Зъб-мъдрец - да го вадя ли или не

  • 33 465
  • 96
  •   1
Отговори
# 30
Аз също имам ъдрец, който растеше накриво. т.е. не растеше, а в тая крива позиция си стоеше няколко години (и още не е изникнал). на снимката се виждаше че се опитва да измести корените на съседните ми зъби. съвета на моя зъболекар беше "не го пипай докато не започне да ти създава прбоблеми". така и направих, минялия ден си направих снимка и зъба си изглежда съвсем прав! искрено се надявам че няма да ми се наложи да го вадя!
иначе много внимавайте при кого отивате, защото моя приятелка се видя в такова чудо с първата зъболекарка, която се ОПИТА да й извадъ мъдреца че не знамкак не я е убила!

# 31
  • у дома
  • Мнения: 708
 
Стоматологичният център се намира на ул. Хан Аспарух, на 5те кьошета.

хирургът не му помня името, нещо с М.., Манчев ли беше, нещо такова, на 3тия етаж, работи сутрин 9.30-12.30ч.

За зъболекар- всеки си има изисквания. На мен някой доктор много може да ми хареса, но на друг пациент да не допадне.
Така че всеки трябва да прецени за себе си дали има доверие на този който ще го лекува.
Независимо дали е зъбар, личен или какъвто и да е друг лекар.  Peace

# 32
  • София
  • Мнения: 1 914
Аз писах при мен какво е положението в тази тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=196712.20
Накратко- 3 си растат добре, 4 не е поникнал, на снимката се вижда ,че е полегнал, т.е. бута корените на съседните. Съветът е операция и махане. Затова ме очуди следното мнение:

Аз също имам ъдрец, който растеше накриво. т.е. не растеше, а в тая крива позиция си стоеше няколко години (и още не е изникнал). на снимката се виждаше че се опитва да измести корените на съседните ми зъби. съвета на моя зъболекар беше "не го пипай докато не започне да ти създава прбоблеми". така и направих, минялия ден си направих снимка и зъба си изглежда съвсем прав! искрено се надявам че няма да ми се наложи да го вадя!

Може ли зъбът сам да се изправи? Нали уж е притиснат от съседните?
Това за колко време се развива? Т.е. времето между миналата и сегашната снимка?

# 33
  • Мнения: 9 063
Аз също се учудих от това, че мъдрец, растящ накриво, може да се самоизправи. Но явно е възможно Rolling Eyes
Аз съм в същата ситуация, расте ми накриво, на снимката се вижда че върви към съседния зъб, но засега не ме боли.
Ориентирам се към хирург в момента, но доста хора ми казват да не пипам зъба преди да е почнал да ми прави проблеми, в което не виждам логика newsm78

# 34
  • у дома
  • Мнения: 708
може би логиката е - остави природата да си свърши работата, не  се намесвай, докато не стане наложително.  newsm78

# 35
  • Мнения: 9 063
И аз така си помислих.
Но нали всички препатили казват, че когато ги заболи много мъдреца, почва да събира разни гадости, да се подува и да боли и тогава трудно се отваря челюстта, трудни са всякакви манипулации, пият се антибиотици за да се премахне инфекцията...затова си мисля, че това би могло да се избегне, ако се действа преди да е дошла болката Thinking

# 36
  • Мнения: 1 835
На мен ми извадиха два мъдреца. Това са абсолютно ненужни зъби, които предизвикват само проблеми. който и зъболекар да съм питала, всеки казва, че най-добре е мъдреците да се извадят. На мен ми лекуваха един, но без никаква полза - само дето трябваше да изтърпя цялата тази болезнена манипулация. Не се колебай да го извадиш, независимо че е здрав. Ако не се довериш на личния ми опит, то поне зъболекарят ти е казал, че трябва да се вади.

 newsm78
Защо? Как така "абсолютно ненужни зъби". На мен си ми вършат много добра работа. Всичките ми мъдреци са с пломби, но са си ми в устата и мисля, че се справят добре. Да ми е жива и здрава зъболекарката! Тя никога не хваща клещите за щяло и нещяло, а ако има и 1% да спаси един зъб, го лекува до последно.

# 37
  • Мнения: 9 063
Счита се, доколкото разбрах, че мъдреците създават проблеми и често се развалят още преди да са израснали напълно.
Затова повечето казват, че по-добре да се махнат...

# 38
  • Мнения: 2 761

И аз така си помислих.
Но нали всички препатили казват, че когато ги заболи много мъдреца, почва да събира разни гадости, да се подува и да боли и тогава трудно се отваря челюстта, трудни са всякакви манипулации, пият се антибиотици за да се премахне инфекцията...затова си мисля, че това би могло да се избегне, ако се действа преди да е дошла болката Thinking
Важното е да се из4етква много добре мястото,за да не събира храна.Възспалявал ми се е много пъти,никога не съм пила антибиотици.Жабуря както съм писалал с топла вода и сол,веднъж даже и с ракия, и мажа с паста за зъби.На мен поне това ми помага.

Тя никога не хваща клещите за щяло и нещяло, а ако има и 1% да спаси един зъб, го лекува до последно.

И аз съм на мнение,4е зъб не трябва да се вади.Доколкото съм 4ела на всеки зъб отговяря някакъв орган от тялото.Извади6 ли зъб-при4инява6 си проблеми.

# 39
  • у дома
  • Мнения: 708
Омега, мъдреците на кои органи отговарят?  newsm78 имаш ли подробности по въпроса?

Stef, всичко зависи единствено и само от твоето решение.   Hug

Както го решиш - тъй да бъде!

На мен хирургът точно така ми каза - ако искате може да го вадим още днес, ако не - моля, аз не мога да взема вместо вас това решение, мога само да дам съвет като зъбен специалист.

Както вече писах - болка няма - след всички упойки  Crazy , има само страх. Аз вече забравих случката дето се вика Wink

За изчеткването на мястото , при мен беше абсолютно невъзможно да проникна в джоба между венеца и зъба, който беше изникнал - много зле беше, само зъболекарски инструмент можеше да го почисти.  Не при всекиго е така просто като при Омега.  Wink
Антибиотици и аз не бях пила...  досега. А проблеми започна да ми прави този мъдрец още преди  10-12 години   Wink Този път ножът опря до кокала - изведнъж започна възпалението, даже вдигнах лека Т и не можех да спя.
Абе няма универсални рецепти ..

# 40
  • на пистата
  • Мнения: 5 819
Омега, мъдреците на кои органи отговарят?  newsm78 имаш ли подробности по въпроса?

Stef, всичко зависи единствено и само от твоето решение.   Hug

Както го решиш - тъй да бъде!

На мен хирургът точно така ми каза - ако искате може да го вадим още днес, ако не - моля, аз не мога да взема вместо вас това решение, мога само да дам съвет като зъбен специалист.

Както вече писах - болка няма - след всички упойки  Crazy , има само страх. Аз вече забравих случката дето се вика Wink

За изчеткването на мястото , при мен беше абсолютно невъзможно да проникна в джоба между венеца и зъба, който беше изникнал - много зле беше, само зъболекарски инструмент можеше да го почисти.  Не при всекиго е така просто като при Омега.  Wink
Антибиотици и аз не бях пила...  досега. А проблеми започна да ми прави този мъдрец още преди  10-12 години   Wink Този път ножът опря до кокала - изведнъж започна възпалението, даже вдигнах лека Т и не можех да спя.
Абе няма универсални рецепти ..
и аз преди бях така,така го беше облякъл венеца,че не се виждаше чак,искам да го извадя,но кърмя и ме е страх.имам и един който счупих с кокалче,този хирург който ти го е извадил в пловдив ли е,може ли малко по точно обяснение на мястото,може и на лични

# 41
  • Мнения: 2 761
Нямам представа мъдреците за кои органи отговарят,4ела съм го отдавна.Но като имам време 6те разровя.Или 6те се допитам до моите приятелки дентистки,в слу4ай 4е те знаят.
Ина4е като кърми6 е по-добре да не вади6 зъб,за6тото може да се наложи да пие6 най-малкото обезболява6ти.
Е,ако е много зле положението определено се рискува.

# 42
  • у дома
  • Мнения: 708
nameika, подкрепям Омега.

Ако нямаш много сериозни проблеми с него в момента - изчакай най-добре.

А моят хирург е в София. Ако те интересува има данни малко по-назад в темата.   Peace

Последна редакция: вт, 18 дек 2007, 11:24 от fastuche

# 43
  • София
  • Мнения: 1 914
Аз също се учудих от това, че мъдрец, растящ накриво, може да се самоизправи. Но явно е възможно Rolling Eyes
Аз съм в същата ситуация, расте ми накриво, на снимката се вижда че върви към съседния зъб, но засега не ме боли.
Ориентирам се към хирург в момента, но доста хора ми казват да не пипам зъба преди да е почнал да ми прави проблеми, в което не виждам логика newsm78

Aз уж се ориентирах към хирург, но съм заета с учене и не съм ходила за консултация още.
И моят не ме боли, не го усещам изобщо.
Според зъболекраката ми, обаче, колкото по- скоро съм го махнела, толкова по- добре, защото рушал корените на съседния и така съм щяла да загубя  и него.  newsm78
Не знам вече и аз.  ooooh!

# 44
  • Мнения: 2 761
Според зъболекраката ми, обаче, колкото по- скоро съм го махнела, толкова по- добре, защото рушал корените на съседния и така съм щяла да загубя  и него.  newsm78


Това пък за пръв път го 4увам и не вярвам.Всъ6тност винаги съм на мнение,когато се ре6ава не6то,особено свързано със здравето да се търсят най-малко 3 мнения на разли4ни специалисти в областта..Ина4е и форумските мнения са полезни,понякога даже пове4е отколкото на лекарите,които така или ина4е си имат интерес от всеки пациент.
Но да попадне6 в ръцете на хирург и да ти каже,4е не6то не е за рязане...направо не мога да си представя такава ситуация.

Общи условия

Активация на акаунт