Детската издръжка!?

  • 5 198
  • 24
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 458
Или по скоро колко струва вашето дете?

Каква издръжка ви отсъди съда?

А, получавате ли изобщо парите които ви се полагат? По -скоро, детето получава ли тези пари от съответния родител?
Ако не ги получавате, какво правите по въпроса?

Не питам дали стигат - отговора е ясен  Wink

Започвам с мен.
Съда ни отсъди по 50 лв. на дете. Още не съм получила сумите полагащие се на децата. Или.... Thinking  да, получих само 4 вноски  Rolling Eyes
Вече се насъбра доста прилична сума за изплащане, но няма кой да ни я даде. За съжеление няма и кой да накара бащата да я изплати!
Той (бащата) е наясно, че никой нищо не може да му направи и  Whistling   Иначе " това са моите деца и си длъжна да ми разрешаваш срещи с тях иначе мога да те осъдя и да ти ги взема" Аз още не мога да разбера как става тоя номер, бащата може да ме осъди ако не му дам децата на деня за среща, а аз не мога да направя нищо когато той не ми изплаща издръжките.  #Puppy dog
Аз вече съм се отказала от въпросните пари, то е ясно че няма да ги получа, но пак се питам; колко струва едно дете в България? Защо бащите имат повече свобода и права от майките отглеждащи и възпитаващи децата?  Thinking

# 1
  • Мнения: 3 634
125 евро на дете...

Туй се решава от големината на заплатата на бащата (поне тук във Финландия).

Сигурно не е нужно да казвам, че с тез пари до никъде не можеш да стигнеш.

Сега за 3 месеца на господина му се беше натрупала сумата от 750 евро. Аз потривах доволно ръце и си мислех, че ще ми я изплати цялата сума и ще мога да си купя самолетен билет до БГ... да, ама неееее. Получих като за начало 450 евро. Сега чакам да видя другата седмица ще получа ли издръжката за този месец плюс нещо от горе, че още има да изплаща 300 евро от предните месеци.
Инак ако не плати и имам право да си ги търся тез пари от държавата. А държавата си ги търси от бащата които пропада съвсем в бездната на кредиторите... ХА ХА ХА!

# 2
  • Мнения: 6 472
Ами нашия развод беше по "взаимно съгласие" ама беше толкова взаимно, че повече нема на къде Imp  Бащата зорлем се нави на 80 евро (или равностойността им в лв) + езиковото обучение на детето. Ако на някой му се струват много, искам само да отбележа, че са към 1/20 от заплатата му (сега може и още по- малко да са станали). Изплаща ми ги редовно, но не дава и стотинка повече от това Close  В смисъл, че за рождения ден, детенце искаше колело. На мен ми идваше малко нанагорно и го помолих да ми помогне малко с туй колело. Отговора беше : "Нали ти плащам издръжка! Какво повече искаш от мен!" . Не и купи нищо - даже едно шоколадче #Cussing out

# 3
  • На остров
  • Мнения: 13 498
30лв.на месец е не че си ги получавам, но аз вече и не си ги тарся,  то няма смисъл само нерви и главоболя..иначе както казва Aylin ако не му дадеш да се видят заплахи а когато става въпрос за парите друга песен..въобще не мога да разбера защо в нашата мила даржава бащите имат повече права от майките който се гледат децата

# 4
Цитат на: Мама от Финландия
125 евро на дете...

Туй се решава от големината на заплатата на бащата (поне тук във Финландия).



Много малко бе! А аз си мислех, че във Финландия стандартът е по-висок, отколкото при нас. Тук минималната издръжка на дете е малко по-висока, а и на майката се полага издръжка, докато не работи. Ама всичко е относително де, тъй като пък за сметка на това тук майките имат високи разходи за наем, транспорт, детски градини, гледачки и т. н., та пак не е лесно. По статистика го дават, че много голяма част от децата на самотни майки и тук живеят в бедност.

# 5
  • Мнения: 4 244
Абе МОФ я кажи - какво стана при социалните?
Поеха ли ти квартирата?
Питам щото нещо ми се върти из глават една лелка дето се беше много грубо държала с теб, май беше още бременна, дано не се лъжа.
И каква помощ ти отпуснаха изобщо?

# 6
  • Мнения: 4 458
Цитат на: luluto
Изплаща ми ги редовно, но не дава и стотинка повече от това Close  В смисъл, че за рождения ден, детенце искаше колело. На мен ми идваше малко нанагорно и го помолих да ми помогне малко с туй колело. Отговора беше : "Нали ти плащам издръжка! Какво повече искаш от мен!" . Не и купи нищо - даже едно шоколадче #Cussing out


Еееее, ти пък сега и екстри  Wink  Радвай се че изобщо ти дава нещо и то редовно.
А иначе, да поведението му не е приемливо. Така както разбирам не му е проблем да даде малко отгоре, ноооооо МЪЖЕ!  Imp

Моя, след една молба за пари за лекарства (тогава бях само на майчинство 120 лв. като само памперсите ми струваха 100лв), категорично заяви: "дадох за операцията на мама, нямам!" както и " оправяй се както можеш! Аз умишлено не ти давам и няма да дам, да те видя до кога ще издържиш! Ще ми клекнеш после да ми се молиш да се събереме отново!...."
Тогава се зарекох никога, дори да умирам да не го търся за каквото и да било. Има Господ и всеки рано или късно получава заслуженото си!

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 505
Здравей Айлийн, ще ти кажа как стои въпроса при нас, т.е при мъжа ми. Значи той се разведе чрез държавен вестник, понеже госпожата не беше в България. Съдът определи 50 лв. издръжка за детето (присъдено е на него), и понеже не се знаеше адреса на бившата - пуснахме изпълнително дело и след като излезе решение по него - молба в Общината, която вече повече от година си плаща съвсем редовно.
Говорих с главната счетоводителка на общината и тя каза, че те ще плащат, а ще си търсят парите от длъжницата. Как и по какъв начин го постигат - не знам, а и не ме интересува. Само добавям, че тя няма нищо на нейно име - никаква собственост, но това си е проблем на общината.
Това е май някакъв нов ред, не знам откога е, но на мен ми го каза адвокат. Така че, може би трябва да се посъветвате дали не може да стане и при вас. Ние лично сме много доволни - спестяваме си доста нерви. Въпреки че вече госпожата е в България и се знае адреса и (уж) - плащането не е спряно.

# 8
  • Мнения: 4 458
Цитат на: lalka
......главната счетоводителка на общината и тя каза, че те ще плащат, а ще си търсят парите от длъжницата.


Не, мила, не става!  Sad  В моя случай общината категорично отказа да изплаща. Обяснението : " щом и двамата са извън страната, не може да изплащаме!" Mr. Green

# 9
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 505
Много жалко наистина.
Всъщност искаш да кажеш че и таткото е извън България, така ли? Питам, защото нашата общинска главна ми е приятелка и мога да и задам казус да каже може ли нещо да се направи.

# 10
  • Мнения: 3 634
Деби, ами живея си с майчинските (свършват октомври месец), с детските надбавки, детската издръжка (ама тя хич не ми е сигурна дали ще я получа) и с едно такова дето може да се нарече като издръжка за живеене... сиреч, помощ от държавата за плащане наема на апартамента.
И да ти кажа, много добре си и живея. Не се лишавам от нищо, глезя себе си както и децата. Постоянно купувам на бебеланата нови дрехи, скоро и нови шкафове за новите дрехи трябва да купя май.
Инак оназ от социалните дет се държа гадно с мене беше след като беба се роди и се разправяхме с нея за детските издръжки.

# 11
  • Мнения: 1 038
Момичета имам една позната,която е разведене малко след като се е родил сина й.Бившият е от Ябланица,когато са се развели той не и плащал издръжка,въпросната мама отишла в общината и се поинтересувала за тези неща.В момента взима от общината 80 лв.на месец за дечкото,а общината си издирва въпросния татко.Той естествено не плащал издръжката на общината,но не знам как са го здирили и в момента  работодателя му отдържа тези пари,които се внасят в общината.Така че поинтересувайте се как седят точно нещата и си взимайте парите,които ви се полагат. Wink

# 12
  • Мнения: 1 425
Ние се разведохме по взаимно съгласие и той се подписа на издръжка от 100 лв. Познайте дали съм видяла нещо от тези пари?
Ве4е 3 години от както сме разведени и той стотинка не ми е дал. Много рядко се обажда да се интересува за детето. Последния път аз му се обадих и той ми казва да се обаждам по-често за да говори със сина си.
Изпраща му подаръци, уж от него, но родителите му правят това. А отгоре на всичкото не ме пуска да си дойда в България. Сега да видим...има малко напредък с декларацията  Praynig  Praynig  Praynig

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 6 884
Цитат на: Katia
А отгоре на всичкото не ме пуска да си дойда в България. Сега да видим...има малко напредък с декларацията  Praynig  Praynig  Praynig

Какво значи "не ме пуска"?! Kak  връщането ти зависи от него?

# 14
  • Мнения: 6 243
Чл. 183 от Наказателния кодекс предвижда наказателна отковорност, ако някой, след като е осъден да плажа издръжка на свой низходящ, съзнателно не изпълни задължението си в размер на две или повече месечни вноски. Наказанието е поправителен труд или пробация, но не това е важното в случая. Има привилегирована норма - ал. ІІІ на същия текст, която предвижда, че ако сумата се плати, деецът не се наказва (можеда се прилага само веднъж). Т. е. започването на наказателно производство е сериозен стимул за някой безотговорен родител да се стегне и да изплати дължимите до момента суми. Още повече, че ако веднъж го освободят от отговорност - само една възможност има, така че повечето стават редовни. А угрозата не идва от самото наказание, колкото от това да си осъждан - имаш проблеми с издаването на задгранични паспорти, започването на работа и т. н.

Има едно изменение в НК относно започването на това наказателно производство - почва се само след сигнал от пострадалия ( в случая - друтия родител като законен представител на малолетното дете) до съответната Районна прокуратура. Описва се случая под формата на жалба, държавна такса не се дължи. Има една особеност - след това жалбата не може да се оттегля.

Общи условия

Активация на акаунт