зъбен камък

  • 219 644
  • 288
  •   1
Отговори
# 255
  • Бургас
  • Мнения: 436
Благодаря за отговора,д-р Венелинов!Почистване на зъбен камък ходя на всеки 6 м,но мен ме притесни това,че за първи път получавам такава чувствителност на зъбите.

# 256
  • Варна
  • Мнения: 451
Благодаря за отговора,д-р Венелинов!Почистване на зъбен камък ходя на всеки 6 м,но мен ме притесни това,че за първи път получавам такава чувствителност на зъбите.

Ако сте сменила зъболекаря може да е изчистил зъбния камък по-добре от предишният ви зъболекар.
Разлика може да има и ако се чисти ръчно или с ултразвук. Така или иначе всичко е наред и не трябва да се притеснявате.
 Simple Smile

# 257
  • Мнения: 7 084
[Почистването на зъбният камък трябва да се прави поне веднъж на 3 до 12 месеца (зависи от честотата с която се натрупва при всеки и е строго индивидуално).]

Моят зъболекар ми каза, че чистенето на зъбен камък на период по-кратък от 6 месеца не е много добре. А за мен- веднъж на 9 месеца било ок.

# 258
  • Варна
  • Мнения: 451
[Почистването на зъбният камък трябва да се прави поне веднъж на 3 до 12 месеца (зависи от честотата с която се натрупва при всеки и е строго индивидуално).]

Моят зъболекар ми каза, че чистенето на зъбен камък на период по-кратък от 6 месеца не е много добре. А за мен- веднъж на 9 месеца било ок.

А, ако при някого се натрупва за 3-4 месеца? Няма ли за оставащите 2 месеца да се влоши състоянието на венците - напр. пародонтоза?
Имам пациенти, на които чистя зъбен камък през 1,5 год. Според мен този период трябва да е индивидуален.

# 259
  • Мнения: 7 084
Разбира се, че подходът е индивидуален, аз не оспорвам това.
Но не сте ли съгласен, д-р Венелинов, че при правилна хигиена, няма как да се натрупа зъбен камък за 3 месеца и че самото натрупване за такъв кратък период говори за друг проблем? И не е ли вредно за венците извършването на самата процедура през три месеца?

# 260
  • София
  • Мнения: 795
ооо може да се натрупа за 2-3 месеца и аз например цял живот живея с това и ще продължа да живея...
слюнката ми втърдява всичко веднага, а аз няма как след всяко кранене да тичам да си мия зъбите с четка и паста, да жабуря с вода и да чистя с конци и интрадентални четки....както правя едночасово чистене вечер поне два пъти в седмицата, да не говорим, че имам и електрическа четка и душ...

След всичко това пак се трупа гадината..представям си, ако правех като болщинството - сутрин и вечер, че и не всеки ден...

Но, си го чистя два пъти годишно, защото минава на подвенечен, а нов хирургичен кюретаж не искам да преживявам...

Всичко е строго индивидуално и колкото и грижи да полагаш, пак нямш достъп до всички места, които зъболекаря ти чисти..а това са любимите места на зъбния камък  #2gunfire

# 261
  • Мнения: 1 298
Аз си чистя зъбен камък на всеки 4 месеца...
Така прецени пародонтолога при който ходя заради проблеми с венците.
Въпреки отличната хигиена,която спазвам, редовните контролни прегледи,
за да не ми се задълбочат проблемите, реши че на 4 месеца е един добър период.
Никога не са ми го почиствали с ултразвук, въобще няма такава опция тук. Tired
Така че, да, понаболява ме самата процедура...

# 262
  • Мнения: 779
Здравейте. За пръв път ми махаха зъбен камък (досега уж не съм имала). В началото беше ок - без кръв и болка, но към края взе доста да кърви. В момента венците ми са много подути, а минаха 2-3 часа от тогава. Нормално ли е и скоро ли ще спаднат? Чак не смея да ям.

# 263
  • Варна
  • Мнения: 451
Здравейте. За пръв път ми махаха зъбен камък (досега уж не съм имала). В началото беше ок - без кръв и болка, но към края взе доста да кърви. В момента венците ми са много подути, а минаха 2-3 часа от тогава. Нормално ли е и скоро ли ще спаднат? Чак не смея да ям.


Нормално е! Всичко ще отшуми за няколко дни.

# 264
  • Мнения: 60
ходих да си чистя зъбен камък , с ултразвук ,
не знам дали беше с ултразвук изобщо - чисти ми го с едно ''борче'' , с което се дълбаят зъбите при кариеси , звукът от машината беше същия стържещ звук , то си бе закачено и на същата машина , с която се дълбаят зъбите , нищо не усетих нито по време на чистенето , нито след това ,
тя каза , че имало кръв , не знам дали е така ,
каза ми , че нямам много зъбен камък , което си е така ,
все пак се чудя дали това бе  ултразвук изобщо ...

# 265
  • Мнения: 779
ходих да си чистя зъбен камък , с ултразвук ,
не знам дали беше с ултразвук изобщо - чисти ми го с едно ''борче'' , с което се дълбаят зъбите при кариеси , звукът от машината беше същия стържещ звук , то си бе закачено и на същата машина , с която се дълбаят зъбите , нищо не усетих нито по време на чистенето , нито след това ,
тя каза , че имало кръв , не знам дали е така ,
каза ми , че нямам много зъбен камък , което си е така ,
все пак се чудя дали това бе  ултразвук изобщо ...

До колкото съм запозната, с ултразвука е вибрации, с които се събаря камъка. Моя така го махнаха. Машинката е една, приставката е различна. Хвърля вода постоянно и плюеш периодично. И при мен уж нямаше много, а седях 40 мин на стола  Grinning. И при мен нямаше кървене първите 20-25 мин и после като се почна.... Но казват е нормално. Пък и има логика. 40 мин ти стимулират венците с тази машина. Не знам до колко помогнах...

# 266
  • Мнения: 60
десетина минути продължи при мен ,
реално вероятно  по-малко от 10 ...

# 267
  • Мнения: 779
десетина минути продължи при мен ,
реално вероятно  по-малко от 10 ...

На мен ми казаха много малко е, а стоях много.
Може би не са ти почистили цялата уста. При мен минаха всеки зъб. Затова и не си видяла кървене, защото за 10 мин венците не могат да се раздразнят. Моите бяха огромни после с часове...  Mr. Green

# 268
  • Варна
  • Мнения: 451
десетина минути продължи при мен ,
реално вероятно  по-малко от 10 ...

Не са го почистили за 10 мин. Още повече с борче...

При нас основно почистване на зъбен камък и полиране на зъбите с "полир-сода" (двете са неразривно свързани) при пациенти, които идват регулярно отнема 1,5 часа. Ако има много зъбен камък 2- часа, а понякога са необходими и 2 посещения при много обилно кървене.

# 269
  • Мнения: 4 170
Здравейте,

имам зъбен камък на долните зъби, от който искам да се отърва. Моля препоръчайте ми добър зъболекар в София (по възможност в близост до квартал Дианабад) за тази цел, като цените при него да не са космически. Съмнявам се и за кариес на един зъб, така че предпочитам да работи със здравната каса.

Общи условия

Активация на акаунт