Проблем ли е да имаш контактно дете?

  • 2 006
  • 28
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
Здравейте!Имам дъщеричка на 1г9м, която е много любознателно и живо дете. Гледам я вкъщи.не ходи на ясла. Сега като се стопли времето и започнахме да излизаме по-често забелязах, че се радва много на деца иска да ги милва, въобще иска да осъщесъвява контакт, но вникакъв случай не е груба.  Това явно не е много приятно на някои деца и започва едно блъскане и изречения от рода на " Махни го от мен", "Неискам да ме гледа", "Неискам да ме бута", "Защо ме бута" всякакви изрази от рода, които мен ме нараняват.  Аз се опитвам да и кажа да се отдръпне, но тя е мъничка и още неразбира или разбира което и изнася. Родителите на другите деца, нереагират поникакъв начин, което мен ме очудва, защото ако аз съм на тяхно място ще обясня на детето си че другото е бебе и само се радва. Въпросът ми е към майките които имат такива прекалено контактни деца как се справяте? И вие как бихте реагирали, ако по-малко дете се радва иска даа пипне вашето?  
Посъветвайте ме, моля ви.Много съм притеснена.

# 1
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Цитат на: Anonymous
Родителите на другите деца, нереагират поникакъв начин, което мен ме очудва, защото ако аз съм на тяхно място ще обясня на детето си че другото е бебе и само се радва. .

Аман от темерутести родители

# 2
  • Мнения: 652
Не се притеснявдай за такива неща.
Не бива да ограничаваш контактите на детето, защото ще и  се изкриви представата. Моето хлапе е на година и 8 м и е същия. Проблема е, че по-големите не търпят по-малки твърде.
В такъв случай аз се опитвам да му сменя обекта на внимание. Получава се.
Успех.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: secretgarden
Цитат на: Anonymous
Родителите на другите деца, нереагират поникакъв начин, което мен ме очудва, защото ако аз съм на тяхно място ще обясня на детето си че другото е бебе и само се радва. .

Аман от темерутести родители


Защо пък темерутести? Да не си мислите, че вашето дете е първото дето се е хвърлило да прегръща по-голямото и че вече не му е обяснено н-пъти за какво иде реч? Щом не му е приятно на детето ще си каже - да не е длъжно да търпи? Излязло е да си играе, не да бъде нечия играчка.

# 4
  • Мнения: 7 821
Здравей,
И аз се ядосвам когато не се намесват родителите  Imp , често се намесвам аз обяснявам на по-голямото дете, че моето е малко, че просто много го харесва и за това иска да го пипне или за това го гледа през цялото време. В краен случай забаламосвам моето и го отдръпвам.
От друга страна по-големите деца са си прави  Wink  (имам и по-голямо) малките могат да бъдат много досадни, а и ние очакваме големите да отстъпват, което не винаги е правилно. Съвсем скоро докато Вики си играеше кротко на пясъка дойде един малчо и му отмъкна лопатката, взе му я буквално от ръцете. Майката на малкото дете не се намеси, а моето остана като втрещено, защото ние му повтаряме непрекъснато да отстъпва на малките, но в случая малкия беше виновен. Малко патова беше ситуацията, е аз се намесих като помолих майката на малкия "терорист"  Wink  да върне лопатката. А тя ме нахули  Sad  Shocked , че детето било малко и по-принцип всички деца си взимали от ръцете  Rolling Eyes . Е вярно е така, но ако аз позволя на моето по-голямо момче да взима каквото му харесва, то нейното и всички други малчовци нямат никакъв шанс да си поиграят, защото Вики е по-голям ... та така.
Избягвай конфронтация, но и приемай за нормална грубостта - има я навсякъде, и твоето дете трябва да се научи да се справя с нея.
Успех

# 5
Цитат на: Flash*
Цитат на: secretgarden
Цитат на: Anonymous
Родителите на другите деца, нереагират поникакъв начин, което мен ме очудва, защото ако аз съм на тяхно място ще обясня на детето си че другото е бебе и само се радва. .

Аман от темерутести родители


Защо пък темерутести? Да не си мислите, че вашето дете е първото дето се е хвърлило да прегръща по-голямото и че вече не му е обяснено н-пъти за какво иде реч? Щом не му е приятно на детето ще си каже - да не е длъжно да търпи? Излязло е да си играе, не да бъде нечия играчка.


Приемам мението ти, защото сигурно е така. Наистина сигурно им неприятно, но какво мислиш че трябва да направя аз.Явно сме точно от двете страни, моето дете се радва, а твоето необича да му се радват.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Цитат на: Anonymous

Приемам мението ти, защото сигурно е така. Наистина сигурно им неприятно, но какво мислиш че трябва да направя аз.Явно сме точно от двете страни, моето дете се радва, а твоето необича да му се радват.


И аз приемам твоето а също и въобще проблема ти. Защото моето преди да стане на почти 4г е било и 1 и на 2г:-)))
Има разминаване в начините на 'радване' и въобще общуване при децата в различните възрасти. Оттам идват и конфликтите.
Но отказвам да ме наричат темерутка само защото съм оставила детето си да се справи само в определена ситуация и не съм го накарала да прави нещо против волята си.

# 7
  • Мнения: 2 792
Честно да си кажа и аз в описаните от теб ситуации, обикновено не се намесвам. Димана хич, не беше контактна, нея я забавлява висенето с надолу глава по катерушки, а не общуването.Момчил само си търси контакти от дребен, но аз не се намесвам, смятам че децата трябва да се научат да общуват, по между си без посредник.Това че дъщеря ти иска да общува и да се радва на другите деца, не означава, че те задължително трябва да приемат и да се съобразяват с това нейно желание. Може би, трябва да я оставиш сама да разбере, когато я отблъскват, не е чак толкова малка, аз Момчил го оставях да си общува сам, намесвала съм се само в случаи, когато нещата отиват на бой.
 И не разбрах, защо те нараняват, тези изрази, че това са малки деца, защо ти не им обясниш, че тя е мъничка.
Това ме подсеща, на Димана 1000 пъти, съм й обяснила да не блъска, малките деца на пързалката, да не мислиш, че се съобразява, като се заиграе и започва да се движи, като кон с капаци Rolling Eyes , дечурлигата са си дечурлига Grinning .

# 8
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 708
На мен понякога ми става много досадно, когато някоя по-голяма кака (с 2-3 месеца) се лепне за Кристиян и с "чистите" си от пясъка ръчички го гали по лицето, а майката с върховно умиление я насърчава да гали "бебето". Неприятно ми е.  Twisted Evil Смятам, че правото за лично пространство важи и за малките и че те трябва от рано да се научат да го уважават при другите.
ПС. Не съм темерут. Mr. Green

# 9
  • Мнения: 2 567
Моята винаги е обичала малките деца да идват при нея и да я галят , но аз някога не съм била много доволна.
Последно беше преди дни като се прибирахме от басеина и в двора на училището едно детенце на около две годинки реши , че кака Бети е много миличка и трябва да я обаже цялата с блажните си от баницата, която ядеше ръце.
Аз на детето какво да му се сърдя - малко и не разбира, но виж родителите дето нищо не казват ме дразнят.

Но това е нищо в сръвнение с бяса, който ме беше хванал когато едно по малко от Бети дете реши, че люлката на която тя се люлее е негова собственост и с всички сили взе да я блъска и рита, а и майка му и баба му бяха там.
Бре тези жени как пък нищо не казаха, а моято стои като вкаменена , защото не очаква един бръмбазък така да се държи с нея .
Мъжа ми, който по принцип е душа човек толкова се възмути, че да не ви казвам какъв скандал им направи. Ама съм сигурно , че на тях въобще не им дреме. А и на колко такива за съжаление съм попадала.

Мисля си, че няма значение дали детето е малко или голямо , родителите трябва да го научат, че неможе да прави каквото си иска .

А и родителите на по големите деца немогат винаги да казват - "маминко ти си по голямо отстъпи", защото ще стане както в случая с моята да я оритат за добрината и. Twisted Evil

# 10
Не става въпрос когато детето е мръсно.Естествено че и аз няма да дам някой да ми я бута с мръсни ръце.
Всеки гледа от неговата камбанария и всеки за себе си е прав.
благодаря ви все пак за мненията.

# 11
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Радвай се на малката си кукла. Аз мисля, 4е е много хубаво детето ти да е контактно. Моята дъщеря от малко също е такава и аз съм много щастлива сега има приятел4ета от 1 годишна възраст до 7-8 годишни. Тя сега е на 5 и1/2г. Оби4а да си играе с деца и те също я търсят за игра. Старай се да не обръщаш внимание на груби забележки и пази дящеря си някой да не я обиди и засегне. Наистина е хубаво , ако са и мръсни ръ4и4ките или иска да пипа бебе да и обясняваш, 4е не може защото малки  бебета не е хубаво да се пипат и т.н или само с разрешението и на другия родител. Това го написах защото видях коментари по темата. Не вярвам и ти да допускаш такива  ситуации.

# 12
  • Мнения: 2 567
Цитат на: Anonymous
Не става въпрос когато детето е мръсно.Естествено че и аз няма да дам някой да ми я бута с мръсни ръце.
Всеки гледа от неговата камбанария и всеки за себе си е прав.
благодаря ви все пак за мненията.


Ами аз не казвам, че ти така позволяваш на детето си.
Просто както казваш споделям от моята си камбанария.

Исках само да ти обърна внимание, че просто рядко ще се намери дете, което да иска да бъде стискано и опипвано от по малко дете или просто по призумция че е по голямо винаги да отстъпва.

Затова ти дадох и пример с моята щерка за да видиш до какво може да доведе това примирение към претенциите на по малките от нея деца.

# 13
  • Мнения: 2 792
Цитат на: Anonymous
Не става въпрос когато детето е мръсно.Естествено че и аз няма да дам някой да ми я бута с мръсни ръце.
Всеки гледа от неговата камбанария и всеки за себе си е прав.
благодаря ви все пак за мненията.

  Аз пак ще те попитам, не можеш ли ти да обясниш на детето, което я бута, че тя е малка, след като те притеснява, това отношение към нея.
 А на нея да обясниш, че баткото/каката са големи, не им е интересно/приятно да ги гали.
  При децата всяко нещо се възпитава с много разговори и примери, в кокретни ситуации, така се изграждат, като личности, учат се да зачитат чуждото пространство...., тя лопетка, вече го написа.

# 14
  • София
  • Мнения: 39 758
моята Дияна е прекалено контактна, с познати, непознати
Не съм попадала на деца темерутчета, които да я блъскат, защото да речем ги е гледала
Имала съм само един единствен случай на откачалка дет се развика на Дияна "не ми пипай количката", "махни се" и т.н. всичко придружено с кравешки злобен поглед.
Аз самата понякога не и позволявам да пипа малки деца, защото не знам как ще реагират родителите. И на мен ми беше криво Дияна като беше бебе другите по-големите да и бъркат по количката, в бебешката чанта, даже имаше едно момиченце дет взима бибата, лапа й и бяга с нея. Simple Smile Но не съм се карала.
Изобщо не е проблем, че е контактно детето. Нима е по-добре да е затворено в себе си? Да са живи и здрави Simple Smile

# 15
Наистина ви благодаря за отговорите, защото както сега се чудя че иска да прегръща и се радва на всички, след 1-2 години на нея може да и е неприятно такова отношение.
И ми е ясно че трябва много да и говоря /и го правя/ докато разбере, но все пак е на година и девет месеца.  Не е лесно да възпитаваш дете!!!

# 16
Цитат на: big mama
Цитат на: Anonymous
Не става въпрос когато детето е мръсно.Естествено че и аз няма да дам някой да ми я бута с мръсни ръце.
Всеки гледа от неговата камбанария и всеки за себе си е прав.
благодаря ви все пак за мненията.

  Аз пак ще те попитам, не можеш ли ти да обясниш на детето, което я бута, че тя е малка, след като те притеснява, това отношение към нея.
 А на нея да обясниш, че баткото/каката са големи, не им е интересно/приятно да ги гали.
  При децата всяко нещо се възпитава с много разговори и примери, в кокретни ситуации, така се изграждат, като личности, учат се да зачитат чуждото пространство...., тя лопетка, вече го написа.


Явно ще опитам твоя метод да говоря и на другите деца не само на моето.  Знам си аз че с второто няма да ги имам тези проблеми Simple Smile

# 17
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: Flash*
Цитат на: secretgarden
Цитат на: Anonymous
Родителите на другите деца, нереагират поникакъв начин, което мен ме очудва, защото ако аз съм на тяхно място ще обясня на детето си че другото е бебе и само се радва. .

Аман от темерутести родители


Защо пък темерутести? Да не си мислите, че вашето дете е първото дето се е хвърлило да прегръща по-голямото и че вече не му е обяснено н-пъти за какво иде реч? Щом не му е приятно на детето ще си каже - да не е длъжно да търпи? Излязло е да си играе, не да бъде нечия играчка.


Абсолютно Флаш!!!! Подкрепям с две ръце! Александра е била и от двете страни.. и са я бутали и тя е бутала. По прицип следя какво става и се намесвам ако нещата излязат от нормалното. И в двата случая! В крайна сметка тия деца не растат в саксия. Има деца, които я харесват и такива, който не я харесват. Същото важи и за нея - тя харесва или не харесва! Не може да накараш дете на 2 г. да седи мирно и търпеливо да го галят ако то не иска. Моята дъщеря и на мен не дава да я галя ако не иска. Е, разбира се не трябва от родителя на по-голямото дете да се допуска да бута грубо или да удря по-малкото, но пък и не тярбва да се заставя голямото да тръпи, само защото така е прилично. Това детенце на 1 г. и 9 м. не е никак малко. Моята дъщеря сега е на 2 г. Когато беше на 1 г. 9 м. си беше много контактна и както казах по-нагоре - била е и в двете ситуации.

# 18
  • Мнения: 1 581
По принцип и аз избягвам да се намесвам и Виктор си се оправя, както намери за добре. Но все пак има ситуации, в които не е излишно да кажеш 2-3 думи и да улесниш децата.
Аз не му давам да пипа малки бебета - хващам го, заставаме само отстрани, за да погледа бебето и да му покаже колата си, примерно  Grinning
Виктор също се закача и ходи при други деца, но ако видя, че не им е приятно или на родителите им, пак така го хващам и отдалече гледа каката, баткото или мъника какво правят, казвам му няколко думи по това какво правят и вече не му е интересно  Grinning
нямам против детето да си каже това не ми е приятно, не искам... Изнервям се само на родителите, дето не се намесват, когато детето им грубиянства  Imp

# 19
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: Anonymous
Приемам мението ти, защото сигурно е така. Наистина сигурно им неприятно, но какво мислиш че трябва да направя аз.Явно сме точно от двете страни, моето дете се радва, а твоето необича да му се радват.



Ами гледай сега.. децата са личности и имат право да харесват или да не харесват! Според мен нещата не трябва да опират до възраст.. Ако твоето дете на 1 г. и 9 м. дойде и иска да прегръща моята дъщеря на 2 г., а тя не иска какво ще правим? Двете деца са на почти една и съща възраст. Тук не говорим когато едното дете е на 1 г, а другото на 3... Е, какво тогава... значи моето дете да отстъпи, което повярвай ми няма да стане като си я знам каква е... Аз съм възприела принципа - децата да се оправят сами, като спазвам някои правила... Ако детето ми се държи невъзпитано според моите възгледи го порицавам. Ако отиде и вземе чужда играчка, с която не играе никой не й правя забележка, ако изтръгне от ръцете на дете играчка, й правя забележка да я върне и да не го прави. Ако вземат нейна играчка, с която не играе в момента - няма проблем. Ако тя се втурне са си я защитава само защото я е взело друго дете също я подканям да даде на другото детенце замалко играчката. Ако някой й изтръгне от ръцете играчка я оставям да се оправя сама. Тя си се справя добре.. общо взето не дава играчки, с които играе в момента.  като цяло тя има деца, с които играе много добре и харесва, а има такива, които не харесва. тя ходи на ясла, така че това си оказва влияние в общуването, според мен в положителна насока. Там децата са равни. Няма майки дето да защитават безусловно детето. Там са по-обективни в подобен род ситуации.

# 20
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Цитат на: iv100yanova
По принцип и аз избягвам да се намесвам и Виктор си се оправя, както намери за добре. Но все пак има ситуации, в които не е излишно да кажеш 2-3 думи и да улесниш децата.
Аз не му давам да пипа малки бебета - хващам го, заставаме само отстрани, за да погледа бебето и да му покаже колата си, примерно  Grinning
Виктор също се закача и ходи при други деца, но ако видя, че не им е приятно или на родителите им, пак така го хващам и отдалече гледа каката, баткото или мъника какво правят, казвам му няколко думи по това какво правят и вече не му е интересно  Grinning
нямам против детето да си каже това не ми е приятно, не искам... Изнервям се само на родителите, дето не се намесват, когато детето им грубиянства  Imp
  И аз бих постъпила така...И не виждам какво толкова някои се засегнаха от постинга ми......Аз ненавиждам родители, които отивайки в парка или на площадката изведнъж забравят, че имат дете и са отговорни за него ...... ами  го оставят да се " оправя само"

# 21
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
не е хубаво това което правят родителите на другите деца
но ако искаш тя да няма проблеми - научи я че има хора които не искат да бъдат закачани - иначе и занапред ще страда, и се опитай нагледно да й обясниш, че ти не ходиш да гушкаш и милваш другите родители....
в днешните динамични и нервни дни всеки брани личната си неприкосновенност -  Sad  - дори и малките дзеца са изнервени и понякога проявата на нежност и загриженост я приемат като посегателство върху тях
дано по-рядко малката се среща с такива деца - но все пак тя трябва да разбере че чуждото желание трябва да се зачита - дори когато то е несправедливо и грубо!

# 22
  • Мнения: 8 769
Аз също оставям детето си само да се справя в повечето ситуации. Да се научи да се защитава (при вземане на играчки), да се научи да си поисква/взема, да се научи да си намира приятели.... Е, в случаи на грубост от страна на други деца се намесвам (наскоро едно доста яко момченце я буташе доста грубо, а тя най-невинно му каза няколко пъти "не бутай"...но деца-не могат да се разберат, та тогава нямаше начин да не се намеся; хубавото беше че родителите на момченцето също реагираха).Най-добре е дечицата да си играят със себеподобни от същата възраст, но по детските площадки подобно разделение е невъзможно. Затова е хубаво доколкото може и родителите да са на мястото си и в конкретните ситуации да дават съответните разяснения и "правосъдие".

# 23
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 818
Моята дъщеря е много контактна и социална. Не сме имали проблем с това. Имаше обаче един твърде неприятен за мен момент - преди 3-4 месеца моята буба на детски рожден ден, обикаля кротко, заглежда се в децата, писука си и бръмчи напред-назад. Едно по-голямко момченце - може би беше на 2,5 годинки - си я нарочи и започна да й ходи по петите. Като се спре тя - то я блъска... Мая пада, и безкрайно учудена от такова отношение просто го гледа с големи очи... И така няколко пъти. Понеже не се нарани, нито разстрои, аз не се намесих, освен съвсем накрая, когато детето просто прекали. Е, м.ма му стара, това дете си има родители. Аз ли трябва да им го възпитавам?! Родителите (майка, баща) също бяха на рождения ден, но явно е достатъчно да пуснат детето и да пафкат фасове...а който има проблем с това, да се оправя сам?! Imp

# 24
  • Мнения: 157
Аз мисля,че при толкова малки деца е хубаво родителите да се намесват и не приемам изказвания от типа детето само да се оправя,защото егоизма е първичното в човека и естествено ,че детето ще се проявява точно като егоист,ако не се намесят родителите.Пример:на детската площатка сме с Рали и тя се насочва към люлките.Обаче там едно дете малко по-голямо от нея като видя,че Рали отива към люлката,се затича и я зае ,и така няколко пъти,като вика:"бебе ти няма седиш на люлка,тя моя"А майката си седи от страни и нищо не вика.Идваше ми да  #Splat От къди накъде люлката е нейна-у тях може,но на обществено място-е не го приемам.

  А иначе се радвай детето ти да е контактно,ама изобщо не е проблем.

# 25
  • София
  • Мнения: 13 206
Цитат на: kiki
Аз мисля,че при толкова малки деца е хубаво родителите да се намесват и не приемам изказвания от типа детето само да се оправя,защото егоизма е първичното в човека и естествено ,че детето ще се проявява точно като егоист,ако не се намесят родителите.Пример:на детската площатка сме с Рали и тя се насочва към люлките.Обаче там едно дете малко по-голямо от нея като видя,че Рали отива към люлката,се затича и я зае ,и така няколко пъти,като вика:"бебе ти няма седиш на люлка,тя моя"А майката си седи от страни и нищо не вика.Идваше ми да  #Splat От къди накъде люлката е нейна-у тях може,но на обществено място-е не го приемам.

  А иначе се радвай детето ти да е контактно,ама изобщо не е проблем.



Еее, Кики, в такъв случай разбира се, че ще се намеся... Grinning . Това е извън рамките за приличие, които съм си поставила. Обаче за нещата, които влизат в рамките на приличие, като размяна на играчки и пр. я оставям сама да се оправя.. и все пак бдя... зорко  Mr. Green

# 26
  • Мнения: 1 533
А карате ли ги да си дават играчките? Хич не ми се нрави това каране насила, защото трябвало да се научи да дели, да не стане ли егоист. Ами то е съвсем същото някой мен да ме накара да си дам чантата някой да ми порови вътре и каквото си хареса - телефон, джунджурии да ги вземе за малко да ги ползва.  Thinking
За децата е същото, според мен. Аз практикувам така, ако даде сама, казвам "Браво на Янето", ръкопляскам, тя се надува като пуяк и постоянно тика играчки в ръцете на децата и чака овации, но като не иска да дава, не я карам.

# 27
  • Мнения: 2 792
Цитат на: _kalina_k
А карате ли ги да си дават играчките? Хич не ми се нрави това каране насила, защото трябвало да се научи да дели, да не стане ли егоист.

 Не никога не съм ги карала или настоявала за такова нещо, струва ми се ужасно, а и не мисля, че в тази възраст става въпрос за егоизъм, когато са толкова малки, децата отъждествяват себе си с играчките си.
 Като съм имала такава случка, ако положението е две пищящи чудовища хванати за една играчка, съм импровизирала нещо на момента, в общи линии правя се на абсолютна маймуна #Silly , но върши работа.
  А споделянето на играчките си идва с времето, но все пак при по-големи дечица.
 Много ме е дразнело и до ден днешен, като някоя баба каже "Ще ме черпиш ли солетка?" и детето, като даде , да каже "Аз не искам, ама да видя дали даваш." Imp  избеснявам на такива ситуации.

# 28
  • Мнения: 1 581
Относно даването изцяло сам си решава - нито го поощрявам да дава, нито го порицавам, като не дава.
Ако не иска да дава обаче, трябва да приема, когато на него не искат да дават.
То и с обиждането и гоненето също е така - ако обидиш някой, трябва да можеш да понесеш същото, а не да ревнеш с глас и да търсиш майка си.
Засега Виктор е доста разбран - дава всичко, а като взема нещо, ако не му го дават, се примирява и си намира друго да вземе, не влиза в излишни скандали и умело пренебрегва грубияните  Wink

Общи условия

Активация на акаунт