На църква - кога?

  • 4 707
  • 29
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Бихте ли ме подсетили преди погачата кога се ходеше на църква? Може ли на 39ият ден? Защото погачата ще я правя точно на 40 ден. Или не ?

# 1
  • София
  • Мнения: 13 200
Цитат на: dodo_dodo
Бихте ли ме подсетили преди погачата кога се ходеше на църква? Може ли на 39ият ден? Защото погачата ще я правя точно на 40 ден. Или не ?


Аз знам, че точно на 40-тия се ходи, а за погачата знам, че се прави в неделята ПРЕДИ 40-тия ден

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Цитат на: Vache
Цитат на: dodo_dodo
Бихте ли ме подсетили преди погачата кога се ходеше на църква? Може ли на 39ият ден? Защото погачата ще я правя точно на 40 ден. Или не ?


Аз знам, че точно на 40-тия се ходи, а за погачата знам, че се прави в неделята ПРЕДИ 40-тия ден


ами то 40ия ден се пада точно в неделя- на 30ти!
не става ли?

# 3
  • София
  • Мнения: 13 200
Цитат на: dodo_dodo
Цитат на: Vache
Цитат на: dodo_dodo
Бихте ли ме подсетили преди погачата кога се ходеше на църква? Може ли на 39ият ден? Защото погачата ще я правя точно на 40 ден. Или не ?


Аз знам, че точно на 40-тия се ходи, а за погачата знам, че се прави в неделята ПРЕДИ 40-тия ден


ами то 40ия ден се пада точно в неделя- на 30ти!
не става ли?


Ами в такъв случай може би става, а не можеш ли тогава да идеш на църква...?

# 4
  • София
  • Мнения: 13 200
Цитат на: dodo_dodo
Бихте ли ме подсетили преди погачата кога се ходеше на църква? Може ли на 39ият ден? Защото погачата ще я правя точно на 40 ден. Или не ?


Виж какво пише в "Етнография на България:
" Четиридесетия ден е очистителен. На него родилката отива заедно с бабата и детето в черква на чиста молитва. Свещеникът й прочита молитвата, поръсва и нея, и детето със светена вода и с това тя връща всоето нормално отношение към света и света към нея...."

Бабата е акушерката в случая

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Цитат на: Vache

Ами в такъв случай може би става, а не можеш ли тогава да идеш на църква...?


Явно така ще стане. Малко сложно де, щото гостите ми са канени от 11 часа. Рано сутринта ще трябва да тичам.....

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Цитат на: Vache

Виж какво пише в "Етнография на България:
" Четиридесетия ден е очистителен. На него родилката отива заедно с бабата и детето в черква на чиста молитва. Свещеникът й прочита молитвата, поръсва и нея, и детето със светена вода и с това тя връща всоето нормално отношение към света и света към нея...."

Бабата е акушерката в случая


Тамън щях да се изцепя, че нема начин и бабите да повлека с нас Laughing  Laughing  Laughing
то пък за акушерката ставало дума - но ситуацията не се променя де Simple Smile

# 7
  • София
  • Мнения: 13 200
Цитат на: dodo_dodo

Тамън щях да се изцепя, че нема начин и бабите да повлека с нас Laughing  Laughing  Laughing
то пък за акушерката ставало дума - но ситуацията не се променя де Simple Smile


Е, това са старите обичаи.
За погачата или втора пита както я наричат пише, че се прави няколко дни след раждането без да уточняват...
Аз погачата я направих на 36-тия ден, а на църква не съм ходила, защото сме атеисти  Grinning

# 8
  • Мнения: 2 655
Цитат на: Vache
Цитат на: dodo_dodo

Тамън щях да се изцепя, че нема начин и бабите да повлека с нас Laughing  Laughing  Laughing
то пък за акушерката ставало дума - но ситуацията не се променя де Simple Smile


Е, това са старите обичаи.
За погачата или втора пита както я наричат пише, че се прави няколко дни след раждането без да уточняват...
Аз погачата я направих на 36-тия ден, а на църква не съм ходила, защото сме атеисти  Grinning


 Confused: А кога се прави първата пита?
 Confused: Майката ли трябва да я замеси или може и друг?

 Confused: Dodo_dodo, кога ставате на 40?
 Confused: Как е Ерик?
Мноооого бързо тече това време. Wink  Wink  Wink
А ние Cry  само растем на корем. Cry  Cry  Cry

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Цитат на: Pela

 Confused: А кога се прави първата пита?
 Confused: Майката ли трябва да я замеси или може и друг?

 Confused: Dodo_dodo, кога ставате на 40?
 Confused: Как е Ерик?
Мноооого бързо тече това време. Wink  Wink  Wink
А ние Cry  само растем на корем. Cry  Cry  Cry


Погачата се прави когато бебето стане не 40 дена. Канят се само жени на нея и се смята, че по този начин бебето официално се въвежда в светският живот Laughing
Питата май от куматасе прави, но не съм сигурна, аз така си мисля. В моя случай аз ще си я поръчам от някоя фурна.
Идущата неделя, точно на 30 май Ерик прави 40 дена. Ще си спретнем едно весело, женско парти -  от сега точа зъби Wink Той едва ли го очаква с такова нетърпение, както майка му Embarassed Иначе в четвъртък / на 20 май/ бяхме на първа консултация. Бебенцето ми се държи като достоен последовател на брат си Денис и е с неговите мерки, когато е бил на 1 месец. Качил е 920 грама и е порасъл с 5 см. Т.е. сега е 4200, 55 см. Grinning
Иначе да се оплача - има стафилококи. От вчера получи силен теч на едното оче, идва спешно да го види домашният ни педиатър. Та сега се капем с един куп капки и се мажем с още толкова мазила. Има и известна вероятност да е запушено слъзно каналче. Но това времето ще покаже. Секрета вчера беше страшно обилен и буквално оранжев на цвят !

Още колко време ти остава на теб? Grinning
Радвай се, че растеш на коремче, защото има и по-неприятен вариант - на дупенце:wink:

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
на църква се ходи точно на 40-тия ден. Тогава попа трябва да му пее на бебчо.

# 11
  • Мнения: 503
Нарича се ,,Воведение Господне"

тогава за пръв път Дева Мария е въвела Исус в храма Божи!

# 12
  • Мнения: 2 655
Dodo_dodo,
много се радвам за малкия Ерик, да го целунеш от мен.
Аз съм в 29 г. с. и за сега всичко е наред, но започва да ми тежи доста. Само в басейна съм добре. Laughing  Laughing  Laughing Термина ми е на 17.08.2004 година, но се надявам да се роди на 09.08 /имам рожден ден/, а и по рано да свърши великото очакване Wink

Поздрави на всички и дано бързо Ви минат стафилококите.

МОЛЯ ТЕ, сложи ни пак снимки на малкия принц, за да го видим и ние и да му се порадваме.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Цитат на: Pela
Dodo_dodo,
много се радвам за малкия Ерик, да го целунеш от мен.
Аз съм в 29 г. с. и за сега всичко е наред, но започва да ми тежи доста. Само в басейна съм добре. Laughing  Laughing  Laughing Термина ми е на 17.08.2004 година, но се надявам да се роди на 09.08 /имам рожден ден/, а и по рано да свърши великото очакване Wink

Поздрави на всички и дано бързо Ви минат стафилококите.

МОЛЯ ТЕ, сложи ни пак снимки на малкия принц, за да го видим и ние и да му се порадваме.


И аз исках бебе лъвче, ама ей го пак овне Laughing
Ще стискам палци! между другото майка ми е родена на 8 август Grinning
А последните снимки на Ерик и брат му са в албума, който ми излиза след всеки постинг Simple Smile

# 14
  • Мнения: 1 341
Ние също ще имаме питка на 30 май (макар, че 40 дни ги правиме следващия петък). Една приятелка ми каза да взема бяла кърпа (тази над, която ще се чупи питката) и да я осветят в черква. Какво точно се слага и прави на питката.
Аз зная, че задължително се прави преди 40-я ден и то задължително в неделя. Канят се само жени, яде се и се пие само сладко, не се изнася нищо от къщата ... и какво още?

# 15
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Цитат на: Evjeni
Ние също ще имаме питка на 30 май (макар, че 40 дни ги правиме следващия петък). Една приятелка ми каза да взема бяла кърпа (тази над, която ще се чупи питката) и да я осветят в черква. Какво точно се слага и прави на питката.
Аз зная, че задължително се прави преди 40-я ден и то задължително в неделя. Канят се само жени, яде се и се пие само сладко, не се изнася нищо от къщата ... и какво още?


Да, също и че майката сяда с бебето, на главата и се слага въпросната кърпа и питката се разчупва над нея от неомъжени момичета с живи родители. След това присъстващити оставят в кърпата някаква дребна сума и кърпата се връзва. Но нито много хлабаво, нито много стегнато, за да не е детето стистнато или пък с широки пръсти един ден. Кърпата се слага на високо място. Седи се до по светло...
Сервират се сладкиши и сладки напитки, за да е сладък живота на бебешора...

# 16
  • Букурещ
  • Мнения: 7 827
Цитат на: dodo_dodo
Цитат на: Evjeni
Ние също ще имаме питка на 30 май (макар, че 40 дни ги правиме следващия петък). Една приятелка ми каза да взема бяла кърпа (тази над, която ще се чупи питката) и да я осветят в черква. Какво точно се слага и прави на питката.
Аз зная, че задължително се прави преди 40-я ден и то задължително в неделя. Канят се само жени, яде се и се пие само сладко, не се изнася нищо от къщата ... и какво още?


Да, също и че майката сяда с бебето, на главата и се слага въпросната кърпа и питката се разчупва над нея от неомъжени момичета с живи родители. След това присъстващити оставят в кърпата някаква дребна сума и кърпата се връзва. Но нито много хлабаво, нито много стегнато, за да не е детето стистнато или пък с широки пръсти един ден. Кърпата се слага на високо място. Седи се до по светло...
Сервират се сладкиши и сладки напитки, за да е сладък живота на бебешора...


абсолютно същото знам и аз, само гостите трябва да си тръгнат преди залез слънце, за да не замръква до късно детето навън, като порасне.

# 17
  • Sofia
  • Мнения: 4 220
Цитат на: Liorena

абсолютно същото знам и аз, само гостите трябва да си тръгнат преди залез слънце, за да не замръква до късно детето навън, като порасне.


да, аз и това съм написала Grinning

# 18
  • Букурещ
  • Мнения: 7 827
Цитат на: dodo_dodo
Цитат на: Liorena

абсолютно същото знам и аз, само гостите трябва да си тръгнат преди залез слънце, за да не замръква до късно детето навън, като порасне.


да, аз и това съм написала Grinning


да, видях, просто обясних защо.

# 19
  • Мнения: 3 478
а я ми кажете ние като не сме правили пита на малката, може ли да направим направо кръщене? Embarassed

# 20
  • София
  • Мнения: 15 198
Цитат на: dodo_dodo
Цитат на: Evjeni
Ние също ще имаме питка на 30 май (макар, че 40 дни ги правиме следващия петък). Една приятелка ми каза да взема бяла кърпа (тази над, която ще се чупи питката) и да я осветят в черква. Какво точно се слага и прави на питката.
Аз зная, че задължително се прави преди 40-я ден и то задължително в неделя. Канят се само жени, яде се и се пие само сладко, не се изнася нищо от къщата ... и какво още?


Да, също и че майката сяда с бебето, на главата и се слага въпросната кърпа и питката се разчупва над нея от неомъжени момичета с живи родители. След това присъстващити оставят в кърпата някаква дребна сума и кърпата се връзва. Но нито много хлабаво, нито много стегнато, за да не е детето стистнато или пък с широки пръсти един ден. Кърпата се слага на високо място. Седи се до по светло...
Сервират се сладкиши и сладки напитки, за да е сладък живота на бебешора...


И още: първото парче от питката се отделя и също се слага на високо. След като изсъхне не се изхвърля, а се дава на животинка да го изяде-например може да се натроши на птички, или пък-както направи свекърва ми с нашето парче-направила е попара на котето.  Grinning
Жената, която първа си тръгне от събирането, е следващата, която ще забременее. Така че който иска бебе-ще трябва да изпревари останалите с тръгването.
Питката трябва да се замеси от жена с живи родители-не е необходимо да е кумата.

Нашата питка беше преди навършването на 40 дни-в неделята преди навършването им. На 40-тия ден ходихме с бебо на църква, за да ни четат молитва.
В нашата квартална църква за тази цел предварително трябва да се запише час!!! Иначе не става. Close  Shocked  Sad

# 21
  • София
  • Мнения: 15 198
Цитат на: mutsunka
а я ми кажете ние като не сме правили пита на малката, може ли да направим направо кръщене? Embarassed


Да.

# 22
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Оле,колко много суеверия,чудя се как ще ги запомня Wink

# 23
  • Мнения: 1 289
Не съм правила пита на малката, защото се случиха едни празници по Гергъовден и всичките ми приятелки си бяха грабнали шапките някъде на теферич извън София. След това се работеше и отново празници. Мога ли да направя пита по-късно?
Колкото до ходенето на църква един свещеник ми обясни, че няма смисъл, защото аз не съм кръстена, а чистата молитва се четяля на майката. За бебо няма проблем да отидем направо на кръщенето, когато решим да го правим.

# 24
  • София
  • Мнения: 15 198
Цитат на: biliana333
Оле,колко много суеверия,чудя се как ще ги запомня Wink


И да пропуснеш някое-не е болка!
Аз гледам на всички тези неща откъм веселата им страна и ми беше много забавно да ги правя.
Освен това със сигурност някоя от по-възрастните жени (ако са поканени такива) ще добави още нещо, което трябва да се направи, в самия ден на питката.

# 25
Че защо питата да се замесва от жена с живи родители/Нали пишеше свекървата  да я замеси предполага се че тя няма вече живи родители.Моята я замеси свекърва ми със сестра и.И защо да се прави точно в неделя-ами ако 40 дни не се падат в неделя?Нали трябва да е точно на 40 дни това било свещенно число.Нашата погача се падна в понеделник и първо ходихме с бебка и съпруга ми на църква,попа чете  и после се върнахме в къщи където след малко дойдоха гостите.А забравих да кажа че в църквата носихме хляб не пита защото имала яйца а се постеше преди великден и мед,шарена сол и лют пипер.И после в къщи на масата имаше само сладки неща и се почерпихме  падна се на 8 март и празника бе двоен,жените си тръгнаха преди залез и не се изнася нищо от къщата за да не секне млякото на родилката и да не стане детето крадец.Питата се разчупи от 2 млади момичета а над главата бяла кърпа държи мимиче с живи родители.Първото парче за богородица се отделя на високо заедно с парите които се слагат върху питата и като се слагат всяка жена нарича по нещо хубаво за бебо.после се завързва ни хлабаво ни стегнато и се слага нависоко за да порасне детето и да са високи целите му в живота.А една паричка се отделя и се слага под дюшечето за да има винаги пари.Друго сега не се сещам ако се сетя ще пиша.

# 26
  • Мнения: 5 500
Цитат на: гост
Че защо питата да се замесва от жена с живи родители/Нали пишеше свекървата  да я замеси предполага се че тя няма вече живи родители..


Аз никъде не прочетох, че питата трябва да се замеси от жена с живи родители Rolling Eyes Трябва да се разчупи от жена с живи родители Sign Exclamation
Както и да е, ако решиш да спазваш всичко, все някой от някъде ще ти каже нещо ново, и к`во тогава Confused: Не мисля, че е голям пропуск, всеки както си знае Wink  Sign Exclamation

# 27
  • София
  • Мнения: 13 200
Цитат на: Pela
[ Confused: А кога се прави първата пита?
 Confused: Майката ли трябва да я замеси или може и друг?


"Родилката и детето се смятат под близкото покровителство на св. Богородица. Вярва се, че родилката се мъчи, докато дойде тя; ако мъчението продължи много, значи, че тя е била негде заета и се е забавила. Тя незабавно напуска дома след раждането. Затова е обичай веднага да се омеси и опече малка богородична питка (повойница, първа пита, бабина пита, бърза пита, смидаль). Питката, намазана с мед, се изяжда само от домашните с разни условности, като захранват с нея родилката. По този начин се нагостява св. Богородица, за която също се отделя късче"

 Grinning  Grinning  Grinning

# 28
  • София
  • Мнения: 15 198
Цитат на: гост
Че защо питата да се замесва от жена с живи родители/Нали пишеше свекървата  да я замеси предполага се че тя няма вече живи родители.Моята я замеси свекърва ми със сестра и.И защо да се прави точно в неделя-ами ако 40 дни не се падат в неделя?Нали трябва да е точно на 40 дни това било свещенно число.


Разни хора-разни обачи! Не се сещам за обичай, който в различните краища на България да се прави по един и същ начин. Явно и с питката е така.

При нас питката не трябваше да я меси свекървата, а жена с живи родители. Нашата питка я замеси зълва ми.
Не било задължително питката да се прави на 40-тия ден, а преди това. На 40-тия ден се ходи само на църква, а питката вече трябва да е минала.
Такива ми ти работи. Така казаха по-възрастните жени от родата на мъжа ми-така я правихме.

Както и да е! Важното е, че става купон и е весело! Всички жени са едни такива мили, с приповдигнато настроение, нещо леко съзаклятническо витае в атмосферата, и всички тези хубави пожелания към бебчето и майката....ееееех!!!! Аз се чувствах страхотно на нашата питка!  Grinning
ИСКАМ ПАК ДА ИМАМ БЕБЕ!!!!!  Laughing  Laughing  Laughing

# 29
Ако смяташ да отидеш в църквата в неделя сутринта, имай предвид, че тогава има неделна служба. Избери църква, в която има поне двама свещеници, защото ако е един той вероятно ще е зает да провежда службата, която свъшва към 10:30, а започва към 8:30. Но самият ритуал, мисля е кратичък.

Общи условия

Активация на акаунт