Каква шевна машина и откъде

  • 551 275
  • 4 015
  •   1
Отговори
# 2 160
  • Мнения: 1 862
Dilyani, честита нова машина! Вече си в Б шевна група. Ще се учите с Diorela от клиповете които съм пратил по-горе. Ако нещо не разумяваш от инструкцията - питай! Няма страшно, ще я счупим заедно.

# 2 161
  • Бургас
  • Мнения: 1 454
Колеги и колежки, педала на шевната машина пропадна, т.е. натискам и ниско долу се задействаше само за последните 2 см шев. След което натискам до край, но не тръгва машината. Има ли ремонт или нов. Сингер 1288 е модела.

# 2 162
  • Мнения: 1 862
Здравей, Bar B Q! Може да се ремонтира този педал. Те са много модели: https://www.youtube.com/results?search_query=how+to+repair+foot+ … ng+machine+SINGER
Виж в тези клипове има ли такъв като твоят!? Това не е женска работа. Дай го на някой печен електричар и ще го оправи. Всеки технически грямотен мъж, също ще го оправи. Това са старите модели педали. Независимо от конструкцията, в него има порцеланов кожух, в който са поставени много на брой тънки графитни пластинки. Като се натиска педалът, пластинките се притискат и дават контакт една с друга. Ако е леко натиснат, съпротивлението е голямо и моторът върти бавно. Като се натисне повече, съпротивлението е по-малко и моторът върти по-бързо. Повечето такива педали са направени с една метална пластина и като се натисне докрай, тя шунтира ампулата и моторът върти на пълна мощност. Това, че въобще не върти, значи, че или е прекъснат кабел, или е нещо очевидно като се отвори, защото, ако са пластините, като натиснеш докрай, мотора трябва да върти бързо. Не е трудно да се разглоби. Може да се наложи да се премери с мултицет, затова го дай на комшията който се занимава с електрика! Понякога е малко трудно да се сглоби, но да се надяваме, че не е като полските педали. Почвай да викаш неволята, до два дни да са го оправили и немедленно докладвай! Ако е в ръцете ми, веднага ще кажа каква му е болката, след като го премеря.

P. S. Забравих да кажа, че проблемът съвсем не е задължително да е в педала, а може да е и в мотора. Имаше ли странна миризма? Може четките да са напълно износени и да не дават контакт. Немедленно на електричар!

Последна редакция: чт, 28 май 2020, 21:40 от elektrichar

# 2 163
  • София
  • Мнения: 388
Скрит текст:
Здравей, Цвета! Проблемът явно е сериозен и само с описването му няма да стане. В случая трябва човек, който като я отвори и започне да гледа, да знае какво вижда. Тъй като не можете да установите каква е причината, колкото и да не ти се иска, трябва да я прави техник на шевни машини. Представи си, че имаш една люлка тип ,,везна''. Едното дете е на единият край, а другото е на другия. Центърът на тежестта се намира точно в средата на люлката. Регулирай дължината на бода на максимум! Като е отворена машината, виж как бутонът на затяжката в нормално положение, е на определено разстояние от центъра на тежестта! Като натиснеш бутона на затяжката, нещо трябва да се премести и това разстояние трябва да е същото от центъра, но от другата страна на центъра на тежестта. Сега то е много малко, затова зъбите имат много малък ход назад. Понякога ми е трудно да облека в думи това, което искам да кажа. Не знам дали разбра нещо? Нещо пречи това разстояние да е същото както на нормалният ход. Съберете се един отбор юнаци, моми, техници, инженери, шивачки и след оглед на машината от всеки, на пода да има паднала коса колкото за една перука от чесането по главите! Дано поне един види какъв е проблемът. Ако въпреки банкетът който им направиш няма никакъв ефект, тогава започваш търсене на техник. Повтарял съм поне 50 пъти къде се търси той, ако няма обява във вестника. Намираш шивашка фирма и питаш кърагаларина за най-добрият им майстор! Като излезе, хвърляш се в калта по голи колене и започваш да виеш кански, докато не те съжали и направи тази големейша добревина! Ха сега накупи продукти за банкета на консилиума и пиши какви сте ги измъдрили, след като изтрезнеете!
Здравей, elektrichar, извинявай за закъснелите ми благодарности за твоите съвети!
В общи линии, така и не разбрахме каква е причината за проблема. ММ цял ден се занимава с нея, като по-вещ и разбиращ, и накрая я докара до прилично състояние - чрез корекция на два винта увеличи малко задния ход за сметка на предния, ако мога така да се изразя.
Иначе след основно почистване и смазване, машината ми направо пее.  НО,  тя е много експлоатирана, и идея си нямам какво може да се е износило, разцентровало и т. н. , въпреки шведската стомана...
А най- интересното е, че след като я подкарах наново, след няколко часа работа, се върна в изходно положение, отпреди аварията, което не знам дали е хубаво или лошо... - т.е. относно преден/заден ход - сами се удължиха. По едно време забелязах, че бодовете са по- дълги и се наложи да коригирам от копчето, задния също е нормален и така -  мистерия.
Щом шие, ще шия, пък като пак се скапе, ще му мисля за техник, евентуално.
Още веднъж - благодаря!

# 2 164
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141


Дороти, твоят същия ли е ? Ако е такъв, сподели малко опит. Simple Smile

Моят си е на елекричар любимия оверлог Pfaff купуван от Лидъл

# 2 165
  • Бургас
  • Мнения: 1 454
Да докладвам за педала, ММ го оправи. Беше се откачила една пластина. Най-големият зор беше от къде се разглобява. Дърпат се едни штифтове отстрани и така потръгнаха нещата.

# 2 166
  • Мнения: 6 887
Dilyani и от мен честит оверлог. Ще споделяме заедно откритите функции. Нали видя линка с онлайн инструкцията. Гугъл прави доста нескопосан превод, но чат пат нещо все се разбира.

От тук се сваля горния нож, за да прави подгъв без рязане. https://www.manualslib.de/manual/468100/Medion-Md-18030.html?pag … en&selected=2 На картинката, там, където има стрелка в дясно, сочеща на ляво, това се натиска наляво, освобождава ножа и той се завърта. Преди това се изважда една джиджавка ( палец) като този, който е в аксесоарите под капака. Ето тази тук :
https://www.manualslib.de/manual/468100/Medion-Md-18030.html?page=42#manual Тя играе роля и за други шевове, дадена е и замяна с подобна от аксесоарите, която е В, беше за някакъв друг шев, но не помня в момента какъв.

Още не съм тествала да правя извивка с рязане и ъгли. Този клип ми хареса https://www.youtube.com/watch?v=P32AaSlBXAw
Дали трябва друго краче за пришиване на ластик, или може и с това, стандартното? И дали може да шие по средата на плата, например за пачуърк?

Последна редакция: сб, 30 май 2020, 18:49 от Diorela

# 2 167
  • София
  • Мнения: 500
Благодаря Diorela ! Ще откриваме функции! За сега го разучавам бавно. Никога не съм работила с оверлог.Търсим превод на руски език на ръководството.
Мисля, че ластик ще се пришива като подгъв.
Успех на всички дерзаещи!

# 2 168
  • Мнения: 1 862
Здравей, Diorela! Вземи голямо парче плат, очертай кръг, постави го под крачето и се опитай ножът да реже по очертаното! Много е лесно. Не си се опитала, не си го направила. А ако толкова ти е трудно, не можеш да изрежеш кръг и след това да го минеш на оверлога? Нали ти пратих клип на една шоколадова американска мома, как го прави? Относно крачетата. Различните брандове продават цял набор крачета за оверлог. Те са поне 6. За ластик, за набор, за перли и не помня още какви глупости. Крачето за ластик има пластина, под която минава разтегателната добревина. Тази пластина се стяга и отпуска с един винт на ръка. Като го стегнеш, ластикът се задържа повече и свива повече плата. Добре, да помислим малко. Знаем, че след ен броя пранета, тази лошавина губи качествата си и трябва да го смениш. И какво правиш? Поставяш зъркелите, светваш със силна лампа, вземаш порача и започваш да пориш? Девет дена, осем часа! По-лесно ще ушиеш нова дреха, отколкото да разшиеш тази. Да приемем, че искаш да направиш пола с волани, които са с набор и ползваш краче за набор. За да изчислиш колко дълъг плат ще отиде за волана, трябва да поразиш едно дълго парче плат, да го зашиеш на друго с набор и да изчислиш какво парче плат ти трябва. Пълна лудост. Кой би направил това само за една пола? Това се прави в шивашките фирми, но след това се шият стотици бройки. Веднъж е изчислено и има няколко кръцки, които се срещат, за да стане точно. На клиповете, някаква нарисувана мома показва, как поставя едно парче 50 см. върху друго, натиска педала и зашива волан с набор. Смях и бурни дюдюкания в залата. Затова, купуваш си покривната машина, правиш подгъв, вкарваш ластика, зашиваш го и готово. Като се наложи, махаш го и поставяш нов! Мисълта ми е, че има много крачета за оверлог, но са по-скоро за парлама, отколкото за нещо полезно. За Медион не знам такива крачета. Затова всички тези операции ще ги правиш на Веритасът, защото той си има крачета за всичко. Ако няма, купуваш един присъединителен механизъм за 8 пари и всички крачета които са на пазара, стават на машината ти! Първо ми казваш, че шиеш от дъжд на вятър, а след това искаш да правиш висш пилотаж с пико и краче за ластик.

Кощунство е да се търси превод от руски, защото този език е наречие на българския. Все едно да кажеш, че не разумяваш какво говорят в западна България.

# 2 169
  • София
  • Мнения: 500
Добре, аз намерих руски превод на инструкция на Medion. Модела е друг, но близък.
https://www.youtube.com/watch?v=Zalq3duIcvg
Това е линка на видеото в описанието е и може да се свали( Скачат)
Дано съм полезна!

# 2 170
  • Мнения: 6 887
Dilyani, супер, благодаря!
Прочетох половинаата, съвсем друго е, като разбираш какво обясняват!

Електричар, благодаря! Ама идеята с ластика беше да си окантя с ластик някои долни чаршафи. По-лесно ми се струваше направо да се пришива, но след твоето обяснение, вече се колебая. Simple Smile

Първият голям минус, който открих - регулиране за дебели тъкани:

Електричар ми обърна внимание на това:
На 48-ма страница е нарисувано кой болт да стегнеш за шев на дебели и няколко ката платове. Машината е настроена за средни по дебелина платове. Ножът нямало да реже добре.


Това тук е страхотна тъпотия!!!!!!!!!
Погледнах го на живо това болтче, то няма нормален достъп до него! Със звезда е отгоре, няма такава отвертка. С малката едва го докосвам. Успях да го пипна с пръст, някакво халтаво е и сякаш има малка пружинка на него. Направо недоумявам как е възможно толкова тъпо техническо решение! Дори и да трябва да регулираш нещо за различните дебелини ( което само по себе си е тъпо), то тази регулация трябва да е на удобно и достъпно място. А не както е това - да трябва да развинтваш горния капак, за да го достъпиш.
Лично за себе си, реших да не го пипам, че после няма да успея да го наглася пак на нормална дебелина. Надали ще седна да шия палто, но ако толкова много ми се наложи да шия дебели пластове, ще пробвам без нож.

Последна редакция: нд, 31 май 2020, 13:46 от Diorela

# 2 171
  • Мнения: 1 862
Е, на чаршафът ще зашиеш ластик с Веритаса, със зиг заг, опъвайки го равномерно, за да стане еднакво свиването на плата. Разбира се, че няма да си играеш да вкарваш ластика в подгъва.

# 2 172
  • Мнения: 103
Привет!Може ли препоръка за шевна машина ,ще я поръчам от Amazon.co.uk ,бюджета  ми е около £400.Гледах клипчета в Youtube и четох ревюта ,но се обърках още повече Simple Smile

# 2 173
  • Мнения: 1 862
Здравей, Силвия! Има една машина, която съвсем не блести с някакъв убийствен дизайн и на пръв поглед не е нещо кой знае какво. Скъпичка е, но заслужено, защото се справя както с много дебело, така и с тънко. Има достатъчно и функционални шевове: https://www.amazon.co.uk/Janome-HD2200-Sewing-Machine/dp/B010T39 … 5YASC18D37EGH50AR
Ако искаш електронна машина, добри са Janome от 329 до 399 лири. Въпрос на вкус за дизайн и колко пари да похарчиш. По-скъпата има автоматично рязане на конеца. Добре е да прочетеш отзивите за дадена машина. Щях да се скъсам от смях като прочетох една мома да казва да не се купува дадена машина, защото не може да навие калерчето. Тя си мисли, че да шиеш на машина е все едно да включиш телевизора, да сменяш каналите и да се кефиш. Трябва да се запознаеш основно с инструкцията, ако никога не си имала вземане даване с такава техника.

# 2 174
  • Мнения: 6 887
Аз ли греша, или съвременните машини имат куп ненужни щуротии, пардон, декоративни тегели, но не могат да зашият копче?

Погледнах го от любопитство това Janome, не виждам да шие копчета. И може и да е смешно, но не видях къде се навива калерчето.
Е, аз май всичките ги сравнявам с моето вярно Веритасче...

Общи условия

Активация на акаунт