180 лева за отглеждане на бебе

  • 4 922
  • 66
  •   1
Отговори
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Здравейте,
  Това е заглавието на статия от Стандарт...Питах се наистина ли толкова са нужни или много повече /май, са забравили да включат отоплението  за бебето към сметката/

# 1
  • Мнения: 466
Пълни глупости, ще ми се тоя дето го е изчислил да му дадат едно бебе за един месец и 180 лв./без да плаща наем, защото има майки, които живеят под наеми/ и да го питам той какво ще яде. #Sniper

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 1 521
Сигурно може да се гледа бебе и с по-малко от 180лв  Twisted Evil .....отиваш на село, взимаш козичка, квасиш, бебето се къса от колики, ама ти го тъпчеш, а ако много се дере му пъхаш в устата наквасен с вино комат, спи в хамак на гредата или на рогозка, некоя баба оплита 2 чифта потурки и терлички...и те така!
Сигурно и прабаба ми така са я гледали, па е оживела, кво толко.

# 3
  • Мнения: 18 542
Цитат на: Kalinka
Здравейте,
  Това е заглавието на статия от Стандарт...Питах се наистина ли толкова са нужни или много повече /май, са забравили да включат отоплението  за бебето към сметката/

Този, който го е написал това явно не гледа деца. Close

# 4
Цитат на: cheta
Цитат на: Kalinka
Здравейте,
  Това е заглавието на статия от Стандарт...Питах се наистина ли толкова са нужни или много повече /май, са забравили да включат отоплението  за бебето към сметката/

Този, който го е написал това явно не гледа деца. Close


Или ако гледа, то със сигурност не разчита на "обезщетението за отглеждане на малко дете". Бррр, оставете отоплението, а на майката не й ли се полага храна?!

# 5
  • Мнения: 18 542
Цитат на: Nataliee
Цитат на: cheta
Цитат на: Kalinka
Здравейте,
  Това е заглавието на статия от Стандарт...Питах се наистина ли толкова са нужни или много повече /май, са забравили да включат отоплението  за бебето към сметката/

Този, който го е написал това явно не гледа деца. Close


Или ако гледа, то със сигурност не разчита на "обезщетението за отглеждане на малко дете". Бррр, оставете отоплението, а на майката не й ли се полага храна?!


Тц, те майките нали за т'ва напълняват през бременността, за да си имат запаси и да не ядат  Wink

# 6
Цитат на: cheta
Цитат на: Nataliee
Цитат на: cheta
Цитат на: Kalinka
Здравейте,
  Това е заглавието на статия от Стандарт...Питах се наистина ли толкова са нужни или много повече /май, са забравили да включат отоплението  за бебето към сметката/

Този, който го е написал това явно не гледа деца. Close


Или ако гледа, то със сигурност не разчита на "обезщетението за отглеждане на малко дете". Бррр, оставете отоплението, а на майката не й ли се полага храна?!


Тц, те майките нали за т'ва напълняват през бременността, за да си имат запаси и да не ядат  Wink


Верно, как не се сетих Embarassed  Laughing  Wink

# 7
  • Мнения: 5 539
Не желая да обидя никого, но у мен все повече се затвърждава мнението, че в този форум доста от посетителите са финансово задоволени жени, чийто съпрузи печелят поне четирицифрени суми на месец и следователно те могат да си позволят да не се лишават от нищо. В това няма нищо лошо, но моля спомнете си, че има майки които отглеждат децата си, разчитайки само на едното майчинство от 120 лв./месец. И те не са по-ниско качество хора. И ако да речем, таткото работи и взема заплата от примерно 300лв. /което впрочем е доста висока заплата за някои по-малки градове на България/, то тези хора по мои изчисления няма да могат да отделят за бебето си повече от 140 - 150 лв. месечно. Естествено в този случай бебчо ще е лишен от такива "луксове" като пюрета на Хип или Нестле от 2.80лв., а ще похапва домашно приготвена храна. И все пак тези хора някакси успяват да отгледа рожбите си.
Спор няма, че ако човек държи да осигури на детето всичко, което има едно дете на запад, 180 лв.  са просто смешна сума.
Но не забравяйте, че има майки за които дори тези 180лв. са неизпълнима мечта.
А тези от нас, които са дарени от Бог с материално благополучие и охолство, нека не си мислят че са нещо повече от останалите  и че са абонирани до живот за това което имат.
Знам, че мнението ми ще бъде посрещнато на нож от много от вас. Не искам да дразня никого, но стоя зад всяка своя дума.

# 8
  • Мнения: 1 497
Лилита скъпа, напълно си права и те подкрепям. Мои много близки приятели живеят на село. 3 деца, последното- бебе. Съпруга е пастор, но не получва никаква заплата. Живеят само на майчинските на съпругата. Няма памперс, няма Ганчев. Това е лукс. Основно карат на памучни пеленки, които се перат през 5 минути. Всичко отглеждат в градината си. Така, че наистина има хора които живеят без никакви екстри и луксове. За запада да ти кажа- не си мисли, че всички са цъфнали и вързали. И тук се правят много икономии защото живота е скъп. Често се мотая по магазини 2ра употреба, купувам си разни джиджавки. Като им гледам дрехите, които дават- износени, старомодни. Това е показателно за високия им стандарт. Също да ти кажа, че тези магазини също са пълни с хора, де, дето купуват;).

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 1 521
Никой не обиждаш, Лилита, била съм и в едното и в другото положение и знам отлично какви лишения търпят, как се чувстват и как се борят майчиците, които отглеждат с по 120 лв. /в добрия случай/ дечицата си. И точно затова съм бясна. На цялото дебеловрато политическо съсловие, на услужливата стъкмистика, на продажните и послушни журналисти, на цялата гадост, която ни заобикаля.
И друг път сме писали за това във форума, че тук едва ли има толко елементарни хора, да си мислят, че са нещо повече, защото днес, са малко по-привилегировани финансово. Това нищо не означава. Нещата в живота бързо се преобръщат.

# 10
  • Мнения: 8 769
На сТЪКМИСТИКАТА никой да не вярва, а на заглавията във вестниците-по-скоро гледайте като на поредната простотия....Калинка, не им се връзвай на тия вестници, моля те!

# 11
  • Мнения: 2 693
Лилита, на мисля, че мнението ти ще се посрещне "на нож", но ако все пак това се случи, само ще се потвърдят думите ти. Аз също разчитам на това "огромно" майчинство Grinning . Не че без него ще сме кой знае колко зле, таткото работи, но далеч не за четирицифрена сума, въпреки че е по-достоен за такава от много други. И да ти кажа, не смятам, че детето ми страда или не е гледано добре - даже напротив. Това, че отдавна яде домашно приготвена храна мисля, че е плюс. Аз готвя страхотно Wink . Мога още мноооооооого да пиша по темата, но ще има засегнати.

# 12
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Ама какво лошо има на домашно приготвената храна? АЗ и не знам защо всички са се побъркали само бурканчета да купуват /дори и кухнята за деца не е много наложителна ако мама има време за готвене/

   Тук имам една приятелка, която е медицински кадър и все ми викаше- ""не знам кик ги яде сина ми тези буламачи от бурканите"" . И при първа възможност му даваше нормална храна- даже той беше на 6 месеца и страшно се кефеше на плодовете и се бореше с огромни парчета пъпеш /е, само сокчето смучеше, ама беше много щастлив/

   Та ако може някой да ми каже защо трябва толкова пари за буркани да се харчат, че аз не съм в час явно.

# 13
Цитат на: lilita
Не желая да обидя никого, но у мен все повече се затвърждава мнението, че в този форум доста от посетителите са финансово задоволени жени, чийто съпрузи печелят поне четирицифрени суми на месец и следователно те могат да си позволят да не се лишават от нищо. В това няма нищо лошо, но моля спомнете си, че има майки които отглеждат децата си, разчитайки само на едното майчинство от 120 лв./месец. И те не са по-ниско качество хора. И ако да речем, таткото работи и взема заплата от примерно 300лв. /което впрочем е доста висока заплата за някои по-малки градове на България/, то тези хора по мои изчисления няма да могат да отделят за бебето си повече от 140 - 150 лв. месечно. Естествено в този случай бебчо ще е лишен от такива "луксове" като пюрета на Хип или Нестле от 2.80лв., а ще похапва домашно приготвена храна. И все пак тези хора някакси успяват да отгледа рожбите си.
Спор няма, че ако човек държи да осигури на детето всичко, което има едно дете на запад, 180 лв.  са просто смешна сума.
Но не забравяйте, че има майки за които дори тези 180лв. са неизпълнима мечта.
А тези от нас, които са дарени от Бог с материално благополучие и охолство, нека не си мислят че са нещо повече от останалите  и че са абонирани до живот за това което имат.
Знам, че мнението ми ще бъде посрещнато на нож от много от вас. Не искам да дразня никого, но стоя зад всяка своя дума.


Здравей Лилита,
Аз и съпругът ми разчитаме на всяка стотинка от 120-те лева майчинство и коментарът ми по-горе беше пропит с горчива ирония към тези, които съобщават като голяма новина, как парите за майките се увеличават... Винаги е имало по-бедни и по-богати хора, но пишещите във форум за майчинството, мисля, мисля, ни обединява любовта към децата ни - а тя не може да се измерва в пари, нали?

# 14
  • Мнения: 2 655
Цитат на: lilita
Не желая да обидя никого, но у мен все повече се затвърждава мнението, че в този форум доста от посетителите са финансово задоволени жени, чийто съпрузи печелят поне четирицифрени суми на месец и следователно те могат да си позволят да не се лишават от нищо.


Lilita, дай Боже всички в България да станат такива "финансово задоволени".
Пожелавам го от сърце.
Тогава ще си гледаме не по едно, а по две, три и повече дечица.
 Дано.

Дано не се спираме пред витрините с детски дрешки, а да влизаме и пазаруваме.
Дано получаваме адекватна медицинска помощ за нас и децата ни.
Дано всичко се оправи.

Само вярата ни остана.  Cry Нищо друго, ама и тя е на изчерпване.

И аз съм видяла огромната беднотия, а после и другия живот. Не със 180 лева, а с 500 лева бих гледала детето си само да има от къде да ги изкарваме с честен труд в България, но уви за сега едни определени прослойки ги имат /политици, бандити и т. н./.

Преди дни бяхме с нашия тати в един огромен магазин /по голям от Метро/ за деца тук във Флорида. Обикаляхме гледахме, а аз се разплаках. Стана ми и болно и мъчно.  
А те американците с какво са го заслужили?
Да не са по добри от нас?
С една заплата можеш да купиш всичко за малкото човече. Пазаруват хората.

Confused: Кога ще стане и при нас така?
Вече губя надежда от ден на ден.

# 15
  • Мнения: 5 539
ДАНО!!!
Всяка майка иска най-доброто за своето дете. Сигурно и аз бих се разплакала ако попадна в подобен магазин и видя колко неща не бих могла да си позволя да купя на моето съкровище.
Но все пак да помним че за едно дете най-важно е да бъде обичано от родителите си, да усеща тяхното внимание и топлота, а ако само едно от тези неща липсва, не биха могли да го заместят всичките играчки, лакомства и дрешки на света.
А а американците съм чувала, че имат други проблеми - преситени от всичко, губят интерес към живота. Дали е така, ти можеш да кажеш по-добре. Rolling Eyes

# 16
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: Pela
Цитат на: lilita
Не желая да обидя никого, но у мен все повече се затвърждава мнението, че в този форум доста от посетителите са финансово задоволени жени, чийто съпрузи печелят поне четирицифрени суми на месец и следователно те могат да си позволят да не се лишават от нищо.


Lilita, дай Боже всички в България да станат такива "финансово задоволени".
Пожелавам го от сърце.
Тогава ще си гледаме не по едно, а по две, три и повече дечица.
 Дано.

Дано не се спираме пред витрините с детски дрешки, а да влизаме и пазаруваме.
Дано получаваме адекватна медицинска помощ за нас и децата ни.
Дано всичко се оправи.

Само вярата ни остана.  Cry Нищо друго, ама и тя е на изчерпване.

И аз съм видяла огромната беднотия, а после и другия живот. Не със 180 лева, а с 500 лева бих гледала детето си само да има от къде да ги изкарваме с честен труд в България, но уви за сега едни определени прослойки ги имат /политици, бандити и т. н./.

Преди дни бяхме с нашия тати в един огромен магазин /по голям от Метро/ за деца тук във Флорида. Обикаляхме гледахме, а аз се разплаках. Стана ми и болно и мъчно.  
А те американците с какво са го заслужили?
Да не са по добри от нас?
С една заплата можеш да купиш всичко за малкото човече. Пазаруват хората.

Confused: Кога ще стане и при нас така?
Вече губя надежда от ден на ден.


Не губи надежда, много черни мисли са те налегнали. Sad
Аз получавах майчинство 1 година но и тях не съм харчила, седят си в банката където са ми ги превеждали, не съм опирала до тях. Ако зависи от мен - бих отказала да получавам подобни обезщетения за сметка на нормалната възможност да си изкарвам добри заплати. И мисля, че това е което трябва да се случи за да можем да отглеждаме децата си спокойно - условия за труд и адекватни възнаграждения, а не помощи!
Уверявам те, че нито аз нито съпруга ми сме политици или бандити и въпреки това се печелят достатъчно/за нас/, че и повече пари. Може би обаче защото им знаем цената, знаем и как да ги харчим. Никога, ама никога не съм завиждала, не съм се ядосвала и т.н че не мога/или не съм/ купила всичко и най-доброто за децата си. Та то винаги има и по-хубаво и по-скъпо!
Купувам, необходимото, полезното, разумното като цена/качество.
Не съм хранила детето си/малкото/ с пюрета вносни, защото не смятам, че си струват парите. Това е! Дори шишетата които обсъждахте в друга тема тук, които ползвах бяха на Бейби Нова, евтини и много добри - произведени в България и продавани в Германия, Англия, Бразилия...
Голямото си дете '90та година съм хранила с каша от препечено брашно и захар Cry , ставах сутрин в 6 за да се наредя пред супера на огромна опашка и да купя 1 кисело и 1 прясно мляко...квасях прясното, нямаше памперси, нямаше топла вода в общежитието...винаги съм знаела, че утре ще е по-добре!
Правих си груби сметки...в момента за дъщеря си харчим по-малко от 180 лева на месец и нищо не и липсва. Е, собствен увеселителен център си няма но не я виждам да страда. Поне я учим да се радва на дребните и прости неща, смятам това за много важно.
Преди дни обикалях да и търся столче и масичка и статив за рисуване! Не намерих и това е което ме вбесява мен - липсата на избор. Влизаш в магазина и той пълен с буклуци!
Както и да е.
Споделям това което Лилита е написала, особено в последния си постинг.

# 17
  • Букурещ
  • Мнения: 7 831
Цитат на: Pela
Кога ще стане и при нас така?
Вече губя надежда от ден на ден.[/color]




НИКОГА!!!!

ти където живееш е друга планета просто.
Само този , който не е видял и ходил, не може да разбере колко сме мизерни и колко все по-мизерни ставаме, и колко никога това няма да стане при нас. Просто, хората, които не са прелитали океана, нямат база са сравнение, и не могат да разберат, че БГ е държава, лишена от всякакъв смисъл. И все по-лишена става с всеки изминал ден.

# 18
  • Мнения: 2 693
Цитат на: Flash*
Ако зависи от мен - бих отказала да получавам подобни обезщетения за сметка на нормалната възможност да си изкарвам добри заплати. И мисля, че това е което трябва да се случи за да можем да отглеждаме децата си спокойно - условия за труд и адекватни възнаграждения, а не помощи!
Уверявам те, че нито аз нито съпруга ми сме политици или бандити и въпреки това се печелят достатъчно/за нас/, че и повече пари. Може би обаче защото им знаем цената, знаем и как да ги харчим. Никога, ама никога не съм завиждала, не съм се ядосвала и т.н че не мога/или не съм/ купила всичко и най-доброто за децата си. Та то винаги има и по-хубаво и по-скъпо!
Купувам, необходимото, полезното, разумното като цена/качество.
Не съм хранила детето си/малкото/ с пюрета вносни, защото не смятам, че си струват парите. Това е! Дори шишетата които обсъждахте в друга тема тук, които ползвах бяха на Бейби Нова, евтини и много добри - произведени в България и продавани в Германия, Англия, Бразилия...
Голямото си дете '90та година съм хранила с каша от препечено брашно и захар Cry , ставах сутрин в 6 за да се наредя пред супера на огромна опашка и да купя 1 кисело и 1 прясно мляко...квасях прясното, нямаше памперси, нямаше топла вода в общежитието...винаги съм знаела, че утре ще е по-добре!
Правих си груби сметки...в момента за дъщеря си харчим по-малко от 180 лева на месец и нищо не и липсва. Е, собствен увеселителен център си няма но не я виждам да страда. Поне я учим да се радва на дребните и прости неща, смятам това за много важно.
Преди дни обикалях да и търся столче и масичка и статив за рисуване! Не намерих и това е което ме вбесява мен - липсата на избор. Влизаш в магазина и той пълен с буклуци!
Както и да е.
Споделям това което Лилита е написала, особено в последния си постинг.


Много правилно!!! Нямам какво да добавя към това!

# 19
  • Мнения: 2 693
Цитат на: Liorena
Само този , който не е видял и ходил, не може да разбере колко сме мизерни и колко все по-мизерни ставаме, и колко никога това няма да стане при нас. Просто, хората, които не са прелитали океана, нямат база са сравнение, и не могат да разберат, че БГ е държава, лишена от всякакъв смисъл. И все по-лишена става с всеки изминал ден.


Лио, това че не парадирам във всеки постинг, не значи че не съм прелитала океана и че нямам база за сравнение Grinning . Просто смятам, че докато мисленето ни е пораженческо, няма да бъдем нищо повече от това - пораженци Close ! Ако тук сме лузъри, защо в чужбина да не сме просто лузъри-емигранти Grinning ?!

Поздрави!

# 20
  • Мнения: 6 315
Цитат на: bobolenta
 Лио, това че не парадирам във всеки постинг, не значи че не съм прелитала океана и че нямам база за сравнение Grinning . Просто смятам, че докато мисленето ни е пораженческо, няма да бъдем нищо повече от това - пораженци Close ! Ако тук сме лузъри, защо в чужбина да не сме просто лузъри-емигранти Grinning ?!

Поздрави!


 202uu 202uu 202uu

# 21
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Никой не иска да ми каже за разликата в тези бурканчета с бебешка храна и домашно приготвената. Cry

# 22
  • Мнения: 6 315
Цитат на: Kalinka
Никой не иска да ми каже за разликата в тези бурканчета с бебешка храна и домашно приготвената. Cry


Лично аз не знам, защото нямам бебче още. Но си мисля, че стига майката да има време да готви е много по-добре сама да приготвя храната на бебо, защото 1. Ще знае условията при които храната се приготвя (от гледна точка на чистота) и 2. Сама ще преценява какво да слага вътре Simple Smile.

Това е лично мнение Simple Smile.

Поздрави!

# 23
  • София
  • Мнения: 15 219
Цитат на: Kalinka
Ама какво лошо има на домашно приготвената храна? АЗ и не знам защо всички са се побъркали само бурканчета да купуват /дори и кухнята за деца не е много наложителна ако мама има време за готвене/

   Тук имам една приятелка, която е медицински кадър и все ми викаше- ""не знам кик ги яде сина ми тези буламачи от бурканите"" . И при първа възможност му даваше нормална храна- даже той беше на 6 месеца и страшно се кефеше на плодовете и се бореше с огромни парчета пъпеш /е, само сокчето смучеше, ама беше много щастлив/

   Та ако може някой да ми каже защо трябва толкова пари за буркани да се харчат, че аз не съм в час явно.


Моето дете не е яло храна от бурканчета. Пюретата му приготвях сама, от 1 месец е на детска кухня.
Сещам се за една причина да се купуват пюрета "от бурканчета"-по-лесно е. Притопляш (евентуално), отваряш и даваш. Но на мен тази причина не ми се струваше достатъчно добра. Така че ако имаш желание да приготвяш храната на бебо сама-според мен това е по-доброто решение.

# 24
  • Букурещ
  • Мнения: 7 831
Цитат на: Kalinka
Никой не иска да ми каже за разликата в тези бурканчета с бебешка храна и домашно приготвената. Cry



Моето бебе не искаше да и помирише храна от бурканче, никога не е яло готово зеленчуково пюре, наистина никога. Но просто харесваше моите пюрета и туй то.

Месни пюрета: в началото не искаше и тях, правех и тях, но по-късно прояде и от готовите, аз не мога да осигуря толкова разнообразие на месо (когато е по-голямо бебето), само че говоря преди да започнем да ходим на кухня, където слава Богу, в нашата кухня готвят изключително вкусно и много разнообразно. Но преди кухнята, когато моето бебе беше по-малко имаше период когато правех и месни пюрета, но после ми беше много лесно с месните пюрета от бурканче, имах голямо разнообразие от месо.

Намирам основен недостатък на месните пюрета - готовите - много малко месо има в тях, около 20- 30гр, абсолютно недостатъчно, което пък после си проличава на една кръвна картина.

Иначе, лично на мен никой не ми е правил домашни пюрета, хранена съм само с готови бурканчета на Булгарплод.

Нашата педиатърка препоръчва домашно приготвени зеленчукови.

Сега дъщеря ми е вече голяма, и яде всичко - както харесва кухнята на лелите от млечната кухня, така и не отказва домашно приготвена храна от мама. Grinning

Даже сме по-напред с кг, сега сме на кг на около 2 год. дете. Sad

# 25
  • Букурещ
  • Мнения: 7 831
Цитат на: Kalinka
Никой не иска да ми каже за разликата в тези бурканчета с бебешка храна и домашно приготвената. Cry



Моето бебе не искаше да и помирише храна от бурканче, никога не е яло готово зеленчуково пюре, наистина никога. Но просто харесваше моите пюрета и туй то.

Месни пюрета: в началото не искаше и тях, правех и тях, но по-късно прояде и от готовите, аз не мога да осигуря толкова разнообразие на месо (когато е по-голямо бебето), само че говоря преди да започнем да ходим на кухня, където слава Богу, в нашата кухня готвят изключително вкусно и много разнообразно. Но преди кухнята, когато моето бебе беше по-малко имаше период когато правех и месни пюрета, но после ми беше много лесно с месните пюрета от бурканче, имах голямо разнообразие от месо.

Намирам основен недостатък на месните пюрета - готовите - много малко месо има в тях, около 20- 30гр, абсолютно недостатъчно, което пък после си проличава на една кръвна картина.

Иначе, лично на мен никой не ми е правил домашни пюрета, хранена съм само с готови бурканчета на Булгарплод.

Нашата педиатърка препоръчва домашно приготвени зеленчукови.

Сега дъщеря ми е вече голяма, и яде всичко - както харесва кухнята на лелите от млечната кухня, така и не отказва домашно приготвена храна от мама. Grinning

# 26
  • Мнения: 2 693
Цитат на: Liorena
Сега дъщеря ми е вече голяма, и яде всичко - както харесва кухнята на лелите от млечната кухня, така и не отказва домашно приготвена храна от мама. Grinning

Даже сме по-напред с кг, сега сме на кг на около 2 год. дете. Sad


Ами браво на детето!
И ние сме така и също вървим по-високи и по-тежки за възрастта... А много мами са ми казвали, че децата им отслабват като тръгнат на кухня...

# 27
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Аз съм пък за готовите пюрета, поне докато детето е малко. И ще ви кажа защо...
Когато синът ми беше на около 9 месеца, го бях закарала да погостува за 10-тина дни при майка ми, която живее в друг град. Дотогава му бях приготвяла и домашни пюрета, но бяхме основно с готови, защото той беше с алергия към белтъка на млякото и имаше такава серия на Ганчев - без масло и мляко и признавам - беше ми по-лесно, отколкото да се чудя от какво да ги приготвям вкъщи... Както и да е...
Детето го докара майка ми, като последно го беше хранила в колата с домашно приготвено от нея пюре - само от пресни зеленчуци, купени от пазара, измити по сто пъти (в това съм сигурна просто!), след това стерилизирано 10 мин. След като го докараха, на детето започнаха да му излизат едни огромни червени подути петна (големи колкото моята длан), които се местеха през 10-тина мин. по цялото му тяло и лицето... Не мога да ви опиша какво чудо беше това! Веднага го закарахме в Пирогов - и там в токсикологията лекарите казаха - "силно токсично отравяне", искаха да вземат бебо в болницата, но аз не дадох, казах, че ще го водя на инжекции когато трябва. И така - два дни на орбазон, след това още антихистамини...ад! Но детето се оправи, слава богу!
Започна голямото чудене какво се е случило, аз с майка ми се скарах направо, че е отровила детето - тя се кълнеше, че освен това пюре, за което гарантира, нищо друго не е давала и т.н. Накрая взех другото бурканче, което беше останало ( тя му приготвила жената две-три) и свекърва ми го занесе в някакъв институт за растителни продукти ли, или нещо такова... Там го тестваха и показа изключително високо съдържание на нитрати! Това е - синът ми беше отровен с нитрати от домашно пюре! От картофи, купени от пазара!
Така че - моят съвет е, ако не можете да гарантирате произхода на зеленчуците, с които готвите на бебетата си, давайте им готови пюрета. Поне са тествани!

# 28
  • Букурещ
  • Мнения: 7 831
Цитат на: Зъхи

Така че - моят съвет е, ако не можете да гарантирате произхода на зеленчуците, с които готвите на бебетата си, давайте им готови пюрета. Поне са тествани!


Да, точно така, трябва нещата да бъдат проверени преди да бъдат давани на бебето.
Най-добре от собствена градинка (по възможност на по-голяма надморкса височина, отгледани на възможно по-чист въздух, ) плодове и зеленчуци , за да се знае как са отглеждани и с какво тези зеленчуци и плодове.

# 29
  • Мнения: 2 693
Цитат на: Зъхи
Аз съм пък за готовите пюрета, поне докато детето е малко. И ще ви кажа защо...
Когато синът ми беше на около 9 месеца, го бях закарала да погостува за 10-тина дни при майка ми, която живее в друг град. Дотогава му бях приготвяла и домашни пюрета, но бяхме основно с готови, защото той беше с алергия към белтъка на млякото и имаше такава серия на Ганчев - без масло и мляко и признавам - беше ми по-лесно, отколкото да се чудя от какво да ги приготвям вкъщи... Както и да е...


Синът ми имаше същата алергия, но пак му правех пюретата вкъщи - просто не слагам мляко в тях.
А иначе в интерес на истината, имам баба /да ми е жива и здрава/, която ме запасяваше поне с картофи. Ползвала съм и замразени зеленчуци в "сезона на нитратите", защото зеленчуците и плодовете се замразяват, когато са най-ефтини, т.е. в съответния сезон, т.е. с по-малко нитрати.
За съжаление, откакто има всичко на пазара без оглед на сезона "пресни" не винаги значи "по-полезни".

# 30
Мами аз искам тази държава да създаде предпоставка за по-висок стандапт на живот и възможност всеки от нас да изкарва достойно парите си, които да му стигат да покрива нуждите си. Искам със заплатата на мъжа ми да можем да се издържаме и да сме добре. А това майчинство - подигравка и тези детски още по-голяма подигравка нека си го задържат.

# 31
  • Мнения: 2 693
Цитат на: ronika77
Мами аз искам тази държава да създаде предпоставка за по-висок стандапт на живот и възможност всеки от нас да изкарва достойно парите си, които да му стигат да покрива нуждите си. Искам със заплатата на мъжа ми да можем да се издържаме и да сме добре. А това майчинство - подигравка и тези детски още по-голяма подигравка нека си го задържат.


Ами и аз това искам, но и без това моите детски надбавки /които аз наричам "детски ебавки", без извинение/, си ги е "задържала" държавата, нали трябва да храним и мързеливите и крадливи мангали /упс Embarassed , роми/. При това съпругът ми не получава четирицифрена сума, но за разлика от някои, които получават такава, си плаща осигуровките върху реалния доход. И познай с колко надвишаваме минимума?

# 32
  • Мнения: 2 655
Цитат на: lilita
ДАНО!!!
Всяка майка иска най-доброто за своето дете. Сигурно и аз бих се разплакала ако попадна в подобен магазин и видя колко неща не бих могла да си позволя да купя на моето съкровище.
Но все пак да помним че за едно дете най-важно е да бъде обичано от родителите си, да усеща тяхното внимание и топлота, а ако само едно от тези неща липсва, не биха могли да го заместят всичките играчки, лакомства и дрешки на света.
А а американците съм чувала, че имат други проблеми - преситени от всичко, губят интерес към живота. Дали е така, ти можеш да кажеш по-добре. Rolling Eyes


Да Lilita, така е.
Единствените неща, от които се интересува редовия американец е чека, храната и ТВ. Дават им чековете в петък и няма място къде да си спреш колата на паркинга /той е огромен/. Такова пазаруване пада Laughing  Laughing  Laughing  не мога да опиша. Всеки е с препълнена количка. Имат един огромен магазин, работеш денонощно и в 3:00 часа посред нощ има хора и то доста.
Всеки се е заврял в собствената си дупка и не го интересува нищо. Не знае, кой е номера на съседа му.
А такава бездуховност цари на всякъде, направо нямам думи.

Има и хубаво, много хубаво Laughing  Laughing  Laughing . Работиш ниско платена работа, но изкарваш и спестяваш. Ние от нищо не сме се лишили. А за бебето как пазаруваме .... Laughing  Laughing  Laughing
Някой ден ще седна и ще Ви опиша как се грижат за мен като бременна. Нали бебето ще е американче? Очарована съм.

Искам това да се случва и в България.

Цитат на: Liorena


НИКОГА!!!!

ти където живееш е друга планета просто.
Само този , който не е видял и ходил, не може да разбере колко сме мизерни и колко все по-мизерни ставаме, и колко никога това няма да стане при нас. Просто, хората, които не са прелитали океана, нямат база са сравнение, и не могат да разберат, че БГ е държава, лишена от всякакъв смисъл. И все по-лишена става с всеки изминал ден.


Да така е Liorena, но според мен където и да си по света ти си чужденец, емигрант, втора ръка и т. н. и така се отнасят с теб. Никога няма да съм една от тях, а и винаги стартът ще е различен.

Аз харесвам България. Тук съм, защото прецениха, че е опасно /за бебето/ да се върна. Ако зависи от мен още днес съм на самолета и обратно.
Няма по хубаво място от нашата страна /обиколила съм доста държави по различните континенти/. Винаги съм се връщала у дома и повярваи ми няма по хубаво нещо на света от това. Обожавам да пътувам и откривам страхотни места. Месец преди да доида тук намерихме с тати едно чудно местенце в Елена "УСОЕТО". А природата, а планините и морето?
Мога до утре да ти разказвам.

Възгледите ни са еднакви само с едно изключение:
АЗ СЪМ ОПТИМИСТ Laughing  Laughing  Laughing  и вярвам, че рано или късно ще се наредят нещата в България. Е писна ми от този несвършваш преход, от алчните властимаши от всичко, но вярвам и продължавам Rolling Eyes .

# 33
  • Мнения: 3 634
Според мен детските надбавки (ебавки, добавки и т.н.т) би трябвало да се получават за всяко дете, независимо от дохода на родителите, като при второ, трето, четвърто и т.н.т дете тези надбавки се увеличават... да речем за първо дете 50 лв, второ 60, трето 70... така 5 членно семейство (за тези които не могат да смятат,: мама, тати и 3 деца под 17 или 18 год.) би получавало 180 лв. общо надбавки за 3те деца. Сумите са просто за пример, не за друго... Не знам какви са критерийте за получаване на тези надбавки, но явно закона трябва на всяка цена да се промени.

# 34
  • Мнения: 2 693
Цитат на: Мама от Финландия
Според мен детските надбавки (ебавки, добавки и т.н.т) би трябвало да се получават за всяко дете, независимо от дохода на родителите, като при второ, трето, четвърто и т.н.т дете тези надбавки се увеличават... да речем за първо дете 50 лв, второ 60, трето 70... така 5 членно семейство (за тези които не могат да смятат,: мама, тати и 3 деца под 17 или 18 год.) би получавало 180 лв. общо надбавки за 3те деца. Сумите са просто за пример, не за друго... Не знам какви са критерийте за получаване на тези надбавки, но явно закона трябва на всяка цена да се промени.


Е да, ама не! При нас е много интересно - всъщност ние сме под минимума, но в справката за второто шестмесечие влиза коледната заплата на съпруга ми, и така половин година имаме право на надбавки - половин година нямаме. Това ако е нормално - здраве му кажи!

# 35
  • Мнения: 3 634
бобо, ама не разбирам... колко беден трябва да си, за да ги получаваш тез "ебавки"?

# 36
  • Sofia
  • Мнения: 1 521
Това си е ебати подигравката. Некои хора от некиои комисии плачат за освидетелстване.

Нямам думи.

# 37
  • Мнения: 8 769
Цитат на: Мама от Финландия
Според мен детските надбавки (ебавки, добавки и т.н.т) би трябвало да се получават за всяко дете, независимо от дохода на родителите, като при второ, трето, четвърто и т.н.т дете тези надбавки се увеличават... да речем за първо дете 50 лв, второ 60, трето 70... така 5 членно семейство (за тези които не могат да смятат,: мама, тати и 3 деца под 17 или 18 год.) би получавало 180 лв. общо надбавки за 3те деца. Сумите са просто за пример, не за друго... Не знам какви са критерийте за получаване на тези надбавки, но явно закона трябва на всяка цена да се промени.

Мамо Фин, така беше до скоро-всички получаваха детски, без значение какъв доход имат.
Сега измениха закона (преди година-2,може и да се лъжа), и ако доходът на човек от семейството е повече от 200лв.-спират малоумните 18 лв. детски ЕБАВКИ (много точно казано, bobolenta). Случаят с bobolenta е показателен, има и още много такива.
Много е смехотворно и още по-тъжно умотворението на законодателя за еднократната помощ при раждане на дете:
Цитирам дословно от закона за семейни помощи:
1.  за първо, за второ и за трето дете - по 200 лв.;
2.  за четвърто и за всяко следващо дете - по 100 лв.
   (3) При раждане на близнаци, един от които е трето дете на майката, помощта се изплаща за всяко дете-близнак в размера за трето дете.
[/color]
Хайде да ми кажете що за простотия е това и дали простата логика говори за насърчаване на раждаемостта, освен у мангалите?

# 38
  • Мнения: 2 693
Цитат на: Мама от Финландия
бобо, ама не разбирам... колко беден трябва да си, за да ги получаваш тез "ебавки"?


Трябва да ти се събират по-малко от 200 лв. на месец на член от семейството. Иначе нямаш право на надбавки. Освен това в справката се взима брутната заплата, която аз дефакто не съм и помирисвала, ама това е друг въпрос. Както и да е, сега вече и половин година не мога да взимам детски, защото увеличиха заплатата на съпруга ми, така че да надвиши с около 10 лв. минимума и това е. Ако ти харесва. Законът си е закон. По-противното е, че не е еднакъв за всички, и докато не стане такъв винаги ще има самозабравили се и неосъзнали се като граждани на тази държава.

# 39
  • Букурещ
  • Мнения: 7 831
Цитат на: Pela


Възгледите ни са еднакви само с едно изключение:
АЗ СЪМ ОПТИМИСТ Laughing  Laughing  Laughing  и вярвам, че рано или късно ще се наредят нещата в България.


Да, и аз щях да съм оптимист, ама знаеш ли какъв оптимист щях да съм от мястото откъдето ти пишеш.
Невероятен оптимист щях да бъда отвъд океана, ако в този момент съм там. Надявам се много скоро да напуснем тази страна и никога повече няма да се сетя за нея, ще я забравим завинаги, че изобщо съществува на картата на света. доста съм пътувала и никога не знам какво е това носталгия, и винаги когато съм се връщала за съжаление, не съм можела поне 10 дни да мръдна от вкъщи, толкова ме отвращава всичко , свързано с това място, няречено София, че няма повече накъде.

# 40
  • Мнения: 8 769
Lio,
Взе ми думите от устата! Sunglasses  Sunglasses  Sunglasses

# 41
  • Букурещ
  • Мнения: 7 831
Цитат на: Туфи
Lio,
Взе ми думите от устата! Sunglasses  Sunglasses  Sunglasses



хи хи  Wink  еми това е истината просто

# 42
  • Мнения: 2 693
Цитат на: Liorena
Да, и аз щях да съм оптимист, ама знаеш ли какъв оптимист щях да съм от мястото откъдето ти пишеш.


Което си е право - право си е! Тук вече и аз съм съгласна!

# 43
  • Букурещ
  • Мнения: 7 831
Цитат на: bobolenta
Цитат на: Liorena
Да, и аз щях да съм оптимист, ама знаеш ли какъв оптимист щях да съм от мястото откъдето ти пишеш.


Което си е право - право си е! Тук вече и аз съм съгласна!


 е най-после и ти с нещо да си съгласна. Rolling Eyes

# 44
  • Мнения: 2 693
Цитат на: Liorena
е най-после и ти с нещо да си съгласна. Rolling Eyes


Това пък какво ли би трябвало да значи...? Rolling Eyes

# 45
  • Мнения: 2 641
Zdraveite i ot men,

S nai-goliam interes sledia kakvo si pishete.
Iskam da spodelia s Vas che nestata v BG niama da se opraviat NIKOGA kam po-dobro za horata, koito niamat VRAZKI I BLIZKI RODNINI IZ VARHOVETE. Na 29 godini sam i sam zavarshila 3 vishi v Sofiiskia universitet. Poneze iavno mi se otdavat naukite sledvaneto mi mima dosta lesno makar che biah darzavna poracha, redovno obuchenie. Rabotila sam pone na 6 mesta - vsichkite nisko plateni - ako iskash. A da zabravih da vi kaza che uspeha mi e pochti palno 6. Povishenie ne ti predlaga nikoi. Prosto te uvolniavat i vzimat drug na tvoito miasto. Mnogo posredstveni hora s sresdno pbrazovanie se izdignaha dalec nad men - ne zaradi sposobnostite si, a zaradi mama i tati. Omazih se kogato biah na 26 godini i ottogava v nito edna chastna firma ne me vzimat narabota a stigam do poslednoto intervu - prichinata che chakali da rodia a az 3 godini ne sam bila bremenna!
Pitam Vi moze li tva da e darzava?
Ostava ni samo chuzbina zivot i zdrave da se rodi bebo zdrav.



# 46
  • Мнения: 3 569
Pela написа:
Възгледите ни са еднакви само с едно изключение:
АЗ СЪМ ОПТИМИСТ    и вярвам, че рано или късно ще се наредят нещата в България. Е писна ми от този несвършваш преход, от алчните властимаши от всичко, но вярвам и продължавам  .


Лесно е да си във Флорида и да казваш, че вярваш. Лесно е също да те няма и да чакаш прехода да мине. Малко хора осъзнават, че преходът се осъществява до голяма степен и от населението на една държава, а не само от нея. Не се обиждай нямам нищо против теб, но от такива като теб България няма нужда. Стой си в Америка. Тя ти дава всичко !

# 47
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Цитат на: elsi
Сигурно може да се гледа бебе и с по-малко от 180лв  Twisted Evil .....отиваш на село, взимаш козичка, квасиш, бебето се къса от колики, ама ти го тъпчеш, а ако много се дере му пъхаш в устата наквасен с вино комат, спи в хамак на гредата или на рогозка, некоя баба оплита 2 чифта потурки и терлички...и те така!
Сигурно и прабаба ми така са я гледали, па е оживела, кво толко.

АААаааааааааааааааа, ми тя и козата трябва да яде, как ще дава мляко, ако не яде? Пак не стигат парите, ако и с коза да го гледаш...

# 48
  • София
  • Мнения: 1 228
Ееее, ние в България - диваци както винаги   Cry  Такива изявления много ме обиждат.

Аз не взимам никакви детски и това според мен не е най - спреведливото, не казвам, че държавата е цвете. Плащам доста голяма сума данъци всеки месец и срещу тях не получавам това, което смятам, че трябва. Ама си обичам България - колкото и старомодно да ви звучи.

Гледаме си детето и всички сме щастливи и осигурени с достатъчен ни стандарт на живот (сравнено дори с доста чужбини висок). Разчитаме само на СЕБЕ СИ - нямаме наследени парички и не крадем . Работим и живеем нормално Simple Smile  

Родители - майка ми взима 63 лв. пенсия, беше учителка. Баща ми почина малко преди да родя Мартин  Cry  Cry  (и вЕрвайте, не ми е завещал парички и връзки), сега ние помагаме на майка ми, свекърите имат общ доход двамата не повече от 400 лв. на месец и  са си отделно домакинство... Хайде изчислявайте сега.

За сведение - станхме НИЕ през 2000 г. - в Студентски град, с 20 лв. (двадесет) седмично за двамата - мизерия. Сега все още сме на квартира, но успяхме да си купим вече жилище - САМИ - до последната стотинка на началните 40%. Останалите - кредит.

Идеята ми беше, че и в България МОЖЕ - стига да имаш желание.

А предимството - тук се радваш на обичта и подкрепата на близките ти хора - ето това е наистина безценно  Simple Smile  

Anaise, ако ще си мерим висшите и дипломите - и аз имам достатъчно по количество и качество. Обикалянето по фирмите - не вярвам да ти отстъпвам. НО - важното е да не се отказваш. Сега и двамата с мъжа ми работим неща, които обичаме, платени добре. Не казвам, че дотук всичко е било лесно, но пък е толкова удовлетворяващо  Simple Smile  

Е, моят син е на две години и досега не сме пропускали ваксини поради липса на такива, нито сме плащали за някоя.
Родих съвсем нормално - като по книга - и съвсем БЕЗПЛАТНО, а твърдя, че се радвах на прекрасно отношение и достатъчен професионализъм по време на раждането. Както и после при престоя си в болницата.
Гледах си детето вкъщи до една година и после се върнах на работа. Имах възможност да си го гледам до 3 години (каква е паралелната възможност в чужбините?  Rolling Eyes )

Имала съм и неприятни преживявания, доста, но те са били от некомпетентност на хора, които не разбират достатъчно от работата си - такива има навсякъде.

Включително и тук пишещи, мъчещи аудиторията с НЕГРАМОТНО написани постинги - на латиница или пък с главозамайващи провописни грешки  Rolling Eyes  Rolling Eyes  Rolling Eyes
Мисля, че поне възможност да станем грамотни, ни дава "тъпата" държава.

А сега сигурно ще ми кажете, че съм имала късмет.... Егати късмета, пу, пу Grinning  Аз пък твърдя, че всичко сме постигнали със зъби и нокти. И познавам още сума ти народ като нас Wink

А, и... не съм живяла навън, но съм била тук - там.

# 49
  • Мнения: 3 569
Ето от такива хора   202uu се нуждае България !

# 50
  • София
  • Мнения: 2 493
thumbsup  thumbsup  rally, много ти благодаря за думите... не мога да повярвам че най-после срещам човек, освен мен, който да е на това мнение. Продължавайте все така! Много здраве на теб и цялото ти семейство!!!
  202uu

# 51
  • Мнения: 562
Браво Rally,

Поздравявам те за всичко това, което написа и подкрепям всяка една твоя дума! Повече момичета като теб във форума! thumbsup

# 52
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Цитат на: rally

Идеята ми беше, че и в България МОЖЕ - стига да имаш желание.

А предимството - тук се радваш на обичта и подкрепата на близките ти хора - ето това е наистина безценно  Simple Smile  



  202uu   202uu   202uu

# 53
  • в гората
  • Мнения: 1 486
202uu
Съгласна съм с теб, но не забравяй, че все пак нещата в по-малка или голяма степен опират и до късмет. Преди и аз бях на мнението, че няма начин да не постигнеш нещо ако наистина го искаш. Само че когато си роден в Горно Нанадолнище в БГ, когато нямаш никакъв, ама никакъв начален тласък, когато държавата 5 пари не дава за теб... ситуацията става доста сложна! И ако в Щатите например трябва да си малоумен, за да не успееш да го докараш до някакъв приличен стандарт тук трябва да си доста образован, комбинативен и какъв ли още не, за да успееш. Да не говорим, че държавата не само, че не помага по никакъв начин, а и доста пречи... Imp Тук е много по-трудно, но смятам, че затова и животът е по-сладък.
С две думи, доста относително нещо е успеха тук и в голяма степен се дължи на късмета и обстоятелствата при които си израстнал. Останалото зависи от теб.
 Wink

# 54
  • Мнения: 312
Хващам се за един израз на Елси "послушни журналисти". Аз съм репортер от близо 10 години и мога да ви уверя, че сме принудени да бъдем послушни. Смених няколко медии и навсякъде трябва да се съобразяваш с рекламната политика на медията, така че не очаквайте обективни новини. Парадоксът тук е, че един журналист с 10 - годишен стаж взима толкова пари, колкото един пресен - пресен стажант-репортер от Журналистическия факултет. В повечето случаи това е така, защото един млад репортер прави материал такъв какъвто му поръча главния редактор. Никой не иска "шило" в медията, което да критикува и анализира. Повярвайте ми, мои приятели и колеги са страшно разочаровани от професията. И още един пример ще ви дам за това в каква безумна държава живеем. Съпругът ми работи в белгийска фирма и взима 1/5 от заплатата, която щеше да получава един служител ако съответната фирма държеше офисите си в Белгия. А те са дошли тук именно заради евтината работна ръка.
 Не разбирам свръх патриотичните чувства. И на запад се живее трудно, но хората там имат по-големи възможности за развитие. Знам го, защото и брат ми, и всичките ми братовчеди се изнесоха в чужбина и се развиват добре. Причината аз да не съм го направила още е глупавата ми нерешителност.

# 55
  • Мнения: 3 569
Цитат на: boyana
Хващам се за един израз на Елси "послушни журналисти". Аз съм репортер от близо 10 години и мога да ви уверя, че сме принудени да бъдем послушни. Смених няколко медии и навсякъде трябва да се съобразяваш с рекламната политика на медията, така че не очаквайте обективни новини. Парадоксът тук е, че един журналист с 10 - годишен стаж взима толкова пари, колкото един пресен - пресен стажант-репортер от Журналистическия факултет. В повечето случаи това е така, защото един млад репортер прави материал такъв какъвто му поръча главния редактор. Никой не иска "шило" в медията, което да критикува и анализира. Повярвайте ми, мои приятели и колеги са страшно разочаровани от професията. И още един пример ще ви дам за това в каква безумна държава живеем. Съпругът ми работи в белгийска фирма и взима 1/5 от заплатата, която щеше да получава един служител ако съответната фирма държеше офисите си в Белгия. А те са дошли тук именно заради евтината работна ръка.
 Не разбирам свръх патриотичните чувства. И на запад се живее трудно, но хората там имат по-големи възможности за развитие. Знам го, защото и брат ми, и всичките ми братовчеди се изнесоха в чужбина и се развиват добре. Причината аз да не съм го направила още е глупавата ми нерешителност.

Така е, но това е цената на прехода за съжаление....ако не ти харесва намери необходимата решителност и бягай както много хора направиха. Ако не - не недоволствай.

# 56
  • Мнения: 3 200
Цитат на: cheta
Цитат на: Kalinka
Здравейте,
  Това е заглавието на статия от Стандарт...Питах се наистина ли толкова са нужни или много повече /май, са забравили да включат отоплението  за бебето към сметката/

Този, който го е написал това явно не гледа деца. Close


И аз мисля, че не гледа деца  Close

# 57
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Така е, но това е цената на прехода за съжаление....ако не ти харесва намери необходимата решителност и бягай както много хора направиха. Ако не - не недоволствай.[/quote]

   Е, точно защото 80% от хората мислят така, затова няма да се оправят нещата в близките 30 години... Не е цена на прехода да не се изнася истината  за горещи теми в медиите. това не е преход- това е заболяване на обществото / не казвам, че тук всичко е на светло, но ако един журналист иска и намери информация за това как някой подкупва, или е несправдливо осъден или малтретиран  физически или психически то му се дава свобода/

   А това за недоволстването- Боже, наистина ли го мислиш?

# 58
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Така е, но това е цената на прехода за съжаление....ако не ти харесва намери необходимата решителност и бягай както много хора направиха. Ако не - не недоволствай.[/quote]

   Е, точно защото 80% от хората мислят така, затова няма да се оправят нещата в близките 30 години... Не е цена на прехода да не се изнася истината  за горещи теми в медиите. това не е преход- това е заболяване на обществото / не казвам, че тук всичко е на светло, но ако един журналист иска и намери информация за това как някой подкупва, или е несправдливо осъден или малтретиран  физически или психически то му се дава свобода/

   А това за недоволстването- Боже, наистина ли го мислиш?

# 59
  • Мнения: 312
Калинка, за да направи един журналист репортаж за унизения и малтретирания, той трябва първо да се реши да говори. Преди време когато в този форум се разискваше поредната тема за подкупите  аз се обадих на моя колежка в БиТиВи и й разказах какво се пише тук. Реакцията й, естествено, беше "намери някой който да застане пред камерата". А медията, в която аз работя пък въобще не се занимава с лични истории.

# 60
  • Мнения: 3 569
Неее объркала си е мила моя. Нещата няма да се оправят следващите 30 години, защото ти и такива като теб, сте извън България. Това е причината...Като зайци се разбягахте ... и по-жалкото е , че не осъзнавате до какво води това разбягване...

# 61
  • Мнения: 3 569
Калинка, за различни неща говорим. Ти говориш за обективността на медиите, аз за цялостното състояние на България и стандарта на живот(каквато е и темата бай дъ уей "180 лв.....")...

# 62
  • София
  • Мнения: 1 228
Цитат на: MardiGras
Само че когато си роден в Горно Нанадолнище в БГ, когато нямаш никакъв, ама никакъв начален тласък, когато държавата 5 пари не дава за теб... ситуацията става доста сложна!


Ами аз съм родена и израстнала на село (само че е Долно Нанагорнище  Simple Smile ). И родителите ми определено не бяха чорбаджиите на селото. Учила съм в селско училище до 7 клас. После - гимназията на най - близкия град (кандидатстване без никакви частни уроци - приета на първо място), после - СУ (кандидатстване отново без никакви частни уроци приета на първо класиране на седмо място; приетата на първо място от момичетата ми беше съученичка от гимназията, и тя като мен от село, ама от друго  Stuck Out Tongue ). 5 години живот в Студентски град. За да се издържам съм работила почасово какво ли не. И цяло лято работа на село (имам предвид на полето  Neutral Face ), за да съберем нещичко за новата учебна година. И не съм била само дете - сестра ми застъпи по същата схема две години след мен  Simple Smile  Родителите ни , естествено до колкото можеха, ни издържаха, но с цената също на мноого работа.
Не знам, може би така съм възпитана.
После учех паралелно 2 висши и работех. Завърших и двете с отличен (е, едното почти  Embarassed ).
После.... - обикаляне за работа. Никакви познати, никакъв опит по специалността. Накрая - сносна работа, после добра, после по - добра.... Сега вече много добра  Simple Smile  
Оф, хич не обичам да споделям биографията си на селянче заради грозни подмятания от тук - оттам, ама на - направих го  Simple Smile  Аз се гордея с това, което съм постигнала, но не ми се влиза в безсмислени спорове.

Разбира се, винаги съм имала огрооомната подкрепа на родителите си, това е добър начален тласък. Но... друг тласък, поне такъв, за който си мисля, че ти говориш, виждаш ли някъде?   Confused:

Мъжа ми - подобно с леки изменения, но не финансови  Stuck Out Tongue

Цитат на: MardiGras
Тук е много по-трудно, но смятам, че затова и животът е по-сладък.


Е тук вече наистина съм съгласна с теб  Stuck Out Tongue  

Цитат на: MardiGras
И ако в Щатите например трябва да си малоумен, за да не успееш да го докараш до някакъв приличен стандарт тук трябва да си доста образован, комбинативен и какъв ли още не, за да успееш.


Цитирам една съученичка (от село, а сега също доста "успяла"): "Май се получи така - в целта си да създадат маси, в бившите соц държави създадоха личности; докато в щатите, в сремежа си да създадат индивидуалности, създадоха маси"
 Stuck Out Tongue

# 63
  • София
  • Мнения: 1 228
Цитат на: boyana
Не разбирам свръх патриотичните чувства. И на запад се живее трудно, но хората там имат по-големи възможности за развитие. Знам го, защото и брат ми, и всичките ми братовчеди се изнесоха в чужбина и се развиват добре. Причината аз да не съм го направила още е глупавата ми нерешителност.


Значи отиваш там и се развиваш  Simple Smile
Само не знам защо си мислиш, че в чужбина няма корупция и "послушни журналисти"... Ама ходи - опитай  Simple Smile  
На мен тук ми харесва.
И не става дума за свръхпатриотични чувства, а за елемнтарна грамотност  Rolling Eyes  (това не е конкретно за теб) - мисля си, че като българи е редно да пишем (грамотно  Sign Exclamation ) на български.
А защо обичам България... ами все едно да ме питаш защо обичам мама  Simple Smile  Това е.
Който иска да ходи в "чужбината" - да ходи. Аз оставам и ще се боря детето ми да иска да остане след години.
Не казвам, че трябва да си мълчим - напротив. С много трудности съм се сблъсквала ама все се оправяхме.
И как пък на мен никога никъде подкупи не ми взеха - нито за раждане, нито за постъпване в университета, нито за постъпване на работа, нито....?
И как успях да потърся отговорност от едно Джи Пи, което докара детето ми до плачевно състояние заради хомеопатични (не)познания? Май само желание трябва  Wink , ама голямо. И здрави нерви. Както вече споделих, на мен пък така ми е по - интересно  Simple Smile

Хайде успех из чужбините  Simple Smile

# 64
  • София
  • Мнения: 1 228
И като сме заразисквали темата, вижте тук:
http://devbg.org/members.php
Още седем успели млади хора (познавам повечето лично) - все без начални тласъци  Simple Smile
Ама се сещам за още толкова много...

Извинявам се за отклонението от темата за сумата на майчинството - и аз не смятам, че е достатъчна, но и не правя само констатации. Аз и тях не получавам, но не мрънкам чак толкова много, защото мисля, че ние сме тези, които трябва да оправят това. Ние сме държавата.
Както и не правя констатации за лекари, които изнудвали - ами аз не ходя при такива, не предлагам "благодарност", защото мисля, че нормално отношение и компетентност в болниците просто ми се ПОЛАГА... Sign Exclamation

На всички, които ме подкрепиха - благодаря  Simple Smile

# 65
  • Мнения: 966
Pela napisa:
Цитат
Има и хубаво, много хубаво    . Работиш ниско платена работа, но изкарваш и спестяваш. Ние от нищо не сме се лишили. А за бебето как пазаруваме ....


Pela PAK SE Y4YDVAM ti naistina dali jivesh  v Amerika. Kak taka na nisko platena rabota pri tova s edin rabotesh v semeistvoto moje da spestiavash, tova e nevazmojno dori tyk kaDETO ima sosialna programa i t.n.. Otdelno ako iskash da kypish neshto naistina xybavo to stryvo dosta dori i sega se zamisliam s ogled na tova 4e moite desa ne pasiat, viarno xranata e evtina palno e i s evtini dreshki v goliamite magazini i s kakvo li ne oshte , no izkarvaneto ot niskoplatena rabotata ne ti ysigoriava koi znae kolko znam go ot li4en opit i az i maja mi sme rabotili v na4aloto kakvo i dae  i znam mnogo dobre kak e. Stigat ti za vsi4ko ako si pravisah nsmetka no samo tolkova bez lyksove bez ydovolstvia i t.n.., dori ot sigari sme se lishavali, prosto ne mojexme da si go pozvolim tova poro4no ydovolstvie.
p.p. da yto4nia mislia 4e govorish za pazaryvane tip Iliansi ako tova imash predvid da taka e Grinning .

# 66
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Rally, както вече споменах съм съгласна с теб за голяма част от нещата, които казваш. Аз също не харесвам мрънкащите хора, които само се оплакват и не правят нищо, за да подобрят живота си (особено такива, които дори ги мързи да изязат да гласуват по избори например). Била съм и в Щатите преди 7 години на една студентска бригада и дори за секунда не съм си помислила да остана там, защото знам, че тук нещата тепърва се създават и възможностите са много по-големи. Имам добра работа и добри условия на живот за които всеки ден благодаря на Бога! (Бременна работех до последната седмица преди раждането на сина ми, като ходех и събота и неделя на работа за по-интересно Rolling Eyes )
НО също така знам, че в България има много бедни хора към които съдбата не е била така благосклонна и които въпреки опитите си не успяват тук поради една или друга причина. Познавам такива хора и знам, че те не са по-лоши или по-тъпи, но просто не са имали късмет. Затова и избягвам да слагам етикети от типа: "Няма начин да не успееш ако наистина искаш", поне се опитвам де... И мен понякога ме хващат истински нервите когато някои се заооплаква, но с годините се научих, че всеки има своята история и, че трябва да бъдем по-толерантни един към друг.
А колкото до Горно Нанадолнище, използвах го като метафора за затънтено населено място,  а не, за да обидя някого.  Съжалявам ако е прозвучало грозно. Blush
Всичко добро!

Общи условия

Активация на акаунт