Най-вкусната лазаня

  • 29 387
  • 17
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 529
Изобщо не е диетична, но за сметка на това наистина винаги обирам овациите с нея:

Един пакет кори за лазаня (аз обаче предпочитам да правя тази рецепта с онази паста, която е като спагети, дълги и сплескани - определено става по-вкусно). Сваряват се в много вода, подсолена и с малко олио (за да не се слепват).

Първи сос: 0.500 кг кайма, 2 средни глави лук, няколко скилидки чесън, буркан консервирани домати + 1 л-ца кетчуп, 1 морков, 1 кубче бульон, чубрица (доста), сол, черен пипер, соев сос (ако има), магданоз.

Лукът, чесънът и морковчето се задушават и към тях се прибавя каймата. След като и тя се задуши, се допълват всички подправки (без магданоза). Изсипват се доматите, цръква се малко кетчуп или пюре ако има (за по-наситен вкус), и се оставя да ври на слаб огън около 20 мин.докато сосът не се сгъсти. Ако все пак ви се вижда рядък, може да го сгъстите с много малко брашно. Накрая се нарязва и магданозът.

Втори сос: Приготвя се класически сос бешамел от 1 лъжица масло, 3 лъжици брашно и две чаени чаши прясно мляко. (Аз разтварям предварително брашното в студеното мляко, защото иначе винаги ми става на бабунки Embarassed) и чак после го изсипвам при загрятото масло като бъркам непрекъснато. Като се сгъсти се подправя със сол и черен пипер, а накрая се добавя 1 чаена чаша настърган кашкавал и се бърка докато кашкавалът се разтопи. Става супер вкусен сос на конци:-) може да се ползва и за други случаи.

В тавичка (по-дълбока за всеки случай) на дъното се изсипва половината от белия сос. Реди се пласт кори от лазаня, след това от червения сос с каймата, пак кори от лазаня, пак червен сос...завъришвате с кори. Според количеството на соса си определяте и броя на пластовете лазаня. Отгоре заливате с останалия бял сос. (ако правите от плоската "спагетовидна" паста, разстилате полонвината количество върху белия сос, изливате всичкия червен сос, после нареждате другата половина спагети, отгоре останалия бял сос. Най-отгоре се поръсва с още малко настърган кашкавал и се запича във фурната, докато придобие хубав вид:-)

# 1
  • Мнения: 2 567
Страхотно звучи. Аз правя често лазаня и ще я пробвам непременно   Heart Eyes

# 2
  • Мнения: 3 926
Точно за тази вечер бях предвидила лазаня с макаронки и тъкмо влизах тук, за да пусна търсачката за някоя от старите теми Grinning Направо ми идва "Добре дошла" тази рецепта - още довечера ще пиша отзиви Grinning

# 3
  • Мнения: 3 926
Направих я Grinning Наистина е много вкусна, дори за такива не-фенове на каймата като мен и съпружеството Grinning Но определено следващия път ще сложа повече гъби и по-малко кайма - изобщо не съобразих, че това е количество за по-месоядни Wink Но половин тава вече изчезна..., а сме само двамата Blush

# 4
  • Мнения: 529
То вече си е въпрос на вкус. Аз слагам по-малко кайма, когато правя лазанята с плоските спагети, защото изсипвам всичко накуп в средата, но, когато я правя с кори, все не ми достига за всички пластове и затова за всеки случай слагам половинка. Между другото можеш изобщо да махнеш каймата, щом слагаш гъби, и да добавиш просто едно накъсано пушено пилешко бутче или малко друг ароматен колбас. Важното е да не пестиш подправките и доматите Wink

# 5
  • София
  • Мнения: 39 715
аз го правя същото, но с макарони и пак става много хубаво Simple Smile

# 6
  • Мнения: 288
Звучи много добре и вече си представям една ароматна лазаня...ММММ
 Party
Ще я направя и аз.
  chef
Един въпрос - какви са размерите на тавичката, която ползвате? Аз нещо май нямам подходящи дълбоки, явно трябва да се оборудвам.

Мерси.
 bowuu

# 7
  • Мнения: 529
Ами, ако всичките ти тавички са прекалено плитки, просто избери по-голяма като размер или пробвай в йенска тенджера, без да я захлупваш с капак. Имай предвид, че количеството на самите спагети е голямо и всъщност те заемат доста място. Ако ползваш кори - можеш спокойно да си ги редиш в суха тава, да пробваш горе-долу ще ти стигне ли мястото и на колко пласта ще можеш да ги наредиш  chef

# 8
  • Мнения: 4 176
Мили мами, аз ползвам кори, които не се варят предварително, но понякога става прекалено суха. Открих че при реденето трябва да топя всяка кора в хладка вода за 5 секунди, а  сосовете да са по-редки. Между всеки пласт слагам много кашкавал.Става супер.

# 9
  • Мнения: 288
Благодаря, GALL78
ще ползвам йената без капака.
  chef
Спагети - имаш пред вид едни такив акато лентички по половин сантиметър широчки? Не кръглите, нали?
  bouquet

# 10
  • Мнения: 1 289
Рецептата е супер, вече я свалих и утре ще я пробвам thumbsup.

Спагети - имаш пред вид едни такив акато лентички по половин сантиметър широчки? Не кръглите, нали?
 bouquet
Мисля че има в предвид това, което се води таляетеле. На етикета им пише Tagliatelle, широки и плоски са и са завити на гнезда като фиде. Много са готини.

# 11
  • Мнения: 2 381
Gall78, вчера я приготвих. Стана супер. Благодаря ти Simple Smile

# 12
  • Мнения: 11 607
В нашата къща поне един път седмично обичаме да похапваме италиански гозби. Тази седмица на ред бе лазанята. Ето как я риготвям:
Значи ние сме 5 членно семейство,но ни стига малко повече от половин кутия кори,които се варят за 2-3 мин във вряща вода.
Продукти: Половин кутия кори за лазаня и малко повече
Течна готварска сметана - 500мл - напр. Хопла,тази с преобладаващото синьо по нея
Сирене; топено пушено сирене; кашкавал; евентуално и някакво друго сирене - по желание и от всичко обилно най-вече кашкавал
Домати или консерва от домати за доматен сос - напр. 1кг.
Пресен лук, чесън
Евентуално сварено пилешко месо,но може и без него
Подправки - на вкус

Приготвям червеният сос - от лук, рендосани домати,ври известно време,слагам подправки на вкус - дори ако са много кисели доматите и малко захар и накрая нарязаният на ситно чесън и магданоз
Приотвям белият сос - топено пушено сирене леко разтопявам на котлона без мазнина,а с постоянно бъркане и когато леко омекне слагам около 300-400мл. течна сметана и с пасатора пасирам за да стане хомогенна смес. По желание прибавям и малко обикновено сирене или някакво друго сирене ако имам - напр. триъгълните от кръглите кутийки.
Изчиствам и си приготвям задушени или пържени гъби според зависи от времето,с което разполагам
Рендосвам мноооооого кашкавал.
Водата ври на котлона с подправки и една по една слагам корите лазаня и след 2-3 мин. ги нареждам в правоъгълна тавичка. Щом е готов първият ред - слагам червен сос + кашкавал,втори ред кори и гъби + бял сос + кашкавал; трети ред и отново червен сос + кашкавал и ако евентуално имам и малко месо слагам - напр. изпечено пилешко; четвърти ред - бял сос + гъби и кашкавал и това е. Запичам в предварително загрята фурна за около 15-20 мин и е готово. Като евентуално ако преценя,че е останала суха лазяната добавям и останалата част от течната сметана.
Приготвяла съм я и по друг начин - като пушеното сирене го нарежа на парченца и го сложа между корите,а гъбите ги правя със сметаната.
На ред слагам 4 цели кори,а 5-та я чупя и я слагам отстрани - т.е. около 20 кори са ми необходими.

Дано ви хареса! По желание отвътре можете да сложите и задушени зеленчуци - царевица,грах или напр. царевица и нахут от консерва! Нахута от консерва е мек и много приятен на вкус! Аз го използвам него напр. и при приготвянето на руска салата! Опитайте,ще ви хареса!

# 13
  • Мнения: 268
GALL78, rdjvl, благодаря Ви!!!   bouquet
Снощи направих лазаня, която беше комбинация между вашите рецепти. Стана страхотна, при условие, че аз НЕ мога да готвя, ама никак дори  Embarassed.

Благодаря и на всички момичета тук, в готварския, от които черпя страшно много идеи!  Hug
Може пък и от мен да излезе добър готвач някой ден   chef Flutter

# 14
  • Мнения: 229
Направих я тази лазаня,стана невероятна!
По-вкусна лазаня не бях яла!
GALL78     Hug

# 15
  • София
  • Мнения: 1 062
Аз да задам един въпрос, че точно с лазанята как се изложииих Embarassed...

Значи, в нашето Фантастико има два вида кори - със спанак и без (което май няма кой знае какво значение). Та, когато я правих не съм варила корите предварително и не искам да си спомням каква дъвка стана. Едни твърди кори, отврат. Та, въпроса ми е - как да сваря корите предварително? Колко време да врят и после в тавата ли ги слагам, да се пекат със соса?

# 16
  • София
  • Мнения: 625

 Та, когато я правих не съм варила корите предварително и не искам да си спомням каква дъвка стана. Едни твърди кори, отврат. Та, въпроса ми е - как да сваря корите предварително? Колко време да врят и после в тавата ли ги слагам, да се пекат със соса?
Цитат

да ти кажа аз как я правя защото също не варя корите!слагам ред кори, ред сос ред кори ред сос.....между всеки ред задължително кашкавал и като завърша покривам тавичката с фолио за печене....пека около35-40мин на 180градуса и става превъзходно.........
успех!

# 17
  • Мнения: 11 607

 Та, когато я правих не съм варила корите предварително и не искам да си спомням каква дъвка стана. Едни твърди кори, отврат. Та, въпроса ми е - как да сваря корите предварително? Колко време да врят и после в тавата ли ги слагам, да се пекат със соса?
Цитат

да ти кажа аз как я правя защото също не варя корите!слагам ред кори, ред сос ред кори ред сос.....между всеки ред задължително кашкавал и като завърша покривам тавичката с фолио за печене....пека около35-40мин на 180градуса и става превъзходно.........
успех!

Доколкото съм запозната има кори,които може и да не се варят,но има и кори за които варенето е без значение. Т.е. два вида кори - с и без варене. По принцип - завира вода в някакъв неголям съд - колкото да побере една кора,като във водата можеш да сложиш подправки на вкус - и щом вадата ври слагаш корите една по една за да се сварят за около 1-2 мин. не повече. Не ги слагаш всички наведнъж,а една по една. Аз по принцип всичко си правя предварително да ми е готово - като сос,кашкавал и т.н. и най накрая само варя корите и нареждам директно върху тавичката,където ще пека. Като печенето във фурната при мен е не повече от 20мин. при предварително загрята фурна!Слагам плънките и така. Успех! И не се притеснявй - всеки е имал своите "творения" в кухнята. Да знаете един път каква мусака направих .....................или пиле с магданоз ..................... Ама айде - добър апетит!

Общи условия

Активация на акаунт