Каква шевна машина и откъде

  • 551 177
  • 4 013
  •   1
Отговори
# 3 660
  • БУРГАС
  • Мнения: 41
Електричар благодаря за отговора. Радвам се, че имаш същия оверлог, защото така ще те тормозя още повече с въпроси за поддръжка и работа. Машината е стояла 3г без да е пипана. Та сега какво трябва да правя? Да я смажа ли? Нямам идея трябва ли, не трябва ли и изобщо на колко време. Вдяването се оказа, че не е трудно и настройките на шева ги оправих до колкото мога. Още има какво да коригирам, че нещо не ми се нрави съвсем. Определено не мога да разбера за моята машина изи хоум как изобщо се включват тия шевове. Освен прав и другите дето са на врътките и са по-скоро като украсителни съм ги пробвала ,но другите които са S1, S2 нямам никаква идея какво да натисна, че да превключва машината на тях. Вече си мислех, че просто само са нарисувани  там и този модел няма такова нещо. Да не споменавам, че само 1 път съм се мъчила да сложа и вдяна двойната игла и нищо не се получи, а дето има други джаджи си седят в пакетчето чисто нови. Отделно от долната страна на плата, тигела в повечето случаи става кошмарно сдъвкан, натрупват се ужасно много конци, оплитат се и понякога плата се набива вътре към сърцето и става дупка на плата. Аз ли бъркам вдяването, машината ли не е ок, нямам вече идея. За прав тигела си домъкнах от България наследствения гритцнер от прабаба ми и си шия на него. А онази дума е "неориентирана"😂. Моя грешка, не съм обърнала внимание. Автоматичния коректор на телефона... 😊. Гледам клипове, чета, ще открия топлата вода. Между другото моята баба беше цял живот шивачка. Шиеше в къщи. Учила е 3 години занаят. Живяла е при майсторската на квартира и тя я е обучавала. Имаше диплома, китап. Кроеше без шаблони. Всичко и беше в главата. Беше страхотна и много търсена майсторка.  И последно да спомена, че вече купих плат jersey, но естествено нямах идея колко точно трябва да купя, а тая в магазина изобщо не ми съдейства, та после изгледах няколко клипа и на тази тема. Да живее интернет! 😂 Не предполагах, че има толкова много информация за всичко свързано с шиенето. Дори абориген (на тема шиене) като мен ще вземе да ушие нещо. Е, то се оказа цяла наука шивашката работа. Наистина има много за учене!

# 3 661
  • Мнения: 1 861
Kadasimidka, започвам с кастренето за шевната машина. Добре бе джанъм, в кашона, освен всички необходими джаджи, имаше и едно книжле, което се назовава инструкция. Не го ли отвори, за да видиш как се борави с тази непозната за теб техника? Ето на тази страница, на чист немски език, е написано как става преминаването на S1 и S2. https://www.manualslib.de/manual/448955/Easy-Home-Nm4501.html?page=23#manual
Изгледай целият клип с този ерген и виж какво прави от 3:43 мин.!:
https://www.youtube.com/watch?v=8pGKc-xlJHE
Просто завърташ регулаторът за дължината на бода наляво. След 0, въртейки още наляво, ще стигнеш до S1 и S2.
Наопаки става коса от конци, защото не си вдянала машината правилно. Винаги когато вдяваш конецът на иглата, винаги ще повдигаш крачето нагоре! Така тарелките на бремзата се отварят и конеца влиза на точното място. Не гледай, че ергенът я вдява със спуснато краче, защото той е печен. Само като вдяваш иглата, чак тогава пускаш крачето! Постави на 4 регулаторът за стягане на конеца! Конецът на калера го обърни да виси от дясната му страна и така го поставяш в совалката! Виж в инструкцията как се поставя совалката!? Все пак шиеш на правата бабина машина и знаеш как става това. Двойната игла се поставя като единичната, с плоската страна назад. Виж как се шие с нея:
https://www.youtube.com/watch?v=7zr-iwiv6HY
На програматорът виждаш, че на А, е нарисувана двойна игла. Ако поставиш на друга програма, иглата ще се счупи, защото ще се удари в крачето. Прозрачното краче със син мек накрайник е краче за копчета. Другото метално краче е за цип. За илик поставяш голямото бяло пластмасово като ергена. Шевът на програма H на S1 е псевдопокривен. Той става за подгъв на трикотаж и наподобява двойнопокривен шев. Този подгъв добре става с двойната игла. Оверлочни шевове са на S1и S2 E; F; G и H. D на S1 също е разтеглив и става за такъв подгъв. Тристъпковият зиг заг, също става. Той е три стъпки наляво и три стъпки надясно.
  Ако не ти харесва тегелът на оверлога, снимай фокусирано налице и наопаки в едър план и ще ти кажа какво да направиш! Трябва да го смажеш, щом не е пипан 3 години. Постави стара кърпа на масата! Раздени всички конци и ги извади! С четка и пинсета почисти и махни всички мъхове! Развий със средна кръстата отвертка винтът който се намира между втората и третата макара. Като натиснеш мисля надясно цялата платформа на която се поставят макарите (конусите) ще се освободи от зъбче и ще махнеш сгъваемата мачта и платформата вдигайки нагоре. Развий винтът който се намира в задната страна на капакът над иглата! Махни този капак издърпвайки го наляво, ако си пред оверлога с леко усилие и разклащане! Развий двата винта на горният капак и го махни! Развий без да  махаш двата винта, които държат лапичките държащи преден и заден капак! Махни капакът в който се намират аксесоарите! Това става, като натиснеш бутон от долната страна и дърпаш наляво. Хвани и издърпай пластмасовият регулатор на диференциала! Това е тази джаджа, която се намира пред маховика (колелото което се върти) и се движи нагоре-надолу. Развий и махни винтът, който се намира горе вдясно и махни този страничен капак! Сега ще видиш пак лапички държащи предният и задния капак. Охлаби ги, без да ги махаш! Наклони машината да легне назад и развий всички болтове държащи долният капак! Развий и махни винтовете на страничният ляв капак! За да махнеш този капак, наклони машината и ще разхлабиш винт на пластмасата който се намира под зъбите и леко наляво! Махни този ляв капак! Развий и махни винтът, който се намира към теб близо до грайферите! Махни предният и задния капак! В крайна сметка, машината трябва да е напълно гола. Вазелиново масло на спрей и пръскаш всичко без ремък. Ако маслото е в тубичка, капеш на всичко движещо, въртящо, триещо и плъзгащо! Местата за смазване са повече от 50, затова по-лесно става със спрей. Обърни внимание на смазването на иглодържачът, който се движи нагоре-надолу! Капни капка масло на оста на моторчето! Не забравяй да смажеш движещите се части на грайферите, в местата които се плъзгат! Сглобяваш и вдяваш машината отначало докрай! Шиеш първо на парцал, за да се обере маслото! Ето ти най-важното видео за този оверлог:
https://www.youtube.com/watch?v=h9t5UlT4ypA&t=226s
Немедленно го изтегли и запази в папка „Оверлог“!
Има всякакви настройки. А платът който си купила, е идеален за съединяване с оверлога. Това което не ти е ясно относно кроенето и шиенето, питай в „Клуб на храбрата шивачка“ тук: https://www.bg-mamma.com/?topic=1521743.msg46353781&utm_source=M … reply#msg46353781
Жалко е, че малко хора се интересуват от работата на родителите си и техните родители. Ако беше гледала и слушала баба си, сега щеше да си по-добра и от нея. Немедленно да вденеш шевната машина по указанията от мен и да се похвалиш с перфектен шев! Ако не ти харесва, снимай, пиши кое е налице и наопаки и ще ти кажа какво да направиш!

# 3 662
  • София
  • Мнения: 2 919
Баба ми е била една от най-добрите шивачки на ризи в София преди 9-ти та и до последно преди да почине. У нас имаше три машини - Сингер, Юнион (не руски) и Неки. Когато реши да си остави само една, остави Неки, която беше от 1936-та година и от сегашна гледна точка можеше да наплеска много "именити" марки. Единствен недостатък - крачно задвижване Simple Smile Преди почването на дадена поръчка вадеше метална немска масльонка и точка по точка, според упътването, оливаше цялата машина. Упътването беше от 110 страници Simple Smile.

П.П. А като се сетя какво беше качеството на фотографиите вътре, за пореден път се питам на къде ли е тръгнал света Simple Smile))))))))))))))))))))))

# 3 663
  • БУРГАС
  • Мнения: 41
Малко да ви заредя с положителни емоции! Ох, ще се пукнем от смях в къщи. Верно, че имало S1, S2 на машината. Открих го! Инструкциите съм ги чела много пъти, клипове от самия магазин с указания също, но за първи път виждам клип как да го превключа.Усмихнат ден на всички!

# 3 664
  • София
  • Мнения: 2 919
Малко да ви заредя с положителни емоции! Ох, ще се пукнем от смях в къщи. Верно, че имало S1, S2 на машината. Открих го! Инструкциите съм ги чела много пъти, клипове от самия магазин с указания също, но за първи път виждам клип как да го превключа.Усмихнат ден на всички!

Понякога се налага  да натиснеш 2-3 пъти и бутона за обратен ход, когато колелото упорито отказва да се завърти до S1 или S2.

# 3 665
  • БУРГАС
  • Мнения: 41
Малко да ви заредя с положителни емоции! Ох, ще се пукнем от смях в къщи. Верно, че имало S1, S2 на машината. Открих го! Инструкциите съм ги чела много пъти, клипове от самия магазин с указания също, но за първи път виждам клип как да го превключа.Усмихнат ден на всички!

Понякога се налага  да натиснеш 2-3 пъти и бутона за обратен ход, когато колелото упорито отказва да се завърти до S1 или S2.
Наистина малко трудно се завърта. Все едно прещраква някаква пружина. Аз за това и колко станаха вече 4-5г си мислех, че s1, s2 не съществуват на тази машина,а то трябвало малко по-силно да се завърти, но все си мислех, че това му е края. Както и да е ,вече сърфирам из дебрите на s1 i s2. Добре, че електричар ме светна с клип, че още щях да съм в неведение.

# 3 666
  • БУРГАС
  • Мнения: 41
Споделям с вас първото си творение. Тъдъъъммм! Чакам само да се върнат от училище и да меря ластиката , че да я приключа. Малката всяка вечер иска да шием, като аз държа плата, а тя натиска педала, а голямата вече се оправя сама с оверлог и шевната машина. Чудя се до кога ще оцелеят машините, но пък е добре децата и те да се учат щом имат желание. Обаче имам  1 проблем. Шия само на 4 конеца. На 3 е кошмар. Изключително трудно го настройвам. Пробвах с 1 игла, с две. Въртях всички врътка, изпробвах какви ли не варианти и  е много трудно за настройка, да не кажа невъзможно. За това шия само на 4 конеца, което за мен е тъпо, защото понякога има неща, които според мен на 4 конеца оверлога идва широк и ми се иска да го мина на 3,за да е по тесен, но уви. До сега само пробвах с разни изрезки и от стари дрехи си режех парчета. Купила съм плат, но едва сега се престраших и... не е чак толкова лошо като за първи път 🤦‍♀️😂.

Последна редакция: ср, 10 май 2023, 12:23 от kadasimidka

# 3 667
  • Мнения: 1 861
Kadasimidka, браво за първото изделие! А не ти ли хрумна, да щракнеш някоя снимка на шевът налице и наопаки, за да видя какво трябва да се направи? Казах ти много внимателно да изгледаш и да изтеглиш този видеоклип:
https://www.youtube.com/watch?v=h9t5UlT4ypA&t=226s&ab_channel=%D … D1%80%D0%BE%D0%B2
На 14:12 мин. има точни указания, как да направиш пико. Първо махаш иглата, регулираш да стане идеален триконечен шев, дърпаш назад иглата с белият палец и много важно, да завъртиш металният регулатор за да може ножовете да са доста близо до иглите и шева да стане много тесен. Тесен триконечен шев става, като махнеш едната игла, но това вече го знаеш. Ако си мислиш, че шевът с 4 конеца е идеален, махнала си едната игла и шевът вече не е добър, това значи, че шевът не е бил добър и на 4 конеца. Няма да въртиш безцелно регулаторите, а следващите указания които ще ти дам, ги копирай и ги постави в папка „Шев“!
   Когато стягаш конецът на малкият грайфер (трети конец отляво надясно), трябва да отпуснеш конеца на големия грайфер (четвъртия конец). Когато отпуснеш третият конец, трябва да стегнеш четвъртия. Ако конецът на иглата наопаки е на бобчета, това значи, че трябва да стегнеш конецът на иглата, а да отпуснеш четвъртия конец. Следвай тези указания и ще настроиш оверлога! Регулаторите ще въртиш, но много малко! Примерно регулаторът е бил на 3, ще го завъртиш да стане на 3,4 - 3,5! След време настройките ще ги правиш автоматично, без да се замисляш. Повечето оверлози излизат от завода не много добре настроени и тогава настройката на идеален шев става много трудно. Пак казвам, снимай триконечен шев налице и наопаки и предполагам с моя помощ, ще се получи идеален шев. Не след дълго, голямата ти дъщеря ще се оправя доста по-добре с оверлога от теб и това е напълно нормално. Ако платът е трикотажен, подгъвът ще го правиш с някой разтеглив шев, или със съвсем лек зиг заг, а не с прав шев. Нали не забравяш да завиеш болтчето на махнатата игла, за да не се развие и да падне от вибрациите?

# 3 668
  • Мнения: 9
Здравейте, купих си антична шевна машина Сингер 316g. Наскоро бях питала за избор между нови Джаноме е бернетка, нооо ей ме на 😉 избрах антика. Машината работи, за всеки случай ще я смажа, намерих й и инструкция. Малко е странна, защото работи с едни пластмасови дискове за различни украсителни тегели. Педалът й не е оригинален и човека от който я купих е сложил някакъв друг,като там където влизат кабелите в машината и педала е олепил с изолир банд. Малко ме е страх да не стане фал.Дали някой има представа как да намеря оригинален педал. Би трябвало да има някакъв номер, но не откривам никъде инфо.

Последна редакция: нд, 04 юни 2023, 18:55 от Harieta Delcheva 722503

# 3 669
  • Мнения: 1 861
Хариета, добре би било, да снимаш връзката педал - машина. Ако връзката е сравнително добра, остави всичко както си е! Педалът е полски и е доста добър. Той има кондензатор, който служи да предотврати смущенията в радио и телевизионните сигнали, когато се ползва антена. Въпрос на време е, този кондензатор да даде на късо и машината започва да върти, без да е натиснат педала. Затова, не оставяй машината с включен щепсел, ако станеш от машината за кратко време! Тъй като рядко вече се ползват антени, този кондензатор може спокойно да се махне и да не се поставя друг. Педалът има кръгли тънки графитни пластинки, които са поставени в две ампули. Ако педалът не регулира оборотите добре, отварят се ампулите, махат се счупените пластинки, другите се почистват на парче много фина шкурка, а след това на вълнен плат. Счупените пластини трябва да се заменят с нови. Сглобяването на този педал не е много лесно, ако не си го правил и ако не знаеш кое къде е.

# 3 670
  • Мнения: 9
Хариета, добре би било, да снимаш връзката педал - машина. Ако връзката е сравнително добра, остави всичко както си е! Педалът е полски и е доста добър. Той има кондензатор, който служи да предотврати смущенията в радио и телевизионните сигнали, когато се ползва антена. Въпрос на време е, този кондензатор да даде на късо и машината започва да върти, без да е натиснат педала. Затова, не оставяй машината с включен щепсел, ако станеш от машината за кратко време! Тъй като рядко вече се ползват антени, този кондензатор може спокойно да се махне и да не се поставя друг. Педалът има кръгли тънки графитни пластинки, които са поставени в две ампули. Ако педалът не регулира оборотите добре, отварят се ампулите, махат се счупените пластинки, другите се почистват на парче много фина шкурка, а след това на вълнен плат. Счупените пластини трябва да се заменят с нови. Сглобяването на този педал не е много лесно, ако не си го правил и ако не знаеш кое къде е.

# 3 671
  • Мнения: 1 861
Ееее, то бива майсторлък, но това вече е прекалено! Ясно е, че е правено от непрофесионалист и все пак можеше да  е малко по-добре. Ако нямаш някой познат електротехник, който да направи връзката по-кадърно, поне срежи този висящ кичур! Когато нямаш точният куплунг, кабелът на педала се връзва на твърдо на щифтовете и върху тях се поставя някакво пластмасово капаче за предпазване.

# 3 672
  • Мнения: 9
Мда, ще се намери електротехник, явно. Благодаря за съдействието.

# 3 673
  • София
  • Мнения: 2 312
Здравейте,
Имам в наследство машина Brother, купувана през 80-те. Сядала съм да подгъна нещо от “дъжд на вятър” (толкова си мога), но никога за последните 25 години не е сервизирана😳🙈. Все си върви, но аз нямам реална преценка доколко добре, защото не разбирам много. Та въпросите ми са 2:
1. Мога ли сама да я сервизирам или е добре да я занеса на професионалист да я отвори и почисти от старото масло и колко е нормално да струва тази услуга?
2. Провеждат ли се някъде курсове за ентусиасти, които бих могла да посетя и да получа някакви базови умения? Може и онлайн или в YouTube.
Имам и един Сингер, на около 110 години, работещ. Открих калъфки за възглавници, които баба ми (не беше шивачка) е шила навремето с тази машина и не мога да си представя по-прецизно изпълнение (завършек без оверлог) на подгъви и тегели ( не знам как е направено)
Ще приложа снимки и ще се радвам някой да ми разясни.
Първата е на външната страна, а втората, на опаковата. Разстоянието между двата тегела от опаковата страна е ок. 3 мм. Не ми се вярва да е с двойна игла. Или поне не съм сигурна, че толкова “дърта машина” има такива екстри.
Мерси много предварително!
Скрит текст:

# 3 674
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Скиорче, не е с двойна игла това. Този вид шев се казва flat felled seam (нямам идея как е на български). Ето как се прави: https://www.youtube.com/watch?v=E1vJzVW2lLk
Баба ти е вложила много старание в калъфките, като се е спряла на този шев.

Общи условия

Активация на акаунт