за любителите на спанака

  • 8 978
  • 21
  •   1
Отговори
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
За лубителите на спанак и лапад бих предложила една семпла и лесна рецепта която много се хареса у дома .

Кюфтета от спанак и ориз

1kg спанак(лапад)
1 1/4 ч.ч ориз
1 ч.ч галета
3 яйца


Сварява се ситнонарязаният лапад в подсолена вода. Оризът също се сварява в подсолена вода. Отцеждат се . Смесват се , добавят се останалите продукти. Оформят се кюфтета , които се пърйат в силно сгорещена мазнина.

# 1
  • сред цветята
  • Мнения: 3 032
Ние сме големи любители на ястия със спанак!!! Непременно ще опитам и твоята рецепта -  Звучи много вкусно. Hands Thumbsup  Hands Clap

Пишете моля и други рецепти със спанак? Simple Smile  Simple Smile

# 2
  • sofia
  • Мнения: 1 606
Ето и една от мен:
 Руло:
 500г. спанак и 500г. картофи; 6 яйца, сол, черен или какъвто обичате пипер, масло,малко пресен лук и чесън(може и стар ако не е пролет:)
 Запържвам в тиган чесъна, добавям лука, а след 2-3 минути и спанака и го задушавам с малко масло. Отделно свеарявам и пасирам картофите и ги подправям. Смесвам ги със спанака и 3 яйца и върху влажна кърпа разстилам . В единия край слагам другите 3 твърдо сварени яйца и завивам на руло. Отгоре заливам с масло и запичам за десетина минути. Много вкусно е като се нареже на парчета и се залее с някакво сосче - или кисело мляко с чесън, а у дома много го харесваме и с доматен сос пак с чесън.
 Освен всичко става и много бързо.
 Добър апетит:)

# 3
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
към кюфтетата може да се добави сирене но ако е гадно сиренето се пръскат .

Утре ще напиша още една рецепта със спанак . Сега малко бързам извинете ме .
Обещавам утре я имате . Нещо като спаначено гнездо е

# 4
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
към кюфтетата може да се добави сирене но ако е гадно сиренето се пръскат .

Утре ще напиша още една рецепта със спанак . Сега малко бързам извинете ме .
Обещавам утре я имате . Нещо като спаначено гнездо е

# 5
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
Малко закъснях с рецептите....
Пилешки гърди със спанак и извара


4 пилешки гърди
2-3 с. л. извара
2-3 с. л. бланширан спанак
30 г краве масло
1 глава кромид лук
1/2 в. ч. бяло вино
300 мл пилешки бульон (1 кубче)
2-3 щипки индийско орехче
1/2 ч. л. риган
сол на вкус

за соса:
2-3 с. л. готварска сметана
2 ч. л. нишесте
1/3 в. ч бяло вино
1 с. л. горчица
2-3 стръка магданоз

1. Лукът се реже наситно, запържва се за 10-15 секунди, налива се виното и се задушава, докато виното изври.

2. В купа се смесват спанакът и изварата, добавя се задушеният лук и подправките и се разбърква.

3. В пилешките гърди се прави напречен разрез, така че да се получи джоб и се поръсва със сол.

4. С помощта на 2 лъжици във всеки пилешки джоб се слага от приготвената плънка, разпределя се равномерно, джобът се затваря и се защипва с клечки за зъби. Маслото се разтопява и се овкусява с риган и сол. Разбърква се добре и с него се намазват пилешките джобове.

5. Прехвърлят се в тавичка и се заливат с пилешкия бульон, но не повече от 1/3 от повърхността им. Покриват се с метално фолио и се пекат при температура 200-220 градуса около 20 минути.

6. В тенджерка се смесват нишестето, виното и горчицата. Налива се прецеденият сос от месото, кипва се и се сгъстява при непрекъснато бъркане. При сервиране пилешките джобове се заливат със соса и се поръсват със ситно накълцания магданоз.


Спанак с яйца на фурна

1кг спанак
70г масло
5 яйца
сол на вкус


Спанака се почиства и се измива,нарязва се на ситно и се задушава в маслото с малко вода. Посолява се и се зсипва в намазнена с масло тава. На повърхността се правят 5 вдлъбнатини в които се счупва по 1 яйце. Яйцата се посоляват. Ястието се запича във фурна

# 6
  • Мнения: 4 546
сварен спанак, ориз, олио, натрошено сирене. всичко се смесва и се слага в тавичка. слага се и малко водичка, колкото да не стане сухо. правят се вдлъбнатини и вътре се чуква по 1 яйце! пече се, докато яйцата са готови.

# 7
  • Мнения: 344
Малко закъснях с рецептите....


   LaughingТи ме уби това ако е малко... Laughing

# 8
  • София
  • Мнения: 2 671
Това е рецепта от една любима дружка, дето е цар на тия работи, нейните самбуски са чудни, аз още не съм пробвала.

САМБУСКИ СЪС СПАНАК

Продукти:
500 – 600 г спанак
2 връзки пресен лук
1 яйце
брашно (за тестото)
мая
2 с.л. сомак (подправка – купува се от арабските магазини)
маково семе (едно такова едро, черно – от арабските маг. също)
2 с.л. олио
чер пипер на вкус
лют червен пипер

Приготовление:
Брашно + мая + сол + вода = тесто (твърдо за точене)
Спанакът се измива и задушава с малко сол, без мазнина (няма нужда да се реже); оставя се да изстине, отцежда се от водата. Лукът се нарязва на ситно - бялата част отделно от зелената; леко се задушава в олиото, 30-на сек. – първо бялата част, после се прибавя задушеният и накълцан спанак, накрая зелената част на лука. Прибавят се солта и лютият червен пипер. Оставя се да изстине, след което се прибавят сомак и чер пипер.
От тестото се точи кора – 3-4 мм (макс. 5). С чаша се изрязват кръгчета, които се намазват с белтък. В средата на кръгчетата се слага по малко от спаначената смес и се защипват. Отгоре се намазват с жълтък (разбъркан с 1 ч.л. вода) и се поръсват с маково семе. Тавата, в която ще се пекат, се намазва със съвсем малко мазнина (олио). Подреждат се в тавата и се пекат до зачервяване в предварително загрята фурна.

# 9
  • София
  • Мнения: 2 371
Леле, потекоха ми лигите от тези рецепти
  newsm74

# 10
  • Мнения: 6 390
Кюфтета от спанак
един пакет замразено пюре спанак / от пресен, незнам какво количество да е/
1. яйце
2./3. с.л. галета
200гр насърган кашкавал

омесвате всичко до смес която да не ви се разтича и оформяте кюфтенцата, овалвате в галета и пържете в силно сгорещена мазнина
подавате с кесело мляко с чесън например  Wink

# 11
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
спанак се запържва в масло или зехтин, добавят се и варени картофи на кубчета, и те се объркват. слагат се малко стафиди , сол и ядки от шишарки по принцип, но незнам дали в бг има Thinking

# 12
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Здравейте момичета,

Имам една много вкусна японска салата или гарнитура от спанак.

Продукти:
300г свеж спанак(с корените);
2 с.л. соев сос;
1 ч.л. захар;
1 1/2 ч.л. сусам (грубо счукан);
1 с.л. сусамено олио;
1 с.л. ситно нарязан зелен лук;

Добре измитият спанак се слага в тенджера с вече вряща, подсолена вода(за да остане зелен), като първо се слагат корените, след това листата. Оставя се така 2-3 мин. и веднага се изкарва и измива със студена вода. Изцежда се добре. Нарязва се на около 5 см. дълги парчета. Смесва се с всичко останало и с ръце се оформят малки, около 4-5 см. високи пънчета.

Добър апетит!

# 13
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Малко закъснях с рецептите....


   LaughingТи ме уби това ако е малко... Laughing
newsm62 newsm62 newsm62 newsm62 newsm62 newsm62

# 14
  • Мнения: 1 417
Аз не съм хич любител на спанака Sad ама ето тази мусака много ми харесва

Зелена мусака

Запържва се лук, добавя се спанак - аз готвя със замразен, докато се посвари се оставя на котлона. Добавя се бульон, девисил, магданоз. Към това може да се добави и кайма - със съответните подправки, ама и без нея е вкусно.
След това се сипва в тава, залива се с вода да покрие и се оставя да се запече 15 мин. след което се добавя 1ч. ориз. Като се развари ориза се прави застройка от 2яйца + 1ч. кисело мляко и се оставя докато се зачерви и  стане коричка от горе.

Общи условия

Активация на акаунт