Витамин Д?

  • 3 424
  • 39
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 622
Мили мами, нашата педиатърка изписа на бебето (2м) Витагонал, май се казва, витамин Д. Не помня къде бях чела, че не във вси4ки страни се практикува даването на витамин Д, даже все пове4е се отри4ало. не помня защо, но така или иначе споделете мнение Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 596
Аз зная, че на много бебчета се изписва витамин Д, но трябва много да се внимава с дозата, трябва да е точната доза, защото в големи дози е опасен!

# 2
Zdravei,Vigantola e vitamin D3,pri nas tuk nikakvi vitamini ne se davat,ako beb4eto si e v dobra forma(veselo i jizneno),ako e unilo ne6o,togava pediatara 6e preceni,takava e praktikata!Specialno za vit.D,za tiah e mnogo vajno bebeto da e na vazduh pone 2-3 4asa na den i prepora4vat razhodki edva li ne vednaga sled izpisvaneto.Za razli4nite strani ne6ata sa razli4ni,vajno zna4enie ima klimata!

# 3
  • sofia
  • Мнения: 769
2-3 kapki sedmichno ako kurmih, i 3-4, ako ne, Ako go izlagash na slinchevi bani namani dozata suotvetno s po 1 kapka Wink

# 4
  • Мнения: 4 458
точно по този въпрос говорих с нашата лекарка. Тя каза че е добре да се дава на децата защото сега никъде нямя свесни витамини - в храна, вода и т.н.

# 5
  • Мнения: 7 821
Различават се дозите не само при различни климати и лято / зима, а и при различните деца. На големия ми син дозата беше първо 1 капка на ден, после през ден и още на 5 месец падаше се Март го спряхме, обаче той се роди с много малка фонтанела и педиатъра се притесняваше от ранно затваряне. Сега на малкия дозата до този месец му беше 2 капки на ден а сега е 1 капка на ден. С всичко това искам да кажа, че педиатъра е този който преценява необходимостта и дозите. Не мисля, че е вреден ако се приема правило, напротив благодарение на него все по-малко деца страдат от рахит.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Вит. Д е много важен за профилактика на рахита - а в много държави не е познат като Вигантол или като самостоятелно лекарство ( доколкото знам се дава например комбиниран препарат, съдържащ флуор и вит д). Преценката на дозата е много индивидуална - зависи от климата, сезона, времетраенето на разходките и индивидуално от организма на детето - как то усвоява витамина - има деца, за които 1 капка на седмица ще е достатъча и други, за които 6-7 капки дневно не са. Педиатърът има показатели, по които да следи как се отразява вит. Д -то, така че му се довери Grinning

# 7
  • Мнения: 18 542
Цитат на: Ripple
Мили мами, нашата педиатърка изписа на бебето (2м) Витагонал, май се казва, витамин Д. Не помня къде бях чела, че не във вси4ки страни се практикува даването на витамин Д, даже все пове4е се отри4ало. не помня защо, но така или иначе споделете мнение Rolling Eyes


Щом ви го е изписала, давай и не се колебай въобще. Тя най-точно може да определи правилната за вас доза, защото има наблюдения върху детето.

# 8
  • Мнения: 1 622
Там е работата, че според мен педиатърката подхожда стандартно към дозата витамин, една капка дневно.
Както виждам,  в тази доза няма да навреди, така че сигурно ще давам. Ина4е той е навън от 10 си ден, та и досега прекарва поне 4-5 часа на открито, но все пак...

# 9
  • Мнения: 18 542
Цитат на: Ripple
Там е работата, че според мен педиатърката подхожда стандартно към дозата витамин, една капка дневно.
Както виждам,  в тази доза няма да навреди, така че сигурно ще давам. Ина4е той е навън от 10 си ден, та и досега прекарва поне 4-5 часа на открито, но все пак...


Общо взето дозите са стандартни в началото, а след определен прериод подлежат на корекция евентуално. При нас се оказа, че не ни е достатъчна 1 капка и минахме на 3. Все още сме на 3 докато започнат жегите.

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Ripple
Там е работата, че според мен педиатърката подхожда стандартно към дозата витамин, една капка дневно.
Както виждам,  в тази доза няма да навреди, така че сигурно ще давам. Ина4е той е навън от 10 си ден, та и досега прекарва поне 4-5 часа на открито, но все пак...


 Аз съм останала с впечатлението, че стандартната доза е по 2 капки Rolling Eyes  - все пак тя ви е дала доста малка доза и вероятно ще следи как се понася - не се тревожи Grinning

# 11
  • Мнения: 7 821
И за мисля че от Вигантола стандартната доза е две капки.

# 12
  • Мнения: 1 289
На нас от Вигантола ни изписаха по 2 капки всеки ден сутрин на гладно. В листовката на медикамента това също е дадено като стандартната доза. Пием го вече месец, от навършването на едномесечна възраст. Като мама-новак чета разни книги и в една френска ми попадна информация, че витамин Д се дава от 20-тия ден. На моя приятелка го бяха изписали също по-рано от 1-вия месец, но лекарката ми каза да не се притеснявам, защото вече времето е хубаво и излизаме на разходка. Така че не сме започнали късно.

# 13
  • Мнения: 1 512
На нас в края на първия месец ни изписаха българските капки Деавит,по една капка сутрин на гладно,като се дават 30 дни,после се прави пауза от десет дни,после пак в този ред.Понеже капките са в маслен разтвор,педиатърката препоръча да капвам няколко капки кърма в лъжичката,за да преглътне беба по-лесно.

# 14
  • Мнения: 3 042
Цитат на: ale_x_andra
На нас в края на първия месец ни изписаха българските капки Деавит,по една капка сутрин на гладно,като се дават 30 дни,после се прави пауза от десет дни,после пак в този ред.Понеже капките са в маслен разтвор,педиатърката препоръча да капвам няколко капки кърма в лъжичката,за да преглътне беба по-лесно.


Обърни внимание на срока на годност на Диавит-а след отваряне на шишенцето- 1 месец, при Вигантол-а той е доста по-дълъг и може да си свършиш шишенцето.

# 15
  • Букурещ
  • Мнения: 7 830
Цитат на: ale_x_andra
На нас в края на първия месец ни изписаха българските капки Деавит,по една капка сутрин на гладно,като се дават 30 дни,после се прави пауза от десет дни,после пак в този ред.Понеже капките са в маслен разтвор,педиатърката препоръча да капвам няколко капки кърма в лъжичката,за да преглътне беба по-лесно.



за първи чувам за Деавит.С какво са по-хубави от Вигантол?

# 16
Dokolkoto si spomniam Deavita e vitamin D2,a Vigantola vitamin D3,kazvat 4e vit.D3 se usvoiava po-lesno!

# 17
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Цитат на: Liorena
Цитат на: ale_x_andra
На нас в края на първия месец ни изписаха българските капки Деавит,по една капка сутрин на гладно,като се дават 30 дни,после се прави пауза от десет дни,после пак в този ред.Понеже капките са в маслен разтвор,педиатърката препоръча да капвам няколко капки кърма в лъжичката,за да преглътне беба по-лесно.



за първи чувам за Деавит.С какво са по-хубави от Вигантол?


според нашата педиартърка Вигантола е по-добрия препарат Confused

# 18
  • Букурещ
  • Мнения: 7 830
Цитат на: mam4e
Цитат на: Liorena
Цитат на: ale_x_andra
На нас в края на първия месец ни изписаха българските капки Деавит,по една капка сутрин на гладно,като се дават 30 дни,после се прави пауза от десет дни,после пак в този ред.Понеже капките са в маслен разтвор,педиатърката препоръча да капвам няколко капки кърма в лъжичката,за да преглътне беба по-лесно.



за първи чувам за Деавит.С какво са по-хубави от Вигантол?


според нашата педиартърка Вигантола е по-добрия препарат Confused


и аз така знам, ама реших да питам все пак.

# 19
  • Мнения: 3 483
и на нас ни писаха вигантол с твърдението, че е по-добър от деавит, и ние сме с по две капки. Родени сме октомври и зимата сме излизали по-малко. Но сега вече сме с тен, а докторът каза да продължавам с по двете капки. И аз го слушам Laughing

# 20
  • Мнения: 1 512
Пак съм аз.
Деавит-а съдържа вит.Д2 и витамин А и са производство на Софарма.
А как се дава Вигантол и колко струва?

# 21
  • Мнения: 229
Цитат на: ale_x_andra
Пак съм аз.
Деавит-а съдържа вит.Д2 и витамин А и са производство на Софарма.
А как се дава Вигантол и колко струва?

Цената на Вигантола, до колкото си спомням, е около 3 лв. и се дава по 1-2 капки (по преценка на педиатъра), горе-долу по едно и също време на деня.

# 22
  • Мнения: 1 289
Вигантола изобщо не е скъп - 3-4лв. като при доза 2 капки дневно една опаковка ти стига за около половин година. Съдържа витамин Д3. Дава се сутрин на гладно, някъде 30 минути преди първото харанене. Дозата е по препоръка на педиатъра, но стандартно е 2 капки.

# 23
  • Мнения: 1 512
Днес говорих с педиатърката за Вигантол-а и тя ми обясни,че наистина е по-добър от Деавит-а,но трудно се намирал по аптеките ??? Вие намирате ли го редовно?

# 24
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Цитат на: ale_x_andra
Днес говорих с педиатърката за Вигантол-а и тя ми обясни,че наистина е по-добър от Деавит-а,но трудно се намирал по аптеките ??? Вие намирате ли го редовно?


Не -съвсем навсякъде си го има - поне аз и в София и в Бургас съм го намирала веднага.

# 25
  • Букурещ
  • Мнения: 7 830
Цитат на: ale_x_andra
Днес говорих с педиатърката за Вигантол-а и тя ми обясни,че наистина е по-добър от Деавит-а,но трудно се намирал по аптеките ??? Вие намирате ли го редовно?



Вигантол има във АБСОЛЮТНО всяка аптека.

# 26
  • Мнения: 8 769
Цитат на: Liorena
Цитат на: ale_x_andra
Днес говорих с педиатърката за Вигантол-а и тя ми обясни,че наистина е по-добър от Деавит-а,но трудно се намирал по аптеките ??? Вие намирате ли го редовно?



Вигантол има във АБСОЛЮТНО всяка аптека.

Коя пък е тази лекарка, дето си мисли,че вигантол се намира трудно???? Shocked Естествено, че го има навсякъде.

# 27
  • Мнения: 1 289
Това е просто смешно. Вигантол има навсякъда. За първи път чувам, че се намира трудно.  Rolling Eyes

# 28
Az jiveia v Germany i tuk vitamin D se dava ot 10-tia den do vtorata godina,kato samo sled 1-ta godinka se prekasva za 2-3 meseca(prez liatoto)

# 29
  • Мнения: 689
Аз знам за витамин Д че се дава и заради черепчето докато се затвори Wink

# 30
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Извинявайте... но бихте ли ми обяснили защо сутрин се дава Витамин Д... Аз го давам вечер пак 20 мин преди храненето - надявам се да не съм направила някоя голяма глупост Embarassed  Embarassed  Embarassed

# 31
  • Мнения: 689
Цитат на: MardiGras
Извинявайте... но бихте ли ми обяснили защо сутрин се дава Витамин Д... Аз го давам вечер пак 20 мин преди храненето - надявам се да не съм направила някоя голяма глупост Embarassed  Embarassed  Embarassed

Мила и аз знам че се дава сутрин преди ядене, но защо не знам, нали съм кандидат мама и не съм питала за подробности!

# 32
  • Мнения: 76
Niama sna4enie,dali sutrin,ve4er ili kogato i da e.....
vajnoto e da e na gladno...20-30min predi hranene.

# 33
Тук в Швеция, даваме А и Д витамин. Дава се когато дете е един месец до две години без прекъсване по 5 капки на ден.
АД- витамините се дават за скелета и зъбките да са здрави. Витамин Д се дава, защото слънцето се показва от време на време

# 34
  • Мнения: 6 206
Цитат на: mama-bena
Тук в Швеция, даваме А и Д витамин. Дава се когато дете е един месец до две години без прекъсване по 5 капки на ден.
АД- витамините се дават за скелета и зъбките да са здрави. Витамин Д се дава, защото слънцето се показва от време на време

И аз съм чувала, че сериозна доза витамин Д започва от 5 капки. Това нашето 1 или 2 било просто ей така, за цвят, за успокоение нашо.
Даже сега един педиатър ми предложи 20 дни в месеца да давам по 2 капки, после 10 дни по 1. Огранизмът щял да се саморегулира през 10 дни и така нямало да получава повече от необходимото. Аз си давам още по 1 капка, чакам да видя какво ще каже другия педиатър. Обаче доколкото схващам от приказките им, дали 1 или 2 няма кой знае какво значение. Това е мое виждане. Нека кажат мамките с медицинско образование.

# 35
  • Мнения: 5 250
Аз от скоро давам вит.Д и чесно казано и аз съм объркана и се чудя по колко капки да давам 1 или 2  Thinking Единият доктор ми казава не давай изобщо,другия казва давай по 1 ,трети по 2  Banghead До вчера му давах на бебо по една ,днес му дадох 2.Да продължавам ли с 2 капки или пак да сме на 1 капка  Thinking

# 36
  • Мнения: 1 517
добре де дозата не се ли определя от лекаря след като опипа фонтанелата и черепа Thinking
за сега нашата педиатърка ни е спряла вигантола,но на другото бебе с което ходим заедно му изписа по 3 капки,та сега се чудя да давам ли или не Neutral Face

# 37
  • Мнения: 2 006
Аз давам по 5 к.Девитамон-давам ги ,когато се сетя през деня,не са ми казали да спазвам определен режим.Лятото ги бяхме спряли,но сега продължаваме Grinning

# 38
  • Мнения: 2 807
99 % от бебчетата го пият. Разбира се САМО по препоръка на педиатър, като дозата/капките са различен брой, в зависимост от костната структура на Бебо, от кг-те, от размера на фонтанелата, от това дали наддава бързо(т.к.такива бебета имат склонност към рахит им се изписват повечко капки) или не и т.н.

# 39
  • Мнения: 2 807
Цитат на: MardiGras
Извинявайте... но бихте ли ми обяснили защо сутрин се дава Витамин Д... Аз го давам вечер пак 20 мин преди храненето - надявам се да не съм направила някоя голяма глупост Embarassed  Embarassed  Embarassed


И аз го давах само вечер, 15-20 мин. преди хранене.
Педиатърката ми обясни, че най-важното е да се дава не само на гладно, но и след това да НЕ се излиза навън поне 2 часа, заради слънцето...

Общи условия

Активация на акаунт