tedi_b - Благодаря за дом. лимонада:)))

  • 18 066
  • 34
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Мили кулинарки, tedi_b ми предложи Hands Clap една нейна рецепта за домашна лимонада и да ви кажа - по-приятно и здравословно питие    food010 не съм пила през целият си живот!
 newsm24   и ОГРОМНО Благодаря на Теди_б   Two Hearts  

П.П: аз ли да ви я напиша рецептата или от "кладенеца" лимонада ще пием"???!!!   Rolling Eyes
Както кажете - аз съм насреща Simple Smile .

# 1
  • Мнения: 1 269
Шани,давай рецептата Wink !

# 2
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Пускай, пускай, Шани, Теди едва ли ще се сърди Grinning

# 3
и аз бих желала да узная тази рецепта!

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 123
Ами... и на мен ми се допи домашна лимонада

# 5
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Рецептата на ТедИ:
"Два лимона се измиват хубаво и се пасират на едро. Слагат се в съд и се заливат с 3 литра вода. Слагам три непълни чашки от 200 мл захар и оставям в хладилника за 24 часа.
На следващия ден разбърквам хубаво, за да се доразтвори захарта и прецеждам лимонадата. Остатъците от лимоните ги изхвърлям (лимонадата остава бистра). Това е"


Значи, понеже я правя за 1-ви път и спазих точно пропорциите на Теди. Обаче за напред съм решила, вместо захар да слагам мед и да увелича бройката на лимоните!
Приятно правене и пиене  Grinning

# 6
Копнах си , пейстнах си я.
Ама пак питанка - лимоните с пасатор ли се пасират или се режат на по-малки парченца и с вилица  Embarassed

Обаче портокалът в първият ти постинг ме уби  Crazy  Mr. Green

# 7
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Хондичка Heart Eyes  - то туй е лимонче Wink . Ама кат' спомена и портокали, теди-б ми беше казала, че и със смес от лимони и портокали пак става!  Simple Smile

На въпроса ти:
Аз ги нарязах на парченца и след това с пасатора!

# 8
  • Мнения: 4 358
Еййй, как се радвам, че лимонадата ви е харесала  Grinning
Как не съм се сетила да я напиша по-рано, миналото лято само на такава лимонада карахме  ooooh!

Захарта в рецептата е по наш вкус, може да претърпи промяна при вас. Аз и на Шани писах - лимонадата е с чиста захар и става по-калорична. Ако имате варианти за по-малко калории, пробвайте!
Мама прави 3 лимона и 5 литра вода, но аз нямам толкова голям съд и правя 2 лимона с 3 литра вода.
Предполагам, че с газирана вода също ще стане хубвао, но ние точно от газираното бягаме и не съм пробвала.

# 9
  • Мнения: 3 927
Ето я рецептата на tedi_b от темата за лимоните:

Цитат на: tedi_b
Аз правя домашна лимонада.
Два лимона се нарязват на ситно или се пасират на едро. Слагат се в съд с три-четири литра вода и престояват 24  часа в хладилника. Аз ги измивам с топла вода + сапун и не беля кората.
Лимоновият сок се прецежда и се захар на вкус (аз слагам чаша и половина).

Може да се комбинират плодове (лимон, портокал, грейпфрут).

# 10
  • Мнения: 4 358
В рецептата ми, дето я е постанала Тането чашата е от 300 мл  Simple Smile

# 11
Мерси за доуточненията и Шани, сори душата, че сбърках лимончето с портокалче  Wink  Mr. Green

# 12
  • Мнения: 3 927
Ами Confused  теди, извинявай, че те изпреварих, но съм си я копирала да я пробвам в по-топли времена.....че още е бахърско за лимонадка....

# 13
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Цитат на: Taneto
Ами Confused  теди, извинявай, че те изпреварих, но съм си я копирала да я пробвам в по-топли времена.....че още е бахърско за лимонадка....


аз  Arrow намирам, че таз лЕмонадка е баш за сегашното болнаво време  yu5 !
Жалко, че нашата свърши толкоз бързо  Close , а в момента не съм в състояние да направя нова  Sick !
Както и да е - всеки си знае Wink

# 14
  • Мнения: 4 358
Цитат на: Taneto
Ами Confused  теди, извинявай, че те изпреварих, но съм си я копирала да я пробвам в по-топли времена.....че още е бахърско за лимонадка....
Няма за какво да се извиняваш! Радвам се, че си й обърнала внимание  Grinning

# 15
  • Мнения: 1 269
Ще пробвам рецептата,ама мъжа ми е агроном и НЕ РАЗРЕшАВА да се ядат корите на цитрусовите ,защото били бъкани с живак.Та ще поостърва лимоните по кората.... Wink

# 16
  • Мнения: 4 358
Цитат на: pazzza
Ще пробвам рецептата,ама мъжа ми е агроном и НЕ РАЗРЕшАВА да се ядат корите на цитрусовите ,защото били бъкани с живак.Та ще поостърва лимоните по кората.... Wink

Мдааа, аз и преди съм казвала, че за всеки случай кората може да се обели  Wink

# 17
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Добре де - те корите така или инак не се консумират!
Само, че май като се киснат пак е вредно - така ли?  Rolling Eyes

# 18
  • Мнения: 1 770
Според мен е абсолютно задължително корите да се махат. Това ни учеха още по соц време - имаше огромни бележки на плод-зеленчуците лимоните да не се консумират с корите. Според мен това важи също така и за кисненето - всичко си отива във водата, особено след пасиране!
Иначе и аз съм мераклийка за тази лимонада, но дали ще стане хубава без корите?  Confused

# 19
  • Мнения: 2 028
а тогава корите от портокал, дето се слагат в сладкишите, дали след като преминат термична обработка все пак не са по-чисти? Thinking

# 20
  • Мнения: 3 251
Теди,лимонадата става разкошна ,днес на 2 пъти с моя мъж се завъртяхме край хладилника и я нама вече!Сега се върна от работа и пак търси каната на отворен хладилник,притеснявам се ще хване менингит заради тая ти лимонадка-все там му е навряна главата! Laughing  Laughing  Laughing Аз си сложих лимоните с корите!Много ароматна става и 1/2 от "кървавите" грейпфрути за цвят!Нещо върховно е!Утре пак я мятам!Мерси и на теб,Шани,че я популизира тази рецепта! Heart Eyes

# 21
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Нинче - за нищо!  Simple Smile
И моята 1-ва доза точно за 20 часа 'замина". От снощи съм сложила нова в хладилника и щерката само ме пита:"айде вече да я пием"!  Grinning

# 22
  • Мнения: 3 927
Съгласих се много бързо (и без бой Wink ) с Шани за грипното време и спретнах една дозичка лимонадка - един лимон блендирах с кората и за по-удобно в халдилника го сложих в бутилка, "отлежа" 24 часа и вече я няма лимонадката.
само да отбележа, че беше необходимо доста малко захар. за да стане приятна за пиене и да не се усеща тръпчивото на лимона.......
Сега съм "наложила" един портокал Simple Smile , да видим утре каква портокалонада ще стане Simple Smile

Теди, то е ясно, че и ние ще я караме това лято на домашна лимонада Simple Smile ...да си жива и здрава!

# 23
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Направих 2-ра доза лимонада, но без корите на лимоните.... Arrow ами не стана така ароматна, както беше първата ми  Tired !

Ще мия хубаво лимоните и ще си ги слагам с корите  Bulb

# 24
  • Мнения: 3 927
Аз спретнах следните водове лимонадка:

1 портокал на 1,5 л. вода - получи се много вкусно нещо, но след като подсладих с 3-4 с.л. захар сокът загорча малко. Не знам защо, може да е от корите, но си струва....

1 обелен лимон + 1 мандарина пак без корите - убийствена комбинация, но посдладена с няколко с.л. захар. Шани, при мен разлика в лимоновия вкус "със" и "без" кора не усетих.....

# 25
  • Мнения: 1 289
Страхотна рецепта Sign Exclamation  Вчера спретнах 2 обелени портокала с 2,5 л вода. На това чудо сложих 1/2 чаша захар. Стана върха, само малко ще намаля захарта следващия път. Сега смятам да пробвам с лимони и с портокал+лимон. Мерси много на tedi_b. Наистина невероятна рецепта. Много е освежаващо в по-топло време. Grinning  newsm20

# 26
  • Мнения: 4 244
Имам едно въпросче - може ли да не е захар а мед?
Ние не сме големи любители на захарта и ползвам или мед, или петмез, кленов сироп или кафява захар.
Питанката ми е към tedi_b и към всички вече приготвяли лимонадката

# 27
  • Мнения: 4 358
Аз не съм правила с мед, но сигурно пак ще стане.
Само не знам дали медът ще се разтвори лесно  Rolling Eyes

# 28
  • Мнения: 811
Цитат на: tedi_b
Аз не съм правила с мед, но сигурно пак ще стане.
Само не знам дали медът ще се разтвори лесно  Rolling Eyes

Меда се разтваря бързо.
На зверовете правя 2 л. мед + сок на 1 лимон и после добавям вода. Но това е прясно приготвено.
Сега ще пробвам и твоята рецепта  Heart Eyes

# 29
  • Мнения: 1 187
Мммм добре че ме подсетихте. Когато бяхме малки със сестра ми, майчето постоянно ни правеше такава лимонада. Обожавах я! Днес и аз ще тичам на пазара за лимони. ТЕНК Ю!

# 30
  • Мнения: 230
Bulb 24 свежи цветове на дървото Бъз се накисват в 3 литра вода престояват 24 часа, прецеждат се през марля и се изсипва 1кг захар и 1 пакетче лимонтузу (лимонена киселина) и се разклаща до разтваряне на захарта. След разтварянето на захарта се разлива по стъклени бутилки с винт (Уиски, Коняци, и там к'вото имате) tooth . Съхранява се в хладилник, разрежда се според вкуса с вода.

 Sign Exclamation  Arrow

SAMBUCUS NIGRA L.
(сем. Caprifoliacceas - Бъзови)

Български народни имена Arrow бозик, бойзан, бузе, бъз, бъзлян, бъзовина, дренбъз, дървен бъз, свирчина, свирчовина, свирчок, сурчумина, трънбъз, черен бъз.

Народни наименования в други страни Arrow Русия - бузина; Франция - sureau; Австрия - elder;  Холандия - Schwarzer Holunder

Разпространение Arrow Почти в цяла Европа.

Употребявана част Arrow Цветовете(flores sambuci nigra), Kорените(radix sambuci nigra), Плодчетата(fructis sambuci nigra).

Време за бране ArrowМай - Юни

Употреба  Arrow   Цветчетата се употребяват в нашата народна медицина като потогонно и омекчително средство при простудни заболявания, хрема, пресипнал, (у нас често се нарича "билката на певците"), ангина, кашлица, възпаления на бъбреците, хемороиди: по 1 супена лъжица цветчета  се заливат 300мл вряща вода, след 10 мин запарване се прецеждат и се пие затоплена на глътки  1-2 дози дневно.

Това е от мен рецепта от полезна билка. Може на някой да му се стори познат аромата, аромата на ФАНТА МЕДНЕС, няма да се очудя Wink

# 31
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Ауууууууу - тоз бъз  Neutral Face ...помня едновремешните опити на майка ми да го затвори тоз сок от Бъз в бутилки  ooooh! ! Яки (топовни) гърмежи и цяла маза в сок  Crazy  Tired  

Иначе не е лошо питие  Flutter

# 32
  • Мнения: 230
ама ти да не мислиш, че като се направи няма да се изпие веднага. Ама като ви гледам сигурно майка ти е решила да има и за зимата, та за това да са се чули ТОПОВНИТЕ гърмежи #2gunfire

# 33
  • Мнения: 317
ей тоз бъз ми е любим Stuck Out Tongue  Даже и тук правих, че в парка пълно, обаче мъж ми категорично отказа да го опита Sad
ей сега търчах да търся старата тетрадка на майка ми, Бог да я прости
абе ние си го пиехме и през зимата, при вас защо така Thinking
ето я и нейната рецепта
12 л. вода, 20 цвята, 3 пакетчета лимонтозу и 2 кг захар

# 34
  • Мнения: 1 289
Обожавам го сиропа от бъз. Oha! Трябва да пробвам, нали скоро ще започне да цъфти.

Общи условия

Активация на акаунт