Пази ли наистина кърмата бебчо от болести?

  • 2 226
  • 37
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 8 769
Цитат на: shazi
Та въпросът ми е- Confused: пази ли наистина кърмата бебчо от болести?Какво е вашето наблюдение за вашите дечица?

Наблюдението ми върху първото ми дете, което не е кърмено нито ден е: за 2ги2м е имало само веднъж гнойна ангина.
Наблюденията върху 5-6 близки деца, повечето на възрастта на моето, всички кърмени, някои до година поне-разболяват се на поразия, две от тях лежаха по 5 пъти в болница .....
Личното ми скромно мнение, създадено на база наблюдения-кърмата не пази децата от разболяване. Причините за да се опитвам сега неистово да кърмя не са свързани с разболяването на децата (само пояснявам за тези, които са чели терзанията ми). Flutter

# 31
  • Мнения: 1 220
Цитат на: Iva_D
Цитат на: nadq


дай моля те статия където е обяснено 4е настинката е вирус!!!
независимо от езика на който е написана!


Ето ти и от един медицински сайт http://www.emedicinehealth.com/articles/15317-1.asp:
Цитат
Colds Overview  
 
 The cold is the most commonly occurring illness in the entire world, with more than 1 billion colds per year reported in the United States alone. The common cold is a self-limiting illness caused by any 1 of more than 200 viruses.

The common cold produces mild symptoms usually lasting only 5-10 days. In contrast, the "flu" (influenza), which is caused by a different class of virus, can have severe symptoms.


Между другото  и едно пускане на търсене "catch a cold virus", ще ти отговори.


мерси за инфото!  Тогава какво излиза, за6то кърмените бебета настиват 4есто!? Някой да се ангажира и да направи статистика   на база "отговорили по темата".

# 32
  • assenovgrad
  • Мнения: 253
Благодаря на всички отговорили майчета.   Grinning
Изобщо не се съмнявам в това,че кърмата дава имунитет на бебчетата.Просто ме хвана яд на мене си, че не можах да отговоря на момента на своята приятелка.  Imp
И реших да споделя, за да чуя опита ви.

# 33
  • Мнения: 6 206
И моето мнение се покрива с агнешка и емем.
За моето дете, си мисля, че  адапт.мляко не е добра идея. Още по-тежко щеше да ни е положението.
Ето, сега пак ми се реве, защото следобяд пак се е задъхал и се е чул хрип. Е, аман вече. Хич не ми се минава през всичко нанаво и да гледам детето ми как се мъчи.
Да са ни здравички само се моля.

# 34
  • Мнения: 46 434
Кърми си бебчето и не се тормози, заради думите на приятелката си  Embarassed  До дете си е!  Дъщеря ми е кърмена около 2 седмици, но до сега не е боледувала, а през зимата е имала поне 3 пъти контакт с болни  Praynig

# 35
  • София
  • Мнения: 2 952
Споделям моя опит:
- Големият си син кърмих по-малко от два месеца. Разболя си за първи път на годинка от варицела. После почнаха мъките с третата сливица.
- Бебка беше само на кърма, когато на два месеца имаше хрема и ... кашлица. Всички в къщи бяхме здрави, от къде го закачи, не разбрах. Смешното е, че и тримата изкарахме същото след нея.

Вероятно кърмените деца изкарват по-леко болестите, но не мога да имам мнение, защото не съм медик, а и две деца, родени в различен сезон, през 8 години не са представителна извадка  Grinning  Според мен е важно и в кой сезон е родено детето, колко души са в къщи, има ли братче или сестриче, боледуват ли родителите често.

# 36
  • Мнения: 3 161
Цитат
 Тогава какво излиза, за6то кърмените бебета настиват 4есто!? Някой да се ангажира и да направи статистика   на база "отговорили по темата".

А аз пък познавам доста пушачи, които са си живи и здрави и нищо им няма, а няколко други, които не пушат, какви болести са ги налегнали, че и в болница лежаха! И какво излиза? Защо непушачите боледуват повече? И няма ли някой да се ангажира и да обобщи резултатите - може и научно откритие в медицината да направим за ползата от тютюнопушенето!  Laughing  Laughing  Laughing

А сега малко по-сериозно. Аз също познавам много деца, които са отбити рано и са боледували често или имат алергии (и то след като взимат имуностимулатори), но от това не бих направила генерални изводи, още повече пък да опровергавам теории, защото не мога да обхвана всички фактори, които участват в картината. Затова предпочитам да се доверя на официалните изследвания.

Ето цитат от последния доклад на Американската педиатрична асоциация, в който се изброяват ползите от кърменето за здравето на дететето. Направен е на базата на множество научни и задълбочени изследвания (цифричките са препратки към 216 научни публикации в края на документа), а не на база "наблюдения върху моето и детето на съседката". Само ще добавя, че едва ли някой има някакъв корпоративен/икономически интерес да налага кърменето вместо адаптираното, напротив: дори ААП се финансира отчасти от производителите на адаптирани храни и въпреки това изнася тези данни:
Цитат

Infectious Diseases
Research in developed and developing countries of the world, including middle-class populations in developed countries, provides strong evidence that human milk feeding decreases the incidence and/or severity of a wide range of infectious diseases23 including bacterial meningitis,24,25 bacteremia,25,26 diarrhea,27–33 respiratory tract infection,22,33–40 necrotizing enterocolitis,20,21 otitis media,27,41–45 urinary tract infection,46,47 and late-onset sepsis in preterm infants.17,20 In addition, postneonatal infant mortality rates in the United States are reduced by 21% in breastfed infants.48

Other Health Outcomes
Some studies suggest decreased rates of sudden infant death syndrome in the first year of life49–55 and reduction in incidence of insulin-dependent (type 1) and non–insulin-dependent (type 2) diabetes mellitus,56–59 lymphoma, leukemia, and Hodgkin disease,60–62 overweight and obesity,19,63–70 hypercholesterolemia,71 and asthma36–39 in older children and adults who were breastfed, compared with individuals who were not breastfed. Additional research in this area is warranted.

Neurodevelopment
Breastfeeding has been associated with slightly enhanced performance on tests of cognitive development.14,15,72–80 Breastfeeding during a painful procedure such as a heel-stick for newborn screening provides analgesia to infants.81,82

И никой не казва, че кърмата елиминира риска от тези заболявания, а че го намалява. Или по-точно казано, при некърмените деца рискът е по-висок. Но става дума за статистика, за проценти, за големи групи хора, а не за индивидуални случаи.

# 37
  • Мнения: 350
ДА!!!!
Тази зима тати хвана 2 грипа, в тези периоди малкият започваше да суче като змей  Laughing  и си остана здрав!!!!

Моля те не се ядосвай заради такива некомпетентни изказвания, науката отадавна е доказала огромната полза от кърмата за имунната система. ....

За съжаление има много майки, които или от некомпетентност, но уви - често от злоба, че кърмим-  правят определено ужасни изказвания....
И аз съм се наслушала на такива фрази.........
Казах на няколко майки за този форум, те ми се смееха, че чета интернет дивотии, .......а сега ги е яд, че още кърмя.. Тъжно ми е за тях....

Общи условия

Активация на акаунт