Нормално ли е да има температура при никнене на зъбче?

  • 83 102
  • 60
  •   1
Отговори
  • Мнения: 57
Здравейте!Имам син на 7 месеца и преди една седмица му изби първото зъбче без да го усетя.Сега е тръгнало второ и от два дни ми е с температура-37.8;38.0.Нормално ли е да е от зъбчето или да ходиме при педито?

# 1
  • Мнения: 220
Според нашети Педи , от зъби може да се вдигне до 38 градуса максимум.

# 2
  • Мнения: 9 814
Нормално е до около 38,5.

# 3
  • Мнения: 86
При всяко дете е различно.При нас първото изби без проблем сега ще видим второто.Но аз като дете съм изкарвала зъби с температура,разстройство и сополи.Ако искаш за твое успокоение се обади и на педиатъра.

# 4
  • Мнения: 265
Напълно нормално може даже да получи и разстройство. Давах от време на време Панадол ,а за разстройството Ентерол.
Но моят съвет е да се консултираш с педиатъра ви.

# 5
# 6
  • Мнения: 24 467
Температурата е издайник на възпалителен процес, не на никнене на зъби. Честите съвпадения, както вече е писано по въпроса в редица теми и тук, се дължи на отслабен имунитет и по- лесна заболеваемост в тези периоди, но не е налице пряка връзка между никненето на зъбите и температурата.
Лично аз при температура /висока или не толкова висока, но поддържана 1-2 дни/ никога не се успокоявам със зъби, а търся причината там, където действително може да бъде. Ходя задължително на лекар. Обикновено се установява зачервено гърло- лека вирусна инфекция, за която не се изписват дори АБ. Ходя си обаче, може да се окаже и по- сериозно нещо, особено ако са налице и други признаци.

# 7
  • Мнения: 151
Дъщеря ми вече 3 дни е с температура от 37,5 -38,5. Ушите, гърдичките и гърлото са чисти. Дори пуснахме ПКК и урина. И там всичко е наред. Педиатърът ни каза - зъби. Сега чакаме.

# 8
  • Мнения: 224
При мойта щерка всички зъби излизат придружени с температура, а понякога и зачервено гърло, но и педито и няколко зъболекари са ми казвали, че това е заради отслабването на имунитета. И наистина при някои зъбчета, доста сериозни проблеми имахме. Но до 38 градуса не е толкова притеснително.

# 9
  • Мнения: 764
Според нашето педи е абсолютно нормално. При нас никненето на кучешките зъби беше придружено с хрема и възпалено гърло. Все пак се консултирай с твоето педи.

# 10
  • Мнения: 24 467
Освен литературата, която определено препоръчвам пред мнения на съседката, другата майка, често препредаващи думи на някого друг и т.н.,  давам и линкове с професионални мнения по въпроса:
http://www.lekar.bg/lek-106/info-132
http://www.lekar.bg/lek-106/info-132
"Ако повишената температура, която по ваше мнение е в резултат от поникването на зъбите, продължи повече от два дни, трябва да потърсите лекар. Детето може да страда от бактериална или вирусна инфекция, нямаща нищо общо с никненето на зъбите."

http://www.amber-bg.com/index.php?option=com_content&task=vi … 117&Itemid=27

Тук пък е посочено точно същото, а именно, че "В миналото обикновено се смяташе, че зъбите са причина за заболяванияи през това време инфекциите са по- чести. При някои бебета никненето на зъби просто понижава устойчивостта на организма и през това време инфекциите са по- чести. Ако по време на никнене на зъби бебето ви се разболее и температурата му се повиши над 38 градуса, то се нуждае от лекар, за да постави диагноза и да предпише лечение."
"Висока температура: Вдигането на висока телесна температура е друг симптом, който лекарите обикновено свързват с никненето на зъби. Ако температурата е много висока и продължи повече от два дни непременно потърсете лекарска помощ. " от:
http://www.biberonbg.com/info/niknenezabki.htm

"Температурата, както и болката са колкото неприятни, толкова и жизнено необходими за организма. Те сигнализират за поява на проблем в тялото. Високата температура е имунният отговор на организма към болестта. Тя се появява, когато има възпаление. То може да е причинено от външен микроорганизъм - вирус или бактерия, които предизвикват инфекция... Ролята на високата температура е да убие причинителя на болестта. Той обичайно вирее при нормална температура - 36-36.5 градуса, но 39 градуса са в състояние да го убият. Освен това температурата активира имунната система да образува повече кръвни телца, антитела и други антиинфекциозни агенти... Силата на признаците зависи и от това колко висока е температурата. Ако тя е леко повишена - например 37 градуса, - има голяма вероятност да не усетите нищо...
Често се случва човек със седмици да поддържа леко повишена температура. Опасно ли е това?
Т. нар. субфебрилна температура обикновено не се усеща. Тя е 36.8-37.2 градуса, трае около 2-3 месеца и не е задължително да е знак за заболяване...Тя може да се дължи и на стрес или на силни емоции. Дори и растеж на зъбите може да предизвика подобна температура... Освен на умората субфебрилната температура обаче може да е имунен отговор на хроничен възпалителен процес - белодробен или урологичен. За разлика от високата температура субфебрилната е причинена от бактерия, а не от вирус. Затова специалистите съветват да се търси лекар, който да установи какъв е причинителят...
 От 37,5 градуса нагоре е налице фебрилна температура, т.е. треска. Тя е причинена от вирусна инфекция - за разлика от субфебрилната. През зимата това най-често е грип или настинка...
 За нормална температура се смята тази от 36 до 37.2 градуса. Леко повишената е между 37.3 дo 38.3 градуса. При повишена термометърът сочи 38.4 дo 39.7 градуса, а висока е тази над 39.8 градуса...." от:

http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2145&sectio … 21&id=0001601

И накрая от настоящия сайт, твърде полезен:
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/120/51/
"Обаче запомнете добре: никненето на зъбите е физиологичен процес. Не отдавайте повишената температура, диарията и други болестни прояви на зъбките! Обърнете се към лекаря, той вероятно ще открие истинската причина за повишената температура - възпалено гърло или лигавица на устата, чревна инфекция и др."

Направени ПКК и урина не установяват наличие на вирусна или бактериална инфекция със сигурност. Въпреки това е добре да се направят и състоянието на детето да се проследи. Ако то не се подобрява- нови и по- сериозни изследвания са препоръчителни /за мен- наложителни/. Истина е, че на доста педиатри не им се занимава и предпочитат да дадат един стандартен, но остарял и неправилен отговор, вместо да пуснат изследвания.
Надявам се да съм била наистина полезна и аз. Желая здраве на детето!







# 11
  • Мнения: 4 394
ВСЯКО ЗЪБЧЕ Е РАЗЛИЧНО!пРИ НАС долните много леко пробиха ,а горните  #Crazy 3 денонощия висока темп. и рееев .

# 12
  • Мнения: 1 240
Температурата няма нищо общо с никненето на зъбки. Когато растата зъбки, имунната система е по-слаба и за това се проявяват тези симптоми - Т, сополи и др. подобни.

# 13
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Температурата няма нищо общо с никненето на зъбки. Когато растата зъбки, имунната система е по-слаба и за това се проявяват тези симптоми - Т, сополи и др. подобни.
Peace

# 14
  • София
  • Мнения: 5 079
При някои бебчета е съпроводено с Т зъбоникненето, при други не (както беше при нас, за щастие  Crazy)...
Звънни на педито, сега има гаден вирус с Т, дано не е това, но бъди готова на всякакви варианти.  Rolling Eyes

# 15
  • Мнения: 4 433
При някои бебчета е съпроводено с Т зъбоникненето, при други не (както беше при нас, за щастие  Crazy)...
Звънни на педито, сега има гаден вирус с Т, дано не е това, но бъди готова на всякакви варианти.  Rolling Eyes
Peace

# 16
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Нормално е

# 17
  • На тиха улица
  • Мнения: 902
Лично аз при температура /висока или не толкова висока, но поддържана 1-2 дни/ никога не се успокоявам със зъби, а търся причината там, където действително може да бъде. Ходя задължително на лекар.

И аз така, макар да изглеждам досадна в очите на Док.

# 18
  • София
  • Мнения: 62 595
Не съм чела отговорите. Отговарям на първия пост.

Не мисля, че има връзка между нормалното никнене на зъбите и температурата, че и разстройство. Повече ми прилича на поредния мит. Колколото лекари твървят едното, толкова и обратното.
Моите деца никога не са вдигали температура при никнене на зъби, нито са имали разстройство в тази връзка. По-скоро може да има връзка между температурата и разстройството заради някакъв чревен вирус. Защо ще поддържа Т няколко дни, ако няма възпалителен процес някъде? Не бих го отдавала на зъби, а бих завела детето на лекар.

# 19
  • Мнения: 492
На мен ми вдигна 38 градуса за четири дни, но й растяха кътници. Нищо не пречи да се консултираш с педито - аз винаги така правя.

# 20
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
Консултирай се с педиатърката все пак PeaceДано да е от зъбче.

# 21
  • Мнения: 3 929
Нормално е да заведеш детето на доктор.
След многото изчетени статии и книги по въпроса за връзката между зъбоникненето и повишаването на Т, смея да твърдя, че такава пряка връзка няма. При зъбоникнене спада имунитетът на организма и в такива периоди е податлив на всякакви инфекции. Повишаването на Т е свързано с наличието на вирус най-вероятно и при подходящи мерки детето може скоро и бързо да се пребори с него. Но в никакъв случай не се успокоявай със зъбите. Дори след два дни, да речем, да бъде напълно здраво детето, това не значи, че е било от зъбите, а някаква по-лека инфекция. Но следващия път, когато на детето му никнат зъби и вдигне пак Т, може състоянието да се усложни и вирусната инфекция да премине в бактериална - да не дава Господ. Затова в такива случаи и особено при толкова малки деца си има назначен педиатър за тази цел.
Бързо оздравяване!

# 22
  • Мнения: 24 467
Лично аз при температура /висока или не толкова висока, но поддържана 1-2 дни/ никога не се успокоявам със зъби, а търся причината там, където действително може да бъде. Ходя задължително на лекар.

И аз така, макар да изглеждам досадна в очите на Док.

Ох, на мен, слава Богу, рядко ми се случва.  Laughing И с личната педиатърка и с една друга, с която понякога се консултирам и с шефката на нашето детско отделение в болницата съм разговаряла по този повод, казват винаги- "Някакво вирусче, най- вероятно, ще го следим, ако се влоши- ще го изследваме и ще го лекуваме." По принцип вирусната инфекция не се нуждае от специално лечение и най- често си минава сама. Лечение се изисква при бактериална такава или при пордължително и/или тежко състояние.

# 23
  • Мнения: 4 753
Можеш да се посъветваш с педиатърката за всеки случай...  Peace

# 24
  • Мнения: 45
Първо извинявам се на авторката, че използвам нейната тема, но не ми се искада пускам нова.
При нас от няколко дни е с Т е 37.2, но само вечер не е през целия ден. Неспокоен сън през ноща / събужда се с плач / и е по-неспокойна от обикновенно през деня, постоянно лигавене. Направих и всички изследвания ПКК и стерилна урина. Всичко е нормално. Даже ни пратиха на ехограф и там всичко е нормите. Долу от вътрешната страна на венците сега има две леко надути резки. Това дали за зъбките? Задължително ли е винаги да са надути венците при никнене на зъбки?

# 25
  • Мнения: 24 467
Не знам колко са подути венците. У нас не сме имали такива, просто сутрин сме намирали нови зъбчета в устата.
Виж и дадените линкове и цитати- това минава за нормална температура, дори все още не е в границите на "леко повишената".

# 26
  • Мнения: 45
Там е работата, че венците изобщо не са надути, а от вътрешната страна на долния има две леко подути резки.

# 27
  • Мнения: 57
Момичета,благодаря ви за бързите отговори! HugХодихме до педито,каза,че е от зъбките.Гърдите и гърлото са чисти.Изписа му ентерол и панадол,но зъбчето проби най-сетне и се надявам да нямаме проблеми вече.

# 28
  • Мнения: 9 973
нормално не е,но е възможно
дай панадол свещичка

# 29
  • София
  • Мнения: 62 595
Мале мила! От зъбите било, пък изписва ентерол.  ooooh!

# 30
  • Мнения: 24 467
 Wink Вярно, че е много странно- това се изписва при чревна инфекция.  Confused
http://www.framar.bg/product_review.php?id=06000671&from=0&a … 50+%EC%E3.+%2A+10

# 31
  • Мнения: 57
Ентерол изписа,защото много често се изхожда-не е разстройство,но не е и как си се изхождаше преди 2 дни.

# 32
  • Толбухин
  • Мнения: 2 505
Всяко дете е различно  Hug

# 33
  • София
  • Мнения: 62 595
Добре де, ако детето ака по-често и има разстройство каква е връзката със зъбите? Или просто на докторката й е по-лесно да се презастрахова и да не обянснява. Пациентът като си тръгне с рецепта се чувства по-добре, защото са му обърнали внимание.

# 34
  • Мнения: 24 467
Ясно е по какви симптоми е изписан, но това е лекарство, а то се изписва само при лечение и профилактика на заболяване. Зъбите определено не са заболяване. Не коментирам правилно- неправилно. Това е факт, който насочва не към зъбите, като първопричина, а към друго, за което пространно вече и аз и други писали тук сме споменали.
Дадох линк към показанията за ползването на този продукт- определено не е свързан с растежа на зъбите. Това е което имах предвид. Пък това, че лекарката не е обяснила защо го изписва и за какво се съмнява- също не коментирам. Пиша не за друго, а защото не обичам митове и легенди да се разправят нашироко. В случая търсенето на пряка и непосредствена връзка между зъби и температура /ако е налице наистина повишена температура, не случайно и за това дадох линк/ няма и изкуственото присаждане на причина- следствие може да причини вреди на хора, които повярват в този мит и се успокояват с него. Може да не е често, може да не е на вашето дете, но гаранция няма.
В болница до нас имаше майка също с малко бебе, на месеци. Симптоми- диария, температура, кашлица. Твърдеше, че "зъбите еди какво си", пък те лекарите решили, че бебето е болно. Добре, че решили, оказа се пневмония, нищо че кашлицата беше слаба и съвсем на рядко. Не винаги е това, има безкрано много заболявания със същите симптоми в началото. Нека имаме предвид тези неща. Затова пиша.  
Лично за мен не е чест за лекар да изпише лекарство и да не каже защо го изписва.
Фактът, че температура и разстройство са минали при бебе без лекарства въобще за няколко дни няма нищо общо със зъбите. И двете ми деца минават през такива периоди, ние- също. Това е нормалният начин за протичане на вирусна инфекция в лека форма дори при нас, възрастните, но на нас зъби не ни никнат и не може да си търсим причина там. Само че бебето не може да опише как точно се чувства и къде точно го боли, затова е нужен лекар /добър, а не с повърхностно отношение към пациента/.

Последна редакция: пт, 04 юли 2008, 14:55 от Judy

# 35
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Нормално е, и сополи могат да се появят Tired

# 36
  • Мнения: 259
Първите ни зъбчета пробиха, когато навършихме 9 месеца. Нямахме нито повишена температура, нито се "лигавехме". Но имахме леко разстройство. Беше зима, а ние се учихме на гърне, затова си помислих, че е настинала. Така бяхме около 3 дни. Но още в деня, в който ги забелязах, разстройството изчезна. Вярно е, че много често повишената температура се свързва набързо с никненето на зъбчета, но не мога да се съглася, че този процес не е свързан с много други реакции на организма, вкл. и леко повишение на температурата. Сега ни пробиват 19-то и 20-то зъбче и историята с разстройството се повтаря.
За успокоение на майката е наистина най-добре да се консултира с лекар и то не по телефона.

# 37
  • Мнения: 982
Нормално е, и сополи могат да се появят Tired

Ако педиатър ми каже това веднага бих го сменила!

Мисля, не обърнахте достатъчно внимание на написаното от Judy!

# 38
  • София
  • Мнения: 44 084
Не е нормално.
При никненето на зъбите пада имунитета и детето по-лесно се разболява. Температурата не е "от зъби" винаги си има причина за нея.

# 39
  • Мнения: 502
Моята лекарка каза, че е нормално.

# 40
  • София
  • Мнения: 62 595
Абе, ясно е, че няма да обърнат внимание на мненията, различни от техните (напр. на Джуди, твоето или моето). Няма значение дали има заблуда или не - важното е да го споделят много хора и да е достатъчно вкоренено в културата.

Сещам се за разни медицински практики (като лекуване с живак, пускане на кръв), които са се прилагали през Средновековието и са се смятали за върха на медицината. Който иска да си мисли, че заради никненето на зъби се вдига Т и се хваща разстройство.  Ако наистина имунитетът спада това за мен би било още една причина да съм много внимателна със здравните промени при детето. Особено, ако температурата продължава 2-3 дни.

# 41
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Judy е обяснила всичко подробно.  Peace

# 42
  • Мнения: 24 467
Мисля, че в подкрепа на нашето становище бе дадена и достатъчно по количество и съдържание ОБЕКТИВНА информация, а не просто размисли от типа "да" и "не" /последните винаги игнорирам по всички теми, намирам ги за пълнеж/. Не прочетох доказателства за обратното. Мога да дам и още източници на информация- такава от специалисти. Мога и книги да предложа. Стига да имат хората очи и уши- да виждат и чуват. Писах вече- целта ми въобще не е да наложа мнение, а да предпазя хората от заблуда, която може да коства нещо сериозно. Един- двама да се замислят и зачетат- все е нещо.
Нещо друго: лекарката казала, че "може", но МОЖЕ КОЕ- може често при никнене на зъби да се понижи имунитета и да се поддаде организмът по- лесно на заболяване, което вече има симптоматика. Да, това може и в този смисъл при никнене на зъби често има и температура и разстройство, може и хрема да има, което обаче никак не значи, че сами по себе си самите зъби са причина.

# 43
  • Мнения: 4 784
На синът ми сега му никнат първите зъбки. Първото зъбче бе съпроводено с температура и леко разтройство. Второто и третото само с разтройство. Не давам никакви препарати. Само повече течности.
За първото зъбче давах сиропче за стимулиране на имунната система, защото лекарката ми обясни, че в този момент, организмът му отслабва, а и беше едно вирусно време. Сега нищо не му давам, но и температура няма.

# 44
  • Мнения: 3 092
Температурата няма нищо общо с никненето на зъбки. Когато растат зъбки, имунната система е по-слаба и за това се проявяват тези симптоми - Т, сополи и др. подобни.
това мнение съм го чувала поне от двама доктори ,така че да и аз гласувам за него !  Peace

# 45
  • София
  • Мнения: 44 084
Аз не мога да ви разбера защо се обаснявате толкова....Давате инфото и толкова...другите си имат доктори, имат инфото което сте им дали, имат интернет за още....имат и глави на раменете - да си го синтезират и да си правят изводите и да вярват в каквото им харесва....

# 46
  • Попово
  • Мнения: 687

Температурата няма нищо общо с никненето на зъбки. Когато растат зъбки, имунната система е по-слаба и за това се проявяват тези симптоми - Т, сополи и др. подобни.

аз не съм го чула от никого, но съм съгласна

# 47
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351

Температурата няма нищо общо с никненето на зъбки. Когато растат зъбки, имунната система е по-слаба и за това се проявяват тези симптоми - Т, сополи и др. подобни.

аз не съм го чула от никого, но съм съгласна
Peace

# 48
  • Мнения: 3 092
Аз не мога да ви разбера защо се обаснявате толкова....Давате инфото и толкова...другите си имат доктори, имат инфото което сте им дали, имат интернет за още....имат и глави на раменете - да си го синтезират и да си правят изводите и да вярват в каквото им харесва....
на кого се обяснявам .... лично аз .
Авторката е задала въпрос и и се отговаря.
Ако имаш някакви претенции срещу някого пиши му на лични .
Сори за спама !  Tired

# 49
  • София
  • Мнения: 62 595
Вярно, какво ли се обясняваме!? Още малко и ще я молим да помисли малко повече. Има опасност да изглеждаме като глупачки.
 Детето си е нейно и тя носи отговорност за него.

# 50
  • София
  • Мнения: 44 084
Аз не мога да ви разбера защо се обаснявате толкова....Давате инфото и толкова...другите си имат доктори, имат инфото което сте им дали, имат интернет за още....имат и глави на раменете - да си го синтезират и да си правят изводите и да вярват в каквото им харесва....
на кого се обяснявам .... лично аз .
Авторката е задала въпрос и и се отговаря.
Ако имаш някакви претенции срещу някого пиши му на лични .
Сори за спама !  Tired

 newsm78 newsm78 newsm78

нито имам претенции, нито искамм някой да нападам и обиждам, нито се обръщам към теб....
писах го глвно за Радостина и Джуди, идеята ми е че няма нужда да си късат нервите да обясняват до полуда нещата., наистина който има уши и очи ги разбира лесно, другите нищо не може да ги накара да се замислят дори, дали пък човека отсреща не е прав..щото бог педиатър казал - няма проблем, Т от никненето на зъби е естествено и нормално нещо....

схвана ли?....не ми отговаряй, няма защо да задълбаваме....поста беше риторичен..от никой не съм очаквала отговор - защо си прави труда...само знам, че понякога може да е много натоварващо и изнервящо...  bouquet
За това и често давам отговори от типа - Да и Не....

# 51
  • Мнения: 24 467
О, за мен не е въпрос на нерви, изобщо, вече бях обяснила защо пиша по темата в предходните си постове, сега само ще се самоцитирам:
"Стига да имат хората очи и уши- да виждат и чуват. Писах вече- целта ми въобще не е да наложа мнение, а да предпазя хората от заблуда, която може да коства нещо сериозно. Един- двама да се замислят и зачетат- все е нещо.".  Laughing
Спрях точно с този си пост именно защото счетох, че съм казала достатъчно, а нищо в подкрепа на обратното не съм прочела. Ако някой напише нещо аргументирано в обратната насока също бих прочела и коментирала. Форумът не е само въпроси и отговори, а и място за дискусии.  Иначе би било по- скоро нещо като забавен тест. Има обаче по- сериозни теми, които не само търпят, но и налагат дискусии.

# 52
  • Мнения: 2 622
Според нашети Педи , от зъби може да се вдигне до 38 градуса максимум.
а според нашето Т винаги е симтом на възп.процес,зъбоникненето определено не е такъв!Най-добре заведи детето на лекар и настоявай за по-подробни изследвания(ако продължава разбира се да вдига Т)

# 53
  • София
  • Мнения: 39 756
Първите два зъба на Дияна пробиха без проблем. Следващите ги изкарваше с висока темп., даже и разстройство е имала (без да е болна).

# 54
  • Мнения: 3 069
Да, може и да е от зъбчето но аз при всички положения бих завела детето си на лекар за мое лично успокоение.

# 55
  • Мнения: 668
Ние сме сега така,но го заведох на лекар.Оказа се ,че този път ни никнат 3 кътника наведнъж и затова е така.Имахме само 1 ден

# 56
  • Сливен
  • Мнения: 894
Температурата няма нищо общо с никненето на зъбки. Когато растат зъбки, имунната система е по-слаба и за това се проявяват тези симптоми - Т, сополи и др. подобни.
това мнение съм го чувала поне от двама доктори ,така че да и аз гласувам за него !  Peace

и аз така съм чувала и съм склонна да го вярвам Peace

# 57
  • Мнения: 1 243
Нормално е да вдигне температура може и разстройство да има при никненето на зъб Peace

# 58
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 242
Температурата е издайник на възпалителен процес, не на никнене на зъби. Честите съвпадения, както вече е писано по въпроса в редица теми и тук, се дължи на отслабен имунитет и по- лесна заболеваемост в тези периоди, но не е налице пряка връзка между никненето на зъбите и температурата.
Лично аз при температура /висока или не толкова висока, но поддържана 1-2 дни/ никога не се успокоявам със зъби, а търся причината там, където действително може да бъде. Ходя задължително на лекар. Обикновено се установява зачервено гърло- лека вирусна инфекция, за която не се изписват дори АБ. Ходя си обаче, може да се окаже и по- сериозно нещо, особено ако са налице и други признаци.

Амин!

# 59
  • Мнения: 1 103
Нашите зъбки  нормално избиха без Т  и разстройство .Според докторката  е нормално .

# 60
  • Мнения: 5 940
Не е нормало температура да се повиши от никнене на зъб.

Общи условия

Активация на акаунт