Главоблъсканици

  • 18 644
  • 133
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 2 865
Tova sa uravneniq za peti klas. Laughing

Ribata e razpredelena taka:
glava - 9     tqlo - x     opashka 9 + 1/2*x

I posle ni kazvat:
x = 9 + 9 + 1/2*x

x = 18 + 1/2*x
1/2*x = 18
x = 36




Eto neshto podobno:
Pavel kazva za Svetla: "Az sega sum na 4 puti pove4e godini, otkolkoto godinite, na koito beshe Svetla, kogato az bqh na neinata segashna vuzrast. Az sum na 40 godini."
Na kolko godini e Svetla?


да не забравяме уловката че се пита колко е дълга рибата т.е. 72 см.

Светла е на 25 години.
А = годините на Светла
Б = времето което е минало откакто е била на 10 години
система уравнения:
А+Б=40
10+Б=А

# 121
# 122
  • Варна
  • Мнения: 1 231

Позна. Joy
Взех ги от едно книжле с тестове на IQ за деца.

Айде сега от книжка за по-големи:

Преместете само една дума, така че редицата да стане в азбучен ред.

анализ, четене, бижу, номер, етюд

# 123
  • Мнения: 1 113
Преместете само една дума, така че редицата да стане в азбучен ред.

анализ, четене, бижу, номер, етюд


АналиЗ БижУ ЧетенЕ НомеР ЕтюД

# 124
  • София
  • Мнения: 1 635
В кутия има 242 диаманта - един истинсти и 241 негови фалшиви копия. Копията са с еднаква тежест, а истинския е малко по- лек. Как с помощта на везни (без тежести) ще се открие, кой е истинския диамант, с не повече от пет тегления? Въпроса е да се опише алгоритъма.

# 125
  • Мнения: 2 379
Хм, готинко.
Реших q тази задача. Става със степените на троjката, това е алгоритъмът.

31 = 3
32 = 9
33 = 27
34 = 81
35 = 243

# 126
  • Мнения: 2 379
Опс, извинете, обърках се и публикувах по-рано.
Но още нqмам кирилица и пиша в друг форум, където превеждам и после копирам тук ... и е голqма каша.

За задачата:
Дали нqма грешка в условието и да са 242 фалшиви диаманта + 1 оригинал, т.е. общо 243 диаманта.
Но дори и да са 242, кактo е по условие, пак може да се реши, не е проблем. Алгоритъмът си работи.

Ето как се обqснqва алгоритъма:
1) На едно теглене мога да разпознаq със сигурност кой е истинскиqт диамант, ако търсq най-много сред 3 диаманта. Един диамант отделqм и теглq другите два. Ако съм отделила оригинала, то везната ми ще остане равна. А ако съм отделила фалшификат, на везната ми ще натежи фалшификатa, а по-лекиqт диамант е оригиналът!
2) Ако разполагам с 2 теглениq, мога да познаq измежду 9 диаманта. Слагам 3 диаманта настрани и наблудавам как се държат другите 2 * 3, на везната. Разбирам коq е най-лeката група и после по принципа на точка 1, намирам оригиналниq диамант.
3) Ако разполагам с 3 теглениq, мога да познаq измежду 27 диаманта. Отделqм 9 диаманта, теглq другите 2 групи по 9 и повтарqм т. 2 и т.1.
4) Познавам измежду 81 диаманта. Отделqм 27, теглq 2 по 27, повтарqм т. 3, т. 2, т. 1.
5) Познавам измежду 243 диаманта. Отделqм 81, теглq 2 по 81, повтарqм т. 4, т. 3, т. 2, т. 1.

Сегаааа ... диамантите оба4е са 242. Нищо. Просто всеки път ще отделqм с 1 диамант по-малко. Първо отделqм 80 и теглq 2 групи по 81. Ако диамантът е в нqкоq от двете групи по 81, деиставам по изработениq алгоритъм. Но ако е в отделената група, отделqм 26 + 2 * 27. Ако пак е при отделените, отделqм 8 + 2 * 9. Ако пак е при отделените, отделqм 2 + 2 * 3. Ако пак е при отделените, то е qсно , че нqмам проблем да познаq измежду 2 диаманта с едно теглене. Wink

Последна редакция: сб, 19 яну 2008, 01:45 от sciura piccolina

# 127
  • Варна
  • Мнения: 1 231
Преместете само една дума, така че редицата да стане в азбучен ред.

анализ, четене, бижу, номер, етюд


АналиЗ БижУ ЧетенЕ НомеР ЕтюД

Браво!

# 128
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Мисля че има некоректност при поставянето на въпроса.

Ако например беше така "Първият мълчал, вторият мълчал а третият познал - Какво е казал?" отговорът би бил еднозначен.


Точно така, никъде не е споменато, че вторият е замълчал, а единствено третият се е обадил.

Последна редакция: нд, 20 яну 2008, 18:22 от Месечинка виторога

# 129
  • Мнения: 1 608
чудесна тема

# 130
  • София
  • Мнения: 1 635
За задачата:
Дали нqма грешка в условието и да са 242 фалшиви диаманта + 1 оригинал, т.е. общо 243 диаманта.

Няма грешка 242. За да се подведе, да се търси решение с делене на две купчинки. Wink

В парка се разхождах вчера,
левче паднало намерих.
Ако минем днеска с теб,
колко лева ще намерим?

П.П. Стихчето ми е превод и не ми е много добра римата.

# 131
  • Варна
  • Мнения: 1 231
В парка се разхождах вчера,
левче паднало намерих.
Ако минем днеска с теб,
колко лева ще намерим?

Николко?! newsm78

# 132
  • Мнения: 2 379
В парка се разхождах вчера,
левче паднало намерих.
Ако минем днеска с теб,
колко лева ще намерим?
Де тоз късмет?! Mr. Green

# 133
  • София
  • Мнения: 1 635

Николко е верният отговор. Макар да е възможно, нищо че е малко вероятно, да се намери нещо и на другия ден. Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт