Зеленият светофар за пешеходците ме вълнува...

  • 4 847
  • 57
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 436
Има ли вариант, при който едновременно да преминават пешеходци и автомобили?

Има, да, но пешеходците са с предимство, освен когато пресичат на червено. В САЩ на повечето места на колите е разрешено да правят десен завой на червено - ако в това време им изскочи пешеходец, за когото също е червено, вината си е негова  Whistling

# 16
  • Мнения: 1 959
Знаете, че и в БГ пешеходците са с предимство, но това изобщо не се уважава.
От друга страна, докато избледнява зеленото човече,
винаги има подтичващи, притичващи и моткащи се
пешеходци и когато се изтегли и последният, а не се знае
никога кой е последен, ще могат да завият само две коли.
При едва мърдащия трафик в София, това е патова ситуация.

Наблюденията ми са, че жените-шофьори са по-нетолерантни
към пешеходците. Бях учудена, колко много жени вече карат в
столицата, което приветствах. В началото...

# 17
  • Мнения: 1 436
Наблюденията ми са, че жените-шофьори са по-нетолерантни към пешеходците.

То не е само до индивидуалния шофьор. Последния път като бях в БГ (миналия октомври) спрях веднъж на пешеходна пътека. Първо, колата зад мен не го очакваше и за малко да ме помете. Второ, жената на която спрях, ме изгледа учудено и не мръдна. Което се оказа много умно от нейна страна, защото за 30те секунди, в които бях спряла, няколко джигити решиха да ме заобиколят и ако имаше някой на пътеката, щяха да го блъснат. С ръка на сърцето си признавам - със спирането си, направих обстановката по-опасна за всички  Stop.

# 18
  • Мнения: 3 880
Да, на повечето кръстовиЩа е така, обикновено свети оранжев светофар zаедно със zелената стрелка, zа да подсеЩа Шофьорите, че пеШеходците съЩо имат zелено.

Не светофарът пази пешеходците, а шофьорите - въпрос ан манталитет, култура и желание.
На първо място е въпрос на спаzване на правилник и zакон zа движение по пътиЩата Wink. ЗавиваЩият трябва да осигури предимство на движеЩите се направо (в случая пеШеходците).

# 19
  • Мнения: 4 399
На много места, всъщност на повечето, пешеходците пресичат когато и колите завиват, нямат оранжева светлина или каквото и да било допълнително обозначение. Дори на улицата, която пресичам ежедневно, едновременно се прави ляв завой, десен завой и пресичат пешеходци. В общи линии пресичам на прибежки, има шофьори които любезно ме оставят да пресека, но има и такива, които много нагло се шмугват и минават пред мен, въпреки че водя дете за ръка или бутам количка, а същевременно се излива пороен дъжд. В никакъв случай не мога да сравнявам движението с това в България, но и тук в големите градове доста шофьори са позабравили правилника. В малките градове ситуацията е съвършено различна. Освен това ми прави впечатлени че колкото по-наюг се слиза в Европа, толкова по-нецивилизовано е  шофирането.

# 20
  • Мнения: 1 959
Да продължа с мрънкането и драмата си по пресичането...
Нали знаете как у нас никой не спира на светофара там, където е маркировката.
Автомобилите винаги се изнасят по-напред. Към тях добавяме и няколкото
тарикати, които винаги изпреварват колоната. Отделно, че не преценяват
като навлязат в кръстовището, дали ще могат да се изнесат навреме.
В резултат-светва зелено за пешеходците, последните маневрират между колите,
които понякога са спрели толкова близо една до друга, че просто не можеш да минеш.
И много често ми се случва да трябва да изчакам следващото зелено,
защото е нямало от къде да се промъкна.
Незнам ще ми повярвате ли, но вече си избирам маршрута така, че да минавам
на кръстовища, където пресичането не е толкова сложно организирана маневра.
И подлези. Харесвам ги.

# 21
  • Мнения: 3 423
При нас се пускат едновременно пешеходци
и автомобили. Завиващите автомобили чакат.
Винаги!

Това в София правят само учебните коли или
някой шофьор, ако държи да се загледа върху
гърдите или краката на преминаваща пешеходка.

# 22
  • USA
  • Мнения: 559
Да, и за пешеходци и завиващи е зелено по едно и също време. Пешеходците винаги са с предимство, дори и да пресичат на червено. Забелязала съм, че много пешеходци дори не се оглеждат като пресичат, до такава степен са свикнали с правото си. Десният завой на червено е разрешен. Никога не съм виждала място с толкова много коли и толкова малко проблеми на движението. Ще добавя също, че има само 2 знака.

В БГ не смея да карам. Миналата година ми мина един през крака на пешеходна пътека, зелен световар, не на завой. Просто бързаше... Whistling Не мога да понасям движението в София.

# 23
  • Мнения: 1 959
или някой шофьор, ако държи да се загледа върху
гърдите или краката на преминаваща пешеходка.

Ох, Лисо, и ценители не останаха...
Вече не се бибитка закачливо на мацките по тротоара.

Миналата година ми мина един през крака на пешеходна пътека, зелен световар, не на завой. Просто бързаше... Whistling

Знаех си аз, че с право се страхувам...

# 24
  • Мнения: 7 914
пешеходците са винаги, ама винаги с предимство... е можепонякога са без пред някой и друг велосипедист, нооо майките с колички са с предимиство пред всички останали....

 за Бг ситуацията е друга- вярно е, но късмет ли е било или ... не знам си какво, факт е , че 2-3 пъти ми спират колите при ситуация, аз вървя направо, а те завиват Party Party

# 25
  • Мнения: 2 907
То не е само до индивидуалния шофьор. Последния път като бях в БГ (миналия октомври) спрях веднъж на пешеходна пътека. Първо, колата зад мен не го очакваше и за малко да ме помете. Второ, жената на която спрях, ме изгледа учудено и не мръдна. Което се оказа много умно от нейна страна, защото за 30те секунди, в които бях спряла, няколко джигити решиха да ме заобиколят и ако имаше някой на пътеката, щяха да го блъснат. С ръка на сърцето си признавам - със спирането си, направих обстановката по-опасна за всички  Stop.

Ей това е най-голямата трагедия за милата ни родина. Толкова е тъжно това, което описваш и е дефакто реалност.

# 26
  • Мнения: 2 567
Да, трагедия е, тъжно е, но е реалност. Да прибавим към това и колко хора все още не са убедени, че столчетата за деца са задължителни Confused
За Германия са казали-спират, изчакват и тогава преминават. И аз мен като шофьор най-опасни са велосипедистите, преди да завия гледам по 100 пъти във всички посоки и огледала  Rolling Eyes

# 27
  • Мнения: 1 959
Освен това ми прави впечатлени че колкото по-наюг се слиза в Европа, толкова по-нецивилизовано е  шофирането.

Ех, някъде-за Истанбул съм чувала - лудият трафик се води част от екзотиката.
В България си е живо изтребление по пътищата.

# 28
  • Мнения: 1 959
Да прибавим към това и колко хора все още не са убедени, че столчетата за деца са задължителни Confused

Мда, това със столчетата-нямам позната майка в БГ, която да ползва
столче за кола. Детето не стояло в него, не искало, изнервяло се.
Като отидох в UK, ми направи голямо впечатление как всички деца,
от бебешка възраст до почти тинейджърска такава, кротко си стоят.
И си виках-толкова ли са "дебилни" техните?!
Как го правят този номер с овързването и липсата на хленчене?

# 29
  • Мнения: 4 399

Нали знаете как у нас никой не спира на светофара там, където е маркировката.
Автомобилите винаги се изнасят по-напред.

О, това винаги ме докарва до бяс. Няколко пъти съм правила забележка на шофьори и не знам кога ще си изпрося боя някъде. С количка да пресечеш кръстовище, на което са спрели по този начин си е мисията невъзможна, още повече че никой няма да те изчака ако му е светнало зелено, а ти си успяла да изманеврираш едва до средата на кръстовището.  #2gunfire Ама това е положението, както казва мой приятел 'правилникът в България е пожелателен'.  Confused
Конкретно на въпроса ти за зелените светофари, може би за ситуацията в БГ би било по-добре да се направи така че пешеходците да пресичат без да се завива. Но пък това би било довело до още по-големи задръствания в големите градове. Така или иначе в страните в които се шофира културно всичко се решава само със санкции и пак със санкции и докато в БГ не се въведат страшни глоби и не започне да се контролира на всяко второ кръстовище, нищо няма да се промени. На морал и съвест не може да се разчита, повечето хора когато се качат в кола забравят че и те са били пешеходци. Според мъжа ми в българския манталитет шофирането е свързано с доказване на потентност и не мога да кажа че не е прав.

Общи условия

Активация на акаунт