Каква шевна машина и откъде

  • 551 142
  • 4 012
  •   2
Отговори
# 2 910
  • Мнения: 1 860
По-надеждната машина е Janome, но Брадърът има много повече възможности. Janome е много постна и няма да се хареса на момичето. Добре е да свиква с машина с много операции, за да има ищах за шиене. Трябва да знаеш, че евтините Брадъри под 2000 лева не са много добре направени машини. Совалките и конструкцията им не са добри. Мисля, че е добре да се купи механична машина, с която проблемите ще са доста по-малко. Едната е Minerva LV770, а другата е Minerva M832B. Последната е поставена в класацията на 10-те здрави машини за шев на дебели материи. Тъй като машината трябва да се отваря напълно, да се почиства и смазва, не мисля, че това е много лесно с Брадъра. Независимо какво казвам, сами можете да прецените коя машина да купите. Просто трябва да решите дали е разумно да се купува евтина машина, а след това скъпа, или просто машината да има сравнително добри възможности и да служи в по-дългосрочен план. Минервите са с бавен илик, а Брадъра е с бърз, едностъпков илик.

# 2 911
  • Мнения: 168
elektrichar, много благодаря за подробния и бърз отговор! Благодаря и за препоръчаните машини. Накара ме да се замисля, а смятах, че изборът ще е прост. За съжаление аз не разбирам почти нищо, но може би си прав, че погледнато в перспектива има повече смисъл в по-скъпа машина. Ти казваш по-добре механична, отколкото електронна, но защо? Електронните не са ли новата тенденция? Добра механична по за предпочитане ли е от средна електронна? Може би първо трябва да решим механична или електронна?
Ще споделя все пак тук моделите, които съм набелязала, ако може да ми помогнете в избора с някои насоки. Аз и назад се върнах и видях, че сте споменавали някои от тях, затова се извинявам, че ще повторя, но някак ми е трудно да направя сравнение. Губи ми се кое е важен критерий и кое не. Ето ги машинките:
Тази не  електронна Janome E 1019 и Elna eXplore 320.
Другите са електронни - Janome 603, Janome E1030 и  Elna eXperience 450. 
И още един Brother от Емаг
https://www.emag.bg/shevna-mashina-brother-fs60x-60-sheva-lcd-ek … vm1/pd/DSMG9DMBM/
Макар че гледам, че този Brother е доста по-лек от другите по-горе и се чудя това критерий ли е, може ли с това да е причина да е нестабилен или некачествен? Аз имах една по-стара машина Pfaff, която беше доста тежка и стабилна, та затова си мисля такива работи. Не че разбирам особено, но по-назад в темата бяхте обсъждали стабилността, та се замислих.
Знам, че много разхвърлян ми е изборът, но малко по малко ще го стесним и подредим.
Бюджетът не е чак такъв критерий, защото това ще е подарък, в който могат да се включат и баби и дядовци, даже ще се радват да го направят точно за такова нещо.

Последна редакция: пт, 23 апр 2021, 01:02 от AnaLena

# 2 912
  • Мнения: 1 860
Това е съвсем друг разговор, като знам, че бюджетът не се ограничава до 300 лева. От всичките изброени машини,  като възможности и доказано качество, рязко се отличава Janome 603. Вярно, че е най-скъпа, но е със 7 см. зиг заг. Зъбите са широки и малко по-добре движи дебели платове. Разбира се не може да се сравнява с индустриална машина, но като за домашна, се справя прилично. Има много глезотии, които са в помощ на начинаещата шивачка. Като всяка машина и тази иска профилактика. Ако нямате познат техник, или технически грамотен мъж, добре е всяка година машината да се дава за профилактика. И все пак, не си мислете, че с купуването на една прилична машина, може да се шие всичко. Това не е евтин занаят и ако шивачката започне сериозно шиене, тази машина не е достатъчна. Иска се и оверлог и различни крачета и приспособления. Но всичко това зависи от желанието на шивачката. Понякога се случва така, че новата играчка е интересна само първите две седмици.

# 2 913
  • Мнения: 168
elektrichar, благодаря. Мисля, че имаме материал за размисъл. Ще пиша после какво сме купили в крайна сметка.

# 2 914
  • Мнения: 135
Така, ето го и моят рапорт по тема Elna 664 Pro. Вчера почти цял ден съм посветила на него. Наистина не е чак толкова сложно подкарването. С помощта на една латино дама, за половин час го бях вдянала и изпробвала различни програми. Не че няма упътване на разбираем език, но вече така съм свикнала с видео упътванията, че ми е по-лесно да изгледам, да пробвам и после да чета за повече детайли. Иначе упътването е на англиски, френски и още някакъв език, на български няма, ако за някого това е важно. Веднага изпробвах на доста тънко и хлъзгаво трико и не срещнах никакаква трудност. Кройката, която бях направила предварително отива в коша, защото нещо не прецених размера явно и, след като заших ръкави и странични шевове, стана много малка и дъщеря ми не можа да се пъхне даже. Не съм очаквала друго, де. Тепърва ще поправям грешки и ще търся решения. Например - имах само куноси с обикновен полиестерен конец 120 и това май е една от причините ушитото да не е така еластично. За такава дреха конецът е много важен.Проблемът е, че за по-разтегливи конци намирам само на големи индустриални конуси, а те не бивало да се пренавиват. За следващия опит трябва да намеря непресукани конци на малки конуси за оверлог. Ако някой знае къде има, да каже моля, ще съм много благодарна.  Друг проблем ми е, че не знам как да завърша шева около вратлето, китките и крачетата, затова усилено гледам руски видеа по въпроса. Следващите дни ще експериментирам повече с различните настройки. И ще търся една част от аксесоарите, която или е липсвала в комплектчето, или аз съм я загубила без да искам. Няма да съм аз, ако не загубя нещо още първия ден. АКТУАЛИЗАЦИЯ: Тази част си е вътре в оверлога - под капачето със схеми на бодове. Едва ли има чак толкова заблудени като мен, но все пак да кажа.
Та, реално, проблем със самия оверлог нямам, тепърва имам да откривам чудесата му и помощта му и това няма да е най-трудното. Аз трябва да науча мноооого неща в крачка, но това трико за фигурно ми е само поводът да вляза изобщо в темата с шиенето. Много съм благодарна и на електричаря и на всички останали, които отделиха време и мисъл! Вече съм сигурна, че  направих правилната покупка. Днес ще черпя с еклери Simple Smile

Последна редакция: пт, 23 апр 2021, 11:06 от Eulalia

# 2 915
  • София
  • Мнения: 262
Здравейте!

Вдъхновена от работата от вкъщи, реших да си взема шевна машина и да се науча що е то шиене.
Като малка съм шила с детска шевна машина, но беше много отавна, а и съм сигурна, че е различно. Smile
Понеже има прекалено много теми, реших да започна наново пък ако има такава, която не съм открила и би ми била полезна ще следя нея.

Бих искала да ви помоля за съвети, насоки, дори видео материали, които биха били полезни на напълно начинаещ да се научи от нищо да прави нещо!

Шевната машина, която съм си купила е https://www.emag.bg/shevna-mashina-singer-7-programi-1500-imp-mi … -ii/pd/EHGL2BBBM/ ,но все още не знам какви консумативи ми трябват да започна, от къде какво мога да си поръчам и т.н. Реших да я поръчам заради многото позитивни мнения, които намерих в нета.

Ще съм ви безкрайно благодарна за съветите(:

# 2 916
  • Мнения: 1
Здравейте, имам нужда от съвет. Имам машина от лидл pfaff 1070s. Решила съм да пооправя всички тениски в къщата за да не са много голями или дълги.

Първо мисля да ги стесня от ляво и дясно. Тук какъв размер игла бихте препоръчали и конец? Изгледах няколко видеа и мисля да взема- стреч 75/11. Също така програма прав тигел, дължина 2.5-3, ширина 0, опън на конеца 4 дали ще е добре?

След това мислех да отрежа излишния плат и да мина на зиг-зиг програма, но не знам колко да е широк и дълъг и какъв опън на конеца. И тук при зиг-зага пак се ползва същата игла нали- стреч 75/11?

За дължината. Тук гледах някакви двойни игли, но не съм шила никога с такава, нито имала. Какъв размер ще ми препоръчате 70,80 или 90 и предполагам 4мм разстояние? И коя програма се използва за подгъва?

В софия къде се продават такива качествени стреч и двойни игли, до сега не ми се е налагало до купувам, задължително ли е да са стреч или и с универсална ще стане? И за последно машината pfaff 1070s има ли некъде клипчета на които да е показано какво трябва да се почиства и смазва, защото не е отваряна никога от както я имам.

# 2 917
  • Мнения: 1 860
Eulalia, разтегливи текстурирани конци, се поставят само на двата грайфера и не е необходимо да навиваш конци. На иглите се поставя обикновен конец. Конусите Коутс са с голяма пластмасова основа и може да се постави само един. Другият се поставя зад машината. Четириконечният оверлог се ползва точно за разтегливи материи и дори с обикновен конец, шевът трябва да е разтеглив. Възможно е да е стегнат конецът на дясната игла и затова да  не е много разтеглив. Не прави прекалено рядък шев, а да е гъстичък! Виж какво съм писал за домашен оверлог тук:
https://bg-mam.ma/p/1309962/42701035  Относно вратлето, добре е да хванеш цаката за зашиване на бие. То си е цяла отделна тема зашиването на бие, с оверлог, с фуния, биетарка на права машина и още много други начини. Бието трябва да е силно разтегливо и по-късо, за да може да свие вратната извивка. За подгъв ти трябва двойна игла 75, или 80 стреч с разстояние между иглите 4 мм.

-Lina-, много е трудно от нищо да се направи нещо. Тази машина е добра само, ако имаш и оверлог, защото няма никакви оверлочни и украсителни шевове. Трябва да знаеш какво ще шиеш, за да търсиш консумативи. Трябват ти конци, калерчета, крачета, приспособления, фунии, биета, ластик и много други добревини.

Silentstorm, обърни тениската наопаки! Очертай с тънка люспа сапун или креда с 5 - 6 мм. по-широко от желаната ширина! Постави някой оверлочен шев https://bg-mam.ma/p/268305/31299847 например S1 J и заший по очертаното! След това направи лек зиг заг с 3,5 мм. стъпка и мини до оверлочния шев с игла № 80! Игла стреч ще купуваш, ако имаш прескачане на бодове на зиг заг! Предполагам на 4, стягането на конецът ще е добре. След това вземи голяма остра ножица и изрежи плътно до оверлочния шев, без да засягаш конеца! В кинкалериите си купи двойна игла стреч 75/4, или 80/4, подгъни и заший с нея така, че зиг загът да е наопаки. Поставят се две макари, или една макара и навито калерче за втори конец. Макарите да се въртят в различни посоки! Вдяваш на същите места, а накрая единият в едната игла, а другия - в другата игла. Шие се с прав шев и иглата трябва предварително да е позиционирана в средата на крачето. Стягането на конецът на иглата го постави на 2! Конец № 120. https://www.youtube.com/watch?v=iOy1QpeoUTg   Изрежи внимателно оставащото парче плат, което стърчи. Всичките тези неща ще си ги спестиш, като си купиш един оверлог за 220 пари. Като гледам какво писание съм написал, ме обзема ужас, ако трябваше да го правя без оверлог. Развиват се болтовете и машината се отваря напълно. Смазват се всички места с въртене, плъзгане и триене. Зъбни колела, независимо дали са пластмасови, или метални, се смазват с вазелинова смазка, или Литол 24. Гума и ремък не се смазват.

# 2 918
  • Мнения: 135
Много благодаря, електричарю! Не знаех, че само на иглите се слага обикновен конец. Отивам да чета за домашните оверлози Simple Smile

# 2 919
  • Мнения: 3
Здравейте,
Ще ми се наложи и на мен да взема някаква шевна машина, нямам опит в шиене на дрехи и едва ли някога ще ми се наложи. Предназначението и ще да шие кайтове (материала е декрон). Работя като кайт инструктор и често се налагат ремонти по кайтовете. Имам опит от няколко сезона с Singer HD 4411. Такава ползват в училището където работих и мога да кажа че е перфектна за тази работа. Сега искам да имам и своя. Миналия сезон купих някаква Toyota втора употреба и ми скъса нервите. Когато се получат 3 слоя декрон, само боде материала а не шие.Singera шие и на 6 слоя без проблем. Искам да взема такава (вече не ги предлагат) или максимално близка до нея. Изискванията са ми да шие и тънко и дебело декрон. Да има тройния зигзак като на тази снимка както и нормален прав шев. Също да е и максимално дуракоустойчива( ползва се и на открито)
Трябва да има този шев
Прочетох почти цялата тема ,но нищо подобно не видях. Бюджет 400-500 лв нова или втора употреба. Ще съм много благодарен на евентуална помощ.

# 2 920
  • Мнения: 1 860
Здравей, stm_bg! Явно не си търсил добре, защото тази машина я има в най-големият онлайн магазин. Модераторът не разрешава поместване линкове на магазини, но копирай и постави в търсачката му Singer Heavy Duty 4411 и ще я намериш за 557 пари. Може да се възползваш от отстъпките за малки електроуреди от 10% и ще излезе по-евтино. Достоен конкурент на тази машина, е Janome Easy Jeans 523, която струва 529 пари. И тя е хеви дюти, има смъкване на зъбите, регулиране натискът на крачето и тежи 9 оки. Обикновените машини тежат 6 оки. Тя е с повече операции и е с метален корпус, а не пластмасов. Сладките сказки са едно, но друго е око да види, колко дебело и колко тънко шие тази полска мома:  https://www.youtube.com/watch?v=OmKkXV9uxK8
Това е наистина добре направена машина.
Сингерът е отчайващо постен, но ако мислиш, че само той ще свърши твоята работа, вземи него!

# 2 921
  • Мнения: 3
Благодаря за бързия отговор, elektrichar
Вашето мнение се цени и аз бих се доверил също. Singer 4411 я нямат налична, пробвах да я поръчвам вече 2 пъти,там където казвате и ми стана ясно че я нямат, затова питах и за алтернативна. Чудя се новия модел singer hd 5523 дали ще бъде толкова удачна като 4411. Има я на сайта на официалния вносител на 600 лв. Съмнява да не е цялата пластмасова както повечето по нови машини явно.Иначе janome то изглежда добра алтернатива ,особено ако е цялата метална.

# 2 922
  • Мнения: 1 860
Този модел е същият, но с повече операции и бърз едностъпков илик. И двата Сингера са с алуминиев скелет и върху него са пластмасовите капаци: https://www.youtube.com/watch?v=tImTTD8y750 Това, което никак не ми харесва е, че е хеви дюти, а с хоризонтален грайфер. Совалките на тези машини са пластмасови, а единствените добри хоризонтални грайфери и совалки са на Janome. Тези на Сингер не са добри. Ако аз трябваше да правя избор между двете машини, с широко затворени очи бих предпочел Janome. То е с вертикален люлеещ грайфер и совалката е метална. За да се върти хоризонталният грайфер само в една посока, това става или с ремък, или с конусни зъбни колела. И тъй като металните зъбни колела са скъпи, правят ги пластмасови. Разбира се, след време те се износват напълно. Тези Сингери са със зъбен ремък, но той е консуматив и просто е въпрос на време да се износи и охлаби. От него зависи центровката на машината. Люлеещият грайфер не се нуждае нито от ремък, нито от конусни зъбни колела, а движението се предава с биела. Моторът на Джаномето не е толкова мощен като на Сингера, но е по-здрава и елементарна машина. Джаномето е по-бавно от Сингера, но в дългосрочен план, е по-добрата машина от двете. Ако искаш, вземи си джунджуриите и върви на място да пробваш Джаномето. Няма да ти откажат, като им кажеш, че ще купиш тяхната машина, ако се справи. Така ще решиш коя машина да купиш.

Последна редакция: нд, 16 май 2021, 05:35 от elektrichar

# 2 923
  • Мнения: 3
Това се казва професионално мнение от професионалист. Попрочетох и за двете машини и на други места, и от двете са доволни но по здравата конструкция явно е на джаномето. А за скороста на шиенето , колкото по бавно ,толкова по добре при мен.Точно сингера обаче може да шие и много бавно(изпробвано поне при 4411)и много бързо.Дано и джаномето да е така. По чуждите кайт форуми най много хвалят за тази работа pfaff 1222, стара машина ,която едва ли мога да намеря. Така че в понеделник звъня дали имат джаномето налично ,да ходя да зашия най тежкия възможен ремонт на кайт и направо да я взимам с мен, при успешен тест.
Отново много благодаря за компетентното мнение и за съвета elictrichar, дано да улуча на машина този път и да не ми къса нервите през сезона. И разбира се ще пиша резултата,надявам се със заслужена торта Simple Smile

# 2 924
  • Мнения: 2
Здравейте!
Искам да си купя машина само за бродерия и се спрях на тази: Brother innov-is V3
Моля ви за мнения.
Също се чудя от Англия или от България да си я купя.

Общи условия

Активация на акаунт