Да помогнеш на приятел.

  • 2 366
  • 54
  •   1
Отговори
  • Сливен
  • Мнения: 382
Здравейте момичета!
Извинявам се ако засягам често дискутирана тема, но не мога да намеря отговора за себе си.
Ще ви кажа накратко днешната случка. Тя не единствена.
Срещам едно момиче от нашия блок. Познавам я бегло по физиономия. С изненада установявам, че вече бута количка, а аз само веднъж я видях бременна. След като й честитих тя веднага ме попита как се храним и още ли кърмя Деничка. (Изглежда ми се носи славата из блока, че все още кърмя почти 10 месечно бебе, при това тя е почти само на кърма.) Оказва се, че нейното момиченце няма два месеца, а кърмата й вече много е намаляла и всеки момент ще спре. С баткото не било така, но ей на - сега няма кърма. Захванах се да й обяснявам, че не е толкова трудно да си увеличи кърмата, но просто трябва да се откаже от три часовите интервали между храненията, да кърми и нощем.... И още на средата на обясненията ми забелязах, че тя загуби интерес. Не знам, може би очакваше да й кажа някаква магическа формула и това й се видя твърде елементарно. За миг се почувствах като някаква сектантка, която обяснява на случайните минувачи как е открила просветлението и т.н.
Често когато говоря с приятели за кърменето усещам, че ме възприемат като някаква фанатичка. Пък и може би наистина е така щом продължавам да си кърмя детето на фона на целия негативизъм около мен. Благодарна съм на съпруга си, че ме подкрепи, на този форум за безценната информация, която ми даде и на дирския клуб за бъдещи и настоящи майки. Никоя моя приятелка обаче не е кърмила детето си толкова дълго. Как мога да им предоставям знанията, които натрупах без да ставам досадна? Всички твърдят, че искат да кърмят децата си по-дълго, но сякаш правят едва ли не всичко, за да си спрат кърмата. Още повече, че педиатрите сякаш нарочно усложняват кърменето максимално.
Как да казвам това, което знам без да ставам досадна? Разбирате ли ме? Изпадали ли сте в подобни ситуации?

# 1
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Разбирам те, но едва ли можеш да направиш кой знае колко. И аз имам приятелка, която е на път да отбие 3-месечния си син с допълнителни порцийки мляко в биберон - за по-спокоен сън, за не знам си какво (а детето наддава доста добре и на кг, и на см). Сега то чак трепери, като види шишето. Не се натрапвам с коментари, казала съм, каквото ме е питала, подхвърляла съм това-онова... всеки има глава на раменете си и решава сам. Може пък наистина детето да спи по-добре така? Може наистина твоята приятелка да няма кърма? Във всеки случай, нещата няма да станат насила.
Добър апетит Simple Smile на всички бебоци!

# 2
  • София
  • Мнения: 1 845
Ами често ми се случва да бда досадна на тама.
За да не се отплесвамще кажа, че просто в повечто случаи това са майки, които не желаят истиски да кърмят. Защото ако толково много искаш да кърмиш и да дадеш най-доброто на детето си, ще ни слушат много внимателно. Още от родилното забелязах физиономии,на които пишеше : "Нямам достатъчно кърма".А после като се разговарях с тези дами, се убеждавх, че просто не са имали достатъчно воля да имт кърма. И на мен ми е виждаше по-лесно първите дни да дойде някоя баба и да нахрани детето с биберон, докато аз си похърквм, ама не стана така Laughing .
Затова преди да започна да помагам на някого в кърменето, се опитвам да разбера дали изобщо иска да кърми, или само така си говори.
Щото, момичета, да знаете, че хич не е модерно да се кърми, даже понякога се чувствам като полезно изкопаемо.

# 3
  • София
  • Мнения: 10 309
Изпадала съм и още как.... за жалост, майчетата, слушат повече педиатрите, нормално е, а те повече пречат на кърменето отколкото да го помагат....
И около мен никоя моя приятелка не е кърмила толкова дълго и ми се чудят на акъла  ooooh!  
Лично мойта позиция е да не обяснявам нищо на никой... знам глупаво е, но не искам да натрапвам, мнението си на никой! Приятелките ми са достатъчно интелигентни и имат достъп до Интернет, така че ако нещо ги интересува, сами ще се го намерят...

# 4
  • Сливен
  • Мнения: 382
Цитат на: marissha

Затова преди да започна да помагам на някого в кърменето, се опитвам да разбера дали изобщо иска да кърми, или само така си говори.


А успявала ли си изобщо да помогнеш на някого? Около мен всички казват "Мммммдааааа.... Много добрееее..." и започват сокчетата в началото на втория месец, после дохранването и... там всичко как си му е ред. До към третия месец - отбиват.

# 5
  • Мнения: 2 784
И аз като кажа,че Калина е само на кърма,ме гледат съжалително.Една даже ми каза:"Горкичката,не смяташ ли да я отбиеш,че да си починеш!"Обяснявам за кърменето и за късното захранване само ако усетя,че човека искрено се интересува,имаче и аз се чувствам като сектантка.Какво да се прави,не мисля че в следващите десетина години нещата ще се променят в това отношение,а насила акъл никому не можеш да дадеш.Остава ми утехата,че правя най-доброто за малката,а другите да си гледат работата...

# 6
  • София
  • Мнения: 2 952
Аз едно разбрах от изминалите месеци - всяка майка решава дали й се кърми или не. Ако й се кърми - намира начин и го прави. Ако не й се кърми - оправдания и причини - бол.
Напоследък мисля, че който желае да кърми намира и информация и сили поне за няколко месеца. Поне относно моите познати, които родиха след мен, ми прави впечатление, че знаят какво ги чака. Знаят, че 3-те часа са част от историята, знаят че е по-добре да изчакат със захранването. Та нямам как да съм им много от полза.
Много се пазя да не давам непоискани съвети, защото кърменето за мен е в графата "много лични" и е цяло постижение, че съм се въздържала от коментари десетки пъти по градинките, включително като е идело реч за кисело мляко. За да си спестя излишни разговори, пазарувам пюрета само от магазини на самообслужване, след като веднъж една продавачка много менторски ми обясняваше какво е подходящо да купя.

# 7
  • Мнения: 4 242
Ми то и аз да си излея душицата тогава  #Puppy dog
Така си е, не искат мамите да кърмят и туй то. Като че е по лесно и по полезно да даваш адаптирани млека. Да не говорим че те и формула не дават дълго, до към 3-я месец имат по едно, мах 2 млечни яденета #Shocked . Както и да е, и аз питам, подпитвам и ако има интерес някакъв, опитвам да убеждавам, но е трудно. И наистина като че ме имат за луда Crazy . До нас в кварталната градинка се събираме около 20 мами с бебета м/у 3 и 9 месеца, 2-3 само кърмим, като само аз не съм захранила все още, чудят ми се на "тъпия" акъл, кой знае и как шушукат зад гърба ми Twisted Evil , ама дреме ми Whistling . Някои си мислят че от икономии го правя, други че ме мързи да се занимавам и за това не захранвам. #Crazy Гледаш интелигентни хора са а немърливи и нехайни, не им се чете, не ги интерисува. И така, те ме гледат странно, аз ги гледам странно и си се чудим една на друга на методите:thinking:
 Майката му е педитрите да сменят схемата, от тях тръгва всичко. Повтарям се вече, ама ако не беше нета и всички вие тук и аз щях да давам сокове и пюрета от първия, втория месец, и щях да съм спокойна че правя най-доброто. Не знам какво чудо трябва да стане за да се променят нещата в БГ. Thinking

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Цитат на: Кенга
Разбирате ли ме? Изпадали ли сте в подобни ситуации?

Изпадала съм и още как! Разбирам те напълно.
Аз съм от хората, които не могат да премълчават. Когато видя, че някоя майка тъпче Зрънчо в устата на ревящото си 5 месечно бебе или ми твърди, че дава сок за да не и стане анемично детето #Shocked ми просто не издържам...и почвам една плеяда от акъли и съвети и отсрещната страна ме гледа с кравешки поглед в който се чете всеизвестната фраза: "Като си пееш, Пенкеле, кой ли те слуша?" Imp

# 9
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ами и аз съм от досадните Embarassed И не си премълчавам - но пък и почти не общувам с мами,на които им е първо дете,а от тези,на които им е второ,няколкото сме на един акъл и само една не беше убедена.Но понеже имахме числено превъзходство и настъпателно я убеждавахме всички,тя се задържа да кърми до 6-тия месец,макар че искаше да спира още в края на първия,защото бебето беше с рефлукс,че да можела да му дава Фризовом! И тя си го казва директно - ако не бяхте вие постоянно да ми се карате и да ме карате да се чувствам лоша майка,че не искам да си кърмя детето,никога нямаше да изкарам толкова дълго (а си спря кърмата с хапчета 6-тия месец,защото искаше да пази диета - но предвид липсата й на мотивация е цяло чудо,че изкара толкова).Сега гадно звучи,че сме я карали да се чувства лоша майка - макар че никой никога не й е казвал такова нещо,а само си пеехме песните за колко е полезно за детето и че по-добро от това няма - но пък ефект имаше,което е по-важното.Явно и до числено превъзходство опират нещата - защото засега кърмачките сме единици и затова ни гледат като секта - а ето в случая,когато сме повече,и другите се мотивират Grinning

# 10
  • Мнения: 8 459
Аз се опитах да убедя една майка да спре това ранно захранване,но...за съжаление без успех.Така пренебрежително ме изгледа,че реших да не ходя вече в тая градинка и да не я срещам.И тя спря да кърми към 5 месец,за да отслабва.Е,и аз имам нужда от отслабване,но си трая засега.Има време за всичко.Наскоро пак я срещнах и тя съжалително ме попита дали детето още е на кърма?За сведение моята беба не е от много наддаващите-но мисля че е в рамките на нормите.За 4 месеца досега е наддала по 700 гр. на месец.Тази майка ми обясни,че детето и наддава повече от килограм на месец/което разбира се се случва и при кърмени деца-синът ми беше така/Но понеже детето и вече хем не яде кърма хем се захранва в сравнение с моята изглеждаше като гигант.Уплаших се дали аз не бъркам някъде,че моята е такава дребничка,но бързо ми мина.Продължавам с кърменето,а когато случайни хора ме попитат казвам,че захранвам.Никой от нас не може да бъде променен ,докато сам не узрее за тази промяна.

# 11
  • Мнения: 7 106
Всичките ми приятелки, роднини и майки, с които се срещам в градинките знаят че кърмя все още, не смятам да отбивам докато дъщеря ми не се откаже сама, че съм захранила  късно както и източниците ми на информация. Винаги когато темите за разговор са в тази насока аз си казвам как процедирам аз, защо го мисля за правилно и че съм повече от доволна от резултатите. Ако някой ме е попитал за повече подробности, съм ги споделяла на драго сърце. Иначе отдавна се отказах да давам непоискани съвети, защото знам че водят само до учудени погледи и  коментари зад гърба ми, които със сигурност знам, че няма да ми харесат.

# 12
  • Мнения: 3 161
Много хубава тема. Изрових линка към темата Как можем да бъдем полезни, където сме дискутирали именно този въпрос: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=19085&postdays=0& … r=asc&start=0

Кокретно на въпроса ти: да, можем да помогнем, но не винаги и не на всеки. По-лесно е на приятелка, която ти има доверие, наблюдавала е как си гледаш детето и не те смята за откачалка. За съседката, за майката в парка - можеш да пуснеш някой разсеян коментар, и ако захапе - разказваш, ако не - подминаваш, но не очаквай всички да ти повярват. И по-добре - ако си гледахме децата само според съвети от комшийки, горките дечица.  Wink

Мисля, че съм помогнала поне на няколко майки досега. С личен пример, с убеждение, подарявам също Книга за кърменето или я препоръчвам, насочвам и към форума. Винаги казвам, че в момента така се гледат децата в много страни по света, че това не е някаква приумица, а се препоръчва от педиатрите в напредналите страни.

Но наистина докато тази информация, която имаме тук, не се популяризира от медиите, от здравните работници - усилията ни ще са капка в морето. Затова и моята цел в този форум (ако не е станало ясно де Wink) е да намеря хора, които вярват във важността на популяризиране на кърменето и да създаваме групи за кърмещи (скоро ще подновим срещите, ако има интерес), да насърчавам кърменето навън (защото така се създава среда за други да кърмят спокойно), да се свържем с медиите и да потърсим тяхната подкрепа (все още проект, но се надявам скоро да стане - а вече имаше успехи в тази посока след публичното кърмене в Пловдив).

# 13
  • Мнения: 6 206
Цитат на: bib.bib
Аз едно разбрах от изминалите месеци - всяка майка решава дали й се кърми или не. Ако й се кърми - намира начин и го прави. Ако не й се кърми - оправдания и причини - бол.
Напоследък мисля, че който желае да кърми намира и информация и сили поне за няколко месеца. Поне относно моите познати, които родиха след мен, ми прави впечатление, че знаят какво ги чака. Знаят, че 3-те часа са част от историята, знаят че е по-добре да изчакат със захранването. Та нямам как да съм им много от полза.
Много се пазя да не давам непоискани съвети, защото кърменето за мен е в графата "много лични" и е цяло постижение, че съм се въздържала от коментари десетки пъти по градинките, включително като е идело реч за кисело мляко. За да си спестя излишни разговори, пазарувам пюрета само от магазини на самообслужване, след като веднъж една продавачка много менторски ми обясняваше какво е подходящо да купя.

Абсолютно аналогична ситуация.
Само отде ги взе тези познати,които са наясно с късното захранване?
На мен ми е писнало да ме гледат съжалително заради това, че си "лишавам" детето от полезни храни. Close

# 14
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 816
Аз бях писала в старата тема, но и тук да си кажа Simple Smile
Не ходя да давам неискани акъли. Виждат ме, знаят ме че кърмя и прочие. Който се интересува и пита - охотно обяснявам, давам материали за четене, убеждавам и разговаряме. Но иначе - не гоня никого по градинките, да приказвам...
Ето, съседката ми от един разговор каза, че "моят начин" й харесва, реорганизира кърменето на 40-дневния си син, кърми го изключително до 6 месеца, чак сега захранва... Наскоро говорихме за втори път за кърмене и захранване. Бях й дала да чете книжки и статии.
Истината е, че който иска, намира начин да го направи.
Иначе аз работя с бременни майки - те също знаят за бг-методите на кърмене, но т.к. още не са ги прилагали (повечето са с първи деца) на практика, по-лесно възприемат и друго мнение. Много от тях кърмят успешно, дори да не е на 100% с изключително кърмене и късно захранване. С доста от тях впоследствие сме говорили по телефона, когато са имали проблем - едно от най-важните условия за успешно кърмене е подкрепата и информацията.
Та така - с охота и желание споделям опит и информация, когато има интерес, но не се завирам насила Wink

# 15
  • Sofiа
  • Мнения: 3 241
Аз вече не кърма - към 6 м рестанах, но и това беше достатъчно за да ме гледат като извънземно.
Искам да каже следното: я си кърмете децата и не се занимавайте да отваряте очите на някой, който не желае да проглежда. Лесно им е с шишето, водят се от мнението на "квалифицираните педиатри" и това кърменето изглежда като мъки нечовешки. Една айка в градинката ми разправяше, че спряла да кърми сина си, защото: "докъто го кърмех чуствах как ми изпива мозъка"  #Shocked  + още доста безумни неща - чак мъжа ми се беше втрещил. Всеки си носи глава на раменете и сам си предценява възможностите, според желанията си

# 16
  • Мнения: 8 459
Лелеее това с изпиването на мозъка е голям хит! Rolling Eyes Че в млякото ли се е позиционирал тоя мозък бе?И ако е така значи преди да роди той съвсем е липсвал. newsm62

# 17
  • Мнения: 6 243
мойта е лесна - аз съм си глупава поначало  Grinning

# 18
  • Мнения: 2 274
Мен пък страшно ме дразни мързелът да искаш да не знаеш!
Дразни ме цялата  политика на педиатрите ни, която ощетява децата ни.  Дори ме дразни учуденият и съжалителен поглед на тези,  на които казвам, че бебето е САМО на кърма, а като кажа, че не давам сокове -гле`й к`во става!!!
А за тези, които си спират кърмата с хапчета (не по медицински причини), а за да могат да излизат вечер и т.н. - няма да казвам, защото  ще трябва Бу да ме цензурира.
Имам чувстото, че като се каже Кърмеща мама и хората си представят няк`ва селянка.
Гласът на  кърмещата приятелка е глас в пустиня сред останалите некърмещи, ранно захранващи и най-вече "компетентните" педиатри.  И нищо не можеш да направиш.
Имам съседка, с която родихме  в един ден. Тя дори не опита да кърми бебето си, защото майка й не я кърмила, гърдите й били меки  и т.н. Семейството й едва свърза двата края, но дават луди пари за адапт. мляко (поне от финансова гледна точка да се замислят хората) и както нямаше мляко на 40-я ден след раждането направи мастит!!!
Тези мисли са само  в мен. На никого не давам съвети без да ги иска,  а  ако  се наложи гледам да съм мнооого сдържана.
Мисля, че една от основните причини е в манталитета на българина (тук не ме  #Splat ) - майката да си почине и т.н. Макар, че не зная кой болен мозък е решил, че кърменето е по-трудоемко, е аз ако трябваше и шишета да изварявам просто щях да се гътна. Нещо като криворазбраната цивилизация - ама пак не сме в час.
И т.н. и т.н. и т.н.........

# 19
  • Sofiа
  • Мнения: 3 241
Цитат на: emia
Лелеее това с изпиването на мозъка е голям хит! Rolling Eyes Че в млякото ли се е позиционирал тоя мозък бе?И ако е така значи преди да роди той съвсем е липсвал. newsm62

  33uu  То това беше само един от хитовете и другите причини бяха потресающи, ама ей на не съм ги запомнила. Ако мъжа ми си спомня ще ви пише да се посмеете малко  Grinning

# 20
  • Мнения: 967
Ами аз съм на мнение, че човек трябва сам да прояви интерес, насила хубост не става. Имам приятели, които знаят че все още си кърмя детето и сами ме питат как го правя, кога съм започнала да му давам други храни и т.н. и слушат с интерес (трябва да добавя, че те още нямат деца, но вече са "зарибени" за късното захранване  когато си родят:D ) На хората, които не се интересуват казвам само, че съм захранила късно и още кърмя, пък ако им е интересно да питат за какво иде реч, ако ли не не се натрапвам.
Само за детенцето на братовчед ми се опитах искрено да помогна. Разпечатах на майката материали, разказвах й, дадох личен опит, НО в резултат - отбиване на 3мес и преминаване изцяло на КИСЕЛО МЛЯКО  #Shocked Захранване по БГ схемата и сега на 5мес. детето е почти на обще храна Shocked Напрво ми се свива сърцето като си помосля, а мъжът ми изобщо вече не ще и да чуе за въпросната майка  Twisted Evil Това е само пример, че и при най-добро желание човек не може да помогне, ако отсрещната страна не го желае

# 21
  • Мнения: 6 243
Цитат на: Godzilla
поне от финансова гледна точка да се замислят хората

Идея намаш колко си права! И аз това се чудя - откъде тая простотия - на гол тумбак, чифте пищови. Семейства, които финансово са трагедия, изнемогват, за да купуват адаптираното мляко, но насила отбиват. Обяснението - с усмивка: ми, много ми се пуши, ми не мога да излизам вечер, ми не мога да го оставям на свекървата. Ама тъй като почват, гледам да обърна разговора я за философия, я за модерно европейско кино, то ясно, че за гледане на деца общи теми нямаме  Grinning

# 22
  • Мнения: 8 459
Наистина е голямо невежеството по отношение на кърменето.Вчера една позната със син на 20 години ме попита ОЩЕ ли кърмя?Какво му е странното-на 4 месеца сме.След което казва:Ама ти роди със секцио.Откъде таз кърма?Аз нямах изобщо.Когато и обясних че начинът на раждане няма нищо общо с кърмата тя смънка нещо.Та мисълта ми е че съвет не можеш да получиш от баби и лели и който се надява на това е в дълбока заблуда.Може би ако се правят някакви масови просветителски кампании ще се променят нещата.Иначе ще си останем на ниво"леля Пенка каза".

# 23
  • Мнения: 6 206
Ама вие скачате малко преждевременно.
Аз гледам от собствен опит - ако не беше свекърва ми да ме  убеждава още докато бях бременна колко важно е кърменето и как ако знаеш някои неща няма да имаш проблеми и после като открих форума. Ако не бях тези неща, ми досега да съм забравила какво е това кърмене. Откъде да знам, логично е да вярвам да педиатъра си, да гледам другите около мен с опит. И какво да видя - ми кърменето е излишно и почти невъзможно нещо. И какво от това, че някоя си единица позната кърмела все още, то изключения има всякакви и различни. Това е другата гледна точка и няма какво да й се дивим и чудим.
Само това за мозъка чак сега ми светна, ама и аз не се притеснявам много, щото съм си глупавичка поначало. Grinning

# 24
  • Мнения: 6 206
Ето допълвам - сеге слушам при Гала, национален ефир, се казва от лекар "кърмене повече от четири месеца не е необходимо, ако разбира се е възможно". Нямало връзка с алергиите, нито имало кой знае какво значение. Гледайте.
На кой да вярват хората?
Все едно на 20 години тепърва да играеш художествена гимнастика и да взимаш медали го изкарват това кърмене. Толкова сложно вече. Shocked

# 25
  • Мнения: 3 379
Аз също не давам не-поискани съвети. Позволявам си да обсъждам темата надълго и нашироко само с роднините. Е, аз и не ходя кой знае колко по градинките, а и около нас май няма много, да не кажа хич, по-малки бебета.

В интерес на истината не съм срещала негативизъм сред околните - повечето хора реагират на това, че още кърмя, положително. Е, срещам и такива реакции като: ами много хубаво, че го кърмиш, ама той вече си играе като цока, а не че иска да яде и т.н. (за жалост тези реакции са от близки хора - свекърва ми например). Но не им обръщам внимание. Онзи ден се опитах да изнеса една лекция на свекърва ми и зълва ми за късното захранване и алергиите, но и двете ме гледаха леко невярващо и коментарите на зълва ми бяха: ами аз съм правила всичко, което ми е казвала педиатърката... Дау ама племенникът ни, който е на 3 г., яде основно шоколад и близалки... А пък други роднини му подариха на Гошко за именния ден шоколадче и близалка  Shocked

Както и да е, според мен проблемът може да намери решение на по-ранния стадий, а именно още по време на бременността, а дори и преди нея. Когато една майка вече е родила и са минали няколко седмици/месеца, не ми се вярва да има много полза от усилията да я убедим м ползите на кърменето и късното захранване, тъй като тя вече е поела своя път в тази територия и е взела (дори и неинформирано) решение. По-лесно е да направим нещо, за да могат да вземат бъдещите майки информирани решения за кърменето и захранването на децата си.

И в предната тема писах, но според мен е много важна и подкрепата или поне мълчаливото разбиране, на работодателите към кърмещите майки. Много от нас са принудени да се върнат на работа рано и това определено е лост в колелото на кърменето, тъй като условията не са особено привлекателни за една кърмеща работеща майка.

Ох, дано имахте търпение да прочетете дългия постинг Simple Smile

# 26
  • Мнения: 698
Това положение няма да се промени, докато кърменето не се популяризира на ниво Държавна Политика. Дотогава ще им говорим за кърмене и ще ни гледат като... и аз не знам какви да кажа... някакви луди жени...  
Майките имат повече вяра на педиатрите, страхуват се да не останат гладни децата или пък да не объркат нещо... Нормално е. Педиатрите са тези, които също трябва да подкрепят кърменето и да са наясно как точно да стане това.
Моя много близка приятелка още от родилния дом беше с добавката.  Twisted Evil Педиатърката й "гласувала с две ръце ЗА кърменето", но й обяснила, че от 8мо хранене през нощта "много смисъл няма"... Е как да не се вбесиш... От друга страна майка й й обяснила "И ти така поплака през нощта първата седмица, после се научи да си спиш"...  Twisted Evil А горкото бебенце на 8 дни - тя режим му прави... Не иска да чуе нищо - само педиатърката какво казала - нали тя уж подкрепя кърменето...  Twisted Evil  Twisted Evil  Twisted Evil

ТА - докато кърменето не стане ДЪРЖАВНА ПОЛИТИКА, нещата ще тъпчат на едно място... Докато от Медицински университет излизат търговски представители на компаниите за адаптирани млека, нищо няма да се промени...

# 27
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Цитат на: Adelle
Това положение няма да се промени, докато кърменето не се популяризира на ниво Държавна Политика.


Е, айде, айде!   Laughing Чак пък толкоз! Вземи се успокой малко! Каквото се наехте пак...  Rolling Eyes

# 28
  • Мнения: 698
Цитат на: Зъхи
Е, айде, айде!   Laughing Чак пък толкоз! Вземи се успокой малко! Каквото се наехте пак...  Rolling Eyes


Просто изказах лично мнение... Което дори ТУК очевидно изглежда странно фанатично.  
А иначе - съвсем съм спокойна - само ми е гадно за бебенцето, което по цяла нощ реве и го тъпчат с капки за колики.

# 29
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 816
Цитат на: Зъхи
Цитат на: Adelle
Това положение няма да се промени, докато кърменето не се популяризира на ниво Държавна Политика.


Е, айде, айде!   Laughing Чак пък толкоз! Вземи се успокой малко! Каквото се наехте пак...  Rolling Eyes

Зъхи, нищо чудно няма. Виж темата на Емем за Седмица на кърменето в Англия - ето това е на ниво държава, макар че е започнало на ниво махленска сбирка на майки, тип, нашия форум Wink
В Норвегия също е на такова ниво... Изобщо по цял свят има такива програми за насърчаване на кърменето.
Тук също стартира такава на 7-ми април, от ХЕИ, но една птичка трудно прави пролет.

# 30
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Цитат на: Adelle
Докато от Медицински университет излизат търговски представители на компаниите за адаптирани млека, нищо няма да се промени...


И на мен така ми звучат педиатрите, все едно пари им дават да ги препоръчват тия адаптирани млека Close

# 31
  • Мнения: 698
Цитат на: secretgarden
И на мен така ми звучат педиатрите, все едно пари им дават да ги препоръчват тия адаптирани млека Close


Ами да, де да можех да докажа, че получават пари... Даже кампании за насърчаване на продажбите провеждат - при това в най-чист вид, като по учебник по маркетинг. Нашата раздава талончета за отстъпка (като събереш 10 картончета от кутии с мляко, получаваш безплатна каша  Twisted Evil ), да не говорим, че кабинетът й е нашарен с всевъзможни рекламни плакати, листовки, дипляни... Как пък поне една от тях нямаше връзка с кърмене...  Twisted Evil От МЗ ми обясниха, че било подсъдно, ама аз какво - полиция ли да й викна или.. ?  Thinking

# 32
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Цитат на: Adelle
Ами да, де да можех да докажа, че получават пари... Даже кампании за насърчаване на продажбите провеждат - при това в най-чист вид, като по учебник по меркетинг. Нашата раздава талончета за отстъпка (като събереш 10 картончета от кутии с мляко, получаваш безплатна каша  Twisted Evil ), да не говорим, че кабинетът й е нашарен с всевъзможни рекламни плакати, листовки, дипляни... Как пък поне една от тях нямаше връзка с кърмене...  Twisted Evil От МЗ ми обясниха, че било подсъдно, ама аз какво - полиция ли да й викна или.. ?  Thinking


Е, това ако е вярно, наистина е най-малкото нередно!  Imp Иначе аз съм за добрата информираност и след това - за правото на избор. И това, че една майка е отбила детето си на 5 месеца, за да отслабне, в моите очи не я прави лоша майка. Нима е по-добре депресирана от външния си вид кърмачка, отколкото щастлива и гледаща с радост детето си майка, пък макар и с формула?! И изобщо - нещата не са така едноплоскостни, както ги разглеждате понякога...

# 33
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 816
Цитат на: Зъхи
Иначе аз съм за добрата информираност и след това - за правото на избор.

Ето го ключа от бараката! Всички тук сме за тази опция; за съжаление е трудно понякога човек да си набави нужната информация и подкрепа, когато никой около него не ги предлага.

# 34
  • София
  • Мнения: 9 463
Първо да кажа за снимката на Деничка: много е сладка!

после- неведнъж съм изпадала в ситуацията, която описваш.
 Neutral Face Неведнъж съм се чувствала, като глупачка: досадна и многознайна. Виждам грешките, които майките допускат, поради незнание или просто нежелание да се кърми.
Опитвам се да им го кажа деликатно, но много рядко успявам да накарам някой да се вслуша в това, което говоря.
Много от тях  просто не желаят да кърмят. Това разбрах аз.
Тези, които искат-просто го правят!
Който иска намира начин, който не иска- намира оправдание! Neutral Face

# 35
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Цитат на: boo
Цитат на: Зъхи
Иначе аз съм за добрата информираност и след това - за правото на избор.

Ето го ключа от бараката! Всички тук сме за тази опция; за съжаление е трудно понякога човек да си набави нужната информация и подкрепа, когато никой около него не ги предлага.


Ами да се интересуват майките, бе! Да четат! Ето, с първото дете аз не знаех толкова за кърменето, макар че много четях (но във всички книги пишеше, че ако една майка не може или не иска да кърми, не трябва да се чувства виновна, здрави деца се отглеждат и с формула), затова не се старах толкова, отбих младежа рано-рано! Сега съм попрочела и знам повечко, заинатила съм се да кърмя и го правя, дори и да не съм напълно убедена, че е нещо кой знае какво... Така съм избрала тогава, така съм избрала сега, но винаги много съм се интересувала и съм четяла. Информация има, стига да я търсиш...

# 36
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 816
Миличка, а когато педиатърът, роднините и всички приятелки ти казват обратното? Понеже и аз съм минала оттам, та имам идея как стават нещата и какво минава през главата на новата майка...
Може и понякога да изглежда твърде настойчиво поведението във форума, но хей - това е само уеб-пространство и след това, къде, ако не тук, да намери майката подкрепа и информация?!

Но да не отклоняваме темата.

# 37
  • Мнения: 698
Цитат на: Зъхи
Иначе аз съм за добрата информираност и след това - за правото на избор.


Абсолютно!!! И аз съм ЗА. Точно в информираността е проблемът. По-точно в предоставянето на майките на възможност да бъдат информирани. Информирани от авторитетен източник, на който се доверяват.

Цитат
И това, че една майка е отбила детето си на 5 месеца, за да отслабне, в моите очи не я прави лоша майка.


Е тук вече може би бих поспорила...  Laughing Всъщност лоша майка, не знам, всяка майка е най-добрата за детето си... При всички положения обаче подобно решение я издига в очите ми като съвършен егоист. В края на краищата, цял живот има пред себе си, за да отслабне. А и няма ли кой да й каже, че кърменето подпомага бързото възстановяване?  Wink  Simple Smile

# 38
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Е аз също съм от мамите,които непрекъснато четат - четях и с първото,всичко,до което можех да се добера - книги,списания и т.н.Ама инфо за кърменето нямаше - знаете колко я има в д-р Спок и в другите обичайни книги за отглеждане на детето - тук-там се чува някой глас да се кърми на поискване,но няма грам информация какво да правиш,ако мислиш,че кърмата е малко и как да разбереш стига ли му на бебето - и така с баткото се кърмихме 40 дена.Не защото не съм търсила информация,а защото нямаше - Книга за кърменето излезе,когато той беше на 6м и вече с алергия към млякото Sad
Така че съм с две ръце за пропаганда - дори да изглежда агресивна понякога.

# 39
  • Мнения: 698
Абе и аз уж всичко бях чела, ама ела да ме видиш като ми се развика лудата докторка "Ти с какво го храниш това дете, само 150гр е наддало за седмицата"... Докато се прибера вкъщи бях загубила и ума, и дума, и кърма... Да не говорим как ме застреля вкъщи компетентната ми свекърва, като я чух да говори на мъжа ми, насаме разбира се, че детето "умира от глад"... Питай ме колко се вслушах в плахия глас на една приятелка, която предложи "защо не кърмиш по-често"...
Момичета, извинете, отклоних се от темата. Бу, ако прецениш, изтрий ненужното...  Embarassed

# 40
  • Мнения: 311
Да наистина много е хубаво да кърмиш ,колкото се може повече детенце.Признавам с първото си дете не бях информирана и рано-рано я отбих,след като се разболях реших ,че с кърмата ще разболея и нея.Може да ви се вижда глупаво но все пак тогава/преди 9 г./не се говореше много по въпроса.
Да ,но не е нужна само инфо и желание ,трябва малко или много и природата да ти помага,защото,ий на и с второто и с третото дете дърпам стискам ,хапвам си пиячайчета,течности,но резултата е ,че все пак все още поддържаме 3 кърмения на ден след,които се налага да дохранвам,че бебка се сгърчва от рев.
Аз май съм първата мама,която не е кърмила до късно бебче и си позволява да пише по темата.
Извинявам се ако съм ви развалила рахатлъка.

# 41
  • София, Младост 3
  • Мнения: 410
Цитат на: живка
Да ,но не е нужна само инфо и желание ,трябва малко или много и природата да ти помага,.


Абсолютно съм съгласна, . Само аз знам какво дадох от себе си, за да имам кърма до 6-ия месец на бебка.  Въпреки огромното ми желание, огромният обем прочетена информация и информиран избор, и точното спазване на всички препоръки за насърчаване на кърменето, едва докарах до 5,5 м изключително кърмене, като последният месец и нещо изцяло поддържах кърмата си с церукал. Последните две седмици до навършването на 6-тте месеца дори ползвах донорска кърма, за което безкрайно благодаря на Kateri4ka Diva. Не само че не отслабнах, а напълнях. Е, не че съжалявам за нещо, напротив!, но понякога природата наистина трябва да помага било то за кърмата на майките, било то за сукателния рефлекс на мъничетата...

А иначе по темата и аз съм имала желание да помогна на приятел, в случая на братовчедка ми, която пък нямаше никакъв проблем нито с кърма, нито със сукането на бебка, но просто следваше съветите на педиатъра си и не искаше да ме чуе да не бърза да замества хранене. Единствено успях да я науча поне да не мъчи детето нощем. Сега ми се оплаква, че няма кърма вече - ми как ще има като следва съветите на педиатъра?!

Но мога да се похваля и с един актив, макар и случаят да изискваше елементарна подкрепа. Понякога на човек, дори и информиран, просто му е нужно да получи няколко думи в подкрепа на решението си, да види, че не е сам и е на прав път!

А за многознаещите майки в градинките въобще няма да коментирам  Laughing Чувствам единствено съжаление към тях, че не си имали възможността за информиран избор.

# 42
  • Мнения: 3 161
Цитат
И това, че една майка е отбила детето си на 5 месеца, за да отслабне, в моите очи не я прави лоша майка. Нима е по-добре депресирана от външния си вид кърмачка, отколкото щастлива и гледаща с радост детето си майка, пък макар и с формула?! И изобщо - нещата не са така едноплоскостни, както ги разглеждате понякога...

Малко оф, ама не мога да подмина:
Една майка, която е отбила, за да може да пази диета, не е лоша майка - според мен тя е напълно объркана майка. Какво може иначе да я накара да смята външния си вид и примерно маникюра за по-важен от здравето и комфорта на детето си? Как изобщо може да изпаднеш в депресия само от външния си вид? Няма ли по-важни неща в живота? Ами ако по принцип съм си пълна/кльощава/висока/ниска/грозна/недостатъчно красива и т.н. все депресирана ли да си ходя? Или да се взема в ръце и да си пренаредя ценностите?
И дали една доброволно отбила заради диети майка ще гледа детето си с радост, докато го храни от шише, или с радост ще разглежда новите шарки на маникюра си, докато му бута шишето между другото?
Не мисля, че изобщо има смисъл да се поставя въпросът 'кърмеща, дебела и депресирана' или 'отбила, отлсабнала, щастлива', защото такава дилема реално не стои. Аз съм щастлива майка, защото правя най-доброто за здравето на детето си (а и за своето), и макар че е важно как изглеждам, знам, че има и по-важни неща в живота.

# 43
# 44
  • Мнения: 1 586
Цитат на: boo
... една птичка трудно прави пролет.


Ето това е един оптимистичен поглед върху напълно песимистичната поговорка "една птичка пролет НЕ прави"  Laughing . С  такъв оптимизъм нищо чудно да разцъфти пролетта на правилното кърмене скоро и в българската зима Wink

# 45
  • Мнения: 2 784
В книгата на Лоранс Перну,която аз четох по време на бременността си,вярно старо издание,отпреди 10 години се казваше,че навремето майчиното мляко може да е било най-доброто,но сега хуманизираните млека се правят по специална технология,пречистват се и са по-здравословни за бебето от "нечистата" Кърма на майката,която кой знае с какво се е хранила.А в "Хранене на бебето" на Лиляна Трифонова просто е споменато за изключителното кърмене до 6 месец.Там се препоръчва да не се захранва детето до 4 месец(това там се води късно захранване) и да се кърми до годинката .Така че проблема не е че няма информация,а че се тиражира погрешна информация и не само по книгите,а и в бебешките списания,в медиите...

# 46
  • Мнения: 3 200
Цитат на: Tsvety
В книгата на Лоранс Перну,която аз четох по време на бременността си,вярно старо издание,отпреди 10 години се казваше,че навремето майчиното мляко може да е било най-доброто,но сега хуманизираните млека се правят по специална технология,пречистват се и са по-здравословни за бебето от "нечистата" Кърма на майката


Хм, сигурно някой производител на адаптирани млека й е платил да го напише, макар че преди 10 години  Thinking

# 47
  • София
  • Мнения: 18 679
Цитат на: evpraksia
Цитат на: Tsvety
В книгата на Лоранс Перну,която аз четох по време на бременността си,вярно старо издание,отпреди 10 години се казваше,че навремето майчиното мляко може да е било най-доброто,но сега хуманизираните млека се правят по специална технология,пречистват се и са по-здравословни за бебето от "нечистата" Кърма на майката


Хм, сигурно някой производител на адаптирани млека й е платил да го напише, макар че преди 10 години  Thinking


Е, това вече е супер странно.Аз четох същата книга и там авторката с две ръце препоръчва кърменето и дори разказва с умиление как е кърмила собствените си двама сина Shocked За храненето с адаптирано мляко - пише, че е по-добрият избор само и единствено, ако майката по някакви лични причини изпитва неприязън към кърменето и то я прави нещастна.Иначе - само кърма!!!
Как става тая работа сега, а?

# 48
  • Мнения: 6 206
белинда, много зависи кое издание си чела. Това новото, което от 2-3 години, май е по-точен превод.
Това, което аз имам е издавано 70 и някоя година, имам и второто, което е от началото на оседемдесетте. В тези първите издания комунягите са правили яки редакции, социализъма е намесен и във отглеждането и кърменето на детето. Shocked
Кашите се наричат брашна, отначало докато направя връзката, си викам брей какво й става на тази жена само за брашна говори. Какво брашно на 5-месечно бебе, а то ставало въпрос за каши.
Сегашното издание е с много редакции.

# 49
  • София
  • Мнения: 18 679
Цитат на: PoliaSp
белинда, много зависи кое издание си чела. Това новото, което от 2-3 години, май е по-точен превод.
Това, което аз имам е издавано 70 и някоя година, имам и второто, което е от началото на оседемдесетте. В тези първите издания комунягите са правили яки редакции, социализъма е намесен и във отглеждането и кърменето на детето. Shocked
Кашите се наричат брашна, отначало докато направя връзката, си викам брей какво й става на тази жена само за брашна говори. Какво брашно на 5-месечно бебе, а то ставало въпрос за каши.
Сегашното издание е с много редакции.


Хахахаха, да, това с брашната е култово Laughing Колко съм се блещила #Crazy Викам си - е как сега, млякото..и бух вътре една лъжица брашно от това за запръжките Laughing Лелеее, каква гъба съм била само преди година и нещо Laughing

# 50
  • София
  • Мнения: 2 952
Цитат на: PoliaSp
Цитат на: bib.bib
...

Абсолютно аналогична ситуация.
Само отде ги взе тези познати,които са наясно с късното захранване?
На мен ми е писнало да ме гледат съжалително заради това, че си "лишавам" детето от полезни храни. Close

Мисля, че и друг път съм го споменавала, но досега само една приятелка се е опитала да ми обясни, че кърменето е жалка история. Хич, не влязох в спор, щото аз на никой не казвам, че киселото мляко е идиотщина.
Питали са ме с почуда дали наистина още кърмя, но е ставало дума за напълно позитивно и учудено отношение към кльощавия ми вид или друга особеност на характера ми  Laughing
В интерес на истината аз наистина не разисквам темата и коментирам само, ако изрично някой повдигне въпроса за храненето на бебетата. Не само, защото за мен става дума за много личен избор, а и защото по принцип не се включвам в групичките, които по пейки и градинки обсъждат едно и също ката ден. А и никога не бих могла да забравя, че голямото ми дете е кърмено под 2 месеца.

# 51
  • usa
  • Мнения: 2 113
на сила не можеш да помогнеш на никого. опитвала съм на доста майчета да дам информация и съвети как да кърмят по-дълго или да преодолеят някоя криза, обаче действително съм помогнала на единични бройки. но ей така някой да те срещне на стълбите и да ти разкаже някоя напълно нова за теб теория, ще се съгласиш ли с нея? виж, ако си чул тази теория преди това поне два-три пъти и ти трябва най-вече кураж да я приложиш, тогава точно човекът на стълбите може да се окаже най-подходящият за подкрепа субект Simple Smile. имаше период, в който агитирах и развявах знамето на кърмачките, но както и редица от писалите в темата, отдавна съм се отказала да давам неискани съвети за отглеждане на деца и особено кърмене. ако някой ми поиска съвети, не ги пестя, но усетя ли, че не се посрещат с интерес, сменям темата.

# 52
  • Мнения: 2 784
Вярно книгата се оказа доста по-стара Лоранс Перну "Аз възпитавам детето"1982г.стр.113Кърменето....Доводи против:
-След осъществения напредък в производството на хуманизирани млека превъзходството на майчиното мляко вече не е толкова явно.Освен това съставът на хуманизираните млека може да се изменя в зависимост от нуждите и от особеностите на всяко дете.
-Кърменето не винаги е лесно,когато майчиното мляко е недостатъчно;опитът показва,че в съвременната епоха жените не винаги са добри кърмачки.
-Кърменето не може винаги да се съгласува с бързото връщане към всекидневието,или към професионалната дейност.След раждането то е допълнителен източник на умора.Освен това по-късното възобновяване на менструалния цикъл може да попречи на по-скорошната употреба на противозачатъчни средства.
А имам една книжка от времето на прабаба ми-"Развитие,хигиена и хранене на кърмачето и малкото дете"от 1938г.Д-р Рачев и Д-р Рахамимов.Специално за храненето 90%от това,което ми препоръчвате тук го препоръчват и там:Захранване след 5,а още по- добре след 6 месец.Там е препоръчано захранване с оризова каша,ако детето е предразположено към диарии и с овесена,ако страда от запек.Кърмене до 18 месец.Нощно хранене.Съжалявам,че не мога да намеря точния цитат,но за режима пишеше:"Вие трябва да се нагодите към детето,а не то към Вас."Много ценна книга,преди 70 години са били по- наясно как се гледат деца,отколкото са педиатрите ни днес...

# 53
  • София
  • Мнения: 18 679
Цитат на: Tsvety
Много ценна книга,преди 70 години са били по- наясно как се гледат деца,отколкото са педиатрите ни днес...


Абсолютно!Много тъжна констатация Sad

# 54
  • Мнения: 350
Цитат на: Кенга
Как мога да им предоставям знанията, които натрупах без да ставам досадна? Всички твърдят, че искат да кърмят децата си по-дълго, но сякаш правят едва ли не всичко, за да си спрат кърмата. Още повече, че педиатрите сякаш нарочно усложняват кърменето максимално.
quote]

Да, доста мами са уморени (ние също) и предпочитат да спрат  да кърмят но разликата е, че ние се борим - четем, мислим, упорити сме, спазваме диети, пием  чай и т.н.
Ние полагаме много усилия!!!

Мамите и мен не ме слушат, а после ми завиждат, че още кърмя и започват да омаловажават кърменето, за да им е по-чиста съвестта.ТЪжно е,че не сме лекари, за да имат мненията ни тежест.

На мен ми е много болно колко много бебета се отбиват заради некомпетентни съвети и лекарски простотии.
Лошото е, че никои лекар не е осъден за  некадърност...

Общи условия

Активация на акаунт