че играй по правилата и ще спечелиш играта Peace

# 112
  • Мнения: 262
Сис, това с рушветите ме разсмя Hug Laughing

# 113
  • Мнения: 1 325
Що, бе Теди? Ако помислиш логично, така излиза, за да има ефект от рушвета.
Както и да е, апропо, твоята буба ми е много, много сладка. Каква красавица ще стане само!!!

# 114
  • Мнения: 262
 Thinking хехе
Мерси, момата дано стане човек най-вече, красавици са ни всички мъници.  bouquet

# 115
  • Мнения: 4 458
Не сме в Б-я и точно за това не искам да се вписвам в регистри.  Аз вървя по обратния ред, първо да срешнем "нашето" дете и после ще кандидатстваме за него/нея. Мисля, че така ще е по-лесно и бързо. Когато дойде момента, и детето ще се появи, вярвам в това. Може би мисля по този начин понеже имам свои деца и осиновяването за мен е подаване на ръка, даване на шанс на дете. Разглеждам различни програми в различни държави и виждам, че приоритет имат бездетни семейства и други които по един или друг начин не могат да имат биологични деца. Виждам и че най-много са момченцата от африкански произход, а аз не искам да осиновявам от друга раса не защото имам нещо против, а защото детето ще е подложено на много подигравки, терзания и ... знаете как е, а и на моите деца няма да им е лесно. Знам, че няма да съм сред първия избор за осиновител, но както казах вече, времето ще си покаже.

# 116
  • Мнения: 262
Ми аз не съм много съгласна с теб Киара, но все пак всеки си преценява.Успех ви желая  bouquet

# 117
  • Мнения: 1 325
Киара, не ти разбирам логиката, но сигурно защото държавата, където живееш и където ще осиновяваш евентуално, има други правила. В България не може да кандидатстваш за конкретно дете, ако не си избран за него от съветите по осиновявания. За да стане това трябва да си вписана в регистъра. Логиката тук е друга, ние не си избираме дете, Съветите ни избират за дете. Ако решим го осиновяваме.

Принципно не знам как човек си "познава" детето. Цаката е да станеш истинска майка за което дете те определят. Иначе, ако ще си избираме....то къде е предизвикателството да приласкаеш и привържеш към себе си едно непознато дете, да му дадеш уют, любов, дом, живот....

# 118
  • Мнения: 262
Съгласна съм с Сис, искам да допълня за дискриминацията, като имам впредвид че си в чужбина там дискриминацията не е по-голяма от Бг.Даже ми се иска да си имам едно сладко мулатче, поради тая причина бях променила и произхода преди да осиновя!
Гледай ти и семейството ти да сте щастливи от избора си, а не хората около теб. Peace

# 119
  • Мнения: 4 458
Гледай ти и семейството ти да сте щастливи от избора си, а не хората около теб. Peace


Мисля, че това е най-важното  Peace


Относно избора. Щом имам такава възможност, защо да не се възползвам? На вас няма ли да ви е по-приятно да можете да отидете в дома, да видите децат, да общувате с тях и да изберете това което най ви допада като характер? Една позната която осинови съвсем скоро, точно така постъпи. Момиченцето идваше в дома и, жената се грижеше за детето дълго време. На края всичко беше въпрос на формалност. Това дете обаче познаваше жената, къщата, средата и нямаше този шок от смяната на дома с друг, който предполагам много от децата преживяват. Разбира се всичко това е при условие, че си сигурен кое дете точно искаш, иначе ще е много жестоко да се подхвърлят от дом на дом.

# 120
  • Мнения: 1 325
Не, няма да ми е приятно. Още повече в дом за деца до 3 години. Какво общуване, какви 5 лева. Тия деца търсят само на кой да кажат мамо (ако изобщо могат да говорят) и кой да ги прегърне, да им обърне внимание и аз там да им правя подбор, интервю един вид. И всички да се правят на добрички да ти привлекат вниманието, за да избиреш тях. Не, това е гадно спрямо децата. Не искам да избирам по този начин.

А твоята позната явно не го е осиновила детето в България, защото тук не се разрешават посещения при непознати хора извън дома.

# 121
  • София
  • Мнения: 117
На мен ми се иска децата да можеха да си избират родителите

# 122
  • Мнения: 4 458
.... и аз там да им правя подбор, интервю един вид. И всички да се правят на добрички да ти привлекат вниманието, за да избиреш тях. Не, това е гадно спрямо децата. Не искам да избирам по този начин.
 

Това което описваш наистина е гадно и много жестоко спрямо децата. За щастие нещата не седят така.

Не събират всички деца на куп пред теб и ти да избираш, като на пазара  Naughty  Ти имаш възможността да общуваш с тях, да ги почувстваш, да ги видиш всеки път когато носиш дарения или помагаш на дома по друг начин - готвиш за тях, помагаш в чистенето, гледането на децата... По този начин никой не се чувства избиран и няма напрежение. Децата те приемат като една от лелките, една от персонала, една от многото спонсори. След време, ако има дете което би искала да вземеш или ако директорката, учителката от дома ти препоръчат някое може да започнеш процедура по осиновяване. Ако ли не, може да продължиш да помагаш на дома и децата с времето което им отделяш. По този начин децата имат кой да ги гушка и да им обръща внимание докато са там и докато растат. Дома не е затвор! Децата не са изолирани от света.
Надявам се да съм успяла да обясня правилно. Лично на мен тази система много повече ми допада от това някой друг да избере твоето дете.

Предполагам се сещате как Анджелина Джоли осинови. По същия описан от мен начин.


На мен ми се иска децата да можеха да си избират родителите

Според мен когато има общуване м/у родител и дете много преди документалното оформление, детето има възможност да реши дали иска или не точно този човек да му е родител. С бебетата е по-трудно, но другите деца с поведението си могат да покажат симпатия или нежлание .

# 123
  • Мнения: 1 325
Киара, това което описваш е неприложимо в България. В дома, от който взех моето момиче, например, режима беше почти казармен. Докато чаках дата за делото цели 5 месеца съм я посещавала редовно. Всеки път трябваше да се обадя предварително и да си уговоря час. Изобщо не бях допусната до помещенията, където децата живеят, а само до административната част на дома. Тъй, че това което ми разказваш, просто няма как да стане. А има и друго, според нашето законодателство интереса на детето е водещ, т.е. за детето се търсят подходящи родители, а не се търси дете, което да хареса на евентуалните родители. Ако се избира по начина по който ти описваш, има голям риск много деца да останат неизбрани. Какво ще се прави с тях? Пък и тази процедура, която си описала отнема много време. Всеки ден престой на детето в дома е време в нищото, загубено време.

Сравнението с Джоли просто е не на място. Ние сме вържава по Хагската конвенция и тук има други правила, различни от тези в третия свят. Пък и не всеки е милионер.
Децата, когато са малолетни не могат да вземат житейски правилни решение, просто нямат този опит. Може в началото да не се харесат с родителите си, но това не значи че с времето няма да се заобичат. Аз съм жив пример за това. Нашата връзка не беше любов от пръв поглед, обаче трайно и безрезервно се заобичахме с течение на времето. И никой не може да ме убеди, че трябва да си харесаш дете, за да го обичаш.

# 124
  • Мнения: 262
Цитат
В дома, от който взех моето момиче, например, режима беше почти казармен. Докато чаках дата за делото цели 5 месеца съм я посещавала редовно. Всеки път трябваше да се обадя предварително и да си уговоря час. Изобщо не бях допусната до помещенията, където децата живеят, а само до административната част на дома.

При мен също беше така

# 125
  • Мнения: 4 458
Ок, няма смисъл да спорим а и аз не се опитам да убеждавам никой в каквото и да било, просто казвам как е по други държави.
Примера с Джоли няма нищо общо с финансовото и състояние, а с процедурата по осиновяване.
Знам как е в българките домове, и там съм ходила. Наистина не ми хареса това, че няма начин да видиш от къде идва това дете, как живее, кои са му приятелите, какъв му е характера за да можеш да намериш най-подходящия начин да помогнеш с приобщаването към новата му среда...

А, описаното от мен не отнема повече време. То е като да си в дома всяка седмица през периода в който чакаш да ти намерят дете в Б-я, а започне ли процедурата по осиновяване може и да взимаш детето при теб, в твоя дом, да започнете малко по малко да строите вашия живот, да обзаведете стаята, да го запишеш в хубаво училище, да го запишеш на курсове... пък като са готови документите само се сменя статута на това дете и фамилията ако се налага.

Както и да е, наистина не искам да продължаваме да говорим по темата, няма смисъл, няма да доведе до нищо. Системите са много различни, но целта е една и съща, да се намери дом на дете и смятам това е най-важното. Искрено се надявам един ден да стана една от вас и да мога да ви се похваля с нашето попълнение  Grinning

# 126
  • Мнения: 1 325
Kiara, винаги има смисъл да се спори, но щом загуби интерес Peace

Наистина важното е да се намерят семейства за децата - малки, големи, красиви и не дотам, умни и не дотам, идеята е всяко дете да получи жимота си обратно. Защото, това което е по домовете не е живот. Колкото и да се стараят работещите там. Просто инстуционалното отглеждане е неестествено и ненормално и нанася непоправими травми на децата, които останат в институцията до пълнолетие.

# 127
  • Мнения: 4 458
Загубих интерес защото ние говорим за едно и също нещо погледнато по различен начин  Grinning, а целта е една и съща. Има смисъл да се спори ако целите и евентуално методите са различни  Peace

# 128
  • Мнения: 10
Здравейте момичета, дълго мислих, но реших и аз да се включа в темата. Аз все още съм кандидат осиновителка. До преди месец не бях сама, но....така се случиха нещата, че човекът до мен избра да поеме друг път. Изплаши ли се, какво ли....той си знае и стана, тръгна и замина, дори не попита как се чувствам и какво ще правя. Така аз си останах сама. Чакам вече четвърти месец и съм се въоръжила с търпението да чакам, тъй като ясно съзнавам факта, че вече може би съм в графата ..."и други". Както и да е, ще стане тогава, когато е писано да стане, важното е да стане. Вече ми актуализираха социалния доклад от отдел "Закрила на детето" и слава Богу от там имам пълната им подкрепа, просто съм от рубриката "късметлии" по отношение на социалните ми работнички и психоложката ми. Невероятни момичета са, толкова ми помогнаха и ми помагат. Изискванията ми на този етап не са чак толкова големи, детенце до 2 години, без претенции за пол, произход и прочие, просто да е живо и здраво, защото на този етап поне нямам възможност да се грижа за болно детенце. Това е единствената ми светлинка в живота за сега. Дано скоро и на мен да ми се усмихне щастието. Хубаво е,че ви има всички вас, за да се подкрепяме и да си помагаме кой с каквото може и от каквото има нужда, няма значение от къде сме. Затова ще си позволя да споделя и проблема, който ме вълнува, че за майките осиновителки на деца над 2 години, не се полага нищо освен 6 м неплатен отпуск. Това е много несправедливо, още повече ако трябва да отглеждаш детенцето сама. Писах преди време във форума на още едно-две места и разбрах, че преди години този въпрос е повдиган вече....но за жалост без резултат. Мисля си, дали да не опитаме пак, но трябва да сме много и да бъдем наистина твърди и да си отстояваме позицията. Ще прочета всяко мнение с интерес. Поздрави на всички  bouquet

# 129
  • Мнения: 1 249
Не ми е мястото в тази тема и моля за извинение, но попаднах на поста и като жена ти казвам, че ти е провървяло, че сега, а не по време на осиновяването или след него, си е тръгнал твоя човек.
Сега решението ще е твое, няма да терепериш на него дали му харесва или не.
А пък сте млади всичките и сте привлекателни, та какво ви е приготвило бъдещето в любовната сфера -  само то си знае Simple Smile

А за това, че нямате един ден платен отпуск по майчинство на свое собствено основание - осиновили дете, (а не доизползване  остатъка от друг и то само ако детето е до определена възраст) имам следния план.
Сега като внесат законопроекта ( ако въобще нещо бъде внесено), в т.ч. със социална защита за изпълнителките на сурогатната услуга ( и за нея платен отпуск за това, че се е изтъргувала), ще дойде момента да се направи втори опит за промяна в законодателството с цел въвеждането на платен отпуск след осиновяване на дете, независимо от възрастта му.

Чисто делово ми се струва, че това е моментът.
Ако лобито е силно и си прокара търговията, може от кумoва срама да мине и предложеното от нас.

Последна редакция: пт, 13 авг 2010, 15:03 от Miraetta

# 130
  • Мнения: 10
Благодаря за подкрепата Miraetta  bouquetСега като останах сама, този въпрос за майчинството започва още повече да ме вълнува. Права си, че покрай промените около сурогатните майки, може и нас да ни огрее. Аз ще направя опит да се срещна и с някой от нашите народни представители, но все пак си мисля, че трябва да се действа по всички фронтове, кой от където и с когото може да се среща, да говори и да търси съвет и подкрепа. Ако не за нас, то поне за тези след нас да се направи нещо. До тогава обаче ще разчитам основно на себе си, на родителите си /да са ми живи и здрави/ и .........на Господ. Както се казваше в един филм "Господ подрежда нещата по правилния начин, само че ние го разбираме по-късно". Скоро ще навърша 39 години и не храня големи надежди за "бъдещето в любовната сфера", както си го нарекла Simple Smile Simple Smile, но пък....знае ли човек.

# 131
  • Мнения: 1 325
Аttos, искам да те подкрепя и да ти напомня една доста неглижирана мъдрост, която се оказа 100% вярна от моя житейски опит - Всяко зло за добро. Мисли за доброто, което ще ти се случи и ще влезе в дома ти, мисли за несравнимото чувство на любов, което ще те обземе (е, няма такава любов като майчината), мисли за другия живот, който те чака.
Стискам палци скоро да намериш детенцето си, аз също съм сама мама, вече 2 години сме заедно с моето момиче, имам си най-доброто другарче на света, сърцето ме боли от обич. Аз я намерих точно за 1 ден, пожелавам ти и на теб бързо чакане.

# 132
  • Мнения: 10
Благодаря ти sislie за разбирането и за подкрепата  bouquetИ аз, а и всички около мен все това казват "Вяко зло -за добро". И аз се опитвам все да си повтарям, че когато една врата се затвори се отваря друга, но ....когато най-близкия ти човек те предаде толкова грозно.....много боли. А за детенцето дори и за миг не съм се поколебала да се откажа и да хленча какво ще го правя и как ще го отглеждам. Това е абсолютно осъзнато решение от моя страна. Надявам се наистина малкото слънчице да изгрее и в моята къщичка Praynigно....ще се повторя от предишния си пост, че това ще стане тогава-когато трябва да стане. Може би така е трябвало да стане сега, но пък...старите хора казват, че преди да съмне е най-тъмно. Затова сега съм в очакване на зората Grinning

# 133
  • Мнения: 7
Историята ти искрено ме трогна т.к. ми е изключително близка с тази разлика че съпруга ми ме заряза точно на Коледа преди 3 години на прага на инвитро за което имах записан ден и час за стартиране след празниците. Отказах се от инвитрото, разделихме се, лъга ме половин година и осем месеца след злощастната Коледа за мен (направо намразих този хубав празник) разбрах че вече е татко и това е причината да ме зареже. Повече от година и повече дори, страдах ужасно, обвинявах се но накрая се съвзех, взех своето решение и подадох документи за осиновяване и от 05.01.2010 вече съм вписана и чакам. Но кошмара в който живея сега е не по малък и  страшен.Точно поради факта че не мога да ползвам майчинство поставих ограничение за възрастта до 2 год. с надеждата да ми предложат дори по-малко детенце за да мога спокойно като всички майки в тази държава да успея да се адаптирам към промяната в живота ми, да мога и аз като тях да усетя радостта от майчинството и да получа така желаното щастие - да бъда майка. Считам че е изключително несправедливо въпреки че като гражданин на тази държава, ежемесечно си плащам, здравните осигуровки и всички данъци да нямам право да получа съответното обезщетение (отпуск по майчинство), когато държавата благоволи след години чакане да ми даде шанса да стана майка.
Пиша всичко това защото смятам че трябва да се намери някакво решение и възможност и за други жени независимо дали са самотни майки или семейни.
Не съм съгласна! Ако някой има идея как може и какъв е реда да се направи поне опит в тази посока нека сподели. Ако само си траем никой няма да се сети за нашата болка.

# 134
  • Мнения: 10
Здравей Melinda_gb   bouquet Аз правя каквото мога по този въпрос с майчинството. През 2007 г и други майки са се занимавали с този въпрос, писали са писма, срещали са се с представители на социалното министерство. Сега аз разбутвам проблема отново. Получих подкрепата на част от тях, срещнах се с нашите депутати от управляващата партия, разговарях и те приеха идеята много положително. Написах писмо до социалния министър и до социалната комисия към парламента и чрез нашите депутати се надявам то да стигне до тях. Писах до Агенцията за закрила на детето за да се убедя наистина на какви социални придобивки мога да разчитам и естествено отговора беше, че за дете над 2 години-само детските и 6 м неплатен отпуск...ако искаш! Все повече се замислям наистина да увелича поне с още две години възрастта на детенцето, но единствено това ме спира...поне за сега. Набрала съм инерция в момента и търся постоянно с кого, с какво и как да се срещна и да говоря по този въпрос. За сега поне нямам намерение да се отказвам! Много се надявам поне да се заговори за това. Надявам се и на подкрепа от други майки-осиновителки , биологични...няма значение, нали всички са майки. Ще се боря, пък каквото сабя покаже, ако не за мен-то поне за тези след мен да стане Praynig
Твоята история мила Melinda_gb е не по-малко трогателна от моята и от на още десетки други майки, които по един или друг начин сами отглеждат децата си. И мен най ме заболя от това, че ми навряха в очите факта, че отиват да правят деца с въпросната дама и, че ме удариха по най-болното място...но има кой да ги съди. Ние сега си имаме нашата кауза -децата, а те са по-важни и нашата борба-правата ни като майки осиновителки на по-големи дечица и ще воюваме за тях! Нека да живеем с надеждата, че няма да е все така, нали умните хора са казали, че щастието не е отсъствие на проблеми, а умението да се справяш с тях...така че ще успеем Grinning

# 135
  • Мнения: 1 843
Момичета, наистина всяко зло за добро. От опит ви казвам, че се е случило по-доброто. Болката от предателството, усещането, че са държали на вас само докато нещата са изглеждали лесни и че не са ви обичали дотолкова, че да преглътнат това, че няма да възпроизведат себе си чрез вас е голяма, но не толкова, колкото болката в детските очи, които преживяват изоставянето за втори път.
Каза ми за намеренията си седмица преди делото за второто дете. Няма да коментирам това. Минало.
Но не можах да си простя дълго време, че неволно съм участвала в това да нараня голямото си дете по този начин.
"Трябваше да знам, трабваше да усетя, трябваше..."
Милото ми дете, през какво мина...

По-скоро инстинктивно, отколкото осъзнато го помолих месец след като почти не се прибираше и се държеше меко казано като на гости, да се изнесе и да реши какво иска.
Шест месеца по-късно, след много детски сълзи и напразно очакване, обещания от негова страна към детето:  "Тати ще се прибере скоро...", след много пропуснати уговорки "Тати ще дойде довечера", с ужасни угризения, но напълно осъзнавайки, че насреща имам човек, който не знам дали осъзнава, но не се и замисля какво причинява, реших и отрязах пътя му към нас.

Не знаех дали постъпвам правилно, но знаех, че не мога да причинявам повече това на детето си.
Преживяхме много тежки моменти, не го желая никому.
Но ето, малкото ми дете не знае какво е татко, не е виждало мъж у дома, освен роднините ми. Не му и липсва. Е, ще дойде време и ще ми зададе въпроси, но то не изпита болката на кака си.

Бъдете смели и щастливи за случилото се. Ще се справите. Simple Smile

# 136
  • Мнения: 1 325
Дар Hug Благородно ти завиждам, че можеш сама да се грижиш за 2 девойки. Аз дълго мислиш и реших, че за сега мога да съм мама само на моето момиче, с две деца няма да насмогна. Ние също никога сме нямали тати и говорим по темата от време на време по нейна инициатива. За сега това не й липсва. После - не знам.

Исках просто да те поздравя, защото знам колко отговорно е изцяло сам да гледаш едно дете, а две...  bouquet

# 137
  • София
  • Мнения: 3
Здравейте на всички. Регистрирах се вече като родител и първото, което потърсих, беше сайт за осиновителки като мен - сама жена без партньор, и без родители. Аз съм "-мамо" от точно 5 месеца на едно 4 годишно момиченце. Преди ползвах съветите на сайта анонимно за бременности, но крайния резултат след доста години стана осиновеното ми момиченце-песнопейче! Прочетох оттук-оттам споделеното, но да ви кажа че като вас и аз се сблъсках с непредполагани и неочаквани ситуации/ в абсолютно всички области от ежедневието/, за преодоляването на които ми трябваше различно време и реакция, разбрах истинското "лице" на тези домове - как с нищо не ни запознават за детето и как без силата на желанието и любовта може да се паникьосаш от страх и стрес. Знам, че 5 месеца не могат да наваксат 4-те години живот без семейна среда, но мога вече да кажа че се доближаваме до другите "нормални" деца. За сега това е от мен много накратко - искам да ви приветствам и ще търся вашето мнение и опит за всичко, което ни е общо.   bouquet Simple Smile

# 138
  • Мнения: 1 325
Добре дошла, Ericanj. Стъпвайки на повече от две годишния си опит, ще помагам доколкото мога. Не е толкова страшно, с времето идва и рутината и увереността. Момиченцето ти не е малко, но съм убедена, че твоята любов и твоето търпение ще сътворят чудеса с малката душица. моята дъщеря също е на 4 години Hug и ние се гледаме абсолютно сами.

Поздравявам ви и двете.

# 139
  • София
  • Мнения: 3
Благодаря ти, sislie ! За сега проблем ми се явява когато не трябва да ходи на градина заради хрема или кашличка или нещо такова с което не може да я допуснат там. И аз я "влача" с мен по задачите ми и по служебните ми ангажименти и срещи или в офиса, когато са ми планирани предварително и не мога да отменя. В такива моменти направо си трябва още един човек, за да не го мъча детето. На нея и е интересно за известно време, защото всички й обръщат внимание, тя им пее преди да седнем по работата, ама в колата като се возим по-дълго и по 2-3-4 пъти се слиза и качва, започва да и дотяга и ако се унесе да спи ок, ама като замрънка настава ужас. Тогава ми става гадно - хем че не е добре за нея дискомфорта хем че не мога да не си свърша работата - без нея няма пари. и все се ослушвам още дали да не стигна до чужди услуги...Ама като я знам как не се дава и доверява на никого ако не съм до нея...Тя просто ще порасне с по-бързо темпо от другите с много хора около тях, защото ще следва моя ритъм.
Понякога и с нощния й сън имам проблем - от впечатления или не знам от какво се събужда и стои бедна поне час - прави си пиески в леглото и да я завивам и да й казвам да спим и ние, хората спят , тихо - то докато не й мине не свършва. И на сутринта как се става да не казвам. Много гола спи - одеялото й пречело, топло й било, а в детската спи както трябва. Ох дано се стегне и при мен както там и да се пази.   bouquet

# 140
  • Мнения: 1 325
Мисля, че трябва да си наемеш жена, която да се грижи за малката, когато е болна. Иначе хич не е добре за детето. Разбира се, ако можеш да си позволиш. Не може да няма някоя пенсионерка, която да иска от време на време да изкара допълнителен доход.

Аз така правя. Трудно е, но за малката е най-добре. Жената е супер, от съседния блок. Като баба й е.

# 141
  • София
  • Мнения: 3
Благодаря ти че ми отговори. Да, и аз съм с нагласа за по-възрастна жена, с Божията помощ се надявам скоро да се появи и тя. До скоро. Хубав уикенд!

# 142
  • Мнения: 97
Здравейте момичета,
Случайно минавам през темата понеже близка приятелка на дъщеря ми чака да си осинови дете. Вече ще стане година откак са й изрядни документите. Първо обаче й поставиха изискването за семейство и тя сключи брак с приятеля си. После беше да имат жилище, баща й й преписа къщата.
Това преди година, в началото на следващата се надяват да им дойде реда на чакащите. А те нямат много изисквания, да е здраво, да е българче и да е до 1 годишна възраст. Толкова ли е трудно?

# 143
  • Мнения: 892
Здравейте момичета,
Случайно минавам през темата понеже близка приятелка на дъщеря ми чака да си осинови дете. Вече ще стане година откак са й изрядни документите. Първо обаче й поставиха изискването за семейство и тя сключи брак с приятеля си. После беше да имат жилище, баща й й преписа къщата.
Това преди година, в началото на следващата се надяват да им дойде реда на чакащите. А те нямат много изисквания, да е здраво, да е българче и да е до 1 годишна възраст. Толкова ли е трудно?
Трудно ще ги е огрее слънцето,

# 144
  • Мнения: 1 325
Vessit, пишеш в тема за жени осиновили и отглеждащи децата си САМИ! Това изначале противоречи на тезата и на закона, че само женените са с деца. Това за семейството и апалтамента са абсолютни глупости, извинявай. Няма такива изисквания по закон. Но, ако твоята позната е свършила тия две неща (омъжила се е и се е сдобила с жилище), за да стане по-конкурентноспособна при намирането на здраво българче до 1 годинка, това е друга работа. Но и с пет апатрамента да е тук гаранция, че ще намерят такова дете за нея (при все, че за детето се търси подходящо семейство, а не обратното) няма. И ред няма, да знаеш. С тези изисквания за детето ще е трудно да я потърсят от социалните скоро. Деца от такова "качество" са кът.
Е, виж, аз си взей едно "второ качество", път вече три години си го гледам с мерак и любов. И съм щастлива!

# 145
  • Мнения: 56
sislie поздравявам Ви за куража и старанието да бъдете в помощ и на други.
Наистина хората като вас са малко.

# 146
  • Мнения: 3
Здравейте, екипа на предаването с Марта Вачкова започва нов проект, чрез който ще помага на хора с различни проблеми, ще се опитва да сбъдва желания и мечти.
Попаднахме на темата и определено бихме се заели с разрешаването на този проблем. Ще се радваме, ако изпратите координати за връзка на дамата, за която пишете.
Ние всички знаем колко много жени имат съкровеното желание да осиновят дете и с радост бихме помогнали на всяка една от тях.
П. С. Ще бъдем все по - често в този форум, така че пишете ни за вашите проблеми, тревоги, мечти

# 147
  • Мнения: 3
Здравейте момичета,
Случайно минавам през темата понеже близка приятелка на дъщеря ми чака да си осинови дете. Вече ще стане година откак са й изрядни документите. Първо обаче й поставиха изискването за семейство и тя сключи брак с приятеля си. После беше да имат жилище, баща й й преписа къщата.
Това преди година, в началото на следващата се надяват да им дойде реда на чакащите. А те нямат много изисквания, да е здраво, да е българче и да е до 1 годишна възраст. Толкова ли е трудно?
От екипа на предаването с Марта Вачкова. Бихте ли ни свързали с приятелката на дъщеря ви, тък като имаме огромното желание да й помогнем в разрешаването на този проблем.
Благодарим предварително

# 148
  • София
  • Мнения: 9 517
извинете много, но как точно смятате да помогнете на дамата да реши проблема си? А можете ли да помогнете на останалите кандидат-осиновители, вписани в регистрите с не много изисквания като да е здраво, да е българче, да е до една година? Имате ли идея колко деца, отговарящи на тези изисквания има по домовете и колко са кандидат-осиновителите с подобни изисквания, или за вас е важно да направите предаването, да покажете "колко е трудно" да се осинови и до там  newsm78

# 149
  • Мнения: 702
Ох, аман от сеири и рейтинги ooooh!

Грубо навлизате в материята  Naughty

Тук има много силни жени, които се борят години наред с абсурдите в държавата ни, в мисленети ни, как вие мислите че бихте им били полезни?!
Като направите едно предаване?!  ooooh!

# 150
  • Мнения: 1 325
Дзвер, какво правиш тука, бе Peace

Много уважавам Марта Вачкова, но явно от екипа й не са подготвени достатъчно за темата. Ако се прави предаване, то трябва да представя обективно темата, а не да се залита в посока "Вижте жената иска да спаси едно дете от дом, а скапаната държава не й дава". Истината не е такава. Държавата чрез своите съответни служби дава на всеки, който реално е поискал. Правилата за осиновяване в нашата държава са едни от най-либералните.

Но...ако някой поиска да пие кафе на луната, нали разбирате, че точно този му проблем не може да се разреши. От предаването на Марта могат да помогнат наистина на тази жена само ако някой член на екипа от български произход й роди здраво дете и й го даде!!!!!
Хайде малко реализъм, не може да искаш нещо, което го няма. И не ми излизайте с "Ама не може да няма едно дете поне, отговарящо на тези изисквания", има, ама сто са се наредили на опашка за него и там трябва да си бетон - семейство от лъв нагоре и не говоря само в материален контекст. Социалния ти доклад трябва да е такъв, че на всеки да му се прииска да бъде осиновен от такова семейство. Иначе се чака с години да се роди и изостави такова дете.

Ако едно предаване представя истината в дълбочина би могло да бъде полезно. Не за сеир и рейтинг, а реално да се помогне да хората, които искат да осиновят. И да им се рзясни, че в крайна сметка децата са деца и няма никакво значение от какъв произход са. И че водещото в този процес са интересите на детето и неговите нужди, а не "изискванията" на кандидатите.

# 151
  • Мнения: 3
От екипа
Неведнъж предаването с Марта Вачкова е давало гласност на проблема с осиновяването, неведнъж сме запознавали зрителите с майки преживели кошмара, докато дадат семеен уют в живота на едно изоставено дете, неведнъж сме разисквали темата колко по - важно е първо детето да приеме и хареса новите си родители, а след това те него. Нашият екип няма желание да прави повърхностни предавания с цел повече гледаемост, единствената ни цел е да опитаме  да помогнем на дадено семейство да открие сирачето, на което да даде дом. Никой не може да гарантира за усшешен край,  но бихме опитали. Да разкажем от първо лице за трънливия път до целта на всяко семейство, да дадем гласност.

# 152
  • Мнения: 702
От екипа
Неведнъж предаването с Марта Вачкова е давало гласност на проблема с осиновяването, неведнъж сме запознавали зрителите с майки преживели кошмара, докато дадат семеен уют в живота на едно изоставено дете, неведнъж сме разисквали темата колко по - важно е първо детето да приеме и хареса новите си родители, а след това те него. Нашият екип няма желание да прави повърхностни предавания с цел повече гледаемост, единствената ни цел е да опитаме  да помогнем на дадено семейство да открие сирачето, на което да даде дом. Никой не може да гарантира за усшешен край,  но бихме опитали. Да разкажем от първо лице за трънливия път до целта на всяко семейство, да дадем гласност.

Когато преосмислите болднатото, може би ще можете да направите полезно предаване  Hug

Марта Вачкова много ми харесва, предаването също, но наистина не подхождайте по този начин към проблема.  Hug

 Може би е трудно да се разбере, но има детайли и тънкости, с които трябва да се внимава. Не е хубаво да се жунглира с клишета, при един толкова личен, индивидуален и в същото време многостранен и обществен проблем. Naughty

# 153
  • Мнения: 1 325
До екипа на Марта :

Моля Ви, не и вие с клишетата "трудния път" на осиновяването. Ма няма нищо трудно, там е въпроса. Има едни правила, водиш се от тях, събираш едни документи, срещаш се 3-4 пъти със социалния работник, пишат ти социален доклад, прочиташ го и те вписват в регистъра на кандидат-осиновителите. това отнема най-много, ама най-много 3 месеца. И после чакаш да те определят за подходящ осиновяващ на определено дете. Е, ако имаш неизпълними изисквания към детето, няма как да стане. Пък и защо ще помагате на конкретно семейство, някак си не е местно спрямо останалите.

Харесването няма нищо общо в случая. Иде реч до интересите на детето. Обичано децата са под 3 години и е много трудно да се довериш на харесването на едно малко дете, живяло в изолирана среда целия си живот, без контакти с въгшния свят и останалите хора. Решението дали едно дете ще бъде осиновено се взема от семейството, което е определон за подходящо, а не от детето. То има абсолютно пасивна функция. Решенията се вземат от други, които по закон трябва да защитят интересите му, когато избират подходящи родители за него.

И най-важното. Осиновяването е нищо. Трудното идва после, нека всички кандидат родители си дават сметка за това.

# 154
  • Мнения: 11 908
От екипа
 Да разкажем от първо лице за трънливия път до целта на всяко семейство, да дадем гласност.

Направо си изработихме по един хонорар, но хайде и аз като "гол кокал в тенджера"
Вероятно ние, осиновителките имаме някаква вина в това, че след успешен край не говорим много за преживяното, не обичаме / с редки изключения/ публични  изяви, все се опасяваме да не навлезем в теритотията на "личното пространство на  детето" ,която пазим като неприкосновена.Оттам идват безкрайните заблуди, обърквания и сгрешени стереотипи на журналисти и изобщо на останалата част от обществото,  нямаща особено отношение  към осиновяването.

Пътят на осиновяване е всичко друго, но не и трънлив.Не казвам, че е лесен, но  това е едно изключително щастливо начинание.А преживяванията на първата среща  с детето трудно биха могли да се сравнят  с каквато и да е възвишена човешка емоция. Добре е да излезете от стереотипа, че това е "акт на отчаяние", "последен влак" и прочее глупости. Или пък, че зорлем някой държи и не дава децата напук на копнеещите майки.Да, имаше такъв момент непосредствено след 2003г, когато законодателно се въведоха сериозни промени, създаващи съвсем нов вид правни институти, непознати до момента в България.За първи път се въведе регистрационен принцип на  деца и кандидат-осиновители и ред др. промени, които изискваха технологично време за да се превърнат от правна норма в действителност.Подходи се предпазливо, точно с оглед загриженост за статута на децата, да, на места и по други, не съвсем "конвенционални" причини, но като изключение.За много от РДСП имаше временен застой в придвижването на новите процедури, вероятно е имало и практическо обучение на социални работници и други подготовки.Поради това се случи един период на  "замразяване" на осиновителните процедури, особено за кандидат-осиновители, подали документи по т.наречената "стара процедура".Но децата растат и непосредствено след това-две-три, пет години след посочените законодателни промени следваше да се търси дом на  деца, преимуществено излезли от типичната бебешка възраст.Това от своя страна доведе до колебание в кандидат-осиновители и създаване на едно обществено мнение, че едва ли не някой по  неизвестни причини не раздава бебетата.По-късно процедурите се раздвижиха, потръгнаха и с оглед дефекти и "не сработване" на някои постулати в тях се стигна до изработване и приемане на нов Семеен Кодекс/причините за което бяха разбира се необходимост от  правно преуреждане и на други  обществени отношения от сферата на семейното право, не само осиновителните процедури/Без да е съвършен този  СК също привнесе нови моменти в осиновителните процедури и пак на места  последва леко  забавяне поради практически неясноти и липса на опит, както и на спорни  от правна гледна точка  моменти .

В България законодателството относно осиновяване на дете е едно от най-демократичните и предполагащо изключителна достъпност до процедурите.Не без значение е, че и   процедурите от финансова гледна точка са също изключително приемливи.Друг е въпросът, че далече не е съвършено и има драстични противоречия в сравнение с други закони, но този въпрос е вече от професионалната сфера на изработване на закони.

За съжаление, липсват достатъчно добре подготвени социални работници, които да работят истински с кандидат-осиновителите, да им разясняват  реалната ситуация на деца, отглеждани в домове.

Всъщност, ако искате да направите предаване, по-добре влезте в някой дом или РДСП, нека без имена и без показване на лицата на деца да ви разкажат за това, колко  деца и по какви причини са отказани, колко деца са с вродени заболявания, поради това,  че  по правило бременността на родилката не е била проследявана и обгрижвана, колко деца са недоносени , колко са с поднормено  тегло?Какви са най-честите причини децата да остават в дома .Освен отказите, нека ви разкажат и колко са случаите на дете, харесано и впоследствие насред делото за осиновяване отказано.Имате ли представа какво е това за едно  "сираче"/Не мисля, че  са такива, използвам ваш термин.Не на последно място, колко деца са  от ромски произход, който по правило ако се впише се вписва на последно място от кандидат-осиновителите?

Направете предаване, но  не от гледна точка на кандидат-осиновителите, а от гледна точка на дете, очакващо родителите си .Мисля,  че ще се получи по-добре. И очаквам хонорара си.Шегувам се, разбира се, да не го вземе някой  на сериозно Simple Smile

# 155
  • Мнения: 737
О, подкрепям Сисли,

"Кошмарно" е положението на децата в институционална среда и те трябва да са в полето на вниманието ви. Кошмарите по осиновяването си ги правят големите.

Не съм имала претенции към пол, етнос и т.н. с изключение на здравословни проблеми, с които като сама майка осиновителка не бих могла да се справя. Срещата с детето ми - удивително създание! - стана по-бързо, отколкото ако бих го износила.

И да, трудното идва после, макар да съм безумно щастлива вече цели седем години.

На тези, които живеят в "кошмара" на предосиновителствения период мога само да кажа да се готвят отсега да възприемат и обичат децата като деца и личности, да се избавят от скрупули и социо- глупости и наслагания. И тогава ще стигнат по-бързо до щастието си. А после много-много да го пазят това щастие, този дар Божи, да го обичат Умно, Уважително и Всеотдайно. Ще им трябва също много сили и търпение.

А на предаването - пожелавам по-серьозно и задълбочено да подходят към темата - все пак става дума за детски съдби.
Светкавица  Hug, писали сме заедно. Подкрепям!

# 156
  • Мнения: 712

[...] За много от РДСП имаше временен застой в придвижването на новите процедури, вероятно е имало и практическо обучение на социални работници и други подготовки....

Без да искам да противореча  Peace - за нас лично пътя до нашето дете си беше трънлив! Най-напред проблемът се състоеше в това, че наистина липсват добре обучени кадри (социални работници). Когато решихме да осиновим, отидохме в РДСП по район, уж за да получим информация "от извора", но това не се случи. Заварихме едни напълно инертни, бездушни служителки, които не ни ориентираха... Когато помолихме познати и един вид връзки за информация, най-напред ни предложиха да заобиколим закона, че всичко било много трудно. Т.е, ние най-напред знаехме, как да заобиколим закона, преди социалните да са ни обяснили, какъв е легалният път... Аз лично много добре си спомням, колко разколебани се почувствахме в началото и колко отчаяни...

И тъй, "взехме се в ръце", започнахме да четем в интернет, да си търсим необходимото инфо... По онова време живеехме в чужбина, беше преди 2009г. Прибрах се в България, направихме пълни "размествания" в живота си... Направихме всичко възможно, за да кандидатстваме, нОооооо - междувременно се приеха новите изменения в Семейния кодекс, според които живеещите в чужбина българи се третират като чуждестранни граждани и дори не им се дава предимство пред чужденците в международната (но и в националната  Confused) процедура...

Тъй като съпругът ми работеше в чужбина, социалните ни посъветваха да се разведем с него, за да кандидатствам аз като самотна майка... Не можах да го разбера този абсурд - защо самотна майка да е по-добър осиновител за едно дете от семейство, в което единият родител работи в чужбина... Не схващах и друго - защо се правеха предавания от рода на "Великолепната шесторка" с мото "Дом за всяко дете" в момент, в който поради промените в закона бяха замразени случаите на 200 наши сънародници извън граница, които ВЕЧЕ бяха допуснати регистрите за осиновители при условията на пълно осиновяване... Някои от тях бяха предложени за определено дете, течаха процедурите им по конкретно осиновяване в съда, но и те бяха замразени! Представете си този ужас - срещнали сте се с определено детенце, харесали сте се с него, но ЕДНА ГОДИНА всичко е в застой и детенцето нито може да дойде у вас, нито да бъде предложено на друго семейство!

Имам познато семейство - мъж и жена българи, които бяха от тези 200 случаи - влезли в регистрите, но със "замразени" документи поради местопребиваване в чужбина. Какво ли не опитаха, за да разберат, каква ще бъде съдбата им... Чакаха, чудиха се и се маеха... Обаждаха се по телефоните безрезултатно, често принудени да търпят унижения... И накрая намериха решение - ОСИНОВИХА, от ДРУГА ДЪРЖАВА! Всичко стана много бързо, за 3 месеца детенцето е било у дома. Не са имали никакви проблеми с укриване на информация - знаели са всичко и за здравословното състояние на детето и за биологичните родители и за възможните трудности... Не е ли тъжно, че на българско семейство в чужбина, което не е имало никакви претенции (пол, етнос и т.н.), се налага да осинови чужденче от чужбина, а уж приоритет на държавата ни била деинституционализацията на толкова много деца...

Изглежда не само през 2003г. е имало неудобства поради смяната в закона... Ясно е, че компетентни служители липсват от обикновения работник до министъра... За мене лично пътят беше трънлив и след впечатленията от начина на работа и отношенията в ДМСГД... Но това е една друга тема...

# 157
  • Мнения: 1 325
Чандра, относно осиновяването на дете от българи живеещи в чужбина не съм особено компетентна. Но може би именно за това казуса ви е бил доста по-различен.
Не защитавам социалните, но все пак при толкова чести законови промени за последните 20 години са разбираеми трудностите при тяхното прилагане. Имай предвид, че практиката по осиновяванията преди 1989 г. е била коренно различна, основана на съвсем различна философия.
Не е лесно да се изгради стройна социална система, особено при перманентната криза на държавата ни, където социалния работни не е мотивиран и подкрепен по никакъв начин от държавата, за която работи.
Аз имам отлични впечатления от моята социална работничка. Тя ме преведе през цялата процедура бързо и акуратно.
Но...проблемите все пак не са невъзможни за разрешаване, свързани са с процедурли и документи и аз самата не срещна никакви затруднения в тази посока.

# 158
  • Мнения: 712
Аз имам отлични впечатления от моята социална работничка. Тя ме преведе през цялата процедура бързо и акуратно.
Но...проблемите все пак не са невъзможни за разрешаване, свързани са с процедурли и документи и аз самата не срещна никакви затруднения в тази посока.  

Там е работата - няма никакви стандарти, които социалните трябва да изпълняват и всичко е въпрос на късмет с отделната единица (личност, отдел)... Със сигурност много хора са имали подобен на твоя късмет и нещата при тях са се развили бързо и безпроблемно, но вероятно също толкова много хора са добили и горчив опит... Що се отнася до нашия частен случай, независимо от това, кой къде живее и колко сложен е казуса му, мисля че всеки български гражданин, пожелал да осинови и допитал се до съответното РДСП, има право да получи от институцията информация за закона, разяснения относно процедурата, изискванията към кандидатите, шансовете... - това ние не го получихме в никаква степен... Познавам и други хора, които не са живели никога в чужбина, но за които първата среща със социалните също е била като "плесник"... Някъде дори се ширеше мнението, че социалните умишлено демонстрирали подобно поведение, за да проверят мотивацията на кандидатите...  Rolling Eyes Добре де, но тогава как да си обясня лежерното отношение на нашия социален работник в последствие (добре, че го смениха!)... Често чуваме оправданието: "Какво да се прави, ниски са заплатите и малко хора се навиват да работят тук, при това с мотивация" Но дори и така да е, подобно обяснение не прави системата по-работеща...

Променят се законите, да, но според мене се пишат от неспециалисти, набързо... Примерно, ако се избират родители за децата, ако се гледа интересът на детето, къде тогава са критериите, по които се определят тези неща (така нареченият "мачинг", познат в другите държави)? Това е много сериозен етап в цялата осиновителна процедура, който при нас тотално липсва... Тук все още "подходящият родител" на първо място е този с връзки, на второ - този с интересни документи... но мачинг липсва! "Интересът на детето" не е формулиран, а е някаква абстракция, която се определя от конкретния социален работник без значение, колко съмнителна е компетентността му или пък други качества...  В това отношение ние имахме късмет - социалната инспекторка от РДСП, което ни определи за дъщеря ни, е страхотен човек и професионалист. Беше навътре в работата си и много мотивирана въпреки ниската заплата. До човек си е, явно... А не бива да е така

За българите в чужбина не искам да коментирам тук... И все пак, всеки отделен случай, търпял несправедливост, заслужава внимание... И пет случая да бяха, пак трябваше да има реакция от страна на законотвореца,...а случая ставаше дума за 200 потенциални "дома за всяко дете" и 200 човешки съдби, на които не се обърна внимание...

С две думи - законът ни съвсем не е толкова съвършен, процедурата - също... и съвсем не е засължително, осиновяването у нас да е толкова безпроблемно... Но не отричам, че много хора имат положителен опит...

# 159
  • Мнения: 892
Вина ги ми е било чудно,как чужденците осиновяват ромчета.
Дете до 1 година ,българче издраво е диамант ,който трудно се намира.
Защо пък да не се осинови по голямо дете ?

# 160
  • Мнения: 892
цитирам една статия
Пускат 4500 деца за осиновяване
чакваме бум на осиновявания след 31 март, когато всички деца, престояли 6 месеца в социален дом, без да са потърсени от родителите си, ще получат шанс за осиновяване.

Това съобщи Детелина Котевска, шеф в дирекцията за закрила на детето към Агенцията по социално подпомагане. Процедурата е регламентирана с новия Семеен кодекс, влязъл в сила на 1 октомври 2009 г.

Шефовете на социалните дирекции в страната вече са изпратили писма до родителите на над 4500 деца, настанени в приюти, че децата им повече не могат да бъдат отглеждани там.

Те трябва да се явят или за да си ги приберат обратно вкъщи, или ако това е невъзможно, да се настанят при техни близки, роднини или приемни семейства. Ако не го направят, децата автоматично се вписват в националния регистър за осиновяване.

Вече има резултати и от другата разпоредба на кодекса, според която децата, настанени по съдебен ред в сиропиталище безсрочно, както и живелите в социален дом над 1 г., които не бяха потърсени от родителите до края на декември м.г. , получиха шанс за осиновяване. 555 деца вече са вписани в регистъра за осиновяване, като 279 си имат нови майка и баща.

363 деца са били прибрани обратно в семейството си, а 168 са настанените при близки, роднини и приемни семейства.

Новият семеен кодекс развърза ръцете ни, 450 заседания са провели съветите по осиновявания за последните 4 месеца с 584 решения, обясни Котевска.

Кандидат-осиновителите обаче все още продължават да са по-малко от чакащите деца. По последни данни в регистъра има 2674 родители и 2765 деца. Манталитетът на българите трудно се променял - повечето семейства искали деца до 3 г., здрави и българчета. Ромчетата и децата с увреждания не се харесвали.

http://news.ibox.bg/news/id_1100632158

Последна редакция: чт, 15 сеп 2011, 23:07 от sunman

# 161
  • Мнения: 1 325
Чандра, темата е дълга, но е много трдно да се дефинират критерии точка по точка. хайде дай пример и може да се съглася с теб.

В съвета по осиновявания не са социални работници, там са юристи, психолози, педагози и шефа на РДСП.
Sunman, не ти ли е по-чудно как БЪЛГАРИТЕ (О, АЛИЛУЯ господи, че ни създаде българи) осиновяват ромчета?

# 162
  • София
  • Мнения: 9 517
Дзвер, какво правиш тука, бе Peace

о, аз съм на всякъде, където не ме сееш, нали съм от онези 4-5 осиновители, дето пишат по всички теми и не остават въздух на другите, онеправданите, миналите през 9-те кръга на ада, за да осиновят бебе, бяло, чисто българче и да го заведат в заветната чужбина... аз съм среднощен кошмар  Mr. Green

а истината е, че от предаването на Марта Вачкова бяха пуснали теми из целия форум, проверих, какво се опитват да направят - да си наберат балъци за предаването, след което ги докладвах на модератор, затриха им темите, само това включване им остана  Peace

# 163
  • Мнения: 712
Чандра, темата е дълга, но е много трдно да се дефинират критерии точка по точка. хайде дай пример и може да се съглася с теб.

Sislie, права си, темата е много дълга... Не ми е работата, но... съвсем бегло... - критерии ПРИМЕРНО биха могли да бъдат:

  • (1) Личностни характеристики:  възраст (колко голяма да е максималната/минималната разлика между родител и дете), здравословно състояние (свързано с физическата и психическа издръжливост на осиновителите и нуждите на съответното дете), личностни качества (например, темперамент), образование,... ако щеш и ролята на физическата прилика...;
    (2) Семейни характеристики:  семейна форма, брой на други деца в семейството (ако има такива - тяхната възраст, дали са осиновени), семейна култура и ценностна система, мотивация за осиновяването...;
    (3) Други характеристики:  етническа и културна среда, социално обкръжение, финансови възможности... и т.н.

Само нахвърлям примери, малко в стил "чесане на езика"... Но поне фактор, отчитащ идентична националност или подобаваща възрастовата разлика, не би трябвало да е проблем да се въведе... Добре, ясно е, че законът не е очертал недвусмислени критерии при избора на осиновители, но съществува ли поне специализирана литература на български език във връзка с така наречения "matching"? Има ли български автори, които са се конфронтирали с този проблем у нас, в нашите условия? Наистина ли са подготвени кадрите, за които споменаваш? Изготвени ли са за тях поне някакви указания - нещо като книжка с упътване... Или всичко е въпрос на КЪСМЕТ? Защото всички знаем, че за съжаление нещата у нас често се случват "про форма"... (което, между другото, до голяма степен (не основно!) също води до трудностите след осиновяването, за които споменавате...)

Относно работата на комисиите по осиновяване - чувала съм от участници в същите, как протичат подобни заседания. Всички се познават помежду си, все от едно поприще са (колеги от ДСП, директорите на ДМСГД по райони и т.н), често играят роля личните взаимоотношения между тях извън съвета по осиновяване, както и други интереси...  Затова в повечето случаи "мatching" просто липсва! Знам от първо лице за случай (след 2003г.), в който е определено момиченце (месечно бебе от български произход, разбира се) за семейство, което дори не е в списъците на осиновителите. Директорката е определила хората като "свестни" и им казала, бързо да подадат документи за осиновители и когато са в списъците, комисията щяла да ги определи за съответната госпожица. Така и станало... Разказвали са ми и за сериозни проблеми между членовете в една комисия, които водят до това, че ако примерно инспекторът предложи родител за детенце, председателят задължително отказва... И това дългосрочно... Та такива работи...

Знаем, че законът ни има доста несъвършенства,... опитаха се да го преправят,... много хора страдаха от това... Пък да не говорим за това, колко пропуски има в системата и въвеждането на "приемната грижа" у нас и колко неясноти...

Във връзка с трудната процедура Светкавица беше писала:
 
За много от РДСП имаше временен застой в придвижването на новите процедури, вероятно е имало и практическо обучение на социални работници и други подготовки.Поради това се случи един период на  "замразяване" на осиновителните процедури, особено за кандидат-осиновители, подали документи по т.наречената "стара процедура".Но децата растат...

А не беше ли редно, тези обучения и прочее подготовки да се извършат ПРЕДИ самото въвеждане на новата нормативна уредба, за да не се стига до "замразяване на процедури" и да не се налага, децата да растат по институциите заради тези несъвършенства? След като промените са били толкова драстични, не се ли нормално да се предвиди "технологично време", "етапи във въвеждането", "преходни разпоредби" и т.н... ПРЕДИ окончателното влизане на закона в сила? Същото "замразяване на процедури" се случи и няколко години по-късно, през 2009г. А това според мене е недопустимо. Имаше процедури по осиновяване на конкретни деца, които бяха замразени повече от година, а иначе много се коментира, как всеки ден, прекаран в институция, оказва влияние върху децата...

Проблеми в тази сфера у нас има и не можем да обясняваме всичко с твърде високите изисквания на кандидатите... А относно предпочитанията към етнос... Темата е мноооого дълга, хич не е проста и не се изчерпва до решението на някои сънародници да осиновят дете... Знам, че социалните имат за задача да убеждават бъдещите осиновители да не поставят ограничения относно етнос... Но всеки си има своите граници и възможности... Нима е хубаво, човек да се реши да промени изискванията си, продиктуван от аргумента "иначе ще чакате дълго"? Чела съм мнения на съфорумки, които изпитват неприязън към ромите, но биха осиновили дете "без характерните за ромския етнос черти", като според тях  "така то нямало да е ромче"...  Confused Погледнато в перспектива, може ли така поставена ситуация да завърши добре? Такива кандидати дали ще са подходящи за дете от ромски произход?
 
Писах много. Който ме е изчел до края - благодаря!   bouquet А всъщност исках само да споделя на базата на моя личен опит, че според мене процесите у нас, свързани с осиновяването, съвсем не са "цветя и рози"...

Последна редакция: сб, 17 сеп 2011, 08:43 от Chandra_Den

# 164
  • Мнения: 892
Браво на теб,ти си майка героиня.Какво значи ромски произход.....Готино е като не можеш да имаш деца,да вземеш бебе бългърче и да минава за твое.Но такива  са малко /слава богу/  като търсенето,надминава предлагането стават някой неща.А домовете са пълни Cry

# 165
  • Мнения: 1 325
Чандра, има наредба за работата на Съветите по осиновяванията и там изрично пише кой хора участва. От първа семейна ръка да ти кажа, че такова нещо като "там са колеги, там си се знаят" няма. Там са хора от разблични сфери, както вече пиках юрист от Областна адрминистрация, от Общинска, педагог, психолог, и т.н.
Трябва да ти кажа пак от първоизточник, че в Съветите по осиновявания (или поне в едни за който знам) т.нар. мачинг става по абсолютно същите критерии, които ти си изброила. Така, че нищо ново няма. Практиката и до сега е такава (пак казвам за този, за който знам), предполагам, че и в другите съвети е така.
Не казвам, че всичко е "цветя и рози", казвам, че в България е най-лесно. Е, може би в третия свят е по-лесно и там си купуват децата, но това е друга тема.
Относно ромчетата - абе който както иска да го разбира. Аз нямам претенцията на бяла чистокръвна жена, на която се полага бяло чистокръвно дете. Въпреки, че имам (повярвайте) много основания за претенции на база личностни и други постижения, които имам в живота си.
Но не приемам нещата като сделка - аз давам качества и очаквам качество насреща, за да си гарантирам добър редултат като родител.
Но колкото и мотиви да давам, хората, които не желаят ромчета няма да си променят очакванията си. Да чакат, но да не се оплакват, защото сами са направили избора си. Точка.

# 166
  • Мнения: 712
Sislie, НЕ всички съвети по осиновяване в България работят по един и същи начин... Предполагам, че има значение и големината на общината, дали е в София, в провинцията, в по-малките градове... Убедена съм в онова, което разказах по-горе, тъй като го знам от "първа, несемейна, но сигурна ръка"... Wink Но както и да е...

Чандра, има наредба за работата на Съветите по осиновяванията и там изрично пише кой хора участва.
Така е, но не пише, по какви критерии да се осъществява изборът. Споменати са само тези в чл. 95(1) на СК, а там са изброени единствено поредността, изискванията на кандидатите и абстрактното "интересът на детето", което може да е причина да не се спазят поредността и останалите... А в такъв случай понятията наистина са много размити... Друг аспект е, че самотните майки кандидат-осиновителки наистина може да са ощетени, без да са съобразени други особености или техните "личностни и други постижения"...  Убедена съм, че периода на чакане не зависи САМО от изискванията на кандидатите, дори и това да е основен фактор... А темата относно ромчетата просто става досадна!  Confused

...нали съм от онези 4-5 осиновители, дето пишат по всички теми и не остават въздух на другите, онеправданите, миналите през 9-те кръга на ада, за да осиновят бебе, бяло, чисто българче и да го заведат в заветната чужбина... аз съм среднощен кошмар  Mr. Green
Дзвер, ако човек не парадира с факта, че е осиновил ромче, това не означава автоматично, че детето му е българче... Или по-директно казано, това, че сме осиновили детенце от ромски произход, за нас не е от толкова съществено значение... - то си е дете, има си своите нужди и особености - като всички деца... Не знам, защо трябва постоянно да се говори за това... Ние от самото начало се виждахме в мечтите си с детенце от ромски произход, никога не е имало колебания... И не мисля, че с това ставам по-добра от онези, които не биха се чувствали комфортно с нашите избори и не са осиновили ромче... Щом се налага да чакат - ще чакат...

П.П.
Аз нямам претенцията на бяла чистокръвна жена, на която се полага бяло чистокръвно дете. Въпреки, че имам (повярвайте) много основания за претенции на база личностни и други постижения, които имам в живота си.
Но не приемам нещата като сделка - аз давам качества и очаквам качество насреща, за да си гарантирам добър редултат като родител.
Sislie, говорих за критерии, които наистина да защитят интереса на детето и да осигурят едно успешно осиновяване, а не за претенции...

И аз спирам да спамя темата. Хубави почивни дни на всички!  Simple Smile

Последна редакция: сб, 17 сеп 2011, 11:47 от Chandra_Den

# 167
  • Мнения: 1 325
Чандра, аз съм самотна майка, но този факт не попречи на съотвентия съвет по осиновяванията само за ден да ме приеме и определи като най-подходяща за моето (в последствие) дете. Така, че моля не разпространявай непроверени констатации, просто не е вярно. И лично познавам една сурия сами мами, които не са чакали никак дълго.

Второ, темата не е дасадна, защото в домовете гният един билюк дечица, само защото са ромчета. За мен е неприемливо да се начере положението или темата"досадна". И никой не парадира, просто посочваме нашия опит в явно безсмислен напът да променим нагласите на хората, което би било добре и за двете страни (децата и бъдещите родители). Ама, нейсе, ДЗВЕР ЕЛА СИ!!!

За чистокръвната бяла жена с претенции - тази ми част беше насобена към поста на Сънман, не към теб. Разбрах за какви критерии говориш, и пак ти казвам - това не е математика. Има какво да се желае от процеса на осиновяване безспорно, ама хайде да не плашим хората колко е трудно и невъзможно. Това просто не е вярно!

# 168
  • Мнения: 712
Sislie, съгласна съм с нещата, за които пишеш...  Споделих само ЛИЧНИ мнение, опит и размисли, а не "констатации"... Не съм целяла да плаша хората, "колко е трудно и невъзможно" и ако така се е получило, съжалявам!... Досадно ми се струва не положението по домовете, а моралстването във връзка с избора, защото то няма да промени мнението на кандидатите... А и не може ВСЕКИ проблем, свързан с осиновителната процедура, да се обяснява с нежеланието на някои кандидати да осиновят ромче... Реших да не чета повече темата, за да не я оспамваме допълнително... Благодаря ти за търпението и хубав ден!

# 169
  • Мнения: 1 325
Чавдра, последно.
Разбира се, че не ВСЕКИ проблем в процедурата е свързан с това, но ПОВЕЧЕТО са. И тук не иде реч да морализаторствуваме. Никой не е казал, че това е неморално. Просто е нелогично и неразбираемо за мен, съжалявам. Да искаш дете, да копнееш за дете и да имаш такава нагласа към едно малко чисто и беззащитно същество, което с нищо не се различава от другите деца, само е с малко по-тъмна кожа. Това е....неразабираемо за мен. Никой не говори за морал. Няма ли да е добре според теб, в следствие на подкрепа и личен пример, някой да преодолее задръжките си и да се срещне с негото дете, макар и не толкова бяло. (казвам го фигуративно, то е ясно, че не само цвета на кожата притеснява хората). Нормално родените и нормално развиващите се ромски деца нямат никакви интелектуални или други дефицити и са си най-обикновени деца. Наистина не знам какво толкова притеснява хората.

# 170
  • София
  • Мнения: 9 517
Няма да си дойда, имам две страхотни деца и съм щастлива, че ги имам, омръзна ми да обяснявам, колко хубаво е да имаш деца - ами хубаво е, пък който иска да ги избира като доматите на пазара - да ги избира, само дето аз не съм фен на това избиране - за мен винаги е било сделка - "ок, аз ще се лиша от възможността да пресъздам гените си, ще осиновя, ама искам българче, чисто, бяло, здраво, готино, да изпълнява всичките ми мечти, щото аз съм родител мечта, значи ми се полага дете - мечта..." ами добре, ама те дори и биологичните деца често не са децата - мечта.

Истината - истината е, че осиновеното дете рядко, ама наистина много рядко, ще има темперамента на родителите си и не мисля, че има съвет по осиновяване, който може да разгадае темперамента на бебе под годинка и да разбере, дали ще съответства на темперамента на родителите. И когато родителите не са готови да приемат и разберат тази разлика... ами бяло, черно, кафяво, бенбено, с дръпнати очи, с кафяви, сини, зелени, черни... няма значение - не сме ли готови да приемем, че детето ще бъде различно от нас... няма измъкване.

# 171
  • София
  • Мнения: 6 477
Дзвер, това за характера и темперамента. Вярвай ми моята дъщеря е толкова различна и физически и темпераментно от мен, че все едно нямаме генетично родство. Така, че всяко дете/човек е за себе си независимо кои са му биологичните създатели. Та работата на родителите е да помагат на това дете да бъде щастливо и да успее в живота според неговите и на родителите му възгледи...А какъв цвят е кожата - за съжаление в България все още има значение...по света гледам не е така...ама на Балканите е консервативно и патриархално все още положението.....

# 172
  • Мнения: 1 325
Дзвер, все пак в случая ми стана добре като си дойде Hug

Е, аз имам едно и както сами може да се досетите най-хубавото. Много трудности преодоляхме заедно, най-вече поради възрастта и по-дългия престой в институцията (макар че година и девет месеца на някои ще им се стори малка възраст), но пък те ни свързаха истински. Имам я и това е най-важното. Чудесна е (благодаря за което, макар и май да не съм го заслужила), истинска е, приятелка ми е, обичам я, чувствам се истинска чрез нея.
И със сигурност ще ме задмине и ще й дишам прахта. Във всяко едно отношение.

# 173
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
...че всяко дете/човек е за себе си независимо кои са му биологичните създатели. Та работата на родителите е да помагат на това дете да бъде щастливо и да успее в живота според неговите и на родителите му възгледи...А какъв цвят е кожата - за съжаление в България все още има значение...по света гледам не е така...ама на Балканите е консервативно и патриархално все още положението.....

Добре казано.
Може би защото аз самата съм много различна по темперамент от собственото си биологично семейство никога не е било проблем да приема деца с различен темперамент. За мен това е нещо нормално и едва ли щеше да е по-различно ако се бях възпроизвела биологично. Никога не съм имала желание да избера дете-мечта и не съм се притеснявала, че децата от някой етнос са кофти деца - по темперамент, по характер, по заложби. Но... цветът на кожата, външните белези ме притесняваха именно защото сме осъдени да живеем в България, заради обкръжението ни. Българите имаме поговорка: "По дрехите посрещат, по ума изпращат". Не се чувствах достатъчно силна да издържам напрежението постоянно и навсякъде да доказвам, че дрехите (цветът на кожата и белезите за етническа принадлежност) не са непременно пряко свързани с кофти заложби.
Това бяха моите и на съпруга ми притеснения. Сега имаме две прекрасни деца, всяко от които си е отделно "аз", доста различни от нас и по характер, и по темперамент, и по цвят на кожата, а в очите на едното се оглежда ясното лятно небе, а другото е с очи-маслинки. Е, според майка ми синът ми е проклет точно като мен.  Grinning И още бихме осиновили и май нищо не ме притеснява вече, освен финансови и възрастови фактори.

И със сигурност ще ме задмине и ще й дишам прахта. Във всяко едно отношение.

Моите отдавна са ме задминали. За мен остава просто да им се радвам и да се чувствам добре с техните успехи.

# 174
  • Мнения: 712
Истината - истината е, че осиновеното дете рядко, ама наистина много рядко, ще има темперамента на родителите си и не мисля, че има съвет по осиновяване, който може да разгадае темперамента на бебе под годинка и да разбере, дали ще съответства на темперамента на родителите.

Дзвер, не сме се разбрали, ставаше въпрос за съвсем друго. Ако едно детенце има специални нужди - хиперактивно е, например... или нещо друго... и това се знае, в такъв случай би било добре, за него да се изберат родители, които биха се справили не само практически, но и чисто емоционално с подобно предизвикателство. И това - в интерес на детето... Иначе знаеш, че картинката може да не е много красива...

Примерът с темперамента беше само бегло споменат в скоби, без да е основното, за което писах и беше взет по образец от друга западна държава... Според този образец определени критерии могат да се докажат с документи или атести, други се доказват с изработени за целта тестове и анкети, а трети - с наблюдения и разговори с кандидатите...

Последна редакция: пн, 17 окт 2011, 15:41 от Chandra_Den

# 175
  • Мнения: 4
Zdraveyte, momi4eta! Pi6a na latinica, za6toto sa se iztrili bukvi4kite na kirilica na klaviaturata - izvinyavayte, no se nadyavam da me izturpite.
Az ve4e sum otgledala moeto detence - be6e na 4 meseca, kogato si ya vzeh / ne sum ya izbirala/ i imam nay-krasivata i prekrasna devoyka na zemyata - na 23 godini e ve4e. Ot sobstveniya si opit imam tolkova mnogo da spodelya! I nay-ve4e za6to ima takiva 4udesni deca , ostaveni da budat osakateni nyakude iz domovete - decata sa sledstvie, pri4inata e v politikata kum samotnite mayki - tova e temata, koyato mi e vlyazla v glavata posledna. Az ve4e sum svidetel na vsi4kite slojnotii i pulno bezhaberie na durjavata ako  edna mlada jena  pojelae da otgleda sama deteto si - 4esto e prakti4eski nevuzmojno. Samo vi podhvurlyam temata za razmisul i mneniya. Ina4e - mislya, 4e moga da vi kaja mnogo, mnogo ne6ta, no nay-vajnoto e - NE KRIITE ISTINATA OT DETETO. Ne e leko, no ako se napravi s lyubov i vnimatelno, ot nay-ranna detska vuzrast, 6te predpazite deteto si ot po-kusni travmi i drami. Nie s moyata du6terya znaem fakta, no toy ne ni zasyaga, ne stiga do sarceto ni i na dvete - obi4ame se i si imame pulno doverie.

# 176
  • Мнения: 1 325
Диана, благодаря че сподели от дългия си опит на майка.
Мисля, че от известно време не стои въпроса за казането, а по-скоро кога да се каже. Аз лично не съм срещала мнения в обратната посока, хората днес са други. И слава богу!

Иначе за самотното майчинство........Еми не е лесно да правиш всичко сам - да носиш парите, да се грижиш за детето и къщата, да поправяш разни неща или да организираш ремонти, да ходиш по родителски срещи и да водиш детето на спорт или нещо друго и т.н и т.н  Безкрайни са задачите и ангажиментите от ежедневието и не всички са свързани с парите.
Обаче нали знаете думата за вълка и неговия врат Grinning а и кочек трябва хубаво да си направи сметка колко може да носи.
Иначе пък е толкова сладко да си имаш дъщеря!

# 177
  • Мнения: 1
Здравейте смели момичета!
Изключително съм развълнувана от силата и красотата която притежавате и това, че сте решили да се справяте сами с грижите за дете!
Абсолютно съм наясно, че не винаги децата са "отражение" на биологичните си родители и въпреки че жестото изживявам това, че не мога да стана майка никога не съм се замисляла по въпроса за осиновяване.
...Това е дълъг и труден път и незнам как сте го извървели сами, но ви се възхищавам!

# 178
  • Мнения: 7 006
"ок, аз ще се лиша от възможността да пресъздам гените си, ще осиновя, ама искам българче, чисто, бяло, здраво, готино, да изпълнява всичките ми мечти, щото аз съм родител мечта, значи ми се полага дете - мечта..."
Лелеее..ма ти наистина ли смяташ,че хората осиновяват деца от чист алтруизъм?Спред мен,80%от осиновителите го правят не защото съзнателно се отказват да имат биологични деца в полза на изостевените,а чисто и просто защото не са в състояние да"пресъздадат гените си".  Peace
п.с.сори за спама

# 179
  • Мнения: 21
Моите уважения към всички които са осиновили дете! Чист алтруизъм е това, не незадоволено желание за майчинство. Много хора се страхуват да осиновят поради куп причини, а това да дадеш бъдеще на едно дете и да го измъкнеш от осакатяването на домовете за сираци е достойно за уважение. Едно дете да е спасено е супер голямо постижение. Съжалявам, че аз нямам смелост, нерви и благородство за това. Но искрено се възхищавам, особено на хора, които са без партньор и пак се заемат с тази задача.   bouquet

# 180
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Чист алтруизъм е това, не незадоволено желание за майчинство.

При мен си беше чист егоизъм и задоволяване на желанието за майчинство. В пъти повече получавам от децата си, отколкото въобще съм в състояние да им дам. Peace

# 181
  • Мнения: 54 408
И аз така мисля .

Ако не можех да имам биологично дете и се стигнеше до осиновяване , щеше да е задоволяване на желанието ми да бъда майка . Егоистично . Peace

# 182
  • Колибите
  • Мнения: 357
Момичета, да се представя. Ще отглеждам сама 2-3 годишната си дъщеря. Процедурата все още не е минала, тече тримесечният срок от подаването на набора документи в отдел Закрила на детето до вписването ми (дай Боже!) в регистъра. Засега съм още на етапа обучение в ЦОП - центъра за обществена подкрепа.
Имам приятел, но той си има ангажимента за неговите деца, аз ще имам за моето.

Е, някаква морална подкрепа ще имам, но финансовата и битовата - ще си е моя.

Честито ви Рождество Христово, пожелавам ви да сте щастливи вие и дечицата ви.

Стискайте ми палци, да ме одобрят за родителка.



# 183
  • Мнения: 54 408
Розмариня ,

Стискам ти палци да станеш мама в най-скоро време ! Hug Hug Hug

# 184
  • Колибите
  • Мнения: 357
happy-mama, благодаря  Hug bouquet.
 

# 185
  • Мнения: 7 006

При мен си беше чист егоизъм и задоволяване на желанието за майчинство. В пъти повече получавам от децата си, отколкото въобще съм в състояние да им дам. Peace

И аз така мисля .

Ако не можех да имам биологично дете и се стигнеше до осиновяване , щеше да е задоволяване на желанието ми да бъда майка . Егоистично . Peace

Мили дами,   bouquet  bouquet
Щото аман вече от криворазбрани алтруисти и от псевдо-великодушие.Като че та из темите к'во става,направо настръхвам..

# 186
  • София
  • Мнения: 6 477
eksipnos, ти иди да видиш в разни теми от рода "защо една жена не желае да ражда"...там е просто страховито...Всички са едни алтруисти, от любов към света искат по 5 деца и бла бла....ух сори за спама Wink
Аз за себе си на този акъл и опит не бих си позволила лукса да осиновя и гледам дете....понякога и с биологичното си се справям трудно Wink Wink Wink

# 187
  • Мнения: 1 325
Аз пък не съм напълно съгласна. Освен егоизма при мен имаше и друго, исках дете и ми беше все тая (ако щете вярвайте) дали ще го родя или ще се сдобия с него по друг начин. Е, сега си имам най-прекрасната дъщеря на света, но ако наистина имах психическа, физическа и финансова възможност бих осиновила отново и този път наистина от чист алтруизъм. Това, че аз ще си дам зор, за да е щастливо едно дете не е никакъв проблем за мен. но на този етап не бих могла да се справя сама. Ако имаше и малък шанс - бих го повторила. Защото няма по-голямо щастие да виждаш щастието в очите на едно дете, биро то от егоизъм или от артруизъм.

# 188
  • Мнения: 54 408
Е да де , и аз това казвам - "Исках дете "
Начинът е без значение . Но задоволявам мой стремеж и желание . Peace

# 189
  • Мнения: 7 006
Аз пък не съм напълно съгласна. Освен егоизма при мен имаше и друго, исках дете и ми беше все тая (ако щете вярвайте) дали ще го родя или ще се сдобия с него по друг начин. Е, сега си имам най-прекрасната дъщеря на света, но ако наистина имах психическа, физическа и финансова възможност бих осиновила отново и този път наистина от чист алтруизъм. Това, че аз ще си дам зор, за да е щастливо едно дете не е никакъв проблем за мен. но на този етап не бих могла да се справя сама. Ако имаше и малък шанс - бих го повторила. Защото няма по-голямо щастие да виждаш щастието в очите на едно дете, биро то от егоизъм или от артруизъм.



Жива и здрава да ти е дъщерята и много да те радва.
Може да не си съгласна..но..отговори ми..ЗАЩО искаше дете?

# 190
  • Мнения: 1 325
Ох, по много причини исках дете - но най-вече защото чувствах, че имам в мен огромно неуползотворено количество любов, която исках да дам, защото смятах, че мога да науча едно дете на много неща, да му дам добър дом, да вложа всичко от себе си, за да го направя щастливо.
Исках да дам, защото имах въртешна потребност от това.

Исках и някой да ме обича безрезервно, така като се обичат майките - тук е егоистичния момент.

# 191
  • София
  • Мнения: 6 477
Исках и някой да ме обича безрезервно, така като се обичат майките - тук е егоистичния момент.

Не залагай точно на тази карта....Изчакай да влезе в пубертета и тогава ще видиш как точно се обичат майките или влизаме във филма - "Майките никога нищо не разбират...И ме остави на мира! Веднага!".....Особено ако въпросният пубер е девойка.....Не го пожелавам на никого ама се случва...често...

# 192
  • Мнения: 7 006
Ох, по много причини исках дете - но най-вече защото чувствах, че имам в мен огромно неуползотворено количество любов, която исках да дам, защото смятах, че мога да науча едно дете на много неща, да му дам добър дом, да вложа всичко от себе си, за да го направя щастливо.
Исках да дам, защото имах въртешна потребност от това.

Исках и някой да ме обича безрезервно, така като се обичат майките - тук е егоистичния момент.
Ето..лични интереси и потребности.Ти си имала потребност..Твоето его има нужда да се изяви..ТИ..за каква безкористност може да говорим?
Т'ва ми е малко като историята на майка Тереза..Тая пък чак за светица я канонизираха #2gunfire
Таа значи тая жена,събираше е дарения в милиарди долари,болните за които се"грижеше"гниеха на походни легла в мизерни палатки,докато кинтите отиваха право в хазната на Ватикана.Отказваше медицинска помощ,под предлог,че"такава е  волята божия",нищо,че тя  самата като се разболя,отиде да се лекува ва най-скъпата швейцаркса клиника..Порицаваше аборитите и съдеше най-строго"грешниците" позволили си подобно деяние..За тях нямаше милосърдие..Което си анти-християнско от всякъде ма карай..Светица..всичко което правеше,казваше,че го прави защото бог така поискал от нея..Не от любов към себеподобните..границата е тънка..Отново задоволяване на егото

Няма лошо,да задоволиш вътрешните си потребности.Осиновяването да дете,си е благороден акт,както и да го погледнеш.Но не бъркайте понятията.Дори хората които стават биологични родители,обикновенно задоволяват егото си.Не е от алтруизъм и любов към човешкият вид Peace

# 193
  • Мнения: 54 408
Исках и някой да ме обича безрезервно, така като се обичат майките - тук е егоистичния момент.

Не залагай точно на тази карта....Изчакай да влезе в пубертета и тогава ще видиш как точно се обичат майките или влизаме във филма - "Майките никога нищо не разбират...И ме остави на мира! Веднага!".....Особено ако въпросният пубер е девойка.....Не го пожелавам на никого ама се случва...често...

Потвърждавам !  Peace
С умиление си спомням как до скоро ми казваше " Ти си много хубава ! "
А сега все ми прави забележки , които започват с " В днешно време ..." Т.е. много съм стара вече ! Mr. Green

# 194
  • Мнения: 1 325
Ох, много задълбахте. Ако погледнем от този ъгъл, всяко човешко действие е породено отнеговото его или от неговата потребност. Но моята потребност беше все пак да дам, а не да убия човек, тъй че може да се поспори колко егоистично е да даваш. Тук искам дебело да подчертая, че не претендирам за благородство (пази боже), просто си мисля, че не всичко е акт на личен егоизъм.

Относно порастналите девойки - е може и да не се разбираме след време, но важно е да се обичаме. Аз също не се разбирам идеално с майка си, но я обичам. Е, пък докато порастне и влезе в пуберитета може да проимам друга егоистично потребност - да я изгоня от вкъщи, например Wink Но ще гледам да ограничавам вътрешните си потребности, че може да не ме доведат до добър край, току виж осиновя още една девойка, и тя като влезе в пуберитета......

Дори и да се съглася, че всичко в акта на осиновяването е мотивирано от чист егоизъм, след като станеш родител забравяш себе си. И това е хубавото..... Peace

# 195
  • Колибите
  • Мнения: 357
sisliе, чета те, чета те, и ми се свива сърцето - ще стана ли аз майка, ще ми каже ли моето момиче - "мамо, мамо..."

Страх ме е дали ще ме одобрят, двете седмици до излизане на обобщения доклад   ще ми се строят цяла вечност.
Страх ме е, че няма да ме одобрят...имам всички условия за отглеждане - битови. Минах обучението, всичко...
Не съм лош човек, имам и образование, и любов, и всичко, но...други хора ще решат вместо мен дали съм достойна да бъда майка.

Моля ти се, ей така, на Нова година, помоли се за мен, нищо, че съм само ник...моля те...

# 196
  • София
  • Мнения: 6 477
Относно порастналите девойки - е може и да не се разбираме след време, но важно е да се обичаме. Аз също не се разбирам идеално с майка си, но я обичам. Е, пък докато порастне и влезе в пуберитета може да проимам друга егоистично потребност - да я изгоня от вкъщи, например Wink Но ще гледам да ограничавам вътрешните си потребности, че може да не ме доведат до добър край, току виж осиновя още една девойка, и тя като влезе в пуберитета......
Да, това му е хубовото на осинавяването - като ти писне - аре, хоп, обратния процес.... Wink Wink Ама кога ти лично си го произвел - няма мърдане...търпиш си го и си го понасяш....Дали пък не е в това разликата между осиновяването и произвеждане на собствено мммм.....л****но newsm78 newsm78 Joy Joy Joy

# 197
  • Колибите
  • Мнения: 357
Моргана, когато лично си го произвел, си спокоен, че е твое.

А когато е осиновено, освен другите страхове на майка го има и този - дали няма да ти го вземат.

Да, има разлика между биологична майка и майка-осиновителка.

# 198
  • София
  • Мнения: 6 477
Моргана, когато лично си го произвел, си спокоен, че е твое.
И викаш като си е твое - ще го търпиш до дупка  Wink Wink Wink И да ти писне от него няма как да направиш рекламация и да го върнеш Wink Wink Wink Ууух, защо не можеше така....веднага правя рекламация и искам момък, кротък с високо IQ....в замяна на девойка, истинска блондинка със самотна мозъчна клетка... Joy Joy Joy Joy

# 199
  • Колибите
  • Мнения: 357
Моргана, когато лично си го произвел, си спокоен, че е твое.
И викаш като си е твое - ще го търпиш до дупка  Wink Wink Wink И да ти писне от него няма как да направиш рекламация и да го върнеш Wink Wink Wink Ууух, защо не можеше така....веднага правя рекламация и искам момък, кротък с високо IQ....в замяна на девойка, истинска блондинка със самотна мозъчна клетка... Joy Joy Joy Joy
Joy Joy Joy Joy









Не Моргана, искам да кажа, че ние имаме един огромен страх повече. Аз все още не съм майка, но, дано, дай Боже...

Имаше едно мое близко дете, което като ме прегърнеше, целият свят беше мой. А не му бях майка.
Искам аз да прегърна едно дете, и то да ме прегърне. Нищо друго не е от значение...Майчината любов е вътре в Y хромозомата. И поисках да осиновя момиченце, за да й помогна да избегне моите грешки като жена...понеже знам как.
И аз като sislie, мисля да взема и сестричка на дъщеря ми. И си представям как отиваме двете, и която тя си хареса, тя ще е...

И не ме интересуват айкютата им. Ще се опитам и ще дам всичко, за да са щастливи.


Последна редакция: чт, 29 дек 2011, 15:41 от Розмариня

# 200
  • Мнения: 54 408
Розмариня , наистина от сърце се моля да те одобрят и съм сигурна , че това ще се случи и ще си имаш своята дъщеричка ! Ще бъдеш мама ! Praynig Hug Praynig

Много е хубаво да имаш дъщеря ! Heart Eyes
Дори и да ме ядосва понякога , а то без това не може , да знаеш Naughty ,. не си представям живота си без нея ! bowuu

# 201
  • София
  • Мнения: 6 477

Имаше едно мое близко дете, което като ме прегърнеше, целият свят беше мой. А не му бях майка.
Искам аз да прегърна едно дете, и то да ме прегърне. Нищо друго не е от значение...Майчината любов е вътре в Y хромозомата. И поисках да осиновя момиченце, за да й помогна да избегне моите грешки като жена...понеже знам как.
 
Мила, женските индивиди при бозайниците нямаме У хромозома....само при птиците...ама не вярвам да се идентифицираш с голяма бяла птица Joy Joy Joy Joy
При нас са си две Х хромозоми и не знам точно в коя е майчината любов...щото при мен дойде късно и то само и конкретно към моето си чаве....Щото никак не се умилявам да прегръщам други чавета Wink Wink Wink
Но иначе ти пожелавам по-бързо да приключи процедурата...Само недей да мислиш, че можеш да предпазиш някой от твоите грешки....Щото това е много голяма грешка! Всеки от нас си има негов наболо от грешки, които трябва да сгреши Hug

# 202
  • Мнения: 1 325
Моргана, аз само ще я изгоня, няма да я връщам Wink

Розмариня, разбира се че ще те одобрят, това е най-лесното. После идва трудното. Трябва да си психически устойчива, да пазиш сили за детето, защото в началото е трудно, особено адаптацията. Бъди позитивно настроена и ще ти се случи това, което искаш.
А после, няма кой да ти вземе, тези притеснения са излишни. Кой ще си тури тая беля ня главата Joy Joy Joy

# 203
  • Колибите
  • Мнения: 357
Розмариня, разбира се че ще те одобрят, това е най-лесното. После идва трудното. Трябва да си психически устойчива, да пазиш сили за детето, защото в началото е трудно, особено адаптацията. Бъди позитивно настроена и ще ти се случи това, което искаш.
А после, няма кой да ти вземе, тези притеснения са излишни. Кой ще си тури тая беля ня главата Joy Joy Joy

Ex, права излезе Joy.

Одобриха ме, регистрираха ме още на 12 януари, сега си чакам.
Знам ли, може след половин час телефонът да звънне Praynig.


P.S. Eто какво изтрих от другия форум и го пляскам точно в тази тема защото все пак имам нужда да го споделя.  А там се страхувам, да не засегна някого Embarassed:

Ние най-добре знаем, че татковците имат значение, лично аз много самота съм изгазила, от много болка съм се измъкнала, никой татко не ме пожела. Последният заради вероятния факт, че не мога да родя биологични деца. Вероятно за добро, за да разбера, че майчината любов е най-силната. А моите дъщери ще я имат.

Последна редакция: чт, 09 авг 2012, 10:51 от Розмариня

# 204
  • Мнения: 802
Розмариня   Hug Hug Hug. Със сигурност всяка майка иска детето и да има най-добрия татко на света, но за съжаление в живота не винаги се получава така. Често мисля за това, че детето ми най-вероятно ще израсне без баща и ме боли повече за него отколкото за мен самата. Самотата е ужасно нещо, но какво пък, ще дадем цялата любов която носим в себе си на децата си. А и не се знае, може след това заедно да си намерим тате.

# 205
  • Мнения: 702
Стана ми много мъчно относно мъжете..Чудя се понякога само българите ли са такива?..Толкова са ограничени и тиранични относно собствените си гени, че ще рече човек ще се възпроизвежда някакво божество.
Розмариня, да ти кажа честно по - добре да си сама, отколкото с такъв мъж. А ако е писано ще се намери мъжът, който ще ви обича и двете, без значение че детето не е негово.
Късмет  Hug

# 206
  • София
  • Мнения: 117
Розмари, сигурна съм, че ще животът избира най-подходящият за всеки един от нас вариант - сами или в брак, по-рано или по-късно... Преди години и мен ме зарязаха поради факта, че не мога да се възпроизведа. Реших сама да си осиновя детенце, подадох документите и междувременно срещнах едно момче, с което започнахме връзка. По-малък е от мен с 14г, познаваме се още от времето, когато му решавах задачите по математика... Не вярвах, а и не допусках, че нещо сериозно ще излезе, просто в този период изгубих майка и останах съвсем сама, той ми беше нещо като гадже, брат, приятел. Беше в течение на проблемите ми, но аз умишлено не исках да го въвличам в тях, все пак той можеше да има толкова млади момичета, да избира, да създава децата си. Постепенно се пренесе при мен, а когато се обадиха за дъщеря ми, ходихме задно до дома, обсъждахме, той ми даде куража да направя решителната крачка. Още първият ден се отнесе към детето като баща, вкл. и обръщението "тати". И така заедно вече трета година се грижи за нея като роден баща. Още при осиновяването спомена за женитба, но аз пак си помислих, че е под въздействието на емоцията, а не зряло решение. Но... вече му вярвам безрезервно и след две седмици ще се разпишем в гражданското  Simple Smile Говорихме със социалните какви са стъпките и той да осинови дъщеря ми, така че да бъдем и по документи едно истинско семейство, каквото на практика сме. Животът ми поднесе големия си подарък на 46 години! Понякога, когато се будя нощем и виждам двете ми любими същества как сладко спинкат гушнати на спалнята, тихичко плача от умиление и благодарност... Съдбата ми даде достатъчно знаци още преди три години - поканата за детенце дойде на неговия рожден ден, оказа се впоследствие че БМ е родена на една и съща дата с него, детенце си дойде с любимото ми име, а съдебното решение излезе точно на първия рожден ден на детето - сякаш второ раждане в нашето семейство. Знам, че по някакъв сакрален начин всички ние в тази житейска ситуация сме обвързани кармично, но чак пък толкова очевидно да го направи съдбата - като за незрящи  Wink
Надявам се, с моята скромна историйка, да дам кураж и на вас, момичета - понякога щастието е зад първата пряка, само чака да изминем още една-две крачки и ще ни грабне на крилете си  baloni

# 207
  • Мнения: 7 006
но чак пък толкова очевидно да го направи съдбата - като за незрящи  Wink


Нали?Понякога,чак си викаш"не може да бъде толкова очевадно"..Но може..
Кураж дами и попътен вятър в отглеждането на децата ви.  bouquet

# 208
  • Мнения: 4 458
Здравейте момичета  Hug
Каква изненада само, цялата тумба била тук  Joy

Аз влизам да кажа, че вчера бях лице в лице с един плакат който хем ме зарадва, хем и много замисли и натъжи. Преди време говорихме за това да се взимат деца за малко и колко това им вреди. Този плакат, май трябваше да го снимам  Thinking, изглеждаше като обява за  "продава се.." Записах си телефона обаче и възнамерявам да се обадя за среща. Имам избор да взема дете за празниците, за малко по-дълъг период и за още по-дълъг период. Май най-много беше 3 години. За бебета е по спешност, каквото и да означава това. Сигурно само за малко да го гледаш ако няма други желаещи... Разбира се има и вариант осиновяване.
Зарадвах се защото така ми се дава възможност да се запозная с детето преди да взема каквото и да било решение.
Възнамерявам да се срешна с децата, да взема някое за няколко часа и така малко по малко да се опознаем.
Имате ли съвети или други идеи как да подходя към нещата?
 

# 209
  • Мнения: 702
Киара, хубаво е това, което мислиш, но да знаеш че законът не позволява да се избират деца от желаещи да ги осиновят, т.е. дори и да е вземеш дете, което ще ти хареса, вероятността после да осиновиш точно това дете не е много голяма. Не знам дали го обясних както трябва.
От това ще страдате и двамата - и ти и детето, предполагам и твоето дете. Децата за осиновяване не са домашни любимци и не можеш да върнеш, откъдето си ги взел, когато ти омръзнат.
Казвам го с най-добри намерения, без да се заяждам.

# 210
  • Мнения: 54 408
Киара, хубаво е това, което мислиш, но да знаеш че законът не позволява да се избират деца от желаещи да ги осиновят, т.е. дори и да е вземеш дете, което ще ти хареса, вероятността после да осиновиш точно това дете не е много голяма. Не знам дали го обясних както трябва.
От това ще страдате и двамата - и ти и детето, предполагам и твоето дете. Децата за осиновяване не са домашни любимци и не можеш да върнеш, откъдето си ги взел, когато ти омръзнат.
Казвам го с най-добри намерения, без да се заяждам.

Киара не е в БГ и законите там са други . Peace

# 211
  • Мнения: 4 458
Мерси Хепи  Hug
Истината е, че не съм много запозната с  този закон тук, но скоро ще се разбере  Grinning


Киара, хубаво е това, което мислиш, но .....


Много добре те разбирам, това са и моите притеснения. Точно за това ще се срешна с хората от министерството да ми обяснят по-подробно. Знам обаче за случаи в които точно това дете за което са се грижили е станало член на семейството. Предполагам, така е правилно. Ако сте свикнали и си доказал, че може да се разчита на теб, детето иска да е твое, защо да не може да се извърши формалната процедура  Thinking


# 212
  • Мнения: 702
Ами пътят на логиката на закона, е че не трябва да има субективизъм при осиновяването, т.е. да не се избират децата като на битпазар, което ти харесва да си го вземеш, за да няма и дискриминиранее на децата по различни признаци. Затова по закон държавата трябва да ти предложи дете. Разбира се пак можеш да си попълниш някакви изисквания, което от своя страна противоречи на горното, обаче все пак има долу-горе някакаъв обективизъм. Не знам как е в чужбина. Вероятно всяка страна си има различни закони за осиновяването.

# 213
  • Мнения: 4 458
Не успорвам това което си написала.
Обаче, съгласи се, защо да не се възползвам от положението и закона?  Grinning
Дълго време не исках дори да помисля за взимане на дете за празниците или за ден само защото не е добре за самото детенце. Ние да си почешим и повдигнем самочувствието, че сме помогнали на детенце което от друга страна обаче води до негативни чувства от страна на детето - не ме искат за това ме върнаха и прочие. Не удобрявам и това, че децата се третират точно като кученца под наем. Обаче, хора около мен процедират така, помагат поне за празника, това детет да е щастливо, да е нахранено, да види дом... Незнам, ужасно е противоречиво всичко това. До сега това което съм правила за тези деца е да им нося подаръци в дома - дрехи, играчки, книги, дори колела занесохме. Това е за общо ползване.

# 214
  • Мнения: 702
Аз не оспорвам решението ти и желанието да направиш добро.  HugВ крайна сметка, направи това, което чувстваш за правилно. Изразих само мнение, относно проблем, който ме касае пряко Simple Smile

# 215
  • Мнения: 4 458
 Hug
Ще видим какво ще и кажат при евентуална среща. Все още не съм убедена че това е най-правилното решение.
Обаче, ще е хубаво предварително да можеш да опознаеш детето което ще стане постоянен член на семейството ти  Grinning

# 216
  • Мнения: 702
И точно тук идва важният момент - ако не ти хареса, какво? Връщаш го за рекламация?И това дете, ако го върнат от още едно място как ли ще се чувства..
Това ми беше идеята  Confused

# 217
  • Мнения: 1 325
Розмариня Hug, да не ти пука. Аз мога да се възпроизвеждам и пак не ме взеха Mr. Green
Самотата си е самота, факт. Но, човек трябва да се справя с това, което живота му поднася. Поне на този етап. лесно, трудно, все тая като не можеш да го промениш. Аз не се чувствам самотна, изобщо и в никой смисъл. Не знам защо, но е така. Дори най-близките ми ме карат да се чувствам виновна, защото не се чувствам самотна. Не било нормално, сама жена да не се чувства самотна.
Единствено заради малката ми се иска да имаме тати, аз мога и без. Не съм мъжемразка, напротив, кой не иска да има силно рамо до себе си, но с принца на белия кон нещо се разминахме, а моята госпожица е принцеса, така че...Хубаво е, че престола се унаследява и по женска линия Joy
Киара, истинската магия е да опознаваш детето, когато вече е твое. И независимо дали го харесаш или не - то става твое. Предполагам, че не всички харесваме родителите си, но ги обичаме, нали. Същото е.

# 218
  • Мнения: 54 408
И точно тук идва важният момент - ако не ти хареса, какво? Връщаш го за рекламация?И това дете, ако го върнат от още едно място как ли ще се чувства..
Това ми беше идеята  Confused

Сложно е ...
Ако пък детето не хареса родителите ? Sad Говорим за по-големи деца .

Не било нормално, сама жена да не се чувства самотна.

Защо ?

# 219
  • Мнения: 1 325
Хепи мама, едно е да харесваш, друго да обичаш. Аз самата не харесвам доста черти от характера на моето дете, който вече се оформя, но си я обичам. Има огромна разлика. Децата и родителите рядко се харесват от пръв поглед при осиновяването.Харесването и любовта идват с времето. Сега аз ужасно харесвам детето си, защото не съм обективна, защото то си е моето цвете и е най-хубавото на света. То не става с ден- два, седмица-две, години трябват да се изгради подобна връзка. Това, че в началото не сте се харесали с детето, не значи, че първоначалната ви преценка е правилна. И изобщо как може да харесаш едно непознато дете, което е чуждо и което не познаваш. Нито то теб. И което е отглеждано в институция и далеч няма вида и поведението на домашните деца.
Да, сложно е, но не харесването или нехаресването създават тази сложност.

А защо някои смятат за ненормално сам човек да не се чувства самотен, не мога да ти кажа. Просто така виждат нещата - ей да си имаше някой, да ти помага, да не си сама, детето расте...Мислят ми доброто, което споряд тях е добро.

# 220
  • Мнения: 712
[...] което от друга страна обаче води до негативни чувства от страна на детето - не ме искат за това ме върнаха и прочие. Не удобрявам и това, че децата се третират точно като кученца под наем. Обаче, хора около мен процедират така, помагат поне за празника, това детет да е щастливо, да е нахранено, да види дом... Незнам, ужасно е противоречиво всичко това...
Имам близка 75 годишна жена, която е отраснала в дом и тя си спомня с много положителни и топли чувства за семейството, с което е прекарвала уикендите и празниците. Каза, че била истински щастлива и не сподели да е имала проблем от това... Наистина, сложно...

Просто така виждат нещата - ей да си имаше някой, да ти помага, да не си сама, детето расте...Мислят ми доброто, което споряд тях е добро.
Аз в друга тема писах, че "свалям шапка" на родителите, отглеждащи сами децата си, защото си давам сметка, колко повече работа и ангажимент имат те в чисто физическия смисъл... Дано не съм обидила някого...

# 221
  • Мнения: 1 325
Чандричка, как ще ни обидиш, моля те. Ти си един от най-добронамерените хора, които познавам задочно.
Не е само физическия труд и ангажиментите. Най-много тежи, че всяко решение, от това дали да преместиш едно копче от тук там, до това кого да извикаш когато повръща, за да отидеш до аптеката или как да си разпределиш средствата от единствения доход, за да не му липса нищо на детето - всичко това е ежедневно в главата ти. Това понякога ужасно тежи. Че трябва да вземаш всички решения абсолютно сам, без друго мнение. И риска от грешка всеки път е един и същ. Като на олимпиадата - имаш един шанс и ако не изиграеш съчетанието както трябва си аут от почетната стълбичка Wink
А относно вземането на дете по празниците или временно, това не е за мен. Не мога така, после ще умра от угризения, че съм върнала детето обратно, ще гомисля, ще се скапя....не мога да осиновя всички...за съжаление. Sad

# 222
  • Колибите
  • Мнения: 357
Sislie, a на мен ми е кофти, че не са ме харесали като жена.

# 223
  • Мнения: 1 325
Розмариня, не така Naughty Не може да не са те харесали. Просто не си срещнала или си се разминала с твоя човек. Не винаги има хепи енд. Без такива мисли Hug

# 224
  • Мнения: 54 408
Sislie, a на мен ми е кофти, че не са ме харесали като жена.


Не си мисли такива неща ! Hug
Нас като са ни "харесали" и имаме деца , а после пет пари не дават за нищо и ако не ги съдим ще се скатават цял живот , това по-радостно ли е ? Tired

# 225
  • Мнения: 712
Sislie, a на мен ми е кофти, че не са ме харесали като жена. 

Розмариня, ама как така ще мислиш подобни неща  - да не си се изтипосала на някоя витрина, че да трябва да те харесват?  Simple Smile Hug  Баща ми (лека му пръст) много обичаше с ирония да пее една песничка: "Мене ма мама ни дава,... чи кой ли пък ша ма вземи"  Grinning  ...Шегата настрана - права е Sislie - просто не сте се срещнали с твоя човек... А както казва Хепи Мама, някои се срещат и пак се оказва, че въпросните НЕ са техните половинки... Wink

Sislie, точно за тази отговорност, която сте поели, шапка ви свалям!  Simple Smile Embarassed За куража, силите, отдадеността... Особено на осиновителките. Защото мама също ни е отгледала (почти) сама, но това е било стечение на обстоятелствата, а не личен избор...

# 226
  • Мнения: 1 325
Чандра, с риск да се размажем от прекалени любезности - благодаря, че ни разбираш.  Hug

# 227
  • Мнения: 320
 От 1.01.2013г. родители с деца, с починали  съпрузи имат право на детски, но на осиновители / самотни осиновители/ -НЕ! Това ми казаха в социалните служби. В КАКВА ДЪРЖАВА ЖИВЕЕМ??!!
КАК МИ ИСКА ДА ИЗБЯГАМ!!!!!

# 228
  • Мнения: 54 408
От 1.01.2013г. родители с деца, с починали  съпрузи имат право на детски, но на осиновители / самотни осиновители/ -НЕ! Това ми казаха в социалните служби. В КАКВА ДЪРЖАВА ЖИВЕЕМ??!!
КАК МИ ИСКА ДА ИЗБЯГАМ!!!!!

И кое е странно ?
Да не би на всички родители , отглеждащи сами деца , да им дават детски ?
Или да си вдовец/вдовица е за завиждане ? Rolling Eyes

# 229
  • София
  • Мнения: 117
А да не би да е за завиждане детето, което има само един родител, па макар и осиновител!?
От гледна точка на детето все си е с ЕДИН родител!

# 230
  • Мнения: 54 408
На биологичните сами родители също се дават детски само на база доход .
Няма разлика с осиновителите .

# 231
  • София
  • Мнения: 6 477
От 1.01.2013г. родители с деца, с починали  съпрузи имат право на детски, но на осиновители / самотни осиновители/ -НЕ! Това ми казаха в социалните служби. В КАКВА ДЪРЖАВА ЖИВЕЕМ??!!
КАК МИ ИСКА ДА ИЗБЯГАМ!!!!!

Ако доходът е под 350 лв. бруто на член от семейство - детски се полагат независимо осиновител или биологичен родител. Кое е странното? То, принципно е сбъркано, че има доход за детските ама това е съвсем друга тема.

# 232
  • Мнения: 320
Мисля, да си изясня нещата. Нямах много време , но това ,което мога да кажа е ,че в сайта на министерството има въпроси и отговори от които нищо не се разбира. Има поместени  и закони един от които за семейните помощи. Интересно ми е ,че там пише , че от 01.09.2013 год. -дете с един родител има право   на месечни надбавки независимо от дохода????Странното е , че в ДВ бр.103 от 2012 г. такава поправка не видях ,но нямях време да  проверя как стоят  нещата. Това е.

# 233
  • София
  • Мнения: 6 477
Мисля, да си изясня нещата. Нямах много време , но това ,което мога да кажа е ,че в сайта на министерството има въпроси и отговори от които нищо не се разбира. Има поместени  и закони един от които за семейните помощи. Интересно ми е ,че там пише , че от 01.09.2013 год. -дете с един родител има право   на месечни надбавки независимо от дохода????Странното е , че в ДВ бр.103 от 2012 г. такава поправка не видях ,но нямях време да  проверя как стоят  нещата. Това е.
01.09.2013 според мен е септември 2013 и още не е дошла тази дата. А да търсиш нещо от 2013-та в брой на ДВ от 2012-та нещо ми бяга логиката?  newsm78
В кой сайт са тези безумия на датите?

# 234
  • Мнения: 54 408
Мисля, да си изясня нещата. Нямах много време , но това ,което мога да кажа е ,че в сайта на министерството има въпроси и отговори от които нищо не се разбира. Има поместени  и закони един от които за семейните помощи. Интересно ми е ,че там пише , че от 01.09.2013 год. -дете с един родител има право   на месечни надбавки независимо от дохода????Странното е , че в ДВ бр.103 от 2012 г. такава поправка не видях ,но нямях време да  проверя как стоят  нещата. Това е.

Ако е така , значи не се отнася само за деца с починал родител .
А за деца , които не са припознати или са осиновени от един родител .

Но все пак е интересно да се види къде е публикувано това .

# 235
  • Мнения: 320
http://www.mlsp.government.bg/bg/law/law/index.htm

 вижте чл.7 ал.9 от Закона за семейните помощи за деца.

# 236
  • Мнения: 54 408
Ами да , така го разбирам , само ако единият родител е починал .

# 237
  • Мнения: 320
 Значи ли , че самотен осиновител няма право?

# 238
  • Мнения: 54 408
Да , както и самотен родител . Peace

# 239
  • София
  • Мнения: 6 477
Е, значи нищо ново под слънцето - подохдния принцип остава, а така също и размера на детските няма да се променя  ooooh!

# 240
  • Мнения: 1 325
А за детето с починал родител има ли подоходен критерий? Ако няма - къде е логиката?

# 241
  • Мнения: 320
 И аз това се питам.  И кой измисли това " тълкование" на закона?И защо в социалните служби не  казват нищо?Това е България! Снощи съмсем случайно попаднах на една песен на Санремо2010г.
http://vbox7.com/play:8099fdf2&al=2&vid=6080074 Слушайте я!Не ми остана нищо друго освен да се разплача!!!!!

# 242
  • Мнения: 320
Слушайте песета със субтитри!

# 243
  • Мнения: 84
Преди 8 месеца осинових момиченце, което сега е на 3 г. и 4 м. Все си мисля как един ден ще й кажа за осиновяването, за произхода й. Опитвам се да давам засега някакви откъслечни и детски обяснения по този повод, за да свиква и да е подготвена за момента на по-сериозния ни разговор по-нататък. С една дума вниманието ми е насочено към това. Обаче, малката изобщо не се вълнува от  тези мои обяснения. Затова път живо се интересува от факта, че няма баща… Май не бях подготвена за това, на тази й възраст да давам такива обяснения. Опитах, като й казах, че някои хора си нямат майки, други бащи, трети си нямат нито майка, нито баща и т.н., че си има мама и баба, които много я обичат. Замълча, помислих, че обясненията ми са я удовлетворили. Но онзи ден с нескрита завист гледаше как един баща носи на рамене детето си. Посочи ги, а аз й казах, че също така понякога я нося, но тя отговори, че аз съм й майка, а не баща. А тази вечер, попитала баба си, дали като е била малка е имала баща. Тя отговорила, че е имала, но вече е звездичка в небето. И последвал въпросът: "А моят татко къде е?". Иначе имаме приятели и роднини мъже, които си поиграват с нея, т. е. не е лишена от мъжко присъствие. Моля ви, давайте съвети какво да обяснявам… Едно е бащата да работи или живее на друго място, да има друго семейство или да е звездичка в небето, друго е изобщо да го няма...

# 244
  • Мнения: 106
Здравейте, аз също ще бъда сама осиновителка.Виждам, че във форума има много такива Мами, ами справили са се те, защо да не се справя и аз.А относно липсата на баща, ами замисляли ли сте се за дете с роден баща, който с години не се е появявал и не се е интересувал от него, при разведени родители.Нашите деца поне ще знаят, че такъв не съществува.Знаете ли какво е да чакаш татко да дойде на рождения ти ден, а той не идва, татко да дойде на Коледа,а той не идва,в най-студения ден да стоиш на спирката, а татко да мине с колата покрай теб и да не те познае, да не дойде на бала ти, а ти да го чакаш.Е, това дете бях аз, не ме е направила липсата на баща по-лоша, по-некадърна.Напротив, поради липса на средства, започнах по-рано работа, разбрах че мързела не е добродетел, завърших две магистратури, реализирах се успешно в живота и обичам много, много майка си.При баща си вече също ходя,възрастен е вече,но чувствата са други, да с каквото мога помагам, но не е същото като с майка.Това е : исках да кажа, че това се преживява от децата и не оставя последствия в живота.Много, много щастие пожелавам на всички.

# 245
  • Мнения: 1 808
Здравейте,
Искам да попитам майките осиновителки без партньор, какво се записва в удостоверението за раждане на детето в графата баща?

# 246
  • Мнения: 84
Баща - неизвестен.
Хм... зачудих се, ако мъж осиновява сам /чувала съм за такива случаи/, дали в графа "майка" пише "неизвестна"...

# 247
  • Мнения: 1 808
Благодаря за отговора, ann_ .
А пак ли е така в случаите, когато бащата на майката осиновителка (т.е. дядото на детето) подпише нотариално заверена декларация, че е съгласен детето да носи неговите имена?

# 248
  • Мнения: 54 408
Баща - неизвестен.
Хм... зачудих се, ако мъж осиновява сам /чувала съм за такива случаи/, дали в графа "майка" пише "неизвестна"...

Доколкото знам, може нищо да не се пише, само чертички.

# 249
  • Мнения: 106
Преди време беше прието с някакво постановление да не се пише неизвестен, а точно така само, че мисля с кръстчета, и сега наистина не се пише неизвестен.Незная само дали се спазва в отделните общини и доколко са запознати.

# 250
  • ...в най-дългото очакване на щастие...
  • Мнения: 834
Интересно събитие, организирано от Анимус
Екипът на Комплекс за социални услуги за деца и семейства към Фондация „Асоциация
Анимус”
има удоволствието да Ви покани на Ден на отворените врати, посветен на
осиновяването – 26.09.2014г.
В рамките на събитието ще се проведе литературно четене на новоиздадените книги
„ОсиновяРването” и „ОсиновяРването или как осиновиха точно мен” на Десислава Божкова, след
което имате възможност да се включите в дискусия със специалисти по отношение на различни
аспекти, свързани с осиновяването.
Всички заинтересовани по темата са добре дошли!
Дата: 26.09.2014г.
Начало: 18.30ч.
Адрес: София, кв. Банишора, ул. Враня 8
Телефон: 02/ 813 02 50

# 251
  • Колибите
  • Мнения: 357
Преди време беше прието с някакво постановление да не се пише неизвестен, а точно така само, че мисля с кръстчета, и сега наистина не се пише неизвестен.Незная само дали се спазва в отделните общини и доколко са запознати.

При нас е с кръстчета. Спазва се.

# 252
  • Колибите
  • Мнения: 357
Преди 8 месеца осинових момиченце, което сега е на 3 г. и 4 м. Все си мисля как един ден ще й кажа за осиновяването, за произхода й. Опитвам се да давам засега някакви откъслечни и детски обяснения по този повод, за да свиква и да е подготвена за момента на по-сериозния ни разговор по-нататък. С една дума вниманието ми е насочено към това. Обаче, малката изобщо не се вълнува от  тези мои обяснения. Затова път живо се интересува от факта, че няма баща… Май не бях подготвена за това, на тази й възраст да давам такива обяснения. Опитах, като й казах, че някои хора си нямат майки, други бащи, трети си нямат нито майка, нито баща и т.н., че си има мама и баба, които много я обичат. Замълча, помислих, че обясненията ми са я удовлетворили. Но онзи ден с нескрита завист гледаше как един баща носи на рамене детето си. Посочи ги, а аз й казах, че също така понякога я нося, но тя отговори, че аз съм й майка, а не баща. А тази вечер, попитала баба си, дали като е била малка е имала баща. Тя отговорила, че е имала, но вече е звездичка в небето. И последвал въпросът: "А моят татко къде е?". Иначе имаме приятели и роднини мъже, които си поиграват с нея, т. е. не е лишена от мъжко присъствие. Моля ви, давайте съвети какво да обяснявам… Едно е бащата да работи или живее на друго място, да има друго семейство или да е звездичка в небето, друго е изобщо да го няма...

При нас е същото.
Аз съм казала, че тати е далече, много далече, и като порасне, след като намерим първата й майка, която я е родила, ще търсим и таткото.
Споко newsm10

# 253
  • Мнения: 6
Здравейте на всички дами във форума!
Много ми е интересна темата и съм изчел всичко тука.
Бих искал да Ви попитам, какво мислите за сам мъж осиновител? Ще се справи ли, какви са предизвикателствата пред него?....

# 254
  • Мнения: 11 997
Garri, не знам дали още очакваш отговор и дали вече си действал, но нищо не ти пречи да опиташ. Преди време гледах някаква история за мъж, на когото бе отказано вписване в регистрите. Може би ще ти бъде по-лесно, ако има жена около теб, например майка ти е на близо и активно ти помага в отглеждането на детето. Контактът с другия пол е важен, синът ми компенсира липсата на баща и дядо с един комшия и неговото семейство. Друг въпрос е как ще погледнат социалните на ситуацията ти. В живота всичко се случва, но осиновителите ги гледат под лупа. Пиши какво е станало.

# 255
  • Мнения: X
За липсващия баща - обяснявате нещата както са, горе долу, както сте ги обяснили. На следващ етап- след 2-3 години - пак. Периодично се налагат тези неща. Обяснявате, че вие самата имате баща, но не е идвал на абитуриентския бал, така че ситуации в живота много. А дай боже, след някоя и друга година, мъж в къщата може и да има, и тогава да получи детенцето татко.  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт