Пази ли наистина кърмата бебчо от болести?

  • 2 236
  • 37
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 414
ето това в общи линии е и моето мнение:
Цитат на: emem
Ти можеш ли да знаеш как би боледувало детето ти, ако беше на адаптирано? Може би още повече щеше да се разболява? А нейното може би нямаше да боледува изобщо ако беше кърмила?
Но понеже не могат да се изолират всички други фактори (наследственост, условия на живот и т.н.), тези индивидуални наблюдения и сравнения са безсмислени.

нашият опит е следният: откакто се е родила Ния, не е имало вирус, който АЗ да не хвана...Ния е по цял ден с мен - гушка се, играем си, кърмя я...досега ми е боледувала веднъж и доста лесно се справи...в момента има Т и червено гърло...надявам се да се оправи бързо и този път...не зная дали е защото я кърмя и как щеше да бъде ако не я кърмех...просто споделям за статистиката  Wink

# 16
  • Мнения: 3 506
Цитат на: emem
Ти можеш ли да знаеш как би боледувало детето ти, ако беше на адаптирано? Може би още повече щеше да се разболява? А нейното може би нямаше да боледува изобщо ако беше кърмила? Ако ставаше толкова просто и учените правеха изводи от сравненията само на две бебета, тогава биха могли да заключат, че кърмата води до алергии, а адаптираното - не (ако вземем две бебета, при едното въпреки кърменето се е появила алергия, а при другото - въпреки че не е кърмено - няма).


Напълно съвпада и с моето мнение. Даже често си го напомням като ме обхванат и мен мрачни мисли по повод защитните и антиалергичните качества на кърмата...... Синът ми боледува през първата си зима 3 пъти, през втората - 4 (което по първоначалните мои представи - как ще го кърмя и той ще е здрав, ми изглеждаше ужасно мноооого). Почти всичките пъти средно тежко, т.е. не само хремичка, но не и нещо кой знае колко страшно. Освен това е с атопичен дерматит. Кърмен е около годинка...
Дъщеря ми, до момента на кърма, само една хремичка изкара тази зима, но то и при баткото проблемите започнаха след като навърши шест месеца, та ще видим...
Явно всичко е индивидуално и нищо не се знае........

Ния, 02.11.2004
Ники, 11.06.2003

# 17
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Моята бебка е изключително само на кърма от раждането си, но вече за втори път се разболява, първият път се зарази от баткото и мина леко, но сега се зарази от таткото, който си беше направо грипясал (2 дни с 39 градуса и болки в мускулите) и в момента още не се оправила. Има хрема, кашля много лошо и дори се появи конюнктивит Sad Джи Пи-то искаше да започваме с антибиотик, но аз продължавам да упорствам
за хомеопатията и много се надявам да не стигаме до там Praynig
Така че, както каза някой по-горе - кърмата не е панацея, но само мисълта, че кърмиш би трябвало да те кара да вярваш, че в протичния случай щяхте да сте още по-болни Wink

И накрая да добавя, че и аз съм на мнение, че простудните заболявания са точно толкова заразни, колкото и другите вирусни инфекции. Просто защото простудата се причинява от вируси, което прави името и неактуално...всъщност простуди не съществуват, това са отживелици от миналия век, когато нашите баби и прабаби са знаели, че щом човек се изложи на по-ниски темпеаратури се разболява....Но всъщност Andrea$ много добре го е обяснила, няма нужда да го повтарям Wink

# 18
  • Мнения: 5 255
Да, пази, що се отнася от личен опит до момента  Wink

# 19
  • Мнения: 3 161
Да споделя още малко личен опит:
Първата ни болест на два месеца: навън  - 8, аз съм отворила прозореца, облякла съм бебка добре и я държа близо до прозореца да диша свеж въздух... като ни видя майка ми, веднага ми се скара и затворихме, но беше късно. Та кърмата не помогна, ама аз сама си бях за бой. Дълго време влачихме хремата след това. Но ако не кърмех, знам ли дали нямаше да прерастне в пневмония например?
В същото време, баща й доста боледува и миналата, и тази зима, а на нея чак сега я хвана, и то защото (според мен) се бори с изникване на кътници в момента и имунната й система е отслабнала. Но пък да не ти казвам колко лесно я успокоявах няколко нощи с кърмене, когато се буди с писък от болката от зъбките.

# 20
  • Мнения: 1 512
Да, пази- и аз отговарям от личен опит.
Кристина досега само веднъж е вдигала Т, но то е от зъбаците.  Аз от петък съм с кашлица и запушен нос, Криси е непрекъснато с мен, гушкам я, кърмя я. Тя имаше хрема и лека кашлица точно 2 дни.
Всичко друго момичетата преди мен са го обяснили много добре.

# 21
  • Мнения: 4 242
Определено пази! Flutter Изредихме се по няколко пъти с грип у дома а малката нямаше дори хрема Sunglasses . Да не споменавам що гости посрещнахме и изпратихме за тия 5 месеца (да я видят де) и колко от тях бяха болни Imp , но Ива и до сега е "чисто нова"! Laughing  Laughing  Laughing

# 22
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
Хм, точно това и мен ме тормозеше, когато Марти на 5 месеца беше с жестока хрема и едва ядеше и спеше. Нали го кърмех, защо така се получи?!?! След време си дадох сметка, че и майка ми, и мъжът ми изкараха грип с висока температура (39 градуса)...Та сега си мисля, "ей, добре, че кърмя, че само сополи имаше"!!!!!

Разбира се, че кърменето пази, но това не означава, че няма да се разболяват изобщо. Просто болестта ще протича по-леко и по-бързо!

Не се тормози! Кърми си бебето с кеф  Wink

# 23
  • Мнения: 1 220
Цитат на: Andrea$
Цитат на: M&M
Но свойствата на кърмата в това отношение се проявяват по-скоро спрямо вирусните заболявания, си мисля аз! Все пак каквото и да пиеш ти примерно, ако седиш гола при температура 10 градуса силно се съмнявам, че не би се разболяла...


Кърмата не пази само от вирусите, към които майката предава антитела. В нея има компоненти, които се борят против всички вредни микроорганизми, а и против възпаленията - статиите, които пуснах, обясняват тази пълноценна защита.

А за стоенето гола Simple Smile - ами настинката също е вирусно заболяване. Но стоейки гола ти преуморяваш тялото си, като го караш да работи усилено за "сгряване" и не му остават сили да се справи с атаките и на на най-безобидните вируси, които са винаги около нас. Но съм сигурна, че не всички, които стоят голи на 10 градуса, ще се разболеят Wink


дай моля те статия където е обяснено 4е настинката е вирус!!!
независимо от езика на който е написана!

# 24
  • Мнения: 1 586
Цитат на: nadq
дай моля те статия където е обяснено 4е настинката е вирус!!!
независимо от езика на който е написана!


Например:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=11757&highlight=%E7% … EB%FF%E2%E0%ED%E5
http://www.biberonbg.com/info/nastinki.htm

# 25
  • София
  • Мнения: 2 249
Цитат на: nadq


дай моля те статия където е обяснено 4е настинката е вирус!!!
независимо от езика на който е написана!


Ето ти и от един медицински сайт http://www.emedicinehealth.com/articles/15317-1.asp:
Цитат
Colds Overview  
 
 The cold is the most commonly occurring illness in the entire world, with more than 1 billion colds per year reported in the United States alone. The common cold is a self-limiting illness caused by any 1 of more than 200 viruses.

The common cold produces mild symptoms usually lasting only 5-10 days. In contrast, the "flu" (influenza), which is caused by a different class of virus, can have severe symptoms.


Между другото  и едно пускане на търсене "catch a cold virus", ще ти отговори.

# 26
  • Мнения: 1 704
за 4 месеца не е имала и хрема дори, но вкъщи не са стъпвали болни и грипясали хора.. много се пазехме от всички такива, щото аз ги лепя тия гадости за секунди просто и много ме беше страх.. така че не мога да кажа дали е заради кърменето или не - но е факт!

# 27
  • Magrathea
  • Мнения: 2 771
От самото начало Нели е на адаптирано мляко- никога не се е разболявала , хрема дори не е хващала.

# 28
  • Мнения: 7 106
Цитат на: nadq

дай моля те статия където е обяснено 4е настинката е вирус!!!
независимо от езика на който е написана!


Ето какво казва Спок по въпроса :

1093/стр. 545

Детето ви вероятно се разболява от настинка(инфекция на дихателните пътища) десет пъти по-често, отколкото от всякакви други заболявания, взети заедно. Понастоящем познанията ни за настинките са само частични.Повечето настинки се причиняват от вируси, които са толкова миниатюрни, че могат да преминат през негледжосан порцелан и не се виждат под обикновен микроскоп.Смята се, че повече от 200 различни вируса предизвикват настинка.Ако не се случи нищо друго, вирусната настинка преминава след три до десет дни.
Вирусите на настинката могат да понижат резистентността на гърлото и носа към по-опасни бактерии - като стрептококите, пневмококите или бактерията на Хемофилус инфуленце. Те причиняват вторична инвазия, но в други случаи може да са първичните причинители на инфекцията.През зимата и пролетта тези бацили често обитават носовете и гърлата на здрави хора, но не им вредят, защото естествената устойчивост на организма не им позволява.Едва след като вирусът на настинката понижи резистентността на организма, тези бактерии имат възможност да се умножат и да се разпространят, като предизвикат възпаление на ушите, синузит и дори пневмония.
Най-добрата предпазна мярка против настинката е да избягвате контакта с хора, които са болни от вирусна настинка
.

# 29
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
А ето какво казва д-р христо Михов по въпроса:

"Вече е изяснено, че т. нар. в миналото "простудни заболявания"
 на дихателната система се получават от вируси. А те са толкова видове и групи, че всяко дете боледува от катари на дихателните пътища по няколко пъти в годината, колкото и да го навлича майка му с дрехи. Вирусите са толкова прилепчиви, че не биват пощадени даже и закалените деца. Те обаче прекарват заразата по-леко. Напротив изнежените и незакалени деца изкарват заболяват по-често, в по-тежка форма и с по-чести увреждания

Мисля, че вече можем да уточним. Нека говорим за зараза, а не за простуда!"

Общи условия

Активация на акаунт