Каква шевна машина и откъде

  • 550 552
  • 4 004
  •   1
Отговори
# 3 195
  • Мнения: 147
Здравей, elektrichar! Благодаря за подробният отговор. :beer
Страховете ми за проблем с каквато и да е стока е не, защото аз ще я счупя, а от получаване на дефектна бройка, която не ми върши работа. Ето за пример как не ми се получи покупка на апарат за кръвно за майка ми. Предният, японски издържа 20 години и още работи и то точно, но му се раздърпа маншета, а и майка ми напълня и вече не е нейният размер. Викам си, време е за нов, я какви хубави модели. Да, ама не... Почнах да избирам модел и бях изненадана от доста лоши отзиви и за най-скъпите и наложени марки. Нямаше от нашата марка вече, въпреки отличното им качество. В крайна сметка взех същият тип апарат пак японски, но Сендо - оказа се пълна скъб и го върнах, взех още един от друг тип и марка, но и той не е добре. Мога още доста да изброявам за други вещи .... Опасявам се, да не се получи същото и с шевната машина. Disappointed

За какво искам да я ползвам? Преди години съм шила дрехи от всякъв вид на крачна сингер много стара.
Но ми се иска да пробвам на по-хубава, т.е. нова, с функция тип оверлог.
Нямам намерение да шия много, по някоя дреха рядко, като почнем от вискоза и ако изобщо намеря памучен плат,  трико, дънков плат, може и тип полар, вълна или нещо по-плътно също. А защо не и еластични?
И там почва драмата - изгледах доста видеа и ми е ясно, че мога да очаквам или тънки или плътни платове.
А пък на мен ми трябва и от двете, но преобладаващо средни и тънки.
Мога да мина даже и без илици, като им гледам качеството на автоматичните в моя бюджет, може би ще е по-добре да ида някъде да ми ги направят, отколкото това да ме бута към определен модел машина.
Първоначално се насочих към електро-механична с идеята да е по-здрава и лесна за работа, гледам и гаранцията като цяло им е по-дълга. Не знам дали има смисъл от проста електронна, най-вероятно ще е по-неиздържлива.

От отзиви се прях на вертикален грайфер.
Мотора да е по-мощен и с метални части.
Смятам за много положително да се регулира натиска на крачето, доста от машините го нямат.
Най-вероятно няма да ползвам украсни тигели, само прав и почистващи за различен тип тъкани, даже и съвсем еластични, като за бански примерно.

От една страна ми се иска да взема нещо добро, да ми е приятно да шия, а не някакво дърво и да се откажа.
До към 600лв или и отгоре.
По-скоро машина, която да е качествена и да трае много във времето.
Пък може и да надвиша бюджета, от друга страна си казвам няма смисъл, защото ще шия малко.... и тези по-скъпите (в моя бюджет) също не могат да се похвалят с качество. Така поглеждам и за нещо по-семпло JANOME 920.
Гледах няколко демонстрации на Janome 1522 и на нито една не изкара добър прав тигел! Зиг зага и оверлочните изглеждаха добре. Да дам 500лв за машина, която не може да направи добър прав тигел не ми се връзва. И тук опираме до гаранцията. Между другото на видео видях техник, който отвори и ремонтира такава машина, като стегна нещо и спря да криви тигела. Но примерно моята, като ще е в гаранция няма да мога да я отварям, а тези от сервиза може да кажат - тигела си е ок.

Иначе гледах:
JANOME 920 - последни бройки, което не ми звучи много добре
Janome E 1019
bernette sew&go 5
bernette 35
Elna eXplore 240 - тежи към 5,4кг, което ми се вижда малко и я дават само за леки и средни тъкани в една инструкция.
Janome 1522 - лош прав тигел, по-голямата масичка изглежда удобна
Janome Easy Jeans 523 - дали ще може тънки и еластични?

Или евентуално проста електронна машина Janome E1030.

Здравей, Съншайн! По-ниските цени в емаг, са промоционални. Машините са напълно нови и не са отваряни. Покривната ми машина струва 860 пари и само 4 дни след като я купих, я намалиха със 120 пари. Как мислиш се почувства габровската ми пинтийска душица? На седмото небе, разбира се. След две седмици я вдигнаха на 800 пари, а след още две седмици, цената стана пак 860 пари. Когато един продукт е отварян и има съвсем малки драскотини или пукнатини, намаляват цената и изрично пишат, че е намален. Купувал съм такъв продукт и съм много доволен от цената и качеството. За гаранцията не съм помислял, защото ако се повреди, ще си я правя сам. За да счупиш шевна машина, трябва да си отявлен вандал и през плет не видял. За да не шие една машина, обикновено причината е, че се е разцентровала. Трябваше да напишеш коя машина си харесала и щях да ти кажа добра ли е ,или не. За да ти кажа каква машина да си купиш, трябва да знам какво ще шиеш повече, дали тънко, дали дебело, дали само за ремонт на дрехи, или и за цялостно ушиване. Разбира се, важно е и с какви парични знаци би се разделила. Парадоксалното е, че спират от производство не некачествените, а доказали качеството си машини. Нямат сметка да продават много здрави машини. Ако някой е давал продукти от емаг за гаранционно обслужване, нека да сподели!

# 3 196
  • Мнения: 1 857
Права си за това, че правият шев не е идеално прав, а леко накъдрен. По-добър прав шев става с краче за прав шев. То е с малък кръгъл отвор, само за иглата. Купува се отделно. Разбира се, трябва да си на програма за прав шев, ако не ти се купуват игли. С риск да стана досаден, ще кажа както и на много други, какво бих направил аз. Бих си купил една универсална шевна машина с отличен дизайн и 32 вида шевове, за 240 пари. Нея ще я ползвам за прав шев, закърпване, подгъви, илици и копчета. Тя е с бавен илик, но става качествен. А за зачистване, ушиване на разтегливи материи и шев на трикотажни дрехи, един четириконечен чисто нов оверлог за 280 пари. Всички оверлочни шевове на шевната машина вършат някаква работа, но за скъсяване и ушиване на цяла трикотажна дреха, си иска оверлог. Не ти се иска да купуваш две машини, но да ползваш само една универсална, няма да се получи. За 520 пари ще имаш машини, с които ще можеш да ушиеш всичко. Все ще намериш място за още една машина. А с двойна игла, ще зашиеш подгъв на трикотажна дреха. Тази шевна машина задоволи изискванията на дългогодишна шивачка. И двете машини имат гаранция и ако не дай Боже стане някакъв проблем ще ти я ремонтират. Дори след изтичане на гаранцията, пак ще ти я ремонтират. Трябва да си поемеш транспорта предполагам. Дори да не искаш оверлогът, шевната машина ще те задоволи напълно. Ако те интересува, пиши и ще ти пратя линк на лични съобщения.

# 3 197
  • Мнения: 147
Благодаря за отговора. Simple Smile Относно оверлога не знам дали няма да ми е трудно да работя с него на самоук принцип. Моля за линк.

Права си за това, че правият шев не е идеално прав, а леко накъдрен. По-добър прав шев става с краче за прав шев. То е с малък кръгъл отвор, само за иглата. Купува се отделно. Разбира се, трябва да си на програма за прав шев, ако не ти се купуват игли. С риск да стана досаден, ще кажа както и на много други, какво бих направил аз. Бих си купил една универсална шевна машина с отличен дизайн и 32 вида шевове, за 240 пари. Нея ще я ползвам за прав шев, закърпване, подгъви, илици и копчета. Тя е с бавен илик, но става качествен. А за зачистване, ушиване на разтегливи материи и шев на трикотажни дрехи, един четириконечен чисто нов оверлог за 280 пари. Всички оверлочни шевове на шевната машина вършат някаква работа, но за скъсяване и ушиване на цяла трикотажна дреха, си иска оверлог. Не ти се иска да купуваш две машини, но да ползваш само една универсална, няма да се получи. За 520 пари ще имаш машини, с които ще можеш да ушиеш всичко. Все ще намериш място за още една машина. А с двойна игла, ще зашиеш подгъв на трикотажна дреха. Тази шевна машина задоволи изискванията на дългогодишна шивачка. И двете машини имат гаранция и ако не дай Боже стане някакъв проблем ще ти я ремонтират. Дори след изтичане на гаранцията, пак ще ти я ремонтират. Трябва да си поемеш транспорта предполагам. Дори да не искаш оверлогът, шевната машина ще те задоволи напълно. Ако те интересува, пиши и ще ти пратя линк на лични съобщения.

# 3 198
  • Мнения: 129
Радвам се, че се е получило! Електронните и компютъризираните машини, са направени така, че  като натиснеш педалът, ушиват целия илик и спират. Ако платът е дебел и мъхест, за да стане по-добър илик, след като го ушиеш, добре е да го повториш. Повечето механични машини с едностъпков илик, имат условие да ушиеш следващият илик. Завърта се програматорът на друга програма и се поставя пак програма за илик, иначе не могат да ушият друг илик. Малко досадно, но така става само. За да разбереш кога иликът е ушит напълно, продължавай да натискаш педала, докато започне да повтаря шиенето на илика! Разбира се тези експерименти ги прави на парцал! Можеш ли да променяш ширината на веригата на илика? Това значи да е по-фин, или по-груб и широк. На повечето механични машини ширината на илика е фиксирана и можеш да променяш само гъстотата му. Такова регулиране ти трябва, за да направиш по-фин илик на риза и блуза от фин тънък плат.
Още веднъж благодаря! Научих повече, отколкото пише в инструкциите /дъщеря ми твърди, че съм единственият човек, който ги чете 😀/. Докато експериментирах ми светна 💡, че трябва да превключа на друга програма, за да прави нов илик. Точно до тази с илика има със знак ⤵️, използвам нея.

# 3 199
  • Мнения: 26
Здравей, elektrichar! Благодаря за подробният отговор. :beer
Страховете ми за проблем с каквато и да е стока е не, защото аз ще я счупя, а от получаване на дефектна бройка, която не ми върши работа. Ето за пример как не ми се получи покупка на апарат за кръвно за майка ми. Предният, японски издържа 20 години и още работи и то точно, но му се раздърпа маншета, а и майка ми напълня и вече не е нейният размер. Викам си, време е за нов, я какви хубави модели. Да, ама не... Почнах да избирам модел и бях изненадана от доста лоши отзиви и за най-скъпите и наложени марки. Нямаше от нашата марка вече, въпреки отличното им качество. В крайна сметка взех същият тип апарат пак японски, но Сендо - оказа се пълна скъб и го върнах, взех още един от друг тип и марка, но и той не е добре. Мога още доста да изброявам за други вещи .... Опасявам се, да не се получи същото и с шевната машина. Disappointed



Здравей, Съншайн!
По въпроса с маншета на апарата за кръвно налягане - Ако може самият маншет да се смени и ако си в София, зад бившият хотел Плиска има магазин - сервиз в който се продават маншети ! Ние сме ходили там да си купим такъв , но с малък размер! Сега не мога да се сетя адреса, но ако имаш интерес ще го потърся по-сериозно!

# 3 200
  • Мнения: 147
Ще съм много балагодарна за информация за магазина за смяна на машета!

Здравей, elektrichar! Благодаря за подробният отговор. :beer
Страховете ми за проблем с каквато и да е стока е не, защото аз ще я счупя, а от получаване на дефектна бройка, която не ми върши работа. Ето за пример как не ми се получи покупка на апарат за кръвно за майка ми. Предният, японски издържа 20 години и още работи и то точно, но му се раздърпа маншета, а и майка ми напълня и вече не е нейният размер. Викам си, време е за нов, я какви хубави модели. Да, ама не... Почнах да избирам модел и бях изненадана от доста лоши отзиви и за най-скъпите и наложени марки. Нямаше от нашата марка вече, въпреки отличното им качество. В крайна сметка взех същият тип апарат пак японски, но Сендо - оказа се пълна скъб и го върнах, взех още един от друг тип и марка, но и той не е добре. Мога още доста да изброявам за други вещи .... Опасявам се, да не се получи същото и с шевната машина. Disappointed



Здравей, Съншайн!
По въпроса с маншета на апарата за кръвно налягане - Ако може самият маншет да се смени и ако си в София, зад бившият хотел Плиска има магазин - сервиз в който се продават маншети ! Ние сме ходили там да си купим такъв , но с малък размер! Сега не мога да се сетя адреса, но ако имаш интерес ще го потърся по-сериозно!

# 3 201
  • Мнения: 26
Ще съм много балагодарна за информация за магазина за смяна на машета!


https://www.microlife.bg/contacts/
От този сервиз си купихме по-малкият маншет! Сега обаче виждам, че е само за Микролайф. Нищо не пречи да питаш!

В съседство има и друг магазин , където има повече неща и на различни производители - https://epharm.bg/medicinska-tehnika/aparati-za-kryvno/aksesoari.html

Разгледай, звънни и дано свършиш работа! Simple Smile

# 3 202
  • в моя гьол
  • Мнения: 370
Здравейте и от мен - една стара шивачка с нови мераци Simple Smile
От близо 15 години не съм се занимавала с шиене. Сега обаче нещо ме навести музата и все по-често посягам към машинката.
Наумила съм си да си ушия калъфи за скамейки от тъкани черги.
За тази цел машинката, която имам хич не ми върши работа.
Даже и марката и не знам каква е - някаква евтинийка беше от Кауфланд, колкото да прекарам два тигела и да закърпя нещо.
В момента се мъча с бабиния ръчен стогодишен Сингер, но бавно и безкрайно неудобно, изнервям се и захвърлям всичко започнато.
На кантар съм дали да си купя професионални машини - права и оверлог или да се спра на по-скъп вариант на домашни машини.
Шила съм и на домашни машини, шила съм и на професионални и определено ме влече към професионалните.
Тук възниква нова дилема - дали нови или втора употреба?
Искам, искам, сега ги искам, ама и аз не знам какво искам Simple Smile
Ще ми се машината и оверлога да могат да работят и с леки и тънки, и с дебели материи. Да имат и бърз и бавен ход за детайлите.
В момента ме е навестила шивашката муза и толкова идеи за дрехи и декорации ми се въртят в главата, че искам да притежавам цял шивашки цех, за да се развихря Simple Smile
Ясно е, че няма как да стане, но дайте някаква посока, по която да тръгна.
Обикалям магазините за шевни машини в града ни и всеки си хвали стоката, но друго си е да те насочат хора с опит.
Определила съм си бюджетът ми да не надхвърля 2000 лева. А ако в тия пари мога да вместя и покривна, ехеее, кой като мен. Но тя може да почака, не ми е толкова спешна.

# 3 203
  • Мнения: 1 857
Здравей, Нали! Ти си човек, който е шил на професионални машини, на калпава домашна и си видяла каква е пропастта между тях. Разбира се, сама си отговорила на въпросът, какви да са те. Ако ще шиеш калъфи за скамейки от тъкани черги, никоя домашна машина няма да свърши работа. За да зашиеш всичко което искаш, ще ти трябват освен права, оверлог, покривна машина, още и домашна многооперационна машина. Тя ти трябва за илици, копчета и зиг заг. Оверлогът, независимо дали ще е домашен, или професионален, трябва да е четириконечен, а не петконечен. Петконечните си изпяха песента отдавна, защото зашитото с четириконечен е хем добре зачистено, хем добре съединено, хем е по-разтегливо от петконечния. Проверил съм го. Сега, на нашият пазар, се появиха няколко напълно непознати китайски марки професионални машини. Те са монофазни и с всички екстри, на много ниски цени. Една от тях е Jack https://jack.bg/. Те се налагат много агресивно с дизайн, удобство, тиха работа и много добро качество. Има чисто нови на други марки, доста по-евтини. Но за сумата, която можеш да отделиш, парите няма да стигнат за чисто нови машини. Напоследък, доста шивашки фирми разпродават машините си, на много сносни цени. Права, пълен автомат, на реномирана марка, може да се намери на цена около 550 лева. А ако машината не е автомат и е на известна фирма, до 400 лева. Четириконечният оверлог, е добре да се купи, ако е около 600 лева, защото на тези под 400 лева, песента им е доста изпята. Добра покривна машина, може да се купи между 600 и 700 лева. Разбира се, трябва да е двойнопокривна, с долен и горен грайфер.
https://www.facebook.com/groups/437730897009236/?multi_permalink … ity&ref=notif
https://www.facebook.com/groups/1735230086742592
Тук има шевни машини нови и втора ръка. Трябва да станеш член на групите, но става лесно.
Домашната покривна машина е скъпа и много трудно преминава през страничен шев. Тези на Janome и Елна прескачат бодове на поразия, дори като нови. Моята домашна покривна не прескача бодове, но е на друга марка. След всичко написано, моят съвет е да си купиш права, четириконечен оверлог, двойнопокривна машина, втора ръка, но индустриални. Нов домашен четириконечен оверлог, също би ти свършил работа, освен ако не искаш да шиеш нещо много дебело като черги. Индустриалният оверлог, трябва да е за леки и среднотежки материи. На първо време си ползвай кауфландската машина, а след време, можеш да помислиш за нещо по-добро.

# 3 204
  • в моя гьол
  • Мнения: 370
Благодаря за изчерпателния отговор, elektrichar!
Ще кажа от къде идва колебанието ми между нова и втора употреба.
Аз съм от град, който до скоро беше може би на първите места по брой на шивашки фирми от глава на населението. Много от по-малките цехчета прекратиха дейност и съответно разпродават оборудването, най-често през фирмите, занимаващи се с продажба на шивашка техника, които също не са малко.
До тук съм обиколила 3 магазина. Марките Жуки, Брадър и Сируба втора употреба държат цена между 400 и 600 лева. Запазени, профилактирани - или поне така твърдят търговците.
В единия от магазините ми предложиха изгодна оферта за закупуване на нови машини - права и оверлог на цена от по 850 лева. Марката е май световно неизвестна, защото така и не я запомних, но отново ще мина от там и ще си я запиша.
Та се чудя сега да заложа на позната и доказала се марка, но втора употреба или да си купя нови машини, които не знам каква "китайска капка" ще се окажат.
Следващата ми стъпка, за която ме подсетиха в един от магазините, е да си нося мостра от платовете, които смятам да шия - различни дебелини и да седна да прошия на няколко машини, за да ги усетя. Дано и в другите магазини нямат нищо против да пробвам машините.

# 3 205
  • Мнения: 1 857
Качеството на индустриалните машини, дори на китайските, се повишава постоянно, а на домашните се понижава. Ако има нова китайска, напълно непозната марка, аз ще предпочета нея, отколкото стара реномирана марка. Защо? Защото ти ще шиеш многократно по-малко. Дори ресурсът на тази машина да не е толкова голям като на реномираната, никога няма да направиш толкова работни часове, че основните части да се износят непоправимо. Резервните им части не са скъпи като на реномираните. Разбира се, ще питаш дали ще осигурят резервни части, ако не дай Боже се наложи. Търси права машина, която не е с картер. Под главата на машината, някои машини имат голям леген пълен с масло. То освен че мирише неприятно, се пълни и с мъхове. Търси машина, на която смазването става с малки затворени резервоарчета. Задължително си вземи дълги парчета разтеглив плат и ако ти разрешат, натискаш педалът на максимални обороти. Не трябва да къса конец и да прескача бодове. Това особено важи за покривната машина. Вдяват се всички 5 конеца и шиеш на бързи обороти. Похвали се, ако купиш. Ако нещо не става, ще помагаме.

# 3 206
  • в моя гьол
  • Мнения: 370
Благодаря още веднъж за напътствията.
Помагаш много, следя мненията ти от доста време и шапка ти свалям, че обръщаш внимание на всяко питане!
Ще ви държа в течение на какво съм се спряла.

# 3 207
  • Мнения: 1
Здравейте на всички. Върнах се назад и изчетох толкова много страници страхотна информация, която ме убеди, че това е точното място за моят настоящ въпрос/молба.
Тук съм защото търся машина, подходяща за напълно начинаещ като мен, но ако е възможно да ми върши работа и след 15 години когато живот и здраве и това изкуство ще умея. По западните клипчета в тубата съветват да си купиш една машина сега, а после нова като порастнеш в шивашките умения. Аз типично по балкански не съм съгласна. Искам 1 и ако може тя да ме надживее. Разбира се с моя бюджет и това, че сме в 21ви век и машините не са това което бяха едва ли, но съм длъжна да попитам.
Бюджетът ми е 550 лв. Търся машина за цялостно ушиване, от леки до дебели тъкани. Наясно съм ,че в този бюджет едва ли ще намеря нещо което да ушие всичко от лятна рокля до вълнено палто, но ще съм благодарна на предложения за машини които се доближават до това. Реалистично, рокли, ризи и пролетни/есенни сака е това което искам да шия. Изцяло за домашна употреба. Важно ми е машината да е максимално тиха, едно за да не се бие шумът с гласовете в главата ми и второ съседът отдолу (складово помещение направено на стая за живеене, всичко се чува и като казвам всичко имам в предвид всичко) да не дойде с пушката тъй като реално само вечер разполагам с време за изкуство.
Наумила съм си, че механична машина искам. Това мисля е в разрез със желанието ми за тиха машина, но както споменах, длъжна съм да попитам.
Janome 920 и 523 много ми допадат, ем като дизайн ем като функионалност. 920 като цена няма да си кривя душата много ми харесва (намерих видео онлайн на което шумна ми се видя, но може и да си въобразявам), но сякаш 523 ще върши повече работа. А може и изпипания маркетинг да ме подвежда.
Приемам всякакви препоръки, за това и пиша. Много ми допада и споменатата идея в по-горен пост на elektrichar за 2 машини на по-достъпни цени - една универсална шевна машина и един оверлог. Тази опция ще надвиши бюджета, но ако е най-добрата ще спестя още някой лев и ще заложа на нея. Тук въпросът пак е, кои модели.
От години искам да се науча да шия и времето дойде.
Безкрайно благодаря за отделеното внимание Simple Smile

# 3 208
  • Мнения: 1 857
Здравей, Самодива! Няма да изневеря на заключението си, достигнато с доста опит и ще ти рекомендувам да си купиш сравнително добра механична машина с 32 операции и нов четириконечен оверлог. Повечето материи вече са разтегливи, дори дънките. Цената на двете машини няма много да надвиши поставената сума. Зашитата дреха с оверлог, изглежда сякаш е шита във фабрика. Щом вече си узряла за две машини, ще ми е по-лесно. Модераторите не гледат с добро око публикуването директно на линкове, затова ще ги изпратя на лично съобщение. Притеснението на дамите от това дали ще се справят с оверлога, обикновено не се оправдава. Съдя по това, че след като си купят, не търсят съвет във връзка с него. Това означава, че криво-ляво се справят с него. Относно машината, а и оверлогът, колко дълго ще ти служат вярно, зависи само от теб. И двете машини се нуждаят от чистене и смазване поне веднъж годишно. Говоря за отваряне напълно на машините. Ако се шие повече, смазването трябва да се прави на около 24 работни часа. В едни ръце машината ще шие един месец, а в други ръце - 20 години. И пак ще повторя, да нямаш прекалено големи очаквания от съвременна машина. Всичко шият само индустриалните машини. Да не говорим, че и те са различни категории, в зависимост колко дебели материи ще трябва да шият. Да не се чудиш, че трудно преминава през страничен шев на дънки.

# 3 209
  • Мнения: 1 857
Не, не съм работил с тази машина. Имаше дама, която има такава. Тя написа, че не е чак толкова очарована. Не знам защо. Здрави машини са Singer Heavy Duty 4423; 4432; 5523 и 5532. Те са с хоризонтален грайфер, а Janome 523 е с класически вертикален люлеещ. Аз бих избрал Janome 523. И заради дизайнът, и заради удобният бутон на затяжката, и заради това, че е с метална совалка. Макар да е здрава и шие дебело, машината шие добре и тънко. Това да е хеви дюти, ти трябва, ако искаш да шиеш в по-голямата си част дебело. Ако искаш да шиеш цяла дреха, добре е да имаш средно скъпа машина и оверлог. Не си мисли да ушиеш дреха само с една машина. Тя ще стане, но ще има вид на ушита в час по труд и техника. А когато имаш оверлог, работата за шевната машина намалява многократно. Особено ако шиеш трикотаж, независимо дали е тънък, разтеглив, или дебел. А щом са ти казали, че става за скрапбукинг, значи наистина става. За тези пари както вече казах, можеш да имаш машина с 32 операции и чисто нов четириконечен оверлог. Тези двете машини, ще свършат много по-добра работа, от само една скъпа  машина.

Общи условия

Активация на акаунт