Майчинството счетоводно - 5

  • 74 462
  • 1 372
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11 607
Я да се запиша,че да ви следя изкъсо....

# 16
  • Мнения: 750
Цитат
Deina Момичета искам да се извиня предварително за въпроса...сигурна съм, че много пъти са ви питали, но...

Нека жената се регистрира в Бюро по труда, като безработна, за да я наемеш по програмата "В защита на майчинството". За периода до навършване на две години на детето ти ще й тече трудов стаж, ще взема обезщетението за отглеждане на дете / сега 180 лева / и ще бъде осигурена
.
 
Incandescent ,.....по добре късно отколкото никога  , Благодаря, просто ме нямаше ..., наистина съм благодарна!

# 17
  • Мнения: 3 835
здравейте!
имам следния въпрос. моя приятелка е бременна във втория месец. напуска настоящата си работа, на която до момента е осигурявана на минимална заплата. ще бъде назначена фиктивно в друга фирма, като осигуровките ще си заплаща сама. та въпросът ми е каква част от заплатата отива за осигуровки, тъй като момичето ще си ги вади от джоба, без да работи всъщност. да речем ако бъде осигурявана на 400 лв?

Нека да изчакаме 1 октомври.  Wink
После ще има промени и от 1 януари.

# 18
  • София
  • Мнения: 101
Здравейте!:) Искам да ви попитам, тъй като платеното ми майчинство приключи, трябва ли да подавам някаква молба до работодателя си, за да продължи отпуската ми, съответно неплатена? И още, ако реша да започна работа на ново място, трябва ли да подам молба за напускане един месец предварително, както е по принцип?

# 19
  • Мнения: 48
Incandescent благодаря ти за бързия отговор.....ще изчакам да видя кога и колко ще ми преведат за септември.
 

# 20
  • Мнения: 9 050
Здравейте!:) Искам да ви попитам, тъй като платеното ми майчинство приключи, трябва ли да подавам някаква молба до работодателя си, за да продължи отпуската ми, съответно неплатена? И още, ако реша да започна работа на ново място, трябва ли да подам молба за напускане един месец предварително, както е по принцип?

За абсолютно всеки вид отпуск се подава молба. За прекратяване на правоотношението се подава предизвестие. Дали е месец или повече, пише в трудовия ви договор.

# 21
  • Мнения: 68
записвам се и аз да следя за какво иде реч, че и на мен ми е интересно Simple Smile

# 22
  • Мнения: 96
Цитат на: veskata в неделя, 16 септември 2007, 16:01
Цитат на: ДейзиГ в неделя, 16 септември 2007, 15:18
Цитат на: veskata в неделя, 16 септември 2007, 11:02
Здравейте. Искам второ дете, но има вероятност да не се застъпят двете майчунства, а ако се върна на робота ще ми намалят заплатата. Въпросът ми е какво трябва да направя, за да получавам обещетение в размера за бременност и раждане за първото дете - да ползвам болничен за патологична бременост и/или платен годишен отпуск/имам 60 раб. дни/. Ако ползвам отпуск или болничен какъв ще е дохода ми за този период и какви суми ще получамам през 315-те дни.
Предварително Ви благодаря.


Дали сте реално на работа или ползвате платен годишен отпуск е едно и също, пак могат да ви намалят заплатата.
Какви суми ще получавате не мога да ви кажа, защото незнам каква ви е била заплатата.

А може ли да прекратя отпуска за гледане на дете до 2 г. и веднага да излеза в болничен за патологична бременост за период от 6 м. преди 45-те дни.



Можете стига да не станат повече от 180 календарни дни в нетрудоспособност за общо заболяване         

Благодаря ДейзиГ. Дано правилно съм разбрала. Ако избера този вариант 180 дни + 315 дни ще получавам 80 % от заплатата на която се осигурявах преди да изляза в мачинство с първото дете.             

# 23
  • София
  • Мнения: 101
Здравейте!:) Искам да ви попитам, тъй като платеното ми майчинство приключи, трябва ли да подавам някаква молба до работодателя си, за да продължи отпуската ми, съответно неплатена? И още, ако реша да започна работа на ново място, трябва ли да подам молба за напускане един месец предварително, както е по принцип?

За абсолютно всеки вид отпуск се подава молба. За прекратяване на правоотношението се подава предизвестие. Дали е месец или повече, пише в трудовия ви договор.

Значи за третата година (или май вече са само 6 месеца), за неплатената отпуска се подава отделна молба от платената двугодишна отпуска?

# 24
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 384
Здравейте!:) Искам да ви попитам, тъй като платеното ми майчинство приключи, трябва ли да подавам някаква молба до работодателя си, за да продължи отпуската ми, съответно неплатена? И още, ако реша да започна работа на ново място, трябва ли да подам молба за напускане един месец предварително, както е по принцип?

За абсолютно всеки вид отпуск се подава молба. За прекратяване на правоотношението се подава предизвестие. Дали е месец или повече, пише в трудовия ви договор.

Значи за третата година (или май вече са само 6 месеца), за неплатената отпуска се подава отделна молба от платената двугодишна отпуска?

Да и то поне 10 дни преди да започнеш да я ползваш. Полагат се 6 месеца за всеки от родителите. Може да се ползва на цяло или на части до навършване на 8 години от детето, като работодателят не може да откаже ползването на този вид отпуск.

# 25
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Цитат на: veskata в неделя, 16 септември 2007, 16:01
Цитат на: ДейзиГ в неделя, 16 септември 2007, 15:18
Цитат на: veskata в неделя, 16 септември 2007, 11:02
Здравейте. Искам второ дете, но има вероятност да не се застъпят двете майчунства, а ако се върна на робота ще ми намалят заплатата. Въпросът ми е какво трябва да направя, за да получавам обещетение в размера за бременност и раждане за първото дете - да ползвам болничен за патологична бременост и/или платен годишен отпуск/имам 60 раб. дни/. Ако ползвам отпуск или болничен какъв ще е дохода ми за този период и какви суми ще получамам през 315-те дни.
Предварително Ви благодаря.


Дали сте реално на работа или ползвате платен годишен отпуск е едно и също, пак могат да ви намалят заплатата.
Какви суми ще получавате не мога да ви кажа, защото незнам каква ви е била заплатата.

А може ли да прекратя отпуска за гледане на дете до 2 г. и веднага да излеза в болничен за патологична бременост за период от 6 м. преди 45-те дни.



Можете стига да не станат повече от 180 календарни дни в нетрудоспособност за общо заболяване         

Благодаря ДейзиГ. Дано правилно съм разбрала. Ако избера този вариант 180 дни + 315 дни ще получавам 80 % от заплатата на която се осигурявах преди да изляза в мачинство с първото дете.             

80% за периода на общо заболяване
90%, но не по-малко от МРЗ за  315 дни

# 26
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Не съм сигурна, че за тука ми е въпроса, но някой може и да знае. В сайта на НОИ от вчера не мога да си проверявам за болничните, защото сега е за фирмите, т.е. иска булстат и ПИК на осигурителя. Дали е грешка или така ще остане....?

Осигурителите нямат ПИК  newsm78

Отвори в сайта на НОИ - обезщетения в е-услугите и има

Ето какво излиза сега https://benefits.nssi.bg/

Оправили са го. Вече всичко е наред.

# 27
  • Мнения: 2 531
Имам следния въпрос- до юли 2007 бях в платено майчинство, след това до средата на август в неплатено/ след навършени 2 г./ като съм си внасяла всички осигуровки/ 3,9% ЗО /. Самоосигуравам се, въстанових дейност като рабрах че съм бременна за да мога да взема повече болнични. Имам ли право на такива  от м. ноември / т.е не поради раждане а по рано поради общо заболяване/   до периода на болничния за раждане / март 2008/ ?

# 28
  • Мнения: 9 050
Имам следния въпрос- до юли 2007 бях в платено майчинство, след това до средата на август в неплатено/ след навършени 2 г./ като съм си внасяла всички осигуровки/ 3,9% ЗО /. Самоосигуравам се, въстанових дейност като рабрах че съм бременна за да мога да взема повече болнични. Имам ли право на такива  от м. ноември / т.е не поради раждане а по рано поради общо заболяване/   до периода на болничния за раждане / март 2008/ ?

Да, но ще са на база МРЗ

# 29
  • Мнения: 96
Цитат на: veskata в неделя, 16 септември 2007, 16:01
Цитат на: ДейзиГ в неделя, 16 септември 2007, 15:18
Цитат на: veskata в неделя, 16 септември 2007, 11:02
Здравейте. Искам второ дете, но има вероятност да не се застъпят двете майчунства, а ако се върна на робота ще ми намалят заплатата. Въпросът ми е какво трябва да направя, за да получавам обещетение в размера за бременност и раждане за първото дете - да ползвам болничен за патологична бременост и/или платен годишен отпуск/имам 60 раб. дни/. Ако ползвам отпуск или болничен какъв ще е дохода ми за този период и какви суми ще получамам през 315-те дни.
Предварително Ви благодаря.


Дали сте реално на работа или ползвате платен годишен отпуск е едно и също, пак могат да ви намалят заплатата.
Какви суми ще получавате не мога да ви кажа, защото незнам каква ви е била заплатата.

А може ли да прекратя отпуска за гледане на дете до 2 г. и веднага да излеза в болничен за патологична бременост за период от 6 м. преди 45-те дни.



Можете стига да не станат повече от 180 календарни дни в нетрудоспособност за общо заболяване         

Благодаря ДейзиГ. Дано правилно съм разбрала. Ако избера този вариант 180 дни + 315 дни ще получавам 80 % от заплатата на която се осигурявах преди да изляза в мачинство с първото дете.             

80% за периода на общо заболяване
90%, но не по-малко от МРЗ за  315 дни
Благодаря много.

Общи условия

Активация на акаунт